GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20801 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

BadBoy wrote:
man_464 wrote:Ja niti sam uveo niti prvi pomenuo ilegalnu konkurenciju. Pa vi podrzavate kršenje Zakona i propisa.

Vala stalno isto pricate. Ne znam sta vam je. :-)
Dobro, evo da promijenimo priču i razgovarmao konkretno, može?

Zašto je GRAS 2008-2009 samovoljno ukinuo minibusku liniju br. 51 Baščaršija - Vratnik? Nakon početka radova na izgradnji sjedišta Islamske zajednice na Kovačima, minibuski terminal (sa kojeg su polazile linije 52 - Faletići i 55 - Sedrenik) je izmješten na Čaršiju kod taxi štanda sa kojeg je do tada išla samo linija 51.

Ubrzo nakon toga kombi za Vratnik je sve rjeđe vozio da bi negdje od 2009 i potpuno prestao voziti. Na upite vozačima dobivali smo odgovore "možete svi stati u kombi za Faletiće ili Sedrenik ionako vozim istom rutom". Da, u špici baš mogu svi stati i sa Faletića i sa Sedrenika i sa Vratnika i još su i te linije neredovne.

Dakle to je bilo prije 10tak godina kada stanje sa minibusima nije bilo toliko teško kao danas.
Zato sto je i tada bila kriza sa minibusima. Od 2009 do 2012 kada su dosli ganz novi kupljeni isuzu bilo je u jednom momentu manje od 20 minibusa. 2012 na kratko je radilo skoro sve pa i linija 51. Nije dugo potrajalo.

Niko ne ukida jer mu se moze. Vidjeli smo kad je bilo 90 autobusa da je pokrivenost autobuskih linija bila 95%. Kako su redom padali i kvarili se a dijelova nema tako je i padao procenat popunjenosti linija.
Sodom1 wrote:
Radar71 wrote:
liaar wrote: Pa uporno ti uvodiš Centrotrans u priču, u svakom postu ih spomeneš, ha direktno ha indirektno.
Vidiš da lupa jednu te istu priču
kad su pre par mjeseci se zapalili cini mi se plinasi 1 ili dva , ovdje je odmah isto vece napisao da je neko iz Centre zapalio buseve :D
Samo opet pokazujes kako ne citas i ne pratis pa tvrdis da su plinasi. Dan sutra je odmah napisan demant i naveden uzrok.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20802 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Druze ne skreci s teme, plinas ne plinas ,ti si rekao bez imalo ustrucavanja to je Centro sabotirao :skoljka:
mahalik
Posts: 2010
Joined: 12/09/2009 16:48

#20803 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalik »

Evo večeras najavili smjenu tog Gusica. Zar je on bio konakovicev?
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#20804 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by liaar »

Sodom1 wrote:Druze ne skreci s teme, plinas ne plinas ,ti si rekao bez imalo ustrucavanja to je Centro sabotirao :skoljka:
Pa i kad su osvanule slike Mladića u Lukavici, ovih par GRAS advokata subili najglasniji kako je to CENTROTRANS uradio. Ne bilo ko drugi, nego CENTROTRANS, jer aman ti Bože i oni dijele isti objekat sa njima.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20805 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Sodom1 wrote:Druze ne skreci s teme, plinas ne plinas ,ti si rekao bez imalo ustrucavanja to je Centro sabotirao :skoljka:
I potvrđujem.
Ali isto tako cim je bilo vještačenje stavio sam link da je kvar instalacija.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#20806 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

mahalik wrote:Evo večeras najavili smjenu tog Gusica. Zar je on bio konakovicev?

Da. Kazu da frajer ima srednju skolu bez dana radnog staza.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20807 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

man_464 wrote:
Sodom1 wrote:Druze ne skreci s teme, plinas ne plinas ,ti si rekao bez imalo ustrucavanja to je Centro sabotirao :skoljka:
I potvrđujem.
Ali isto tako cim je bilo vještačenje stavio sam link da je kvar instalacija.
I tebi je to notmalno? Bez ikakvih dokaza odmah u Centru?
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#20808 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Da. Jer je to klasično za njih.
:thumbup:

Plina nema. Uskoro opet samo 35 autobusa u prometu.
:run:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20809 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Ja mogu nekog mrziti koliko hocu, Ali to me ne sme spreciti da budem pravedan :thumbup:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9159
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#20810 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

User avatar
Maharadza
Posts: 17072
Joined: 30/01/2013 15:13

#20811 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

Zavera bRe, uzeše nam posoooo! :cry:
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20812 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Da ugrabe koji dan prije nego GRAS bude oslobođen javnih nabavki. Šta su čekali do sad kad je već to jasno.

Iz Agencije za javne nabavke rekli su da nema prepreka da GRAS bude oslobođen, ali da ih mora osloboditi konkurencijsko vijeće.
Konkurencijsko kaže isto da nema prepreka, samo im treba od ministarstva napismeno da GRAS ima konkureniju.
Ministarstvo je valjda poslalo taj dopis, i iduće sedmice bi trebala odluka biti.

Što se tiče plina, potpuno ga je nestalo, valjda i tu čekaju da se donese to oslobađanje, pa se nije raspisivao tender na viši iznos od 50.000KM
Ali eto ovih dana je je*eno. Što se tiče plinaša danas radio samo jedan prijepodne i jedan popodne. Juče ujutru 4, popodne ostao jedan.

Uglavnom kad se donese odluka na koju gras IMA pravo koliko god se ko ljutio, trebalo bi se ako je vjerovati u kratko vrijeme popraviti stanje.
Neko je davno citirao taj dio zakona o javnim nabavkama, koji jasno to odobrava.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9159
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#20813 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

Ma dragi @trambusek88 sta se ima grabiti, pogledaj komentare na FB stranici opstine SG u vezi ove vijesti. Ja nisam ni znao (hvala Bogu ne koristim kombi prevoz) GRAS je ukinuo pa cini mi se gotovo sve kombi linije u SG. :shock: Zadrzali su neke i uklopili ukinute kao usputne stanice.
BadBoy
Posts: 9612
Joined: 01/11/2005 21:55

#20814 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

Pitar sa Kariba wrote:Ma dragi @trambusek88 sta se ima grabiti, pogledaj komentare na FB stranici opstine SG u vezi ove vijesti. Ja nisam ni znao (hvala Bogu ne koristim kombi prevoz) GRAS je ukinuo pa cini mi se gotovo sve kombi linije u SG. :shock: Zadrzali su neke i uklopili ukinute kao usputne stanice.
Pisao sam o tome u komentarima iznad. Potpuno su ukinuli liniju br. 51 Baščaršija - Vratnik (govorim sad samo o sunčanoj strani, ne znam kakvo je stanje na memli strani, vjerovatno je i tamo ukinuto ili neredovno par linija). Ostale su 52 i 55 (za Faletiće i Sedrenik) i one su prenatrpane i neredovne.

Da preduhitrim komentare: "nije GRAS ni za šta kriv" :D :D

Ja od kad znam za sebe bio je javašluk sa minibuskim saobraćajem. Nikad nije bio pouzdan i redovan čak i prije 2008-2009.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9159
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#20815 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

@BadBoy, ma ja o tome i pricam. I na memli strani je jos gore (sudeci po komentarima korisnika) vi makar sunca imate :D .
Ako se "jedan kombi pođahkad" moze nazvati zadrzavanje linija.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20816 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

Pitar sa Kariba wrote:Ma dragi @trambusek88 sta se ima grabiti, pogledaj komentare na FB stranici opstine SG u vezi ove vijesti. Ja nisam ni znao (hvala Bogu ne koristim kombi prevoz) GRAS je ukinuo pa cini mi se gotovo sve kombi linije u SG. :shock: Zadrzali su neke i uklopili ukinute kao usputne stanice.
Kakav pogresan i neobrazovan komentar.
Prvo Gras ne moze ukidati linije,jer iste samo moze Ministarstvo jer je za njih nadlezno.Moze samo da ih ne odrzava iz opcepoznate cinjenice da nemaju vozila,a da tenderi nabavke nisu realizovani.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 9159
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#20817 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitar sa Kariba »

Kako komentar moze biti neobrazovan?
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20818 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Niko nije kriv,niko nizasta ne odgovara,to je to :run:
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20819 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Tada se i počeo osipati vozni park. Oni prvi Otoyoli što su došli iza rata, i oni TAM-ovi iz donacije Japana. Onda je krenulo osipanje i plavih iz EU donacije do 2010 ih je većina završila karijeru. Jedan eto još uvijek radi, radio dugo na Širokači.
2011 stanje na svim linijama bilo slično kao sada. Onda su došli ovi Novociti, a prethodno dok je Haris Kadić (SDP) bio direktor bio je osposobljen i određen broj starih minibusa, tako da se tada situacija stabilizovala.

Isto su problemi sa autobusima počeli 2008. Tada su počela da fale prva vozila, tako da se neke linije nisu odravale u 100% obimu. Npr Nedžarići-Dobrinja, tu se situacija malo popravila kad su došli Ikarbusi, i kad su Japanci donirali dijelove za MAN-ove iz njihove donacije, ali nije dugo potrajalo.
Onda do kraja godine opet došlo da nema dijelova za sva vozila, a 2011 neke linije u potpunosti prestale da se održavaju.

Što se tiče tzv namjernog ispuštanja vožnji, dešava se da se motori pregriju, ljeti vrlo često, zimi rjeđe, tako da vozilo mora preskakati poneku turu da ohladi motor.
Dešava se da vozilo jednostavno ode sa linije jer je vozaču javljeno da treba otići na prioritetniju liniju, a instrukcija je da tada javi putnicima da je vozilo u kvaru, i dispečer isto, a u stvari u kvaru je drugo vozilo kojeg ovaj mijenja.
Naravno česti su i sitni kvarovi, neka lampica se upali na tabli.

Što se tiče vozača koji namjerno zabušavaju, takvi su u manjini, a ja sam za to da se napravi direkcija za javni saobraćaj i da se preko GPS sistema vozila uvežu sa tom direkcijom pod kontrolom ministarstva saobrćajaja, pa ako se neko vozilo isključi iz saobraćaja, da se mora pravdati direkciji.

Sad je tako kako je, minibuski saobrćaj radi tek negdje sa 25-30% kapaciteta.

Nadam se da će biti bolje, očekujem mnogo od ove predstojeće odluke, jer ima para za vozila, navodno se akumuliralo para i za dijelove, jer davao je kanton i za tu namjenu.
Ako se do kraja proljeća ne popravi stanje onda neće nikad, i onda će stvarno biti ključ u bravu.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#20820 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by johntra »

Prema Gušićevim riječima, ima danas tramvaja i autobusa viška na ulicama... :D
User avatar
trambusek88
Posts: 5149
Joined: 03/10/2009 23:51

#20821 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Tramvaja ima, a autobusi rade prepolovljenim kapacitetom jer nema plina, pa linije rade smanjenim kapacitetom, a neke ne rade nikako.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#20822 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bach »

U Banja Luci Japanci (isti oni koji su Grasu donirani 2008) voze bez problema.

Image
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#20823 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by johntra »

Ovi su još stariji od tih...prvi Japanci su došči još ranije, to je ta ista tura kao i u BL...kasnije su donaciju dobili BG i MO...
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#20824 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nlt »

nije ništa donirano 2008, već 1998
drugo, gras je kupio manove 2007/2008
ali oni već imaju po milion pređenih kilometara, tako da ne treba nešto previše očekivati od tih autobusa
kako ovako narod ne konta, vozilo se upali ujutru u 6 recimo, a nevečer se tek iza 23 ugasi, po čitav dan, tri smjene ono vrti,
to ti je max 10 godina i gotovo
BadBoy
Posts: 9612
Joined: 01/11/2005 21:55

#20825 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by BadBoy »

nlt wrote:nije ništa donirano 2008, već 1998
drugo, gras je kupio manove 2007/2008
ali oni već imaju po milion pređenih kilometara, tako da ne treba nešto previše očekivati od tih autobusa
kako ovako narod ne konta, vozilo se upali ujutru u 6 recimo, a nevečer se tek iza 23 ugasi, po čitav dan, tri smjene ono vrti,
to ti je max 10 godina i gotovo
Konta to narod, ali kako GRAS ne konta da baš takva vozila trebaju dobro održavanje. Ali jok, lakše je izgovore tražiti te Centrotrans, te kanton, te ministarstvo. Jarane, neće ministar doći i mijenjati pakne na minibusu ili zamijeniti neki dio na autobusu. Barem je održavanje moglo biti ok, jer ono 100% ovisi od GRAS-a. Ali nisu znali i sada su tu gdje jesu.
Post Reply