Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2076 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

nosara wrote:
Alfons Kauders wrote:
nosara wrote:
A da se, kao pravnik, drzis cinjenica...?
da, u mjeri u kojoj je to moguce
Jel' memo sacinjen mimo zakona o JN - Jeste...
kao sto rekoh, ja kao pravnik nisam mjerodavan da dajem takve ocjene, barem ne uz informacije s foruma i bez citanja nekoliko sluzbenih listova... zato pretpostavljam da ste svi vi koji smatrate da jeste imate dosta vise skole i iskustva od mene... vjerovatno par decenija u kakvom zestokom tuzilastvu... zato vas kao iskusnije i sposobnije kolege i odgovorne gradjane pozivam da ispunite svoju zakonsku duznost i podnesete krivicne prijave protiv ljudi koje ovdje optuzujete, sa dokazima koje ste nam predocili...
Jel' u memu ekskluzivno pravo prvog dobio Shell - Jeste...
pravo na sta?
Jel' Edd iskljucen iz svega supacko-kurvanjski (drzava za covjeka, ali ne naseg, nego iz "holandskog bataljona") - Jeste...
nemam pojma, nisam bio prisutan i ne znam nikog iz vlade ili edd... pretpostavljam da ti znas i da si bio tu, zato nas prosvijetli
Sto je problem to prihvatit...? Pusti govna niz vodu, kad ti ja to kazem onda je sigurno tako... :wink:
nikakav problem, meni nije tesko prihvatiti ni da je shell supacka kompanija iz supacke holandije, ni da je vlada nesposobna, ni da je korumpirana...

problem mi je prihvatiti da u jednom postu tvrdite da je vlada toliko nesposoba i bahata da se javno hvali protuzakonitim memorandumom koji je na kraju i objavljen... a onda se minut kasnije tvrdi da je ta ista nesposobna vlada zapravo u stanju da skuje najvecu jebenu zavjeru od rata naovamo i da "kupi" sve medije, stranke, nevladine organizacije... sve u tajnosti, nista ne procuri... osim naravno, memoranduma... koji navodno dokazuje kriminal... javno...

vidis li ti kakav problem u tom razmisljanju? :lol:
Ma nema problema, sve pet...! :D

Ovo o "nekoliko sluzbenih listova" ti je bas sega... Ti u stvari nas sve zajebavas, jel' da...? :D
ne, vi se sami sebe sjebavate.... :D a ja vas samo ismijavam... :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2077 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Optimus Prime wrote:
poznanik wrote:
Optimus Prime wrote:Govorio sam samo o hipotetickom slucaju jer se grozim od pomisli da ima ljudi u ovoj drzavi koji su spremni da sabotiraju ovaj potez vlade.

Ugovor nije potpisan i sve je prilicno transparentno, dakle nema nikakvih naznaka da ce drzava biti znacajno ostecena.
I ja se grozim od pomisli da postoje osobe koje podržavaju rad najviših državnih institucija u njihovom kršenju zakona, i u mutnim i sumnjivim poslovima, posebno u dodjeli ekskluzivnog prava na eksploataciju i prodaju nacionalnog rudnog bogatstva.

Zašto, npr. BP ne bi platio višu cijenu od Shella za ovo istraživanje i ekskluzivno pravo eksploataciju nafte i plina?
Pa AMOCO je danas u sastavu BP-a, koliko ja znam.
Davno bi oni pokucali na vrata da su nanjusili profit, a imaju informacije iz prve ruke.

Ako dodje do ekploatacije biti ce vrlo lako provjeriti koji postotak prihoda ide drzavi i kako se to regulise u ostalim drzavama.
kad smo vec kod bicakcica... nesto se kao kroz maglu sjecam da je on upravo pokusavao nastaviti ugovor sa AMOCO-m iza rata... ali da nisu bili zainteresovani... nisam siguran, daaaavno to bijase...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2078 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

poznanik wrote:
Optimus Prime wrote:Govorio sam samo o hipotetickom slucaju jer se grozim od pomisli da ima ljudi u ovoj drzavi koji su spremni da sabotiraju ovaj potez vlade.

Ugovor nije potpisan i sve je prilicno transparentno, dakle nema nikakvih naznaka da ce drzava biti znacajno ostecena.
I ja se grozim od pomisli da postoje osobe koje podržavaju rad najviših državnih institucija u njihovom kršenju zakona, i u mutnim i sumnjivim poslovima, posebno u dodjeli ekskluzivnog prava na eksploataciju i prodaju nacionalnog rudnog bogatstva.

Zašto, npr. BP ne bi platio višu cijenu od Shella za ovo istraživanje i ekskluzivno pravo eksploataciju nafte i plina?
osim sto se nije dodijelilo pravo na eksploataciju... i osim sto nemamo blage veze da li tog "bogatstva" uopste ima... sve stoji... :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2079 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
poznanik wrote:
Optimus Prime wrote:Govorio sam samo o hipotetickom slucaju jer se grozim od pomisli da ima ljudi u ovoj drzavi koji su spremni da sabotiraju ovaj potez vlade.

Ugovor nije potpisan i sve je prilicno transparentno, dakle nema nikakvih naznaka da ce drzava biti znacajno ostecena.
I ja se grozim od pomisli da postoje osobe koje podržavaju rad najviših državnih institucija u njihovom kršenju zakona, i u mutnim i sumnjivim poslovima, posebno u dodjeli ekskluzivnog prava na eksploataciju i prodaju nacionalnog rudnog bogatstva.

Zašto, npr. BP ne bi platio višu cijenu od Shella za ovo istraživanje i ekskluzivno pravo eksploataciju nafte i plina?
osim sto se nije dodijelilo pravo na eksploataciju... i osim sto nemamo blage veze da li tog "bogatstva" uopste ima... sve stoji... :D
Ti nemas blage veze, ali ima ko ima... :wink:

I da, memorandumom je dodijeljeno pravo Shell-u da prisvoji koncesiju, ako bude htio... Pravnice... 8)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2080 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Optimus Prime wrote: Koje gluposti!

To ni u kom slucaju nije uporedivo.
Ovdje se radi o dimenzijama koje su prakticno nevjerovatne.
Mi samo sa jednim malim djelicem tog novca mozemo izgraditi naprednu drzavu.
Svako odugovlacenje je i vise nego kontraproduktivno.
Ko sto je i Nigerija napravila?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2081 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

nosara wrote:
Ti nemas blage veze, ali ima ko ima... :wink:

I da, memorandumom je dodijeljeno pravo Shell-u da prisvoji koncesiju, ako bude htio... Pravnice... 8)
jah... u memorandumu je vec poklonjena koncesija... :-) a jos ce nam vaditi i bubrege :-)

fino sam ti reko, a rece i madner - bujrum dizite prijavu... :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2082 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
nosara wrote:
Ti nemas blage veze, ali ima ko ima... :wink:

I da, memorandumom je dodijeljeno pravo Shell-u da prisvoji koncesiju, ako bude htio... Pravnice... 8)
jah... u memorandumu je vec poklonjena koncesija... :-) a jos ce nam vaditi i bubrege :-)

fino sam ti reko, a rece i madner - bujrum dizite prijavu... :D
Bitno je da si, konacno, shvatio da ima osnova... :D
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#2083 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Koje gluposti!

To ni u kom slucaju nije uporedivo.
Ovdje se radi o dimenzijama koje su prakticno nevjerovatne.
Mi samo sa jednim malim djelicem tog novca mozemo izgraditi naprednu drzavu.
Svako odugovlacenje je i vise nego kontraproduktivno.
Ko sto je i Nigerija napravila?
Ne, otprilike mislim na Norvesku, koja je demokratija kao i mi,i ima samo nesto veci odnos naftni rezervi i stanovnistva kao i mi ( ako uzmemo najoptimisticnije procjene).

Sto se tice Nigerije oni imaju enormne prihode od nafte (nekih 50 milijardi dolara godisnje), ali mnogi zaboravljaju da je to najmnoguljudnija africka drzava sa 160 miliona stanovnika, i da osim nafte nemaju ponuditi ama bas nista svjetskom trzistu. Uz to razina korupcije u toj drzavi je cak i za BiH uslove nezamisliva. Tako da je ova usporedba totalni promasaj.
Ako vec trazis usporedbu uzmi Kazahstan. Oni su tek prije desetak godina poceli sa eksploatacijom, i otprilike su upetostrucili svoj BDP i plate. Prije toga bili su na nivou Uzbekistana, a danas je za Uzbekistance radna dozvola u kazahstano nesto kao dobit na lotu. A za golemo cudo je nivo korupcije cak i veci nego kod nas.
Last edited by Optimus Prime on 07/12/2011 14:48, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2084 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Optimus Prime wrote:
VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Koje gluposti!

To ni u kom slucaju nije uporedivo.
Ovdje se radi o dimenzijama koje su prakticno nevjerovatne.
Mi samo sa jednim malim djelicem tog novca mozemo izgraditi naprednu drzavu.
Svako odugovlacenje je i vise nego kontraproduktivno.
Ko sto je i Nigerija napravila?
Ne, otprilike mislim na Norvesku, koja je demokratija kao i mi,i ima samo nesto veci odnos naftni rezervi i stanovnistva kao i mi ( ako uzmemo najoptimisticnije procjene).

Sto se tice Nigerije oni imaju enormne prihode od nafte (nekih 50 milijardi dolara godisnje), ali mnogi zaboravljaju da je to najmnoguljudnija africka drzava sa 160 miliona stanovnika, i da osim nafte nemaju ponuditi ama bas nista svjetskom trzistu. Uz to razina korupcije u toj drzavi je cak i za BiH uslove nezamisliva. Tako da je ova usporedba totalni promasaj.
Ako vec trazis usporedbu uzmi Kazahstan. Oni su tek prije desetak godina poceli sa eksploatacijom, i otprilike su upetostrucili svoj BDP i plate. A za golemo cudo je nivo korupcije cak i veci nego kod nas.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2085 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

nosara wrote:
Alfons Kauders wrote:
nosara wrote:
Ti nemas blage veze, ali ima ko ima... :wink:

I da, memorandumom je dodijeljeno pravo Shell-u da prisvoji koncesiju, ako bude htio... Pravnice... 8)
jah... u memorandumu je vec poklonjena koncesija... :-) a jos ce nam vaditi i bubrege :-)

fino sam ti reko, a rece i madner - bujrum dizite prijavu... :D
Bitno je da si, konacno, shvatio da ima osnova... :D
ne, samo cete nam dati jos materijala da vas ismijavamo :D
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#2086 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

@Nosara
Naravno da je BiH demokratija.
To sto su ljudi ocito zadovoljni pa uvijek biraju iste je sasvim druga stvar.
Status Quo je danas izgleda najbitniji.

Sutra mozda to bude preraspodjela naftnih prihoda :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2087 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Alfons Kauders wrote:
nosara wrote: Bitno je da si, konacno, shvatio da ima osnova... :D
ne, samo cete nam dati jos materijala da vas ismijavamo :D
Treba li ti i za to "nekoliko sluzbenih listova"...? :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2088 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Koje gluposti!

To ni u kom slucaju nije uporedivo.
Ovdje se radi o dimenzijama koje su prakticno nevjerovatne.
Mi samo sa jednim malim djelicem tog novca mozemo izgraditi naprednu drzavu.
Svako odugovlacenje je i vise nego kontraproduktivno.
Ko sto je i Nigerija napravila?
Pa, ako dobijemo pravu vladu (NS, na primjer), izgradicemo dzennet na zemlji.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2089 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

seln wrote:
VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Koje gluposti!

To ni u kom slucaju nije uporedivo.
Ovdje se radi o dimenzijama koje su prakticno nevjerovatne.
Mi samo sa jednim malim djelicem tog novca mozemo izgraditi naprednu drzavu.
Svako odugovlacenje je i vise nego kontraproduktivno.
Ko sto je i Nigerija napravila?
Pa, ako dobijemo pravu vladu (NS, na primjer), izgradicemo dzennet na zemlji.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
SA 071
Posts: 3265
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#2090 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by SA 071 »

Alfons Kauders wrote:
SA 071 wrote: Ima stara narodna "nekome lakse utjerati metar u guzicu nego cm u glavu". I kao da je skrojena za tebe.
Poenta je da nema drzava nista od toga sto ce svi oni koji nisu budzetski korisnici smanjiti TO, dnevnice, regres i sl. Te pare ce se izbiti radnicima iz dzepa, a ostace vlasnicima. Aplauz za socijaldemokrate. A ti koji su na budzetu vec imaju topli obrok manji tj. oko 8 KM. Oni uglavnom ne idu na putovanja, osim sefova koji ce sebi to namiriti kroz neku komisiju. Ali ce najebati ljudi koji rade u privatnim firmama koje su dosada to placale i u firmama sa drzavnim kapitalom ali koje nemaju nikakve veze sa budzetom, pa tako ni sa porezima uzetim od svih nas, pa i takvih samozivih i sebicnih kao sto si ti.
sve ok, samo objasni odakle ti to da ce privatni sektor kresati bilo sta? odluka se ne odnosi na nas, kraj price... :D ako tvrdis suprotno, a tvrdis, onda bujrum - fino to i dokazi... :D ako mozes, a naravno da ne mozes :D

usput, vrijedjanje i pljuvanje nisu argumenti, pa ih zadrzi za sebe ako vec nemas sta reci, a ocito nemas... :D lako je glumiti mangupa iza ekrana :D
Eh da sine. Prije nego sto pocnes braniti nesto, raspitaj se i upoznaj sa tim sto branis. Smanjenje TO, regresa i dnevnice se odnosi na sve, ako izmjene prodju, jer je budzetskim korisnicima to vec ranije umanjeno. Dakle sada se umanjuje i onima koji nisu na budzetu i privatnom sektoru. I na tebe, i na tebe se to odnosi!

Sada je to vec druga perspektiva, je l' de?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2091 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

Optimus Prime wrote:
VjecitiStudent wrote:
Optimus Prime wrote: Koje gluposti!

To ni u kom slucaju nije uporedivo.
Ovdje se radi o dimenzijama koje su prakticno nevjerovatne.
Mi samo sa jednim malim djelicem tog novca mozemo izgraditi naprednu drzavu.
Svako odugovlacenje je i vise nego kontraproduktivno.
Ko sto je i Nigerija napravila?
Ne, otprilike mislim na Norvesku, koja je demokratija kao i mi,i ima samo nesto veci odnos naftni rezervi i stanovnistva kao i mi ( ako uzmemo najoptimisticnije procjene).

Sto se tice Nigerije oni imaju enormne prihode od nafte (nekih 50 milijardi dolara godisnje), ali mnogi zaboravljaju da je to najmnoguljudnija africka drzava sa 160 miliona stanovnika, i da osim nafte nemaju ponuditi ama bas nista svjetskom trzistu. Uz to razina korupcije u toj drzavi je cak i za BiH uslove nezamisliva. Tako da je ova usporedba totalni promasaj.
Ako vec trazis usporedbu uzmi Kazahstan. Oni su tek prije desetak godina poceli sa eksploatacijom, i otprilike su upetostrucili svoj BDP i plate. Prije toga bili su na nivou Uzbekistana, a danas je za Uzbekistance radna dozvola u kazahstano nesto kao dobit na lotu. A za golemo cudo je nivo korupcije cak i veci nego kod nas.
I Nigerija je demokratija, kao i mi.
Evo ti zadnjh podataka TI-a o korupciji:
Norveska - 9
BiH - 3.2
Nigerija - 2.4
http://cpi.transparency.org/cpi2011/results/
Zakljucak sam izvedi da li sanse vece da u ovom zavrsimo kao Nigerija ili kao Norveska

Edited:

"nesto veci odnos naftnih rezervi i stanovnistva kao mi"

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#2092 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

VjecitiStudent wrote: I Nigerija je demokratija, kao i mi.
Evo ti zadnjh podataka TI-a o korupciji:
Norveska - 9
BiH - 3.2
Nigerija - 2.4
http://cpi.transparency.org/cpi2011/results/
Zakljucak sam izvedi da li sanse vece da u ovom zavrsimo kao Nigerija ili kao Norveska
Meni nije jasno sta ti pokusavas da dokazes.
Je li mozda iznosis tezu da bi najbolje bilo da ostavimo naftu pod zemljom dok se nivo korupcije u zemlji smanji na norveski nivo, tamo nekad za 170 godina. :run:
Ja ostajem pri svojoj tezi da bi mi sa dodatnih 30 milijardi KM u sljedecih deset godina mogli preporoditi drzavu.
Izgraditi (dodatno) jedno 500 km autoceste, i jos nekih 500 km brzih cesta, uduplati izdvajanja za skolstvo i zdravstvo, omoguciti godisnje nekih 300 miliona KM za subvencije poljoprivredi i dignuti prehrambenu industriju na noge, smanjiti poreze i time privuci strane investicije. Sve ostalo bi samo od sebe doslo na mjesto.

Kao drugo, ova funkcija mi ne izgleda bas linearna,i nisam upoznat sa nacinom obracuna, ali sa obzirom da je Italija rangirana sa 3,9 , Hrvatska sa 4,1, Kazahstan sa 2,9 a Rusija sa 2,1 rekao bi da se ne nalazimo bas u drustvu najkoruptnijih zemalja na svijetu.
User avatar
sinuhe
Posts: 12586
Joined: 03/06/2011 11:33

#2093 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by sinuhe »

Ovo o nafti koje nema bi moglo biti nesto da se izmisli kakav posao propalom Energoinvestu. 'Nako k'o sto Semir kopa piramide.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2094 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Nije za veceru. Moze se sigurno i rucat i vecerat svaki mjesec za razliku :x
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2095 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

madner wrote:Nije za veceru. Moze se sigurno i rucat i vecerat svaki mjesec za razliku :x
Burek ili havazov restoran? :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2096 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

SA 071 wrote:
Alfons Kauders wrote:
SA 071 wrote: Ima stara narodna "nekome lakse utjerati metar u guzicu nego cm u glavu". I kao da je skrojena za tebe.
Poenta je da nema drzava nista od toga sto ce svi oni koji nisu budzetski korisnici smanjiti TO, dnevnice, regres i sl. Te pare ce se izbiti radnicima iz dzepa, a ostace vlasnicima. Aplauz za socijaldemokrate. A ti koji su na budzetu vec imaju topli obrok manji tj. oko 8 KM. Oni uglavnom ne idu na putovanja, osim sefova koji ce sebi to namiriti kroz neku komisiju. Ali ce najebati ljudi koji rade u privatnim firmama koje su dosada to placale i u firmama sa drzavnim kapitalom ali koje nemaju nikakve veze sa budzetom, pa tako ni sa porezima uzetim od svih nas, pa i takvih samozivih i sebicnih kao sto si ti.
sve ok, samo objasni odakle ti to da ce privatni sektor kresati bilo sta? odluka se ne odnosi na nas, kraj price... :D ako tvrdis suprotno, a tvrdis, onda bujrum - fino to i dokazi... :D ako mozes, a naravno da ne mozes :D

usput, vrijedjanje i pljuvanje nisu argumenti, pa ih zadrzi za sebe ako vec nemas sta reci, a ocito nemas... :D lako je glumiti mangupa iza ekrana :D
Eh da sine. Prije nego sto pocnes braniti nesto, raspitaj se i upoznaj sa tim sto branis. Smanjenje TO, regresa i dnevnice se odnosi na sve, ako izmjene prodju, jer je budzetskim korisnicima to vec ranije umanjeno. Dakle sada se umanjuje i onima koji nisu na budzetu i privatnom sektoru. I na tebe, i na tebe se to odnosi!

Sada je to vec druga perspektiva, je l' de?
nimalo - uopste me ne dotice... :D nemam naviku varati drzavu i isplacivati sebi kojekakve tople obroke od 16 maraka i fiktivne dnevnice... :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2097 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

Vidi, ja na ruke dobijem otprilike pola od bruto iznosa.
Da napomenem da zivim u "civilizovanoj i demokratskoj" EU i da moja plata predstavlja neki prosjek primanja.
Da bi sacuvala bonitet, vlada planira ustedu od nekih 30 milijardi u ovom mandatu. Neke ustede ce me pogoditi direktno.
Nemam topli obrok, niti sam ga ikad imao. Niti ga, koliko znam, ima bilo ko. Nemam minuli rad.
Ne zalim se, u poredjenju s BiH je ovo bombona. Samo mi je cudo da se u BiH uglavnom zale oni sa 2000+
SA 071
Posts: 3265
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#2098 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by SA 071 »

Alfons Kauders wrote:
SA 071 wrote:
Alfons Kauders wrote: sve ok, samo objasni odakle ti to da ce privatni sektor kresati bilo sta? odluka se ne odnosi na nas, kraj price... :D ako tvrdis suprotno, a tvrdis, onda bujrum - fino to i dokazi... :D ako mozes, a naravno da ne mozes :D

usput, vrijedjanje i pljuvanje nisu argumenti, pa ih zadrzi za sebe ako vec nemas sta reci, a ocito nemas... :D lako je glumiti mangupa iza ekrana :D
Eh da sine. Prije nego sto pocnes braniti nesto, raspitaj se i upoznaj sa tim sto branis. Smanjenje TO, regresa i dnevnice se odnosi na sve, ako izmjene prodju, jer je budzetskim korisnicima to vec ranije umanjeno. Dakle sada se umanjuje i onima koji nisu na budzetu i privatnom sektoru. I na tebe, i na tebe se to odnosi!

Sada je to vec druga perspektiva, je l' de?
nimalo - uopste me ne dotice... :D nemam naviku varati drzavu i isplacivati sebi kojekakve tople obroke od 16 maraka i fiktivne dnevnice... :D
Ah pa ovo sada sve objasnjava - cuj "isplacivati sebi". Ti si nama radnicima poceo prosipati suplju i ubjedjivati nas da nam je dobro, super i da su ove mjere za nase dobro, a ti sam nisi radnik nego poslodavac i isplatioc ovih naknada koji je ustvari ovakvim mjerama hajrovao.

Ovim mjerama su donji radnici koji rade kod tebe, drzava koja ce zbog manje kupovne moci i posljedicno manje potrosnje prikupiti manje pdv-a, a hajrovali su samo oni koji isplacuju ove naknade tj. gazde, vlasnici, kapitalisti. Posto ti "isplacujes sebi" znaci da radis za sebe u svojoj privatnoj firmi i da ti ovo ide na ruku.

Trebao bi biti iskljucen iz dalje rasprave na ovu temu kao radnik i zastupati stavove kapitalista.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2099 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

Zar mislis da je ovdje drugacije? Kada neko kaze da ima 2000+ misli na neto platu, bruto platu ne vidi ili se ne moze direktno usporediti. Dakle otimaju i meni sada gotovo 50%.

I oni preko 2000 su ljudi, i to ljudi koji su se davno mogli ispaliti vani i zaradjivati vise.

A oni danas na foru usvajaju odluku, mada je revicon racunovodjama pola godine objasnjavao sta ce biti i kako.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2100 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

SA 071 wrote:
Ah pa ovo sada sve objasnjava - cuj "isplacivati sebi". Ti si nama radnicima poceo prosipati suplju i ubjedjivati nas da nam je dobro, super i da su ove mjere za nase dobro, a ti sam nisi radnik nego poslodavac i isplatioc ovih naknada koji je ustvari ovakvim mjerama hajrovao.

Ovim mjerama su donji radnici koji rade kod tebe, drzava koja ce zbog manje kupovne moci i posljedicno manje potrosnje prikupiti manje pdv-a, a hajrovali su samo oni koji isplacuju ove naknade tj. gazde, vlasnici, kapitalisti. Posto ti "isplacujes sebi" znaci da radis za sebe u svojoj privatnoj firmi i da ti ovo ide na ruku.

Trebao bi biti iskljucen iz dalje rasprave na ovu temu kao radnik i zastupati stavove kapitalista.
znaci trebao bi biti "iskljucen" iz rasprave zato sto se protivim koristenju TO za izbjegavanje poreza i fiktivnih dnevnica za guljenje javnih preduzeca? :D ok, imas li jos kakvih zelja? :D

TO i dnevnice su najvise koristene u tu svrhu upravo u javnom sektoru... znaci nama uvale veci porez, mi platimo, oni podijele neoporezovano svojim radnicima preko apsurdno visokog TO i dnevnica tipa "sefko bio u hadzicima"...

sad napravili podjednako glupu stvar - jer ce na kraju jazavci u javnom sektoru morati placati isti porez, a naravno nece umanjiti plate... tako da ce na kraju oni trositi vise da isplate svoje radnike... a kod nas u privatluku ce se sve slomiti na radnicima - jer vecinu gazdi zaboli neka stvar za njima, nece pokriti razliku...

btw. radnici koji rade kod mene = ja... :D i opet mi ne ide ovo na ruku :D
Post Reply