Bosanska piramida Sunca

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Locked
znanje
Posts: 311
Joined: 03/11/2005 17:30

#2076

Post by znanje »

Sinapsa wrote:dobro znanje,
ali zbog cega tolika averzija prema Osmanagicu...
Principijelnu kritiku shvataš kao lični napad.
Isto kao da je nesto strasno lose uradio...
Prodavanje magle o trošku poreznih obveznika nije samo - to je i kriminal.
zbog cega svaku njegovu rijec ili ono sto pretpostavljas da je rekao stavljas na apotekarsku vagu.
Radi onih kojima je dosta i gram njegove "mudrosti" pa da izgrade kule i gradove.
Da li ti je na neki nacin licno naskodio???
Ne poznajem ga, niti se namjeravam upoznavati s varalicom.
Sta sada treba uraditi??
Zabraniti svako daljnje skrnavljenje nacionalnog blaga na lokalitetu brda Visočica.
Citav projekt poslati u pm samo zato sto Osmanagic nije dr.mr.prof..arheologije???
"Projekat" kako ga ti velikodušno nazivaš a u biti način da se zgrne lova, ne zaslužuje da ga se tek "samo" zbog toga zabrani, mada je i njegovo lažno predstavljanje već jaka indikacija da je riječ o prevarantu. Ima i drugih indicija naravno, npr. to da mu 10 "knjiga" nema ni na Amazon.com, a jedna mu je objavljena od strane izdavača koji istina štampa arheološke i historijske edicije, međutim amaterove škrabotine izišle su u Putpisno-Turističkoj Ediciji te ionako obskurne izdavačke kuće. Na kraju, možeš pogledati i na stranicu njegove zanatske firme http://www.metcompany.net, pa ocijeni kolika je vjerovatnoća da neko ko je u slobodno vrijeme strastveni turista svjetskih lokaliteta piramida u stvari kompetentan davati meritorna mišljenja a kamoli postavljati naučne teorije kojima "mijenja cjelokupnu svjetsku nauku".
Ne postoje li indicije??
Ako misliš na indicije o postojanju piramide (odnosno evo već pet piramida prema posljednjim tvrdnjama, a broj i dalje raste...), naravno da takvih indicija uopće nema. Sav materijal koji je predstavljen u navodnim "geološkim" ispitivanjima je gomila besmislica. Na primjer, "konglomerati breče" nisu donešeni tamo od strane nekoga, već nečega, tj. nanose se atmosferskim i gravitacionim uticajima. Međutim, amater iščitava naučne spise upravo tako - amaterski, i tumači ih lupajući k'o maksim po diviziji. Dalje, izvađeni uzorci toliko su uobičajeni i nereprezentativni da je ustvari teško povjerovati da je u pitanju i rimska grobnica masivnih razmjera. Ipak će biti da je riječ o pojedinačim neolitskim grobnicama. Samo pitaj amatera šta bi s onih par ljudskih skeletona koje je izvadio, i kako to da nije obaviješten ured Tužioca pošto se svaki ljudski skeleton mora prijaviti Tužilaštvu dok se ne utvrdi naučnim putem porijeklo, starost i okolnosti nastanka smrti. Takođe, par izvađenih okamina s karakterističnim urezanim lukovima poslužili su amateru kao krucijalni dokaz nekakvih "lučno zasvođenih" podzemnih prostorija, međutim očigledno je da se radi o fosilima koje jadnik izgleda nikada nije vidio svojim očima. U svom stilu proglasio je prirodne razdjeline, potonuća, mikro-rasjede i sl., nekakvim "tunelima karakterističnim za sve piramide". Pa potom je ustvrdio da su "četiri pravilne geometrijske strane" podudarne s kardinalnim stranama svijeta. Naravno, činjenicu da dvaju strana uopće nema pokušao je prvo sakriti baš kao i ljudske kosture, a pritisnut nekim postovima na ovom Forumu "objasnio" je svojim sljedbenicima da su te strane kao "erodirale". A lijepo se vidi da ne mogu strane brda erodirati u višu topografiju, nego isključivo u nižu. Osim toga, samo jedna padina brda Visočica na potezu od nekih 30-ak metara i visinske razlike 10-ak metara pruža se u pravcu istok-zapad. Ali to ti je kao uzeti okrugli novčić kao dokaz da je sunce iste veličine, mase i zapremine kao i novčić jer se eto poklapaju - jedan novčić pokrije čitavo sunce, samo ti treba "malo" mašte... Mašta će ti biti potrebna i za sve druge mu "dokaze", kao npr. satelitskim snimcima koji su valjda toliko blesavo interpretirani da ti ne trebam posebno navoditi.
Sta cemo sa svim tim materijalom?
Nema materijala.
El-bosniaco
Posts: 580
Joined: 11/05/2005 12:30

#2077

Post by El-bosniaco »

Znanje,lijeci se
ma nema za njega lijeka :-)

ja vjerujem kad bi mu se dala mogucnost da bira da ima piramida ili nema on bi prihvatio da je nema jer to ide protiv njegovih stavova
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2078

Post by Macuser »

hrasno38 wrote:Ma ja, treba Bosancima uskratiti i nadu da BiH ima nesto mozda kolasalno jer Bosanci nemaju pravo ni da se nadaju, Bosanci nemaju pravo da se prica o njima i o njihovoj zemlji.
Bosnaci ne treba da trce pred rudu. Bosancima nisu potrebne lazne nade. Bosna je lijepa sama po sebi (jos da ocistimo mine). Ne moze se dokazati nesto sto jos nije otkriveno. Prvo neka Semir dokaze da ono sto govori nije samo fantazija. Neka otkopa jednu piramidu, za ostale cetiri mu odmah vjerujem.
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#2079

Post by A-ZO »

Samo mi nije jasno, kako neko ima obraza napisati knjigu o piramidi koju jos ocima nije vidjeo??? Molio bih da mi to neko objasni, posto ovo nikako ne razumijem :?

PS. Zar to nije slicno kao kad bi se neko zagledao u mjesec, zamislio da u njemu postoje podzemni gradovi i da su ustvari mjesecevi krateri tajni ulazi u svijet neke supercivilizacije, napisao knjigu o tome, i onda navalio na NASA-u da mu obezbjedi ekspediciju na mjesec :oops:
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2080

Post by Macuser »

Znanje je u pravu. Osmanagicev pristup je totalno amaterski. Procitao sam nekoliko poglavlja sa njegovog sajta i objasnjenja koja on daje, u vezi ko upravlja svijetom, o pra-Ilirima, o nepoznatim drevnim civilizacijama su plod njegove maste, jer NE POSTOJI ni jedan jedini dokaz o postojanju neke super civilizacije iz drevne proslosti (na stranu sto je njegov tekst vise pamflet, kompilacija svega i svacega). Covjek se moze igrati sa tom idejom, moze takvu ideju da nazove hipotezom, ali da to proglasi naucnom istinom NIJE moguce.
El-bosniaco
Posts: 580
Joined: 11/05/2005 12:30

#2081

Post by El-bosniaco »

Izjave najuglednijih svijetskih arheologa

Evo sta kaze

Image

"Pazljivo sam pregledao geološke i satelitske analize o Bosanskim piramidama. Moj utisak je da je možda rijec o monumentalnim elitnim grobnicama iz predrimskog perioda, a moguće je čak i grobnicama iz Rimskog perioda. Visoko je bilo vrlo važno predrimsko lokalno srediste, a kasnije i Rimski grad."

Prof. dr. R. Bruce Hitchner,
direktor Arheološkog programa i dekan Fakulteta historije na Univerzitetu Tufts, SAD


Image

"Sasvim je moguće da u Bosni postoje piramide. Činjenica da su kod Visokog pronađeni artifakti stariji od 7.000 godina ne znači da su i piramide toliko stare. Gospodin Osmanagić će morati kopati dublje da dođe do definitivnih dokaza o starosti piramida."


dr. Zahi Havass,
direktor Vrhovnog savjeta antikviteta egipatskih piramida u Gizi




Samo mi nije jasno, kako neko ima obraza napisati knjigu o piramidi koju jos ocima nije vidjeo??? Molio bih da mi to neko objasni, posto ovo nikako ne razumijem
pa stani malo pbrate dragi nije ni on isao grlom u jagode tek tako :-?

covjek je prvo radio iskopavanja poslije se analiziralo to sto se naslo i doslo do zakljucka da moze bi piramida pa je onda napisao knjigu , opet nastavaili kopat drugu fazu i nasli novih dokaza , i to je to


PS. Zar to nije slicno kao kad bi se neko zagledao u mjesec, zamislio da u njemu postoje podzemni gradovi i da su ustvari mjesecevi krateri tajni ulazi u svijet neke supercivilizacije, napisao knjigu o tome, i onda navalio na NASA-u da mu obezbjedi ekspediciju na mjesec
kakvo razmisljanje , zemljo otvori se :D
znanje
Posts: 311
Joined: 03/11/2005 17:30

#2082

Post by znanje »

hrasno38 wrote:
znanje wrote:Piramidaši tvrde da se lopata može zabiti gdje god nekoj neukoj ublehi padne na pamet, i da ubleha može lopatati sve dok ne dokaže da tu ili ima ili nema nečega. E vidite, ne može. Jer da može, cijela bi Bosna u kratkom vremenu postala oranica na kojoj bi orali volovi a la amater u potrazi za "piramidama", "Noevim Arkama", "Atlantidama", "pra-svemirskim brodovima", "marsovskim kapsulama-sijačima života na Zemlji", "eskaliburom kralja Artura", "eliksirima mladosti", "draguljima s Nila", "Aladinovom čarobnom lampom", "Pandorinom kutijom", "španskim selima", "reliktom Isusa iz Nazareta", "kristalnim lobanjama", "energetskim ćakrama", "čudotvornim kristalima", "narandžastim opalom", "čaršafom Atifa iz Atananibada", "letećim ćilimom velikog kalife", itd. (dodati po potrebi).

Je li vam sad jasno što neuki Semir Osmanagić ne može kopati? Zbog demokratije i šest milijardi neukih s istim takvim "pravom" da kopaju!
Malo mi nije jasna tvoja konstantna upornost da nam ovdje svima dokazes nesto sto jos uvijek niko nije dokazao. Pa tako kako nam Osmanagic nije jos uvijek dokazao da ta piramida postoji tako nam jos uvijek niko nije dokazao da ista ta piramida ili vec nazovi je kako hoces ne postoji.
( @Prenj, evo zbog ovoga sam prinuđen ponavljati se.)

Samo se nova tumačenja dokazuju. Zamisli kako bi to bilo kad bi se cijeli svijet, sve teorije i znanja sad morali nanovo dokazivati, jer to samoproglašeni "naučnici" zatraže. Dakle, ne dokazuje se da je brdo - brdo, jer je Visočica poznata kao brdo milionima godina. Teret dokazivanja ne leži na onome ko ne dokazuje ništa, nego na onome ko dokazuje nešto. Naučite se već jednom logici, da se ne moram ponavljati (mada mi ne pada teško :-D )
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2083

Post by Macuser »

El-bosniaco wrote:Izjave najuglednijih svijetskih arheologa
"Pazljivo sam pregledao geološke i satelitske analize o Bosanskim piramidama. Moj utisak je da je možda rijec o monumentalnim elitnim grobnicama iz predrimskog perioda, a moguće je čak i grobnicama iz Rimskog perioda. Visoko je bilo vrlo važno predrimsko lokalno srediste, a kasnije i Rimski grad."

Prof. dr. R. Bruce Hitchner,
direktor Arheološkog programa i dekan Fakulteta historije na Univerzitetu Tufts, SAD



"Sasvim je moguće da u Bosni postoje piramide. Činjenica da su kod Visokog pronađeni artifakti stariji od 7.000 godina ne znači da su i piramide toliko stare. Gospodin Osmanagić će morati kopati dublje da dođe do definitivnih dokaza o starosti piramida."


dr. Zahi Havass,
direktor Vrhovnog savjeta antikviteta egipatskih piramida u Gizi

Evo kako rezonuju pravi arheolozi. Ne kazu da nesto POSTOJI, vec da MOZE postojati (a, isto tako i NE POSTOJATI).

Osmanagic ne uzima u obzir da to mogu biti rimske grobnice ili bilo sta drugo. On odmah, na osnovu oblika brda, TVRDI da je to piramida. Potpuno u skladu sa nacinom i dokazima koje nudi u svome pamfletu "Altenativna Historija" - to je tako, jer ja to tako vidim.
znanje
Posts: 311
Joined: 03/11/2005 17:30

#2084

Post by znanje »

Macuser wrote:
El-bosniaco wrote:Izjave najuglednijih svijetskih arheologa
"Pazljivo sam pregledao geološke i satelitske analize o Bosanskim piramidama. Moj utisak je da je možda rijec o monumentalnim elitnim grobnicama iz predrimskog perioda, a moguće je čak i grobnicama iz Rimskog perioda. Visoko je bilo vrlo važno predrimsko lokalno srediste, a kasnije i Rimski grad."

Prof. dr. R. Bruce Hitchner,
direktor Arheološkog programa i dekan Fakulteta historije na Univerzitetu Tufts, SAD



"Sasvim je moguće da u Bosni postoje piramide. Činjenica da su kod Visokog pronađeni artifakti stariji od 7.000 godina ne znači da su i piramide toliko stare. Gospodin Osmanagić će morati kopati dublje da dođe do definitivnih dokaza o starosti piramida."


dr. Zahi Havass,
direktor Vrhovnog savjeta antikviteta egipatskih piramida u Gizi

Evo kako rezonuju pravi arheolozi. Ne kazu da nesto POSTOJI, vec da MOZE postojati (a, isto tako i NE POSTOJATI).

Osmanagic ne uzima u obzir da to mogu biti rimske grobnice ili bilo sta drugo. On odmah, na osnovu oblika brda, TVRDI da je to piramida. Potpuno u skladu sa nacinom i dokazima koje nudi u svome pamfletu "Altenativna Historija" - to je tako, jer ja to tako vidim.
Pazi, pazi... Ipak je Semir (poznatiji i kao 'cernica') objavio integralni tekst maila uvaženog profesora... I baš kao što sam u prethodnom postu i pogodio - čovjek fino kaže MOGLO BI a ne JESTE. :D
El-bosniaco
Posts: 580
Joined: 11/05/2005 12:30

#2085

Post by El-bosniaco »

Pazi, pazi... Ipak je Semir (poznatiji i kao 'cernica') objavio integralni tekst maila uvaženog profesora... I baš kao što sam u prethodnom postu i pogodio - čovjek fino kaže MOGLO BI a ne JESTE.

suti bolje ti je ne pricaj, sta god progovris sve naopako


tail mejl sto posto je dobio zato sto je na mail listi osmangicha tako sta god osmangich dobije dobije i on, i ja sam jednom dobio takav mail
znanje
Posts: 311
Joined: 03/11/2005 17:30

#2086

Post by znanje »

El-bosniaco wrote:
Pazi, pazi... Ipak je Semir (poznatiji i kao 'cernica') objavio integralni tekst maila uvaženog profesora... I baš kao što sam u prethodnom postu i pogodio - čovjek fino kaže MOGLO BI a ne JESTE.
suti bolje ti je ne pricaj, sta god progovris sve naopako

tail mejl sto posto je dobio zato sto je na mail listi osmangicha tako sta god osmangich dobije dobije i on, i ja sam jednom dobio takav mail
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2087

Post by Macuser »

El-bosniaco wrote:tail mejl sto posto je dobio zato sto je na mail listi osmangicha tako sta god osmangich dobije dobije i on, i ja sam jednom dobio takav mail
Molim te, sta zelis da kazes? Ponovit cu, ali nije mi jasno: "taj mail 100 % je dobio zato sto je na mail listi Osmanagica, tako sta god Osmanagic dobije, dobije i on; i ja sam jednom dobio takav mail."

:?
El-bosniaco
Posts: 580
Joined: 11/05/2005 12:30

#2088

Post by El-bosniaco »

Molim te, sta zelis da kazes? Ponovit cu, ali nije mi jasno: "taj mail 100 % je dobio zato sto je na mail listi Osmanagica, tako sta god Osmanagic dobije, dobije i on; i ja sam jednom dobio takav mail."


neznam nek vam cernica objasni :-?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#2089

Post by Fair Life »

novalic wrote:sve argumenat do argumenta.. mozemo mi i dogodine ovako....
Image
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2090

Post by Macuser »

Sarena laza?

Image
User avatar
Sinapsa
Posts: 839
Joined: 01/06/2004 18:28

#2091

Post by Sinapsa »

znanje,
imas ekstremne stavove. Mozes reci da smatras da je vjerovatnoca postojanja piramide mala ili visoka, mozes reci da je pristup los, mozes reci da vjerujes u nekakvu zavjeru ( eto pedeset se ljudi sastavilo, diglo citavu drzavu na noge da bi samo Osmanagic turio sebi par hiljada maraka u dzep, jadnik nema hljeba da jede...), mozes reci da je Osmanagic pseudonaucnik (mada covjek ne mora biti naucnik da bi nesto otkrio) , ali neovisno o rezultatima istrage ne mozes reci piramide nema....jer to jednostavno ne znas!!! Ako kazes nema je, onda znas da je nema, a znamo da ne mozes da posjedujes to znanje. Pa onda si slican Osmanagicu....i da je ne nadju, i u tom slucaju absolutno nisi u pravu i neces nikada biti u pravu....zasto? Jer jednostavno ne znas da li je ima ili ne. Ja sada da tvrdim da je ima, sto ne radim, i da je stvarno iskopaju...ja opet nisam bio u pravu!!!
Ti ipak ostavljas utisak kao da ti nije do razmjene misljenja nego vodis protiv nekoga ili necega svoj privatni rat...(sto se moze reci i za neke tvoje "prirodne neprijatelje").
Pa ni "svjetski strucnjaci " ne kazu nema je!!!
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2092

Post by Macuser »

A, poslije Visokog, planeta Mars:

Piramida koja izgleda kao replika Keopsove piramide fotografisana sa sonde Spirit.

Preporucuje se da image gledate sa 3D stereo naocalima.
Uzivajte.

Image

Velika piramida Marsa
znanje
Posts: 311
Joined: 03/11/2005 17:30

#2093

Post by znanje »

Sinapsa wrote:znanje,
imas ekstremne stavove. Mozes reci da smatras da je vjerovatnoca postojanja piramide mala ili visoka, mozes reci da je pristup los, mozes reci da vjerujes u nekakvu zavjeru ( eto pedeset se ljudi sastavilo, diglo citavu drzavu na noge da bi samo Osmanagic turio sebi par hiljada maraka u dzep, jadnik nema hljeba da jede...), mozes reci da je Osmanagic pseudonaucnik (mada covjek ne mora biti naucnik da bi nesto otkrio) , ali neovisno o rezultatima istrage ne mozes reci piramide nema....jer to jednostavno ne znas!!! Ako kazes nema je, onda znas da je nema, a znamo da ne mozes da posjedujes to znanje. Pa onda si slican Osmanagicu....i da je ne nadju, i u tom slucaju absolutno nisi u pravu i neces nikada biti u pravu....zasto? Jer jednostavno ne znas da li je ima ili ne. Ja sada da tvrdim da je ima, sto ne radim, i da je stvarno iskopaju...ja opet nisam bio u pravu!!!
Ti ipak ostavljas utisak kao da ti nije do razmjene misljenja nego vodis protiv nekoga ili necega svoj privatni rat...(sto se moze reci i za neke tvoje "prirodne neprijatelje").
Pa ni "svjetski strucnjaci " ne kazu nema je!!!
( @Prenj, evo zbog ovoga sam prinuđen ponavljati se. Ljudi naprosto ne vole čitati.)

Samo se nova tumačenja dokazuju. Zamisli kako bi to bilo kad bi se cijeli svijet, sve teorije i znanja sad morali nanovo dokazivati, jer to samoproglašeni "naučnici" zatraže. Dakle, ne dokazuje se da je brdo - brdo, jer je Visočica poznata kao brdo milionima godina. Teret dokazivanja ne leži na onome ko ne dokazuje ništa, nego na onome ko dokazuje nešto. Naučite se već jednom logici, da se ne moram ponavljati (mada mi ne pada teško - educiram moj narod). :D
User avatar
Sinapsa
Posts: 839
Joined: 01/06/2004 18:28

#2094

Post by Sinapsa »

znanje wrote:
Sinapsa wrote:znanje,
imas ekstremne stavove. Mozes reci da smatras da je vjerovatnoca postojanja piramide mala ili visoka, mozes reci da je pristup los, mozes reci da vjerujes u nekakvu zavjeru ( eto pedeset se ljudi sastavilo, diglo citavu drzavu na noge da bi samo Osmanagic turio sebi par hiljada maraka u dzep, jadnik nema hljeba da jede...), mozes reci da je Osmanagic pseudonaucnik (mada covjek ne mora biti naucnik da bi nesto otkrio) , ali neovisno o rezultatima istrage ne mozes reci piramide nema....jer to jednostavno ne znas!!! Ako kazes nema je, onda znas da je nema, a znamo da ne mozes da posjedujes to znanje. Pa onda si slican Osmanagicu....i da je ne nadju, i u tom slucaju absolutno nisi u pravu i neces nikada biti u pravu....zasto? Jer jednostavno ne znas da li je ima ili ne. Ja sada da tvrdim da je ima, sto ne radim, i da je stvarno iskopaju...ja opet nisam bio u pravu!!!
Ti ipak ostavljas utisak kao da ti nije do razmjene misljenja nego vodis protiv nekoga ili necega svoj privatni rat...(sto se moze reci i za neke tvoje "prirodne neprijatelje").
Pa ni "svjetski strucnjaci " ne kazu nema je!!!
( @Prenj, evo zbog ovoga sam prinuđen ponavljati se. Ljudi naprosto ne vole čitati.)

Samo se nova tumačenja dokazuju. Zamisli kako bi to bilo kad bi se cijeli svijet, sve teorije i znanja sad morali nanovo dokazivati, jer to samoproglašeni "naučnici" zatraže. Dakle, ne dokazuje se da je brdo - brdo, jer je Visočica poznata kao brdo milionima godina. Teret dokazivanja ne leži na onome ko ne dokazuje ništa, nego na onome ko dokazuje nešto. Naučite se već jednom logici, da se ne moram ponavljati (mada mi ne pada teško - educiram moj narod). :D
Pa ti si prestao odavno da citas i slusas...Ovo je vec drskost. Pitam te...kome ti sta moras dokazivati??? ko to trazi od tebe???ko te je diro? ako nije niko zasto buncas...ohladi se malo...kakva edukacija...kakvo je to sranje....Od silne paljbe si zaboravio da trebas ostati kulturan...dosvidanja znanje.
SuperM
Posts: 51
Joined: 28/01/2005 23:53

#2095

Post by SuperM »

El-bosniaco

lijepo te molim te da nestavljaš na ovaj forum ništa s oficijelne test web stranice Fondacije dok ne bude puštena u rad u ponedjeljak 16.01.2006.

Srdačno se zahvaljujem,
clan U.O. Fondacije Arheološki park: Bosanska pirmida Sunca
User avatar
Macuser
Posts: 532
Joined: 08/01/2006 12:45

#2096

Post by Macuser »

Na jednoj strani je stav ljudi koji rezonuju po zdravoj logici (sto ce reci, dok se ne dokaze suprotno, brdo ostaje brdo).
Na drugoj strani je stav ljudi koji, bez uvrede, ne rezonuju, vec slijepo vjeruju.
Ova dva stanovista su nepomirljiva, jer medju njima nema dodirne tacke. Vidjeti znaci vjerovati (a i to zavisi od svjetlosti).
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#2097

Post by Goran_35 »

:-)

sve strucnjak do strucnjaka :oops:
A sto je najsmjesnije drze se "logike" ;)
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#2098

Post by helo »

El-bosniaco wrote:
Znanje,lijeci se
ma nema za njega lijeka :-)

ja vjerujem kad bi mu se dala mogucnost da bira da ima piramida ili nema on bi prihvatio da je nema jer to ide protiv njegovih stavova
Ima ima, kada je iskopaju tada če da pukne ko kokica od silne temperature.
UBL
Posts: 175
Joined: 01/02/2005 02:06

#2099

Post by UBL »

Macuser wrote:Na jednoj strani je stav ljudi koji rezonuju po zdravoj logici (sto ce reci, dok se ne dokaze suprotno, brdo ostaje brdo).
Na drugoj strani je stav ljudi koji, bez uvrede, ne rezonuju, vec slijepo vjeruju.
Ova dva stanovista su nepomirljiva, jer medju njima nema dodirne tacke. Vidjeti znaci vjerovati (a i to zavisi od svjetlosti).
Ja bih prije rekao da je ova tvoja prva grupa ljudi ta koja slijepo vjeruje, jer da se rezonuje po zdravoj logici, covjek ne bi tako kategoricno odbijao tu ideju o piramidi, nego bi sagledao sve prilozene cinjenice i argumente, pa bi se onda sigurno u njemu javila neka osnovana sumnja. Upravo ta grupa je ona koja ne razmislja vlastitom glavom, nego slijepo vjeruje autoritetima. Ne moze u Bosni bit piramida, nisu nas tako u skoli ucili. Ne kazem da sigurno postoji piramida, niti da potpuno vjerujem u to, ali me je sva ta silna polemika ponukala na razmisljanje, procitao sam argumente i rezultate istrazivanja i moram ti reci da i nisam bas siguran sta da mislim. Jos sam skeptican oko toga svega, ali mislim da ce vrijeme pokazati ko je u pravu. Takvi ljudi kao ti, s druge strane, su kao oni koji su osudili Galilea da je heretik jer je rekao da se Zemlja okrece oko Sunca.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#2100

Post by kekec »

UBL wrote:Ja bih prije rekao da je ova tvoja prva grupa ljudi ta koja slijepo vjeruje, jer da se rezonuje po zdravoj logici, covjek ne bi tako kategoricno odbijao tu ideju o piramidi, nego bi sagledao sve prilozene cinjenice i argumente, pa bi se onda sigurno u njemu javila neka osnovana sumnja. Upravo ta grupa je ona koja ne razmislja vlastitom glavom, nego slijepo vjeruje autoritetima. Ne moze u Bosni bit piramida, nisu nas tako u skoli ucili. Ne kazem da sigurno postoji piramida, niti da potpuno vjerujem u to, ali me je sva ta silna polemika ponukala na razmisljanje, procitao sam argumente i rezultate istrazivanja i moram ti reci da i nisam bas siguran sta da mislim. Jos sam skeptican oko toga svega, ali mislim da ce vrijeme pokazati ko je u pravu. Takvi ljudi kao ti, s druge strane, su kao oni koji su osudili Galilea da je heretik jer je rekao da se Zemlja okrece oko Sunca.
...nego bi sagledao sve prilozene cinjenice i argumente, pa bi se onda sigurno u njemu javila neka osnovana sumnja...
Diskretno i na mala vrata ti se svrsta u grupu "Piramidasa". Aferim. :D
ali me je sva ta silna polemika ponukala na razmisljanje, procitao sam argumente i rezultate istrazivanja i moram ti reci da i nisam bas siguran sta da mislim
Ako nisi siguran sta da mislis, to samo dokazuje da sve ono sto je navedeno kao dokaz ili argument, ne ulazi u domen tvog interesovanja ili profesije. To je normalno i za ocekivati je da se pojavi sumnja (mozda ima, mozda nema piramide) kod nekoga ko ne poznaje materiju.
Ali ako je nekome materija bliska ili dio iste i ako u tim argumentima vidi promasaj, netacnost "zloupotrebu", onda je, takodje normalno da ta osoba kaze da ne vjeruje u postojanje piramide. Znaci, oni koji ne vjeruju u postojanje piramida (vec 5 komada) su nasli nesto u svoj toj prici sto im ne lezi, sto smatraju laznim, namjestenim, izmisljenim, nemogucim itd.
Negdje na pocetku ove teme, pitali smo se, zasto sve ovo, ima li neka pozadina...
Da li je moguce da je samo u pitanju zelja jednog covjeka (Semira), opsjednutog ili zaljubljenog u jednu oblast, da pokusa naci nesto sto ne postoji, a on misli da postoji, ili stvarno postoji, a on, zahvaljujuci nekoj intuiciji ili spletu sretnih okolnosti, prvi ukaza i pokaza na to.
Ili ima nesto vece "sto se iza brda valja", a mi jos to ne naslucujemo. :?
(U Hrvatskoj slucaj Gotovina - Latinica. Ovo drugo odvuce paznju sa prvog.)

Po meni Semir vise nije bitan. Nikada nisam postavljao pitanje njegovog obrazovanja, zanimanja i sl. On mi je, ustvari njegova pojava i nastup, njegova stalozenost u izlaganju (na TV), simpatican i prihvatljiv.
Sada je prica uzela drugi tok. Nista se ne kopa, ne vidi se na terenu ni "P" od piramide, a sa druge strane se osnivaju fondacije... sto, po meni treba da se radi kada se "otkrice" otkrije. Mislim takodje da nije u pitanju novac, u smislu da on nema novca da izvrsi pocetna otkopavanja, kojima ce doci do zida piramide (na vrhu ili u podnozju, svejedno je). Da je on siguran da je stvarno u pitanju 1 ili vise piramida, imajuci u vidu svjetsku slavu i sve ono sto slijedi, mislim da bi on do danas imao zavrsen posao i fotografije stvarne piramide/a u svim svjetskim novinama i na svim svjetskim TV programima, a ne bi baratao crtezima i sumnjivim satelitskim snimcima (u smislu dokazivanja postojanja podzemnih objekata).

p.s.
mostarac, nemoj me sada zugati :D
Locked