Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#2126 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

To nije garantovano ni sada , a u buducnosti nece pogotovo, a kolike su kamate na ta sredstva koja stoje u bankama? manje od 3 % nisu sigurno ..
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2127 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Trt mrt, kako nije garantovano. :roll:

Prodaju se obaveznice i sa manjom stopom, sve dok je iznad stope inflacije to se smatra sigurnim ulaganjem, ali CaCO3 zna bolje :D
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#2128 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

pa znamo da si ti majstor teoretisanja koje najcesce na kraju u praksi ispadne potpuno suprotno i da si ti sve znas od svakoga bolje :D

kod nasi nema inflacije i ako je ima ona je zanemarljiva, ali je ona vjestacki odrzavana, jer kad bi se "otisnula" uuuuu.... nije garantovano jer postoji mogucnost da federacija ne bude imala para da isplati kamatu na te obveznice i zato prodaje drzavnim preduzecima koja to neceni traziti da im se isplati,bas jedva cekam da ta preduzeca naplate kamatu od federacije na ime tih obveznica i da vidim hoce li biti veca od kamata koje dobijaju od banaka :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2129 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

CaCO3 wrote:pa znamo da si ti majstor teoretisanja koje najcesce na kraju u praksi ispadne potpuno suprotno i da si ti sve znas od svakoga bolje :D

kod nasi nema inflacije i ako je ima ona je zanemarljiva, ali je ona vjestacki odrzavana, jer kad bi se "otisnula" uuuuu.... nije garantovano jer postoji mogucnost da federacija ne bude imala para da isplati kamatu na te obveznice i zato prodaje drzavnim preduzecima koja to neceni traziti da im se isplati,bas jedva cekam da ta preduzeca naplate kamatu od federacije na ime tih obveznica i da vidim hoce li biti veca od kamata koje dobijaju od banaka :)
fail :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2130 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Tema nisam ja, obaveznice su nesto sasvim normalno a vladi treba cestitat sto je nasla nacin da prosiri budzet po takvim uslovima. RS se hvalio kako je uspjeo doci do 8% :roll:

Moja nadmocna i nadasve superiorna inteligencija nije tema, mada moram reci da je tajna uspjeha u citanju.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52678
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2131 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Chmoljo »

madner wrote:Tema nisam ja, obaveznice su nesto sasvim normalno a vladi treba cestitat sto je nasla nacin da prosiri budzet po takvim uslovima. RS se hvalio kako je uspjeo doci do 8% :roll:

Moja nadmocna i nadasve superiorna inteligencija nije tema, mada moram reci da je tajna uspjeha u citanju.
i apstinenciji.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52678
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2132 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Chmoljo »

:D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2133 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Kao grom iz vedra neba, pravo u rebra.

Neka vratit cu se ja, ali sad je kraj radnog vremena :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2134 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:Kao grom iz vedra neba, pravo u rebra.

Neka vratit cu se ja, ali sad je kraj radnog vremena :D
vratice se valter... :D s lugerom... :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52678
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2135 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Chmoljo »

biću i ja... sa sedmoricom havera :D i znaš koliko će nas biti? :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59303
Joined: 15/12/2008 16:53

#2136 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Javna preduzeća su kupila i one trezorske zapise... uz pokoju banku.

Žalosno je da smo u prethodnim vladama imali takve stručnjake, da ova jednostavna operacija sad izgleda kao nešto revolucionarno :-) A možda su namjerno htjeli da naguze svoje nasljednike uzimajući kredite od MMF-a...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2137 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Chmoljo wrote:biću i ja... sa sedmoricom havera :D i znaš koliko će nas biti? :D
Ljudi ili clanova stranke? :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2138 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Chmoljo wrote:biću i ja... sa sedmoricom havera :D i znaš koliko će nas biti? :D
Ljudi ili clanova stranke? :D
Samo ti zajebavaj... Vidis da ce ti doves cijelu NS i sve njene glasace :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2139 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:
Chmoljo wrote:biću i ja... sa sedmoricom havera :D i znaš koliko će nas biti? :D
Ljudi ili clanova stranke? :D
Samo ti zajebavaj... Vidis da ce ti doves cijelu NS i sve njene glasace :D
Kad ih se nabra 7...? :? :evil:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2140 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Opet si brojao moderatore duplo :D
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#2141 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by cindrlimindrli »

madner wrote:Tema nisam ja, obaveznice su nesto sasvim normalno a vladi treba cestitat sto je nasla nacin da prosiri budzet po takvim uslovima. RS se hvalio kako je uspjeo doci do 8%
Cek malo :D , ti ustvari hoces reci da ce oni novcem od ovih obaveznica krpiti budzet?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2142 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

cindrlimindrli wrote:
madner wrote:Tema nisam ja, obaveznice su nesto sasvim normalno a vladi treba cestitat sto je nasla nacin da prosiri budzet po takvim uslovima. RS se hvalio kako je uspjeo doci do 8%
Cek malo :D , ti ustvari hoces reci da ce oni novcem od ovih obaveznica krpiti budzet?
Ne, novac ce iskoristiti za nabavku velikih tenkova. Ali dok tender ne prodje obaveznice su dio budzeta.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2143 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Reisa mi, moram bacit alkohol... :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2144 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

cindrlimindrli wrote:
madner wrote:Tema nisam ja, obaveznice su nesto sasvim normalno a vladi treba cestitat sto je nasla nacin da prosiri budzet po takvim uslovima. RS se hvalio kako je uspjeo doci do 8%
Cek malo :D , ti ustvari hoces reci da ce oni novcem od ovih obaveznica krpiti budzet?
Da, godinu dana.

Poslije nije bitno, svakako ce se zaratit 2013.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2145 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
cindrlimindrli wrote:
madner wrote:Tema nisam ja, obaveznice su nesto sasvim normalno a vladi treba cestitat sto je nasla nacin da prosiri budzet po takvim uslovima. RS se hvalio kako je uspjeo doci do 8%
Cek malo :D , ti ustvari hoces reci da ce oni novcem od ovih obaveznica krpiti budzet?
Da, godinu dana.

Poslije nije bitno, svakako ce se zaratit 2013.


Pa ti nesto povjeri u povjerenju... :x
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2146 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Mogu svake godine do pocetka vracanja izdati nove obaveznice pod istim uslovima i trajenjem. Time su povecali budzet za masu istih do pocetka odplate, a poslje su na 0.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#2147 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by cindrlimindrli »

madner wrote:Ne, novac ce iskoristiti za nabavku velikih tenkova. Ali dok tender ne prodje obaveznice su dio budzeta.
Smijesno, zemlja socijalni slucaj stampa obaveznici i garantuje dobit od 3%. Razumijem kad neko nastanca
US BOND i garantuje dobit, ima se zlata, nosaci aviona... a kakve su garancije Vlade FBiH? Ako sve propadne
isplatice raju u onim crnim trenerkama sa zutim linijama?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2148 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

cindrlimindrli wrote:
madner wrote:Ne, novac ce iskoristiti za nabavku velikih tenkova. Ali dok tender ne prodje obaveznice su dio budzeta.
Smijesno, zemlja socijalni slucaj stampa obaveznici i garantuje dobit od 3%. Razumijem kad neko nastanca
US BOND i garantuje dobit, ima se zlata, nosaci aviona... a kakve su garancije Vlade FBiH? Ako sve propadne
isplatice raju u onim crnim trenerkama sa zutim linijama?
Obavznicu se prvo isplacuju, tako da ako sve propadne i zadnji budzetlija crkne od gladi opet ce se te pare prvo vratiti. A niko ih ne tjera da uzmu. 3%-inflacija je zapravo procjena rizika, sto ce reci da ljudi misle da je ta lova sigurna.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#2149 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sanaman »

madner wrote:Mogu svake godine do pocetka vracanja izdati nove obaveznice pod istim uslovima i trajenjem. Time su povecali budzet za masu istih do pocetka odplate, a poslje su na 0.
Da li bi ti kupio obveznice Federalne vlade, onako iskreno...ne moras odogovriti jer je hipoteticko pitanje. Ali ja cu ti reci da ja nebi, jos ako je samo 3%... a ovo ti je copy sa http://www.bhas.ba/index.php?option=com ... Itemid=999

"Godišnja inflacija u martu 2011. godine u Bosni i Hercegovini bila je 3,9%.
Na godišnjem nivou najveći opšti rast cijena u BiH u martu 2011. godine u odnosu na mart 2010. godine zabilježili su odjeljci Prijevoz za 7,9%, Hrana i bezalkoholna pića 7,5%, Alkoholna pića i duhan za 7,5%, Komunikacije za 5,3% i Stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti za 1,4%."

Sto bi se reklo ni za kifle nebi imao, a potrosacki index cijena je u zadnjih 5 godina porastao za 17% ( namirnice i neke druge stvari su jos vise poskupjele) i kako sada da ja kupim obveznice koji mi garantuju neku dobit a ja time ne mogu nakon isplate ni osnovne troskove da pokrijem?

Znaci vec minus, a ako ponude jos veci procenat onda ni to nije dobro jer moraju uciniti obveznice atraktivnijim jer ih niko nece, zacarani krug :D

Nego zanima me da li ce firme koje us u vecinskom vlasnistvu Federacije imati pravo da kupuju te obveznice?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2150 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Naravno da smiju, glavni akcionar se nece buniti. :D

To je prosjecna inflacija od 3.1%, s tim da je uvedeno dosta novih akciza i da je cijana nafte jako skakala.

Dakle obaveznice su investicije niskog rizika ali velike sigurnosti. Ako bi se zelio obogatiti ne bih ih kupovao (osim ovih od RS-a), ali mozda bih ih kupio umjesto neko sredorocno stednje.

I da ne zaboravimo da dok imamo fiksni kurs zamjene sa eurima tih 3% je znatno atraktivnije.
Post Reply