GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#21051 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by walk_M-A-N »

trambusek88 wrote:
walk_M-A-N wrote:Laž. Pola sata kašnjenja jutros.
Ništa novo, u Grasu nema reda vožnje ni odgovornosti.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ani-358714
Pola sata?
Ako je tramvaj onda pola sata može biti samo ako je problem neki. Jer i bez pojačanja samo trica ide u prosjeku svako 4 minute.
Da, pola sata. Jer nisam mogao ući u tramvaj pa je trebalo 15 za sljedeći u koji također nisam mogao ući, pa još 15 za naredni.
Ljudi su ili čekali ili prešli na bus ili na taksi.
U suprotnom smjeru su išli možda i svako dvije minute. To što je na papiru svake 4 minute nema veze sa stvarnosti jer izgube red.
Znate onu priču: u Japanu bi.. Kod nas to nije ni zabilježeno, nikome ništa i nikoga nije sramota.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21052 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Dakle nije 30 nego 15. Ali i to je nedopustivo.

Izražen je P R O S J E Č N I interval. Dakle moze biti 5 tramvaja u 5 minuta pa onda 15 minuta nista. Prosjek je 4 minute.

Sve preko 10 minuta je udes ili kvar. To mozete biti sigurni. Do 10 minuta se moze cep napraviti.
User avatar
trambusek88
Posts: 5147
Joined: 03/10/2009 23:51

#21053 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Neko moje mišljenje je da bi se trebalo probati sa elektronskim redom vožnje na tramvajima.

Šta će vozač, ima ispred sebe neki red vožnje, i kad se pogubi onda nema sile da se to stigne.

Treba lijepo da to dispečer kontroliše i na displeju prati razmak između tramvaja i zastoje. Ustvari već postoji taj prikaz svakog tramvaja kod dispečera, još samo kad bi kod vozača postojao displej umjesto papirnog reda vožnje. Ustvari mora biti i papirni ovjereni radi zakona, ali kad se poremeti situacija treba naći rješenje da se što više ispoštuje ukupni red vožnje i interval slijeđenja.
User avatar
drug_profi
Posts: 65440
Joined: 16/07/2012 16:00

#21054 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Svašta bi se moglo samo se neće ili se ne zna.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21055 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Nerijetko imaš u nizu dva divaga (turska), od čega se lično ježim kad vidim da se prate jer su tromi i ne zna svako rukovati fino, ima nekolicina vozača koji i turske dobro čepe, ali znaju to raditi kako spada. Ispred ta dva turska je nešto startniji i brži K2 ili Satra koji mu malo po malo bježi i napravi dvostruki razmak (8 minuta), naravno, onaj ko radi na Satri, njega boli dupe što je rupa i redu vožnje iza njega, a ova dva se guše jedan iza drugog i prave problem. Na trojki rade 22 tramvaja i tačno 11 turskih treba ih rasporediti na svaki drugi red vožnje, među njih ubaciš šta ima (bivša kockasta petica, Satra niskopodni, poneki i kratki da se popuni...)

Čengić vila bi mogla biti idealno mjesto da se tramvaj makar na minut-dva zadrži u oba pravca ako je jako brzo jedan iza drugog. Ali naravno nikome ne pada na pamet da to uradi. Sa Ilidže kreću u dobrom razmaku, trojka svake 4 minute, a ako se između ubaci i 6 ili 4 onda je razmak oko 2 minute jer 6 i 4 ne čekaju red na Ilidži, dole je prioritet da se 3 ureduje, a 6 i 4 će se već posložiti u redu vožnje na Željezničkoj/Skenderiji.

Otprilike bi ujutro moralo biti da je na svakoj stanici tramvaj, dakle čim ovaj kreće da se idući približava sa prethodne stanice i razmak među dva tramvaja ne bi smio biti manji od 2-3 minuta (Sve linije)
User avatar
undefined007
Posts: 1087
Joined: 13/05/2014 16:37

#21056 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by undefined007 »

Revizorska banda jedva dočekala da izvodi migrante iz tramvaja i puca kazne. Stidite se,fuj. Isto lešinari ulijeću i izvode kao da su policija, valjda utripovali.
User avatar
Logovan
Posts: 102844
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#21057 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

Ma ja, udaraj po migrantima. :-)
User avatar
SmokingMan
Posts: 22610
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#21058 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by SmokingMan »

Prestanite puštati 1 ponekada 2 tramvaja iz remize dok jedan pun ljudi iz pravca Ilidže oko pola sedam ujutro mora čekati na semaforu do čak 4 Min.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#21059 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Gledam sad oko 14:30 na stanici u Boljakovom kod škole iz pravca Željeznicke prema Rajlovcu neki sivi kao oni crveni plinaši, cini mi se na njemu broj 257 tako nekako, krcat i doslovno svako drugi putnik maše tekom, fasciklom, novinama, rukama... :-) znaci to je i smiješno i žalosno vidjeti da se ljudi unutra guše na 28 stepeni u limeno-staklenoj komori jer pozadi sa strana imaju dva mala uska prozorcica od kojih možda hajra imaju samo oni koji sjede na seciji.
Preporucujem svima koji se onesvjeste u takvom vozilu da tuže gras za pokušaj ubistva, naravno ako prežive do KUM-a ili Oće ovisno je li petak, ponedjeljak ili su ostali dani :D

Mislim stvarno ondje podhitno ili ugraditi klimu ili neke prozore
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#21060 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

kako ugraditi klimu, treba skinuti krov, neka bude kabriolet :P
najjače je u autobusu vrućina ubija, ulazi baba i zatvara prozor, od dva-tri prozora koliko ima ona zatvori jedan, eto šta bi joj onda čovjek uradio
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#21061 Sarajevo Tramvajski saobracaj i infrastruktura

Post by Bumerang »

Image

Image

Image

Vlada KS dala saglasnost za sanaciju pruge i zatvaranje tramvajskih stajališta

Vlada Kantona Sarajevo je na današnjoj sjednici dala saglasnost za važne projekte iz oblasti saobraćaja, a to su sanacija i rekonstrukcija kompletne pruge te elektronske naplate kao i zatvaranje tramvajskih stajališta.

"Danas je Vlada usvojila dva kapitalna projekta. Prvi je sanacija i rekonstrukcija kompletne pruge. Ukupna investicija iznosi više od 46 miliona KM", rekao je ministar saobraćaja KS Mujo Fišo.

Smatra da će taj projekat da doprinese poboljšanju, jer prema njegovim riječima, pruga nije u najboljem stanju.

Kada je u pitanju zatvaranje tramvajskih stajališta, Fišo dodaje da su građani svjedoci da danas neka stajališta ništa ne dijeli od automobila.

"Također bit će uvezana kompletna optika duž tramvajske pruge i to je projekat koji će biti uvod da se formira direkcija za javni prijevoz putnika a osim toga imat ćemo veću kontrolu korisnika usluga čime ćemo pospješiti bolje poslovanje GRAS-a", pojasnio je Fišo.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... 80426136#5




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lijepo, da li ce biti postavljeni i ovi stubni suncani paneli za napajanje elektricnom energijom sa kojim bi se vratilo dosta ulozenih sredstava od ovog buduceg projekta?
User avatar
trambusek88
Posts: 5147
Joined: 03/10/2009 23:51

#21062 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

bumerangss wrote:Gledam sad oko 14:30 na stanici u Boljakovom kod škole iz pravca Željeznicke prema Rajlovcu neki sivi kao oni crveni plinaši, cini mi se na njemu broj 257 tako nekako, krcat i doslovno svako drugi putnik maše tekom, fasciklom, novinama, rukama... :-) znaci to je i smiješno i žalosno vidjeti da se ljudi unutra guše na 28 stepeni u limeno-staklenoj komori jer pozadi sa strana imaju dva mala uska prozorcica od kojih možda hajra imaju samo oni koji sjede na seciji.
Preporucujem svima koji se onesvjeste u takvom vozilu da tuže gras za pokušaj ubistva, naravno ako prežive do KUM-a ili Oće ovisno je li petak, ponedjeljak ili su ostali dani :D

Mislim stvarno ondje podhitno ili ugraditi klimu ili neke prozore
A tolike godine niko ne spomenu Centrotransov Neoplan s tablicama koje završavaju na 913, koji nema ni jednog luftera na prozoru, a klima neispravna. Prvo radio na komercijali, pa na Sokolovićima, pa zadnjih godina na Buća Potoku.

Treba tog 257 svakako staviti na neku kraću liniju s manje putnika. 24, 27a, 31, 32, 36, 38, 49... Juče na GP forumu pročitah da ga je vozač bio vratio u garažu jer je neuslovan za rad.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21063 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

257 uzas... Makar ima 2 prozora Hahahahaha. Jučer ga vratili ne moze se zivit.

Ovaj na 15b kod centre nema ali NI JEDAN prozor. Ne lažem Hahahahaha. A klima ne radi....
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#21064 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kakaljin »

man_464 wrote:257 uzas... Makar ima 2 prozora Hahahahaha. Jučer ga vratili ne moze se zivit.

Ovaj na 15b kod centre nema ali NI JEDAN prozor. Ne lažem Hahahahaha. A klima ne radi....
Pa zar ti busevi nisu tehnicki ne ispravni za voznju, treba to sve izbacivati iz funkcije dok se ne naprave normalni uslovi za putnike.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21065 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Zasto izbaciti?
On je takav konstruisan i napravljen. Tehnički ispravan.

On nije uslovan za nasa ljeta. U Kembergu je mogao voziti jer gore nije ovakva klima....

Staviti ga na neku kratku liniju a kad krene ljetni red izbaciti skroz.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#21066 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Streptokok »

[quote="man_464"]Zasto izbaciti?
On je takav konstruisan i napravljen. Tehnički ispravan.

On nije uslovan za nasa ljeta. U Kembergu je mogao voziti jer gore nije ovakva klima....

Staviti ga na neku kratku liniju a kad krene ljetni red izbaciti skroz.[/quote]

Bio bi uslovan da je ispravan. I klima je dio autobusa, zato i nema prozore. Ili se i ovdje vracamo na 45', pa kad moze tramvaj sa golim sjedistima i bez grijanja moze i bus bez prozora i klime.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#21067 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Ovaj o kojem pričamo - GRAS-ov sivi plinski nema klime niti je ikad imao. Prozore ima, samo dva. Stvarno mislite da će neko na njega pored CNG tanka još natakariti klimu na krov. To se neće nikad desiti. Radiće ko što i radi. :-)

S druge strane ovaj drugi kod konkurencije ima klimu, ali već 5 godina vozi bez i jednog prozora sa pokvarenom klimom.

Eh, grijanje je već druga stvar. Ako nema permanta, i ako je sistem zaledio grijanja sigurno nema, a i kad je odleđen ne pališ ako znaš da će zalediti jer paljenjem grijanja dodatno odvodiš toplotu i sistem brže zaledi. (Sve to jer nema sredstava za nabavku dovoljnih količina permanta). U zadnje vrijeme rijetkost je da ne radi grijanje u autobusima, prije je bilo puno gore, kod mnogih japanaca koji više ne rade nije radilo grijanje, a bili su okosnica voznog parka autobusa...

Slijedi pakleno ljeto. Priča je ista kao i prošle godine. Plinski autobusi nemaju klime za putnički prostor. Na komercijali imaju 3 sa malom klimom koja hladi vozački prostor i malo prednjeg dijela. Tri nemaju nikako klime, a samo 4 mala ona prozora i šibere. Kod konkurencije plinaši isto nemaju klime za putnike, ali rade 4 dizela, e sad, da li kod svih radi klima, jer prošle godine u 3 je radila, u ostala 3 koja su bila yok.

Što se tiče ostalih linija kod polovine turkiša rade klime, a za koje znam sigurno da rade su: 269, 287, 297, 298, 299, 304, 305, 306, 308, 309... Ima ih još, ali ima isto slučajeva da klima radi ali se ne pali jer se dodatno opterećuje ionako istrošen motor. Tako da: :run:

Najbolje je kad ima puno prozora, a to je slučaj kod turkiša, kad i ne radi klima ima mnogo prozora, ovi švabski niskopodni plinaši, svi imaju malo prozora i biće pakleno. Sredstava za naknadnu ugradnju klima nema, jer ko će dati pare za to, kad je preče osposobiti da neko vozilo radi, nego da se nekon ugradi klima uređaj.

Što se tiče opremljenosti klima uređajima kod GRAS-a male klime za vozača (vrlo slabo hlade zadnji dio vozila) imaju: 236, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 261, 262, 263, 264. Svi turski imaju ali napisah gore da kod dobrog dijela ili ne radi (došlo nefunkcionalno iz Istanbula, ili ima i da radi ali se ne pali da ne crkne i prokuha u vožnji.)

Iako su za klasu nižeg kvaliteta, možda bi se preko ljeta mogli na komercijalu ubaciti turski autobusi, jes da su solo i visokopodni, ali manje je putnika svakako, plus ima rampa za pristup invalida komplet se može izvući na srednjim vratima. Bolje je i kad je krcat, ako hladi klima, nego pun malo manje, a prozora ni na mapi.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#21068 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by liaar »

Spomene čovjek GRASov autobus, odmah lokalni advokati GRAS-a opletu o Centri, k'o iz topa. jebo majku, imate li obraza ?
Vi isti pišete stalno da je tema o GRASu a non stop potencirate priču o Centri čim se nešto protiv Grasa kaže.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9157
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#21069 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

Last edited by Pitar sa Kariba on 27/04/2018 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#21070 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by liaar »

Pitar sa Kariba wrote:http://starigrad.ba/v2/vijest.php?id=760777

Vracaj pare... :D
Ne radi ti link, bar meni prazno otvara
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9157
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#21071 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#21072 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

sve je to bajno krasno dok postoji "konkurencija"
ako propadne gras i centro će početi voziti samo isplative linije

a s idejom da jedna karta važi za sve... piši propalo

dalje nisam čitao
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9157
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#21073 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

Da ne ispadne da likujem, meni kao laiku nije razumljivo to oko isplativosti linija. Evo kaze CT da je za 24 dana prevezao 14k putnika na ovim linijama. Pa koliko treba da se preveze da bi linija bila Isplativa?
User avatar
trambusek88
Posts: 5147
Joined: 03/10/2009 23:51

#21074 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

liaar wrote:Spomene čovjek GRASov autobus, odmah lokalni advokati GRAS-a opletu o Centri, k'o iz topa. jebo majku, imate li obraza ?
Vi isti pišete stalno da je tema o GRASu a non stop potencirate priču o Centri čim se nešto protiv Grasa kaže.
Uvijek ćemo.

GRAS je firma pred kolapsom, koja se jedva bori za opstanak (i nema predaje), i dobro je da je tim putnicima došao ikako došao autobus.
Samo trebalo bi takav autobus prebaciti na kraću liniju bez gužve. To se mora zamjeriti onom ko a je stavio na 23, jer autobus nije za takvu liniju.

Spominjaćemo Centrotrans vazda, oni su uvalili klimatizovana vozila da se ku*če na linijama gdje voze paralelno s GRAS-om, Vogošća, Komercijala, Sokolovići, Hrasnica a za Kakanj, Brezu i Fojnicu im voze slični autobusi bez klime, sa po jednim ili dva prozorska luftera.
Na Buća Potoku vozi autobus sa neispravnom isto bez i jednog luftera, ne znam jesu li je popravili, ne vjerujem jer je par godina takav.
A najgore kad pošalju starog Neoplana za Tuzlu ili Bihać bez ispravne klime, a nema luftera, e o tome se jedino i pisalo jer je neizdrživo.
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#21075 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

za onog ko kupi autobuse sa 2-3 prozora za uslove kakve imamo u Sarajevu, da je vani po 40 stepeni, pa to odmah treba Nobelovu nagradu dodijeliti
pa bolje i duplo stariji, ali neka ima prozore koji se otvaraju jarane, ko što imaju turski i oni manovi i ikarbusi, i po najvećoj vrućini kad otvoriš osjeti se.....
a ne 2-3 prozora i to ona preklopna, ma bježi....
Post Reply