Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- seln
- Posts: 23262
- Joined: 06/02/2007 13:57
- Location: FORGET? HELL!
#20851 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Bolan Albine, sta ces budan u gluho doba?
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#20852 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Generalni zaključak u vezi raznih diskusija u zadnjih nekoliko dana može biti, da je prosječan, normalan svijet skoro u potpunosti "nasjeo" na višedecenijsko ispiranje mozga, dogmama koje su bez ikakvog činjeničnog utemeljenja, ali koje se upornim ponavljanjem žele predstaviti aksiomima.
Da krenem od jedne male dogme, koja se često koristi na ovom pdf-u.
"Naša stranka je elitistička". - Hrvatska enciklopedija (http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=17725) nudi između ostalih i sljedeću definiciju pojmova Elita i Elitizam:
"elita (franc. élite < élit, particip prošli od starofranc. eslire, danas élire < pučki lat. exlegere, za klas. lat. eligere: izabrati, odabrati),
skupina osoba, manjina koja ostvaruje utjecaj i nadzor nad nekim ili nad svim područjima društvenog života.
Elitizam, stav prema kojem odabrani pojedinci ostvaruju nadmoćniju ulogu u svim područjima života i rada zajednice; ponašanje određeno prema »višim« vrijednosnim kriterijima."
Ako primjenimo filter "odabrani pojedinci ostvaruju nadmoćniju ulogu u svim područjima života", a pogledamo sasvim konkretnu praksu npr. SDA kod imenovanja zvaničnika, stipendiranja, zapošljavanja, popunjavanja NO/UO itd, možemo samo zaključiti
da je SDA tipična elitistička stranka - organizacija koja malom broju svojih lojalnih i odabranih pojedinaca omogućuje nadmoćan pristup društvenim pozicijama i resursima.
Sa druge strane, Naša stranka svojom kontinuiniranom podrškom građanskom aktivizmu (javne rasprave u vezi budžeta, komunikacija sa i odgovornost prema svim građanima) djeluje upravo anti-elitistički.
Druga dogma je dogma nedodirljivosti pojma "Konstitutivnost naroda...". "Konstitutivnost" se brani do zadnje kapi tuđe krvi. Pri tome ti samoprozvani "zaštitnici" svjesno zaboravljaju kraj rečenice koji glasi "...na čitavom teritoriju BiH".
Kada ste zadnji put čuli npr. HDZ da uslovljava saradnju sa SNSD-om pitanjem "legitimnosti" Emila Vlajkija ili položajem i zastupljenosti Hrvata u RS-u. Tako ni SDA, ni HDZ neće "razvezati zastave" samo zbog položaja tamo nekih hrvata u Varešu ili bošnjaka u Stocu. Za SNSD su svakako Srbi u Sarajevu "Alijini srbi"...
Zaključak koji se nameće jeste da ti tzv. "branitelji Konstitutivnosti" brane isključivo pravo Bošnjaka da budu konstitutivni u Bihaću, Hrvata u Posušju i Srba u Nevesinju.
Ja ne znam nijednog prosječnog i stranački neaktivnog Hrvata iz Posušja ili Vareša tj. Bošnjaka iz Bihaća ili Stoca, kome je ta "Konstitutivnost" donijela večeru na sto...
Da krenem od jedne male dogme, koja se često koristi na ovom pdf-u.
"Naša stranka je elitistička". - Hrvatska enciklopedija (http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=17725) nudi između ostalih i sljedeću definiciju pojmova Elita i Elitizam:
"elita (franc. élite < élit, particip prošli od starofranc. eslire, danas élire < pučki lat. exlegere, za klas. lat. eligere: izabrati, odabrati),
skupina osoba, manjina koja ostvaruje utjecaj i nadzor nad nekim ili nad svim područjima društvenog života.
Elitizam, stav prema kojem odabrani pojedinci ostvaruju nadmoćniju ulogu u svim područjima života i rada zajednice; ponašanje određeno prema »višim« vrijednosnim kriterijima."
Ako primjenimo filter "odabrani pojedinci ostvaruju nadmoćniju ulogu u svim područjima života", a pogledamo sasvim konkretnu praksu npr. SDA kod imenovanja zvaničnika, stipendiranja, zapošljavanja, popunjavanja NO/UO itd, možemo samo zaključiti
da je SDA tipična elitistička stranka - organizacija koja malom broju svojih lojalnih i odabranih pojedinaca omogućuje nadmoćan pristup društvenim pozicijama i resursima.
Sa druge strane, Naša stranka svojom kontinuiniranom podrškom građanskom aktivizmu (javne rasprave u vezi budžeta, komunikacija sa i odgovornost prema svim građanima) djeluje upravo anti-elitistički.
Druga dogma je dogma nedodirljivosti pojma "Konstitutivnost naroda...". "Konstitutivnost" se brani do zadnje kapi tuđe krvi. Pri tome ti samoprozvani "zaštitnici" svjesno zaboravljaju kraj rečenice koji glasi "...na čitavom teritoriju BiH".
Kada ste zadnji put čuli npr. HDZ da uslovljava saradnju sa SNSD-om pitanjem "legitimnosti" Emila Vlajkija ili položajem i zastupljenosti Hrvata u RS-u. Tako ni SDA, ni HDZ neće "razvezati zastave" samo zbog položaja tamo nekih hrvata u Varešu ili bošnjaka u Stocu. Za SNSD su svakako Srbi u Sarajevu "Alijini srbi"...
Zaključak koji se nameće jeste da ti tzv. "branitelji Konstitutivnosti" brane isključivo pravo Bošnjaka da budu konstitutivni u Bihaću, Hrvata u Posušju i Srba u Nevesinju.
Ja ne znam nijednog prosječnog i stranački neaktivnog Hrvata iz Posušja ili Vareša tj. Bošnjaka iz Bihaća ili Stoca, kome je ta "Konstitutivnost" donijela večeru na sto...
Last edited by kluz franjo on 07/03/2015 02:36, edited 1 time in total.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#20853 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Treća dogma, koju skoro više niko ni ne propituje, je da je npr. HDZ LEGITIMNI predstavnik SVIH Hrvata u BiH na SVIM pozicijama.
Iako Dejton i Dejtonski ustav(i) (uklj. i "OHR-nametnute" amandmane) predviđaju već svakako preširoke etničke zaštitne mehanizme, isti se iz Domova naroda bez ikakvog zakonskog utemeljenja uspješno premještaju i na sve druge političke i društvene razine.
Konkretno, samo Hrvat kojeg HDZ imenuje za člana UO Elektroprivrede HZHB je "Legitimni Hrvat", a svaki drugi je "Nelegitimni Hrvat". Naravno, samo se na takav način stručnost i poštenje može gurnuti u drugi plan. Isto važi i za ostale stranke koje u svom opisu djelovanja imaju "ekskluzivno pravo etničkog legitimisanja" i davanja atesta "pravovjernosti".
Da podsjetimo, HDZ sa HNS-satelitima je u "legitimnim" sredinama (pri tome u potpunosti ignorišući glasove "nelegitimnih" Hrvata u SA, ZeDo i TZ kantonu) osvojio oko 65-70% glasova. Izbornom kombinatorikom je tih 65-70% glasova sa "legitimnih" izbornih mjesta pretočio u 75% zastupljenosti u klubu svih Hrvata (legitimnih i nelegitimnih) u Domu naroda Federacije tj. 80% u državnom. Sasvim je logično da traže da svi hrvatski predstavnici u izvršnoj vlasti budu 100% HDZ. U suprotnom to nisu "legitimni Hrvati". Ne čudi to što ovu logiku svesrdno podržava SDA, začuđuje prećutno prihvatanje ovakve logike od strane javnosti.
Četvrta i najsnažnija dogma je ona "svi su političari isti" u kombinaciji sa onom "svakako se ništa ne može promjeniti".
Činjenica je nažalost da su sve gore navedene dogme sa visokim stepenom uspješnosti implemetirane u kolektivnu svijest birača. U predizbornim periodima (a drže nas u stalnim predizbornim kampanjama) se gore pomenute poruke po potrebi "garniraju" referendumima, ukidanjem RS-a, 3. entitetima, genocidom, majorizacijom i tako u krug...
Ide 31.03., a budžeta ni na vidiku. Nema veze, bitno je da smo na kontejneru konstitutivni i legitimni!
Iako Dejton i Dejtonski ustav(i) (uklj. i "OHR-nametnute" amandmane) predviđaju već svakako preširoke etničke zaštitne mehanizme, isti se iz Domova naroda bez ikakvog zakonskog utemeljenja uspješno premještaju i na sve druge političke i društvene razine.
Konkretno, samo Hrvat kojeg HDZ imenuje za člana UO Elektroprivrede HZHB je "Legitimni Hrvat", a svaki drugi je "Nelegitimni Hrvat". Naravno, samo se na takav način stručnost i poštenje može gurnuti u drugi plan. Isto važi i za ostale stranke koje u svom opisu djelovanja imaju "ekskluzivno pravo etničkog legitimisanja" i davanja atesta "pravovjernosti".
Da podsjetimo, HDZ sa HNS-satelitima je u "legitimnim" sredinama (pri tome u potpunosti ignorišući glasove "nelegitimnih" Hrvata u SA, ZeDo i TZ kantonu) osvojio oko 65-70% glasova. Izbornom kombinatorikom je tih 65-70% glasova sa "legitimnih" izbornih mjesta pretočio u 75% zastupljenosti u klubu svih Hrvata (legitimnih i nelegitimnih) u Domu naroda Federacije tj. 80% u državnom. Sasvim je logično da traže da svi hrvatski predstavnici u izvršnoj vlasti budu 100% HDZ. U suprotnom to nisu "legitimni Hrvati". Ne čudi to što ovu logiku svesrdno podržava SDA, začuđuje prećutno prihvatanje ovakve logike od strane javnosti.
Četvrta i najsnažnija dogma je ona "svi su političari isti" u kombinaciji sa onom "svakako se ništa ne može promjeniti".
Činjenica je nažalost da su sve gore navedene dogme sa visokim stepenom uspješnosti implemetirane u kolektivnu svijest birača. U predizbornim periodima (a drže nas u stalnim predizbornim kampanjama) se gore pomenute poruke po potrebi "garniraju" referendumima, ukidanjem RS-a, 3. entitetima, genocidom, majorizacijom i tako u krug...
Ide 31.03., a budžeta ni na vidiku. Nema veze, bitno je da smo na kontejneru konstitutivni i legitimni!
- Lokman
- Posts: 885
- Joined: 28/02/2014 13:00
#20854 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Najveća snaga Naše stranke leži u činjenici da zastupa standarde i vrijednosti koji predstavljaju identitet evropske civilizacije. Ako Bosnu i Sarajevo promatramo kao mjesto susreta (sukoba) civilizacija, onda je SDA reprezent orijentalnog i feudalnog duha, SDP balkanskog boljševizma i recikliranog titoizma, HDZ rigidnog neoustaštva sa dimenzijom organizovanog kriminala, a NS zastupa vrijednosti koje su u temelju Zapada i evropskih integracija, kao što su: ekonomske slobode pojedinca, tržišna ekonomija i liberalizam. Vezano za vaše stavove koji se odnose na pravac privrednog razvoja mislim da je osnovni uvjet za svaku reformu razbijanje javnog sektora koji je svojevrsni bunker snaga statusa quo. To se može uraditi samo na dva načina, totalnom privatizacijom javnih preduzeća i debirokratizacijom procedura. Fokus sistema se mora usmjeriti na poduzetnika kao energičnog pojedinca koji stvara novu vrijednost, na način da mu se osigura jeftin ili besplatan kapital, pravna država i ambijent ekonomskih sloboda. Danas u BiH u javnom sektoru radi 800 hiljada ljudi i to predstavlja masu koju nije moguće pozitivno reformisati ili pokrenuti u pravcu produktivnosti. Sa druge strane poduzetnička energija se sistemski koči i zagušuje, što je refleks iz komunizma koji je konzerviran u našim ministarstvima i poreznim upravama. Konkretno pitanje se odnosi na alokaciju sredstav, koja se danas izdvajaju na finansiranje neproduktivnog i beskorisnog klijentelizma i partitokratije, u svrhu stimulacije zdravog izvozno sposobnog i međunarodno konkurentnog privatnog sektora. Kako to izvesti?Albin Zuhric wrote:Lokman,
Probacu odgovoriti na sve teme koje ste spomenuli...
- Raspodjela prihoda u Federaciji se najvjerovatnije vrsi nepravedno, ali nisam siguran da li ima pravedan nacin preraspodjele novca. To ne ovisi samo o pronalasku sistema koji se bazira na nekim tacnim podacima (broj stanovnika, ucenika, studenata, nezaposlenih...) i projekcijama vec i ideologiji u koju vjerujete, i da li recimo broj stanovnika treba uopste uticati na kolicinu novca koji dobijete kao kanton/regija. Ovo ce sigurno biti dosta tesko pitanje, medjutim radimo na nasem stavu vec od dana kada se "tuzlanska inicijativa" pojavila. Ono sto je sigurno je da se u javnosti vode polemike koje imaju najmanje veze sa prihodima i rashodima, i kriterijima po kojima se raspodjeljuje novac, a najvise sa cinjenicom da svima nedostaje novca, i da ga pokusavaju pronaci gdje stignu, ovaj put u Sarajevu. Primjer toga je da niti jednog trenutka nismo govorili o razlozima za postojanje specijalnog koeficijenta, konkretnim brojevima u smislu prihoda, ekonomskoj povlastenosti ali i troskovima glavnog grada, kao i drugim kriterijima iz "formule".
Ukratko, nas poslanik i delegati ce glasati protiv hitne procedure, i trazicemo da se unutar UIO i FMF urade analize, i nekoliko projekcija. Cinjenica da cemo glasati protiv hitne procedure samo govori o tome da ovo vidimo kao veoma ozbiljno pitanje, a ne govori nista o nasem stavu prema preraspodjeli. Mislimo da ce se zakon sigurno morati mijenjati.
- Nemam neko posebno misljenje o novom premijeru, niti o novim ministrima cija se imena spominju ovih dana. Nisam optimistican, ali red je da sacekamo. Ocekivao bih da i nasi ljudi dobiju neki period da se dokazu kada budemo u vlasti, pa necu unaprijed da osudjujem.
- Kao sto je zippo napisao, nasi stavovi su javni i dosta poznati kada govorimo o privatizaciji i birokratiji. Dosta puta smo o ovome govorili i u konkretnim slucajevima u proslosti. Izlaza iz ove ekonomske krize je vjerovatno mnogo, ne vjerujem o recenice poput, 'Jedini izlaz iz ove krize je...i ako to ne uradimo...'. Meni licno su recimo bliske ideje razvijanja malih i srednjih preduzeca, i mislim da je u tom slucaju nas zadatak da ucinimo sve da im posao olaksamo, ne da ih kontrolisemo/upucujemo. Ja cu dosta, dosta simplificirati dva koraka koja bi onda trebali napraviti. 1. Nameti se moraju smanjiti! Uvodjenje progresivnih poreza bi to dopustilo. 2. Sudovi se moraju znatno ojacati kadrovski da bi mogli sto brze rjesavati sporove. Slobodno trziste u velikoj mjeri zavisi od efikasnih i snaznih sudova koji mogu zastititi pojedince i preduzeca.
Rado cu vam dati vise detalja i obrazloziti bolje posljednji dio, ako imate konkretnija pitanja.
Pozdrav.
-
Nostromo
- Posts: 215
- Joined: 26/08/2010 21:57
#20855 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Da li je ovo ekonomsko stajalište NS-a? Sa pozicije tzv. lijevog centra, Thats wrong on so many levels. Osim djela o preglomaznom birokratskom aparatu naše države, dio vezan za totalnu privatizaciju je copy/paste propovjednika angloameričke neoliberalne škole, nalikuje na pravu malu bosansku verziju Chicago Boys-a. Ako je ovo citirano tačno, onda je NS samo građanska, ali u suštini socijalno-ekonomski prilično desna, neoliberalna stranka.Lokman wrote:
Najveća snaga Naše stranke leži u činjenici da zastupa standarde i vrijednosti koji predstavljaju identitet evropske civilizacije. Ako Bosnu i Sarajevo promatramo kao mjesto susreta (sukoba) civilizacija, onda je SDA reprezent orijentalnog i feudalnog duha, SDP balkanskog boljševizma i recikliranog titoizma, HDZ rigidnog neoustaštva sa dimenzijom organizovanog kriminala, a NS zastupa vrijednosti koje su u temelju Zapada i evropskih integracija, kao što su: ekonomske slobode pojedinca, tržišna ekonomija i liberalizam. Vezano za vaše stavove koji se odnose na pravac privrednog razvoja mislim da je osnovni uvjet za svaku reformu razbijanje javnog sektora koji je svojevrsni bunker snaga statusa quo. To se može uraditi samo na dva načina, totalnom privatizacijom javnih preduzeća i debirokratizacijom procedura. Fokus sistema se mora usmjeriti na poduzetnika kao energičnog pojedinca koji stvara novu vrijednost, na način da mu se osigura jeftin ili besplatan kapital, pravna država i ambijent ekonomskih sloboda. Danas u BiH u javnom sektoru radi 800 hiljada ljudi i to predstavlja masu koju nije moguće pozitivno reformisati ili pokrenuti u pravcu produktivnosti. Sa druge strane poduzetnička energija se sistemski koči i zagušuje, što je refleks iz komunizma koji je konzerviran u našim ministarstvima i poreznim upravama. Konkretno pitanje se odnosi na alokaciju sredstav, koja se danas izdvajaju na finansiranje neproduktivnog i beskorisnog klijentelizma i partitokratije, u svrhu stimulacije zdravog izvozno sposobnog i međunarodno konkurentnog privatnog sektora. Kako to izvesti?
Usput, gdje se u to bijelom svijetu može dobiti besplatan kapital? Cccc, zar več nismo naučili da nema besplatnog ručka...
-
Albin Zuhric
- Posts: 186
- Joined: 24/12/2012 20:49
#20856 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
seln,
Period nakon ponoci mi je najdrazi za citanje, gledanje filmova/serija, i jedini kada stignem izmjeniti par poruka sa prijateljima iz SAD.
Nostromo,
Mi smo socija-liberalna stranka, na nacin da vjerujemo u slobodno trziste, ne neregulisano naravno, ali istovremeno i u ideju da mora postojati minimum socijalne sigurnosti za sve gradjane/ke. Tako da ne, nismo neoliberali. Ne zalazemo se za potpunu privatizaciju zdravstva, za iskljucivo privatne penzione fondove, za potpunu deregulaciju trzista, za jednu stopu poreza. Ne zalazemo se za potpuno konzervativan pristup fiskalnoj politici poput neoliberala, pa nam je recimo zaduzivanje prihvatljivo ukoliko se novac ulaze u projekte koji mogu osigurati isplatu dugovanja i donijeti neku korist gradjanima. Da ne govorim o jednoj od osnova koje su predavali Chicago Boys-ima koje spominjete, a koja se odnosi na liberalizaciju socijalistickih rezima "sok terapijom", a cemu se ozbiljno protivimo. Veoma smo oprezni kada govorimo o privatizaciji velikih preduzeca, na nacin da mislimo da se to mora raditi veoma kontrolisano i proracunato kako nam se ne bi ponovila privatizacija 90'ih.
Fascinantno je kako smo jedina stranka koji konstantno govori o progresivnim stopama poreza, i prekidanju subvencioniranja bogatih/ijih, a imamo jedinstvene stope poreza za sve kategorije koje su uvele druge stranke, i nas se naziva neoliberalima.
Laku noc
Period nakon ponoci mi je najdrazi za citanje, gledanje filmova/serija, i jedini kada stignem izmjeniti par poruka sa prijateljima iz SAD.
Nostromo,
Mi smo socija-liberalna stranka, na nacin da vjerujemo u slobodno trziste, ne neregulisano naravno, ali istovremeno i u ideju da mora postojati minimum socijalne sigurnosti za sve gradjane/ke. Tako da ne, nismo neoliberali. Ne zalazemo se za potpunu privatizaciju zdravstva, za iskljucivo privatne penzione fondove, za potpunu deregulaciju trzista, za jednu stopu poreza. Ne zalazemo se za potpuno konzervativan pristup fiskalnoj politici poput neoliberala, pa nam je recimo zaduzivanje prihvatljivo ukoliko se novac ulaze u projekte koji mogu osigurati isplatu dugovanja i donijeti neku korist gradjanima. Da ne govorim o jednoj od osnova koje su predavali Chicago Boys-ima koje spominjete, a koja se odnosi na liberalizaciju socijalistickih rezima "sok terapijom", a cemu se ozbiljno protivimo. Veoma smo oprezni kada govorimo o privatizaciji velikih preduzeca, na nacin da mislimo da se to mora raditi veoma kontrolisano i proracunato kako nam se ne bi ponovila privatizacija 90'ih.
Fascinantno je kako smo jedina stranka koji konstantno govori o progresivnim stopama poreza, i prekidanju subvencioniranja bogatih/ijih, a imamo jedinstvene stope poreza za sve kategorije koje su uvele druge stranke, i nas se naziva neoliberalima.
Laku noc
- Lokman
- Posts: 885
- Joined: 28/02/2014 13:00
#20857 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Gospodine Zuhrić,Albin Zuhric wrote:seln,
Period nakon ponoci mi je najdrazi za citanje, gledanje filmova/serija, i jedini kada stignem izmjeniti par poruka sa prijateljima iz SAD.
Nostromo,
Mi smo socija-liberalna stranka, na nacin da vjerujemo u slobodno trziste, ne neregulisano naravno, ali istovremeno i u ideju da mora postojati minimum socijalne sigurnosti za sve gradjane/ke. Tako da ne, nismo neoliberali. Ne zalazemo se za potpunu privatizaciju zdravstva, za iskljucivo privatne penzione fondove, za potpunu deregulaciju trzista, za jednu stopu poreza. Ne zalazemo se za potpuno konzervativan pristup fiskalnoj politici poput neoliberala, pa nam je recimo zaduzivanje prihvatljivo ukoliko se novac ulaze u projekte koji mogu osigurati isplatu dugovanja i donijeti neku korist gradjanima. Da ne govorim o jednoj od osnova koje su predavali Chicago Boys-ima koje spominjete, a koja se odnosi na liberalizaciju socijalistickih rezima "sok terapijom", a cemu se ozbiljno protivimo. Veoma smo oprezni kada govorimo o privatizaciji velikih preduzeca, na nacin da mislimo da se to mora raditi veoma kontrolisano i proracunato kako nam se ne bi ponovila privatizacija 90'ih.
Fascinantno je kako smo jedina stranka koji konstantno govori o progresivnim stopama poreza, i prekidanju subvencioniranja bogatih/ijih, a imamo jedinstvene stope poreza za sve kategorije koje su uvele druge stranke, i nas se naziva neoliberalima.
Laku noc
Ne treba gubiti vrijeme na beskorisne teorijske rasprave sa ljudima koji nemaju dodira sa stvarnošću poput @Nostroma. Na koji način deblokirati poduzetničku energiju i produktivnost naših komparativnih prednosti koje je zarobio parazitski sistem, a koji je SDA izgradila na temeljima recikliranog komunističkog birokratizma i populizma. Ja ne vidim drugog načina za borbu sa nepotizmom, korupcijom i klijentelizmom, osim privatizacije. Čemu služi državno vlasništvo nad privrednim društvima svjedoci smo u činjenici da smo šampion korupcije u okruženju. Neće valjda privatnik krasti sam sebe, on će pokrasti državu ako mu se ukaže prilika, ali nije krivac taj privatnik, nego korumpirana partitokratija koja mu to omogući i koja u suštini vlada državnim resursima zarad ličnih interesa i klijentelizma. Partitokratija shvata mandat kao priliku za brzi novac i lično bogaćenje, pa zar nije poštenije sistem prilagoditi poduzetnicima koji stvaraju novu vrijednost na tržištu i kreiraju održiva radna mjesta, nego jednoj grupici kriminalaca iz vrhova političkih stranaka, koji pljačkaju javna preduzeća i fondove. Ne postoji javno preduzeće koje je sposobno opstati na liberalizovanom i otvorenom tržištu, ali postoji jedan Bekto koji je međunarodno konkurentan na najzahtjevnijem sektoru od svih.
-
kox
- Posts: 3244
- Joined: 12/09/2008 12:48
#20858 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
A kakav je stav NS-a o privatizaciji Elektroenergetskog sistema (uključujući i rudnike) i privatizaciji vodovoda ?Albin Zuhric wrote:seln,
Period nakon ponoci mi je najdrazi za citanje, gledanje filmova/serija, i jedini kada stignem izmjeniti par poruka sa prijateljima iz SAD.
Nostromo,
Mi smo socija-liberalna stranka, na nacin da vjerujemo u slobodno trziste, ne neregulisano naravno, ali istovremeno i u ideju da mora postojati minimum socijalne sigurnosti za sve gradjane/ke. Tako da ne, nismo neoliberali. Ne zalazemo se za potpunu privatizaciju zdravstva, za iskljucivo privatne penzione fondove, za potpunu deregulaciju trzista, za jednu stopu poreza. Ne zalazemo se za potpuno konzervativan pristup fiskalnoj politici poput neoliberala, pa nam je recimo zaduzivanje prihvatljivo ukoliko se novac ulaze u projekte koji mogu osigurati isplatu dugovanja i donijeti neku korist gradjanima. Da ne govorim o jednoj od osnova koje su predavali Chicago Boys-ima koje spominjete, a koja se odnosi na liberalizaciju socijalistickih rezima "sok terapijom", a cemu se ozbiljno protivimo. Veoma smo oprezni kada govorimo o privatizaciji velikih preduzeca, na nacin da mislimo da se to mora raditi veoma kontrolisano i proracunato kako nam se ne bi ponovila privatizacija 90'ih.
Fascinantno je kako smo jedina stranka koji konstantno govori o progresivnim stopama poreza, i prekidanju subvencioniranja bogatih/ijih, a imamo jedinstvene stope poreza za sve kategorije koje su uvele druge stranke, i nas se naziva neoliberalima.
Laku noc
-
zippoo87
- Posts: 19662
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#20859 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
a zasto bi privatizovali prirodne resurse od kojih mi imamo korist i koji donose profit ?kox wrote:A kakav je stav NS-a o privatizaciji Elektroenergetskog sistema (uključujući i rudnike) i privatizaciji vodovoda ?Albin Zuhric wrote:seln,
Period nakon ponoci mi je najdrazi za citanje, gledanje filmova/serija, i jedini kada stignem izmjeniti par poruka sa prijateljima iz SAD.
Nostromo,
Mi smo socija-liberalna stranka, na nacin da vjerujemo u slobodno trziste, ne neregulisano naravno, ali istovremeno i u ideju da mora postojati minimum socijalne sigurnosti za sve gradjane/ke. Tako da ne, nismo neoliberali. Ne zalazemo se za potpunu privatizaciju zdravstva, za iskljucivo privatne penzione fondove, za potpunu deregulaciju trzista, za jednu stopu poreza. Ne zalazemo se za potpuno konzervativan pristup fiskalnoj politici poput neoliberala, pa nam je recimo zaduzivanje prihvatljivo ukoliko se novac ulaze u projekte koji mogu osigurati isplatu dugovanja i donijeti neku korist gradjanima. Da ne govorim o jednoj od osnova koje su predavali Chicago Boys-ima koje spominjete, a koja se odnosi na liberalizaciju socijalistickih rezima "sok terapijom", a cemu se ozbiljno protivimo. Veoma smo oprezni kada govorimo o privatizaciji velikih preduzeca, na nacin da mislimo da se to mora raditi veoma kontrolisano i proracunato kako nam se ne bi ponovila privatizacija 90'ih.
Fascinantno je kako smo jedina stranka koji konstantno govori o progresivnim stopama poreza, i prekidanju subvencioniranja bogatih/ijih, a imamo jedinstvene stope poreza za sve kategorije koje su uvele druge stranke, i nas se naziva neoliberalima.
Laku noc
u mnoga preduzeca treba UVESTI REDA a to znaci poslovati i ponasati se u skladu sa zakonom a ne gledati preduzece kao kravu muzaru,kako to sada rade stranke
njima nije u cilju privatizovati nista gdje mogu uhljebiti svoje ljude a to sve ide na stetu ostatka gradjana...pa recimo u BH telekomu imamo rasulo,kadar je nestrucan,ponuda nije u rangu sa konkurencijom,razvoj telekomunikacijskih tehnologija ide sporo...a to je sve zato sto su ga stranacki zaposjeli a mi korisnici usluga ispastamo
to je samo jedan od primjera
ja nisam za privatizaciju ovih firmi,ali jesam za strogo pridrzavanje pravila i zakona i za godinu dana bi se vec osjetile promjene
- Lokman
- Posts: 885
- Joined: 28/02/2014 13:00
#20860 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ko to mi? U javnom sektoru uživaju stranačke oligarhije a građani su njihove žrtve. Čitav je moderni svijet zasnovan na privatnom vlasništvu i privatnoj inicijativi. Uvođenje reda u javni sektor je utopija zbog koje se gubi najdragocjeniji resurs...vrijeme. Da je moguće uvesti red, valjda bi neko za proteklih sedamdeset-osamdeset godina uveo red. Jedina solucija jeste harmonizacija sa modernim svijetom i privatizacija svih privrednih društava u državnom vlasništvu, ali na inteligentan način. Jedna Slovenija privatizira sve i jednu firmu u državnom vlasništvu.zippoo87 wrote:
a zasto bi privatizovali prirodne resurse od kojih mi imamo korist i koji donose profit ?
u mnoga preduzeca treba UVESTI REDA a to znaci poslovati i ponasati se u skladu sa zakonom a ne gledati preduzece kao kravu muzaru,kako to sada rade stranke
njima nije u cilju privatizovati nista gdje mogu uhljebiti svoje ljude a to sve ide na stetu ostatka gradjana...pa recimo u BH telekomu imamo rasulo,kadar je nestrucan,ponuda nije u rangu sa konkurencijom,razvoj telekomunikacijskih tehnologija ide sporo...a to je sve zato sto su ga stranacki zaposjeli a mi korisnici usluga ispastamo
to je samo jedan od primjera
ja nisam za privatizaciju ovih firmi,ali jesam za strogo pridrzavanje pravila i zakona i za godinu dana bi se vec osjetile promjene
-
zippoo87
- Posts: 19662
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#20861 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
MI kao "drzava" ...a upravo sto su javna preduzeca uzurpirana od pojedinaca i nemamo koristiLokman wrote:Ko to mi? U javnom sektoru uživaju stranačke oligarhije a građani su njihove žrtve. Čitav je moderni svijet zasnovan na privatnom vlasništvu i privatnoj inicijativi. Uvođenje reda u javni sektor je utopija zbog koje se gubi najdragocjeniji resurs...vrijeme. Da je moguće uvesti red, valjda bi neko za proteklih sedamdeset-osamdeset godina uveo red. Jedina solucija jeste harmonizacija sa modernim svijetom i privatizacija svih privrednih društava u državnom vlasništvu, ali na inteligentan način. Jedna Slovenija privatizira sve i jednu firmu u državnom vlasništvu.zippoo87 wrote:
a zasto bi privatizovali prirodne resurse od kojih mi imamo korist i koji donose profit ?
u mnoga preduzeca treba UVESTI REDA a to znaci poslovati i ponasati se u skladu sa zakonom a ne gledati preduzece kao kravu muzaru,kako to sada rade stranke
njima nije u cilju privatizovati nista gdje mogu uhljebiti svoje ljude a to sve ide na stetu ostatka gradjana...pa recimo u BH telekomu imamo rasulo,kadar je nestrucan,ponuda nije u rangu sa konkurencijom,razvoj telekomunikacijskih tehnologija ide sporo...a to je sve zato sto su ga stranacki zaposjeli a mi korisnici usluga ispastamo
to je samo jedan od primjera
ja nisam za privatizaciju ovih firmi,ali jesam za strogo pridrzavanje pravila i zakona i za godinu dana bi se vec osjetile promjene
mislis da ne bi mogli imati jos jeftiniju struju,vodu,telekomunikacije,da je interes da budu bolji ?
ja mislim da bi mogli imati sve bolje...ali interesi vladajucih stranaka se kose sa interesima vecine gradjana
zato i kazem uvesti reda...i ne znam o kakvoj ti utopiji pricas
eto utopija je u Njemackoj sto se zna red i zakon
-
kox
- Posts: 3244
- Joined: 12/09/2008 12:48
#20862 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Slažem se sa ovim što si napisao, ali iz gornjeg odgovora gospodina Zuhrića nisam siguran da je to i mišljenje NS-a. Možda i jeste, pa sam zato postavio ovo pitanje baš za elektroenergetski sistem i vodovod jer bi tu privatizacija bila vrlo osjetljiva.zippoo87 wrote:a zasto bi privatizovali prirodne resurse od kojih mi imamo korist i koji donose profit ?kox wrote:A kakav je stav NS-a o privatizaciji Elektroenergetskog sistema (uključujući i rudnike) i privatizaciji vodovoda ?Albin Zuhric wrote:seln,
Period nakon ponoci mi je najdrazi za citanje, gledanje filmova/serija, i jedini kada stignem izmjeniti par poruka sa prijateljima iz SAD.
Nostromo,
Mi smo socija-liberalna stranka, na nacin da vjerujemo u slobodno trziste, ne neregulisano naravno, ali istovremeno i u ideju da mora postojati minimum socijalne sigurnosti za sve gradjane/ke. Tako da ne, nismo neoliberali. Ne zalazemo se za potpunu privatizaciju zdravstva, za iskljucivo privatne penzione fondove, za potpunu deregulaciju trzista, za jednu stopu poreza. Ne zalazemo se za potpuno konzervativan pristup fiskalnoj politici poput neoliberala, pa nam je recimo zaduzivanje prihvatljivo ukoliko se novac ulaze u projekte koji mogu osigurati isplatu dugovanja i donijeti neku korist gradjanima. Da ne govorim o jednoj od osnova koje su predavali Chicago Boys-ima koje spominjete, a koja se odnosi na liberalizaciju socijalistickih rezima "sok terapijom", a cemu se ozbiljno protivimo. Veoma smo oprezni kada govorimo o privatizaciji velikih preduzeca, na nacin da mislimo da se to mora raditi veoma kontrolisano i proracunato kako nam se ne bi ponovila privatizacija 90'ih.
Fascinantno je kako smo jedina stranka koji konstantno govori o progresivnim stopama poreza, i prekidanju subvencioniranja bogatih/ijih, a imamo jedinstvene stope poreza za sve kategorije koje su uvele druge stranke, i nas se naziva neoliberalima.
Laku noc
u mnoga preduzeca treba UVESTI REDA a to znaci poslovati i ponasati se u skladu sa zakonom a ne gledati preduzece kao kravu muzaru,kako to sada rade stranke
njima nije u cilju privatizovati nista gdje mogu uhljebiti svoje ljude a to sve ide na stetu ostatka gradjana...pa recimo u BH telekomu imamo rasulo,kadar je nestrucan,ponuda nije u rangu sa konkurencijom,razvoj telekomunikacijskih tehnologija ide sporo...a to je sve zato sto su ga stranacki zaposjeli a mi korisnici usluga ispastamo
to je samo jedan od primjera
ja nisam za privatizaciju ovih firmi,ali jesam za strogo pridrzavanje pravila i zakona i za godinu dana bi se vec osjetile promjene
-
Albin Zuhric
- Posts: 186
- Joined: 24/12/2012 20:49
#20863 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
kox,
Stav o Elektroprivredi i vodovodima konkretno nismo zauzimali u smislu privatizacije. Ja vam mogu samo prenijeti vlastita razmisljanja.
Postoje sektori u svakoj drzavi u kojima drzava treba ucestvovati direktno, dakle kroz kompanije u vlasnistvu drzave. Ja to ne mislim zato sto smatram da nekoliko ministara/sluzbenika/savjetnika znaju voditi biznis bolje od privatnih lica, vec zbog objektivnih prepreka u medjunarodnoj trgovini, konkurentnosti, tarifama/kvotama, mogucnostima razvijanja infrastrukture...A nekada su neke usluge toliko osjetljive i vazne za drustvo, da ne znam da li ce njihova privatizacija ikada biti moguca. (Ako mislite da je javni tv servis esencijalan, pojedini anarho-kapitalisti idu toliko daleko da predlazu privatizaciju policije) U ekonomskoj stvarnosti u kojoj zivimo nekada se drzavna firma pokaze kao efikasnije ili efektivnije rjesenje, prelazno ili stalno. Ja to mislim u ovom trenutku za Elektroprivredu, zbog jednih razloga, i vodovode zbog drugih. To ne znaci, medjutim, da mislim da je monopol drzave u energetskom sektoru dobar, i smatram pozitivnim ulazak privatnih firmi u energetski sektor koji ce probati ponuditi gradjanima jeftinije cijene.
Naravno, ne treba uvijek posmatrati sektore ili industrije u generalnom smislu, vec se u svakom slucaju treba odlucivati posebno. Recimo, dosta je razvijenih zemalja u kojima je drzava vlasnik telekomunikacijskih kompanija, koje u nekim slucajevima imaju monopol, i to se nije pokazalo kao lose rjesenje. U BiH, odnosno Federaciji, se monopol BH Telecoma (do prije nekoliko godina apsolutni monopol) nije pokazao kao dobro rjesenje za gradjane koji placaju dosta visoke cijene i dobiju dosta losu uslugu za te cijene.
Nisam siguran da mozemo dopustiti sebi da ideoloskim stavovima i idealima kojima tezimo rjesavamo svako konkretno ekonomsko pitanje. Ja sam licno tu dosta pragmatican, i o Postama, Elektroprivredi, GRAS-u, Vodovodu, RAD-u, Zeljeznicama, rudnicima, FTV-u...treba raspravljati odvojeno.
Stav o Elektroprivredi i vodovodima konkretno nismo zauzimali u smislu privatizacije. Ja vam mogu samo prenijeti vlastita razmisljanja.
Postoje sektori u svakoj drzavi u kojima drzava treba ucestvovati direktno, dakle kroz kompanije u vlasnistvu drzave. Ja to ne mislim zato sto smatram da nekoliko ministara/sluzbenika/savjetnika znaju voditi biznis bolje od privatnih lica, vec zbog objektivnih prepreka u medjunarodnoj trgovini, konkurentnosti, tarifama/kvotama, mogucnostima razvijanja infrastrukture...A nekada su neke usluge toliko osjetljive i vazne za drustvo, da ne znam da li ce njihova privatizacija ikada biti moguca. (Ako mislite da je javni tv servis esencijalan, pojedini anarho-kapitalisti idu toliko daleko da predlazu privatizaciju policije) U ekonomskoj stvarnosti u kojoj zivimo nekada se drzavna firma pokaze kao efikasnije ili efektivnije rjesenje, prelazno ili stalno. Ja to mislim u ovom trenutku za Elektroprivredu, zbog jednih razloga, i vodovode zbog drugih. To ne znaci, medjutim, da mislim da je monopol drzave u energetskom sektoru dobar, i smatram pozitivnim ulazak privatnih firmi u energetski sektor koji ce probati ponuditi gradjanima jeftinije cijene.
Naravno, ne treba uvijek posmatrati sektore ili industrije u generalnom smislu, vec se u svakom slucaju treba odlucivati posebno. Recimo, dosta je razvijenih zemalja u kojima je drzava vlasnik telekomunikacijskih kompanija, koje u nekim slucajevima imaju monopol, i to se nije pokazalo kao lose rjesenje. U BiH, odnosno Federaciji, se monopol BH Telecoma (do prije nekoliko godina apsolutni monopol) nije pokazao kao dobro rjesenje za gradjane koji placaju dosta visoke cijene i dobiju dosta losu uslugu za te cijene.
Nisam siguran da mozemo dopustiti sebi da ideoloskim stavovima i idealima kojima tezimo rjesavamo svako konkretno ekonomsko pitanje. Ja sam licno tu dosta pragmatican, i o Postama, Elektroprivredi, GRAS-u, Vodovodu, RAD-u, Zeljeznicama, rudnicima, FTV-u...treba raspravljati odvojeno.
-
kox
- Posts: 3244
- Joined: 12/09/2008 12:48
#20864 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Albin Zuhric: Hvala na odgovoru.
-
Novak20
- Posts: 15247
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#20865 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
O privatizaciji elektroprivrede ne vrijedi ni razmišljati. Da se kojim slučajem privatizira, elektroprivreda bi istog momenta počela uvoziti jeftiniji ugalj što bi pod ključ dovelo mnoge BiH rudnike ili u najboljem slučaju ostavilo bez posla cca 20.000 i više zaposlenih u rudnicima. Takav socijalni udar BiH bi teško preživjela a SDA koja inače od rata kontroliše rudnike, zapošljavanje u njima i novčane manipulacije ne bi nikako.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#20866 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
novak 20
Na posljednjim nekoliko stana se vodi diskusija pro et contra privatizacije velikih drzavnih kompanija.
Vi ste se oglasili povodom EP-a ali cu ja uzimajuci vas post kao primjer pokusati objasniti svoja razmisljanja na ovu temu.
Dakle.
Ugalj koji se kopa u vecini rudnika u BiH nije, najblaze receno, dobrog kvaliteta.
Osim sto je niskokalorican,zasicen je sumporom pa je njegovo sagorjevanje izuzetno opasno po ljudsko zdravlje i prirodnu sredinu.
U ekoloskoj studiji koja je radjena povodom dogradnje kapaciteta u Kladnju kao poseban, tehnoloski nerjesiv, je navedeno emitovanje mikrocestica koje nastaju sagorjevanjem uglja naseg kvaliteta sa opaskom za tu vrstu "problema" trenutno ne postoje efikasni filteri.
Proces europskih integracija nece zahtijevati od BiH restruktuiranje proizvodnje energije jer mi vec sada procentualno dobivamo dovoljno energije iz obnovljivih izvora a EU parametri sugerisu 35 i vise posto. Dakle, odluka o ekspanziji termoelektrana je iskljucivo nasa.
Takodje, kao sto vjerovatno znate, BiH ima viska energije i jedan znacajan dio izvozi.
(To sto elektricnu energije prodaje po 82 km a hercegovackom lobiju za svaki proizvedeni megavat po zakonu mora da isplacuje skor 900 km po megavatu je druga prica i povezana je skoro iskljucivo sa HDZ-ovim lobijem).
Ali da predjem na poentu...
Dugorocno, 20 000 ljudi zaposlenih u rudnicima, u tehnoloskom stanju u kojem su sada, nemaju buducnost.
Drzava sasvim sigurno nema novca da ih tehnoloski modernizuje i eventualno ucini rentalbilnim.
(Ovdje zanemarujem ekoloske i druge razloga koje sam iznio ranije i govorim samo o poslovanju kompanije koja moze proizvoditi bilo sta).
Ono sto hocu da kazem je sljedece; naravno da se mora voditi racuna o buducnosti rudara, kao i onih viskova koji su zaposleni u javnim preduzecima (vodovod, javni prevoz, itd.) ali strateski ekonomski pravac zemlje mora biti argumentovan dugorocnim ekonomskim razlozima opravdanosti i interesima cijele zajednice.Jedino tako uspostavljena "velika privreda" moci ce odgovoriti socijalnim zahtijevima ekonomske reforme koja ce od mnogih zahtijevati, ako ne "apetiti za promjenu" a ono barem pristanak.
Odrzavanje, da li zbog straha od pobune ili jednostavno zbog zelje da "ne barka" velikih sistema koji proizvode gubitke ne donosi dugorocno nista dobro ni radnicima koji tamo rade niti drustvu. Dapace.
Jedan mali primjer.
U GV Sarajevu u odjeljenju za protokol radi nekoliko zaposlenih (recimo, 4-5).
Njihov posao je da prime predatu postu, da je upisu u knjigu protokola, fotokopiraju ( u ogromnom broju primjeraka) i fizicki dostavu u sve kancelarije koje te dokumente trebaju imati. Nas prijedlog (2008) da se sva posta skenira, postavi na server i bude dostupna svakome kome treba nije dobio podrsku jer su se radnici protokola pobunili da im "mjenjamo opis radnog mjesta". Naravno da je nas prijedlog sadrzavao i njihovu preobuku i nije predvidjao smanjenje broja radnih mjesta niti umanjenje plata.(Za ta radna mjesta, u formi u kojoj su sada, kao sto se moze i pretpostaviti nije potrebno neko
posebno znanjeniti strucna sprema).Nazalost, ideja zaposlenih u tom odjeljenju je da ce oni svoj posao do kraja svog radnog vijeka raditi na isti nacin koji su naucili od onih od kojih su ga preuzeli.
Za kraj.
Ranije sam na ovom forumu govorio o necemu sto se u ekonomiji zove "zamka zemalja srednjeg dohotka".
Uprosteno, radi se o tome da je nasa radna preskupa da bi se u cijeni rada takmicila sa azisjkom i africkom radnom snagom, a nedovoljno obucena da bi ucestvovala u pravljenju sofisticirane tehnologije.Ekonomska istorija sugerise da su, po pravilu, zemlje koje su se nasle u takvoj zamci bile "okupirane" investitorima koji su, iz predvidljivih razloga, za lokaciju svojih kompanija trazili samo par stvari; najjeftiniju radnu snagu, odsustvo sindikalnog organizovanja i drzavni aparat spreman da zazmiri na bezbjednosne i druge opasnosti u procesu proizvodnje.
S druge strane, zemlje poput Indije i grupa zemalja u ekonomiji poznata pod nazivom "azijski tigrovi" su se iz te zamke izvukli iskljucivo znacajnim, disproporcionalnim ulaganjem u obrazovanje, tacnije, tehnicko obrazovanje. Indija je recimo propisala procenat ucenika srednjih skola koji moraju upisati tehnicke univerzitete, organizovani su "radnicki univerziteti", itd.
Kasniti u necemu, kao i analizirati bitku nakon sto se odigrala, ima mnogo prednosti.
Svijet, a i zemlje u okruzenju, nude mnogo jasnih, nedvosmislenih, lekcija o tome koje se javne resursi isplati privatizirati a koje ne.
Recimo, vodovod se namece kao jedan od primjera za koji analize skoro pa sigurno kazu; ne privatizirati.
(Isto je sa, recimo, institucijama kulture).
Naoruzani svojim znanjima i tudjim iskustvima mi reforme mozemo sprovesti sa maksimalno ublazenim socijalnim posljedicama i uspostaviti sisteme koji su efikasni. Ono sto je sigurno je sljedece; ovako kako se radilo do sada sigurno vise ne moze a pogotovo je iluzorno vjerovati da sistem u dogledno vrijeme moze proizvesti drugaciju vrstu menadzera u javnom sektoru od ovog kakav imamo sada.
Sasvim sam siguran da bi u jednoj objektivnoj, strucnoj, analizi rizika za BiH ne mjenjanje sadasnjeg sistema bilo na vrhi liste stvari koje nikako ne smijemo raditi.
Nas stav, kao sto sigurno znate, i Albin je o tome govorio, je da promjene u poreskom sistemu ( progresivni porez, porez na imovinu, itd.) postanu mehanizmi koij najvecim dijelom moraju, i mogu, obezbjediti da reforme budu implementirane, odnosno, da socijalni teret reformi bude socijalno pravedan.
p.k.
Sve dok sva javna finansijska sredstva i resurse budemo tretirali kao gigantske socijalne fondove i partijske biroe za zaposljavanje zaba ce se mirno brckati u vodi nesvjesna da se kuha.
Na posljednjim nekoliko stana se vodi diskusija pro et contra privatizacije velikih drzavnih kompanija.
Vi ste se oglasili povodom EP-a ali cu ja uzimajuci vas post kao primjer pokusati objasniti svoja razmisljanja na ovu temu.
Dakle.
Ugalj koji se kopa u vecini rudnika u BiH nije, najblaze receno, dobrog kvaliteta.
Osim sto je niskokalorican,zasicen je sumporom pa je njegovo sagorjevanje izuzetno opasno po ljudsko zdravlje i prirodnu sredinu.
U ekoloskoj studiji koja je radjena povodom dogradnje kapaciteta u Kladnju kao poseban, tehnoloski nerjesiv, je navedeno emitovanje mikrocestica koje nastaju sagorjevanjem uglja naseg kvaliteta sa opaskom za tu vrstu "problema" trenutno ne postoje efikasni filteri.
Proces europskih integracija nece zahtijevati od BiH restruktuiranje proizvodnje energije jer mi vec sada procentualno dobivamo dovoljno energije iz obnovljivih izvora a EU parametri sugerisu 35 i vise posto. Dakle, odluka o ekspanziji termoelektrana je iskljucivo nasa.
Takodje, kao sto vjerovatno znate, BiH ima viska energije i jedan znacajan dio izvozi.
(To sto elektricnu energije prodaje po 82 km a hercegovackom lobiju za svaki proizvedeni megavat po zakonu mora da isplacuje skor 900 km po megavatu je druga prica i povezana je skoro iskljucivo sa HDZ-ovim lobijem).
Ali da predjem na poentu...
Dugorocno, 20 000 ljudi zaposlenih u rudnicima, u tehnoloskom stanju u kojem su sada, nemaju buducnost.
Drzava sasvim sigurno nema novca da ih tehnoloski modernizuje i eventualno ucini rentalbilnim.
(Ovdje zanemarujem ekoloske i druge razloga koje sam iznio ranije i govorim samo o poslovanju kompanije koja moze proizvoditi bilo sta).
Ono sto hocu da kazem je sljedece; naravno da se mora voditi racuna o buducnosti rudara, kao i onih viskova koji su zaposleni u javnim preduzecima (vodovod, javni prevoz, itd.) ali strateski ekonomski pravac zemlje mora biti argumentovan dugorocnim ekonomskim razlozima opravdanosti i interesima cijele zajednice.Jedino tako uspostavljena "velika privreda" moci ce odgovoriti socijalnim zahtijevima ekonomske reforme koja ce od mnogih zahtijevati, ako ne "apetiti za promjenu" a ono barem pristanak.
Odrzavanje, da li zbog straha od pobune ili jednostavno zbog zelje da "ne barka" velikih sistema koji proizvode gubitke ne donosi dugorocno nista dobro ni radnicima koji tamo rade niti drustvu. Dapace.
Jedan mali primjer.
U GV Sarajevu u odjeljenju za protokol radi nekoliko zaposlenih (recimo, 4-5).
Njihov posao je da prime predatu postu, da je upisu u knjigu protokola, fotokopiraju ( u ogromnom broju primjeraka) i fizicki dostavu u sve kancelarije koje te dokumente trebaju imati. Nas prijedlog (2008) da se sva posta skenira, postavi na server i bude dostupna svakome kome treba nije dobio podrsku jer su se radnici protokola pobunili da im "mjenjamo opis radnog mjesta". Naravno da je nas prijedlog sadrzavao i njihovu preobuku i nije predvidjao smanjenje broja radnih mjesta niti umanjenje plata.(Za ta radna mjesta, u formi u kojoj su sada, kao sto se moze i pretpostaviti nije potrebno neko
posebno znanjeniti strucna sprema).Nazalost, ideja zaposlenih u tom odjeljenju je da ce oni svoj posao do kraja svog radnog vijeka raditi na isti nacin koji su naucili od onih od kojih su ga preuzeli.
Za kraj.
Ranije sam na ovom forumu govorio o necemu sto se u ekonomiji zove "zamka zemalja srednjeg dohotka".
Uprosteno, radi se o tome da je nasa radna preskupa da bi se u cijeni rada takmicila sa azisjkom i africkom radnom snagom, a nedovoljno obucena da bi ucestvovala u pravljenju sofisticirane tehnologije.Ekonomska istorija sugerise da su, po pravilu, zemlje koje su se nasle u takvoj zamci bile "okupirane" investitorima koji su, iz predvidljivih razloga, za lokaciju svojih kompanija trazili samo par stvari; najjeftiniju radnu snagu, odsustvo sindikalnog organizovanja i drzavni aparat spreman da zazmiri na bezbjednosne i druge opasnosti u procesu proizvodnje.
S druge strane, zemlje poput Indije i grupa zemalja u ekonomiji poznata pod nazivom "azijski tigrovi" su se iz te zamke izvukli iskljucivo znacajnim, disproporcionalnim ulaganjem u obrazovanje, tacnije, tehnicko obrazovanje. Indija je recimo propisala procenat ucenika srednjih skola koji moraju upisati tehnicke univerzitete, organizovani su "radnicki univerziteti", itd.
Kasniti u necemu, kao i analizirati bitku nakon sto se odigrala, ima mnogo prednosti.
Svijet, a i zemlje u okruzenju, nude mnogo jasnih, nedvosmislenih, lekcija o tome koje se javne resursi isplati privatizirati a koje ne.
Recimo, vodovod se namece kao jedan od primjera za koji analize skoro pa sigurno kazu; ne privatizirati.
(Isto je sa, recimo, institucijama kulture).
Naoruzani svojim znanjima i tudjim iskustvima mi reforme mozemo sprovesti sa maksimalno ublazenim socijalnim posljedicama i uspostaviti sisteme koji su efikasni. Ono sto je sigurno je sljedece; ovako kako se radilo do sada sigurno vise ne moze a pogotovo je iluzorno vjerovati da sistem u dogledno vrijeme moze proizvesti drugaciju vrstu menadzera u javnom sektoru od ovog kakav imamo sada.
Sasvim sam siguran da bi u jednoj objektivnoj, strucnoj, analizi rizika za BiH ne mjenjanje sadasnjeg sistema bilo na vrhi liste stvari koje nikako ne smijemo raditi.
Nas stav, kao sto sigurno znate, i Albin je o tome govorio, je da promjene u poreskom sistemu ( progresivni porez, porez na imovinu, itd.) postanu mehanizmi koij najvecim dijelom moraju, i mogu, obezbjediti da reforme budu implementirane, odnosno, da socijalni teret reformi bude socijalno pravedan.
p.k.
Sve dok sva javna finansijska sredstva i resurse budemo tretirali kao gigantske socijalne fondove i partijske biroe za zaposljavanje zaba ce se mirno brckati u vodi nesvjesna da se kuha.
- Ricken
- Posts: 6053
- Joined: 03/05/2011 23:00
- Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
- Contact:
#20867 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nema ništa pravedno u progresivnom oporezovanju u današnjoj BiH, čak niti sa socijalne strane. Kod osobe sa većim dohodkom je veća osnovica, pa se za istu stopu plati i više poreza, bogami i doprinosa, a primljena javna usluga je ravna 0. Poreznu politiku i politiku doprinosa, treba graditi na realnoj pretpostavci da građani trebaju da za plaćeni porez nešto i dobiju. Osim skupe javne uprave bh građani skoro da ništa i nedobiju. Zdrvstvo problem, skup impuls, cijena vode divlja, uz to kvaliteta sve lošija, cijena struje nerealna, u cijenu plina ugrađeni i dugovi iz ranijih godina prema Rusiji, cestovna infrastruktura loša i nesigurna, željeznički saobraćaj nepostoji, javni saobraćaj smijurija. Dakle sve što je na javnoj upravi, je potpuni promašaj u privrednom smislu. Pa čak i obrazovanje, i tu smo pokazali potpuni amaterizam. Najviše javne obrazovne institucije se više bave aferama nego strategijom obrazovanja.
Iz svih ovih činjenica se pokazuje da je država nesposobna upravljati javnim resursima, i da takva nepsoobnost može dovesti samo do još većih poremečaja u našoj ekonomiji. Za BiH, ovakva kakva, je, privatizacija javnih resursa je put ka efikasnijem korištenju dobara i resursa. Tih 20.000 ljudi iz rudnika se mogu zaštiti carinskom politikom, ukoliko je to uopće ekonosmki opravdano.
Jedini fokus naše agresivne porezne politike treba da bude u sferama neiskorištenih poljoprivrednih resursa, tipa imaš poljoprivredno zemljište, i na njemu nesadiš ništa, plati zato enorman porez. A progresivno oporezivanje, ostavimo državama poput skandinavije, koje nemaju 365 ministara, 17 vlada i čija javna uprava nije naslonjena na glasačku mašineriju.
U stvari da nazovemo stvari pravim imenom, BiH je već ima 20 godina, skupa sa svim svojim javnim resursima, potpuno privatna, u rukama političkih moćnika. Javna privatizacija je jedini put u poštenije bh društvo, u kojem će se dohodak raspoređivati na bazi rada i sposobnosti, a ne na bazi političke pripadnosti i podobnosti.
Iz svih ovih činjenica se pokazuje da je država nesposobna upravljati javnim resursima, i da takva nepsoobnost može dovesti samo do još većih poremečaja u našoj ekonomiji. Za BiH, ovakva kakva, je, privatizacija javnih resursa je put ka efikasnijem korištenju dobara i resursa. Tih 20.000 ljudi iz rudnika se mogu zaštiti carinskom politikom, ukoliko je to uopće ekonosmki opravdano.
Jedini fokus naše agresivne porezne politike treba da bude u sferama neiskorištenih poljoprivrednih resursa, tipa imaš poljoprivredno zemljište, i na njemu nesadiš ništa, plati zato enorman porez. A progresivno oporezivanje, ostavimo državama poput skandinavije, koje nemaju 365 ministara, 17 vlada i čija javna uprava nije naslonjena na glasačku mašineriju.
U stvari da nazovemo stvari pravim imenom, BiH je već ima 20 godina, skupa sa svim svojim javnim resursima, potpuno privatna, u rukama političkih moćnika. Javna privatizacija je jedini put u poštenije bh društvo, u kojem će se dohodak raspoređivati na bazi rada i sposobnosti, a ne na bazi političke pripadnosti i podobnosti.
- kandelabar
- Posts: 680
- Joined: 30/03/2013 03:20
#20868 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da je za sada ovo odličan put kojim ide stranka NS iz razloga što uticaj na nivou Federacije je neznatan ali u Kantonu Sarajevo svakako da mogu biti značajan korektivni faktor i da to trebaju maksimalno iskoristiti u ove 4godine kako bi 2018g krenuli na uzimanje većeg dijela kolača na Federalnom nivou neki rezultat kao što je DF sada uradio osim ako ne bude u međuvremenu neko ujedinjenje ljevice..
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#20869 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Na početku i na kraju svake reforme stoji novac ili neka vrijednost koja ima svoj novčani ekvivalent. Za neke od projekata (Sufinansiranje samozapošljavanja mladih) se novac može naći i u postojećim budžetima.
Npr. http://www.starigrad.ba/bs2/vijest.php?id=4466 Općina Stari grad Sarajevo je objavila da SBiH duguje za zakup poslovnog prostora u vlasništvu općine (tj. vlasništvu stanovnika općine) preko 120.000 KM, a da KO SDA duguje preko 50.000 KM (to je onaj Kantonalni odbor, koji će nam dati državnog i kantonalnog premijera, buljuk ministara, direktora JU i JP, članova komisija i NO/UO, itd.)
Istovremeno se političkim organizacijama, samo na nivou KS iz raznih budžeta (općinski, gradski, kantonalni) isplaćuju milionska sredstva.
Općina Centar kao i brojne druge, političkim organizacijama iznajmljuje općinske poslovne prostore po cijeni od 1KM po m2.
Ovo je još jedan primjer kako, a "sve po zakonu", političke stranke uživaju povlašten položaj u odnosu na ostatak društva.
Siguran sam da bi se zakonskim preciziranjem uvjeta korištenja posl. prostora od strane političkih organizacija, te uvezivanjem redovnih budžetskih isplata sa urednim izmirenjem obaveza (kao što se to zahtjeva u slučajevima javnih nabavki i javnim pozivima za dodjelu grantova), stvorio finansijski prostor na nivou svake općine za sufinansiranje barem jedne start-up firme u programu samozapošljavanja mladih.
I sve to bez dodatnog zaduživanja ili smanjenja socijalnih davanja.
Konkretno, zašto neka mlada firma sa inovativnom idejom ne bi došla u poziciju da koristi 2 god. općinski prostor po cijeni od 1KM po m2?
Npr. http://www.starigrad.ba/bs2/vijest.php?id=4466 Općina Stari grad Sarajevo je objavila da SBiH duguje za zakup poslovnog prostora u vlasništvu općine (tj. vlasništvu stanovnika općine) preko 120.000 KM, a da KO SDA duguje preko 50.000 KM (to je onaj Kantonalni odbor, koji će nam dati državnog i kantonalnog premijera, buljuk ministara, direktora JU i JP, članova komisija i NO/UO, itd.)
Istovremeno se političkim organizacijama, samo na nivou KS iz raznih budžeta (općinski, gradski, kantonalni) isplaćuju milionska sredstva.
Općina Centar kao i brojne druge, političkim organizacijama iznajmljuje općinske poslovne prostore po cijeni od 1KM po m2.
Ovo je još jedan primjer kako, a "sve po zakonu", političke stranke uživaju povlašten položaj u odnosu na ostatak društva.
Siguran sam da bi se zakonskim preciziranjem uvjeta korištenja posl. prostora od strane političkih organizacija, te uvezivanjem redovnih budžetskih isplata sa urednim izmirenjem obaveza (kao što se to zahtjeva u slučajevima javnih nabavki i javnim pozivima za dodjelu grantova), stvorio finansijski prostor na nivou svake općine za sufinansiranje barem jedne start-up firme u programu samozapošljavanja mladih.
I sve to bez dodatnog zaduživanja ili smanjenja socijalnih davanja.
Konkretno, zašto neka mlada firma sa inovativnom idejom ne bi došla u poziciju da koristi 2 god. općinski prostor po cijeni od 1KM po m2?
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#20870 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
procitah ovo dragi pk i ne kontam te al ozbiljno?Pedja Kojovic wrote: Na posljednjim nekoliko stana se vodi diskusija pro et contra privatizacije velikih drzavnih kompanija.
Vi ste se oglasili povodom EP-a ali cu ja uzimajuci vas post kao primjer pokusati objasniti svoja razmisljanja na ovu temu.
Dakle.
1-Ugalj koji se kopa u vecini rudnika u BiH nije, najblaze receno, dobrog kvaliteta.
Osim sto je niskokalorican,zasicen je sumporom pa je njegovo sagorjevanje izuzetno opasno po ljudsko zdravlje i prirodnu sredinu.
U ekoloskoj studiji koja je radjena povodom dogradnje kapaciteta u Kladnju kao poseban, tehnoloski nerjesiv, je navedeno emitovanje mikrocestica koje nastaju sagorjevanjem uglja naseg kvaliteta sa opaskom za tu vrstu "problema" trenutno ne postoje efikasni filteri.
Proces europskih integracija nece zahtijevati od BiH restruktuiranje proizvodnje energije jer mi vec sada procentualno dobivamo dovoljno energije iz obnovljivih izvora a EU parametri sugerisu 35 i vise posto. Dakle, odluka o ekspanziji termoelektrana je iskljucivo nasa.
Takodje, kao sto vjerovatno znate, BiH ima viska energije i jedan znacajan dio izvozi.
(To sto elektricnu energije prodaje po 82 km a hercegovackom lobiju za svaki proizvedeni megavat po zakonu mora da isplacuje skor 900 km po megavatu je druga prica i povezana je skoro iskljucivo sa HDZ-ovim lobijem).
Ali da predjem na poentu...
Dugorocno, 20 000 ljudi zaposlenih u rudnicima, u tehnoloskom stanju u kojem su sada, nemaju buducnost.
Drzava sasvim sigurno nema novca da ih tehnoloski modernizuje i eventualno ucini rentalbilnim.
(Ovdje zanemarujem ekoloske i druge razloga koje sam iznio ranije i govorim samo o poslovanju kompanije koja moze proizvoditi bilo sta).
Ono sto hocu da kazem je sljedece; naravno da se mora voditi racuna o buducnosti rudara, kao i onih viskova koji su zaposleni u javnim preduzecima (vodovod, javni prevoz, itd.) ali strateski ekonomski pravac zemlje mora biti argumentovan dugorocnim ekonomskim razlozima opravdanosti i interesima cijele zajednice.Jedino tako uspostavljena "velika privreda" moci ce odgovoriti socijalnim zahtijevima ekonomske reforme koja ce od mnogih zahtijevati, ako ne "apetiti za promjenu" a ono barem pristanak.
Odrzavanje, da li zbog straha od pobune ili jednostavno zbog zelje da "ne barka" velikih sistema koji proizvode gubitke ne donosi dugorocno nista dobro ni radnicima koji tamo rade niti drustvu. Dapace.
2-S druge strane, zemlje poput Indije i grupa zemalja u ekonomiji poznata pod nazivom "azijski tigrovi" su se iz te zamke izvukli iskljucivo znacajnim, disproporcionalnim ulaganjem u obrazovanje, tacnije, tehnicko obrazovanje. Indija je recimo propisala procenat ucenika srednjih skola koji moraju upisati tehnicke univerzitete, organizovani su "radnicki univerziteti", itd.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20871 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Kluz franjo 
Svidja mi se tvoj politiki rezon. Ne samo vezano za ovaj post iznad. Nadam se da ces svoja politicka razmisljanja usmjeriti kroz aktivniji angazman...eto recimo kroz NS.
Svidja mi se tvoj politiki rezon. Ne samo vezano za ovaj post iznad. Nadam se da ces svoja politicka razmisljanja usmjeriti kroz aktivniji angazman...eto recimo kroz NS.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#20872 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zahvaljujem.-LIBERO- wrote:@Kluz franjo
Svidja mi se tvoj politiki rezon. Ne samo vezano za ovaj post iznad. Nadam se da ces svoja politicka razmisljanja usmjeriti kroz aktivniji angazman...eto recimo kroz NS.
Uvjeren sam da svako od nas, bilo kroz politički ili kroz "obični" građanski aktivizam može dati mali doprinos poboljšanju situacije.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#20873 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ponestalo vam blogera?-LIBERO- wrote:@Kluz franjo
Svidja mi se tvoj politiki rezon. Ne samo vezano za ovaj post iznad. Nadam se da ces svoja politicka razmisljanja usmjeriti kroz aktivniji angazman...eto recimo kroz NS.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20874 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Nama?
A ko ste onda 'Vi'?
A ko ste onda 'Vi'?
- Lokman
- Posts: 885
- Joined: 28/02/2014 13:00
#20875 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Još jedan dokaz da je ovaj sistem partitokratija pravila za sebe, dovoljno je analizirati tokove novca i shvatiti da su građani taoci jedne grupice lopova iz vrha vladajućih stranaka. Jako dobra analiza.kluz franjo wrote:Na početku i na kraju svake reforme stoji novac ili neka vrijednost koja ima svoj novčani ekvivalent. Za neke od projekata (Sufinansiranje samozapošljavanja mladih) se novac može naći i u postojećim budžetima.
Npr. http://www.starigrad.ba/bs2/vijest.php?id=4466 Općina Stari grad Sarajevo je objavila da SBiH duguje za zakup poslovnog prostora u vlasništvu općine (tj. vlasništvu stanovnika općine) preko 120.000 KM, a da KO SDA duguje preko 50.000 KM (to je onaj Kantonalni odbor, koji će nam dati državnog i kantonalnog premijera, buljuk ministara, direktora JU i JP, članova komisija i NO/UO, itd.)
Istovremeno se političkim organizacijama, samo na nivou KS iz raznih budžeta (općinski, gradski, kantonalni) isplaćuju milionska sredstva.
Općina Centar kao i brojne druge, političkim organizacijama iznajmljuje općinske poslovne prostore po cijeni od 1KM po m2.
Ovo je još jedan primjer kako, a "sve po zakonu", političke stranke uživaju povlašten položaj u odnosu na ostatak društva.
Siguran sam da bi se zakonskim preciziranjem uvjeta korištenja posl. prostora od strane političkih organizacija, te uvezivanjem redovnih budžetskih isplata sa urednim izmirenjem obaveza (kao što se to zahtjeva u slučajevima javnih nabavki i javnim pozivima za dodjelu grantova), stvorio finansijski prostor na nivou svake općine za sufinansiranje barem jedne start-up firme u programu samozapošljavanja mladih.
I sve to bez dodatnog zaduživanja ili smanjenja socijalnih davanja.
Konkretno, zašto neka mlada firma sa inovativnom idejom ne bi došla u poziciju da koristi 2 god. općinski prostor po cijeni od 1KM po m2?
