Demokratska fronta Željko Komšić

Post Reply
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#20901 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pumica »

It_is_a_Leclerc wrote:
Revolucionar ★ wrote:Hahah, samo u BIH mozes vidjeti razne ublehase i ovisnike o spinu kako se negativno postavljaju prema jednom racionalnom potezu covjeka koji ne zeli da preda kompletnu FBIH na pladnju " legitimnima " koji svoj izborni rezultat mnoze sa x2. Da li se kojim slucajem i desio scenarij da je Komsic bezglavo pristajao na sve uvjete druge dvije strane, isti ovi poltroni bi ovdje pisali kako je Komsic tu samo radi fotelja. Sustina je jednostavna frustracija cinjenicom da su njihove maticne stranke dobile po prstima, ili su izignorisane od strane naroda u ovom izbornom ciklusu.
Upravo. Ne daj ti dragi Bože da je Komšić jučer pristao na ova četiri nebitna ministarstva... Isti ovi što ga sad pokušavaju raščerečiti na osnovu neke neprincipijelnosti bi ga kleli i psovali jer je - izdao ljevicu, socijaldemokratiju, prodao se nacionalistima, itd. itd.
Nevjerovatno...Komsic je tu radi fotelja i ako prihvati sta mu se daje i kad odbije sve "fotelje" i objavi da nece biti u vladi na nivou federacije.
E svasta se nacitah na ovom forumu :roll:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20902 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

"Sada očekujemo da se priča nastavi na normalan demokratski način. Koliko glasova imaš na izborima - to je mjera svega. Ako je gospodin Izetbegović spreman da svojih 300.000 birača poistovjeti sa 118.000 birača HDZ-a to je njegovo pravo, ali mi nećemo svoje birače na taj način pojeftinjivati", istaknuo je prvi čovjek DF-a.
Prosto logično.

Ma kakve bonske ovlasti. Ne možeš bonskim ovlastima imenovati vladu, niti natjerati nekog da se dogovori. Ovo nije anti-dejtonska aktivnost. Niko ništa ne opstruiše.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#20903 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by skupljac_zeljeza »

megaman4 wrote:
VjecitiStudent wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
Nikakva frka, dobiće dovoljno glasova da naprave manjinsku vladu, a onda će jednostavno dokupiti nedostajuće glasove i dobiti većinu.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbego ... /150302078

Ništa od manjinske vlade!
Bila je analiza u Dnevniku TV1 kako manjinska vlada ne bi funkcionisala u BiH.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#20904 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Alfons Kauders »

Da malo potkrijepimo sve empirijskim zajebancijama - anketa na portalu:

Napuštanjem pregovora o formiranju Vlade FBiH DF-Željko Komšić je:
Ispravno postupio (687) 69%

Ugrozio formiranje i uspostavu vlasti na federalnom i državnom nivou (220) 22%

Ne pratim politička dešavanja (95) 9%
:izet: taj rad :izet:
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#20905 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by gidra »

It_is_a_Leclerc wrote:
VjecitiStudent wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
Nikakva frka, dobiće dovoljno glasova da naprave manjinsku vladu, a onda će jednostavno dokupiti nedostajuće glasove i dobiti većinu.
15 je "ostalih" glasova u PFBIH. Laburisti, BPS, ASDA, SBiH, Naša stranka.
Ako će im taj džumbus činiti Vladu, svaka im čast.


Da ne pričam o tome kako nijedna od ovih stranaka nema namjeru podržati Vladu bez ikakve protuusluge u vidu ministarstava.
a samo 7 potrebno za većinu od 48..
npr. BPS + ZaBiH=7
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20906 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
ministarstvo financija?! Nema šanse.
Postoji nepisano pravilo da premijera vlade daju bošnjački blok u vladajućoj koaliciji, dok je mjesto ministra financija i ujedno dopredsjednika vlade rezervirano za hrvatski blok , i to je načelo od koje se neće odstupiti, pa makar ne došlo do formiranja vlade. Čak je i lagumdžija to mjesto dao nesigurnom HSP-u, jer je znao dokle može ići...a imao je on i svojih Hrvata za tu funkciju.
To bi Komšić trebao znati (valjda su mo to pojasnili, nadam se).
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20907 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by VjecitiStudent »

It_is_a_Leclerc wrote:
VjecitiStudent wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
Nikakva frka, dobiće dovoljno glasova da naprave manjinsku vladu, a onda će jednostavno dokupiti nedostajuće glasove i dobiti većinu.
15 je "ostalih" glasova u PFBIH. Laburisti, BPS, ASDA, SBiH, Naša stranka.
Ako će im taj džumbus činiti Vladu, svaka im čast.


Da ne pričam o tome kako nijedna od ovih stranaka nema namjeru podržati Vladu bez ikakve protuusluge u vidu ministarstava.
Neće biti prvi put, uložiće par miliona i dobiti stotine.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#20909 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by daddy-kool »

Hafis wrote:
Ja mislim kada dođe vrijeme prvih ozbiljnijih razgovora i dogovora da se konačno riješe i te stvari poput S-F, struktuiranog dijaloga, izbornog zakona..to će biti show: napuštanja sjednica, sazivanja konferencija, dramatičnih tonova, zajapurenih lica, drhtavih glasova, suza u oku....živi bili pa vidjeli.
Teško će to sada ići, bošnjačka poltička scena je nakon Tihića i Lagumdžijinog deal sa Dodikom prešla u ubrzanu trku ka patriotizmu i 'odbrani države' (tm). DF je namirisao krv, i igra igru u kojoj je SDA (i Haris, ali i on je prvobitno iz SDA) do sada bila šampion.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20910 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Hafis wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
ministarstvo financija?! Nema šanse.
Postoji nepisano pravilo da premijera vlade daju bošnjački blok u vladajućoj koaliciji, dok je mjesto ministra financija i ujedno dopredsjednika vlade rezervirano za hrvatski blok , i to je načelo od koje se neće odstupiti, pa makar ne došlo do formiranja vlade. Čak je i lagumdžija to mjesto dao nesigurnom HSP-u, jer je znao dokle može ići...a imao je on i svojih Hrvata za tu funkciju.
To bi Komšić trebao znati (valjda su mo to pojasnili, nadam se).
Nije, srećo. Vidiš kako ne znaš. A guraš se.

Postoji nešto što se zove - krugovi dijeljenja. SDA je prva, i imaju premijera. Ko će birati drugi i šta će birati je apsolutno promjenjivo. Obično drugi po broju glasova bira drugi i uzima šta hoće. Dosad je sudbina htjela da HDZ bude drugi po broju glasova, i da bira finansije, ali dosad se HDZ obično ograničavao na - hrvatsku kvotu, pa evo sad im je i to malo, a imaju najmanji broj glasova od kraja rata. DF je drugi po broju glasova, i može tražiti finansije.

Sad su stvari, očito, postalo relativne. Sve je promjenjivo. Pante rei.

Ne mora HDZ dati ništa. Dapače. DF bi najsretnija bila da se sutra objavi postojanje većine bez njih.
User avatar
hrasno38
Posts: 34075
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#20911 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by hrasno38 »

Hafis wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
ministarstvo financija?! Nema šanse.
Postoji nepisano pravilo da premijera vlade daju bošnjački blok u vladajućoj koaliciji, dok je mjesto ministra financija i ujedno dopredsjednika vlade rezervirano za hrvatski blok , i to je načelo od koje se neće odstupiti, pa makar ne došlo do formiranja vlade. Čak je i lagumdžija to mjesto dao nesigurnom HSP-u, jer je znao dokle može ići...a imao je on i svojih Hrvata za tu funkciju.
To bi Komšić trebao znati (valjda su mo to pojasnili, nadam se).
Ne cine ministarska mjesta "blokovi" nego ljudi bosnjacke, hrvatske, srpske nacionalnosti i ostali. Da postoji jedinstvo ostalih stranaka iz F BiH i naravno kvalitetni ljudi (jer to Lijanovici sigurno nisu) HDZ bi mogao ispasti ko flak iz vlasti da ga nema ni na mapi. SDA, DF, SBB. SDP. HDZ 1990 i papa HDZ "kako na nebu tako i na zemlji".......
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20912 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by VjecitiStudent »

skupljac_zeljeza wrote:
megaman4 wrote:
VjecitiStudent wrote: Nikakva frka, dobiće dovoljno glasova da naprave manjinsku vladu, a onda će jednostavno dokupiti nedostajuće glasove i dobiti većinu.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbego ... /150302078

Ništa od manjinske vlade!
Bila je analiza u Dnevniku TV1 kako manjinska vlada ne bi funkcionisala u BiH.
Nepotrebna analiza.
To će biti manjinska vlada samo onoliko dugo koliko je potrebno SDA i HDZ-u da dogovore, odnosno kupe nedostajuće glasove.
S obzirom na znatan broj podatnih kandidata u parlamentu, to neće dugo trajati i onda ćemo opet imati većinsku vladu.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20913 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Pa kako će kupiti nekog ? Ministarskom pozicijom ?! A vlada već formirana ?! Ne radi se o jedan-dva mandata, već 11 ...
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#20914 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by megaman4 »

Df je dobro izradio SDA i HDZ. Sve će oni učiniti da DF vrate u koaliciju ili vanredni izbori ako ih je moguće organizovati, a sad je pitanje kome bi se ta opcija isplatila i koliko bi novca trebalo, jer novi izbori znace dodatni gubitak vremena i kreiranje haosa koji nikome ne odgovara. :-)
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20915 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

It_is_a_Leclerc wrote:
Hafis wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
ministarstvo financija?! Nema šanse.
Postoji nepisano pravilo da premijera vlade daju bošnjački blok u vladajućoj koaliciji, dok je mjesto ministra financija i ujedno dopredsjednika vlade rezervirano za hrvatski blok , i to je načelo od koje se neće odstupiti, pa makar ne došlo do formiranja vlade. Čak je i lagumdžija to mjesto dao nesigurnom HSP-u, jer je znao dokle može ići...a imao je on i svojih Hrvata za tu funkciju.
To bi Komšić trebao znati (valjda su mo to pojasnili, nadam se).
Nije, srećo. Vidiš kako ne znaš. A guraš se.

Postoji nešto što se zove - krugovi dijeljenja. SDA je prva, i imaju premijera. Ko će birati drugi i šta će birati je apsolutno promjenjivo. Obično drugi po broju glasova bira drugi i uzima šta hoće. Dosad je sudbina htjela da HDZ bude drugi po broju glasova, i da bira finansije, ali dosad se HDZ obično ograničavao na - hrvatsku kvotu, pa evo sad im je i to malo, a imaju najmanji broj glasova od kraja rata. DF je drugi po broju glasova, i može tražiti finansije.

Sad su stvari, očito, postalo relativne. Sve je promjenjivo. Pante rei.

Ne mora HDZ dati ništa. Dapače. DF bi najsretnija bila da se sutra objavi postojanje većine bez njih.
Znam ja o čemu pričaš, ali ti opet kažem: HDZ-u je na prvom mjestu želja ministarstvo financija, i nije ga slučajno svaki put ''izabirao''.
Pa nisu valjda toliko naivni da prepuste istodobno dva najvažnija mjesta u federalnoj vladi za nekakve babure.
Što se tiče tih matematičkih kombinacija tko je druga ili treća stranka po broju glasova u koaliciji, to možda vrijedi u drugačijem modelu države. Nije slučajno nacioalna kvota u ministarstvima preživjela Petrićevo ''čišćenje'' pravinika o vladi.
uostalom HDZ je gotovo dvostruko ''parlamentarnija'' stranka u federaciji od DF-a, barem po broju poslanika u oba doma.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20916 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by VjecitiStudent »

It_is_a_Leclerc wrote:Pa kako će kupiti nekog ? Ministarskom pozicijom ?! A vlada već formirana ?! Ne radi se o jedan-dva mandata, već 11 ...
Čim skupe novu većinu, napravi se rekonstrukcija vlade koju će naravno izglasati nova većina.
Lijevih ministarstava, ko što su npr. obrazovanje, kultura, izbjeglice, razvoj, čije udjeljivanje novim kolačićima ih neće puno povrijediti, ne manjka.
I kad se na to, ko šlag, doda još malo keša, eto nove većine.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20917 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

megaman4 wrote:Df je dobro izradio SDA i HDZ. Sve će oni učiniti da DF vrate u koaliciju ili vanredni izbori ako ih je moguće organizovati, a sad je pitanje kome bi se ta opcija isplatila i koliko bi novca trebalo, jer novi izbori znace dodatni gubitak vremena i kreiranje haosa koji nikome ne odgovara. :-)
Ma šta fali vanrednim izborima...k'o nešto bi ova vlada i da se sastavi uradila konkretno.
Nek ga je njima Želja sukn'o, a vremena imamo svakako....ta nigdje i ne idemo.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20918 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Sve u svemu, sutra ćemo vidjeti. Sutra definitivno ističe matematički rok jer se redovne sjednice moraju sazvati sedam dana prije njihovog održavanja. Zasad su pozicije nepromijenjene. SDA je očito danas odlučila da neće pokušati ništa, HDZ koristi jalovost SDA kao alibi, a DF-u je sve to od pola volje. Sutra će Dragan i Bakir biti sami ne pregovorima. Ako isključimo manjinsku vladu kao nerealan scenarij, dolazimo u fazu bezizlaznog tupljenja noža.

Ako dogovora sutra ne bude, onda dolazimo ponovo u fazu klasičnog kolapsa institucija FBIH i BiH. FBIH postaje kočničar države, a RS njen napredniji dio. To je već konstantna kretnja u političkom životu. Ako je, prije svega, Izetbegović spreman da snosi odgovornost za to, onda neka se slobodno sutra pojavi bez rezultata.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#20919 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by vade_mecum »

vidi li ovdje iko dalje od nosa? formiranje vlade je p***** dim kakav izazov predstavlja funkcionisanje nategnute vlade u bilo kojem formatu u naredne 3-4 godine i rad parlamenta tj. izglasavanje zakona, a samim tim i funkcionisanje federacije, pa i samih kantona.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#20920 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by megaman4 »

Hafis wrote:
megaman4 wrote:Df je dobro izradio SDA i HDZ. Sve će oni učiniti da DF vrate u koaliciju ili vanredni izbori ako ih je moguće organizovati, a sad je pitanje kome bi se ta opcija isplatila i koliko bi novca trebalo, jer novi izbori znace dodatni gubitak vremena i kreiranje haosa koji nikome ne odgovara. :-)
Ma šta fali vanrednim izborima...k'o nešto bi ova vlada i da se sastavi uradila konkretno.
Nek ga je njima Želja sukn'o, a vremena imamo svakako....ta nigdje i ne idemo.
imas racku vremena? :-) a šta je sa inicijativom njemačka-britanija? pa ako propustimo ovu šansu propali smo skroz i niko nas više neče htjeti shvatiti kao ozbiljnu zemlju koja je spreman za EU. :(
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20921 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

hrasno38 wrote:
Hafis wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ne, to znači da SDA, a ni HDZ definitivno neće ići u neizvjesnost manjinske vlade. Za bilo kakvog trećeg partnera je kasno. Još je 8 dana za cijeli posao. Najbrži i najbezbolniji potez je da se HDZ odrekne finansija, a SDA energetike... Ako oni imaju drugu ideju, bujrum.
ministarstvo financija?! Nema šanse.
Postoji nepisano pravilo da premijera vlade daju bošnjački blok u vladajućoj koaliciji, dok je mjesto ministra financija i ujedno dopredsjednika vlade rezervirano za hrvatski blok , i to je načelo od koje se neće odstupiti, pa makar ne došlo do formiranja vlade. Čak je i lagumdžija to mjesto dao nesigurnom HSP-u, jer je znao dokle može ići...a imao je on i svojih Hrvata za tu funkciju.
To bi Komšić trebao znati (valjda su mo to pojasnili, nadam se).
Ne cine ministarska mjesta "blokovi" nego ljudi bosnjacke, hrvatske, srpske nacionalnosti i ostali. Da postoji jedinstvo ostalih stranaka iz F BiH i naravno kvalitetni ljudi (jer to Lijanovici sigurno nisu) HDZ bi mogao ispasti ko flak iz vlasti da ga nema ni na mapi. SDA, DF, SBB. SDP. HDZ 1990 i papa HDZ "kako na nebu tako i na zemlji".......
Imali smo to..u stvari imamo još. Pokupimo minorne hrvatske strančice u federalnu i zadovoljimo formu. A to što ih nigdje nema na mapi u općinama, županijama, u vijeću ministara, nema veze...nek su oni ljudi ''hrvatske nacionalnosti'', ili kako vole reći ''iz reda hrvatskog naroda'' (e tko izmisli tako glupu sintagmu da mi je samo znati...čuj ''red'' :) )
Nema od toga nafake, da je HSP valjao ne bi nestao sa političke scene.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20922 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by VjecitiStudent »

vade_mecum wrote:vidi li ovdje iko dalje od nosa? formiranje vlade je p***** dim kakav izazov predstavlja funkcionisanje nategnute vlade u bilo kojem formatu u naredne 3-4 godine i rad parlamenta tj. izglasavanje zakona, a samim tim i funkcionisanje federacije, pa i samih kantona.
Zadnja vlada bila ko bolja? Ili predzadnja, sa Brankovićem?
Ništa se neće desiti što već vidjeli nismo.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20923 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

Tu je treći, pa i četvri, rješenje za ove sve nepotrebne gluposti.
Svaki put će nam biti ovako, pa vi gledajte
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#20924 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by vade_mecum »

VjecitiStudent wrote:
vade_mecum wrote:vidi li ovdje iko dalje od nosa? formiranje vlade je p***** dim kakav izazov predstavlja funkcionisanje nategnute vlade u bilo kojem formatu u naredne 3-4 godine i rad parlamenta tj. izglasavanje zakona, a samim tim i funkcionisanje federacije, pa i samih kantona.
Zadnja vlada bila ko bolja? Ili predzadnja, sa Brankovićem?
Ništa se neće desiti što već vidjeli nismo.
ja sam mislio da ne moze gore od prosle vlade ali izgleda da moze. predzadnja vlada brankovic/mujezinovic izgleda kao beton u poredenju sa ovim danas.
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#20925 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madridist »

A kakav nas armagedon ocekuje ako se ne formira vlast?
Kao da smo navikli na bolje.
Post Reply