GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25543
Joined: 12/08/2013 12:51

#21101 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by insaneinthebrain »

Revizor: Imas li kartu?
Putnik: Imam, Dozivotnu :lol: :D :oops: :izet:

Image
nj0be
Posts: 108
Joined: 18/04/2009 22:20

#21102 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nj0be »

Sta se radilo na stajalištima na Pofalićima, je li se to krenulo sa zatvaranjem ili?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6942
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#21103 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by perfect_guy »

nj0be wrote:Sta se radilo na stajalištima na Pofalićima, je li se to krenulo sa zatvaranjem ili?
prije će biti ono za slijepe i slabovidne, što se odradilo na malti i socijalnom
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21104 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Počeli su dolaziti autobusi iz Turske, izgleda isti tip kao i ovi, moguće je da bude i zglobnih ovog puta... (15 komada.) Godište vjerovatno 98-99.... Moguće da bude i poneki noviji, šuška se....

Što se tiče konkurencije, kupuju 4 zglobna plinaša iz 2004-2005 godine....
User avatar
trambusek88
Posts: 5146
Joined: 03/10/2009 23:51

#21105 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Zadnja serija što je stigla 2016 (98 godište) je fenomen. Svih 15 u funkciji i nakon dvije godine.
Bolje su se pokazali i od plinaša i od 10-tak godina mlađih autobusa.

Dok je prva serija iz 2014 propala baš. Svega 13 radi od 30.
User avatar
Logovan
Posts: 102844
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21106 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

perfect_guy wrote:
nj0be wrote:Sta se radilo na stajalištima na Pofalićima, je li se to krenulo sa zatvaranjem ili?
prije će biti ono za slijepe i slabovidne, što se odradilo na malti i socijalnom
Tako je. :thumbup:
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#21107 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

imaju prozore, poneki ima i klimu
nama bolje ne treba
hvala arkadašima iz Turske
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#21108 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by puz_u_salati »

trambusek88 wrote:Zadnja serija što je stigla 2016 (98 godište) je fenomen. Svih 15 u funkciji i nakon dvije godine.
Bolje su se pokazali i od plinaša i od 10-tak godina mlađih autobusa.

Dok je prva serija iz 2014 propala baš. Svega 13 radi od 30.
Misliš uništili ih grasovci? Skoro 20 godina radili u Turskoj bez ikakvih problema a ovdje nisu ni 4 izdržali.
User avatar
trambusek88
Posts: 5146
Joined: 03/10/2009 23:51

#21109 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

puz_u_salati wrote:
trambusek88 wrote:Zadnja serija što je stigla 2016 (98 godište) je fenomen. Svih 15 u funkciji i nakon dvije godine.
Bolje su se pokazali i od plinaša i od 10-tak godina mlađih autobusa.

Dok je prva serija iz 2014 propala baš. Svega 13 radi od 30.
Misliš uništili ih grasovci? Skoro 20 godina radili u Turskoj bez ikakvih problema a ovdje nisu ni 4 izdržali.
A ti radio u iETT pa znaš da su bez ikakvih problema radili. Čuj bez ikakvih problema, a neki došli u Sarajevo sa trećim motorom po redu, većina dere drugi, a koliko sam čuo ni jedan nema originalni.

Čuj bez IKAKVIH problema
Image

I onda nakon najboljih godina provedenih u Istanbulu, dolaze u Sarajevo gdje nema ni kontinuirane isporuke dijelova za adekvatno održavanje a usput i ti autobusi su iako obnovljeni, stari su 20 godina, i sada ovdje neko očekuje da rade bolje nego u Istanbulu? WTF?
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#21110 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

ovaj će doći nama
hahahahahaha
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21111 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

puz_u_salati wrote:
trambusek88 wrote:Zadnja serija što je stigla 2016 (98 godište) je fenomen. Svih 15 u funkciji i nakon dvije godine.
Bolje su se pokazali i od plinaša i od 10-tak godina mlađih autobusa.

Dok je prva serija iz 2014 propala baš. Svega 13 radi od 30.
Misliš uništili ih grasovci? Skoro 20 godina radili u Turskoj bez ikakvih problema a ovdje nisu ni 4 izdržali.
Odavno ne procitah veću nebulozu.
Logicno da nece izdržati autobus koji je odslužio svoj radni vijek. Nakon 20 godina po Istanbulu kontas da moze jos 20 u Sarajevu ahahahahahaha. Nije od Titanijuma. Ni jedan turkis nema originalni motor. Svi su crkavali u Istanbulu vec jednom ili dva puta.... Uz to treba napomenuti da su klime na ovim vozilima ugrađene naknadno i to rezultira dodatnim trosenjem izmucenih motora. Plus na to da rezervnih dijelova ima na kapaljku.

Uz to da kažem, vec su dva stigla na carinu.

Prica se i o nabavci jos 8 autobusa na gas.

Time bi vozni park brojao preko 100 autobusa i GRAS bi imao puni kapacitet da odrzava sve autobuske linije 100%

Druga stvar sto nema toliko vozaca. Plus sad kad krenu godisnji odmori sve ce liniie biti djelimicno redukovane jer i vozaci idu na godišnje.

I ona najjaca izjava. Kako od 2 3 busa pokvarena ne naprave 1 da radi. Hajde majstore. Imas 3 pokvarena, kod sva tri crkao mjenjac ili motor pa probaj napraviti.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#21112 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Dakle jasna ne politika GRAS-a u narednom periodu.

Fokus je isključivo na autobuskom saobraćaju i više ne treba ni očekivati.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21113 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Naravno pored toga pominje se pomoc i po pitanju minibusa iz Turske o kojoj nisam optimistican, jer nama ne trebaju polovni minibusi jer je teren vecine linija pretezak.

I dalje tender nije prosao. Pogađate radi koga.

Minibuski sektor lagano pada sa svega 15 do 20 minibusa u opticaju a cesce je 15.... Privatnik komercijalno posluje na nekim linijama i građani su osuđeni da placaju karte jer se privatnik nije integrisao u linijski i tarifni sistem te se ne pridrzava redova voznje koje je propisalo ministarstvo saobracaja. Npr za Faletice voze svako 2 sata, a treba svako 25 minuta. Smiješno. Uz to promijenili su trasu linije.

I sve to preko leđa građana.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21114 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by konektovan »

Hebo majku, pa mogu li šta grasovci izmoliti, kad se vec mole, recimo od Amsterdama, Berlina, Brisela, Štokholma, Kopenhagena, Parisa, Rima, Beča, Geneve, hebo ih Istanbul više... :mrgreen:
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#21115 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by puz_u_salati »

man_464 wrote:Naravno pored toga pominje se pomoc i po pitanju minibusa iz Turske o kojoj nisam optimistican, jer nama ne trebaju polovni minibusi jer je teren vecine linija pretezak.

I dalje tender nije prosao. Pogađate radi koga.

Minibuski sektor lagano pada sa svega 15 do 20 minibusa u opticaju a cesce je 15.... Privatnik komercijalno posluje na nekim linijama i građani su osuđeni da placaju karte jer se privatnik nije integrisao u linijski i tarifni sistem te se ne pridrzava redova voznje koje je propisalo ministarstvo saobracaja. Npr za Faletice voze svako 2 sata, a treba svako 25 minuta. Smiješno. Uz to promijenili su trasu linije.

I sve to preko leđa građana.
Da je tender urađen po zakonu, da je sve transparentno prošao bi. Pokušava gras da namjesti tender određenoj firmi, ne odustaje od toga i naravno da će pasti. Ni pod koju cijenu ne smije se dozvoliti izuzimanje grasa iz javnih nabavki. To bi tek bila korupcija neviđenih razmjera. Ako može po zakonu, može, ako ne, gasi firmi, na biro uhljebe i idemo dalje.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21116 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Na tenderu je pobijedila druga strana, pa je Sejari oborio. Ahahahahah, 3 puta za redom, mislim da je jasno do koga je. :lol:

A Sejari je imao dobru saradnju sa GRAS-om dok nije postao 54%-tni vlasnik Centrotransa.

LOL, GRAS treba izuzeti iz tendera, ako CTS misli ostajati u JGP. Jer kad nisi jedini koji vozi ne podlažeš javnim nabavkama, eh ako me tjeraš na tender, hajmo konkurencija IŠ sa linija. Jer ako me tjeraš na tender, onda sam dakle jedini koji vozi. :thumbup:
User avatar
trambusek88
Posts: 5146
Joined: 03/10/2009 23:51

#21117 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

konektovan wrote:Hebo majku, pa mogu li šta grasovci izmoliti, kad se vec mole, recimo od Amsterdama, Berlina, Brisela, Štokholma, Kopenhagena, Parisa, Rima, Beča, Geneve, hebo ih Istanbul više... :mrgreen:
Jedino su Istanbulski pravo prilagođeni našoj klimi, može pričati šta ko hoće.

Kad je isključena klima otvoriš sve prozore, ugodnije u njemu na +40 nego u plinašu na +25
Kad je uključena klima opet dobro, samo vozač treba paziti na svakoj okretnici da pozatvara prozore, kad već putnici ne vode računa.

Inače sva ova vozila su dogovorena 2013-14... Sjećate se da se prije ihaha spominjalo da će donacija brojati ukupno 60 autobusa. Dogovoreno sa SDA-ovcima da idu po izbornim godinama.
User avatar
trambusek88
Posts: 5146
Joined: 03/10/2009 23:51

#21118 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

puz_u_salati wrote:
man_464 wrote:Naravno pored toga pominje se pomoc i po pitanju minibusa iz Turske o kojoj nisam optimistican, jer nama ne trebaju polovni minibusi jer je teren vecine linija pretezak.

I dalje tender nije prosao. Pogađate radi koga.

Minibuski sektor lagano pada sa svega 15 do 20 minibusa u opticaju a cesce je 15.... Privatnik komercijalno posluje na nekim linijama i građani su osuđeni da placaju karte jer se privatnik nije integrisao u linijski i tarifni sistem te se ne pridrzava redova voznje koje je propisalo ministarstvo saobracaja. Npr za Faletice voze svako 2 sata, a treba svako 25 minuta. Smiješno. Uz to promijenili su trasu linije.

I sve to preko leđa građana.
Da je tender urađen po zakonu, da je sve transparentno prošao bi. Pokušava gras da namjesti tender određenoj firmi, ne odustaje od toga i naravno da će pasti. Ni pod koju cijenu ne smije se dozvoliti izuzimanje grasa iz javnih nabavki. To bi tek bila korupcija neviđenih razmjera. Ako može po zakonu, može, ako ne, gasi firmi, na biro uhljebe i idemo dalje.

GRAS možda neće Sejarijeva govna s kojima se već opeko!

A tender je pored GRAS-a raspisivalo i ministarstvo i opština Stari Grad, pa isti klinac.
k4mi
Posts: 615
Joined: 12/02/2013 10:57

#21119 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by k4mi »

man_464 wrote:Na tenderu je pobijedila druga strana, pa je Sejari oborio. Ahahahahah, 3 puta za redom, mislim da je jasno do koga je. :lol:

A Sejari je imao dobru saradnju sa GRAS-om dok nije postao 54%-tni vlasnik Centrotransa.

LOL, GRAS treba izuzeti iz tendera, ako CTS misli ostajati u JGP. Jer kad nisi jedini koji vozi ne podlažeš javnim nabavkama, eh ako me tjeraš na tender, hajmo konkurencija IŠ sa linija. Jer ako me tjeraš na tender, onda sam dakle jedini koji vozi. :thumbup:
moze li se vidjeti sadrzaj tendera? Zalba ne znaci automatsko obaranje tendera, nesto je moralo biti problematicno. Iskustvo nas uci da nije vjerovati ni GRASu ni Centrotransu ni drzavi / vladi.

Inace drzavna firma, a pogotovo firma sa historijom gubitaka i sumnjivih ugovora / nabavki, nikad ne bi smjela biti izuzeta od javnih nabavki.
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#21120 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by puz_u_salati »

Likovi namjestili tender pa kupili praonice koje ne odgovaraju tramvajima, sada vjerovatno pokušavaju nabaviti minibuse koji ne odgovaraju konfiguraciji terena kako bi opet neko iz grasa hajrovao masnu proviziju. Izuzeti gras iz javnih nabavki je glupost neviđena. Nakon njih će isto tražiti i telekom i EP i ostale uhljebsko-parazitske firme.
Ni pod koju cijenu ne dozvoliti da se to desi. Bolje i ugasiti gras nego da nastavi rad kao do sada a bez javnih nabavki biće samo gore.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#21121 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Nisu oni krivi , vidis Sejari
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21122 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

k4mi wrote: Inace drzavna firma, a pogotovo firma sa historijom gubitaka i sumnjivih ugovora / nabavki, nikad ne bi smjela biti izuzeta od javnih nabavki.
Pod uslovom da nema nelojalnu konkurenciju.
puz_u_salati wrote:Likovi namjestili tender pa kupili praonice koje ne odgovaraju tramvajima, sada vjerovatno pokušavaju nabaviti minibuse koji ne odgovaraju konfiguraciji terena kako bi opet neko iz grasa hajrovao masnu proviziju. Izuzeti gras iz javnih nabavki je glupost neviđena. Nakon njih će isto tražiti i telekom i EP i ostale uhljebsko-parazitske firme.
Ni pod koju cijenu ne dozvoliti da se to desi. Bolje i ugasiti gras nego da nastavi rad kao do sada a bez javnih nabavki biće samo gore.
Samo izbaciš konkurenciju i onda MORA biti tender.
Sodom1 wrote:Nisu oni krivi , vidis Sejari
Tako je, Pola opštine Stari Grad i ostatak grada ispašta radi Sejari-ja. :thumbup:
User avatar
trambusek88
Posts: 5146
Joined: 03/10/2009 23:51

#21123 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

A kad Sejari dobije, ne dostave pravilno zapečaćenu garanciju o ozbiljnosti ponude, ili nešto drugo... I opet padne tender.

Šteta što više nema taj .pdf dokument, bio je prije dostupan. To je kad je GRAS bio raspisao tender, a zadnje dvije godine raspisuje ministarstvo tender.

A još svega par firmi proizvodi ovu vrstu minibusa kakvi se koriste u Sarajevu.

Obično su ili nadogradnje kombija, ili nešto duži midibusi, koji su manje verzije klasičnih gradskih autobusa, niskopodni sa automatskim mjenjačima, duplo-troduplo skuplji od Otokara i Isuzua, a ne mogu na baš sve linije.

Da hoće Auto-Hercegovina opet pokrenuti proizvodnju domaćih minibusa, pa da nam ne treba ni Sejari ni Ube.
Last edited by trambusek88 on 14/05/2018 00:10, edited 2 times in total.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 6563
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#21124 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tvrtko II Kotromanić »

jel se ikad oglasilo ono konkurencijsko vijece vezano za taj tender za nabavku minibusa?

inace svaka cast definitivno vozacima koji voze, kombiji su maltene u poluraspadnutom stanju, svaka cast sto se trude da omoguce prevoz gradjanima
User avatar
trambusek88
Posts: 5146
Joined: 03/10/2009 23:51

#21125 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Tvrtko II Kotromanić wrote:jel se ikad oglasilo ono konkurencijsko vijece vezano za taj tender za nabavku minibusa?

inace svaka cast definitivno vozacima koji voze, kombiji su maltene u poluraspadnutom stanju, svaka cast sto se trude da omoguce prevoz gradjanima
Onda se pričalo ove sedmice, iduće sedmice, i onda sklonili Harisa, on uzeo godišnji dok se ne izabere novi direktor, i izgleda ništa.

U agenciji za javne nabavke su rekli da GRAS ima pravo, ali konkurencijsko treba utvrditi ima li GRAS konkurenciju.
U konkurencijskom su tražili dopis ministarstva i dopis od Centrotransa.

Izgleda kako stvari stoje biće pojeo vuk magarca.
Post Reply