Ovaj o kojem pričamo - GRAS-ov sivi plinski nema klime niti je ikad imao. Prozore ima, samo dva. Stvarno mislite da će neko na njega pored CNG tanka još natakariti klimu na krov. To se neće nikad desiti. Radiće ko što i radi.
S druge strane ovaj drugi kod konkurencije ima klimu, ali već 5 godina vozi bez i jednog prozora sa pokvarenom klimom.
Eh, grijanje je već druga stvar. Ako nema permanta, i ako je sistem zaledio grijanja sigurno nema, a i kad je odleđen ne pališ ako znaš da će zalediti jer paljenjem grijanja dodatno odvodiš toplotu i sistem brže zaledi. (Sve to jer nema sredstava za nabavku dovoljnih količina permanta). U zadnje vrijeme rijetkost je da ne radi grijanje u autobusima, prije je bilo puno gore, kod mnogih japanaca koji više ne rade nije radilo grijanje, a bili su okosnica voznog parka autobusa...
Slijedi pakleno ljeto. Priča je ista kao i prošle godine. Plinski autobusi nemaju klime za putnički prostor. Na komercijali imaju 3 sa malom klimom koja hladi vozački prostor i malo prednjeg dijela. Tri nemaju nikako klime, a samo 4 mala ona prozora i šibere. Kod konkurencije plinaši isto nemaju klime za putnike, ali rade 4 dizela, e sad, da li kod svih radi klima, jer prošle godine u 3 je radila, u ostala 3 koja su bila yok.
Što se tiče ostalih linija kod polovine turkiša rade klime, a za koje znam sigurno da rade su: 269, 287, 297, 298, 299, 304, 305, 306, 308, 309... Ima ih još, ali ima isto slučajeva da klima radi ali se ne pali jer se dodatno opterećuje ionako istrošen motor. Tako da:
Najbolje je kad ima puno prozora, a to je slučaj kod turkiša, kad i ne radi klima ima mnogo prozora, ovi švabski niskopodni plinaši, svi imaju malo prozora i biće pakleno. Sredstava za naknadnu ugradnju klima nema, jer ko će dati pare za to, kad je preče osposobiti da neko vozilo radi, nego da se nekon ugradi klima uređaj.
Što se tiče opremljenosti klima uređajima kod GRAS-a male klime za vozača (vrlo slabo hlade zadnji dio vozila) imaju: 236, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 261, 262, 263, 264. Svi turski imaju ali napisah gore da kod dobrog dijela ili ne radi (došlo nefunkcionalno iz Istanbula, ili ima i da radi ali se ne pali da ne crkne i prokuha u vožnji.)
Iako su za klasu nižeg kvaliteta, možda bi se preko ljeta mogli na komercijalu ubaciti turski autobusi, jes da su solo i visokopodni, ali manje je putnika svakako, plus ima rampa za pristup invalida komplet se može izvući na srednjim vratima. Bolje je i kad je krcat, ako hladi klima, nego pun malo manje, a prozora ni na mapi.