GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20926 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

bumerangss wrote:
trambusek88 wrote:Uključeni su prvi plinaši na Breku i Bare i vjerovatno još po neku liniju. Sutra normalizacija.
Šta znaci normalizacija? Je li da ce 23c Otoka Boljakov raditi u špici svako 20m minuta i Željeznicka-Rajlovac po redu vožnje koji stoji na web stranici GRAS-a? Hoce ali malo sutra! Ali morat ce jer je opet receno da ce od ponedjeljka autobuski saobracaj biti pokriven 100%
Neće se vratiti.

Normalizacija = Vraćanje na podnošljivo stanje sa kapacitetom oko 65 autobusa.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20927 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Komsija.

Tek kada bude 80+ autobusa u saobraćaju bice i drugi na 23c. Vidio si jesenas. Cim padne ispod 80 odmah pocnu dvokratni iskakat.

Ovaj jedan koji radi je i vise nego dovoljan u trenutnoj situaciji. Ima par kritičnih tura u 6:25 7:05 7:45 bude prepun.

Na 23 rade 3 ujutro. I dalje ima preskocenih tura ali je bolje. Jasna je računica. 65 od 90 potrebnih autobusa je na raspolaganju..... Ima ih 15ak stoje radi sitnica i gluposti. Ali tehnički ne mogu da prodju.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20928 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

bumerangss wrote:
trambusek88 wrote:Uključeni su prvi plinaši na Breku i Bare i vjerovatno još po neku liniju. Sutra normalizacija.
Šta znaci normalizacija? Je li da ce 23c Otoka Boljakov raditi u špici svako 20m minuta i Željeznicka-Rajlovac po redu vožnje koji stoji na web stranici GRAS-a? Hoce ali malo sutra! Ali morat ce jer je opet receno da ce od ponedjeljka autobuski saobracaj biti pokriven 100%
de doktore kad ste došli u sa onda kupite auto i ne landrljajte svaki dan o svom buljakovom i prevozu ko da idete na vašer
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3491
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#20929 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Matijevic_Vlado »

Radar71 wrote:Nadam se da neće biti više problema s plinom.
:mrgreen: ko je ovo izjavio?
User avatar
Edin H.
Posts: 53667
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#20930 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Edin H. »

Zasto nisu dali GRAS-u da upravlja zicarom? :oops:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20931 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Pa da odu u minus i da zicara zavrsi na bubnju :lol: :lol: .
Tehnickim servisom ne znaju upravljati , stas vise
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20932 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Gras bi morao voziti za 1.60 i da vazi mjesečna

Skontali da se to ne isplati.

:run:
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20933 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Edin H. wrote:Zasto nisu dali GRAS-u da upravlja zicarom? :oops:
Mislim da je bio neki Offermanov uvjet da žičara mora biti u nadležnosti grada, a GRAS nije u nadležnosti grada.

Malo je nepravedno što se niko nije sjetio da spomene GRAS ili pozove njegove predstavnike na otvorenje a GRAS koji je upravljao 33 godine žičarom poklonio je stanice gradu za opšte dobro.
A inače ta stara žičara je pravila gubitke, nadam se da će ova moći biti samoodrživa.

Mislim da je bio problem što ranije nije izgrađena žičara, jer GRAS nije to mogao ranije prepisati na grad jer je zgrada bila pod hipotekom.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#20934 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

vješalica wrote:
bumerangss wrote:
trambusek88 wrote:Uključeni su prvi plinaši na Breku i Bare i vjerovatno još po neku liniju. Sutra normalizacija.
Šta znaci normalizacija? Je li da ce 23c Otoka Boljakov raditi u špici svako 20m minuta i Željeznicka-Rajlovac po redu vožnje koji stoji na web stranici GRAS-a? Hoce ali malo sutra! Ali morat ce jer je opet receno da ce od ponedjeljka autobuski saobracaj biti pokriven 100%
de doktore kad ste došli u sa onda kupite auto i ne landrljajte svaki dan o svom buljakovom i prevozu ko da idete na vašer
Ja nisam došao u Sa kao 95% "sarajlija" nego sam rodjen u porodilištu Zehra Muidović pocetkom osamdesetih a moja mama je rodjena na Mahmutovcu ako znaš gdje je to?!

Necu kupiti auto jer volim da se vozim gradskim prevozom jer uživam u tome ali redovnim i cistim sa kulturnim vozacima i da dobijem punu uslugu (ispoštovan VAŽECI red vožnje) koju platim 53 KM svaki mjesec!

I nije buljakov (kako piše i na tabli u busu i kako ti kažeš) nego BOljakov Potok :!:
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#20935 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

man_464 wrote:Komsija.

Tek kada bude 80+ autobusa u saobraćaju bice i drugi na 23c. Vidio si jesenas. Cim padne ispod 80 odmah pocnu dvokratni iskakat.

Ovaj jedan koji radi je i vise nego dovoljan u trenutnoj situaciji. Ima par kritičnih tura u 6:25 7:05 7:45 bude prepun.

Na 23 rade 3 ujutro. I dalje ima preskocenih tura ali je bolje. Jasna je računica. 65 od 90 potrebnih autobusa je na raspolaganju..... Ima ih 15ak stoje radi sitnica i gluposti. Ali tehnički ne mogu da prodju.
Te koje si naveo i sam znas da se jedva ukrca zadnji putnik kod trafo-stanice a kod škole koliko ljudi izadje, a malo ih izadje, toliko moze i da udje! Popodne od 15 do 17 h ista takva situacija ali u obratnom smjeru. Kod Elektrotehnicke jedva ko može uci, pogotovo kad otvori samo prva vrata. Kad otvori sva troja onda se nekako svi zguraju
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#20936 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

u konkurenciji se samo na prva ulazi, drugačije ne može
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#20937 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

nlt wrote:u konkurenciji se samo na prva ulazi, drugačije ne može
Kod konkurencije ima normalno prostora za cirkulaciju putnika jer je redovan i nema izostavljanja vožnji osim u opravdanim uslovima tj više sile. Kod konkurencije svira lagana muzikica tipa antena ili RSG radia a nije odvrnuta Ceca, Stoja, Nihada Kapetanovic... konkurencija ne puši u autobusu, konkurencija je obucena evropski, jedoobrazno odijelo, košulja i kravata, kod konkurencije i klima radi, konkurencija je ljubazna prema putniku bez obzira kakav je putnik... :D
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20938 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Ima normalno prostora, jer većina ljudi ima GRAS-ove kupone.
Ima klime u gradu, zato nema klime za Kakanj.

GRAS-u treba dati sada vjerovatno posljednju šansu, sa ovim oko javnih nabavki.
Naravno kad broj vozila pređe 75 biće problem nafatati vozače, i sada ih je svim firmama teško nafatati.
I firme gdje je redovna plata žale se na ih ne mogu naći, a u GRAS-u će morati čekati 4 mjesecu prvu.

Što se tiče muzike, u Centrotransu se sluša radio koji ih sponzoriše. Nije dozvoljen ni državni radio u njihovim autobusima.
U GRAS-u će vozač slušati što se njemu sluša, ali većinom se to samo naprijed čuje. Putnik će biti 15-20 minuta u autobusu, a vozač je tu čitavo vrijeme, tako da bi putnici to trebali halaliti.
Plaća se prevoz od tačke A do tačke B (što nije redovan to je druga stvar), ne plaća se muzička želja.

Pravo pitanje je zašto se GRAS-u 10 godina ne dozvoljava prilagođavanje reda vožnje, a dođe Centortrans, registruje negdje red vožnje rijeđi od GRAS-ovog polovičnog, i onda Centrotrans super ide po redu vožnje!

Tražena je otpimizacija redova, čak je i odobrena u zaključku skupštine, ali evo još su važeći redovi vožnje iz vremena kad se Golf 5 proizvodio.
Iz nekih razloga dopuštena je korekcija samo linija Dobrinja-Ilidža, i Drvenija-Velešići.
Na liniji Nedžarići-Dobrinja ministarstvo 2010 ukinulo red vožnje po tužbi Centrotransa, po kojem se u špici vozilo svako 15-20, a van špice 30-35 minuta a vraćen je red iz vremena prije obnove trolejbuske linije, po kojem od jutra do mraka treba voziti svako 10 minuta.
Naravno linija od 2011 radi svako 30 minuta jer ima samo jedno vozilo, ali nikad nije pretrpan, bez ikakve gužve radi po takvom redu. Drugi bus bi bio poželjan ali nije neophodan, dok su 3 autobusa nepotrebna na ovoj liniji. Pogotovo što bi radila i linija za Dobrinju 4 i Aerodromsko.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20939 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

man_464 wrote:Gras bi morao voziti za 1.60 i da vazi mjesečna

Skontali da se to ne isplati.

:run:
Hvala bogu d ane upravlja
To bi se stoka potukla za kartu
I vozala dzabe a od kabina napravili bi dzubriste i poganluk
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20940 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Znaci dolazimo do zakljucka da Gras nema pojma o upravljanju jer kod njih stoka samo pravi probleme a kod drugih sve fercera po psu
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#20941 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

bumerangss wrote:
nlt wrote:u konkurenciji se samo na prva ulazi, drugačije ne može
Kod konkurencije ima normalno prostora za cirkulaciju putnika jer je redovan i nema izostavljanja vožnji osim u opravdanim uslovima tj više sile. Kod konkurencije svira lagana muzikica tipa antena ili RSG radia a nije odvrnuta Ceca, Stoja, Nihada Kapetanovic... konkurencija ne puši u autobusu, konkurencija je obucena evropski, jedoobrazno odijelo, košulja i kravata, kod konkurencije i klima radi, konkurencija je ljubazna prema putniku bez obzira kakav je putnik... :D
ako je čitav gradski prevoz, samo komercijala, OK
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20942 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

I nije tacno da svira turbofolk. U grasovoj komercijali svira RSG uvijek.

Kod konkurencije vozaci stavljaju noge u cipelama na sjedala u pauzi i puše u vozilu. Pa makar izadji van na pauzi.

Kod grasa svakako cigarete nisu dozvoljene jer su vozila pogonjena plinom. A inace se zna desiti da vozač pusi...

Ako je gradski prevoz 10 linija najprofitabilnijih onda tako komercijalno svaka 2 sata nek radi i gras.
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20943 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Proradile linije 17b za Breku 2 i 39 za Dobrinju 4
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#20944 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

Sodom1 wrote:Znaci dolazimo do zakljucka da Gras nema pojma o upravljanju jer kod njih stoka samo pravi probleme a kod drugih sve fercera po psu
treba gras uraditi rebranding...nešto ko PTT prije a danas pošte i telekom :D

a naplatu karata dati nekoj privatnoj firmi gdje rade mladi ljudi
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20945 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Black swan wrote:
Sodom1 wrote:Znaci dolazimo do zakljucka da Gras nema pojma o upravljanju jer kod njih stoka samo pravi probleme a kod drugih sve fercera po psu
treba gras uraditi rebranding...nešto ko PTT prije a danas pošte i telekom :D

a naplatu karata dati nekoj privatnoj firmi gdje rade mladi ljudi
Naplatu i kontrolu karata bi trebalo u budućnosti preuzeti ministarstvo ako se hoće jedinstven tarifni sistem, a time bi preuzeli i GRAS-ove revizore, tako da bi se GRAS-u olakšalo poslovanje.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20946 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

trambusek88 wrote:Proradile linije 17b za Breku 2 i 39 za Dobrinju 4
Plus linije 23 i 15 pojačane sa još po jednim vozilom....
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#20947 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by puz_u_salati »

trambusek88 wrote:
Black swan wrote:
Sodom1 wrote:Znaci dolazimo do zakljucka da Gras nema pojma o upravljanju jer kod njih stoka samo pravi probleme a kod drugih sve fercera po psu
treba gras uraditi rebranding...nešto ko PTT prije a danas pošte i telekom :D

a naplatu karata dati nekoj privatnoj firmi gdje rade mladi ljudi
Naplatu i kontrolu karata bi trebalo u budućnosti preuzeti ministarstvo ako se hoće jedinstven tarifni sistem, a time bi preuzeli i GRAS-ove revizore, tako da bi se GRAS-u olakšalo poslovanje.
Uhljebi da sa državnih jasli odu na državnu sisu (ministarstvo)? Sanjaj.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20948 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

Gleda li ovaj mudrovator od prije par postova izvjestaj iz 2016 na Kantonalnoj TV ?
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#20949 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

na skupštini nije usvojen izvještaj
po prijedlogu ministra saobraćaja
:run:
wtf
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#20950 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Haris.ba »

nlt wrote:na skupštini nije usvojen izvještaj
po prijedlogu ministra saobraćaja
:run:
wtf
Da podeblja razlog da se riješe "privremenog upravnika".
Post Reply