Ukrajina

User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#214626 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

drndalo wrote: 24/02/2025 11:40
MehmedPasaMoric wrote: 23/02/2025 20:39 Vec je izgubio podrsku SADa i Evrope, a ostatak svijeta ga nikad nije ni podrzavao... Samo jos ovde na forumu kotira visoko, cak su ga i islamisticki botovi sa AlJazeerine FB stranice poceli pljuvati
Kakvo sranje od posta... Procitas li ti sta si napisao prije nego ukucas "devet"....?

I zbog tog gubitka idu i dodatne sankcije od UK...? Sta bi tek bilo da ga podrzavaju kako treba...?
Mi mozemo trcati samo pred rudo(kakav izraz, nemam pojma sta je rudo). Ne znamo kakvi se procesi desavaju iza scene, vrlo lako ova izolacija glumca moze biti samo predstava za Ruske Orke prije neke nove akcije ili inicijative NATO-a, a da je glumac upucen u sve sta se desava. Istovremeno moze biti formiranje misljenja da se u Ukrajini stvori defitizam, to jest da se prihvati bilo sta, jer bilo kakav mir je bolji od rata. Najvjerovatniji scnearij je da ovo davno sve zavrseno, samo neko treba da javi narodu, a glumac treba da odglumi zavrsnu scenu.

Nemamo dovoljno podataka da bi mogli reci tacno sta se desava, tri godine agresije i medijskih natpisa, cas Ukrajina pobi sve ruse koji se vozaju u volgama i bore sa lopatama, cas su Rusi neunistivi i 2 dana do Kijeva, pa 10 dana sutnje, i nastavak kruga neizvjesnosti. Samo je jedno sigurno, ubijanje slavena jos nije gotovo, a trka za mineralima je u ranoj fazi.
zigzag
Posts: 9444
Joined: 18/04/2014 11:26

#214627 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

zašto svi kod nas odjednom prihvate srednjovjekovni narativ, daj mi zemlju, daj mi mineral, budi moj vazal.


jel to normalno u glavama balkanaca?
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#214628 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

zigzag wrote: 24/02/2025 11:51 zašto svi kod nas odjednom prihvate srednjovjekovni narativ, daj mi zemlju, daj mi mineral, budi moj vazal.


jel to normalno u glavama balkanaca?
Da, do balkanaca je. Inace smo mi poznati po tome da trazimo atomske bombe po naftnim poljima BI.

Pa evo, da ne kazes da pricamo samo o srednjem vijeku(mada ja mislim da mi jos nismo izasli iz starog vijeka sto se tice svijeta, istok-zapad), mozda se samo radi o tome da zelimo da podijelimo nase vrijednosti sa bracom u Ukrajini. Istok zeli da im vrati povratak proslave Bozica na januar uz autoritarizam, dok zapad zeli da ih zadrzi u decembru, na online proslavi uz demokratiju
User avatar
studeni76
Posts: 6787
Joined: 03/06/2009 14:12

#214629 Re: Ukrajina

Post by studeni76 »

zigzag wrote: 24/02/2025 11:51 zašto svi kod nas odjednom prihvate srednjovjekovni narativ, daj mi zemlju, daj mi mineral, budi moj vazal.


jel to normalno u glavama balkanaca?
Nije samo do Balkanaca. Na žalost prisustvujemo uživo nevjerovatnoj promjeni svjetske politike. Trump nas ubrzano vraća barem 100 godina unazad, u vrijeme kada je bilo normalno i očekivano da jaci uzima tudje! A Trump nije Balkanac, iako ima jednu balkansku u kući.
I dalje mislim da ni rusi nisu očekivali ovakav zaokret svjetske politike, preko noći su postali dobri momci. Ovo sto narandžasti radi je neobjasnjivo, barem nema normalno objašnjenje. A Amerika i dalje šuti, niko ništa.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3719
Joined: 14/01/2019 04:56

#214630 Re: Ukrajina

Post by Porodice Foht »

Ima li neko blizi ucinak ovih mocnih F16 aviona sto Ukri dobise od Nato clanica ko hediju? Pa nije valjda da samo skidaju dronove. Deru li sta jos kad polete?
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#214631 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

studeni76 wrote: 24/02/2025 12:03
zigzag wrote: 24/02/2025 11:51 zašto svi kod nas odjednom prihvate srednjovjekovni narativ, daj mi zemlju, daj mi mineral, budi moj vazal.


jel to normalno u glavama balkanaca?
Nije samo do Balkanaca. Na žalost prisustvujemo uživo nevjerovatnoj promjeni svjetske politike. Trump nas ubrzano vraća barem 100 godina unazad, u vrijeme kada je bilo normalno i očekivano da jaci uzima tudje! A Trump nije Balkanac, iako ima jednu balkansku u kući.
I dalje mislim da ni rusi nisu očekivali ovakav zaokret svjetske politike, preko noći su postali dobri momci. Ovo sto narandžasti radi je neobjasnjivo, barem nema normalno objašnjenje. A Amerika i dalje šuti, niko ništa.
Ja bih samo rekao da je Trump skinuo bijele rukavice. Rezultat je uvijek bio isti. Ubijao u ime Boga, Allaha, demokratije, proleterijata, rezultat je isti, samo kako ga umotas. Da Trump i nije spomenuo minerale i 500milijardi opet bi zapadne kompanije preuzele ekonomiju i upravljanje istim, samo bi to onda nazvali investicijom. Nekad se kredit zvao kredit, danas je to investicija, EBDR investira u nas autoput. Ali da, ovo sada je ubrzano, bez maski, povratak na feudalizam i to jos uz ekstazu sirokih masa. Mozemo zamisliti danas Europu i SAD kao onog bez zuba sta mase SDA zastavom i dere se Sebijaa. U Rusiji i Srbistan to nikad nije ni prestalo.
User avatar
Čitalac
Posts: 8184
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#214632 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Stefanišina: Pregovori o mineralima u završnoj fazi.
Zamjenica premijera Olga Stefanišina rekla je da ukrajinski i američki timovi privode kraju pregovore o sporazumu o ukrajinskim mineralima. Prema njenim riječima, pregovori su "vrlo konstruktivni" te su gotovo svi ključni detalji već dogovoreni.
"Ukrajinski i američki timovi su u završnoj fazi pregovora o sporazumu. Nastojimo ih dovršiti što je prije moguće kako bismo prešli na potpisivanje sporazuma u Washingtonu. Ovaj će sporazum biti važan korak u razvoju suradnje između Ukrajine i Sjedinjenih Američkih Država, što će pridonijeti dugoročnoj sigurnosti i prosperitetu dviju zemalja“, rekla je Stefanišina.
User avatar
Peacean
Posts: 9898
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#214633 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Porodice Foht wrote: 24/02/2025 12:08 Ima li neko blizi ucinak ovih mocnih F16 aviona sto Ukri dobise od Nato clanica ko hediju? Pa nije valjda da samo skidaju dronove. Deru li sta jos kad polete?
Bacaju one francuske bombe ali s obzirom na koncentraciju pvo nisu ništa efikasniji od ruske avijacije. Presretanje krstarećih raketa im je trenutno glavna namjena.
User avatar
Peacean
Posts: 9898
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#214634 Re: Ukrajina

Post by Peacean »


User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#214635 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

dr_Evil wrote: 24/02/2025 11:48 Mi mozemo trcati samo pred rudo(kakav izraz, nemam pojma sta je rudo).
Rudo ti je ovaj parmak koji sluzi za upravljanje zapreznim kolima...

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#214636 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ohabruje odlučnost političara EU da preuzmu odgovornost za svoj kontinent.
Soreca: Međunarodni poredak ćemo u Ukrajini, kao i Bosni i Hercegovini braniti svim sredstvima
zigzag
Posts: 9444
Joined: 18/04/2014 11:26

#214637 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Sve što je bilo od demokratskih i civilizijskih napredaka moralo se plaćati patnjom i krvlju. I onda neko, zdravo za gotovo, prihvati srednjevijekovni narativ.

"eto, tako je reko tramp.... zelenski je glumac....."

I što je zanimljivo to je tako već godinama među forumskom populacijom.
User avatar
janje_
Posts: 2438
Joined: 05/04/2007 14:05

#214638 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

drndalo wrote: 24/02/2025 13:50
dr_Evil wrote: 24/02/2025 11:48 Mi mozemo trcati samo pred rudo(kakav izraz, nemam pojma sta je rudo).
Rudo ti je ovaj parmak koji sluzi za upravljanje zapreznim kolima...

Image
mala ispravka:
za rudu se veze konj (na vrhu rude ima alka, koja sluzi u tu svrhu, kao i zakacke na zadnjoj strani) i pomocu rude konj vuce zaprezna kola, a zapreznim kolima se upravlja uzdama, koje su vezane direktno za konja.
User avatar
drug_profi
Posts: 65445
Joined: 16/07/2012 16:00

#214639 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Izašao na aplikaciju BPS RS da vidim koje su cijene goriva.
Kad dole u uglu mape ukrajinska zastava, i piše kraj nje Leaflet.
Otvoriš link i pojavi se pismo kreatora Leafleta ukrajinca koji upoznaje čitaoca o ruskoj agresiji i zločinima.

I na kraju pisma kaže "Ako podržavate akcije Ruske vlade (čak i nakon što ste pročitali ovo), učinite svima uslugu i stavite malo sjemenki u svoj džep."

:mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35325
Joined: 08/09/2005 20:08

#214640 Re: Ukrajina

Post by Haris.ba »

Peacean wrote: 24/02/2025 12:28
Porodice Foht wrote: 24/02/2025 12:08 Ima li neko blizi ucinak ovih mocnih F16 aviona sto Ukri dobise od Nato clanica ko hediju? Pa nije valjda da samo skidaju dronove. Deru li sta jos kad polete?
Bacaju one francuske bombe ali s obzirom na koncentraciju pvo nisu ništa efikasniji od ruske avijacije. Presretanje krstarećih raketa im je trenutno glavna namjena.
To je to.

Kazu da su im Ameri poiskljucivali mogucnost dalekometnih projektila.
Rusi odavno ne smiju vrsljati svojim avionima bas kako hoce. F16 je tu da to pojaca.
Ameri ne zele da im daju oruzje kojim bi mogli gadjati npr.su34 koji baca one fabovke iz duboke zaledjine. To je ono sto im najvise treba.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#214641 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

janje_ wrote: 24/02/2025 14:29
drndalo wrote: 24/02/2025 13:50
dr_Evil wrote: 24/02/2025 11:48 Mi mozemo trcati samo pred rudo(kakav izraz, nemam pojma sta je rudo).
Rudo ti je ovaj parmak koji sluzi za upravljanje zapreznim kolima...

Image
mala ispravka:
za rudu se veze konj (na vrhu rude ima alka, koja sluzi u tu svrhu, kao i zakacke na zadnjoj strani) i pomocu rude konj vuce zaprezna kola, a zapreznim kolima se upravlja uzdama, koje su vezane direktno za konja.
Da, uzdama se upravlja konjem, koji skrecuci lijevo/desno gura/vuce ovaj parmak koji sam spomenuo, i time zakrece prednje tockove koji upravljaju zapregom.
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#214642 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

Poljski Ministar inostranih poslova dosta toga vise zna od nas.

BiBi911
Posts: 5341
Joined: 09/12/2018 17:47

#214643 Re: Ukrajina

Post by BiBi911 »

drndalo wrote: 24/02/2025 15:58 Poljski Ministar inostranih poslova dosta toga vise zna od nas.

Raspad sistema, kinezi pokupovase sve. Garant sprema bjezaniju kod bradonja.

Trosili su 150% vise no sto su zaradjivali a one milijarde blokirane u švici.

I
BiBi911
Posts: 5341
Joined: 09/12/2018 17:47

#214644 Re: Ukrajina

Post by BiBi911 »

trambusek88 wrote: 24/02/2025 09:00 24.02.2022. - Za 3 dana do Kijeva.
3 godine kasnije, Slavjansk i Kramatorsk i dalje slobodni, Pokrovsk se još uvijek drži a u Sudži se vijori plavo žuta zastava.
Druga vojna sila umjesto sa Armatama i T90-kama juriša u Ladama i Moskvićima na ukrajinske položaje.

Polako ispuhuje njihova stalna ofanziva, i mislim da je ove godine mogla biti jedna dobra kontraofanziva, ali eto desio se Trump, vidjećemo šta će biti.
Da nema silnih minskih polja(ili ako se kako mogu zaobici) par Leoparda bi to pobucalo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#214645 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

BiBi911 wrote: 24/02/2025 16:02
Raspad sistema, kinezi pokupovase sve. Garant sprema bjezaniju kod bradonja.

Trosili su 150% vise no sto su zaradjivali a one milijarde blokirane u švici.

I
Zaista bih nekad zelio da mogu biti ovakav optimist. Dogurao bih daleko vise u zivotu.
BiBi911
Posts: 5341
Joined: 09/12/2018 17:47

#214646 Re: Ukrajina

Post by BiBi911 »

dr_Evil wrote: 24/02/2025 16:05
BiBi911 wrote: 24/02/2025 16:02
Raspad sistema, kinezi pokupovase sve. Garant sprema bjezaniju kod bradonja.

Trosili su 150% vise no sto su zaradjivali a one milijarde blokirane u švici.

I
Zaista bih nekad zelio da mogu biti ovakav optimist. Dogurao bih daleko vise u zivotu.
Vjeruj ne bi, zapeo bi u mulju samnom. Zaglavili smo ko vatnik
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#214647 Re: Ukrajina

Post by plavi_E »

drug_profi wrote: 24/02/2025 14:23 Ohabruje odlučnost političara EU da preuzmu odgovornost za svoj kontinent.
Soreca: Međunarodni poredak ćemo u Ukrajini, kao i Bosni i Hercegovini braniti svim sredstvima
Trenutno bi bilo najvaznije da se BiH stavi na "medjunarodni radar" i da se objasne opasnosti ruskog uticaja na BiH. Jedno je sigurno da neprijatelji BiH love u mitnom iza zatvorenih vrata. Ali to je veliki posao za koji bi trebalo veci broj aktivnih politicara. Ali ko to da radi kad sarajevski begovi imaju vaznijeg posla u Tuzli.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#214648 Re: Ukrajina

Post by dr_Evil »

plavi_E wrote: 24/02/2025 16:23
drug_profi wrote: 24/02/2025 14:23 Ohabruje odlučnost političara EU da preuzmu odgovornost za svoj kontinent.
Soreca: Međunarodni poredak ćemo u Ukrajini, kao i Bosni i Hercegovini braniti svim sredstvima
Trenutno bi bilo najvaznije da se BiH stavi na "medjunarodni radar" i da se objasne opasnosti ruskog uticaja na BiH. Jedno je sigurno da neprijatelji BiH love u mitnom iza zatvorenih vrata. Ali to je veliki posao za koji bi trebalo veci broj aktivnih politicara. Ali ko to da radi kad sarajevski begovi imaju vaznijeg posla u Tuzli.
Pa kad nismo uspjeli za ove tri godine antiruske histerije, ne znam kakva ocekivanja mozes imati sada. Ali kao sto rekoh bibiju iznad, pokusavam da odrzavam reputaciju najveceg pesimista ovog foruma.
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#214649 Re: Ukrajina

Post by Hame_ »

drndalo wrote: 24/02/2025 13:50
Spoiler
Show
dr_Evil wrote: 24/02/2025 11:48 Mi mozemo trcati samo pred rudo(kakav izraz, nemam pojma sta je rudo).
Rudo ti je ovaj parmak koji sluzi za upravljanje zapreznim kolima...

Image
Šlajfaj snaho!!! Šlajfam!!! Šlajfaš ti kurac moj, odosmo u kanal! :mrgreen:
Last edited by Hame_ on 24/02/2025 16:27, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 50776
Joined: 26/02/2004 00:00

#214650 Re: Ukrajina

Post by karanana »

ja mislim da se sa dolaskom novih vjetrova a i ovim dogovorom u ukrajini kako se nazire, vrata nato-a zavijek zatvaraju i za BiH i za onih par koji su jos uvijek vani.
ko zna sta ce od te organizacije i biti ali mislim da mi nikad necemo biti dio, proso voz. nisu nas ni htjeli sto jest jest.
Post Reply