Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
Lokman
Posts: 885
Joined: 28/02/2014 13:00

#20876 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Lokman »

Pedja Kojovic wrote:novak 20

Na posljednjim nekoliko stana se vodi diskusija pro et contra privatizacije velikih drzavnih kompanija.
Vi ste se oglasili povodom EP-a ali cu ja uzimajuci vas post kao primjer pokusati objasniti svoja razmisljanja na ovu temu.
Dakle.
Ugalj koji se kopa u vecini rudnika u BiH nije, najblaze receno, dobrog kvaliteta.
Osim sto je niskokalorican,zasicen je sumporom pa je njegovo sagorjevanje izuzetno opasno po ljudsko zdravlje i prirodnu sredinu.
U ekoloskoj studiji koja je radjena povodom dogradnje kapaciteta u Kladnju kao poseban, tehnoloski nerjesiv, je navedeno emitovanje mikrocestica koje nastaju sagorjevanjem uglja naseg kvaliteta sa opaskom za tu vrstu "problema" trenutno ne postoje efikasni filteri.

Proces europskih integracija nece zahtijevati od BiH restruktuiranje proizvodnje energije jer mi vec sada procentualno dobivamo dovoljno energije iz obnovljivih izvora a EU parametri sugerisu 35 i vise posto. Dakle, odluka o ekspanziji termoelektrana je iskljucivo nasa.
Takodje, kao sto vjerovatno znate, BiH ima viska energije i jedan znacajan dio izvozi.
(To sto elektricnu energije prodaje po 82 km a hercegovackom lobiju za svaki proizvedeni megavat po zakonu mora da isplacuje skor 900 km po megavatu je druga prica i povezana je skoro iskljucivo sa HDZ-ovim lobijem).

Ali da predjem na poentu...
Dugorocno, 20 000 ljudi zaposlenih u rudnicima, u tehnoloskom stanju u kojem su sada, nemaju buducnost.
Drzava sasvim sigurno nema novca da ih tehnoloski modernizuje i eventualno ucini rentalbilnim.
(Ovdje zanemarujem ekoloske i druge razloga koje sam iznio ranije i govorim samo o poslovanju kompanije koja moze proizvoditi bilo sta).
Ono sto hocu da kazem je sljedece; naravno da se mora voditi racuna o buducnosti rudara, kao i onih viskova koji su zaposleni u javnim preduzecima (vodovod, javni prevoz, itd.) ali strateski ekonomski pravac zemlje mora biti argumentovan dugorocnim ekonomskim razlozima opravdanosti i interesima cijele zajednice.Jedino tako uspostavljena "velika privreda" moci ce odgovoriti socijalnim zahtijevima ekonomske reforme koja ce od mnogih zahtijevati, ako ne "apetiti za promjenu" a ono barem pristanak.
Odrzavanje, da li zbog straha od pobune ili jednostavno zbog zelje da "ne barka" velikih sistema koji proizvode gubitke ne donosi dugorocno nista dobro ni radnicima koji tamo rade niti drustvu. Dapace.

Jedan mali primjer.
U GV Sarajevu u odjeljenju za protokol radi nekoliko zaposlenih (recimo, 4-5).
Njihov posao je da prime predatu postu, da je upisu u knjigu protokola, fotokopiraju ( u ogromnom broju primjeraka) i fizicki dostavu u sve kancelarije koje te dokumente trebaju imati. Nas prijedlog (2008) da se sva posta skenira, postavi na server i bude dostupna svakome kome treba nije dobio podrsku jer su se radnici protokola pobunili da im "mjenjamo opis radnog mjesta". Naravno da je nas prijedlog sadrzavao i njihovu preobuku i nije predvidjao smanjenje broja radnih mjesta niti umanjenje plata.(Za ta radna mjesta, u formi u kojoj su sada, kao sto se moze i pretpostaviti nije potrebno neko
posebno znanjeniti strucna sprema).Nazalost, ideja zaposlenih u tom odjeljenju je da ce oni svoj posao do kraja svog radnog vijeka raditi na isti nacin koji su naucili od onih od kojih su ga preuzeli.

Za kraj.
Ranije sam na ovom forumu govorio o necemu sto se u ekonomiji zove "zamka zemalja srednjeg dohotka".
Uprosteno, radi se o tome da je nasa radna preskupa da bi se u cijeni rada takmicila sa azisjkom i africkom radnom snagom, a nedovoljno obucena da bi ucestvovala u pravljenju sofisticirane tehnologije.Ekonomska istorija sugerise da su, po pravilu, zemlje koje su se nasle u takvoj zamci bile "okupirane" investitorima koji su, iz predvidljivih razloga, za lokaciju svojih kompanija trazili samo par stvari; najjeftiniju radnu snagu, odsustvo sindikalnog organizovanja i drzavni aparat spreman da zazmiri na bezbjednosne i druge opasnosti u procesu proizvodnje.
S druge strane, zemlje poput Indije i grupa zemalja u ekonomiji poznata pod nazivom "azijski tigrovi" su se iz te zamke izvukli iskljucivo znacajnim, disproporcionalnim ulaganjem u obrazovanje, tacnije, tehnicko obrazovanje. Indija je recimo propisala procenat ucenika srednjih skola koji moraju upisati tehnicke univerzitete, organizovani su "radnicki univerziteti", itd.


Kasniti u necemu, kao i analizirati bitku nakon sto se odigrala, ima mnogo prednosti.
Svijet, a i zemlje u okruzenju, nude mnogo jasnih, nedvosmislenih, lekcija o tome koje se javne resursi isplati privatizirati a koje ne.
Recimo, vodovod se namece kao jedan od primjera za koji analize skoro pa sigurno kazu; ne privatizirati.
(Isto je sa, recimo, institucijama kulture).

Naoruzani svojim znanjima i tudjim iskustvima mi reforme mozemo sprovesti sa maksimalno ublazenim socijalnim posljedicama i uspostaviti sisteme koji su efikasni. Ono sto je sigurno je sljedece; ovako kako se radilo do sada sigurno vise ne moze a pogotovo je iluzorno vjerovati da sistem u dogledno vrijeme moze proizvesti drugaciju vrstu menadzera u javnom sektoru od ovog kakav imamo sada.
Sasvim sam siguran da bi u jednoj objektivnoj, strucnoj, analizi rizika za BiH ne mjenjanje sadasnjeg sistema bilo na vrhi liste stvari koje nikako ne smijemo raditi.

Nas stav, kao sto sigurno znate, i Albin je o tome govorio, je da promjene u poreskom sistemu ( progresivni porez, porez na imovinu, itd.) postanu mehanizmi koij najvecim dijelom moraju, i mogu, obezbjediti da reforme budu implementirane, odnosno, da socijalni teret reformi bude socijalno pravedan.

p.k.

Sve dok sva javna finansijska sredstva i resurse budemo tretirali kao gigantske socijalne fondove i partijske biroe za zaposljavanje zaba ce se mirno brckati u vodi nesvjesna da se kuha.
Takozvano "spašavanje rudnika" je najveća pljačka u historiji ove države ali to nije bitno u kontekstu ove rasprave. Bitno je shvatiti ili bolje rečeno probuditi svijest javnosti da ovakva situacija nije održiva. Prije svega čitav niz zakonskih rješenja koja će biti uvjetovana od strane MMF-a nametnut će takav ambijent u kojem više neće biti moguće finansirati parazitski sistem koji je uspostavljen u postratnom periodu. Nijemci imaju poslovicu " Bolje da uradimo danas nego sutra". evo navodim primjer Bekte kao privrednog čuda koji je počeo kao "start up" i zahvaljujući dobrim poslovnim potezima, kao i organizacijskom i konstruktorskom talentu vlasnika, pozicionirao se kao faktor u jednoj od najkonkurentnijih industrijskih grana. Ovo je događaj od danas:
U direkciji kompanije Bekto Precisa potpisan je ugovor o nastavku poslovne saradnje sa poznatim austrijskim proizvođačem skijaške opreme. Ugovor su potpisali generalna direktorica „Bekto Precise“, Enisa Bekto, te direktori Odjela razvoja, odnosno nabavke Franz Resch i Marcus Hartl.

- „Bekto Precisa“ i „Fischer“ već dugo godina imaju odličnu saradnju na razvoju sportske industrije i nastavljamo je potpisivanjem novog ugovora u trajanju od šest godina. Ugovor se odnosi na proizvodnju postojećih i novih proizvoda i vrijedan je oko 26 miliona eura. Ovo je novi uspjeh naše kompanije na zahtjevnom svjetskom tržištu, potvrda kvaliteta i pronalazak našeg mjesta među najpoznatijim firmama iz cijelog svijeta - kazala nam je Enisa Bekto. U pogonima kompanije „Bekto Precisa“ u Goraždu proizvodit će se komponente i vezovi za skije, te druga oprema za renomiranu svjetsku kompaniju.

- Trenutno pravimo nove ugovore na period od pet do sedam godina sa velikim povećanjem prometa. Sigurni smo da će saradnja trajati i duže i da ćemo osigurati cijenu, kvalitet i rokove – dodaje Resch .

Prema riječima Marcusa Hartla, „Fischer“ je porodično preduzeće sa tradicijom dužom od 90 godina i zainteresirano je isključivo za dugoročnu saradnju sa partnerima u koje steknu povjerenje.

Potpisivanje novog ugovora, pored ostalog, od velikog je značaja za nova zapošljavanja u „Bekto Precisi“, koja svoje poslovanje iz samog centra Goražda širi i na drugu industrijsku zonu u Vitkovićima.
Ne možemo robovati dogmama i ignorisati realnosti i iskustva iz stvarnog svijeta. Ovakav događaj nije moguć u javnom sektoru. Niti jedno javno preduzeće ne može opstati u uslovima otvorenog tržišta a pogotovo ne može biti konkurentno na međunarodnom tržištu. Jednostavno suština problema jeste u vlasništvu i nepostojanju odgovornosti i profesionalnog upravljanja procesima. Sada se promoviše nova zabluda poput demagoške floskule o "uvođenju reda" u javna preduzeća. Ko će uvesti red? Ista ona partitokratija koja ga je uništila i opljačkala zadnih sedamdeset godine. To je utopija, za javni sektor ima samo jedno rješenje a to su privatizacija i liberalizacija. Pogledajte ova previranja oko uspostave vlasti, koja nisu ništa drugo nego pozicioniranje partitokratija na što bolje pozicije u javnom sektoru. Oni nemaju nikakve stvarne vizije ili konceota, a nemaju ni instrumenata, da vode bilo kakvu samostalnu politiku. Gabariti njihovog kretanja ograničeni su fiskalnom realnošću i stavovima MMF-a. Dakle jedina svrha njihove političke borbe jeste zauzimanje što boljih pozicija za pljačku i kontrolu javnog sektora. Zato cilj svake reforme mora biti uklanjanje partijske kontrole nad privrednim tokovima i tokovima novca. Reformama se trebaju izboriti ekonomske slobode za poduzetnike i kretaivne i radišne pojedince.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20877 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Lokman wrote:Ne možemo robovati dogmama i ignorisati realnosti i iskustva iz stvarnog svijeta. Ovakav događaj nije moguć u javnom sektoru. Niti jedno javno preduzeće ne može opstati u uslovima otvorenog tržišta a pogotovo ne može biti konkurentno na međunarodnom tržištu. Jednostavno suština problema jeste u vlasništvu i nepostojanju odgovornosti i profesionalnog upravljanja procesima. Sada se promoviše nova zabluda poput demagoške floskule o "uvođenju reda" u javna preduzeća. Ko će uvesti red? Ista ona partitokratija koja ga je uništila i opljačkala zadnih sedamdeset godine. To je utopija, za javni sektor ima samo jedno rješenje a to su privatizacija i liberalizacija. Pogledajte ova previranja oko uspostave vlasti, koja nisu ništa drugo nego pozicioniranje partitokratija na što bolje pozicije u javnom sektoru. Oni nemaju nikakve stvarne vizije ili konceota, a nemaju ni instrumenata, da vode bilo kakvu samostalnu politiku. Gabariti njihovog kretanja ograničeni su fiskalnom realnošću i stavovima MMF-a. Dakle jedina svrha njihove političke borbe jeste zauzimanje što boljih pozicija za pljačku i kontrolu javnog sektora. Zato cilj svake reforme mora biti uklanjanje partijske kontrole nad privrednim tokovima i tokovima novca. Reformama se trebaju izboriti ekonomske slobode za poduzetnike i kretaivne i radišne pojedince.
Jah ...
Électricité de France S.A. (EDF; Electricity of France) is a French electric utility company, largely owned by the French government. Headquartered in Paris, France, with €65.2 billion in revenues in 2010, EDF operates a diverse portfolio of 120,000+ megawatts of generation capacity in Europe, South America, North America, Asia, the Middle East and Africa.

EDF is the world's largest producer of electricity.[2] In 2011, it produced 22% of the European Union's electricity, primarily from nuclear power:

nuclear: 84.7%;
renewable energy: 8.3% (among which 4.6% from hydroelectric plants);
gas: 2.7%;
charcoal: 2.7%;
fuel: 1.2%;
other: 0.4%.
User avatar
Lokman
Posts: 885
Joined: 28/02/2014 13:00

#20878 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Lokman »

VjecitiStudent wrote:
Lokman wrote:Ne možemo robovati dogmama i ignorisati realnosti i iskustva iz stvarnog svijeta. Ovakav događaj nije moguć u javnom sektoru. Niti jedno javno preduzeće ne može opstati u uslovima otvorenog tržišta a pogotovo ne može biti konkurentno na međunarodnom tržištu. Jednostavno suština problema jeste u vlasništvu i nepostojanju odgovornosti i profesionalnog upravljanja procesima. Sada se promoviše nova zabluda poput demagoške floskule o "uvođenju reda" u javna preduzeća. Ko će uvesti red? Ista ona partitokratija koja ga je uništila i opljačkala zadnih sedamdeset godine. To je utopija, za javni sektor ima samo jedno rješenje a to su privatizacija i liberalizacija. Pogledajte ova previranja oko uspostave vlasti, koja nisu ništa drugo nego pozicioniranje partitokratija na što bolje pozicije u javnom sektoru. Oni nemaju nikakve stvarne vizije ili konceota, a nemaju ni instrumenata, da vode bilo kakvu samostalnu politiku. Gabariti njihovog kretanja ograničeni su fiskalnom realnošću i stavovima MMF-a. Dakle jedina svrha njihove političke borbe jeste zauzimanje što boljih pozicija za pljačku i kontrolu javnog sektora. Zato cilj svake reforme mora biti uklanjanje partijske kontrole nad privrednim tokovima i tokovima novca. Reformama se trebaju izboriti ekonomske slobode za poduzetnike i kretaivne i radišne pojedince.
Jah ...
Électricité de France S.A. (EDF; Electricity of France) is a French electric utility company, largely owned by the French government. Headquartered in Paris, France, with €65.2 billion in revenues in 2010, EDF operates a diverse portfolio of 120,000+ megawatts of generation capacity in Europe, South America, North America, Asia, the Middle East and Africa.

EDF is the world's largest producer of electricity.[2] In 2011, it produced 22% of the European Union's electricity, primarily from nuclear power:

nuclear: 84.7%;
renewable energy: 8.3% (among which 4.6% from hydroelectric plants);
gas: 2.7%;
charcoal: 2.7%;
fuel: 1.2%;
other: 0.4%.
Ne može se porediti Francuska i komunizmom, potom nacionalizmom i kriminalom, upropaštena bivša Jugoslavija. Francuska je kapitalistička i pravna država sa izgrađenim institucijama i depolitiziranom administracijom. Pozivati se na ovaj argument je isto kao tvrditi da je moguće proizvesti francuski šampanjac u Buljakovom potoku. Naša nesretna stvarnost je rezultat našeg mentaliteta koji se opet gradio hiljadu godina na temelju pogrešnih ubjeđenja. Da je državno vlasništvo, kojim u ime naroda upravlja partija, pozitivna solucija, komunizam nikada ne bi propao. Kod nas se dvadeset godina gradi hibridni sistem, ni tamo ni vamo, zaglavili smo na pola puta, a to je najgora opcija. Kao što kaže Meša Selimović, uzeli smo najgore od Istoka i najgore od Zapada. Možda ti imaš neki argument ili primjer da je privatna inicijativa pogrešan put, da je bolje vratiti se u period petoljetke tokom šezdesetih godina prošlog stolječa.... Ima i takvih razmišljanja u našoj bosanskoj verziji socijaldemokratije...
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#20879 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Unaprijed se izvinjavam ako spam-ujem ovaj pdf ovom temom, ali nešto ne volim da "šaram" po forumu. Pa neka mi je B(l)og u pomoći! ;)
Evo već danima pokušavam dokučiti ovu novu ustavnu kategoriju "Legitimnih". HDZ tvrdi, a skoro sve ostale parlamentarne stranke očigledno nemaju ništa protiv, da samo "Legitimni" predstavnici "Konstitutivnih" naroda mogu biti imenovani u izvršne organe vlasti.
HDZ opet tvrdi, a npr. SDA nema ništa protiv, da po izbornom rezultatu za federalni parlament liste stranaka okupljene oko HDZ-a "legitimno" predstavljaju cca. 70% "legitimnih" Hrvata u BiH.
Ne budi mi mrsko, pa napravih analizu tih 70% "legitimnih" glasova i ispade vrlo jednostavno. Ako uzmete svih 12 izbornih jedinica za Parlament FBiH, i tu uzmete rezultate samo iz onih općina, gdje "legitimne hrvatske" stranke (HDZ, 1990, HSP BiH, HRAST i NSRzB) dobijaju glasove od najmanje 5% ukupnog broja birača, dolazite do podrške od 68% za liste oko HDZ-a. Sve jednostavno, zar ne?
Ima samo jedan mali problem. HDZ "legitimitet" svih Hrvata u BiH reducira na 37 od 79 općina u FBiH (+Brčko).
Po ovoj računici nijedan hrvatski glas npr. u Sarajevskom kantonu nema "legitimitet" - ne postoji. Dalje, ovakva računica isključuje svaku mogućnost da neki Hrvat npr. u Vitezu svoj glas da npr. SDP-u, DF-u ili možda za SDA (dakle ni ovi hrvatski glasovi nisu "legitimni"). Također, po ovakvoj definiciji, čitavih 5,5% glasova datih u Ljubuškom su totalno "nelegitimni".
Ima u ovoj računici još toga, ali samo dragi B(l)og zna, u koje pravce bi to diskusiju odvelo.
A evo čisto da me moderacija ne pošalje u "Banoviće" (tamo je btw. cca. 90% "legitimnih"), da pitam Našu stranku šta oni misle o ovome?
Novak20
Posts: 15247
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#20880 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

Jedini ispravan, doduše dug i trnovit, je put istinskog i iskrenog političkog djelovanja na rušenju nacionalnog koncepta BiH a propagiranja građanskog.

Ne na način kako su to učinile lažene socijaldemokrate u koaliciji sa jednom (SDP sa SDA protiv HDZ) ili dvjema nacionalnim strankama (DF sa SDA i HDZ protiv svih drugih) nego u ulozi prave oporbe/opozicije koja neće ni u čemu participirati sa SDA, HDZ, SDS-SNSD.

Samo tako, od danas pa do bogzna kad, nacionalisti u BiH se mogu (istovremeno) poraziti ili prepustiti da se svaki od obespravljenih i opljačkanih naroda obračuna sa svojima čobanima kroz socijalne i klasne nemire.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#20881 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Pitanje za zastupnike NS u SKS.
Da li ćete na jednoj od predstojećih sjednica (ako ikada i budu sazvane), u diskusiji o prijedlogu budžeta KS 2015. (ako ikada i bude raspravljan), predložiti amandman kojim se stavka Finansiranje političkih stranaka i pralamentarnih grupa (ekon. kod 614300, subanalitika AAN010), zbog evidentnog tromjesečnog nerada Skupštine KS, umanjuje za 25%.
Tih 250-300 hiljada KM "ušteda", možete prebaciti na zatvaranje finansijske konstrukcije rada Higijenskog servisa KJKP "RAD".
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20882 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

kluz franjo

To je tema o kojoj smo i ranije razgovarali na ovom forumu.
Mi smo u stranci imali samo neformalne razgovore na ovu temu teko da cu ja iznijeti svoje licno misljenje.

Za partije koje imaju druge (legalne i ilegalne) izvore finansiranja ovo ili slicno umanjenje ne bi imalo velikog uticaja na njihov rad.
Stranke koje svoj rad finansiraju iskljucivo na nacin predvidjen zakonom bi vjerovatno izgubile kapacitet da funkcionisu kao politicke organizacije.
Dakle, ja bih to predlozio/podrzao kada bi postojali efikasni mehanizmi koji ce sve partije dovesti u manje vise slican finansijski polozaj.

Zapravo to, kao i podizanje izbornog cenzusa, su neka od pitanja oko kojiih se tzv. velike partije slazu.
(Prepreka da to i urade je u najvecoj mjeri cinjenica da se medjunarodna zajednica protivi tim pokusajima).

p.k.
pemanapemani
Posts: 6065
Joined: 09/09/2008 15:12

#20883 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by pemanapemani »

kluz franjo wrote:Unaprijed se izvinjavam ako spam-ujem ovaj pdf ovom temom, ali nešto ne volim da "šaram" po forumu. Pa neka mi je B(l)og u pomoći! ;)
Evo već danima pokušavam dokučiti ovu novu ustavnu kategoriju "Legitimnih". HDZ tvrdi, a skoro sve ostale parlamentarne stranke očigledno nemaju ništa protiv, da samo "Legitimni" predstavnici "Konstitutivnih" naroda mogu biti imenovani u izvršne organe vlasti.
HDZ opet tvrdi, a npr. SDA nema ništa protiv, da po izbornom rezultatu za federalni parlament liste stranaka okupljene oko HDZ-a "legitimno" predstavljaju cca. 70% "legitimnih" Hrvata u BiH.
Ne budi mi mrsko, pa napravih analizu tih 70% "legitimnih" glasova i ispade vrlo jednostavno. Ako uzmete svih 12 izbornih jedinica za Parlament FBiH, i tu uzmete rezultate samo iz onih općina, gdje "legitimne hrvatske" stranke (HDZ, 1990, HSP BiH, HRAST i NSRzB) dobijaju glasove od najmanje 5% ukupnog broja birača, dolazite do podrške od 68% za liste oko HDZ-a. Sve jednostavno, zar ne?
Ima samo jedan mali problem. HDZ "legitimitet" svih Hrvata u BiH reducira na 37 od 79 općina u FBiH (+Brčko).
Po ovoj računici nijedan hrvatski glas npr. u Sarajevskom kantonu nema "legitimitet" - ne postoji. Dalje, ovakva računica isključuje svaku mogućnost da neki Hrvat npr. u Vitezu svoj glas da npr. SDP-u, DF-u ili možda za SDA (dakle ni ovi hrvatski glasovi nisu "legitimni"). Također, po ovakvoj definiciji, čitavih 5,5% glasova datih u Ljubuškom su totalno "nelegitimni".
Ima u ovoj računici još toga, ali samo dragi B(l)og zna, u koje pravce bi to diskusiju odvelo.
A evo čisto da me moderacija ne pošalje u "Banoviće" (tamo je btw. cca. 90% "legitimnih"), da pitam Našu stranku šta oni misle o ovome?
Davno su "legitimni" sve Hrvate izvan zapadne Hercegovine pustili niz vodu.
Samo, dok ovi to skontaju bit će prekasno.

Perfektna analiza. :thumbup:
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#20884 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo

To je tema o kojoj smo i ranije razgovarali na ovom forumu.
...
p.k.
Mala korekcija. Ranije smo pričali o generalno visokoj cijeni (stavka u budžetu) koju građani plaćaju za loše usluge političkog predstavljanja.

Moje današnje konkretno pitanje se odnosi na činjenicu da u zadnja 3-4 mjeseca nikakva usluga nije pružena - skupština nije radila!

Naša stranka bi sigurno podržala roditelje koji bi odbili da plate tromjesečnu naknadu za vrtić koji u tom periodu nije radio, zar ne?

Evo, ja Vas molim da podržite poreske obveznike u zahtjevu da ne platimo NERAD skupštine.
Zahvaljujem.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#20885 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by fosna2014 »

Pedja,

hoce li biti u narednom vremenu nekih novih konferencija izmedju NS, DF i SDP po pitanju ujedinjavanja ljevice?

Hvala.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20886 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

fosna2014 wrote:Pedja,

hoce li biti u narednom vremenu nekih novih konferencija izmedju NS, DF i SDP po pitanju ujedinjavanja ljevice?

Hvala.
:-)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#20887 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

:mrgreen:
fosna2014 wrote:Pedja,

hoce li biti u narednom vremenu nekih novih konferencija izmedju NS, DF i SDP po pitanju ujedinjavanja ljevice?

Hvala.
Neće, DF je ušla u vlast.
Možda nekad, opet, ako bude trebalo ucjenjivati koalicione partnere.
zippoo87
Posts: 19662
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#20888 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

gledao sam emisiju na TV1 gdje je gost bila Sabina i generalno dobra emisija i diskusija...voditeljica se nije ukljucila tri puta ukupno :D
Sabina je skontala temu i bit emisije i isla je u tom pravcu...a najvise me (Negativno" iznenadila Sanja Vlaisavljevic...ona navalila na hrvatski kanal po svaku cijenu...bez ikakvih valjanih argumenata
najsmjesnije mi je bilo pred kraj emisije,kada nije skontala onog eksperta kada objasnjava da sa novim tehnologijama vise nije moguce dijeliti geografski frekvenciju i ogranicavati je na odredjen teritorij
Sanja je to skroz na deseti nacin razumjela...a covjek je fino objasnio
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#20889 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

A evo i još jedne molbe, a nadam se da je ista u skladu sa programom djelovanja NS-a.
Možete li u skupštinsku proceduru uputiti "Prijedlog zakona o dopunama zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti Kantona Sarajevo".
"Član 7.
dodaje se stav 4) koji glasi "Za vrijeme važenja Odluka o privremenom finansiranju potreba Kantona Sarajevo izabrani dužnosnici koji dužnost obavljaju profesionalno i nosioci izvršnih funkcija pravo na plaću iz stava (1) ovog člana ostvaruju u visini od 50%."
Član 8.
dodaje se stav 6) koji glasi "Iznos paušala umanjuje se za 50% za vrijeme važenja Odluka o privremenom finansiranju potreba Kantona Sarajevo."


Obrazloženje:
Neusvajanje Budžeta KS u zakonom propisanim rokovima, te nastavak finansiranja putem donošenja Odluke o privremenom finansiranju potreba, osim što ima negativne poslijedice za sve korisnike Budžeta i građane KS, svjedoči i o lošem radu i nedovoljnoj saradnji Vlade i Skupštine KS. U takvoj situaciji je opravdano da uzročnici (Izabrani dužnosnici i nosioci izvršnih funkcija) nose veći teret Odluke o privremenom finansiranju."
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20890 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

fosna2014

Sta tacno znaci pojam "ljevica"?

p.k.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20891 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

kluz franjo

Meni je jasna vasa namjera i podrzavam je, ali ne vjerujem da je metod koji predlazete pravican.
Ukinuti cijeloj zgradi grijanje jer neki stanari nisu platili racun?


p.k.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#20892 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo
Meni je jasna vasa namjera i podrzavam je, ali ne vjerujem da je metod koji predlazete pravican.
Ukinuti cijeloj zgradi grijanje jer neki stanari nisu platili racun?
p.k.

1. Pražnjenje čitave tribine zbog 10-ak idiota koji izvikuju rasisitičke parole?! Možda nepravično, ali efikasno!
2. Neusvajanje budžeta u ZAKONSKOM roku, znači da velika većina "stanara" (kompletna Vlada i većina zastupnika) nije platila "(pro)račun", a i oni stanari u opoziciji imaju mehanizme da sazovu sjednice, da predlože svoje budžete, itd... Pri tome svi građani kantona vrlo NEPRAVIČNO snose negativne poslijedice odluka o privremenom finansiranju.
3. Nema nikakvih sankcija - umanjenja plaće, ako izabrani dužnosnici i nosioci izvršne vlasti svoj posao rade jednostavno u skladu sa zakonom, ali sankcije za nesprovođenje zakona moraju postojati, pa čak i za političare.
Za kraj, da li je individualno pravično to što je prošle godine paušal podjednako umanjen i za gdina Mašovića (zastupnika sa najviše izostanaka sa sjednica i najmanje inicijativa, pitanja i učešća u diskusijama) i za gospodina Haverića. Ja mislim da nije, ali je potpuno pravično sa aspekta smanjenja drastične disproporcije prava i privilegija koje uživaju političari u odnosu na ostala "obična" fizička i pravna lica.
Pravila "političke" igre se moraju mijenjati. Promjene mogu inicirati stranke kroz institucije sistema (a ja bih lično volio da nosilac tih promjena bude NS), ili će se opet mijenjati "vaninstitucionalno", što je u svakom slučaju lošiji i sa aspekta pravičnosti mnogo nepredvidljiviji scenario.

I uostalom gospodine Kojoviću, ako imate bolji, jednostavniji i pravičniji prijedlog da se "destimuliše" napravičnost prema više stotina hiljada građana Kantona Sarajevo, super. Ako ne, uputite evo ovaj moj prijedlog u proceduru, pa da vidimo kako će glasati onih 30-ak pravično pogođenih ovim dopunama i onih 15-ak nepravično pogođenih.
Zahvaljujem
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20893 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

kluz franjo

Skoro se potpuno slazem sa vasim postom.
Pretpostavljam da bi sistem koji zasluzeno stoji uz pridjev "demokratski" trebao funkcionisati na sljedeci nacin;
Informirani gradjani kaznjavaju politicke partije koje- nisu donijele budzet u zakonski predvidjenom roku, istrajavale su na odluci o privremenom finansiranju do posljednjeg moguceg dana, nisu u skladu sa zakonom donijele odluku o privremenom izvrsenju budzetu u periodu kada su prihodi bili daleko ispod planiranih i kada je nastavak izvrsenja budzeta prouzrokovao deficit od preko 100 miliona km, zaduzili su kanton iznad sume koju dozvoljava zakon ( da ne govorim da je FBiH iskoristila neiskoristene procente kantona bez da ih je obavjestila o tome)....itd.,
Nazalost, gradjani su upravo tu stranku podrzali u reltivno najvecem procentu.
Kao nevazan ali svrsishodan detalj i ovo; poslanik koji je u proslom mandati najvise izostajao, zapravo je bio prisutan samo na nekoliko tacki dnevnog reda u cijelom mandatu je dobio najvise prefercijalnih glasova od svih kandidata za kantonalnu Skupstinu.

Kako ce,s obzirom da privremeno finansiranje istice, 31. marta biti donesen novi budzet...
Posto vlada u KS ni do dan danas nije formirana vrlo je izvjesno da od javne rasprave, tokom koje bi gradjani i partije, mogle djelovati, amandmanski, nema nista. Sasvim sam siguran da ce oni koji iz ovih ili onih razloga ne zele podrzati vladin prijedlog budzeta biti ucjenjeni optuzbom da "oduzimamo hljeb budzetskim korisnicima, da ce sve stati...itd.".
Naravno, vlast ce nam obecati rebalans za par mjeseci a od toga, kao ni poslije slicnih obecanja u prethodnim godinama nece biti nista.

Ja sam naravno spreman podrzati ukidanje/drasticno smanjenje plata ili naknada poslanicima u Skupstini iako, barem za mene, to znaci da se vise ne mogu baviti politikom.
Pretpostavljam da postoje ljudi koji ce se i pod takvim uslovima kandidovati a kompenzaciju za svoj rad i vrijeme obezbjedjivati na neki drugi nacin.

Dakle, kao sto rekoh skoro u cijelosti se slazem sa stavovima i ocjenama koje ste iznijeli, pogotovo u dijelu koji se odnosi na gradjane KS.


p.k.
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#20894 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gospodja profiterka »

Pedja Kojovic wrote:fosna2014

Sta tacno znaci pojam "ljevica"?

p.k.
I ja bih voljela znati šta koji vrag znači taj pojam, ali me više mori šta će na razgovorima o perspektivama ljevice ljudi koji ne znaju šta to tačno znači i zašto neko ko ne zna šta tačno znači ljevica dopusti sebi da ga novoformirana stranka desnog centra iskoristi za plašenje koalicionih partnera uoči formiranja vlasti. Pa ako je i za jarana, previše je.

Baška što se pitam kako se ponovno spajanje stranke koja se netom raspala može proglasiti ujedinjenjem ljevice, aman kao da se ujedinjuju SDP i SNSD, a ne dojučerašnji kamaradi. Doduše, to je pitanje za nekoga ko zna šta je to tačno "ljevica", pa zanemari.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#20895 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Skijaš »

gospodja profiterka wrote:
Pedja Kojovic wrote:fosna2014

Sta tacno znaci pojam "ljevica"?

p.k.
I ja bih voljela znati šta koji vrag znači taj pojam, ali me više mori šta će na razgovorima o perspektivama ljevice ljudi koji ne znaju šta to tačno znači
:-D čovjek samo pokušava saznati na šta @fosna misli, a to i mene interesuje.
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#20896 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by gospodja profiterka »

Skijaš wrote:
gospodja profiterka wrote:
Pedja Kojovic wrote:fosna2014

Sta tacno znaci pojam "ljevica"?

p.k.
I ja bih voljela znati šta koji vrag znači taj pojam, ali me više mori šta će na razgovorima o perspektivama ljevice ljudi koji ne znaju šta to tačno znači
:-D čovjek samo pokušava saznati na šta @fosna misli, a to i mene interesuje.
Pa šta će ga zanimati kako fosna definira ljevicu, nije fosna divanio u Mostaru s drugim "ljevičarima", već njegov stranački šef. Neka njega priupita šta njemu tačno znači pojam "ljevica", to je preče.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#20897 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by fosna2014 »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo

Meni je jasna vasa namjera i podrzavam je, ali ne vjerujem da je metod koji predlazete pravican.
Ukinuti cijeloj zgradi grijanje jer neki stanari nisu platili racun?


p.k.
.... dupli
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#20898 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by fosna2014 »

Pedja Kojovic wrote:fosna2014

Sta tacno znaci pojam "ljevica"?

p.k.
Pedja,

u buducem vremenu bi za mene ljevica znacila zalaganje za prava radnika, manjina, privatna sloboda izrazavanja itd. Nesto sto ce obicnog radnika zastititi kroz zakon kao sto su satnice, slobodno vrijeme itd.

Na tome treba raditi. To je za mene ljevica.

Slazes se?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20899 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo

Meni je jasna vasa namjera i podrzavam je, ali ne vjerujem da je metod koji predlazete pravican.
Ukinuti cijeloj zgradi grijanje jer neki stanari nisu platili racun?


p.k.
Ljevica sigurno nije ono kad vaši vijećnici glasaju da se, u situaciji kada pola grada muku muči sa redukcijama, milioni troše da bi se guzonjama na Poljinama dovukla izvorska voda sa Bukovika,
Ljevica sigurno nije ono kad vaši vijećnici glasaju da se, u situaciji kada za stotine djece u državnim vrtićima u Sarajevu nema mjesta zbog manjka prostora, zgrada nekadašnjeg državnog vrtića daje privatniku za simbolične novce da bi ovaj otvarao još jedan Montesori,
...
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#20900 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kluz franjo »

Pedja Kojovic wrote:kluz franjo
Skoro se potpuno slazem sa vasim postom.
...
Ja sam naravno spreman podrzati ukidanje/drasticno smanjenje plata ili naknada poslanicima u Skupstini ...
...
Dakle, kao sto rekoh skoro u cijelosti se slazem sa stavovima i ocjenama koje ste iznijeli, pogotovo u dijelu koji se odnosi na gradjane KS.
p.k.
S obzirom da nam Pedja ovih dana nešto ustaje na ljev(ičarsk)u nogu, evo da pojasnim za ostale, a bez želje za daljim polemisanjem
Ja sam na vrlo konkretan način predložio da se Skupštini KS ponudi dopuna zakona, po kojem bi SAMO U PERIODU VAŽENJA ODLUKE O PRIVREMENOM FINANSIRANJU, članovima Vlade (njih 12) i skupštinskim zastupnicima (njih 35) bila umanjena plata i paušali za 50%.
Gore navedena odluka se donosi za maksimalan period od tri mjeseca, i to kada Vlada i Skupština ne ispune zakonsku obavezu i ne usvoje Budžet na vrijeme.
Po mom mišljenju je prijedlog u duhu programskih načela NS, kao i dokumenta "Naša riješenja za KS". Ali, vjerovatno se varam.
Žao mi je ako sam konkretnom, obrazloženom i izvodivom sugestijom nekoga iziritirao, ali evo da obećam, opet ću ja!
Možda Dino Konaković prati ovaj forum... ;)
Locked