Izrael je opet pocinio zlocin!

Locked
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2126 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

Erjavec wrote:
Latina wrote:
Erjavec wrote: Mnogo si brate pedgoski nastrojena.
Nisam pedagoski nastrojena, nego imam jak osjecaj za dobro i zlo a malo predrasuda.
Imam vremena reci da se ovdje horski udara po Jevrejima jer mislim da je to tacno. Cast izuzetcima, ali ja mislim da nas svega 3-4 na ovom forumu uopste ne porice pravo Izraela da postoji, a kamoli sta drugo.
Tu spadam i ja. S tim sto je nacin formiranja Izraela apsolutna tragedija koja ce obiljeziti ne samo naredne generacije Palestinaca, nego i Izraelaca. Demokratija ce tamo zaista zazivjeti mozda za 20-30 godina. Dotad neka je svima u tom regionu Bog na pomoci.
Tema je ovdje "Izrael je pocinio ratni zlocin" oko cega se svi manje vishe slazemo, a nije "Izrael bi trebao da se samoukine j. im mamu lopovsku sto su pokrali zemlju od jadnih ljudi". To je prije svega kontraproduktivno, a bogami i opasno.
Slazem se.
Eto vidish, slozismo se ti i ja na kraju. A i ja se slazem sa tvojim postom od sinoc da je sad jedino rjesenje raseliti taj napaceni narod. Po meni, to bi morala biti odgovornost Arapskih zemalja koje su i vecinom krive sto Palestinci nisu do sada asimilovani.

Dakle, opet, najbolnija stvar u ovom krvavom sukobu je sto se kraj unaprijed zna, rjesenje je ocigledno josh od Osla, ima tome vec 15 godina, samo niko nema muda da ga implementuje. Sto se duze ceka, sve vise tragedija i ekstremista i na jednoj i na drugoj strani.

U 5 linija:

- Granice is 1967
- Koridor izmedju Gaze i W Bank bez Izraelskih kontrola
- Medjunarodne sigurnosne garancije za Izrael
- Nema povratka izbjeglica u Izrael, Gaza i kampovi u kontrolisno raseljavanje. Obestecenje izbjeglica finansira Saudija i ostali
- Jerusalem mora ili da se djeli ili pod medjunarodnu kontrolu.

Bolni ali neophodni kompromisi i za jedne, i za druge.
sta je ovdje bolno za izrael samo mi to objasni
dosli su,protjerali,pobili palestince i sad trebaju da ucine ,,bolne,,ustupke tako sto ce tim protjeranim palesticima dozvoliti da zive u gazi i zapadnoj obali
i sto ti rece sto bi izrael placao zrtvama,nek to plati saudija,iran,katar,kuvajt...
na znam sta da ti napisem na ovaj tvoj post,trebao bi to da propagiras malo vise,tu gdje si trenutno,pogotovo protjeranim palestincima
sto se tice libana,vjerujem da u tvojoj familiji i tom dijelu grada su tvoji istomisljenici
samo me interesuje jel i dio zenine ti familije ucestvovao u masakru u sabri i satili 1982 kad je izrael okupirao liban i dozvolio tim krscanskim paravojnim formacijama da pokolju nezasticene palestinse izbjeglice
oni bas podrzavaju tvoja razmisljanja
sva sreca pa bar neko u tom regionu ima muda i da nece da klepne usima
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2128 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

ld wrote:
Erjavec wrote: U 5 linija:

- Granice is 1967
- Koridor izmedju Gaze i W Bank bez Izraelskih kontrola
- Medjunarodne sigurnosne garancije za Izrael
- Nema povratka izbjeglica u Izrael, Gaza i kampovi u kontrolisno raseljavanje. Obestecenje izbjeglica finansira Saudija i ostali
- Jerusalem mora ili da se djeli ili pod medjunarodnu kontrolu.

Bolni ali neophodni kompromisi i za jedne, i za druge.
sta je ovdje bolno za izrael samo mi to objasni
dosli su,protjerali,pobili palestince i sad trebaju da ucine ,,bolne,,ustupke tako sto ce tim protjeranim palesticima dozvoliti da zive u gazi i zapadnoj obali
i sto ti rece sto bi izrael placao zrtvama,nek to plati saudija,iran,katar,kuvajt...
na znam sta da ti napisem na ovaj tvoj post,trebao bi to da propagiras malo vise,tu gdje si trenutno,pogotovo protjeranim palestincima
sto se tice libana,vjerujem da u tvojoj familiji i tom dijelu grada su tvoji istomisljenici
samo me interesuje jel i dio zenine ti familije ucestvovao u masakru u sabri i satili 1982 kad je izrael okupirao liban i dozvolio tim krscanskim paravojnim formacijama da pokolju nezasticene palestinse izbjeglice
oni bas podrzavaju tvoja razmisljanja
sva sreca pa bar neko u tom regionu ima muda i da nece da klepne usima
Bolno: Granica iz 1967
Bolno: Koridor
Bolno: Jerusalem nije njihov.

Kad gledas iz 1948 bio bi u pravu, ali stanje je takvo kakvo jeste.
Oni ne moraju pristati, jer imaju tu armiju kakvu imaju.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2129 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

madner wrote:
ld wrote:
Erjavec wrote: U 5 linija:

- Granice is 1967
- Koridor izmedju Gaze i W Bank bez Izraelskih kontrola
- Medjunarodne sigurnosne garancije za Izrael
- Nema povratka izbjeglica u Izrael, Gaza i kampovi u kontrolisno raseljavanje. Obestecenje izbjeglica finansira Saudija i ostali
- Jerusalem mora ili da se djeli ili pod medjunarodnu kontrolu.

Bolni ali neophodni kompromisi i za jedne, i za druge.
sta je ovdje bolno za izrael samo mi to objasni
dosli su,protjerali,pobili palestince i sad trebaju da ucine ,,bolne,,ustupke tako sto ce tim protjeranim palesticima dozvoliti da zive u gazi i zapadnoj obali
i sto ti rece sto bi izrael placao zrtvama,nek to plati saudija,iran,katar,kuvajt...
na znam sta da ti napisem na ovaj tvoj post,trebao bi to da propagiras malo vise,tu gdje si trenutno,pogotovo protjeranim palestincima
sto se tice libana,vjerujem da u tvojoj familiji i tom dijelu grada su tvoji istomisljenici
samo me interesuje jel i dio zenine ti familije ucestvovao u masakru u sabri i satili 1982 kad je izrael okupirao liban i dozvolio tim krscanskim paravojnim formacijama da pokolju nezasticene palestinse izbjeglice
oni bas podrzavaju tvoja razmisljanja
sva sreca pa bar neko u tom regionu ima muda i da nece da klepne usima
Bolno: Granica iz 1967
Bolno: Koridor
Bolno: Jerusalem nije njihov.

Kad gledas iz 1948 bio bi u pravu, ali stanje je takvo kakvo jeste.
Oni ne moraju pristati, jer imaju tu armiju kakvu imaju.
pa nek ne cine te bolne ustupke,nek nastave ovo sto rade i naredno stoljece,imaju jaku armiju,nek gaze dokle god mogu
prije ili poslije,doci ce i do njihovog pada,samo sto ce tada imati par miliona hamasovaca i hizbulahovih boraca oko njih,sta ce tada biti
ispucace svoje nuklearno oruzije,pobice masu naroda i to ce biti pocetak njihovog definitivnog nestanka
dodouse s obzirom sta rade u zadnjih 60 godina,mene bi bas cudilo kad bi postojao i jedan arap koji moze nesto reci lijepo o njima,stavise ubjedjan sam da nema arapa koji ih ne mrzi iz dan duse
mozda su izuzetak arapi krscani libana,sirije i egipta,oni sigurno ne mrze izrael
ali zato palestinski krscani itekako ne vole izrael
bilo kako bilo izraelcana je do 5 miliona,a arapa oko 200-300 miliona
amarpitar
Posts: 166
Joined: 26/05/2006 12:12

#2130 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by amarpitar »

HAMAS I IZRAEL*

Piše: Mustafa Spahić - Mujki

Sila i moć koju posjeduje Izrael bez kontrole i zakona nad golorukim Palestincima vodi Jevreje u masovno nasilje sa obilježjima genocida, a Palestince u devastaciju i egzodus.

Nesporno je da se Hamas može staviti na crnu listu terorističkih or­ganizacija. To je jasno i nedvojbeno. Međutim, unutar političke fi­lozofije postavlja se pitanje koje se tiče čitavog svijeta, Izraela, SAD-­a, Zapada i UN-a ponajviše: na ko­ju listu staviti državnu politiku Izraela koja je odbila i neprihvati­la sve rezolucije UN-a o Palestini i koja i ne pomišlja da povuče trupe sa okupirane Gaze, Zapadne obale, rijeke Jordan i sa Golana? Nije li ta i takva državna politika Izraela, koja od 1948. godine do danas nikada nije ni imenovana pravim riječima, okvalifikovana, a kamoli politički osuđena i preko UN-a sankcionirana, ponajveći pojedinačni uzrok koji u temelju podriva međunarodni red i pore­dak u svijetu? Ni prema nebeskim, ni prema prirodnim, ni prema univerzalno-ljudskim, ni prema pravnim, ni prema moralnim zakonima ništa se ne može riješiti ka­ko valja dok se ne imenuje, ne okvalifikuje i ne definira.

Izrael, ali i Palestina

Dakle, rješavanju stvari pretho­di imenovanje stvari. Sve rezoluci­je UN-a koje su pokušale imenovati i definirati šta država Izrael ra­di na tlu Palestine i od palestinskog naroda bile su zaustavljene ve­tom SAD-a u Vijeću sigumosti. Što bi kazali stari Latini: Conditio sine qua non - za rješavanje svih problema, pogotovo na Srednjem istoku i Palestini, potrebni su ime­novanje, definiranje i kvalifiko­vanje problema. Ne ulazeći u način nastanka i formiranja države Izarel - "U izvjesnom pogledu Izrael predstavlja jedinstvenu pojavu u političkaj historiji. U trenutku osnivanja ova država nije imala ni te­ritoriju ni stanovništvo. Teritoriju je pravila otkupom i otimanjem, a stanovništvo useljavanjem iz svih krajeva svijeta", kako primjećuje je­dan politički teoretičar - javno, jasno i glasno mora se pledirati za priznanje države Izrael, ali i za formiranje države Palestine, pod potpuno istim i ravnopravnim uvjetima na okupiranim dijelovi­ma Palestine, koje je Izrael okupi­rao 1967. godine, uključujući i is­točni Jerusalem.

Kur'an i Tora

Sloboda bez odgovornosti, sila i moć kojima nisu granica za­kon, mogućnost bez dužnosti, dozvoljeno koje prelazi granicu zabranjenog i prava bez obaveza koja Izrael uživa u okviru među­narodne zajednice, zahvaljujući apriornoj, bezuvjetnoj i neupitnoj pomoći SAD-a i Zapada u cjelini bez obzira šta radi, a ne snosi ni­kakve posljedice ni sankcije na ovom svijetu, čini politiku Izraela politikom izabranog naroda u odnosu na ostali svijet, pogotovo u odnosu na Arape, semitsku sa­braću koja pišu zdesna na lijevo, obrezuju mušku djecu, imaju is­ti pozdrav, istog praoca Ibrahi­ma/Abrahama, ne jedu svinjeti­nu i vjeruju u jednog boga, kao i Jevreji.

Politika države Izrael prema Pa­lestincima na najsuroviji način potvrđuje Hegelovu konstataciju da je historija učiteljica života ko­ja nikada nikoga i ničemu nije naučila. Ne samo historija. Kada politikom ovladaju goli interes, moć, sila i ekspanzija, tu slabo ili skoro nikako ne pomaže ni Božija riječ. Sa istog izvora Židove preko Tore, a muslimane preko Kur'ana, ista Božija riječ upozorava: "Zbog toga smo sinovima Israilovim pro­pisali: Ko ubije nekoga ko drugo­ga ubio nije (nevinu osobu) ili nekoga ko na zemlji nered ne čini - kao da je pobio sve ljude (čo­vječanstvo), a ko učini da nečiji život spašen bude, kao da je spasio sve ljude." (Kur'an, 5/32).

Bez obzira što je osnovna pravna i zakonska deviza i Tore i Kur'ana da je kriv samo onaj ko je kriv i ko­liko je kriv "u Tevratu (Tori) smo im (Israilićanima) propisali: glava za glavu, oko za oko, nos za nos, uho za uho, zub za zub, a za rane valja odmazdu (recipročnu prav­du) izvršiti" (Kuran, 5/45). Sve svjetske TV i radio stanice, kao i printani mediji, prenose i uža­sne slike prikazuju kako je izrael­ska avijacija ubila pet sestara sta­rosti od 5 do 15 godina, u jednog od pripadnika Hamasa osmoro maloljetne djece, u trećeg Palestin­ca jedanaestoro djece, u petog četvero i troje djece dok su se igrala na ulici.

Ovakva politika Izraela deman­tirala je one koji su poslije Drugog svjetskog rata, Aušvica, Dahaua, Treblinke, Jasenovca, Jajinaca... tvrdili da je poezija nemoguća i da se devastacija i genocid više neće i ne mogu ponoviti. Iza toga se po­ezija pjeva i masovni zločini do­gađaju, genocidi ponavljaju (Sre­brenica), kao i devastacije, kultu­rocidi i urbicidi. Situacija u svije­tu, pogotovo događaji u Palestini unazad 60 godina i konkretno sa­da u Gazi svjedoče činjenicu da "nikada sloboda neće umeti da pe­va kao što su sužnji pevali o njoj". Tako 2000 godina židovskog rop­stva, progonstva, žutih traka, logo­ra, geta i sužanjstva, kada je 1948. došlo u poziciju slobode, pretvo­rilo se u progonstvo, getoizira­nje, blokade, raketiranje, bom­bardiranje, razaranje i uništavanje Palestinaca: "Izrael se ophodi pre­ma Palestincima onako kako su se nacisti u Drugom svjetskom ratu ponašali prema Jevrejima", izjav­ljuje Richard Fals, profesor na Princetonu, inače Jevrej.

Herc Izrael

Nije mali broj Jevreja u svijetu tih zvanja i zanimanja, koji današnju državnu politiku Izraela vide kao težnju te militarističke i ekspanzi­onističke politike da nad Palestin­cima namiri i nadoknadi pola mi­lenija ropstva pod faraonima u Egiptu, polustoljetno babilonsko-­asirsko ropstvo, trostoljetno helensko ropstvo i petostoljetno rimsko ropstvo. Svojim odnosom prema Palestincima oni ljudi koji vode državnu politiku Izraela kao da potvrđuju teoriju psihoanalize Sigmunda Frojda da se žrtva vremenom zaljubi u svoga dželata. Naime, ono što su radili Ben Gurion, Golda Meir, Moša Dajan, Menahen Begin, tri godine ni živ ni mrtav Ariel Šaron i što sada rade Ehud Barak i Olmert, Benjamin Natanjahu i Cipi Livni nad Palestincima, to su nad Jevrejima, svjedoče Jevreji kritičari izraelske po­litike, kroz povijest radili faraoni, rimski carevi Vespazijan, Tit i Ter­tulijan, inkvizicija u Špaiiiji i kao kruna nacizam i fašizam preko Hi­tlera u 20. stoljeću, a muslimani i Arapi, to Jevreji priznaju, nikada nisu.

Sila i moć koju posjeduje Izre­al bez kontrole i zakona nad golo­rukim Palestincima vodi Jevreje u masovno nasilje sa obilježjima genocida, a Palestince u devasta­ciju i egzodus. Takva politika drža­vnog terora spušta Izrael i njego­vu politiku na nivo Huna, Avara, Mongola, Tatara i njihovih džela­ta, a Palestince vodi u nestanak. Ideološko-politički pledoaje ova­kve politike je parola koja se čita­vo 20. stoljeće ponavlja: Jevreji su narod bez zemlje, a Palestina je ze­mlja bez naroda. Kao da Palestin­ci nisu ljudi. Državno-formalni okvir ovako utemeljene politike je karta Herc Izraela čije granice sežu od Nila do Eufrata. Ne nala­zi se ta karta na uličnom panou, nego na ulazu u Kneset, državni parlament.

Glavni promoter ove i ovakve politike unazad 40 godina je Henry Kissinger, prvo savjetnik predsjednika SAD-a za nacionalnu sigurnost, a nakon toga i šef State Departmenta. Za njega Noam Čomski, možda najpoznatiji i naj­priznatiji intelektualac u svijetu, pi­še: "Kissinger je 70-ih godina 20. stoljeća uspio uzeti pod kontrolu Srednji istok i shvatanje Veliki Izrael je došlo u primjenu ame­ričke politike. Od tog vremena do danas, i pored promjena 1973, suština politike je ostala ista, a Eus­tace Mullins konstatira: "U vladi SAD-a na mnoga odgovarajuća mjesta imenovao je cioniste."

Zločini iz strasti i logike

Na tragu izjava ovakvih autori­teta, naravno sve Jevreja, slijedi is­pravna procjena i konstatacija akademika profesora Esada Du­rakovića u Oslobođenju od 27. 12. 2008. godine: "Amerika decenijama zapravo ne kreira, već reali­zira izraelsku politiku na Blis­kom istoku."

Možda je sve ovo što radi Izra­el sada u Gazi više poruka Barac­ku Obami nego Plaestincima. Naravno, Palestinci su kolateral­na šteta i žrtve, a poruka je Oba­mi: od tebe čitav svijet očekuje na­du i novu politiku, pa i Palestin­ci. Kada je u pitanju Bliski istok i Plaestina, od toga nema ništa - Obama i SAD samo imaju da, kao i do sada, plaćaju i realiziraju politiku Izraela.

Kada su u pitanju Hamas i Izra­el oni se mogu posmatrati kao dva reda stvari ili dva plana života: Hamas čini zločine iz očaja i strasti, a Izrael čini državni zločin iz logi­ke. Za zločin iz logike koji se opravdava državnim razlogom za sadaš­nje čovječanstvo, preciznije njegov vladajući establishment, bez obzira koliko on desetina, stotina ili miliona izbjeglica i žrtava nosi, taj je zločin normalan i proirodan, jer je logičan, legalan, vodi ga državni razlog i tako što je odluka o njemu donesena na proceduralan i lega­lan način, a da se niko ne pita o univerzalnoj opravdanosti istini­tosti tog zločina. Tako većina ze­malja koje se kao ne slažu sa po­litikom Izraela oko Gaze, one se ne slažu ne sa silom, nego sa preve­likom upotrebom sile. Prevedeno na jezik praktične politike: umjes­to 450 do sada pobijenih trebalo je pobiti 300 Palestinaca ili od onih pet sestara samo tri, ili od onih je­danaestoro djece samo šestoro. Zločin iz strasti i očaja koji čini Hamas, makar se radilo o odbrani univerzalnih vrijednosti života, časti, vjere i opstanka u kome strada makar jedan Izraelac nas­pram 400 Palestinaca je neopros­tiv jer nije legalan, logičan, proceduralan i iz državnog razloga, ma koliko bio, kao i sudbina, nužan i neizbježan.

Jevreji i muslimani

Na kraju, Jevreji su živi, tri i po hi­ljade godina trajući dokaz da se ni­jedan narod, bez obzira na progo­ne i logore, ne može silom i nasi­ljem uništiti. Država Izrael je egzamplar da se tenkom, mačem i avionom može puno srušiti, uni­štiti i osvojiti, ali se na njima ne može sjediti. To je Jevrejima, kao narodu Knjige, zakona, sjećanja i takve povijesne sudbine koju ne­ma nijedan drugi narod svijeta, ja­snije od bilo koga - da red, pore­dak, sigurnost i mir u svijetu nika­da ne počivaju samo na moći i si­li, nego prije toga na istini, pravdi i zakonu. Nažalost, takvi su Jevre­ji danas u manjini.

Iz sadašnje krvave novogodišnje slike izolirane, gladne i nemoćne Gaze pouka je: jednom zauvijek treba da prestanu neodgovorne i avanturističke izjave nekih drža­vnika u muslimanskim zemljama o kraju i nestanku Izraela. Ne­ljudski je i nemoralno da se oni verbalno bore protiv Izraela do po­sljednjeg Palestinca. Ni Izraelu ni Jevrejima nije trebalo, radi svih muslimana svijeta, da krvavi na­pad na Gazu započnu tačno na novu Hidžretsku godinu.

*Članak je objavljen u Oslobođenju od 05. januara 2009. god.

http://www.dzemat-oberhausen.de/pages/t ... -mujki.php
User avatar
Lawrence
Posts: 202
Joined: 16/04/2008 15:46
Location: Arabia

#2131 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Lawrence »

ld wrote:sta je ovdje bolno za izrael samo mi to objasni
dosli su,protjerali,pobili palestince i sad trebaju da ucine ,,bolne,,ustupke tako sto ce tim protjeranim palesticima dozvoliti da zive u gazi i zapadnoj obali
i sto ti rece sto bi izrael placao zrtvama,nek to plati saudija,iran,katar,kuvajt...
na znam sta da ti napisem na ovaj tvoj post,trebao bi to da propagiras malo vise,tu gdje si trenutno,pogotovo protjeranim palestincima
sto se tice libana,vjerujem da u tvojoj familiji i tom dijelu grada su tvoji istomisljenici
samo me interesuje jel i dio zenine ti familije ucestvovao u masakru u sabri i satili 1982 kad je izrael okupirao liban i dozvolio tim krscanskim paravojnim formacijama da pokolju nezasticene palestinse izbjeglice
oni bas podrzavaju tvoja razmisljanja
sva sreca pa bar neko u tom regionu ima muda i da nece da klepne usima
Odkud tebi covjece pravo da mene prozivas i govoris o familiji moje zene? Jesi li ti uopste normalan?

Bash zbog takvih manijaka kao sto si ti koji bi se borili za neku zamisljenu Arapsko-muslimansku tvorevinu Palestincima je ovako kako jeste. Srecom, u ovom regionu ima i normalnog svijeta koji pokusava da se bori protiv fundametalista nalik na tebe. Tebi ocigledno ne smeta samo Davidova zvjezda, nego i krst. Meni da se vishe nisi obracao, neznalico radikalna.
amarpitar
Posts: 166
Joined: 26/05/2006 12:12

#2132 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by amarpitar »

zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2133 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

kako ti sve znaš,a znaš li koliko ima izraelaca koji traže mir,a koliko Palestinaca koji žive u Izraelu.Samo za orijentaciju ukupan broj Palestinaca u Izraelu je 1 000 000.Mnogi žele mir,ali ne mogu ništa da učine,da bi to promjenili.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2134 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

erjavec

nemoj se nervirati ima buljuk takvih ovde,s kojima je najbolje ne komunicirati.Ja sam par puta banovan i sada se klonim diskusija sa pojedincima.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2135 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

bogoljub wrote:Radio i TV ne izvještavaju da je broj žrtava na palestinskoj strani za više od sto puta veći od broja izraelskih žrtava. Ne može se saznati da SAD dnevno podržava Izrael sa 6,8 miliona dolara, dok palestinska administracija dobija 0,3 miliona. Postoji 65 rezolucija UN-a protiv izraelskih postupaka, a ni jedna protiv palestinskih! Jedan Izraelac je u palestinskom zatvoru, dok se u izraelskim zatvorima nalazi 10756 Palestinaca! Mimo ratnih dešavanja, Palestinci nisu uništili nijednu izraelsku kuću, dok je Izrael od 1967. godine uništio 18167 palestinskih kuća! Osim toga, Izrael u Palestini ima 223 ilegalna naselja, dok su Palestinci izbjeglice u svojoj sopstvenoj zemlji.

Pa zar ovo nije dovoljan dokaz za razumom obdarene!?
ovo cu prevesti, boldirano isprintati i lijepiti po gradu. hvala!
:thumbup:
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2136 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

Erjavec wrote:
Tema je ovdje "Izrael je pocinio ratni zlocin" oko cega se svi manje vishe slazemo, a nije "Izrael bi trebao da se samoukine j. im mamu lopovsku sto su pokrali zemlju od jadnih ljudi". To je prije svega kontraproduktivno, a bogami i opasno.
ponovo lazes Erjavec, kao sto uobicajeno cionisti rade. nemate trunke iskrenosti i postenja, kako zelis konstruktivan dijalog nakon onih grozota?

tema je: Izrael je OPET pocinio zlocin, ne ratni vec humanitarni. dakle, koliko jos puta? zasto se cionistima ne bi stalo pred put jednom za svagda? kakav problem imas sa tim? stitio bi velike oligarhe i korporacioniste koji finansiraju ovaj teror? Izrael treba IZBRISATI sa mape, jasno je receno. postenim jevrejima dozvoliti svoju imovinu i normalan zivot, ali Izrael kakav je danas i proteklih 60 godina treba hitno izbrisati, radi ocuvanja covjecanstva i dostojanstva. Njemacku su sravnili sa zemljom cionisti, zato prizeljkujem minimalno da im se vrati istom mjerom...
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2137 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

veleposlanik

sve su to istinita fakta,ali ona samo dokazuju razmjere zločina i ništa više.Znaš i sam kakav je dil bio 1916g i nije se moralo ovako završiti.Ne može ni sada ,kao ni onda opcija da se Jevreji bace u more,a oni ne kontam da ovako žive i prave sve ovo zločine.Obadvoje su marionete,i drugi ih koriste po potrebi.Možda bi riješenje bilo da se međusobno priznaju i shvate da nema pobjednika.Pazi nisam rekao u kojim granicama,ko je garant,kako inplementirati,ali je glupo ovako dalje.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2138 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by madner »

ld wrote:
madner wrote: Bolno: Granica iz 1967
Bolno: Koridor
Bolno: Jerusalem nije njihov.

Kad gledas iz 1948 bio bi u pravu, ali stanje je takvo kakvo jeste.
Oni ne moraju pristati, jer imaju tu armiju kakvu imaju.
pa nek ne cine te bolne ustupke,nek nastave ovo sto rade i naredno stoljece,imaju jaku armiju,nek gaze dokle god mogu
prije ili poslije,doci ce i do njihovog pada,samo sto ce tada imati par miliona hamasovaca i hizbulahovih boraca oko njih,sta ce tada biti
ispucace svoje nuklearno oruzije,pobice masu naroda i to ce biti pocetak njihovog definitivnog nestanka
dodouse s obzirom sta rade u zadnjih 60 godina,mene bi bas cudilo kad bi postojao i jedan arap koji moze nesto reci lijepo o njima,stavise ubjedjan sam da nema arapa koji ih ne mrzi iz dan duse
mozda su izuzetak arapi krscani libana,sirije i egipta,oni sigurno ne mrze izrael
ali zato palestinski krscani itekako ne vole izrael
bilo kako bilo izraelcana je do 5 miliona,a arapa oko 200-300 miliona
Niko im ne brani da se ustroje kako treba (vidi Tursku) i srede svoje probleme prvo. Kad pocnu vise cijenit sposobne od podobnih, kad rodjacke veze ne budu bitne, kad teolozi ne budu krojili politiku, Izreal nece biti vise nego sto jeste. Nije Izreal nista posebno, samo su ovi okolo posebno nesposobni.

Dotad umjesto da se bore do zadnjeg Palestinca, mozda da se nadje neko rjesenje da ti ljudi zive?
nemaju bas 150 godina svi.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2139 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

veleposlanik

to ne da nije riješenje,nego je nemoguće i ružno je slušati tako što.Ne vredi sada da je gore gledati ovo što rade,jeste odvratno,ali tvoj predlog nije za ništa,nego za osudu.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#2140 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Sezam »

zonbirile wrote:
[Matrix] wrote:@zonbirile

fali ti jos jedna karta iz 2020 il se ne vidi jer je sve bijelo ?! :-)

jeste glednuli omjer "boja" na BIH mapi,isto se zelena povlaci pred ostalim bojama,neka ekoloska katastrofa,sta li ? :-)

nemoj men i upućivati pitanje i inputirati,ja samo iznjeo hronologiju događanja,istine radi.Osuđujem nasilje,ali ne odobravam ove što pale raju bez veze.Evo,znamo svi,a i iz ličnog iskustva da se narod ne može uništiti,valjda to važi za oba.Hajmo tretirati samo Izrael,bez one ,treba ih pobiti,baciti atomsku i sl.
Zonbrile, kako tretirati ovakve? kao partnere u dijalogu?

http://leninology.blogspot.com/2009/01/ ... ittle.html
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2141 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

zonbirile wrote:veleposlanik

sve su to istinita fakta,ali ona samo dokazuju razmjere zločina i ništa više.Znaš i sam kakav je dil bio 1916g i nije se moralo ovako završiti.Ne može ni sada ,kao ni onda opcija da se Jevreji bace u more,a oni ne kontam da ovako žive i prave sve ovo zločine.Obadvoje su marionete,i drugi ih koriste po potrebi.Možda bi riješenje bilo da se međusobno priznaju i shvate da nema pobjednika.Pazi nisam rekao u kojim granicama,ko je garant,kako inplementirati,ali je glupo ovako dalje.
razumijem te zonbirile, vjeruj da razumijem i dijelim ono sto govoris.

medjutim, ovdje imamo problem koji nadmasuje realnost. ja zivim u sredini - kao i vecina nas koji se nalazimo na "razvijenijem dijelu svijeta", gdje je narod stvarno odlutao totalno od realnosti, koji je slatko proslavio novu godinu i koji apsolutno nimalo krivice ili griznje savjesti ne osjeca za ono sto se desava u Palestini (znam, nisu osjetili ni ovoliko godina za Afriku a sada bi se trebali suosjecati sa palestincima)... stvar je toliko otisla u kriv pravac, bojim se nepovratan. ukoliko narod hitno ne pocne otvarati oci, zbog onog sto ti i ja i nekolicina ljudi jos znamo, nema ni nas... nista se u svijetu ne desava slucajno, sve je unaprijed predodredjeno.

treba krenuti sa tim bojkotom, pa iako kasnimo 60 godina, nekada bi trebali krenuti. narod treba bojkotovati cionisticke vijesti i sagledati pravu situaciju i chinjenice. kada narod postane svjestan toga (sto je i blizu utopije u ovako bolesnom drustvu), onda bi se mogle desiti vazne promjene u svijetu, u korist neke pravde... narod jednostavno nema blage o Palestini, o Izraelskoj okupaciji, o masakrima i nehumanosti. narod samo vidi jedne obuchene u zeleno sa shahovnicastim shalom, kalashnjikovom kako galami "Allahu ekber", a slijedeca slika je rupa u stanu "miroljubivog Izraela"... to mora prestati. narod mora prestati trositi cionisticke proizvode. narod mora znati da time finansira zlo, puni dzepove gospodarima koji ce nas porobiti na kraju krajeva.

kako da to zaustavimo? kako da ovo jebeno stanovnistvo oko sebe probudim?

ja cu, onoliko koliko mi srce nalaze, krenuti u ljepljenje plakata, bicu na protestima, a imam u planu i jos par projekata - sve u svrhu obavjestavanja uspavanih saucesnika genocida. ne mogu, da gledam i da cekam da UN pocne nesto raditi, ili da na vijestima po prvi put kazu jednu jebenu istinu... svaka rijec urednika je odmjerena, svaka recenica je minuciozno studirana, da bi sve nastavilo kako jeste ovdje, u nasem dijelu svijeta. ja ne mogu pasivno da gledam u to. desavalo se uvijek, desavalo se "kada mene nije bilo", ali to ne znaci odobrenje - zato bi se trebali dici...

ne znam, ili to ili da stavim prst u uho............
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#2142 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by zonbirile »

veleposlanik

ja sam stariji,pa se sjećam u SFRJ,širom zemlje demostracije,pa ništa.Ne kažem da ne treba,nego sam skeptik upravo što mislim da znam kako to fercera.Koliko god nama izgledalo grozno,nevjerovatno to je jedan kontrolisani haos,i dok se ne postigne NJIHOV cilj,biće ovako.
User avatar
Sensei
Posts: 1063
Joined: 04/04/2005 19:01

#2143 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Sensei »

...
Last edited by Sensei on 17/11/2020 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#2144 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by _veleposlanik »

zonbirile wrote:veleposlanik

ja sam stariji,pa se sjećam u SFRJ,širom zemlje demostracije,pa ništa.Ne kažem da ne treba,nego sam skeptik upravo što mislim da znam kako to fercera.Koliko god nama izgledalo grozno,nevjerovatno to je jedan kontrolisani haos,i dok se ne postigne NJIHOV cilj,biće ovako.
razumijem, i nije mi prvi put da to chujem od iskusnijih, ali, da li si ti znao sve sto znas sada u to doba? koliko sadasnje stanovnistvo zna o svemu sto se danas desava u svijetu, u realnom svijetu, bez medija?

ja se trudim, imam blog gdje mijenjam misljenja sa ljudima, gdje svi istrazujemo i osudjujemo ovu smrtonosnu tajnu. vratio sam se na ovaj forum iskljucivo radi toga, jer sam osjetio istu potrebu za svoj narod - da podstaknem na razgovor, na istrazivanje, na ono sto oni ne zele da znamo. mozda prolazim kroz period euforije koja ce se vremenom ohladiti, ne znam... ali da, sa ovakvom panoramom, zivim "normalan" zivot i okrecem glavu, to ne mogu. prije cu otici u shumu i skovati kakvu kolibicu...
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#2146 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by Madame de Pompadour »

zonbirile wrote:kako ti sve znaš,a znaš li koliko ima izraelaca koji traže mir,a koliko Palestinaca koji žive u Izraelu.Samo za orijentaciju ukupan broj Palestinaca u Izraelu je 1 000 000.Mnogi žele mir,ali ne mogu ništa da učine,da bi to promjenili.
Svi izraelci traze mir pod cijenu da ostane Izrael i da palestinci nemaju pravo na povratak! Unutra Izraela zive arapi koji nisu palestinci i njh je broj 1 milion.

Palestinaca ima jos dosta koji naslejavaju 2/3 Jerusalema starog grada, plus juzni i sjeverni dio Jerusalema (istocni dio prema brdu maslina je pretvoren u jevrejsko groblje) ali neznam i nisam mogla tacno procijeniti koliko ih ima mada nije ispod par stitina hiljada.

Mir da ali po koju cijenu!!??? Ja u neformalnom razgvoru sa obadvije strane, ne cudoh nikakvo kompromisno rjesenje, vise sto Izrael nece ili tacnije nesmije, vec sto palestinci ne bi pristali i zeljeli! 8-)

Jasno mi jedan jevrej rece "Sto palestinci ne bi isli u susjedne zemlje i tamo se naselili, ima dovoljno zemlje u arapskim zemljama, sto nama prave probleme i imamo vjeciti rat". :razz: :?: :?:
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#2147 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by kustah »

Holocaust denied: the lying silence of those who know

They know that the horror now raining on Gaza has little to do with Hamas or, absurdly, “Israel’s right to exist”. They know the opposite to be true: that Palestine’s right to exist was cancelled 61 years ago and the expulsion and, if necessary, extinction of the indigenous people was planned and executed by the founders of Israel. They know, for example, that the infamous “Plan D” resulted in the murderous de-population of 369 Palestinian towns and villages by the Haganah (Jewish army) and that massacre upon massacre of Palestinian civilians in such places as Deir Yassin, al-Dawayima, Eilaboun, Jish, Ramle and Lydda are referred to in official records as “ethnic cleansing”. Arriving at a scene of this carnage, David Ben-Gurion, Israel’s first prime minister, was asked by a general, Yigal Allon, “What shall we do with the Arabs?” Ben-Gurion, reported the Israeli historian Benny Morris, “made a dismissive, energetic gesture with his hand and said, ‘Expel them’. The order to expel an entire population “without attention to age” was signed by Yitzhak Rabin, a future prime minister promoted by the world’s most efficient propaganda as a peacemaker. The terrible irony of this was addressed only in passing, such as when the Mapan Party co-leader Meir Ya’ari noted “how easily” Israel’s leaders spoke of how it was “possible and permissible to take women, children and old men and to fill the roads with them because such is the imperative of strategy … who remembers who used this means against our people during the [Second World] war... we are appalled.”
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#2148 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by sheilak »

Boze dragi, pa jesu li se to oni na djecu namjerili?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2149 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by The 51st State »

Hamasu je bilo pametnije umjesto tih kacusa sto je uvezo da je se opremio sa kornetima, rpg 29, kojom strelom, uredjajima za nocno osmatranje i kojim starjesinom Hezbolaha prije nego li je ijednu raketu ispalio, ovako civilno stanovnistvo strada preko svake mjere i naravno da promjene misiju koja im govori da je sve ispod unistenja Izraela neprihvatljivo, samo daju propagandni cannon fodder Izraelu. Uglavnom, divida et impera na djelu, zasta su sami Palestinci krivi.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#2150 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!!!

Post by ld »

Erjavec wrote:
ld wrote:sta je ovdje bolno za izrael samo mi to objasni
dosli su,protjerali,pobili palestince i sad trebaju da ucine ,,bolne,,ustupke tako sto ce tim protjeranim palesticima dozvoliti da zive u gazi i zapadnoj obali
i sto ti rece sto bi izrael placao zrtvama,nek to plati saudija,iran,katar,kuvajt...
na znam sta da ti napisem na ovaj tvoj post,trebao bi to da propagiras malo vise,tu gdje si trenutno,pogotovo protjeranim palestincima
sto se tice libana,vjerujem da u tvojoj familiji i tom dijelu grada su tvoji istomisljenici
samo me interesuje jel i dio zenine ti familije ucestvovao u masakru u sabri i satili 1982 kad je izrael okupirao liban i dozvolio tim krscanskim paravojnim formacijama da pokolju nezasticene palestinse izbjeglice
oni bas podrzavaju tvoja razmisljanja
sva sreca pa bar neko u tom regionu ima muda i da nece da klepne usima
Odkud tebi covjece pravo da mene prozivas i govoris o familiji moje zene? Jesi li ti uopste normalan?

Bash zbog takvih manijaka kao sto si ti koji bi se borili za neku zamisljenu Arapsko-muslimansku tvorevinu Palestincima je ovako kako jeste. Srecom, u ovom regionu ima i normalnog svijeta koji pokusava da se bori protiv fundametalista nalik na tebe. Tebi ocigledno ne smeta samo Davidova zvjezda, nego i krst. Meni da se vishe nisi obracao, neznalico radikalna.
pa da ti sad ne kazem nesto,jer ce me banovati
kroz sve tvoje postove provlaci se samo jedna misao
palestince treba raseliti i to trebda kompenzuje saudija ili neke druge arapske zemlje
hamas i hizbullah su teroristi i kreatori nestabilnosti
dok je izrael samim time stabilnost u regionu,i naravno libanonska armija koja se potrudila da dobro pobije one palestince u izbjeglickim logorima u libanu

i ti meni govoris o mojoj radikalnosti
pa pogledaj sta si napisao u prijasnjem postu
ti bi raselio palestince i zabranio im povratak na njihovu oduzetu imovinu i zemlju
to su i radili nacisti u evropi u 2 svj ratu
sad to rade cionisti u izraelu
a i ti to propagiras,pa u cemu je razlika izmedju tebe i ovih?????

i ono boldirano
to tebe haman boli,jel de????
meni ne smetaju niti jevreji,niti krscani
ali mi smetaju cionisti i fasisti
i samo da ti napomenem da i medju palestincima ima dosta krscana,stavise neki krscani su bili u liderstvu PLOa
i krscani i muslimani u palestini su itekako ugrozeni od cionista
ali krscani libana nisu,stavise bili su saveznici izraela od 1982 pa do povacenja izraela sa juga libana,gdje su krscanske milicije bili sastavni dio izraelske vojske i ,,branili,, su jug libana od libanski sita i sunita,koji su se borili 15tak godina da oslobode taj dio libana
i naravno da ne zaboravimo krscanske milicije sto su poklali palestinske izbjeglice u sabri i satili,uz aminovanje idf-a,koji je to sve nadgledao
Locked