IRAN

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20726 Re: IRAN

Post by славянин »

salik79 wrote:
славянин wrote:
salik79 wrote:Sve je to ista skola - i onih 150 Hizbullahovih vojnika iz Bint Jbaila, od kojih 40 elitnih komandosa i ovi iz IRGC i Quds brigade. ;-) 8-)
Koji oni sto se 5 godina bore sa ruljom po siriji ? :lol:
Ovi 8-)
Image
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Bint_Jbeil

Inace, ovi su u Libanu, za svaki slucaj, a u Siriji su drugi momci, koji, opet, gdje god dodju, odrade zadatak uspjesno do kraja. ;-)
Ovo je kao i ona slika onih amera na camcima :D ponoviti jedno 370 puta da se pokaze kako je to to... ne moze niko nista irancima :lol: a o tom selu smo jedno 10x pricali. Dogodine u Jeruzalemu :lol:

Inace i ako ameri pokrenu kakvu akciju pa zgombaju iran i to vjerovatno zracnim udarima i raketama, hezbolah ce mnogo gore proci jer izraelci sumnjam da ce ici na nekakve ogranicene akcije bla bu.

Poslije ce biti.. zavjera,placi,kuku lele i tako dalje ... vec vidjeno mnogo puta.

Sta je ovo ... jel ovo neka montaza ? Izgledaju isto kao da su se neustrasivi prepali ?? :D
Image
Image
Image

:lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20727 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:
salik79 wrote:
славянин wrote: Koji oni sto se 5 godina bore sa ruljom po siriji ? :lol:
Ovi 8-)
Image
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Bint_Jbeil

Inace, ovi su u Libanu, za svaki slucaj, a u Siriji su drugi momci, koji, opet, gdje god dodju, odrade zadatak uspjesno do kraja. ;-)
Ovo je kao i ona slika onih amera na camcima :D ponoviti jedno 370 puta da se pokaze kako je to to... ne moze niko nista irancima :lol: a o tom selu smo jedno 10x pricali. Dogodine u Jeruzalemu :lol:

Inace i ako ameri pokrenu kakvu akciju pa zgombaju iran i to vjerovatno zracnim udarima i raketama, hezbolah ce mnogo gore proci jer izraelci sumnjam da ce ici na nekakve ogranicene akcije bla bu.

Poslije ce biti.. zavjera,placi,kuku lele i tako dalje ... vec vidjeno mnogo puta.

Sta je ovo ... jel ovo neka montaza ? Izgledaju isto kao da su se neustrasivi prepali ?? :D
Image
Image
Image

:lol:
Znam ja da smo presli, ali uvijek iznova pitas koji 8-) :D A, znas ti dobro koji, ali potiskujes, jer da nije zabiljezeno niko ne bi vjerovao da 150 ljudi moze natamburati 5000, iznad kojih je jos i avijacija :lol:

Bas lijepo kada postavljas slike manje vojne parade, u manjem mjestu, u kojoj je vecina vojnika bila nenaoruzana, u kojoj je stradalo najvise civila u teroristickom napadu.

Vis a vis "zalijeganja" :oops:

Image
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20728 Re: IRAN

Post by славянин »

Pa naravno da zalijezu svi drugi i da se boje... ali Iranci.. ma to je fotomontaza. Oni nisu ljudi.. oni su NADLJUDI :lol:

Alaj su ih natamburali :lol: :lol: :lol:

Casualties and losses
IDF
17 killed

Hezbollah
32 killed (Hezbollah claim)
50-70 militants (IDF claim)

:lol: Ovo kao boj na kosovu :D
Ljuci
Posts: 590
Joined: 23/06/2019 05:12

#20729 Re: IRAN

Post by Ljuci »

Amerika mora zaustaviti Iran da napravi nuklearnu bombu i da tako ugrozi mir na Bliskom Istoku. Iran mora prestati sa tim aktivnostima. Saudijska Arabija ce napasti Iran i da tako pokaze Irancima da ne mogu praviti nuklearnu bombu.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20730 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:Pa naravno da zalijezu svi drugi i da se boje... ali Iranci.. ma to je fotomontaza. Oni nisu ljudi.. oni su NADLJUDI :lol:

Alaj su ih natamburali :lol: :lol: :lol:

Casualties and losses
IDF
17 killed

Hezbollah
32 killed (Hezbollah claim)
50-70 militants (IDF claim)

:lol: Ovo kao boj na kosovu :D
Nesrazmjer u ljudstvu - neuporediv.
Nesrazmjer u tehnici - neuporediv.
Zracna podrska - Turci nisu imali.

Da je svaki, od 5000 IDFovaca ispalio samo po 10 metaka i da je jedan od tih 10 kod polovine njih pogodio cilj, koliko je to?

A da je svaki, od 150 Hizbullahovaca, ispalio 10 metaka i da je jedan od tih deset kod pola njih pogodio cilj, koliko je to?

Avione i rakete necemo brojati.

I, najbitnije, i u Bint Jbailu, kao i na Kosovu, zna se ko je pobjednik.
Ljuci
Posts: 590
Joined: 23/06/2019 05:12

#20731 Re: IRAN

Post by Ljuci »

Iranci su nekada bil sunnije dok se nije ustanovila loza Safavida i kad su na silu preveli gradjane u shiizam. Iran je prijetnja miru i zeli da napadne Izrael i Saudijsku Arabiju a to Amerika nece dozvoliti. Amerika ima dovoljno snage da sprijeci Iran u svojoj agresiji.
User avatar
N.N.
Posts: 3542
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#20732 Re: IRAN

Post by N.N. »

Baki ne rise. :mrgreen:
Ljuci
Posts: 590
Joined: 23/06/2019 05:12

#20733 Re: IRAN

Post by Ljuci »

Iran se ne moze odbraniti od Amerike jer nema tog potencijala a sunnije u provinciji Belucistan jedva cekaju da se otcjepe od Irana. Najveci grad u Belucistanu je Zahedan koji ima svoj sunni Univerzitet. Sunnije zive tesko u Iranu i ograniceno im je kretanje tako da bi Amerika bila oslobodioc sunnija u Belucistanu. Amerika mora zastiti Izrael i Saudijsku Arabiju jer Iranci se duboko mijesaju u bliskoistocna pitanja. Iranski rezim ne priznaje nijedan drugi pravac sem shiizma. To sunije ne mogu trpjeti i zele da se otcjepe od shijskog Irana i njihovih mula.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20734 Re: IRAN

Post by salik79 »

Ljuci wrote:Iran se ne moze odbraniti od Amerike jer nema tog potencijala a sunnije u provinciji Belucistan jedva cekaju da se otcjepe od Irana. Najveci grad u Belucistanu je Zahedan koji ima svoj sunni Univerzitet. Sunnije zive tesko u Iranu i ograniceno im je kretanje tako da bi Amerika bila oslobodioc sunnija u Belucistanu. Amerika mora zastiti Izrael i Saudijsku Arabiju jer Iranci se duboko mijesaju u bliskoistocna pitanja. Iranski rezim ne priznaje nijedan drugi pravac sem shiizma. To sunije ne mogu trpjeti i zele da se otcjepe od shijskog Irana i njihovih mula.
Lik napise kako imaju svoj sunni univerzitet u Zahedanu, a odmah nakon toga kako "Iranski rezim ne priznaje nijedan drugi pravac sem shiizma." :-) :-) :roll: :lol:

Jeste, jedva cekaju tvoje cioniste u Belucistanu... Ovako to izgleda kada se ne priznaje ni jedan drugi pravac u Iranu... Prvo ih natjeraju da ih (siije) srdacno docekaju na aerodromu u Zahedanu (posjeta el Raisija, a potom i Ruhanija):

Image
Image

Onda da ih srdacno ugoste u velikoj dvorani, u kojoj moraju prisustvovati svi sunitski alimi Belucistana i slusati sta im ovi imaju za rijet:
Image
Image
Image

Nije im pravo, al' ga moraju do kraja slusati:
Image
Image
Image

Pa, onda, kroz koji dan sve to, opet, prolaziti s Ruhanijem i svitom:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

I, opet, dzaba sve, nece da ih priznaju :oops:

Ako treba i klanjat ce s njima i za njima, ali ih priznati nece!!! :oops:
Image

:skoljka:
Ljuci
Posts: 590
Joined: 23/06/2019 05:12

#20735 Re: IRAN

Post by Ljuci »

U Teheranu nema nijedne sunijske dzamije. Iranske vlasti ne dozvoljavaju da se izgradi nijedna sunnijska dzamija.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20736 Re: IRAN

Post by salik79 »

Ljuci wrote:U Teheranu nema nijedne sunijske dzamije. Iranske vlasti ne dozvoljavaju da se izgradi nijedna sunnijska dzamija.
Ne opet :-) :roll:

Hajde, barem si odust'o od nepriznavanja :roll:

Dublja analiza porijekla mitova u iranskom ugnjetavanju sunija dovodi do društva raznih vrsta terorista, cionista, neokonzervativaca i iranskih disidenata.

Početkom decembra na društvenim mrežama po Balkanu brzo se proširila glasina da u Teheranu živi osam miliona ljudi, od čega četvrtina sunija, te da nemaju niti jednu svoju džamiju ili da su pozatvarane od iranskih vlasti. Bolje upućenima jasno je da se radi o perfidnoj laži jako indikativnog sadržaja, plasiranoj u vrijeme kada saudijska propaganda na sve moguće načine pokušava sirijsku borbu protiv terorizma prikazati kao sunijsko-šijski sukob, međutim, ostaje nam za detaljno objasniti - koliko je tvrdnja istinita, tko ju je propagirao i odakle potječe?

Vratimo li se godinu unatrag, vidimo da je slična glasina širena i u zapadnjačkim mainstream medijima, uz neizbježnu katarsku Al Jazeeru. Sredinom januara tako se pojavila vijest da su iranske vlasti zatvorile "sunijsku džamiju" u teheranskoj četvrti Punak, a početkom augusta je i porušile. Navodno, radilo se o jedinoj džamiji takvog tipa u čitavoj metropoli, za milion sunija. U člancima se još navodi da je sunijama zabranjeno upravljanje džamijama od revolucije 1979. i da je zabrinutost zbog rušenja izrazio Molavi Abdul Hamid, ugnjetavani lider iranskih sunija.



Niti jedna od informacija iz članka nije istinita. U prvom redu, nije se radilo o nikakvoj džamiji već privatnoj molitvenoj dvorani, ustrojenoj bez saglasnosti s lokalnim vlastima. Sud je prvo naredio vraćanje objekta u prvobitno stanje, ali nakon što su naredbe ignorirane, srušena je zbog ilegalne prenamjene prostora. Službeni regulacioni ured za upravljanje džamijama odbacio je glasinu kao ekstremističku propagandu, objasnivši da se slične aktivnosti događaju na novoizgrađenim periferijama većih gradova gdje manjka molitvenih prostora i gdje radnici ponekad uzimaju stvari u svoje ruke, te da sunijski faktor nikako nije bio presudan - iz identičnih razloga ranije je u gradu Komu uklonjena huseinija, dakle isključivo šijska molitvena dvorana.



Druga laž u članku je navodna zabrana sunijskih džamija od 1979. godine, jer je istina dijametralno oprečna - za vrijeme vladavine proameričkog autokrata Pahlavija, Teheran je za sunijsko upravljanje džamijama postavljao jednake uslove za šije u Rijadu, što Saudijci nikad nisu ispunili. Nakon revolucije, ova pogodba je odbačena od strane revolucionarne vlade jer nisu vidjeli Rijad kao predstavnika svih sunija, i prava manjinskih sunijama nisu zajamčena samo zakonom, već ustavom (nepromijenjenim čl. 12). Treća laž je u prenapuhavanju broja sunija u Teheranu, kojih u čitavom Iranu ima oko 7% i to uglavnom u perifernim pokrajinama, dok je u Teheranu taj udio manji i brojka se kreće oko četvrt miliona.



Konačno, Molavi Abdul Hamid nije nikakav lider iranskih sunija kakvim ga se lažno predstavlja, radi se o sunijskom autoritetu iz Balučistana i imamu džuma namaza u Zahedanu, bez ikakvog uticaja u drugim sunijskim regijama poput Golestana, Kurdistana i sjevernog Horasana. Tvrdnje da je dotični uputio kritike zbog rušenja dvorane ili sunijskih džamija u Teheranu uopće mogu se naći samo na sajtu, navodno "ličnom", iako je registriran pod američkom domenom. Isto kao i neosnovane tvrdnje da u Iranu živi "25% sunija", ili niz drugih klasičnih američkih primjedbi. Osim ovog falsifikata, ostali izvori na koje se Al Jazeera i zapadnjački mediji pozivaju su nekakvi "neimenovani izvor", apologet terorističkog Džundalaha Abdul Satar Došoki iz Londona, NCRI kojeg vode teroristi Munafikina (MEK), te američki Human Rights Watch.



Glede samih sunijskih džamija u Teheranu, prvo što treba razjasniti je - što je "sunijska" ili "šijska džamija"? Razlike su jedino arhitektonske prirode, jer u funkcionalnom smislu džamija (mesdžid) je bogomolja za muslimane, neovisno o pravcu. U Iranu postoje višenamjenske mosale, huseinije kao dvorane za šijske ceremonije, ali džamija kao objekt za molitvu namijenjen isključivo šijskim muslimanima je stran pojam.



Iranski regulacioni ured za upravljanje džamijama svejedno vodi evidenciju o šijskim i sunijskim džamijama, ali isključivo na osnovi afilijacije područnog imama. Same imame ne imenuje država, kao što je to slučaj u npr. Turskoj, nego ih odabire lokalno stanovništvo. Posljedično, jasno je da će se džamije u području gdje demografski prevladavaju šije voditi kao šijske, a gdje prevladavaju sunije kao sunijske. Treba naglasiti da se ovdje radi o permanentnim imamima, što kod čak 30-40% iranskih džamija nije slučaj, odnosno često ih vodi više imama, često šijski i sunijski zajedno.



Prema pet godina starim podacima, Iran ima oko 70.000 džamija, od čega približno 60.000 vode šijski, a 10.344 sunijski imami (prema novijim podacima i 15.000, uključujući miješana upravljanja). Ako se uzme u obzir udio sunija u iranskoj populaciji (7%), statistički stoje bolje jer na svakih 530 njih dolazi po jedna džamija, jer kod šija dolazi jedna na svakih 1200 ljudi. Usporedbe radi, u Turskoj dolazi jedna na 900 ljudi. Od 10.344 džamija predvođenih sunijskim imamima, 3.546 ih je u Sistansko-balučistanskoj pokrajini, dok je samo 322 pod vodstvom šija. Ako se uzme u obzir da su stanovništvom izjednačeni, ispada da sunije u toj regiji imaju 11 puta više džamija.



U Teheranu je situacija obrnuta i prema podacima postoji devet džamija sa stalnim sunijskim imamima. Poimenice, džamije su: Sadekije, Tehran Pars, Šahr-e Kods, Halidž-e Fars, Al-Nabi, Haft-Džub, Vahidije, Nasim-Šahr i Razi-Abad. Ove brojke nisu iznenađenje jer ne postoji segregacija i sunije nisu koncentrirane na određenim gradskim područjima, nego raspršene i okružene većinskim šijama. Veliki gradovi Irana inače su karakteristični po tome da nemaju stalne imame kao gradići ili sela, a česta su povremena gostovanja i sunijskih i šijskih imama iz svih krajeva zemlje. Odgovor na pitanje gdje se moli većina teheranskih sunija je jasna - ili kod povremenih sunijskih imama, ili kod šijskih zajedno sa šijama - isto kao što će velik broj balučistanskih šija moliti kod sunijskih imama. Ova praksa je u Iranu svakodnevna i normalna, dok je u Saudijskoj Arabiji prosto nemoguća.



Sunijsko-šijski suživot u Iranu evidentan je i prema udjelu u parlamentu (medžlisu); od 290 članova, 19 je sunijskih, uz 12 drugih vjerskih manjina. I prema ovim statistikama, sunije kotiraju disproporcionalno bolje od šija. U Svjetskom centru za islamske studije u Komu nalazi više od 16.000 studenata iz 88 država, od kojih su većina sunije. Do sada je preko 13.000 njih završilo svoje školovanje i vratilo se u matične sunijske zemlje. U gradu Gorganu nalazi se državni islamski fakultet koji je pod ingerencijom Svjetskog centra iz Koma, na kojem su svi uposlenici od profesora, servisa, i svega ostalog sunije. Isti slučaj je i sa sunijskim fakultetom Darul Ulum u Zahedanu. Glasine o nepostojanju sunijskih džamija i skrivenim privatnim molitvama u suštini nisu ništa drugačije od mitova koji zapadni protestantski fanatici šire o kršćanima, usprkos činjenici da u Iranu aktivno djeluje oko 600 crkava.



Za kraj nam još samo preostaje istražiti tko je među prvima širio navedene dezinformacije o sunijama i odakle to sve potiče? Uz ponešto ozbiljniji pristup, dakle zanemarimo li šarlatanske društvene mreže i masovne medije, identične glasine naći ćemo čak i u zapadnim akademskim publikacijama koje (počevši od najnovijih) potpisuju Š. Ebadi (2016), A. Saleh (2013), N. Tohidi (2006), P. Clawson i M. Rubin (2005), R. Afshari (2001), te konačno W. Buchta (2000) i A. William Samii (2000). Četvorica među nabrojanima su iranski politički disidenti na Zapadu, monarhisti i marksisti puni pakosti, referencirajući sve na ranije objavljene knjige. Autori onih najstarijih radova pripadaju istom političkom krugu - Samii, Buchta i Clawson članovi su Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku (WINEP), ogranku notorne izraelske lobističke grupe AIPAC. Usto, Rubin je član cionističke organizacije GLORIA i neokonzervativnog AEI-a.



Sada kada znamo da su mit o sunijskim džamijama prvi u literaturu plasirali radikalni cionisti i neokoni, ostaje nam provjeriti na što se to oni pozivaju. Kod sve tri knjige referenca je ista - izvještaj o iranskim vjerskim i etničkim manjinama iz septembra 1997. koji potpisuje Human Rights Watcha (HRW), američki vanjskopolitički alat pod krinkom "ljudskih prava", predvođen kontroverznim jevrejskim advokatom Kennethom Rothom i financiran od fonacije Georgea Sorosa. Srećom, dokument je dostupan online i sadržaj je lako provjerljiv. Na uvodnoj stranici doslovno stoji da je HRW "načuo neprovjerene vijesti o kršenjima prava sunijskih balučkih aktivista". Unutar teksta konačno pronalazimo najstariju verziju mita o "nepostojanju sunijskih džamija u Teheranu", a sve reference o navodnom ugnjetavanju sunija vode na "neimenovanog balučkog sunijskog aktivista intervjuiranog u Europi u januaru 1997".



Sumirano: glasinu je prvi raširio anonimni pristaša terorističkog Džundalaha iz Europe, kao vjerodostojnu prihvatio ju je HRW i redovno reproducirao u novim raportima o Iranu, nakon čega su je u knjigama preuzeli cionisti, neokoni i razni disidenti, pa je vremenom dospijela i u masovne medije i na društvene mreže. Tekfirijski aktivisti, vidljivo iz priloženog, samo su posljednji u nizu ovog iranofobnog društva.
Eto, kada odes, potrazi ove dzamije i provjeri. Nego, kako se zovu "sijske dzamije" u Rijadu? :oops:


P. S.
Doduse, vidi kako su, u nedostatku "sunijskih dzamija", sunije "primorane" da klanjaju na glavnom teheranskom trgu :oops:
Image
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20737 Re: IRAN

Post by salik79 »

Ovako to izgleda u Iranu, za vrijeme posljednjih poplava:

Image

Nema kod njih sunija-sija... Da je, nekim slucajem obratno na slici, saudi bi plasirali "vijest" kako sijje zlostavljaju sunije po Iranu, primoravajuci ih da ih nose "krkace" kroz poplavljena podrucja.

Usput, ko zeli, neka pogleda lijepo uradjen (i odradjen) dokumentarac:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50668
Joined: 29/12/2005 01:20

#20738 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Zemlja iz snova, prozori od cekolade, crijep od mermelade. :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20739 Re: IRAN

Post by salik79 »

Jok, ne daju im u dzamije, crkve, sinagoge, hramove, dok im Amerika i Izrael ne uvedu demokratiju. :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#20740 Re: IRAN

Post by mirsek »

jeza u ledja wrote:Zemlja iz snova, prozori od cekolade, crijep od mermelade. :lol:
Ponosni, radini, ucevni, najbogatiji na svijetu po zalihama nafte i plina, prebogate historije, daj mi bolju vecinski muslimansku zemlju na svijetu.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20741 Re: IRAN

Post by славянин »

mirsek wrote:
jeza u ledja wrote:Zemlja iz snova, prozori od cekolade, crijep od mermelade. :lol:
Ponosni, radini, ucevni, najbogatiji na svijetu po zalihama nafte i plina, prebogate historije, daj mi bolju vecinski muslimansku zemlju na svijetu.
Ajde da krenemo lagano :D

Ponosni jesu, imaju sta i biti medjutim taj ponos je usmjeren pretezno na perzijsko carstvo koje je bilo u mnogo cemu razlicito od danasnjeg Irana pod mulama.

Ucevni a ipak nakrcani zaostalim zakonima i predrasudama.

Najbogatiji po cemu ?:
Image
Image

Da interesantno je da je uspjeh imati naftu i plin, mislim ono to si uspio nesto uradio pa imas.Doduse cak u neku ruku i gore jer uspijevaju da drze nazadan sistem koji je u svadji sa zapadom i pored svih tih rezervi i dalje su samo ok zemlja.

Doduse sto se tice muslimanskih zemalja u svijetu tu je ljestvica prilicno niska pa nije tesko biti bolji :lol: Ali evo recimo Malezija,Turska ?
User avatar
arman1
Posts: 7230
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#20742 Re: IRAN

Post by arman1 »

Ljuci wrote:Kurdi traze mnogo. Oni zele osnovati drzavu od turske, iranske, sirijske i iracke teritorije a to je prosto nemoguce. Kurdi su se takodjer dali komunizmu tako da ne bih smatrao da ih Amerika bas podrzava. Inace cijenim Kurde jer su odlicni borci a i dali su velikog vojskovodju Sallahudina. Muslimani to Kurdima ne mogu zaboraviti. Inace Amerika je iskljucena od rusenja Assadovog rezima krivicom Baracka Obame koji je oklijevao da izvrsi vojnu intervenciju protiv Al Assada a sada su se umijesali Rusi i Amerikancima je tesko da nesto ucine protiv sirijskog bass rezima.
Definitivno ti nije Bosanska pamet dok pišeš ove gluposti. Plačenike koji za strance rade protiv svoga prezirem.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#20743 Re: IRAN

Post by mirsek »

славянин wrote:
mirsek wrote:
jeza u ledja wrote:Zemlja iz snova, prozori od cekolade, crijep od mermelade. :lol:
Ponosni, radini, ucevni, najbogatiji na svijetu po zalihama nafte i plina, prebogate historije, daj mi bolju vecinski muslimansku zemlju na svijetu.
Ajde da krenemo lagano :D

Ponosni jesu, imaju sta i biti medjutim taj ponos je usmjeren pretezno na perzijsko carstvo koje je bilo u mnogo cemu razlicito od danasnjeg Irana pod mulama.

Ucevni a ipak nakrcani zaostalim zakonima i predrasudama.

Najbogatiji po cemu ?:
Image
Image

Da interesantno je da je uspjeh imati naftu i plin, mislim ono to si uspio nesto uradio pa imas.Doduse cak u neku ruku i gore jer uspijevaju da drze nazadan sistem koji je u svadji sa zapadom i pored svih tih rezervi i dalje su samo ok zemlja.

Doduse sto se tice muslimanskih zemalja u svijetu tu je ljestvica prilicno niska pa nije tesko biti bolji :lol: Ali evo recimo Malezija,Turska ?
Imaju bogatu historiju, priznajes.
ucevni su, priznajes.
najbogatiji po kombinovanim zalihama 2 trenutno najvaznija energenta na svijetu.( I grafikoni su ti zastarjeli, odavno se zna da Venecuela ima najvece zalihe nafte na svijetu)
Turska je bila banana donedavno a evo tek sada su ekonomski skocili, i to pod represijom Erdogana, cudno zar ne ?
Malezija, sta s njom, nosioci ekonomskog razvoja bili doseljenici kineskog porijekla, svakako po potencijalima ispod Irana.
Obje ove zemlje stavi 40 godina pod sankcije postat ce bijeda duplo gora od Irana.
Ukini Iranu sankcije 10 godina bit ce u rangu zapadnih zemalja EU, to je ta razlika u potencijalu.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20744 Re: IRAN

Post by славянин »

Pa u vecini se i slazem naravno, ali samo napominjem da vlast koja drzi iran je teokratska i sprovodi iste zakone tako po mom misljenju u mnogo cemu gusi te potencijale koje Iran ima.Iranci su super ljudi, pogledati samo njihovu dijasporu u Americi... pola ih doktora i inzinjera itd.. svi vrijedni rade.
Sto se tice sankcija... pa sta ocekuje ta vlast koja prijeti unistenjem saveznika amerike ? Da ce ista ono ... biti ok sa tim ??

Sve je do uprave i vlasti u jednoj zemlji... tako ako se sluzis zaostalim principima,zakonima itd neces napraviti modernu razvijenu zemlju pa cak da imas brdo para (kao Saudijci... djaba sve to kada zenama puste da voze auto u 2018 .. lebac te :D )


PS: Sto se ticec erdogana da ne pocinjemo... :D
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#20745 Re: IRAN

Post by mirsek »

славянин wrote:Pa u vecini se i slazem naravno, ali samo napominjem da vlast koja drzi iran je teokratska i sprovodi iste zakone tako po mom misljenju u mnogo cemu gusi te potencijale koje Iran ima.Iranci su super ljudi, pogledati samo njihovu dijasporu u Americi... pola ih doktora i inzinjera itd.. svi vrijedni rade.
Sto se tice sankcija... pa sta ocekuje ta vlast koja prijeti unistenjem saveznika amerike ? Da ce ista ono ... biti ok sa tim ??

Sve je do uprave i vlasti u jednoj zemlji... tako ako se sluzis zaostalim principima,zakonima itd neces napraviti modernu razvijenu zemlju pa cak da imas brdo para (kao Saudijci... djaba sve to kada zenama puste da voze auto u 2018 .. lebac te :D )


PS: Sto se ticec erdogana da ne pocinjemo... :D
Iran i ne treba biti moderan po zapadnim mjerilima, imaju oni svoju kulturu i svjetonazore i zasto im to braniti. Revolucijom su skinuli Saha kad im je dopizdilo, tako ce i sadasnji rezim ako i kad im dopizdi, do tada drugi nek ne uvlace svoje prste i rovare po agendama svojih vlada. Zasto neko Irance smatra retardiranim i da ne znaju artikulisati svoje nezdovoljstvo, makar i silom ako zatreba. :?
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20746 Re: IRAN

Post by славянин »

mirsek wrote: Iran i ne treba biti moderan po zapadnim mjerilima, imaju oni svoju kulturu i svjetonazore i zasto im to braniti. Revolucijom su skinuli Saha kad im je dopizdilo, tako ce i sadasnji rezim ako i kad im dopizdi, do tada drugi nek ne uvlace svoje prste i rovare po agendama svojih vlada. Zasto neko Irance smatra retardiranim i da ne znaju artikulisati svoje nezdovoljstvo, makar i silom ako zatreba. :?
Niko im to direktno i ne brani, to je samo moje misljenje sto sam iznio. Njima tj. njihovoj vlasti brane da finansiraju teroristicke grupe,prijete unistenjem Izraela i cackaju se sa saudijcima.Izrael i Saudijci su Americki saveznici, a regija bitna zbog nafte tj. svjetske ekonomije. Sada Amerika naravno da stiti svoje interese.. Recimo mislis da bi bilo sanckija da Iran prestane sa razvojem nuklearnog programa u potpunosti ? Ili da prestane da finansira grupe tipa hezbollaha i priziva na unistenje Izraela ??

Iranci prvi uvlace prste po jemenu,iraku,siriji,libanonu ? Kako to onda ne ocekivati i da njima neko ne radi.

Pokusali su oni bili su oni veliki protesti pa se jos uvijek ne zna koliko je ljudi po zatvorima zavrsilo a demonstracije su razbijali basiji i to pazi znaci ulijetali sa nozevima u demonstrante ?? Otvarana paljba po istim itd itd. Koliko sam upoznat Iranci konstantno biraju stranke koje su u kontra sa tvrdolinijasima ali kakva korist kada vrhovni vodja tj. savjet bira ko uopste moze da se kandiduje za predsjednika a dalje da ne govorimo.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#20747 Re: IRAN

Post by mirsek »

Nikakvi veliki protesti, nema te vojske koja ce te zastiti od visemilionske narodne rulje, jednostavno padas. Ni u Siriji ni u Iranu nikad nije bilo te kriticne mase, zato se i "revolucija" morala uvoziti i finansirati izvana sa milijardama dolara i desetinama hiljada radikalnih fanatika i placenika iz cijelog svijeta.
Last edited by mirsek on 12/07/2019 10:47, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20748 Re: IRAN

Post by salik79 »

славянин wrote:
mirsek wrote: Iran i ne treba biti moderan po zapadnim mjerilima, imaju oni svoju kulturu i svjetonazore i zasto im to braniti. Revolucijom su skinuli Saha kad im je dopizdilo, tako ce i sadasnji rezim ako i kad im dopizdi, do tada drugi nek ne uvlace svoje prste i rovare po agendama svojih vlada. Zasto neko Irance smatra retardiranim i da ne znaju artikulisati svoje nezdovoljstvo, makar i silom ako zatreba. :?
Niko im to direktno i ne brani, to je samo moje misljenje sto sam iznio. Njima tj. njihovoj vlasti brane da finansiraju teroristicke grupe,prijete unistenjem Izraela i cackaju se sa saudijcima.Izrael i Saudijci su Americki saveznici, a regija bitna zbog nafte tj. svjetske ekonomije. Sada Amerika naravno da stiti svoje interese.. Recimo mislis da bi bilo sanckija da Iran prestane sa razvojem nuklearnog programa u potpunosti ? Ili da prestane da finansira grupe tipa hezbollaha i priziva na unistenje Izraela ??

Iranci prvi uvlace prste po jemenu,iraku,siriji,libanonu ? Kako to onda ne ocekivati i da njima neko ne radi.

Pokusali su oni bili su oni veliki protesti pa se jos uvijek ne zna koliko je ljudi po zatvorima zavrsilo a demonstracije su razbijali basiji i to pazi znaci ulijetali sa nozevima u demonstrante ?? Otvarana paljba po istim itd itd. Koliko sam upoznat Iranci konstantno biraju stranke koje su u kontra sa tvrdolinijasima ali kakva korist kada vrhovni vodja tj. savjet bira ko uopste moze da se kandiduje za predsjednika a dalje da ne govorimo.
Koje demonstracije i koji basidzi? Da ti o tome nije pricao Benjo? Ili si to pomijesao sa italijanskim razbijanjem G8 demonstracija? :oops:

Inace, vidjeli smo ponasanje iranskih snaga reda prilikom zadnjih demonstracija... Francuzima i Amerima mogu drzati lekcije u ophodjenju prema demonstrantima.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#20749 Re: IRAN

Post by славянин »

salik79 wrote:
славянин wrote:
mirsek wrote: Iran i ne treba biti moderan po zapadnim mjerilima, imaju oni svoju kulturu i svjetonazore i zasto im to braniti. Revolucijom su skinuli Saha kad im je dopizdilo, tako ce i sadasnji rezim ako i kad im dopizdi, do tada drugi nek ne uvlace svoje prste i rovare po agendama svojih vlada. Zasto neko Irance smatra retardiranim i da ne znaju artikulisati svoje nezdovoljstvo, makar i silom ako zatreba. :?
Niko im to direktno i ne brani, to je samo moje misljenje sto sam iznio. Njima tj. njihovoj vlasti brane da finansiraju teroristicke grupe,prijete unistenjem Izraela i cackaju se sa saudijcima.Izrael i Saudijci su Americki saveznici, a regija bitna zbog nafte tj. svjetske ekonomije. Sada Amerika naravno da stiti svoje interese.. Recimo mislis da bi bilo sanckija da Iran prestane sa razvojem nuklearnog programa u potpunosti ? Ili da prestane da finansira grupe tipa hezbollaha i priziva na unistenje Izraela ??

Iranci prvi uvlace prste po jemenu,iraku,siriji,libanonu ? Kako to onda ne ocekivati i da njima neko ne radi.

Pokusali su oni bili su oni veliki protesti pa se jos uvijek ne zna koliko je ljudi po zatvorima zavrsilo a demonstracije su razbijali basiji i to pazi znaci ulijetali sa nozevima u demonstrante ?? Otvarana paljba po istim itd itd. Koliko sam upoznat Iranci konstantno biraju stranke koje su u kontra sa tvrdolinijasima ali kakva korist kada vrhovni vodja tj. savjet bira ko uopste moze da se kandiduje za predsjednika a dalje da ne govorimo.
Koje demonstracije i koji basidzi? Da ti o tome nije pricao Benjo? Ili si to pomijesao sa italijanskim razbijanjem G8 demonstracija? :oops:

Inace, vidjeli smo ponasanje iranskih snaga reda prilikom zadnjih demonstracija... Francuzima i Amerima mogu drzati lekcije u ophodjenju prema demonstrantima.
Kako da ne :lol:
https://www.wsj.com/articles/SB124726981104525893
Image


Brzo zaboravljas jelde :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#20750 Re: IRAN

Post by salik79 »

Aha, a sta je na tim snimcima brutalnije od ponasanja francuske i americke policije u suzbijanju demonstracija? Btw, nozeve ne vidim nigdje. Ukazi mi na propust.

Inace, znas li zbog cega i zbog koga su odrzavane denonstracije?
Post Reply