Demokratska fronta Željko Komšić

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20776 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Mozda se sakrivaju, no to je pitanje buducih principa. Koliko god se etnicari puhali da se mora prihvatiti njihova koncepcija, SDA i HDZ ne mogu sami formirati vlast.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51218
Joined: 29/06/2011 23:39

#20777 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by dječak sa šibicama »

Pa DF je cijelo vrijeme podrzavao istu tu koncepciju, ponuda im je na stolu vec danima, i sad odjednom eto kao oni nece.

Eto kao, hoce oni financije i poljoprivredu, da bi ucinili zivot gradjanima boljim :oops: duse drage, njima je prosepritet gradjana na pameti, nikako njihov licni dobitak. Pa ko ih nebi volio, kako imamo srca biti protiv takvih ljudi.

Jos mi u glavi odzvanjaju Zlajini monolozi o prosperitetu gradjana, napretku drzave, kako ce on to donijeti, pronijeti, kako ce on, sta ce on... slusas Komsica, cujes Zlaju.

Sve veliki borci za prosperitet gradjana.
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#20778 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by dpjokala26 »

gidra wrote:
Ja bih volio da jednom iz zapadnog Mostara ili Banja Luke krene incijativa neke građanske opcije a ne vazda iz Sarajeva..
:chmoljava: salis se. :lol: ima tamo hejbet takvih, samo se nazivaju pravim imenom nacionalnim.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20779 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

To nikad nije bilo na stolu. Izetbegović i Komšić su dogovorili 4 + 1 u subotu, ali da u ta četiri budu energetika ili finansije, te da zajedničko bude poljoprivreda. Izetbegović je u nedjelju rekao da HDZ-u pripadaju finansije, a SDA-u energetika, dok bi poljoprivredu "dijelili" sa DF-om. To ne dolazi u obzir. DF ima pravo koje im je dato ogromnim biračkim povjerenjem, na utjecajna ministarstva, kako bi pokušali uraditi nešto. Jer, za njihovu budućnost je opasna koalicija sa etno-nacionalnim partijama, i ukoliko bi pristali statirati u kukuruzu SDA-u i HDZ-u nesumnjivo bi imali katastrofalan feedback od javnosti. Zato DF-u trebaju ozbiljna, utjecajna ministarstva, i zato će ih DF, nesumnjivo, i dobiti.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20780 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Kako je podrzao tu koncepciju kada su jasno rekli da je uslov da imaju jednak broj ministarstava kao HDZ.

HDZ + SDA koncept je da broj glasova ne igra ulogu u formiranju vlasti, DF da igra.

Ovo sa snagom ministarstava je samo drugi nacin da se isto kaze. 4 jaka = 6 slabih.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#20781 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Revolucionar ★ »

Hahah, samo u BIH mozes vidjeti razne ublehase i ovisnike o spinu kako se negativno postavljaju prema jednom racionalnom potezu covjeka koji ne zeli da preda kompletnu FBIH na pladnju " legitimnima " koji svoj izborni rezultat mnoze sa x2. Da li se kojim slucajem i desio scenarij da je Komsic bezglavo pristajao na sve uvjete druge dvije strane, isti ovi poltroni bi ovdje pisali kako je Komsic tu samo radi fotelja. Sustina je jednostavna frustracija cinjenicom da su njihove maticne stranke dobile po prstima, ili su izignorisane od strane naroda u ovom izbornom ciklusu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51218
Joined: 29/06/2011 23:39

#20782 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by dječak sa šibicama »

gidra wrote: Ja bih volio da jednom iz zapadnog Mostara ili Banja Luke krene incijativa neke građanske opcije a ne vazda iz Sarajeva..
Sta je Dodikov Savez Nezavisnih Socijal Demokrata nego gradjanska opcija :oops: :D

Ni vise ni manje gradjanska, nego SDP ili DF, recimo.

Jedina gradjanska nacionalno neopterecena opcija je Nasa Stranka, a svi znamo koji su njeni dometi... MZ Visnjik, nategnuto. Eventualno one minorne strancice poput stranke Ibrahima Spahica, ali njega ionako niko ne dozivljava, evo ti Sarajevska zima i ne kenjaj Ibro, taj rad.

I jedino donekle nacionalno neoptereceno gradjansko drustvo je Tuzla. Sve ostalo isto sranje drugo pakovanje.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20783 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

I kako će na kraju sve to izgledati?
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20784 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Revolucionar ★ wrote:Hahah, samo u BIH mozes vidjeti razne ublehase i ovisnike o spinu kako se negativno postavljaju prema jednom racionalnom potezu covjeka koji ne zeli da preda kompletnu FBIH na pladnju " legitimnima " koji svoj izborni rezultat mnoze sa x2. Da li se kojim slucajem i desio scenarij da je Komsic bezglavo pristajao na sve uvjete druge dvije strane, isti ovi poltroni bi ovdje pisali kako je Komsic tu samo radi fotelja. Sustina je jednostavna frustracija cinjenicom da su njihove maticne stranke dobile po prstima, ili su izignorisane od strane naroda u ovom izbornom ciklusu.
Upravo. Ne daj ti dragi Bože da je Komšić jučer pristao na ova četiri nebitna ministarstva... Isti ovi što ga sad pokušavaju raščerečiti na osnovu neke neprincipijelnosti bi ga kleli i psovali jer je - izdao ljevicu, socijaldemokratiju, prodao se nacionalistima, itd. itd.
User avatar
pici
Posts: 46372
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#20785 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pici »

HDZ 5+SDA 7 + SNSD 3 i jedan nafaCan jal sejdic jal finci :mrgreen:
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#20786 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tandmand »

megaman4 wrote:Davno je jedan intelektualac rekao da će doći vrijeme kada će Bošnjaci i Srbi praviti novu BiH.
Gradjanska BiH na temeljima ZAVNOBIHa u konfederaciji sa Srbijom i Makedonijom, mozda?
User avatar
desni
Posts: 1626
Joined: 10/03/2012 01:21

#20787 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by desni »

pici wrote:HDZ 5+SDA 7 + SNSD 3 i jedan nafaCan jal sejdic jal finci :mrgreen:
U jedinstvu je snaga :wink:
User avatar
pametolog
Posts: 2066
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#20788 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pametolog »

madner wrote:Kako je podrzao tu koncepciju kada su jasno rekli da je uslov da imaju jednak broj ministarstava kao HDZ.

HDZ + SDA koncept je da broj glasova ne igra ulogu u formiranju vlasti, DF da igra.

Ovo sa snagom ministarstava je samo drugi nacin da se isto kaze. 4 jaka = 6 slabih.
Ako je DF concept da igra, zasto ne porede svoj broj glasova I trazeni broj ministarstava sa SDA, a ne sa HDZ. SDA ima skoro duplo vise glasova, ako bi DF imao sest ministarstava I kazu da su fer igrac u formiranju vlasti, neka onda dozvole da SDA ima bar 10, sto bi bilo proporcionalno njihovom zahtjevu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20789 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

pametolog wrote:
madner wrote:Kako je podrzao tu koncepciju kada su jasno rekli da je uslov da imaju jednak broj ministarstava kao HDZ.

HDZ + SDA koncept je da broj glasova ne igra ulogu u formiranju vlasti, DF da igra.

Ovo sa snagom ministarstava je samo drugi nacin da se isto kaze. 4 jaka = 6 slabih.
Ako je DF concept da igra, zasto ne porede svoj broj glasova I trazeni broj ministarstava sa SDA, a ne sa HDZ. SDA ima skoro duplo vise glasova, ako bi DF imao sest ministarstava I kazu da su fer igrac u formiranju vlasti, neka onda dozvole da SDA ima bar 10, sto bi bilo proporcionalno njihovom zahtjevu.
To i rade, indirektno. Ako SDA ne cijeni svoje glasove, to je njihova odluka.
User avatar
pametolog
Posts: 2066
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#20790 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pametolog »

madner wrote:
pametolog wrote:
madner wrote:Kako je podrzao tu koncepciju kada su jasno rekli da je uslov da imaju jednak broj ministarstava kao HDZ.

HDZ + SDA koncept je da broj glasova ne igra ulogu u formiranju vlasti, DF da igra.

Ovo sa snagom ministarstava je samo drugi nacin da se isto kaze. 4 jaka = 6 slabih.
Ako je DF concept da igra, zasto ne porede svoj broj glasova I trazeni broj ministarstava sa SDA, a ne sa HDZ. SDA ima skoro duplo vise glasova, ako bi DF imao sest ministarstava I kazu da su fer igrac u formiranju vlasti, neka onda dozvole da SDA ima bar 10, sto bi bilo proporcionalno njihovom zahtjevu.
To i rade, indirektno. Ako SDA ne cijeni svoje glasove, to je njihova odluka.
NIsam siguran da razumijem kako to racunaju, imaju nekih 15% glasova, kada se rasporede I glasovi stranaka koje nisu usle u raspodjelu vlasti, opet im pripada ta neka cetiri ministarstva. Ako SDA zeli da dio "svojih" mandata pokloni HDZ, to nema veze sa raspodjelom DF-u, oni I dalje imaju tih svojih 20-tak posto, iliti 4 ministarstva. Tacnije, i manje od cetiri, a SDA im daje 4.5, sto znaci da SDA poklanja dio svojih mandata osvojenih na izborima i njima. Ne toliko kao HDZ-u, ali im poklanja!
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20791 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

"Ja mogu razumjeti Željka Komšića, ali i on treba biti konstruktivniji kako bi se što prije formirala vlast. Zahtjevi Dragana Čovića nisu realni i on bi trebao popustiti jer sjetimo se kako je završio HDZ BiH kada je na prošlim izborima tražio sve pozicije koje pripadaju Hrvatima. I DF i SDA su izašli HDZ-u u susret", rekao je Šepić.
:D
"Ne bih da komentarišem o tome da li ćemo tražiti trećeg partnera jer se nadam da će Komšić promjeniti mišljenje. Ovo bi se svakako moglo odraziti i na kantonalni nivo vlasti, ali mislim da neće. Pozvat ćemo DF da se vrati pregovorima", kazao je Izetbegović.
Slaba vajda od nadanja, dobri moj Bakire. Dajte ponudu, pa da se razmotri. Ljudski i personalno :D
"Ukoliko SDA odluči da ponovo sjednemo za pregovarački sto, onda krećemo ispočetka. Sve dosadašnje kompromisne ponude koje smo nudili zaboravljamo i izlazimo sa novim zahtjevima", navodi Suljagić.
Emir, stari troll :D :izet:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#20792 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Banksy »

Ovo se polako pretvara u komediju ...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20793 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

pametolog wrote:
madner wrote:
pametolog wrote:
Ako je DF concept da igra, zasto ne porede svoj broj glasova I trazeni broj ministarstava sa SDA, a ne sa HDZ. SDA ima skoro duplo vise glasova, ako bi DF imao sest ministarstava I kazu da su fer igrac u formiranju vlasti, neka onda dozvole da SDA ima bar 10, sto bi bilo proporcionalno njihovom zahtjevu.
To i rade, indirektno. Ako SDA ne cijeni svoje glasove, to je njihova odluka.
NIsam siguran da razumijem kako to racunaju, imaju nekih 15% glasova, kada se rasporede I glasovi stranaka koje nisu usle u raspodjelu vlasti, opet im pripada ta neka cetiri ministarstva. Ako SDA zeli da dio "svojih" mandata pokloni HDZ, to nema veze sa raspodjelom DF-u, oni I dalje imaju tih svojih 20-tak posto, iliti 4 ministarstva. Tacnije, i manje od cetiri, a SDA im daje 4.5, sto znaci da SDA poklanja dio svojih mandata osvojenih na izborima i njima. Ne toliko kao HDZ-u, ali im poklanja!
Poprilicno tacno 25%.
Jednostavno, tvrde da njihovih 128058 glasova vrijede jednako kao i HDZovih 118375.

Fer raspodjela na osnovu rezultata bi bila 8:4:4, odnosno 9:4:4 ako se pika mjesto premijera.

SDA naravno moze pokloniti svoje glasove, no za vladu se pikaju jednako i jedni i drugi.
User avatar
Danguba
Posts: 15907
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#20794 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Danguba »

Banksy wrote:Ovo se polako pretvara u komediju ...
...zahvaljujuci DF-u.
User avatar
pametolog
Posts: 2066
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#20795 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pametolog »

A DF pobija sebe da je ozbiljna stranka koja zeli brz napredak ove drzave, nisu im bitne fotelje, spremni su na kompromise, sve za narod,... A onda SDP koji glatko izgubi izbore dobije na poklon od DF cijelu vladu na neogranicen vremenski period. Od DF, za koji su glasali razocarani u SDP, a ispada da su ustvari glasali za g. Niksica.
Nek se ujedine odmah sa SDP I nikad ne dozvole da se predlozi novi mandatar. Nek g. Niksic zamijeni par SDA ministara u Vladi sa kadrovima DF, I eto, rijesili problem, rijesili se I HDZ I SDA.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20796 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Sasvim sigurno glasaci DFa nece DFu zamjeriti sto misli da njihovi glasovi nisu manje vrijedni od glasaca HDZa.
User avatar
GoldenSpoon
Posts: 391
Joined: 07/10/2014 01:22

#20797 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by GoldenSpoon »

ko bi slutio da ce se ovako dobro stvari odvijati da DF napusti ove pregovore oko formiranja vlasti u fbih pa da SDA i HDZ naprave novu vladu. da ih konacno sahranimo na izborima 2018 godine jer onda nece imati izgovora za sav kriminal i pljacku koju ce da rade u tom periodu pogotovo ovi kriminalci iz SDA
User avatar
Danguba
Posts: 15907
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#20798 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Danguba »

Zeljka niko nije tjerao da HDZ-u ponudi 6 mjesta.
On prvo namirio HDZ i sada kukumace sto mu SDA ne ustupi svoje. :-)
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20799 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Alo ljudi, ovoj vladi 31. 3. ističe mandat. Nemaju ljudi više pravo da zaliju kaktuse u kancelarijama. :)

A DF-ova je deviza - "Ho'š - ne'š Bangladeš.". Krajnje su konstruktivni i afirmativni. Neće smetati nijednoj većini, pa čak ni manjini. Ko je to ikad još uradio u političkom živottu ove zemlje !? Ali u strahu su velike oči. Zato SDA i HDZ ne smiju formirati vladu bez glasačke operative u parlamentu.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#20800 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Ali Kemal »

GoldenSpoon wrote:ko bi slutio da ce se ovako dobro stvari odvijati da DF napusti ove pregovore oko formiranja vlasti u fbih pa da SDA i HDZ naprave novu vladu. da ih konacno sahranimo na izborima 2018 godine jer onda nece imati izgovora za sav kriminal i pljacku koju ce da rade u tom periodu pogotovo ovi kriminalci iz SDA
Nema sanse, kriminal i pljacka se moze rijesiti tek kad se formira Treci :oops:
Post Reply