GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
nj0be
Posts: 108
Joined: 18/04/2009 22:20

#20951 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nj0be »

I sta znaci ne usvajanje ovog? Narodskim jezikom ako je moguce? :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#20952 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

nj0be wrote:I sta znaci ne usvajanje ovog? Narodskim jezikom ako je moguce? :D
Ma to se radi kada se želi riješiti uprave. A pošto je postojeća svakako imenovana u nategnutim zakonskim uslovima - da bi se malo zaštitili u eventualnom sudskom potupku ako Gušić odluči da se žali.

A i da ministar može da kaže - evo Vlada i Ministarstvo se nije slagalo sa time šta je urađeno.

Plus postoje zaključci sa prošle sjednice da se ide na smjenu Gušića, ali i da se ponovo razmatra odluka o stečaju ili likvidaciji. Mada od stečaja nema ništa pred izbore.

Suma sumarum. Da se kaže da se nešta uradilo. Isti problemi ostaju, i ništa se ne rješava suštinski. Hem se ne zna, hem ne postoji volja da se zamjeri u naročito predizborno vrijeme nikome.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20953 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

Haris.ba wrote:
nlt wrote:na skupštini nije usvojen izvještaj
po prijedlogu ministra saobraćaja
:run:
wtf
Da podeblja razlog da se riješe "privremenog upravnika".
Da i da stave svog igraca tj.direktora regularnog jer je konakovicec igrac nepotreban kad su njega ocerali
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20954 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

Kad se imenuju uoravljacka tijela poput Skupstine,uvijek se.moraju imenovati foteljasi koji uvijek i svugdje imaju ili su imali svoje mjesto u gubitasima kantonalnim poput rahmije i slicnih
I dodju ispolitizirani pojedinci i pricaju kako niko nista ne rjesava odnosno da Kanton to more rijesiti
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#20956 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

truHle :shock: :run:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20957 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Truhle sine , ja govana i vjestaka :lol: :lol: :lol:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25544
Joined: 12/08/2013 12:51

#20958 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by insaneinthebrain »

sine moje truhle visnje :D :zzzz:
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#20959 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by neki »

Novca itekako ima ali se neracionalno troši...recimo u ono sranje od Kantonalne televizije se svake godine skrši 5 miliona, u raznorazna bespotrebna udruženja desetine miliona Itd..
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#20960 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by amar1994 »

neki wrote:
Novca itekako ima ali se neracionalno troši...recimo u ono sranje od Kantonalne televizije se svake godine skrši 5 miliona, u raznorazna bespotrebna udruženja desetine miliona Itd..
ma normalno , predizborna kampanja, stranke i tako to :run:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20961 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Dužina pruge je oko 11 kilometara, ako se ne varam, ima i mali dio prema Željezničkoj i nekoliko okretnica itd, recimo 12km
12 kilometara puta 2 jer oba smjera je 24 (24 miliona maraka za komplet obnovu pruge.) - totalni sam laik, ali negdje pročitah da je za kilometar pruge neophodno 1 milion KM, neka @dresdener ako može razjasni.

Iz remonta bi se mogao izuzeti dio od Marijin Dvora preko Čaršije jer je pruga u solidnom stanju, a u dobrom od Čaršije do Holideja. Ovamo obalom već ima plično oštećenja, ali može još poslužiti. Moralo bi se raditi kako je čovjek rekao u etapama, npr 1. etapa Mašinska - Čengić vila, a ostatak mreže da funkcioniše tramvaj. Na dijelu remonta bi mogli voziti zamjenski autobusi, jer se uvijek može obezbjediti 5-6 zglobnih autobusa za taj poduhvat. Kad se ta etapa završi, onda Čvila-Remiza, pa Remiza-Nedžarići, i Nedžarići-Ilidža. Po završetku toga, moglo bi se poraditi na rekonstrukciji malog dijela od Muzeja do SCC-a jer je očajan. Tek nakon toga može se razmišljati o proširenju pruge prema Hrasnici koje je jako dobrodošlo jer je naseljenot dole sve veća i veća, i autobuski kapaciteti za par godina će biti na ivici maksimalnih mogućnosti.

AVAJ, Ali ipak da ulupamo 11 miliona u zatvaranje stanica. :run:

Prioritet je pruga, pa onda kad budemo imali dobru prugu tek možemo razmišljati o nešto modernijim i novijim tramvajima, nikako potpuno novim, jer to ne zaslužujemo, jer bi smo ih devastirali u trenu. Sa 11 miliona bi se mogao sanirati dio pruge koja je ukopana, Holidej-Čengić Vila i obratno i još koliko može niže. Ostatak kad se nađu sredstva. Pruga je u očajnom stanju, to se mora priznati.
User avatar
Maharadza
Posts: 17071
Joined: 30/01/2013 15:13

#20962 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

neki wrote:
Novca itekako ima ali se neracionalno troši...recimo u ono sranje od Kantonalne televizije se svake godine skrši 5 miliona, u raznorazna bespotrebna udruženja desetine miliona Itd..
TVSa ti je SDA verzija RTRS-a, samo propaganda i pranje mozgova bajkama kako je sve udure, moderno, napredno itd. :bih:
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20963 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

man_464 wrote:Dužina pruge je oko 11 kilometara, ako se ne varam, ima i mali dio prema Željezničkoj i nekoliko okretnica itd, recimo 12km
12 kilometara puta 2 jer oba smjera je 24 (24 miliona maraka za komplet obnovu pruge.) - totalni sam laik, ali negdje pročitah da je za kilometar pruge neophodno 1 milion KM, neka @dresdener ako može razjasni.

Iz remonta bi se mogao izuzeti dio od Marijin Dvora preko Čaršije jer je pruga u solidnom stanju, a u dobrom od Čaršije do Holideja. Ovamo obalom već ima plično oštećenja, ali može još poslužiti. Moralo bi se raditi kako je čovjek rekao u etapama, npr 1. etapa Mašinska - Čengić vila, a ostatak mreže da funkcioniše tramvaj. Na dijelu remonta bi mogli voziti zamjenski autobusi, jer se uvijek može obezbjediti 5-6 zglobnih autobusa za taj poduhvat. Kad se ta etapa završi, onda Čvila-Remiza, pa Remiza-Nedžarići, i Nedžarići-Ilidža. Po završetku toga, moglo bi se poraditi na rekonstrukciji malog dijela od Muzeja do SCC-a jer je očajan. Tek nakon toga može se razmišljati o proširenju pruge prema Hrasnici koje je jako dobrodošlo jer je naseljenot dole sve veća i veća, i autobuski kapaciteti za par godina će biti na ivici maksimalnih mogućnosti.

AVAJ, Ali ipak da ulupamo 11 miliona u zatvaranje stanica. :run:

Prioritet je pruga, pa onda kad budemo imali dobru prugu tek možemo razmišljati o nešto modernijim i novijim tramvajima, nikako potpuno novim, jer to ne zaslužujemo, jer bi smo ih devastirali u trenu. Sa 11 miliona bi se mogao sanirati dio pruge koja je ukopana, Holidej-Čengić Vila i obratno i još koliko može niže. Ostatak kad se nađu sredstva. Pruga je u očajnom stanju, to se mora priznati.
Ovo boldirano, to prvo ide, rečeno je da će se možda to ove godine raditi, pošto se toliko može sa ono sredstava za prugu.
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#20964 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

"Uprkos svemu, ističe da građani nisu ugroženi i da ne prijeti opasnost "


dalje nisam čitao

jer ne vjerujem
kad se neki luđak sa grdosijom od nekoliko tona plus nekoliko tona stoke zafura i 50 na sat i nešto iskoči
sama tijela će druga tijela polomiti
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#20965 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Raspitao sam stručnjake šta se tiče cijene remonta tramvajskih pruga.

U svakom slučaju je potrebno računati sa desetinama miliona KM, jer s obzirom na cijenu materijala i tehnologija neće nikako da se spusti ispod +-4 miliona KM po kilometru. Veoma visoka cijena zbog toga što se takva pruga gradi za 15-20 godina, dakle i svi materijali moraju biti veoma otporni i kvalitetni. Realna cijena obnove sarajevskih tramvajskih šina je najmanje 50 milja. Ono itekako kvalitetne obnove.

Dodatne desetine milja bi koštala kompletna rekonstrukcija tramvajske remize i nabavka savremene tehnologije za održavanje.

OK ogromne su to pare al da pitam: Koliko se troši za sve one transverzale, longitudale, koje dovode ljudima automobile pod prozor stana? Sarajevo je PREPLAVLJENO AUTOMOBILIMA I ZBOG KATASTROFALNOG JAVNOG PREVOZA. Uz solidan efikasan javni prevoz bi se valjda ispostavilo da sve one saobraćajnice sa iks traka i nisu toliko potrebne.

Naravno moguće je "sklepati" tramvajsku prugu "za konjski tramvaj retro 1890" za par stotina hiljadu po kilometru. Pitanje je kol'ko će izdržati.

Tramvaj je izuzetno teško vozilo, pun putnika ima i oko 40-50 tona. Dakle vama je potrebna površina gdje svakih par minuta prođe 50 tona tereta.

Nema NIJEDNE vrste površine koja bi bila toliko otporna kao čelične šine, tu pričam o idejama "zamjene tramvaja vozilama sa pneumatikama". Asfaltna površina se vrlo, vrlo brzo istroši ako je izložena takvim naporima i opterećenju. Dakle asfaltiraće se svako malo.

DALJE, odvojena tramvajska pruga minimalizira kontakt sa ostalim prevozom - i što manje mogu budale za volanom na prugu to bolje za putnike u tramvaju.
Već sad je svako malo saobraćaj prekinut zbog sudara na šinama, zamislite kako bi izgledalo da tramvaj mora po cijeloj dužini pruge dijeliti prostor sa vozačima automobila. To su nama bile one ideje asfaltiranja tramvajske pruge i proširenja saobraćajnih traka.

METRO: Apsolutna naučna fantastika, JEDAN kilometar metroa košta optrilike DESET PUTA VIŠE nego jedan kilometar tramvajske pruge.

Na čemu bi se moglo uštediti tokom obnove jeste nabavka vozila:
Jer teoretski nije potrebno imati u Sarajevu nekih 50-60 tramvaja, nego bi do 30 vozila od 30 metara bilo sasvim dovoljno:
AKO SE POVEĆA BRZINA PUTOVANJA.
Jer što brže kruže tramvaji gradom, to manje ih odradi isti posao. Početkom 60. godina je vožnja do Ilidže trajala nekih 25 minuta.
Danas oko 45 i više, znamo svi.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20966 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Kakav metro :lol: , ovdje ne znaju ni prugu obnoviti. Ovdje je vrhunac razvoja i tehnickog dostignuca bubanti naplatnu kucicu i naplacivati parking :lol: :lol:
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20967 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Joj ovo za brzinu je tacno. Da tramvaj ide barem 60 mogao bi za pola sata stići jedan pravac....

Jer unazad 6 godina obrt raste na liniji 3. Prvo je bio 80 pa 84 pa sad 88 minuta.... Sve zbog male brzine. Rijetki i najhrabriji vozači sada idu brze od 50 prema Stupu sa Ilidze.... Obalom dobro gaze...
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#20968 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by oldtajmer »

maloprije pored mene prodje trola ciji je kompletan zadnji dio toliko prljav,crn,skoren od prasine,zemlje i ko zna cega sve ne,da sam zino kao pes iako znam da je firma u totalnom qurcu,ali da bas nema tamo niko da ocisti vozilo prije nego krene u voznju to nikako ne mogu da vjerujem,pa kako nije sramota tog direktora,vozaca, bilo koga u firmi sa takvim vozilom da izlazi na ulicu,jbg najmanje sto bi mogli da ucine jeste da su im vozila cista
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#20969 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bitanga_sa_otesa »

znas ti posto je kubik vode ?
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20970 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

oldtajmer wrote:maloprije pored mene prodje trola ciji je kompletan zadnji dio toliko prljav,crn,skoren od prasine,zemlje i ko zna cega sve ne,da sam zino kao pes iako znam da je firma u totalnom qurcu,ali da bas nema tamo niko da ocisti vozilo prije nego krene u voznju to nikako ne mogu da vjerujem,pa kako nije sramota tog direktora,vozaca, bilo koga u firmi sa takvim vozilom da izlazi na ulicu,jbg najmanje sto bi mogli da ucine jeste da su im vozila cista
Od zemlje jok, već prašina od trenja grafitnog klizača o kontakt mrežu.
Hessovi imaju taj problem.
Znači to je oribati katastrofa, pokušavao sam i ja na tramvaju. Slomio se, ne ide s običnom vodom i deterdžentom. Ni sa toplom vodom... Trebaju valja neka posebna sredstva.
Trolejbusi se peru iz vana, i vidjećete da sa strane nisu prljavi, ali nazad je zbog toga katastrofa.

Kod MAN-ova su trolne motke izbačenije, ne pada ta prašina sa klizača nazad, tako da su MAN-ovi čisti nazad, isto su bili čisti nekad Sanosi i Škode. Ovo je problem sa Hessovima.
Par Hessova ima postavljene neke limove koji štite od te prašine.
Treba na svima to uraditi ili nekako nabaviti duže trolne motke, jer je to nemoguće oribati bez velike muke.
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#20971 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by holowey »

trambusek88 wrote:
oldtajmer wrote:maloprije pored mene prodje trola ciji je kompletan zadnji dio toliko prljav,crn,skoren od prasine,zemlje i ko zna cega sve ne,da sam zino kao pes iako znam da je firma u totalnom qurcu,ali da bas nema tamo niko da ocisti vozilo prije nego krene u voznju to nikako ne mogu da vjerujem,pa kako nije sramota tog direktora,vozaca, bilo koga u firmi sa takvim vozilom da izlazi na ulicu,jbg najmanje sto bi mogli da ucine jeste da su im vozila cista
Od zemlje jok, već prašina od trenja grafitnog klizača o kontakt mrežu.
Hessovi imaju taj problem.
Znači to je oribati katastrofa, pokušavao sam i ja na tramvaju. Slomio se, ne ide s običnom vodom i deterdžentom. Ni sa toplom vodom... Trebaju valja neka posebna sredstva.
Trolejbusi se peru iz vana, i vidjećete da sa strane nisu prljavi, ali nazad je zbog toga katastrofa.

Kod MAN-ova su trolne motke izbačenije, ne pada ta prašina sa klizača nazad, tako da su MAN-ovi čisti nazad, isto su bili čisti nekad Sanosi i Škode. Ovo je problem sa Hessovima.
Par Hessova ima postavljene neke limove koji štite od te prašine.
Treba na svima to uraditi ili nekako nabaviti duže trolne motke, jer je to nemoguće oribati bez velike muke.
a neka folija preko koja bi se periodicno mijenjala?
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20972 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

I opet folija za sedam dana crna, nema smisla lijepiti, ovi limovi na nekim su dobro rješenje, pa nije užasno. Tramvaji isto, obično na prvom dijelu tramvaja crn krov, pada grafit sa pantografa.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#20973 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by oldtajmer »

man_464 wrote:I opet folija za sedam dana crna, nema smisla lijepiti, ovi limovi na nekim su dobro rješenje, pa nije užasno. Tramvaji isto, obično na prvom dijelu tramvaja crn krov, pada grafit sa pantografa.
a kako je inace u drugim drzavama ovo rijeseno ili je i kod njih sve crno ukoliko imaju te Hessove
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20974 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Imali su. Vise nemaju.
Ovi su dosli nama iz St. Gallena.

Nikako nije riješeno. Ista stvar i kod njih.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20975 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Morace se izleda kaciti slike kako je to u mjestima gradovima gdje ljudi rade svoj posao , pa tako i peru vozila.
A ne izgovori , probao sam ne ide :lol:
Post Reply