Dačić: Tadić da kaže šta su mu obećavali
Dačić: Tadić da kaže šta su mu obećavali
Agencije - 30.07.2011 22:32
BEOGRAD - Vicepremijer i predsjednik SPS-a Ivica Dačić pozvao je večeras u Skupštini predsjednika Srbije Borisa Tadića da kaže šta su mu obećali predstavnici međunarodne zajednice i Evropske unije, odnosno da li su mu kada je prihvatana misija EU obećali da neće biti promjene realnosti na terenu.
"Evo, predsednik je tu, neka odgovori", rekao je Dacić. "Iza leđa Srbije i srpskog naroda, koji je iskreno opredeljen za dijalog, jačaju snage koje stvaraju nezavisnu državu Kosovo", rekao je Dačih više puta ponavljajući da za takvu politiku prema Srbiji i prema Kosovu nije odgovorna ni jedna srpska vlada, već albanski separatizam, koji uživa podršku.
"Čak je i usvajanje rezolucije 1244 propraćeno kao mogućnost za stvaranje nezavisne države Kosova, zato što je očito snaga argumenata slabija od argumenata snage koju poseduju neki u međunarodnoj zajednici", ocijenio je Dačić.
Prema njegovim riječima, Srbiji treba istina i "ukoliko dalje samo na ovakav način branimo Kosovo situacija će biti sve gora".
On je pozvao na postizanje kompromisa, dok ne bude kasno, jer je očigledno da je cilj akcije na sjeveru Kosova bilo nasilno osvajanje sjevera pokrajine, uz prećutnu saglasnost međunarodne zajednice.
"Ne dobacujte", uzvratio je Dačić na žamor iz sale, rekavši da ne govori kao stranački lider, već državotvorno.
"Uostalom, neko mi je stalno prebacivao kako ja to imam pravo da kažem nešto što nije u skladu sa Ustavom. Ja ne kršim Ustav kada govorim o načinima rešavanja statusa, već samo govorim da ako hoćemo da sačuvamo narod i Srbiju moramo da vodimo politiku koja će da prođe kroz sve kanjone kroz koje prolazi Srbija sve ove decenije", rekao je Dačić i nastavio: "Ne može valjda da ima pravo cela međunarodna zajednica da priča o Kosovu, a da ja kao predsednik stranke i vicepremijer nemam pravo da govorim o Kosovu."
Završni dio rasprave o deklaraciji Vlade Srbije o situaciji na Kosovu obilježila je polemika poslanika Srpske radikalne stranke i lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka o tome da li je legitimno interese Srbije na Kosovu braniti svim sredstvima, uključujući i vojnu intervenciju.
Temu je pokrenuo penzionisani general Božidar Delić, koji je predsjedniku Borisu Tadiću i ministru odbrane Draganu Šutanovcu zamjerio zbog poruka da Srbija više nikada neće ratovati.
On je vlastima Srbije preporučio da u budućnosti poručuju da će svoj suverenitet i teritorijalni integritet na Kosovu braniti svim sredstvima.
Na te preporuke žučno je reagovao Čanak, poručujući da radikali i danas zastupaju politiku koja je 90-ih godina unesrećila milione ljudi i odnijela stotine hiljada života.
"Moram da upitam one koji koriste sada i ovu priliku da zveckaju oružjem i da kažu da je izjava Tadića da Srbija neće ratovati ne štiti Srbe na KiM: koji je to rat zaštitio Srbe i doneo boljitak bilo kome osim ratnim profiterima i onima koji su lagali da će granice Srbije biti u Karlobagu, Ogulinu i Virovitici", rekao je Čanak.
On je istakao da je lider radikala Vojislav Šešelj jedini častan među njima jer je otišao u Haški tribunal kako bi se utvrdilo da li je kriv ili ne, dok se ostali u toj stranci kriju iza njega i sjede u skupštini i primaju dnevnice.
"Nećete se izvući sa lažima i demagogijama", poručio je Čanak poslanicima SRS, koji su potom tražili repliku.
"Ko se prepoznao u reči zločinac i lopov neka se javi za repliku", rekao je Čanak.
U obraćanju Čanka "prepoznao" se šef poslaničkog kluba SRS Dragan Todorović, koji je bio zgrožen zbog toga što, kako je rekao, predavanja o demokratiji u srpskom parlamentu "drži čovek koji je sedeo na ustaškom skupu".
Čanak je zatim uzvratio da je prisustvovao skupu ljudi koje su radikali bombama i kamama proterali 90-ih iz Vojvodine.
http://www.nezavisne.com/novosti/ex-yu/ ... 99959.html