GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#21126 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Drugim rjecima mutna posla kao i sve u Bosni
-
k4mi
- Posts: 615
- Joined: 12/02/2013 10:57
#21127 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Nema tu nikakvih uslova. Dok god trose budzetska sredstva javne nabavke su neophodne. I pored sistema javnih nabavki GRAS je uspio milione da potrosi na raznoraznim sumnjivim tenderima, a bilo je tu i direktnih kupovina u milionskim iznosima.man_464 wrote:Pod uslovom da nema nelojalnu konkurenciju.k4mi wrote: Inace drzavna firma, a pogotovo firma sa historijom gubitaka i sumnjivih ugovora / nabavki, nikad ne bi smjela biti izuzeta od javnih nabavki.
Problem sa konkurencijom (ili bolje receno sa JGS) se mora rijesiti na drugi nacin. U biti ovo sto mi danas imamo niti je konkurencija niti je JGS u nekoj normalnoj verziji. Vozi ko god hoce kako god hoce. Redovi voznje se ne postuju, jedni zbog manjka vozila ili vozaca drugi zbog toga sto im se ne isplati.
znaci problemi poceli prosle godine do tada med i mlijeko u JGS?man_464 wrote: Tako je, Pola opštine Stari Grad i ostatak grada ispašta radi Sejari-ja.
- trambusek88
- Posts: 5147
- Joined: 03/10/2009 23:51
#21128 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Jedno je sigurno, GRAS ima pravo na to, samo je pitanje da utvrde ima li konkurenciju.
A nabavka autobusa je transparentnija nego brojne javne nabavke. Plaćeni su 2-3x manje nego autobusi koji su nabavljeni preko tendera 2015.
Ima negdje svaki pojedinačni autobus koliko je koštao. Mrsko mi sad tražiti.
Što se tiče minibusa, problem je što je jako mali broj "Sarajevskih" minibusa na tržištu. Možda se proizvode još u Turskoj i ex Sovjetskom savezu.
Na našem tržištu su samo u toj klasi Isuzu i Otokar i to je problem, koju god posebnu specifikaciju tražili neki od ova dva proizvođača može uputiti žalbu.
GRAS godinama ima problem što se godinama niko ne javlja na tendere za dijelove za Ikarbus, i tu je bio potpisan direktni sporazum sa Ikarbusom, uz javnosti dostupnu cijenu za svaki dio.
Ali moralo se odustati i od toga.
Glupost je reći da ne postoji konkurencija u Sarajevu, ako ćemo direktno postoji direktna konkurencija na linijama gdje voze po dva prevoznika. Tako da GRAS ima pravo na izuzeće autobuskog i minibuskog sektora, po pitanju nabavke autobusa, minibusa, i dijelova za iste. Za ostale sektore, praonice, klince, palce, pa možda i tramvaje i trolejbuse vjerovatno nema
A nabavka autobusa je transparentnija nego brojne javne nabavke. Plaćeni su 2-3x manje nego autobusi koji su nabavljeni preko tendera 2015.
Ima negdje svaki pojedinačni autobus koliko je koštao. Mrsko mi sad tražiti.
Što se tiče minibusa, problem je što je jako mali broj "Sarajevskih" minibusa na tržištu. Možda se proizvode još u Turskoj i ex Sovjetskom savezu.
Na našem tržištu su samo u toj klasi Isuzu i Otokar i to je problem, koju god posebnu specifikaciju tražili neki od ova dva proizvođača može uputiti žalbu.
GRAS godinama ima problem što se godinama niko ne javlja na tendere za dijelove za Ikarbus, i tu je bio potpisan direktni sporazum sa Ikarbusom, uz javnosti dostupnu cijenu za svaki dio.
Ali moralo se odustati i od toga.
Glupost je reći da ne postoji konkurencija u Sarajevu, ako ćemo direktno postoji direktna konkurencija na linijama gdje voze po dva prevoznika. Tako da GRAS ima pravo na izuzeće autobuskog i minibuskog sektora, po pitanju nabavke autobusa, minibusa, i dijelova za iste. Za ostale sektore, praonice, klince, palce, pa možda i tramvaje i trolejbuse vjerovatno nema
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#21129 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Onda i konkurencija ima da nabavi sa tenderom. Jer primaju naknade iz Budzeta a posluju samo komercijalno.k4mi wrote: Nema tu nikakvih uslova. Dok god trose budzetska sredstva javne nabavke su neophodne. I pored sistema javnih nabavki GRAS je uspio milione da potrosi na raznoraznim sumnjivim tenderima, a bilo je tu i direktnih kupovina u milionskim iznosima...
...znaci problemi poceli prosle godine do tada med i mlijeko u JGS?
Nisu poceli sada, ali da Sejari nije opstruirao nabavku 25 minibusa zimus sada bi 40-45 minibusa radilo i linije bi bile 95% pokrivene. Uz to ti minibusi bi bili plaćeni dosta jeftinije nego preko tendera. Logicno sejariju vlasniku 54% centrotransa to nije odgovaralo jer bi ostao bez love od nabavke, a centrotrans bez mnogih linija na koji posluje komercijalno.
-
k4mi
- Posts: 615
- Joined: 12/02/2013 10:57
#21130 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
pa i ne mora jer oni trose svoje pare. Da tacno je da oni dobiju naknadnu ali iz razloga sto moraju da postuju red voznje, cijenovni sistem itd. To sto oni ne postuju pravila a vjerujem uredno naplate subvencije je druga tema i nadam se da ce neko jednog dana krivicno da odgovara za to.man_464 wrote:Onda i konkurencija ima da nabavi sa tenderom. Jer primaju naknade iz Budzeta a posluju samo komercijalno.k4mi wrote: Nema tu nikakvih uslova. Dok god trose budzetska sredstva javne nabavke su neophodne. I pored sistema javnih nabavki GRAS je uspio milione da potrosi na raznoraznim sumnjivim tenderima, a bilo je tu i direktnih kupovina u milionskim iznosima...
...znaci problemi poceli prosle godine do tada med i mlijeko u JGS?
Zbog cega bi bilo jeftinije bez tendera? Da li je moguce da imaju neki nedostatak koji ne bi prosao tendersku proceduru?man_464 wrote:
Nisu poceli sada, ali da Sejari nije opstruirao nabavku 25 minibusa zimus sada bi 40-45 minibusa radilo i linije bi bile 95% pokrivene. Uz to ti minibusi bi bili plaćeni dosta jeftinije nego preko tendera. Logicno sejariju vlasniku 54% centrotransa to nije odgovaralo jer bi ostao bez love od nabavke, a centrotrans bez mnogih linija na koji posluje komercijalno.
Da li su nabavljeni bez tendera? Ako jesu opet isto pitanje kao i gore.trambusek88 wrote: A nabavka autobusa je transparentnija nego brojne javne nabavke. Plaćeni su 2-3x manje nego autobusi koji su nabavljeni preko tendera 2015.
Zasto traziti posebnu specifikaciju? Ako trazis naravno da pada tender. Trazenje posebne specifikacije je u biti prikriveno biranje pobjednika na tenderu. Ukoliko je i potrebna neka posebna specifikacija (npr. neki odredjeni dio na minibusu zbog konfiguracije terena ) onda se mora to pomno obrazloziti u tenderskoj dokumentaciji kako tender ne bi mogao biti oboren.trambusek88 wrote: Na našem tržištu su samo u toj klasi Isuzu i Otokar i to je problem, koju god posebnu specifikaciju tražili neki od ova dva proizvođača može uputiti žalbu.
Kad gledas sa aspekta da uzimaju dio profita, putnika i slicno onda mozemo nazvati konkurencijom. Kada se sjetimo na koji nacin je drugi prevoznik usao u sistem JGS (odnosno i nije u potpunosti usao) onda ovo nije konkurencija.trambusek88 wrote:Glupost je reći da ne postoji konkurencija u Sarajevu, ako ćemo direktno postoji direktna konkurencija na linijama gdje voze po dva prevoznika. Tako da GRAS ima pravo na izuzeće autobuskog i minibuskog sektora, po pitanju nabavke autobusa, minibusa, i dijelova za iste. Za ostale sektore, praonice, klince, palce, pa možda i tramvaje i trolejbuse vjerovatno nema
Doduse kad se ovoga sjetim ne bi me cudilo i da se namjerno tenderi pisu da ih je lagano oboriti.
Inace kad ste vas dvojica vec dobro upuceni znate li na koji nacin funkcionisu subvencije. Koliko novca KS uplacuje prevoznicima? Da li se racuna na osnovu linija, broju putnika ili nesto trece?
Ako ima i negdje online da se procita bilo bi dobro.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#21131 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
10 grasovih autobusa polovnih koji su kupljeni. 2015.
2x MAN NG 263
4x Neoplan centroliner N4421
1X MAN NG 313U
3x Mercedes Benz Citaro O530G
Su placeni ukupno 800.000 maraka. Smijesno. Tenderskom procedurom. Godista od 2002 do 2003....
26 plinskih autobusa su placeni od 25 do 40 hiljada po komadu. Ovisi. Bilo ih je razlicitih... Od onih iz 2001 do onih iz 2006.... Nabavljeni bez tendera....
Kombiji da su dosli bili bi placeni po 125.000 po komadu.... A Sejari je htio svoje po 160.000 da na tenderu progura. Ovi su bili 125.000 jer su sa Lagera. Ali su potpuno novi sa Euro 6 normom. Klima... Sve po ps. Samo su imali malo vise sjedala nego sto treba ali svakako po jedan red sjedala bi se demontirao.
2x MAN NG 263
4x Neoplan centroliner N4421
1X MAN NG 313U
3x Mercedes Benz Citaro O530G
Su placeni ukupno 800.000 maraka. Smijesno. Tenderskom procedurom. Godista od 2002 do 2003....
26 plinskih autobusa su placeni od 25 do 40 hiljada po komadu. Ovisi. Bilo ih je razlicitih... Od onih iz 2001 do onih iz 2006.... Nabavljeni bez tendera....
Kombiji da su dosli bili bi placeni po 125.000 po komadu.... A Sejari je htio svoje po 160.000 da na tenderu progura. Ovi su bili 125.000 jer su sa Lagera. Ali su potpuno novi sa Euro 6 normom. Klima... Sve po ps. Samo su imali malo vise sjedala nego sto treba ali svakako po jedan red sjedala bi se demontirao.
- Sodom1
- Posts: 4886
- Joined: 15/05/2013 02:00
- Location: zivot je sranje
#21132 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Mutna su to sve posla zna i sam ali opet volis da trubis jedno te isto.
-
puz_u_salati
- Posts: 318
- Joined: 29/03/2018 10:58
#21133 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Jao gluposti majko mila. Hajmo onda tom logikom i po tebi bi i telekom trebalo izuzeti zbog toga što ima konkurenciju? Isto tako i elektroprivredu?man_464 wrote:Onda i konkurencija ima da nabavi sa tenderom. Jer primaju naknade iz Budzeta a posluju samo komercijalno.k4mi wrote: Nema tu nikakvih uslova. Dok god trose budzetska sredstva javne nabavke su neophodne. I pored sistema javnih nabavki GRAS je uspio milione da potrosi na raznoraznim sumnjivim tenderima, a bilo je tu i direktnih kupovina u milionskim iznosima...
...znaci problemi poceli prosle godine do tada med i mlijeko u JGS?
.
Ma hajte molim vas.
To bi pokrenulo lavinu korupcije koju niko nikad zaustaviti ne bi mogao. Gras koristi MOJE pare koje plaćam kroz poreze i dokle god koristi MOJE pare a i pare svih nas NE SMIJE NITI MOŽE biti izuzet iz javnih nabavki niti imam bilo kakvu zakonsku ni moralnu obavezu kupovati bilo kakvu kartu jer ih ja a i svi mi finansiramo.
Centrotans je privatna i komercijalna firma koja se ne finansira iz budžeta i može kupovati šta god želi i kako god želi. Ovo je kapitalizam, ako nisi sposoban da vodiš posao ima ko hoće i ko zna. Ili privatizacija ili gašenje ali izuzimanje iz javnih nabavki ovakvog Grasa je suludo.
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#21134 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Gras treba ukinuti i tacka. Narod ce se nekako snaci.
- trambusek88
- Posts: 5147
- Joined: 03/10/2009 23:51
#21135 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Tačnije plaćeni su od 20.000 (Neoplani sivi, 2001 godište) 39.000 (MAN Lion's City zglob 2006 godište)
Autobusi na CNG koje je GRAS kupio

I prvi koji su došli, koje su radnici kupili odricanjem od toplog obroka.

2015 su autobusi plaćeni u prosjeku 80.000KM, većinom 2002 godište.
Autobusi na CNG koje je GRAS kupio
I prvi koji su došli, koje su radnici kupili odricanjem od toplog obroka.
2015 su autobusi plaćeni u prosjeku 80.000KM, većinom 2002 godište.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#21136 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ja više volim da MOJIM parama
gras kupi 25 minibusa po 121.500KM (sad su jos ih snizili) nego da gras MOJIM parama plati po 160.000. Jer to su MOJE pare. A ja SVOJE ne trosim uzalud.
Dakle:
Tender: 10 autobusa 800.000
Bez tendera: 26 autobusa 780.000
Ja SVOJE pare cijenim i ne dam ih ni zbog kakvog tendera koji nas dodje dva puta skuplje i vise....
Sad ozbiljno.
Logicno da ne treba za sve GRAS izuzet iz procesa javne nabavke. To bi bilo suludo. Ali ako se utvrdi da je ovako lakse i manje para bolje nego da se uzalud bacaju pare iz Budzeta.
CENTROTRANS je privatnicko robovlasnicka kompanija koja radi samo za profit i samo komercijalno, ali se uporedo dotira iz Budžeta. Malo se informisi. Ja NE DAM SVOJE pare privatniku koji guli svoje vozace po 10 sati i tjera ih da sami popravljaju autobuse od svojih para i uz to plaća ih kao da se živi od have. Uz to na čelu imaju lika koji se zalaže da se zauvijek ukinu ugovori na neodređeno da bi mogao u svakom treutnku dati nekome otkaz.
Dakle:
Tender: 10 autobusa 800.000
Bez tendera: 26 autobusa 780.000
Ja SVOJE pare cijenim i ne dam ih ni zbog kakvog tendera koji nas dodje dva puta skuplje i vise....
Sad ozbiljno.
Logicno da ne treba za sve GRAS izuzet iz procesa javne nabavke. To bi bilo suludo. Ali ako se utvrdi da je ovako lakse i manje para bolje nego da se uzalud bacaju pare iz Budzeta.
CENTROTRANS je privatnicko robovlasnicka kompanija koja radi samo za profit i samo komercijalno, ali se uporedo dotira iz Budžeta. Malo se informisi. Ja NE DAM SVOJE pare privatniku koji guli svoje vozace po 10 sati i tjera ih da sami popravljaju autobuse od svojih para i uz to plaća ih kao da se živi od have. Uz to na čelu imaju lika koji se zalaže da se zauvijek ukinu ugovori na neodređeno da bi mogao u svakom treutnku dati nekome otkaz.
- trambusek88
- Posts: 5147
- Joined: 03/10/2009 23:51
#21137 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Građani koji ovise od javnog prijevoza bi pretpostavljam više voljeli da se od njihovih para odmah kupe vozila, i oprave, nego da čekaju novi tender, i tako u beskonačnost.
A ministarstvo saobraćaja možda i namjerno raspisuje ovako tendere koje Sejari obara.
Kad je GRAS zadnji put raspisao tender Sejari je prošao i pobjedio, pa sam minirao tu svoju pobjedu, jer nisu dostavili dokumentaciju kako treba.
+Ti minibusi iz prethodne nabavke loše su se pokazali u GRAS-u, jedan čak izgorio.
Ako neko s protekcijom države hoće da pere pare, praće ih i sa tenderom i bez tendera, a građani koji čekaju prevoz ispaštaju.
Baš boli briga onog što žuri na posao dali će neko prati pare, i hoće li se nabaviti sa ili bez tendera. Njemu je samo bitno da za svoj pošteno plaćeni kupon dobije prevoz!
Problem su i neki tenderi na koje se niko ne javlja, naveo sam već dijelove za Ikarbus IK-206 o čemu je bilo riječ i na skupštini KS krajem prošle godine.
Nekoliko mladih autobusa je sahranjeno zbog toga.
A ministarstvo saobraćaja možda i namjerno raspisuje ovako tendere koje Sejari obara.
Kad je GRAS zadnji put raspisao tender Sejari je prošao i pobjedio, pa sam minirao tu svoju pobjedu, jer nisu dostavili dokumentaciju kako treba.
+Ti minibusi iz prethodne nabavke loše su se pokazali u GRAS-u, jedan čak izgorio.
Ako neko s protekcijom države hoće da pere pare, praće ih i sa tenderom i bez tendera, a građani koji čekaju prevoz ispaštaju.
Baš boli briga onog što žuri na posao dali će neko prati pare, i hoće li se nabaviti sa ili bez tendera. Njemu je samo bitno da za svoj pošteno plaćeni kupon dobije prevoz!
Problem su i neki tenderi na koje se niko ne javlja, naveo sam već dijelove za Ikarbus IK-206 o čemu je bilo riječ i na skupštini KS krajem prošle godine.
Nekoliko mladih autobusa je sahranjeno zbog toga.
-
puz_u_salati
- Posts: 318
- Joined: 29/03/2018 10:58
#21138 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Kod vas ako nije javašluk onda je robovlasništvo. Čudna neka logika.man_464 wrote:.
CENTROTRANS je privatnicko robovlasnicka kompanija koja radi samo za profit i samo komercijalno, ali se uporedo dotira iz Budžeta. Malo se informisi. Ja NE DAM SVOJE pare privatniku koji guli svoje vozace po 10 sati i tjera ih da sami popravljaju autobuse od svojih para i uz to plaća ih kao da se živi od have. Uz to na čelu imaju lika koji se zalaže da se zauvijek ukinu ugovori na neodređeno da bi mogao u svakom treutnku dati nekome otkaz.
Ako vozač ne pazi i uništava vozila (kao vozači grasa) logično je da on popravlja i snosi troškove. Ko radi marljivo i savjesno taj uživa u centrotransu i sličnim firmama. U Njemaćkoj se smatra nesposobnim onaj koji radi u državnoj firmi i ljudi se stide da kažu gdje rade. Ko je normalan, savjestan i sposoban tome nije teško bilo gdje da radi.
- man_464
- Posts: 1554
- Joined: 11/09/2014 20:27
- Location: Sarajevo - Novi grad
- Contact:
#21139 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
U NjemaĆkoj je sramota raditi za Deutsche bahn....
Sram te može biti ako radiš u Državnoj firmi.
#grohotomsesmijem
Al čuj. Vozaci uništavaju vozila Ahahahahahahahahaha.
U pauzi ponesu 10ak raznih boja markera pa ispisuju imena po sjedalima i plafonima, pa malo sjeku tapacirung, pa slome koji rukohvat, i onda krenu na liniju.
Svemir nije jedina beskonačna stvar... (Ostatak znate.)
Sram te može biti ako radiš u Državnoj firmi.
#grohotomsesmijem
Al čuj. Vozaci uništavaju vozila Ahahahahahahahahaha.
U pauzi ponesu 10ak raznih boja markera pa ispisuju imena po sjedalima i plafonima, pa malo sjeku tapacirung, pa slome koji rukohvat, i onda krenu na liniju.
Svemir nije jedina beskonačna stvar... (Ostatak znate.)
-
puz_u_salati
- Posts: 318
- Joined: 29/03/2018 10:58
#21140 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Ma ja. Putnici sile motore pa otkazuju i nerijetko se i zapale. A možda i Sejari to radi. Ma ja, uvijek neko drugi kriv.
- oldtajmer
- Posts: 5439
- Joined: 13/04/2013 09:43
- Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda
#21141 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
jel proradila trola 
- trambusek88
- Posts: 5147
- Joined: 03/10/2009 23:51
#21142 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Najvjerovatnije će u petak proraditi.oldtajmer wrote:jel proradila trola
-
anonimus03
- Posts: 319
- Joined: 08/01/2011 11:54
- Location: Jupiter
#21143 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
A kad ce proraditi trola za otoku?
- insaneinthebrain
- Posts: 25543
- Joined: 12/08/2013 12:51
#21144 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Kakav je ovo krkljanac na Ilidzi. Ne rade tramvaji 
- trambusek88
- Posts: 5147
- Joined: 03/10/2009 23:51
#21145 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
U petak bi trebale sve linije proraditi.anonimus03 wrote:A kad ce proraditi trola za otoku?
-
anonimus03
- Posts: 319
- Joined: 08/01/2011 11:54
- Location: Jupiter
#21146 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
trambusek88 wrote:U petak bi trebale sve linije proraditi.anonimus03 wrote:A kad ce proraditi trola za otoku?
Super, hvala
-
nlt
- Posts: 2610
- Joined: 18/05/2014 18:02
#21147 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
hahahah ode na pauzu, pa ode na kraj autobusa i napiše tm, 1921, manijaci, rulof, adna volim te itd itd....man_464 wrote:U NjemaĆkoj je sramota raditi za Deutsche bahn....
Sram te može biti ako radiš u Državnoj firmi.
#grohotomsesmijem
Al čuj. Vozaci uništavaju vozila Ahahahahahahahahaha.
U pauzi ponesu 10ak raznih boja markera pa ispisuju imena po sjedalima i plafonima, pa malo sjeku tapacirung, pa slome koji rukohvat, i onda krenu na liniju.
Svemir nije jedina beskonačna stvar... (Ostatak znate.)
onda uzmu čakiju pa bodu po sjedištima da se malo oslobode stresa
- Logovan
- Posts: 102844
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#21149 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Koliko su stari, nije nikakvo cudo.
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#21150 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet
Vidi što ih Avaz fino prca
Inače, radi se o autobusu koji je donacija - hedija grada Istanbula ovom saobraćajnom preduzeću i građanima KS.
