GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21376 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Spram nase od 26.60 KM = cca 13.50 eura... Je drasticna.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21377 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Spram nase od 26.60 KM = cca 13.50 eura... Je drasticna.
A kolika je prosjecna plata u Becu a kolika u Sarajevu :lol:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21378 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Trenutno nije relevantno za diskusiju, ali sigurno ne 8-9 puta veca.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21379 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

man_464 wrote:Trenutno nije relevantno za diskusiju, ali sigurno ne 8-9 puta veca.
Average Salary in Vienna, Austria

Average Salary
€46,512
Znaci nekih 3800 eura mjesecno.Kako nije relevantno - spominjes da su u Becu drakonske kaze a ustvari kada se poravnja sa primanjima u skoro istoj ravni.Sta oce li kaznjavati ove sa 11 eur ? To popije kafu i pojede kolacic u kaficu eto mu 11 eur.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#21380 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

man_464 wrote:Trenutno nije relevantno za diskusiju, ali sigurno ne 8-9 puta veca.
zapravo jeste 9 puta veca.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21381 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

S obzirom da su u pitanju bili turisti oni nisu domicilni ni u Beču ni u Sarajevu. Stoga opet nije relevantno.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21382 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Momcic je sto kaze vjesalica uporan :D
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21383 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Momcic je tu kad god ti zatreba ko uporan. Samo javi.

:lol:
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21384 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

drug_profi wrote:
man_464 wrote:Trenutno nije relevantno za diskusiju, ali sigurno ne 8-9 puta veca.
zapravo jeste 9 puta veca.
:D
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#21385 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by oldtajmer »

ima li istine u ovome sto novine pisu da je UIO prodala par turskih tramvaja koji su u voznom stanju,a sad GRAS hoce da od te privatne firme koja je uzela tramvaje za staro gvozdje,otkupi iste
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21386 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Otisla su 3 holandska tramvaja, brojevi 570 571 573 potom dva ceska nisam siguran koji numero.... Vec dugo su stajali... I jedan turski koji nikad nije radio u Sarajevu... Iz njega su vitalni dijelovi i ostali rezervni dijelovi povađeni....

Slike cu vam naci pa postavim... Imaju slike sa sječenja i transporta.

Turski tramvaji
553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 576 su u redovitom saobraćaju... Ostalih 6 komada... 4 su kompletna.... Dva su vec bila rasturena i planirana za dijelove.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#21387 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

kanibalizam
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21388 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Evo nove vijesti.
https://www.klix.ba/biznis/uio-prodala- ... ook+status

Sada odlaze 4 turska tramvaja, koji nisu bili ukljuceni nikad u Saobraćaj. Gb 910 915 916 920.

Steta je vozila 915 916 920 jer su ta vozila bila kompletna i mogla su po potrebi nekad biti i ukljucena.

Zaključno s ovim
Otisla su (pisem brojeve prije renumeracije. Sada nakon renumeracije svi pocinju sa 5xx, pa da ne bude zabune)
3 holandska 801 802 815
6 turskih 903 907 910 915 916 920
2 češka nisam siguran koji brojevi.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25541
Joined: 12/08/2013 12:51

#21389 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by insaneinthebrain »

Idu tramvaji ko halva. Kako je krenulo ovi iz tesnja ce citav gras u staro zeljezo rastaviti. A mi u Sarajevu cemo se po qrcu od ovce vozati u dogledno vrijeme :zzzz:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#21390 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

U članku lijepo piše
Da su u pregovoru sa Grasom
Tako da će se to međusobno taliti poslovima itd
Samo glupi ne kontaju
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21391 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Što se tice prvih 6 vozila tu nije grijeh ako odu.... Ova 4 su šteta. Mislim... Svakako tu ce biti kompenzacija sigurno.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#21392 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by high_volume »

man_464 wrote:Evo nove vijesti.
https://www.klix.ba/biznis/uio-prodala- ... ook+status

Sada odlaze 4 turska tramvaja, koji nisu bili ukljuceni nikad u Saobraćaj. Gb 910 915 916 920.

Steta je vozila 915 916 920 jer su ta vozila bila kompletna i mogla su po potrebi nekad biti i ukljucena.
.
Mene interesuje odgovornost.

Image

GRASov dug od 18 mil. KM za PDV nije nastao preko noći. Kada moja firma zakasni s plaćanjem PDV, već sutradan imam na vratima inspektore UIO i kontrolu, i sljedeći mjesec blokiran račun, a mog direktora u glavobolji sa prekršajnom prijavom, kao odgovorno lice.

Da li je direktor GRAS-a dobio prekršajnu prijavu?

Zašto su inspektori UIO čekali da se dugovanje GRAS-a nagomila, pa pa tek onda da plijene opremu? Da li postoji odgovornost direktora i inspektora UIO?

Zašto šuti Vlada i Skupština Kantona Sarajevo?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#21393 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by славянин »

high_volume wrote:
man_464 wrote:Evo nove vijesti.
https://www.klix.ba/biznis/uio-prodala- ... ook+status

Sada odlaze 4 turska tramvaja, koji nisu bili ukljuceni nikad u Saobraćaj. Gb 910 915 916 920.

Steta je vozila 915 916 920 jer su ta vozila bila kompletna i mogla su po potrebi nekad biti i ukljucena.
.
Mene interesuje odgovornost.

Image

GRASov dug od 18 mil. KM za PDV nije nastao preko noći. Kada moja firma zakasni s plaćanjem PDV, već sutradan imam na vratima inspektore UIO i kontrolu, i sljedeći mjesec blokiran račun, a mog direktora u glavobolji sa prekršajnom prijavom, kao odgovorno lice.

Da li je direktor GRAS-a dobio prekršajnu prijavu?

Zašto su inspektori UIO čekali da se dugovanje GRAS-a nagomila, pa pa tek onda da plijene opremu? Da li postoji odgovornost direktora i inspektora UIO?

Zašto šuti Vlada i Skupština Kantona Sarajevo?
Vrijedi li GRAS uopste 139 miliona maraka ??
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#21394 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Nema sanse da toliko vrijedi imovina. Vrijedi biznis JGP i vise, ali imovina ne.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9157
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#21395 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

high_volume wrote:GRASov dug od 18 mil. KM za PDV nije nastao preko noći. Kada moja firma zakasni s plaćanjem PDV, već sutradan imam na vratima inspektore UIO i kontrolu, i sljedeći mjesec blokiran račun, a mog direktora u glavobolji sa prekršajnom prijavom, kao odgovorno lice.

Da li je direktor GRAS-a dobio prekršajnu prijavu?

Zašto su inspektori UIO čekali da se dugovanje GRAS-a nagomila, pa pa tek onda da plijene opremu? Da li postoji odgovornost direktora i inspektora UIO?

Zašto šuti Vlada i Skupština Kantona Sarajevo?
Ma kakvi to, to je samo za realni sektor. Kad pogledas spisak duznika na stranici UIO, glava te zaboli od banana drzave. Bolnice, MUP-ovi, rudnici, Javni RTV servis, sluzbe za zaposljavanje... i naravno sampioni Zeljeznice F BiH sa 200+ miliona. Ne znam da je iko ikad odgovarao. Sta odgovarao, bio pozvan na odgovornost. :-)
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#21396 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

dug za doprinose nije neki bauk
kako se ko penzioniše tako uplate
to nije sporno

zatezne kamate se lako otpišu
tako da dug nije relativno velik DA SE VLAST BAVI OVIM PROBLEMOM za 5 godina na nuli bi bili
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#21397 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Stečaj bi omogućio otpis i ostalih dugovanja prema državi.
Samo se ovdje stečaj posmatra kao kraj priče, te je stoga to ovdje zabranjena riječ, a on je u stvari prilika za novi početak bez tereta na leđima,
Nekada je u zakonu o stečaju bio poseban tretman preduzeća od opšte važnosti za javnost, ne znam da li još uvijek važi isti zakon, ali po tome je bilo moguće izdvojiti iz stečajne mase sva dobra potrebna za obavljanje djelatnosti javne usluge. Benefit je bio što bi se stekla zakonska mogućnost državi za otpis potraživanja po osnovi poreza i doprinosa, prestali bi važiti kolektivni i pojedinačni ugovori o radu bez otpremnina. Država, koliko znam, ne može otpisati ništa sve dok firma nije u stečaju.

Faktički tim postupkom bi bio imenovan upravnik koji bi izdvojio materijalna sredstva potreba za osnovnu djelatnost, a ostatak (raspala vozila) dao na prodaju, da se namire drugi vjerovnici. GRAS bi postojao i dalje, ali bez dugova prema državi, tereta, sa optimalnim brojem zaposlenih i prilagođenim platama.

Znam da je tada glavni protivargument bio da tu treba sposoban stečajnu upravitelj i da toga kod nas nema.
Pa još gore je ovako. Treba ti sposoban generalni direktor koji pride ima otežan posao.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21398 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Zdravo! Pitanje za MAN-a ili ko zna da li je redovan za Reljevo dom, da li ide po onom rasporedu sto je na web stranici GRAS-a jer iducu sedmicu radim u Rajlovcu kod robota pa da se znam organizovati (pouzdati) u taj bus?
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21399 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Autobus za Reljevo dom 95% prati red vožnje izuzev polaska u 15:50 sa zeljeznicke i 16:25 iz Reljeva, ta dva polaska se ne obavljaju. U ponedjeljak ti javim da li će se održavati i polazak u 17:30 sa Željezničke, odnosno 18:10 iz Reljeva, do petka je bio....

Željeznička: 06:00, 06:40, 07:20, 08:50, 10:00, 11:20, 12:50, 14:15, 15:30, 16:50, 17:30, 19:20, 21:00 i piše u 22:30, ali jok, sad je ljeto pa radi jedan navečer pa umjesto u 22:30 sa stanice bude u 23:00

Reljevo: 06:05, 06:40, 07:10, 08:00, 09:25, 10:40, 12:05, 13:35, 14:55, 16:05, 17:25, 18:10, 19:55, 21:30, 23:00(Trebo bi ako rade dva), ako je jedan onda u 23:25.

U špici zna biti +5 minuta na zacrtano.

Subotom prati raspored, kao i nedjeljom. (Barem do sad.)
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#21400 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by moja tetka »

pogledajte samo tramvajska stajališta do socijalnog i bože pomozi a dalje važi ona što južnije to tužnije..... f u j pravo ruglo grada sve u prvom redu prljavo, zapušteno razvaljeno
Post Reply