Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2101 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Vlada FBiH
Sve odluke sa današnje sjednice Vlade FBiH

Vlada FBiH je, na današnjoj sjednici u Mostaru, kojoj je prisustvovao predsjenik FBiH Živko Budimir, utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o budžetima u FBiH i poslala ga u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku. Jedan od razloga je činjenica da je 20.5.2011. godine...

... istekao rok za uvođenje trezora za sve budžetske korisnike. Trezorskim poslovanjem omogućeno je da se izvještaji izrađuju u kraćem roku i na taj način budu dostupni korisnicima u cilju blagovremenog izvještavanja i preduzimanja adekvatnih mjera.

Prema novom rješenju, Federalno ministarstvo finansija dužno je Vladi FBiH podnositi tromjesečne finansijske izvještaje u roku od 30 dana po isteku obračunskog perioda, a za prethodnu fiskalnu godinu do 15. aprila tekuće godine.

Budžetski korisnici periodične finansijske izvještaje podnose ministru finansija, u roku od 20 dana po isteku obračunskog perioda, a za prethodnu fiskalnu godinu do 5. marta tekuće godine. Kantonalna ministarstva finansija konsolidovane periodične izvještaje o izvršenju budžeta kantona, općina i gradova dostavljaju Federalnom ministarstvu finansija u roku od 30 dana po isteku obračunskog perioda, a za prethodnu fiskalnu godinu do 31. marta tekuće godine.

Periodične izvještaje o izvršenju finansijskih planova vanbudžetski fondovi dostavljaju Federalnom ministarstvu finansija u roku od 20 dana po isteku obračunskog perioda, a za prethodnu fiskalnu godinu do 5. marta tekuće godine.

Kantonalna ministarstva finansija dostavljaju konsolidovane godišnje izvještaje za budžete općina i gradova, godišnje izvještaje za vanbudžetske fondove, kao i godišnje izvještaje za budžete kantona Federalnom ministarstvu finansija do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu.

UTVRĐEN PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O PRAVOSUDNOM ISPITU

Vlada FBiH utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o pravosudnom ispitu koji predstavlja prilagođavanje promjenama nastalim nakon uvođenja Bolonjskog procesa.

Polaganje pravosudnog ispita omogućava se osobama koje su prije reforme visokog obrazovanja četverogodišnjim studijem na pravnom fakultetu u BiH stekle zvanje diplomiranog pravnika, kao i onima koje su to zvanje stekle u bivšoj SFRJ do 6.4.1992. godine. Ispit mogu polagati i osobe koje su po obrazovnom sustavu prema Bolonjskom procesu završile četverogodišnji studij na pravnom fakultetu u BiH, pod uvjetom da su stekle najmanje 240 ECTS bodova.

Ispit mogu polagati ako su najmanje dvije godine nakon završetka školovanja radile u Bosni i Hercegovini na pravnim poslovima u sudu, tužiteljstvu, pravobraniteljstvu, odvjetničkom ili uredu notara, u tijelima uprave, gospodarskim društvima ili drugim pravnim osobama. Pod ovim uvjetima, ispit mogu polagati vježbenici i volonteri.

Ispit može polagati domaći ili inozemni državljanin ili osoba bez državljanstva koja je diplomu stekla na pravnom fakultetu u inozemstvu, uz dokaz o važenju i priznavanju inozemne diplome u BiH.

PRIJEDLOG PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNIH OBILJEŽJA OD ZNAČAJA ZA FBiH NA KORIDORU Vc

Prostorni plan područja posebnih obilježja od značaja za FBiH “Autocesta na Koridoru Vc” za period 2008.‐2028. godina, čiji je Prijedlog danas utvrdila Vlada FBiH, nakon provedene javne rasprave, predstavlja obavezujući dokument kojim se određuje svrsishodno organiziranje, korištenje i namjena zemljišta, te mjere i smjernice za zaštitu prostora u granicama obuhvata Plana.

Prostorni plan se donosi za period od dvadeset godina i osnovni je obavezujući dokument za regulisanje odnosa u prostoru u obuhvatu Plana, na teritoriji: Posavskog kantona (općina Odžak), Zeničko‐dobojskog kantona (općine: Doboj-Jug, Usora, Tešanj, Maglaj, Žepče, Zenica, Kakanj, Visoko), Sarajevskog (općine: Ilijaš, Vogošća, Novi Grad, Ilidža, Hadžići), Srednjebosanskog (općina: Kiseljak), Hercegovačko‐neretvanskog (općine: Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Ljubuški).

U periodu od 90 dana nakon njegovog usvajanja, svaka općina preko čije teritorije prelazi osovina autoceste je dužna da, putem svojih nadležnih službi, dostavi georeferencirane digitalne podloge kako bi se mogla ucrtati granica i dati njen opis prilagođavajući je postojećoj parcelaciji zemljišta.

Odlukom o donošenju ovog Plana, koja je također u prijedlogu upućena u Parlament FBiH, utvrđuju se uvjeti korištenja, uređenja, izgradnje i zaštite prostora u obuhvatu Plana i na taj način definira način provođenja i obezbjeđuje njegova realizacija. Kako se navodi u Odluci, u provođenju Prostornog plana obavezno se primjenjuju važeći propisi BiH i FBiH iz oblasti prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, prirode, voda, šuma i šumskog zemljišta, zaštite tla i poljoprivrednog zemljišta, zaštite vazduha, zaštite od buke, cesta, željeznica, aerodroma, elektroenergetike i svih ostalih propisa koji na bilo koji način uređuju odnose u oblasti uređenja prostora.

ODBIJENA INICIJATIVA ZA IZMJENU ZAKONA

Vlada Federacije BiH je, polazeći od mišljenja Federalnog ministarstva prostornog uređenja, ocijenila neprihvatljivom inicijativu zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Edhema Veladžića za izmjenu članka 12. stavak 3. Zakona o vraćanju, dodjeli i prodaji stanova. Naime, predloženo je da se svim radnicima koji su se zaposlili u poduzećima poslije 1992. godine i još u njima rade, a bili su pripadnici Oružanih snaga, omogući otkup stana certifikatima, te da tako budu izjednačeni u pravima s onima koji su bili radnici poduzeća prije travnja 1992.godine.

U obrazloženju danas usvojenog mišljenja navedeno je da su osobe koje su prije travnja 1992. godine bili radnici poduzeća, odnosno davatelja stana izdvajanjem iz osobnih dohodaka sudjelovale u financiranju kupovine stanova.

ODLUKA O USVAJANJU PROGRAMA UTROŠKA SREDSTAVA ZA SUFINANSIRANJE FONDACIJE ZA ODRŽIVI RAZVOJ ZA 2011. GODINU

Vlada FBiH je usvojila Program utroška dva miliona KM za sufinansiranje Fondacije za održivi razvoj u ovoj godini. Ova će se sredstva usmjeriti izrazito nerazvijenim ili nedovoljno razvijenim općinama i njihovim zajednicama prema zvaničnioj kvalifikaciji, zatim općinama sa visokim stepenom oštećenosti i raseljenosti stanovništva u kojima su u toku procesi povratka.

Sredstva će dobiti i općine koje imaju manjinske siromašne zajednice, općine koje demonstriraju volju za učešćem u projektu uz vlastita ulaganja i općine i zajednice kojima podrška treba za ravnomjerniji privredni i društveni razvoj.

Fondacija će o implementaciji i utrošku ovih namjenskih sredstava sačiniti odgovarajući izvještaj.

INFORMACIJA O „ELEKTROPRIJENOSU BiH“

Vlada FBiH primila je na znanje Informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije u vezi usaglašenih osnovnih principa za dalji nastavak rada i funkcionisanje Kompanije "Elektroprijenos Bosne i Hercegovine " d.d. Banja Luka. Ujedno, kao akcionar "Elektroprijenosa BiH" d.d. Banja Luka, zadužila je premijera FBiH za realizaciju usaglašenih osnovnih principa za dalji nastavak rada i funkcionisanje ove kompanije.

Riječ je o principima usaglašenim na sastanku delegacija FBiH i RS od 30.11. 2011. godine u Banjoj Luci, na čelu s enitetskim premijerima.

DONIJETI ZAKON O GASU

Vlada Federacije BiH usvojila je danas Informaciju o pokretanju postupka protiv Bosne i Hercegovine zbog neizvršavanja obaveza iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice zemalja JIE u sektoru Gasa.

Vlada je zadužila resorno federalno ministarstvo da Informaciju uputi Sekretarijatu Evropske zajednice putem MVTEO BiH, kao odgovor Federacije BiH na navode o neusklađenosti sa legislativom EZ, a s ciljem omogućavanja Sekretarjatu EZ da utvrdi punu pozadinu slučaja.

Također, zaduženo je Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije da odmah pristupi izradi entitetskog zakona o gasu, u kome će se implementirati sve prihvatljive primjedbe iz Otvorenog pisma Sekretarijata EZ.

Vlada Federacije BiH podržava donošenje zakona o gasu na državnom nivou kojim će se riješiti otvorena pitanja (regulacija transporta prirodnog gasa i uspostava operatora transportnog sistema) zajedničkim dogovorom na nivou entitetskih vlada.

FINANSIJSKE ODLUKE

Vlada FBiH je na današnjoj sjednici Federalnom ministarstvu kulture i sporta odobrila izdvajanje 100.000 KM iz Tekuće rezerve, s ciljem sufinansiranja projekta sanacije i rekonstrukcije fudbalskog stadiona Otoka. Istovremeno, s iste budžetske pozicije Federalnom ministarstvu okoliša i turizma odobreno je 10.000 KM na ime sponzorstva „Desetog međunarodnog sajma privrede Brčko 2011.“

Također je za održane Sportske igre RVI odobreno 50.000 KM.

Federalnom ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta odobreno je 50.000 KM za nabavku trafostanice za poduzetničku zonu u Vukosavlju, kako bi se podstakla izgradnja poslovnih objekata u poslovnoj zoni općine.

KADROVSKA PITANJA

Danas je Vlada FBiH razriješila dosadašnji sastav Upravnog odbora Federalne novinske agencije i privremeno, na period do 60 dana, imenovala novi: Emil Karamatić, Sanja Stević, Mensur Osmović, Elmir Huremović i Nikola Čiča.

Vlada FBiH je dala prethodnu saglasnost Nadzornom odboru Tehničkog remontnog zavoda Hadžići d.d. Hadžići da se za direktora ovog društva na period od četiri godine imenuje Zijad Fazlagić, za izvršnog direktora tehničkog sektora na isti vremenski period Muhidin Dautović, a za izvršnog direktora zajedničkih službi ovog društva Zemka Kalnić.

Prethodna saglasnost data je i Nadzornom odboru “Terminali Federacije” d.o.o. da se za generalnog direktora ovog društva na period od četiri godine imenuje Rasim Kadić.

Tihomir Zovak imenovan je danas za v.d. direktora Ustanove iz djelokruga socijalne zaštite - Ljubuški.

Danas je imenovan privremeni Upravni odbor Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom na period do najviše dva mjeseca u sastavu: Fehim Bekan (predsjednik), Dobrica Jonjić, Sabina Ćano, Elvira Bešlija, Vojimir Radojčić, Ana Šimunović i Ivan Perić (članovi).

Miralem Šarić je sa 31.12.2011. godine, radi ispunjavanja uvjeta za odlazak u penziju, razriješen dužnosti direktora Federalnog zavoda za zapošljavanje, a ovu dužnost će privremeno, na period najviše do dva mjeseca, obavljati Kenan Rešo.

U Koordinacioni odbor Memoranduma o razumijevanju potpisanog između Vlade FBiH i Shell Exploration Company B.V. danas su imenovani Erdal Trhulj, Jasenko Muharemagić i Hazim Hrvatović.
Image
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2102 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Ante Krajina najavio tešku finansijsku godinu za FBiH
Na konferenciji za novinare održanoj nakon sjednice Vlade Federacije BiH ministar Krajina je kazao kako konačan nacrt proračuna još nije usvojen, jer još ne postoji globalni okvir fiskalne bilance na razini države, ali da je izvjesno kako su zbog akumuliranog unutarnjeg i vanjskog duga pred Federacijom BiH teški dani.

"Prihodi u 2012. godini planirani su na razini prihoda za ovu godinu, rashodi su također na razini tekuće godine s nešto ušteda, i kada sve ovo stavimo u međusobni odnos, da nije obveza po otplati duga, imali bismo, gledano godinu za godinu, uravnotežen proračun s aspekta prihoda i rashoda. Međutim, obveze po osnovi unutarnjeg i vanjskog duga su prvi prioritet i one se prvo moraju izvršiti, a za ovo drugo koliko ostane", kazao je Krajina.

Federalna vlada planira pokriti najveći dio minusa izdavanjem vrijednosnih papira, dodao je federalni ministar finansija, a najveći dio tih dugoročnih vrijednosnih papira otkupila bi gospodarska društva u vlasništvu Federacije BiH koja imaju slobodnih deponiranih sredstava.

Radi se o profitabilnim poduzećima poput BH Telecoma, Elektroprivredi BiH, Pošti BiH, Aerodromu Sarajevo, s čijim su menadžmentima već obavljeni pregovori.

Po riječima ministra Krajine, postoji i opcija zaduživanja kod Evropske komisije ili MMF-a i Svjetske banke, ali to podrazumijeva smanjenje ukupne mase koja se izdvaja za plaće proračunskih korisnika, što sa sobom povlači ili smanjenje broja zaposlenih u federalnim institucijama ili smanjenje plaća u istim.

Ministar Krajina upozorio je i na to da uskoro na naplatu dolaze sredstva MMF-a potrošena u 2009. i 2010. godini, a radi se o pola milijardi maraka koliko će morati biti vraćeno 2013. i 2014. godine.
Image
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#2103 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Max Bunker »

ReD aka Socijalista wrote:Ante Krajina najavio tešku finansijsku godinu za FBiH
Na konferenciji za novinare održanoj nakon sjednice Vlade Federacije BiH ministar Krajina je kazao kako konačan nacrt proračuna još nije usvojen, jer još ne postoji globalni okvir fiskalne bilance na razini države, ali da je izvjesno kako su zbog akumuliranog unutarnjeg i vanjskog duga pred Federacijom BiH teški dani.

"Prihodi u 2012. godini planirani su na razini prihoda za ovu godinu, rashodi su također na razini tekuće godine s nešto ušteda, i kada sve ovo stavimo u međusobni odnos, da nije obveza po otplati duga, imali bismo, gledano godinu za godinu, uravnotežen proračun s aspekta prihoda i rashoda. Međutim, obveze po osnovi unutarnjeg i vanjskog duga su prvi prioritet i one se prvo moraju izvršiti, a za ovo drugo koliko ostane", kazao je Krajina.

Federalna vlada planira pokriti najveći dio minusa izdavanjem vrijednosnih papira, dodao je federalni ministar finansija, a najveći dio tih dugoročnih vrijednosnih papira otkupila bi gospodarska društva u vlasništvu Federacije BiH koja imaju slobodnih deponiranih sredstava.

Radi se o profitabilnim poduzećima poput BH Telecoma, Elektroprivredi BiH, Pošti BiH, Aerodromu Sarajevo, s čijim su menadžmentima već obavljeni pregovori.

Po riječima ministra Krajine, postoji i opcija zaduživanja kod Evropske komisije ili MMF-a i Svjetske banke, ali to podrazumijeva smanjenje ukupne mase koja se izdvaja za plaće proračunskih korisnika, što sa sobom povlači ili smanjenje broja zaposlenih u federalnim institucijama ili smanjenje plaća u istim.

Ministar Krajina upozorio je i na to da uskoro na naplatu dolaze sredstva MMF-a potrošena u 2009. i 2010. godini, a radi se o pola milijardi maraka koliko će morati biti vraćeno 2013. i 2014. godine.
Image
Neko ko je potkovan informacijama, da baci koju rijec vise na forum ???
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#2104 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Max Bunker wrote:Neko ko je potkovan informacijama, da baci koju rijec vise na forum ???
Pa ovo je poprilično jasno :)
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#2105 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Max Bunker »

ultima_palabra wrote:
Max Bunker wrote:Neko ko je potkovan informacijama, da baci koju rijec vise na forum ???
Pa ovo je poprilično jasno :)
Ma kad procitam ovo da ce EP, BHTelecom i jos par firmi kupiti papire, izgleda mi optimisticno.
Kada vidim ovaj drugio dio, totalni pesimista.

Zato, kao laiku za ekonomiju, molim da neko objasni o cemu se zapravo radi.


P.S.
Danas je dan tako tezak, da mi je doslo da se prijavim NASA-i da me kao prvo zivo bice posalju na Mars jer je bolje i to, nego u ovoj zemlji ostati :x
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2106 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Ukratko, nasli su nacin da se ne zaduzuju dalje kod MMF i konsolidiju primanja i izdatke. Obaveznice od firmi gdje je federacija vecinski vlasnik je poprilicno genijalan potez, 3% se placa kamate (sto je gotovo nista) a nakon sto isteknu mogu se ponovo izdati. Dakle kapital tih firmi je iskoristen da se poveca budzet, bez da firme budu na gubitku.

Problem je jos kako vratiti 550 miliona MMFu, ali sa ovim mjerama koje ce derati sve vise i vise ljudi doce i do rasta prihoda.

Nema previse razvoja, nema previse ulaganja, ali 2014 ce neko doci na puno bolje stanje nego oni sada.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#2107 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Max Bunker wrote:
ultima_palabra wrote:
Max Bunker wrote:Neko ko je potkovan informacijama, da baci koju rijec vise na forum ???
Pa ovo je poprilično jasno :)
Ma kad procitam ovo da ce EP, BHTelecom i jos par firmi kupiti papire, izgleda mi optimisticno.
Kada vidim ovaj drugio dio, totalni pesimista.

Zato, kao laiku za ekonomiju, molim da neko objasni o cemu se zapravo radi.


P.S.
Danas je dan tako tezak, da mi je doslo da se prijavim NASA-i da me kao prvo zivo bice posalju na Mars jer je bolje i to, nego u ovoj zemlji ostati :x
Pa prethodna vlada je nabila plate i troškove u javnom sektoru da se sad ovi moraju dovijati. Sad još i nekako, ali kad dođu krediti iz MMF-a na naplatu, biće veselo.

Ima love na računima javnih preduzeća, ali pošto su to dionička društva, ne može se tek tako zagrabiti... zato će oni natjerati menadžere tih firmi da kupuju federalne obveznice, što će taj manjak djelomično pokriti.

Ako dođe do formiranja državne vlasti, moguće je i dalje strano zaduživanje... ali to je u domenu vidovite Džemile :) I podrazumijevalo bi dalje uštede u javnom sektoru.

Nešto će namiriti dodatnim nabijanjem poreza :roll: Da li mogu pokrenuti neke značajnije radove na autoputevima ili investicije u elektroenergetski sektor koji bi povećali potrošnju i ubiranje poreza, to je veliko pitanje...
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#2108 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Max Bunker »

madner wrote:Ukratko, nasli su nacin da se ne zaduzuju dalje kod MMF i konsolidiju primanja i izdatke. Obaveznice od firmi gdje je federacija vecinski vlasnik je poprilicno genijalan potez, 3% se placa kamate (sto je gotovo nista) a nakon sto isteknu mogu se ponovo izdati. Dakle kapital tih firmi je iskoristen da se poveca budzet, bez da firme budu na gubitku.

Problem je jos kako vratiti 550 miliona MMFu, ali sa ovim mjerama koje ce derati sve vise i vise ljudi doce i do rasta prihoda.

Nema previse razvoja, nema previse ulaganja, ali 2014 ce neko doci na puno bolje stanje nego oni sada.
Znaci, optimisticno ? :)
Kako te shvatih, moglo bi doci i do povecanja prihoda a jedino ne shvatih ovo oko 2014. godine ( oprosti ali fakat sam smoren a imam za raditi jos tonu posla ).

Ma i ja sam tako nekako shvatio, ali kako se slabo razumijem u ekonomiju, malo me prepao ovaj drugi dio ( oko otkaza i smanjenja plata ).
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#2109 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by JoseMujica »

Država za Shell :D k.... za građane :dance:
Nezakonite, robovlasničke privilegije Shella



Memorandum o istraživanju nafte u Bosni i Hercegovini, federalni premijer Nermin Nikšić i resorni ministar Eldar Trhulj javnosti su predočili tek nakon mnogobrojnih medijskih i nevladinih pritisaka.

Iako je Memorandum, po zakonu, javni dokument, na dokumentu je stavljena oznaka Povjerljivo. A zašto?

Zato što je federalna Vlada, mimo svih zakona i logike otvorenog tržišta, globalnom gigantu Shellu dala ekskluzivna prava na istraživanje i eksploataciju nafte.

U Memorandumu, koji je objavio Žurnal.info, stoji jasno: “Na osnovu praktične procjene sprovedene od strane Shell-a (…) Strane, ili umjesto Shell-a njegovo ovlašteno Povezano lice, će po principu preferencije i ekskluzivnosti (…) pregovarati o jednoj ili više koncesija, licenci ili sporazuma o podjeli dobiti, na osnovu kojih bi Shell ili njegova Povezana lica imala ekskluzivna prava na istraživanja, procjenu i po mogućnosti komercijalni razvoj i proizvodnju hidrokarbonata na Području istraživanja (u daljem tekstu pojedinačno: “Naftna licenca ili Konačni sporazum”)“

Jednostavno rečeno, Shell ima ekskluzivno pravo ne samo istraživati nego i eksploatirati naftu na području Federacije, ukoliko za to bude zainteresiran.

Pored toga, iz verzije Memoranduma koju je Vlada morala učiniti dostupnom javnosti, izbrisane su lokacije na kojima bi Shelle mogao istraživati naftu!

Ali, ipak, ponajveći je problem da u cijelom dogovoru ne važe zakoni Federacije BiH ili države BiH, nego zakoni Walesa i Velike Britanije, a svi sporovi će se rješavati na putem Međunarodne trgovinske komore, na principu arbitraže, u Londonu, piše Žurnal.


A sporovi se mogu javiti ako Vlada Federacije odluči nekoj drugoj, povoljnijoj i pouzdanijoj kompaniji, dati pravo istraživanja i koncesiju na eksploataciju.

U stvarnosti to znači da će Vlada, piše Žurnal, staviti van snage važeće zakone pa ne smije ni zaprimiti bilo kakve ponude. Nejasno je kako će Vlada odbiti da primi zvaničan zahtjev neke kompanije poslan po važećim zakonima.

Da je Vlada pristala na robovski odnos sa Shellom svjedoči i činjenica da su se Memorandumom obavezali da neće davati nikakve izjave i pojašnjenja javnosti ukoliko ne dobiju saglasnost Shella.

Za koga, pitanje je, radi Vlada: za građane ili za Shell.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#2110 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

tortekolaci wrote:
madner wrote:Ukratko, nasli su nacin da se ne zaduzuju dalje kod MMF i konsolidiju primanja i izdatke. Obaveznice od firmi gdje je federacija vecinski vlasnik je poprilicno genijalan potez, 3% se placa kamate (sto je gotovo nista) a nakon sto isteknu mogu se ponovo izdati . Dakle kapital tih firmi je iskoristen da se poveca budzet, bez da firme budu na gubitku.
Apsolutno genijalan. Umjesto da viskom kapitala firmi koje su u vlasnistvu Federacije direktno krpe rupe u proracunu, oni ce to uraditi okolo kole, prodajom obveznica tim istim firmama. Rupa se prenosi u sljedecu godinu, 3% veca.
Nema načina da se direktno uzima novac sa računa javnih preduzeća...
Last edited by ultima_palabra on 07/12/2011 18:31, edited 1 time in total.
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#2111 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by SSemir »

prodaja obveznica firmama u vlasnistvu federacije je dobar potez, kada je tome alternativa zaduzivanje kod mmf-a, odlican potez, rekao bih...ali opet, ovaj potez nam govori da nas ocekuje jos jedna godina u kojoj se samo razmislja kako da se prezivi, bez ikakvih ambicija i optimizma. znaci: zivot od danas do sutra! jebem te drzavo :x dokad vise.. :sad:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2112 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Max Bunker wrote:
ultima_palabra wrote:
Max Bunker wrote:Neko ko je potkovan informacijama, da baci koju rijec vise na forum ???
Pa ovo je poprilično jasno :)
Ma kad procitam ovo da ce EP, BHTelecom i jos par firmi kupiti papire, izgleda mi optimisticno.
Kada vidim ovaj drugio dio, totalni pesimista.

Zato, kao laiku za ekonomiju, molim da neko objasni o cemu se zapravo radi.


P.S.
Danas je dan tako tezak, da mi je doslo da se prijavim NASA-i da me kao prvo zivo bice posalju na Mars jer je bolje i to, nego u ovoj zemlji ostati :x
evo u ovom grobu lezi zec...
Po riječima ministra Krajine, postoji i opcija zaduživanja kod Evropske komisije ili MMF-a i Svjetske banke, ali to podrazumijeva smanjenje ukupne mase koja se izdvaja za plaće proračunskih korisnika, što sa sobom povlači ili smanjenje broja zaposlenih u federalnim institucijama ili smanjenje plaća u istim.
love nema, niti ce biti... :D cak i ako balansiraju budzet, to nije dovoljno da se dugovi servisiraju planiranom dinamikom za 2 -3 godine... :D vlada planira iskoristiti javna preduzeca da zakrpi rupe, ali to nece biti dovoljno... presipanje iz supljeg u prazno, vlada rs je pokusala nesto slicno... :D

a od aranzmana s medjunarodnim finansijskim institucijama bjeze ko djavo od krsta jer nema politicke volje da se javni sektor dovede u red... niko nema muda da izadje na tv i kaze istinu - da su veliki rezovi neizbjezni... valja dobiti lokalne izbore sljedece godine :D

prije 2 godine nijedan nivo vlasti nije bio spreman da u potpunosti udovolji zahtjevima mmf-a i da se pocne kresati javna potrosnja... ne radi se o kozmetickim, populistickim mjerama kakve je vlada vec poduzela, vec o velikim rezovima... :D sta ces, svi su cekali izbore prosle godine :D zato se sve nastavilo po starom, sve dok ne mogne dalje... :wink:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#2113 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

tortekolaci wrote:Tvoje rupe u znanju su tolike da izbjegavam da ulazim u bilo kakvu pricu sa tobom, ali tesko se mogu se oduprijeti meraku da s vremena na vrijeme nekog tako prazno... tacnije punog niceg osim sebe provalim:
Ma nemoj mi reći :D

Dividenda se može isplatiti samo od dobiti... pa tako možeš od Elektroprivrede uzeti vrtoglavih 12 miliona KM, odnosno 10 i nešto kad podijeliš sa ostalim dioničarima ;-) Obveznicama možeš zagrabiti mnogo više... i ne dijeliti ostalim dioničarima, većinom slovenačkim IF-ovima.

Učiti, učiti i samo učiti :kiss:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2114 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Max Bunker wrote:
madner wrote:Ukratko, nasli su nacin da se ne zaduzuju dalje kod MMF i konsolidiju primanja i izdatke. Obaveznice od firmi gdje je federacija vecinski vlasnik je poprilicno genijalan potez, 3% se placa kamate (sto je gotovo nista) a nakon sto isteknu mogu se ponovo izdati. Dakle kapital tih firmi je iskoristen da se poveca budzet, bez da firme budu na gubitku.

Problem je jos kako vratiti 550 miliona MMFu, ali sa ovim mjerama koje ce derati sve vise i vise ljudi doce i do rasta prihoda.

Nema previse razvoja, nema previse ulaganja, ali 2014 ce neko doci na puno bolje stanje nego oni sada.
Znaci, optimisticno ? :)
Kako te shvatih, moglo bi doci i do povecanja prihoda a jedino ne shvatih ovo oko 2014. godine ( oprosti ali fakat sam smoren a imam za raditi jos tonu posla ).

Ma i ja sam tako nekako shvatio, ali kako se slabo razumijem u ekonomiju, malo me prepao ovaj drugi dio ( oko otkaza i smanjenja plata ).
Do povecanja prihoda ce sigurno doci, povecavaju se porezi i krpe ruke.

Ne previse optimisticno, to nije plan da se krene naprijed nego da se odrzi status que dok evropa ne krene naprijed (a mi cemo onda ni krivi ni duzni opet uci u jednu fazu veceg rasta).

Kako je moglo biti dobro je.

2014 i 2015 federalna vlada mora odplatiti kredit MMF koji ce biti ogromno opterecenje za te dvije godine, dakle moraju pocet stediti oko 100 miliona godisnje da to odrade.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2115 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

tortekolaci wrote:
madner wrote:Ukratko, nasli su nacin da se ne zaduzuju dalje kod MMF i konsolidiju primanja i izdatke. Obaveznice od firmi gdje je federacija vecinski vlasnik je poprilicno genijalan potez, 3% se placa kamate (sto je gotovo nista) a nakon sto isteknu mogu se ponovo izdati . Dakle kapital tih firmi je iskoristen da se poveca budzet, bez da firme budu na gubitku.
Apsolutno genijalan. Umjesto da viskom kapitala firmi koje su u vlasnistvu Federacije direktno krpe rupe u proracunu, oni ce to uraditi okolo kole, prodajom obveznica tim istim firmama. Rupa se prenosi u sljedecu godinu, 3% veca.
To je kapital tih firmi, i sa takvom recenicom odmah spadas u ekonomske neznalice. Posto vec znam da si polu trol polu neinformisan recu samo:

Potpuno pogresno.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2116 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

kad smo vec kod krpljenja rupa...

sta na kraju bi s onog duga kladionica?

pricalo se o 50-70 miliona... i opet nikom nista... ni rijeci... zasto se ne nadje neka pametna glava da pokrene to pitanje... i zasto idiotima ne pada na pamet da u igrama na srecu ima dosta slobodnog prostora za oporezivanje? kocka je porez na budale, kada raja vec baca par maraka svaki dan na tiket, neka im uvale jos 10-20% poreza i mirna bosna

drugo pitanje za nase vrle krojace i krpiguze iz ministarstva... sta bi s fiskalizacije?

cijeli proces je po procjenama kostao 150 do 180 miliona... a rezultati? haman nula... hajd da je drzava barem hajrovala od tih 150 miliona koje je isisala iz privrede, al meni se cini da ce na kraju jos imati pad prihoda, jer se raja masovno odjavljuje.... sto mi to zvuci poznato... a ja, isto je vec uradila RS, s istim rezultatima... samo sto to haman ovi nasi bilmezi nisu na vrijeme skontali...

btw. ne znam zasto jednostavno ne ignorisete trolove...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#2117 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Vlada FBiH pokreće postupak protiv BiH zbog gasa



Vlada Federacije BiH usvojila je danas Informaciju o pokretanju postupka protiv Bosne i Hercegovine zbog neizvršavanja obaveza iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice zemalja JIE u sektoru gasa.

Vlada je zadužila resorno federalno ministarstvo da Informaciju uputi Sekretarijatu Evropske zajednice putem MVTEO BiH, kao odgovor Federacije BiH na navode o neusklađenosti sa legislativom EZ, a s ciljem omogućavanja Sekretarjatu EZ da utvrdi punu pozadinu slučaja.
Također, zaduženo je Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije da odmah pristupi izradi entitetskog zakona o gasu, u kome će se iprovesti sve prihvatljive primjedbe iz Otvorenog pisma Sekretarijata EZ.
Vlada Federacije BiH podržava donošenje zakona o gasu na državnom nivou kojim će se riješiti otvorena pitanja (regulacija transporta prirodnog gasa i uspostava operatora transportnog sistema) zajedničkim dogovorom na nivou entitetskih vlada, navodi se u saopćenju sa sjednice Vlade.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2118 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

heckler wrote:
Vlada FBiH pokreće postupak protiv BiH zbog gasa



Vlada Federacije BiH usvojila je danas Informaciju o pokretanju postupka protiv Bosne i Hercegovine zbog neizvršavanja obaveza iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice zemalja JIE u sektoru gasa.

Vlada je zadužila resorno federalno ministarstvo da Informaciju uputi Sekretarijatu Evropske zajednice putem MVTEO BiH, kao odgovor Federacije BiH na navode o neusklađenosti sa legislativom EZ, a s ciljem omogućavanja Sekretarjatu EZ da utvrdi punu pozadinu slučaja.
Također, zaduženo je Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije da odmah pristupi izradi entitetskog zakona o gasu, u kome će se iprovesti sve prihvatljive primjedbe iz Otvorenog pisma Sekretarijata EZ.
Vlada Federacije BiH podržava donošenje zakona o gasu na državnom nivou kojim će se riješiti otvorena pitanja (regulacija transporta prirodnog gasa i uspostava operatora transportnog sistema) zajedničkim dogovorom na nivou entitetskih vlada, navodi se u saopćenju sa sjednice Vlade.
Neka se fino Pederacija odcijepi... :D
žuta
Posts: 527
Joined: 19/01/2011 09:23

#2119 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by žuta »

manderu molim te objasni šta se dešava sa tim firmama odnosno šta to predstvlja za poslovanje firmi
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2120 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

žuta wrote:manderu molim te objasni šta se dešava sa tim firmama odnosno šta to predstvlja za poslovanje firmi
Nista, umjesto da imaju kapital na racunima s kojim nista ne rade, imat ce obaveznice koje ce imati neku renditu.
žuta
Posts: 527
Joined: 19/01/2011 09:23

#2121 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by žuta »

ok
žuta
Posts: 527
Joined: 19/01/2011 09:23

#2122 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by žuta »

a u slučaju da firmi zatrebaju pare može li ona te obaveznice recimo prodati
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#2123 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ins »

Naravno
User avatar
CaCO3
Posts: 727
Joined: 18/03/2011 12:58

#2124 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by CaCO3 »

žuta wrote:a u slučaju da firmi zatrebaju pare može li ona te obaveznice recimo prodati
Kome? To ce biti spekulativne obveznice koje ce se moci prodati u glavnom - NIKOME osim opet onome od koga su kupljene.

Osim ako ih kobasicari ne kupe kontajuci da je to nesto vrijedno :D

U glavnom BH telecom ce dignuti par miliona na koje dobija kamate i dobiti bezvrijedne obveznice za koje im je neko rekao da ce ih moci nekad nekom prodati i jos zaraditi na njima i jos da se nadaju da ce budzet biti u suficitu pa da nesto i usicare od njih :lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2125 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Jos jedan strucnjak. :roll:

Mozes li ti ikome prodati nesto sto ce garantovano imati 3% dobiti?
Post Reply