Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Golf forever
Posts: 259
Joined: 28/04/2013 11:30

#2076 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Golf forever »

apsolutno je i nebitna ta ekonomska strana, sve je to ništa spram onoga šta znači sam auto-ban za svaku državu
da ovdje imalo ima strategije i pameti naročito, mrežu bi trebalo graditi sasvim drugačije
naravno da je zahtjev Evrope da se ispoštuje taj pravac 5c, ali ovdje je za nas važniji pravac prema zapadu zemlje..Bihaću
u tom smislu trebalo je na Lašvanskoj petlji "motat" auto-ban prema Travniku, Jajcu i dalje sve do Bihaća
dobilo bi se povezanost sa bihaćkom regijom (naročito važno za bošnjački korpus) i još važnije, izbjegavanje PLAĆANJA/OSTAVLJANJA para Hrvatskoj, jer sav protok, dakle za Zapad, bi većinom išao preko naše zemlje, a preko Hrvatske samo ona dionica koja se mora, negdje na spoju kod Karlovaca, vjerovatno
i sami srbi u Holbrukovoj tvorevini su se zajebali sa dionicom prema Gradišci, sad im hrvati neće da naprave ni taj krak preko save koji će ih spojiti sa njihovim auto-banom :lol:
trebali su odmah ići od Banja Luke prema Doboju i dalje, jer je njima prioritet srbija

Image
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#2077 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kokise »

Golf forever wrote:apsolutno je i nebitna ta ekonomska strana, sve je to ništa spram onoga šta znači sam auto-ban za svaku državu
da ovdje imalo ima strategije i pameti naročito, mrežu bi trebalo graditi sasvim drugačije
naravno da je zahtjev Evrope da se ispoštuje taj pravac 5c, ali ovdje je za nas važniji pravac prema zapadu zemlje..Bihaću
u tom smislu trebalo je na Lašvanskoj petlji "motat" auto-ban prema Travniku, Jajcu i dalje sve do Bihaća
dobilo bi se povezanost sa bihaćkom regijom (naročito važno za bošnjački korpus) i još važnije, izbjegavanje PLAĆANJA/OSTAVLJANJA para Hrvatskoj, jer sav protok, dakle za Zapad, bi većinom išao preko naše zemlje, a preko Hrvatske samo ona dionica koja se mora, negdje na spoju kod Karlovaca, vjerovatno
i sami srbi u Holbrukovoj tvorevini su se zajebali sa dionicom prema Gradišci, sad im hrvati neće da naprave ni taj krak preko save koji će ih spojiti sa njihovim auto-banom :lol:
trebali su odmah ići od Banja Luke prema Doboju i dalje, jer je njima prioritet srbija

Image

I takav put treba izgraditi. No bitno je ipak povezati Sarajevo-Tuzlu-Zenicu i Mostar a to ce se manje vise desiti sa Vc.
melac
Posts: 2375
Joined: 25/08/2008 19:33

#2078 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by melac »

KvaziExpert wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Recimo ovo malo jada od autoputa što imam prema Zenici napravi 1 milion maraka mjesečno dobiti. Mislim da se ova cifra nešto i uvećala jer je od tada autoput poskupio.
Kako se tu doslo do miliona dobiti? Je li uracunata gradnja puta (otplacivanje kredita utrosenog za gradnju), odrzavanje, farbanje, rasvjeta, ograde, kosenje trave, ciscenje snijega... a s druge strane cestarine i koncesije za benzinske pumpe pa ispalo toliko dobiti, ili je racunato da je put dosao dzaba i sad ima troskove plata onih ljudi u kucicama i milion dobiti?
Dobar dio te dionice je građen iz dobiti BH telekoma, a ostali dio kreditom. Mislim da je mjesečni prihod 2 miliona maraka, a dobit kolika je ne znam.
User avatar
Golf forever
Posts: 259
Joined: 28/04/2013 11:30

#2079 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Golf forever »

kokise wrote:
Golf forever wrote:apsolutno je i nebitna ta ekonomska strana, sve je to ništa spram onoga šta znači sam auto-ban za svaku državu
da ovdje imalo ima strategije i pameti naročito, mrežu bi trebalo graditi sasvim drugačije
naravno da je zahtjev Evrope da se ispoštuje taj pravac 5c, ali ovdje je za nas važniji pravac prema zapadu zemlje..Bihaću
u tom smislu trebalo je na Lašvanskoj petlji "motat" auto-ban prema Travniku, Jajcu i dalje sve do Bihaća
dobilo bi se povezanost sa bihaćkom regijom (naročito važno za bošnjački korpus) i još važnije, izbjegavanje PLAĆANJA/OSTAVLJANJA para Hrvatskoj, jer sav protok, dakle za Zapad, bi većinom išao preko naše zemlje, a preko Hrvatske samo ona dionica koja se mora, negdje na spoju kod Karlovaca, vjerovatno
i sami srbi u Holbrukovoj tvorevini su se zajebali sa dionicom prema Gradišci, sad im hrvati neće da naprave ni taj krak preko save koji će ih spojiti sa njihovim auto-banom :lol:
trebali su odmah ići od Banja Luke prema Doboju i dalje, jer je njima prioritet srbija

Image

I takav put treba izgraditi. No bitno je ipak povezati Sarajevo-Tuzlu-Zenicu i Mostar a to ce se manje vise desiti sa Vc.
NEĆE, bar po sadašnjem planu JP Autocesta (karta) planirna je nekakva "brza cesta" :-) da li će i ona ikada biti, dabogda...sve će svest na gradnju ovog wc-a ia i to dabogda da se privede kraju

dakle, po meni je ovo trebao biti naš PRIORITET, naš "5c", dionica Sarajevo-Bihać-granica sa HR
a onda tek kasnije izgradnja dalje mreže
2. tunel Vijenac - Zenica - Maglaj - Tuzla - Sava
3. Tarčin - Mostar - Stolac - Nuem

Image
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#2080 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by talić »

@iamia
Ja nisam rekao da nam ceste ne trebaju nego sam rekao da nam trebaju. :-D
Ti reče da će biti profitabilne a ja da neće.
To što spominješ dužinu autoputeva u Hrvatskoj to nema nikakve veze sa profitabilnošću nego koliko ima prihoda po km i koliko je koštala gradnja po km, kolike su kamate na kredite, koliki su troškovi održavanja,..
Samo relacija Sarajevo - Zenica može pozitivno poslovati sve ostale će praviti minus ali će JP ceste uzimati i taksu iz goriva kao i do sada pa će se pokriti gubici i vraćati kredit.
Zaključak: Autoputevi nam trebaju bez obzira kojom lovom će se vraćati krediti i koliko godina. :-D
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#2081 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by holowey »

o kakvom skretanju za travnik kao alternativi govorite? ovaj koridor je dio mreze evropskih koridora i povezuje pestu sa plocama, samo je takav grah pao da se nadjemo izmedju te dvije tacke pa koridor prolazi kroz nasu zemlju... da smo zinuli od ebrd za pare preko travnika, dobili bi jedan veliki shipak... ovako treba da izgradimo ovo sto nam je receno da se gradi, onda kad vec tvrdimo da ce put biti profitabilan, da se od tih para gradi preko travnika do bihaca...
User avatar
karanana
Posts: 50761
Joined: 26/02/2004 00:00

#2082 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by karanana »

ja mislim da je hrvatima bratstvo i jedinstvo profitabilno. hem sto su ga naslijedili od nasih roditelja ili cak mozda i nana i deda koji su ga kopali, hem sto je veoma bitna cesta koja spaja jugoistocnu evropu i tursku sa zapadom. ono dole vjerovatno nije profitabilno kad se pogleda naplata i troskovi izgradnje, ali treba uracunati da li je jadranski autoput indirektno doprinijeo i drugim prihodima od turizma kao i eventalnom izgradnjom nekih biznis zona kojima je preduvjet bio da budu uz dobru putnu komunikaciju.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2083 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

karanana wrote:ja mislim da je hrvatima bratstvo i jedinstvo profitabilno. hem sto su ga naslijedili od nasih roditelja ili cak mozda i nana i deda koji su ga kopali, hem sto je veoma bitna cesta koja spaja jugoistocnu evropu i tursku sa zapadom. ono dole vjerovatno nije profitabilno kad se pogleda naplata i troskovi izgradnje, ali treba uracunati da li je jadranski autoput indirektno doprinijeo i drugim prihodima od turizma kao i eventalnom izgradnjom nekih biznis zona kojima je preduvjet bio da budu uz dobru putnu komunikaciju.
Oni su autoput od Zagreba do granice sa Srbijom maltene ponovo napravili.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2084 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

talić wrote:@iamia
Ja nisam rekao da nam ceste ne trebaju nego sam rekao da nam trebaju. :-D
Ti reče da će biti profitabilne a ja da neće.
To što spominješ dužinu autoputeva u Hrvatskoj to nema nikakve veze sa profitabilnošću nego koliko ima prihoda po km i koliko je koštala gradnja po km, kolike su kamate na kredite, koliki su troškovi održavanja,..
Samo relacija Sarajevo - Zenica može pozitivno poslovati sve ostale će praviti minus ali će JP ceste uzimati i taksu iz goriva kao i do sada pa će se pokriti gubici i vraćati kredit.
Zaključak: Autoputevi nam trebaju bez obzira kojom lovom će se vraćati krediti i koliko godina. :-D
da, ovo je vec prozvakano na temi u vise navrata...

preduzeca koja upravljaju autoputem ne moraju biti u plusu da bi se reklo da je put uspjesan... sta bi onda trebali reci za sve ostale komade asfalta koji se ne naplacuju i predstavljaju cist trosak?

rijec je o infrastrukturi, i svako ko se poziva na minuse hrvatskog pandana jp autoceste fula poentu... jer se ustede na vremenu, gorivu, izgubljenim zivotima i cemu sve ne tu jednostavno ne vide
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#2085 Re: BiH. Entitet R. Srpska. Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by iz dna duše »

Da nije tragično, bilo bi smiješno...dovoljno je pogledati postove od početka teme.....Kada god nekom bh. političaru zatreba podrška glasača ili imaju potrebu da skrenu fokus gradjana sa nečega, odjednom "procvjetaju" investicije u cijeloj zemlji...Blago nama.
interwal
Posts: 256
Joined: 01/06/2005 13:35

#2086 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by interwal »

Ovi koji predlažu autoput do Bihaća očito se nikad nisu provozali tom dionicom. Sjedite jedan vikend u auto i idite do Bihaća, prebrojte auta na dionicoi Jajce-Petrovac- Bihać, ako bude više od 50 auta u oba smjera znači da se neko ženi.
User avatar
Golf forever
Posts: 259
Joined: 28/04/2013 11:30

#2087 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Golf forever »

interwal wrote:Ovi koji predlažu autoput do Bihaća očito se nikad nisu provozali tom dionicom. Sjedite jedan vikend u auto i idite do Bihaća, prebrojte auta na dionicoi Jajce-Petrovac- Bihać, ako bude više od 50 auta u oba smjera znači da se neko ženi.
to je tako SAD
a da ima auto-ban, niko ne bi išao na Savu (bar oni koji direktno idu ka Njemačkoj, Austriji i dalje na Zapad) i plaćao Hrvatskoj cestarinu !!! kontaš :?
nego bi istom brzinom i za isto vrijeme lijepo spičio tim BOSANSKIM auto-banom, i izašao negdje kod Karlovca na hrvatsku mrežu te minimlno platio koliko je potrebno odatle do prelaza do Slovenije
ima i skraćena verzija, izgraditi do Jajca i onda sjeverno do Banja Luke, te se nadovezat na već izgrađeni auto-ban do Gradiške, to je čak dosta kraće, jest da opet više plćaš dionicu kroz HR (od Okučana pa dalje do slovenske granice)
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#2088 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Zatamnjena stakla »

interwal wrote:Ovi koji predlažu autoput do Bihaća očito se nikad nisu provozali tom dionicom. Sjedite jedan vikend u auto i idite do Bihaća, prebrojte auta na dionicoi Jajce-Petrovac- Bihać, ako bude više od 50 auta u oba smjera znači da se neko ženi.
:lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65947
Joined: 03/08/2010 19:04

#2089 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kakavdanakneiskustvu »

interwal wrote:Ovi koji predlažu autoput do Bihaća očito se nikad nisu provozali tom dionicom. Sjedite jedan vikend u auto i idite do Bihaća, prebrojte auta na dionicoi Jajce-Petrovac- Bihać, ako bude više od 50 auta u oba smjera znači da se neko ženi.



istina,slično dionici livno - grahovo,neće ni 10 auta proći
iz zadnje klupe
Posts: 1132
Joined: 27/07/2012 18:10

#2090 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by iz zadnje klupe »

Ovaj što nacrta dionicu Maglaj-Tuzla ravnom crtom preko Ozrena :lol:

To bi bio najduži tunel u Evropi, koštao bi samo par milijardi :-) (eto to ti je kada hoce put smo preko naše teritorije :run: )
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#2091 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Bodkin »

Alfons Kauders wrote:
talić wrote:@iamia
Ja nisam rekao da nam ceste ne trebaju nego sam rekao da nam trebaju. :-D
Ti reče da će biti profitabilne a ja da neće.
To što spominješ dužinu autoputeva u Hrvatskoj to nema nikakve veze sa profitabilnošću nego koliko ima prihoda po km i koliko je koštala gradnja po km, kolike su kamate na kredite, koliki su troškovi održavanja,..
Samo relacija Sarajevo - Zenica može pozitivno poslovati sve ostale će praviti minus ali će JP ceste uzimati i taksu iz goriva kao i do sada pa će se pokriti gubici i vraćati kredit.
Zaključak: Autoputevi nam trebaju bez obzira kojom lovom će se vraćati krediti i koliko godina. :-D
da, ovo je vec prozvakano na temi u vise navrata...

preduzeca koja upravljaju autoputem ne moraju biti u plusu da bi se reklo da je put uspjesan... sta bi onda trebali reci za sve ostale komade asfalta koji se ne naplacuju i predstavljaju cist trosak?

rijec je o infrastrukturi, i svako ko se poziva na minuse hrvatskog pandana jp autoceste fula poentu... jer se ustede na vremenu, gorivu, izgubljenim zivotima i cemu sve ne tu jednostavno ne vide
:thumbup: masa indirektnih prednosti i usteda ili profita(pogledaj samo veci obrt npr u odredjenim djelatnostima)
User avatar
Golf forever
Posts: 259
Joined: 28/04/2013 11:30

#2092 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Golf forever »

iz zadnje klupe wrote:Ovaj što nacrta dionicu Maglaj-Tuzla ravnom crtom preko Ozrena :lol:

To bi bio najduži tunel u Evropi, koštao bi samo par milijardi :-) (eto to ti je kada hoce put smo preko naše teritorije :run: )
nemaš ti pojma o granicama a i terenu, put bi išao po obroncima Ozrena, vjerovatno nijedan tunel ne bi trebao i ide granicom etniteta, možda, ako ne i čitav isključivo u FBH
_đes_ba_
Posts: 70
Joined: 15/05/2013 00:03

#2093 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _đes_ba_ »

http://www.indikator.ba/kompanije-trzis ... dobit-2012


Autoceste FBiH lani u plusu 86 miliona

Preduzeće Autoceste FBiH završilo je poslovnu 2012. godinu sa neto dobiti od 86,3 miliona KM, navodi se u finansijskom izvještaju objavljenom u dnevnoj štampi.
Preduzeće je lani imalo prihode od 100,8 miliona KM, dok su rashodi iznosili 14,6 miliona KM.
Preduzeće ima dugoročne obaveze od 251,9 miliona KM, dok kratkoročne obaveze iznose 49,3 miliona KM.


toliko o zaradi jp autoceste.. i ova zarada samo se odnosi na dionicu sarajevo-kakanj dugu 30-40 km ..
dionica kakanj-drivuša duga 10km iako je završena prije par mjeseci još se nenaplaćuje jer još nisu završena naplatne kućice i regionalni putevi kroz kakanju ..
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2094 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

Ovo ce donositi dobiti vise nego Telekom.
Od te dobiti se mogu graditi i odrzavati i neisplativi pravci, jer ce kompletiranje autoputa privuci vise medjunarodnog saobracaja, pa time i povecati prihod na svim dionicama.
DON_eARL
Posts: 3846
Joined: 31/10/2010 22:26

#2095 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by DON_eARL »

drugi_profil wrote:Ovo ce donositi dobiti vise nego Telekom.
Od te dobiti se mogu graditi i odrzavati i neisplativi pravci, jer ce kompletiranje autoputa privuci vise medjunarodnog saobracaja, pa time i povecati prihod na svim dionicama.
Samo što će im trebati X godina da vrate sve kredite...

Jel prošao konačno mjesec dana, nakon kog počinju da prave Stupsku petlju?
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#2096 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drugi_profil »

DON_eARL wrote:
drugi_profil wrote:Ovo ce donositi dobiti vise nego Telekom.
Od te dobiti se mogu graditi i odrzavati i neisplativi pravci, jer ce kompletiranje autoputa privuci vise medjunarodnog saobracaja, pa time i povecati prihod na svim dionicama.
Samo što će im trebati X godina da vrate sve kredite...

Jel prošao konačno mjesec dana, nakon kog počinju da prave Stupsku petlju?
Pa ako pogledas racunicu iz gornjeg primjera, ovaj se moze vratiti brze nego tvoj i moj kredit za auto.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#2097 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by talić »

_đes_ba_ wrote:http://www.indikator.ba/kompanije-trzis ... dobit-2012


Autoceste FBiH lani u plusu 86 miliona

Preduzeće Autoceste FBiH završilo je poslovnu 2012. godinu sa neto dobiti od 86,3 miliona KM, navodi se u finansijskom izvještaju objavljenom u dnevnoj štampi.
Preduzeće je lani imalo prihode od 100,8 miliona KM, dok su rashodi iznosili 14,6 miliona KM.
Preduzeće ima dugoročne obaveze od 251,9 miliona KM, dok kratkoročne obaveze iznose 49,3 miliona KM.


toliko o zaradi jp autoceste.. i ova zarada samo se odnosi na dionicu sarajevo-kakanj dugu 30-40 km ..
dionica kakanj-drivuša duga 10km iako je završena prije par mjeseci još se nenaplaćuje jer još nisu završena naplatne kućice i regionalni putevi kroz kakanju ..

I ti vjeruješ svemu što novinari pišu.
Daj strukturu prihoda i rashoda.
Od ovih 100,8 miliona prihoda 75 do 80 miliona je od takse na gorivo, onih 0,10 KM po litru.
Dakle taj prihod će biti isti i kada budemo imali 400 km autoputa.
Stvarni prihodi koji su ostvareni na toj dionici su između 20 i 25 miliona a to su prihodi od putarine i ako se uzme u obzir da su dvije trećine tog dijela autoputa dobili na poklon, bez kreditnih zaduženja i da se to nalazi na dionici autoputa koja će biti najprometnija onda dobit od desetak miliona i nije nešto. :roll:
Last edited by talić on 27/05/2013 13:27, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2098 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

talić wrote:
_đes_ba_ wrote:http://www.indikator.ba/kompanije-trzis ... dobit-2012


Autoceste FBiH lani u plusu 86 miliona

Preduzeće Autoceste FBiH završilo je poslovnu 2012. godinu sa neto dobiti od 86,3 miliona KM, navodi se u finansijskom izvještaju objavljenom u dnevnoj štampi.
Preduzeće je lani imalo prihode od 100,8 miliona KM, dok su rashodi iznosili 14,6 miliona KM.
Preduzeće ima dugoročne obaveze od 251,9 miliona KM, dok kratkoročne obaveze iznose 49,3 miliona KM.


toliko o zaradi jp autoceste.. i ova zarada samo se odnosi na dionicu sarajevo-kakanj dugu 30-40 km ..
dionica kakanj-drivuša duga 10km iako je završena prije par mjeseci još se nenaplaćuje jer još nisu završena naplatne kućice i regionalni putevi kroz kakanju ..

I ti vjeruješ svemu što novinari pišu.
Daj strukturu prihoda i rashoda.
Od ovih 100,8 miliona prihoda 75 do 80 miliona je od takse na gorivo, onih 0,10 KM po litru.
Dakle taj prihod će biti isti i kada budemo imali 400 km autoputa.
Stvarni prihodi koji su ostvareni na toj dionici su između 20 i 25 miliona a to su prihodi od putarine i ako se uzme u obzir da su dvije trećine tog dijela autoputa dobili na poklon, bez kreditnih zaduženja i da se to nalazi na dionici autoputa koji će biti najprometniji onda dobit od desetak miliona i nije nešto. :roll:
To stoji, ali opet je cinjenica da su u debelom plusu i da mogu komotno raditi odrzavanje, pa i graditi neke objekte vlastitim sredstvima. A jos uzmi u obzir da ce se trasa pod naplatom za cca 18 mjeseci udvostruciti, a samim tim i prihodi od putarine. Ima tu jos potencijala - npr. koncesije za benzinske i odmorista, a njih trenutno nigdje nema. Nece valjda napraviti put da od Tarcina do Zenice insan ne moze bacit pish ko cojk...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2099 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by madner »

Bitno je da nisu u minusu, kao sto su neki prognozirali.
shin
Posts: 7118
Joined: 19/09/2005 10:52

#2100 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by shin »

Ja sam neki dan upratio zaštitare na naplatnim kućicama na ulazu u Sarajevu, pored silnog kadra koji je zaposlen u ovim naplatnim kućicama, zar je potrebno da se i zaštitati plaćaju?
Post Reply