Demokratska fronta Željko Komšić

Post Reply
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#20651 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by HM 2011 »

almir90 wrote:
HM 2011 wrote:Malo mačku teleća glava.....

Al što narod može pokuditi dobro i nahvaliti ono što je loše po njega samoga - to ne može niko....

Šta kažu - malo je sad i 6 ministarstava....
Šta ćeš ti ovdje, tamo su tvoji zeleni da drugoj temi. :lol:

Historijsko ne Komšića

ILI 6 MINISTARSTAVA ILI NEMA KOALICIJE !

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(u ravni ideološkog sukoba Tito Staljin)
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#20652 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pumica »

HM 2011 wrote:
almir90 wrote:
HM 2011 wrote:Malo mačku teleća glava.....

Al što narod može pokuditi dobro i nahvaliti ono što je loše po njega samoga - to ne može niko....

Šta kažu - malo je sad i 6 ministarstava....
Šta ćeš ti ovdje, tamo su tvoji zeleni da drugoj temi. :lol:

Historijsko ne Komšića

ILI 6 MINISTARSTAVA ILI NEMA KOALICIJE !

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(u ravni ideološkog sukoba Tito Staljin)

Pretjerujes :roll:
"Nismo mogli doći do dogovora. SDA je pristala da u Vladi FBiH ima šest ministara i premijera, da HDZ-u pripadne šest ministarstava, a DF-u četiri, što je za nas neprihvatljivo. DF je napravio dovoljno ustupaka kod Savjeta ministara BiH. Na ovaj način ne bi se poštovao izborni rezultat koji je ostvario DF", rekao je Komšić nakon što je napustio sastanak.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#20653 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by almir90 »

vade_mecum wrote: mislim ok, imas elektroprivredu HB, HT eronet, šume herceg bosne, bog zna sta vec...jedino nema preduzece koje bi upravljalo zeljeznicom od mostara do čapljine i ovdje je dilema o 3. entitetu.

pitanje 3. entiteta je samo ubacivanje jedne recenice u ustavu.
To da dobiju svoj entitet i nije isključeno, ili da idu do te mjere da se odvoje i osnuju svoju Republiku Herceg-Bosnu, i mogu shvatiti, ali da se pripoje Hrvatskoj kao što Katarina reče, meni je to malo vjerovatno. Oni više nisu željni para (toga barem imaju), sada je sve pitanje moći, a Dragan je daleko moćniji u BiH, nego što bi bio da sva ta regija Hercegovina pripadne Hrvatskoj, onda bi moraš lizati čunu Kolindi, koja ima veći od njegovog. :lol:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#20654 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by HM 2011 »

pumica wrote:
HM 2011 wrote:
almir90 wrote:
Šta ćeš ti ovdje, tamo su tvoji zeleni da drugoj temi. :lol:

Historijsko ne Komšića

ILI 6 MINISTARSTAVA ILI NEMA KOALICIJE !

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(u ravni ideološkog sukoba Tito Staljin)

Pretjerujes :roll:
"Nismo mogli doći do dogovora. SDA je pristala da u Vladi FBiH ima šest ministara i premijera, da HDZ-u pripadne šest ministarstava, a DF-u četiri, što je za nas neprihvatljivo. DF je napravio dovoljno ustupaka kod Savjeta ministara BiH. Na ovaj način ne bi se poštovao izborni rezultat koji je ostvario DF", rekao je Komšić nakon što je napustio sastanak.
JA koliko vidim jedino od SDA može dobiti tih par fotelja -

ADZ se uhvatio kao pijan plota svih hrvatskih pozicija a Komšića drži za riječ da neće tražiti ništa od Hrvatskih pozicija.....

SDA ima 29 zastupnika u Parletu FBiH - DF 13 - ADZ 12 (ali legitimnih - jer sve ostalo je nelegitimno - a tu šarafi i međunarodni faktor - a Komšić bi morao da to zna)....

Tako da čudno mi je da ja pretjerujem - posebno uzimajući u obzir da se politika DF-a smatra politikom kontra ADZ - LEgitimnost - ideologije.....

hebo sukob staljin tito šta čovjek napravi za dvije fotelje.... i iz tog razloga tvrdim malo mačku teleća glava - posebno od čovjeka kojeg pominju kao uzrok pitanja Legitimnosti predstavnika jednog naroda.....

Zanimljivo to sve ako ništa drugo....
Last edited by HM 2011 on 01/03/2015 20:55, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20655 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

:lol:
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#20656 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tandmand »

HM 2011 wrote:
Historijsko ne Komšića

ILI 6 MINISTARSTAVA ILI NEMA KOALICIJE !

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(u ravni ideološkog sukoba Tito Staljin)
Jest, jest ...
A drugi tabor skandira: "Zivio Staljin i svjetska revolucija, Informbiro i njegova rezolucija" :D
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#20657 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by passiv »

Problem oko raspodjele ministarstava u Vladi FBiH
PATRIA: OTKRIVAMO ZAŠTO JE KOMŠIĆ NAPUSTIO SASTANAK

Tačno je da su se zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović i lider Demokratske fronte Željko Komšić sastali jučer u Sarajevu gdje su razgovarali o fomiranju izvršne vlasti u Federaciji BiH, odnosno o broju ministarstava koja će pripasti SDA, HDZ BiH i DF-u, a kako bi na današnjem sastanku bilo manje problema u pregovorima, piše novinska agencija Patria.

Međutim, kako Patria saznaje, Izetbegović i Komšić jesu dogovorili broj ministarstava, ali ne i koji resori će pripasti kojoj stranci,

Komšić je pristao da DF dobije četiri ministarstva, ali zbog upornog insistiranja Dragana Čovića da on dobije šest što podrazumijeva pet hrvatskih i jedno srpsko, lider DF-a je kazao da može šest, ali da to ne bude srpsko već iz reda ostalih.

Također, Izetbegoviću je saopštio da DF može dati dva bošnjačka i dva srpska ministra, a da traži ministarstva energetike, rudarstva i industrije, turizma i okoliša, te za izbjeglice i raseljena lica dok bi o četvrtom danas razgovarali. Ponuđeno je i da peto ministarstvo i to poljoprivrede bude "zajedničko", odnosno da SDA i DF daju kandidata koji će biti referentan za tu poziciju, a da bude ministar obje stranke,

Međutim, Izetbegović jučer, osim broja ministarstava na koja je pristao DF, nije bio spreman da im se ustupe traženi resori.

Upravo to je bio razlog zbog kojeg je Komšić napustio večerašnji sastanak, jer je razgovor o raspodjeli resora krenuo mimo onoga o čemu je pričao jučer sa Izetbegovićem, tačnije zamjenik predsjednika SDA povinovao se Čovićevim zahtjevima.

source.ba
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#20658 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by StupskaBitanga »

dok se m isvađamo oko broja ministarstava i ko će koga zavaliti i kome i kako uvaliti ovo je svima nama bitno
http://www.youtube.com/watch?v=Mse0hg8CIn4
odnosno dio onoga kako i na koji način privuci nekog da uloži i investira u nešto kod nas
User avatar
hrasno38
Posts: 34075
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#20659 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by hrasno38 »

almir90 wrote:
vade_mecum wrote: mislim ok, imas elektroprivredu HB, HT eronet, šume herceg bosne, bog zna sta vec...jedino nema preduzece koje bi upravljalo zeljeznicom od mostara do čapljine i ovdje je dilema o 3. entitetu.

pitanje 3. entiteta je samo ubacivanje jedne recenice u ustavu.
To da dobiju svoj entitet i nije isključeno, ili da idu do te mjere da se odvoje i osnuju svoju Republiku Herceg-Bosnu, i mogu shvatiti, ali da se pripoje Hrvatskoj kao što Katarina reče, meni je to malo vjerovatno. Oni više nisu željni para (toga barem imaju), sada je sve pitanje moći, a Dragan je daleko moćniji u BiH, nego što bi bio da sva ta regija Hercegovina pripadne Hrvatskoj, onda bi moraš lizati čunu Kolindi, koja ima veći od njegovog. :lol:
Iskljuceno je u potpunosti i dobijanje entiteta i pripajanje Hrvatskoj kao i to da ce RS postati drzava u drzavi. To su price za malu djecu ili sto bi rekli "puste zelje". Karamarko i Kolinda svojim izjavama se i te kockaju sa svojim statusom u EU i vrlo vjerovatno da ako nastave bi vrlo brzo mogli dobiti po usima. A Dodik je vec odavno BH dvorska luda.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#20660 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by megaman4 »

e sad smo pushiona ali teska. :facepalm:

DF nije smio ovo uraditi, nego su trebali svim silama inatit se HDZ-u, pa makar nikada ne dobili vlast u Federaciji. Ovim je činom Komšić pokazao bespotrebno emocije, umjesto da je mislio glavom, a ne srcem, jer su u politici sva sredstva dozvoljena. Ništa, ovim se činom još jedno vrijeme produžuje Nikšićeva vlada. Ako se formira manjinska vlada, ona će biti vlada koju će svako ko je nezadovoljan moći skinuti. Da zaključim HDZ vodi BiH u tesko stanje, a u tom slučaju ONI mi mogli platiti najveću cijenu. Jedino ostaje da OHR nešto učini i da barem omogući normalno funkcionisanje Federacije. sve drugo je GRČKI SCENARIJ. :( :roll:
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#20661 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by vade_mecum »

almir90 wrote:
vade_mecum wrote: mislim ok, imas elektroprivredu HB, HT eronet, šume herceg bosne, bog zna sta vec...jedino nema preduzece koje bi upravljalo zeljeznicom od mostara do čapljine i ovdje je dilema o 3. entitetu.

pitanje 3. entiteta je samo ubacivanje jedne recenice u ustavu.
To da dobiju svoj entitet i nije isključeno, ili da idu do te mjere da se odvoje i osnuju svoju Republiku Herceg-Bosnu, i mogu shvatiti, ali da se pripoje Hrvatskoj kao što Katarina reče, meni je to malo vjerovatno. Oni više nisu željni para (toga barem imaju), sada je sve pitanje moći, a Dragan je daleko moćniji u BiH, nego što bi bio da sva ta regija Hercegovina pripadne Hrvatskoj, onda bi moraš lizati čunu Kolindi, koja ima veći od njegovog. :lol:
kakva sad republika HB? to moze u slucaju da se promjeni ustav i.e dejtonski sporazum, a da se dejtonski sporazum promjeni bukvalno se treba sastati pola planete zemlje i to aminovati. e s obzirom da je garant dejtona pola planete, ja nisam siguran da li bi se mogli dogovoriti kada pada najduzi dan na sjevernoj hemisferi, a kamoli o osamostaljivanju HB ili RS-a ili bilo koje druge teritorije.

sve se na pare i moc svodi, kakvi nacionalni interesi i p.m. niti je narodu (barem vecini) niti je politicarima u cilju da se ovakvo stanje mjenja. ako imas malog antu u urbanoj sredini, zamisli sta mozes ocekivati u nekoj selendri, nebitno u kojem dijelu BIH.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20662 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

Pitanje federalne vlade će se riješiti u naredna dva dana. Bakir će skontati da se samo šalio i da može DF-u sve ono što je tražio.
User avatar
Danguba
Posts: 15865
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#20663 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Danguba »

vee-jay wrote:Odlican potez Komsica i ekipe mu. :thumbup:

Za nadati se da ce ostati pri svome stavu.
Zavisi kojem stavu? Onom da zele isto mjesta kao HDZ ili onom da je obecao HDZ 6 mjesta?

Onda bi po njegovom bilo 6+6+4 za SDA :-)
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#20664 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by HM 2011 »

Danguba wrote:
vee-jay wrote:Odlican potez Komsica i ekipe mu. :thumbup:

Za nadati se da ce ostati pri svome stavu.
Zavisi kojem stavu? Onom da zele isto mjesta kao HDZ ili onom da je obecao HDZ 6 mjesta?

Onda bi po njegovom bilo 6+6+4 za SDA :-)
Malo mačku teleća glava.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#20665 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by megaman4 »

It_is_a_Leclerc wrote:Pitanje federalne vlade će se riješiti u naredna dva dana. Bakir će skontati da se samo šalio i da može DF-u sve ono što je tražio.
Teško kolega. :( Znaš i sam da je Komšić živac i ne popušta tako lahko. Ako ostane ovo stanje onda Nikšić ostaje još koje vrijeme premijer, iako je danas najavio da se svi kadrovi pa i ON 31. marta povlače sa svih funkcija u Federaciji. :-) Ako se formira tzv. manjinska vlada ona će biti nestabila vlada jer će svako moći skidati kako hoće, što znači da nismo ništa dobili nego izgubili a to je VRIJEME.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20666 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Nema on sta najaviti, ima stavka u ustavu da ako se vlada ne formira do 31. idu novi izbori.
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#20667 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pumica »

HM 2011 wrote:
pumica wrote:

Pretjerujes :roll:
"Nismo mogli doći do dogovora. SDA je pristala da u Vladi FBiH ima šest ministara i premijera, da HDZ-u pripadne šest ministarstava, a DF-u četiri, što je za nas neprihvatljivo. DF je napravio dovoljno ustupaka kod Savjeta ministara BiH. Na ovaj način ne bi se poštovao izborni rezultat koji je ostvario DF", rekao je Komšić nakon što je napustio sastanak.
JA koliko vidim jedino od SDA može dobiti tih par fotelja -

ADZ se uhvatio kao pijan plota svih hrvatskih pozicija a Komšića drži za riječ da neće tražiti ništa od Hrvatskih pozicija.....

SDA ima 29 zastupnika u Parletu FBiH - DF 13 - ADZ 12 (ali legitimnih - jer sve ostalo je nelegitimno - a tu šarafi i međunarodni faktor - a Komšić bi morao da to zna)....

Tako da čudno mi je da ja pretjerujem - posebno uzimajući u obzir da se politika DF-a smatra politikom kontra ADZ - LEgitimnost - ideologije.....

hebo sukob staljin tito šta čovjek napravi za dvije fotelje.... i iz tog razloga tvrdim malo mačku teleća glava - posebno od čovjeka kojeg pominju kao uzrok pitanja Legitimnosti predstavnika jednog naroda.....

Zanimljivo to sve ako ništa drugo....
Gledas situaciju iskljucivo iz jednog ugla.

Covic ne treba da dobije 6 mjesta koja trazi jer zna se zasto to trazi...PRINCIPIJELNO...Bakir je imao spisak razloga za izbaciti Dodika iz vlasti pa bujrum...

Cuj Komsic macak...on je zadnji za kojeg to mozes reci kada se SVE sagleda.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#20668 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by daddy-kool »

DF je ovim potezom sačuvao "srce", sve su prilike da su mogli biti žrtveno jagnje. Pristanje na tako kratkovid potez kao što bi bio prihvatanje daj-šta-daš radi formiranja vlasti po svaku cijenu bi značajno unazadio političke karijere čitavog DF rukovodstva. Računica je jasna, moglo je i 4 ali "jaka" ministarstva, ili po 5 DF i HDZ. Tajming ovih pregovora je donekle otežan saborom HNS od juče za HDZ, ali DF-u je to došlo kao vjetar u jedra. Radi ove računice su i vrata ostala odškrinuta u slučaju solidne ponude.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20669 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by VjecitiStudent »

madner wrote:Nema on sta najaviti, ima stavka u ustavu da ako se vlada ne formira do 31. idu novi izbori.
U kojem Ustavu to piše?
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#20670 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by HM 2011 »

pumica wrote:
HM 2011 wrote:["Nismo mogli doći do dogovora. SDA je pristala da u Vladi FBiH ima šest ministara i premijera, da HDZ-u pripadne šest ministarstava, a DF-u četiri, što je za nas neprihvatljivo. DF je napravio dovoljno ustupaka kod Savjeta ministara BiH. Na ovaj način ne bi se poštovao izborni rezultat koji je ostvario DF", rekao je Komšić nakon što je napustio sastanak.
JA koliko vidim jedino od SDA može dobiti tih par fotelja -

ADZ se uhvatio kao pijan plota svih hrvatskih pozicija a Komšića drži za riječ da neće tražiti ništa od Hrvatskih pozicija.....

SDA ima 29 zastupnika u Parletu FBiH - DF 13 - ADZ 12 (ali legitimnih - jer sve ostalo je nelegitimno - a tu šarafi i međunarodni faktor - a Komšić bi morao da to zna)....

Tako da čudno mi je da ja pretjerujem - posebno uzimajući u obzir da se politika DF-a smatra politikom kontra ADZ - LEgitimnost - ideologije.....

hebo sukob staljin tito šta čovjek napravi za dvije fotelje.... i iz tog razloga tvrdim malo mačku teleća glava - posebno od čovjeka kojeg pominju kao uzrok pitanja Legitimnosti predstavnika jednog naroda.....

Zanimljivo to sve ako ništa drugo....[/quote]

Gledas situaciju iskljucivo iz jednog ugla.

Covic ne treba da dobije 6 mjesta koja trazi jer zna se zasto to trazi...PRINCIPIJELNO...Bakir je imao spisak razloga za izbaciti Dodika iz vlasti pa bujrum...

Cuj Komsic macak...on je zadnji za kojeg to mozes reci kada se SVE sagleda.[/quote]

Čovjek koji je pokrenuo pitanje legitimnosti predstavnika jednog naroda - a o tom se pitanju raspravljalo do te mjere da je dolazilo do prijedloga reforme federacije na neki negativan način - čovjek tvrdi da mu pripada 6 ministarstava - samo još nije rekao ko će mu ih dati..... Principijelno nema šta....
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#20671 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by tandmand »

vade_mecum wrote: kakva sad republika HB? to moze u slucaju da se promjeni ustav i.e dejtonski sporazum, a da se dejtonski sporazum promjeni bukvalno se treba sastati pola planete zemlje i to aminovati. e s obzirom da je garant dejtona pola planete, ja nisam siguran da li bi se mogli dogovoriti kada pada najduzi dan na sjevernoj hemisferi, a kamoli o osamostaljivanju HB ili RS-a ili bilo koje druge teritorije.

sve se na pare i moc svodi, kakvi nacionalni interesi i p.m. niti je narodu (barem vecini) niti je politicarima u cilju da se ovakvo stanje mjenja. ako imas malog antu u urbanoj sredini, zamisli sta mozes ocekivati u nekoj selendri, nebitno u kojem dijelu BIH.
Ako se tri naroda dogovore, odnosno njihovi "legitimni" predstavnici .... onda je sve moguce. Tada nema potrebe za nekim medjunarodnim konferencijama. Imati cemo raspad sadasnje dejtonske drzave ako se skupi dovoljna vecina medju Bosnjacima, koja podrzava pripajanje teritorija BiH, Hrvatskoj uz ogromne ustupke u cilju stvaranja nacionalne bosnjacke drzave. Nismo jednom culi poruke iz RH - "neka bude onako kako se tri naroda dogovore".
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#20672 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by HM 2011 »

tandmand wrote:
vade_mecum wrote: kakva sad republika HB? to moze u slucaju da se promjeni ustav i.e dejtonski sporazum, a da se dejtonski sporazum promjeni bukvalno se treba sastati pola planete zemlje i to aminovati. e s obzirom da je garant dejtona pola planete, ja nisam siguran da li bi se mogli dogovoriti kada pada najduzi dan na sjevernoj hemisferi, a kamoli o osamostaljivanju HB ili RS-a ili bilo koje druge teritorije.

sve se na pare i moc svodi, kakvi nacionalni interesi i p.m. niti je narodu (barem vecini) niti je politicarima u cilju da se ovakvo stanje mjenja. ako imas malog antu u urbanoj sredini, zamisli sta mozes ocekivati u nekoj selendri, nebitno u kojem dijelu BIH.
Ako se tri naroda dogovore, odnosno njihovi "legitimni" predstavnici .... onda je sve moguce. Tada nema potrebe za nekim medjunarodnim konferencijama. Imati cemo raspad sadasnje dejtonske drzave ako se skupi dovoljna vecina medju Bosnjacima, koja podrzava pripajanje teritorija BiH, Hrvatskoj uz ogromne ustupke u cilju stvaranja nacionalne bosnjacke drzave. Nismo jednom culi poruke iz RH - "neka bude onako kako se tri naroda dogovore".
Kakav li će biti status Komšića i Komšećavaca u tom slučaju ?
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#20673 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by megaman4 »

madner wrote:Nema on sta najaviti, ima stavka u ustavu da ako se vlada ne formira do 31. idu novi izbori.
ja ti kažem ono što je Nikšić rekao. Novi izbori? Ne vjerujem. Prije će OHR reagovati kao i 2010 godine, jer bi novi izbori značili gubljenje još vremena, a to bi značilo da je i 2015. godina izgubljena za reforme.
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#20674 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pumica »

Nedelja, 01. Mart 2015 u 14:14

Čovićeva politika ruši Republiku Srpsku

Poslednji dan februara 2015. godine ostaće upamćen po tome što je Dragan Čović pred cjelokupnom javnošću BiH izvršio političko samoubistvo. I to u situaciji kada je politički najbolje stajao. :hihihi:

Deklaracija Hrvatskog narodnog sabora (čitaj Hrvatske demokratske zajednice) kojom se traži unutrašnji preustroj BiH – promjena Dejtona u četiri federalne jedinice (čitaj treći, hrvatski, entitet), set je dokaza da Čović uopšte ne razumije trenutak u kojem se i BiH i Region nalaze, da je ostao vjeran ideji razvaljivanja BiH i da je precijenio sopstvene snage, ali i snagu Republike Hrvatske. Istovremeno potcjenjujući Srbe, Bošnjake i Ostale kojima je namijenio ulogu robotizovanih izvršilaca njegovih ratnih ciljeva. :facepalm:

Čović, koji očekuje podršku Međunarodne zajednice u unutrašnjoj teritorijalnoj prekompoziciji BiH, istu tu Međunarodnu zajednicu u Deklaraciji stavlja u poziciju isključivog krivca za trenutak u kojem se Hrvati kao narod nalaze. Koji nije ništa gori od pozicije u kojoj se nalaze ostali stanovnici BiH.

Projekat rasturanja BiH, koji bi vodio Čović, apsolutno je neostvariv, ali je obznanjivanje Deklaracije dobrodošlo kako bi se konačno dokumentovala stvarna uloga lidera HDZ-a, koja je krajnje destruktivna, razarajuća i, što ne reći, najopasnija upravo za Hrvate. Jer ih Čović svojom preživljenom, retrogradnom i rušilačkom politikom dodatno getoizira i zatvara, namećući im jednopartijski sistem (HNS=HDZ), čime ih vraća pet koraka unatrag od modernog društva. Koje ne trpi jednoumlje.

Okolnosti čine Čovićev projekat tragikomičnim.

Vrlo vrlo važno je istaći da je osnovna snaga hrvatske politike (i u BiH i u Regionu) bila u tome što su u bliskoj prošlosti bili u direktnoj konfrontaciji sa Srbima.

Srbi su u isto to vrijeme bili konfrontirani sa Zapadom.

Odnosi su se suštinski promijenili: Sada se sa Srbima direktno razgovara i iz Vašingtona i Londona i Pariza i Brisela i … čime je hrvatska politika izgubila svoj primarni značaj.

U toku je veliko približavanje Zapada sa Srbijom; U očima Vašingtona, Londona, Brisela… Srbi prestaju da budu prijetnja, zbog čega Hrvati/Hrvatska gube na supstanci uticaja, jer više nisu prva odbrana "na vratima prijetnje" i "odbrana civilizovanog svijeta".

Nije uopšte pretjerano reći da Hrvatska svojim tvrdokornim insistiranjem na neprijateljskoj retorici/postupcima prema Srbiji i Srbima već postaje smetnja Zapadu u procesima prbližavanja sa Srbijom. Što je neminovno vodi na periferiju bitnosti u Regionu. Hrvati, njihove službe i država, gube na svom značaju i Čovićev postupak je neuspješan pokušaj sprečavanja neumitnog.

On je čak i žalostan, jer implicira da će za isti sto da sjednu SAD i Rusija i EU (svi garanti Dejtona), iako su Rusi i Zapad u Drugom Hladnom Ratu. Koji sigurno neće prekinuti da bi izliječili Čovićeve frustracije.

Čovićevi zahtjevi duboko su neprijateljski prema BiH koja je, (kojeg li licemjerstva) u prvoj rečenici Deklaracije, zato što od zemlje pokušava stvoriti novo žarište u Evropi.
Nakon Ukrajine i Grčke to mu niko neće dozvoliti, jer bi to značilo da je ovaj dio Evrope dignut u vazduh!

Deklaracija je i dokaz da hrvatska politika nije ispunila zahtjeve Zapada da uspostavi kvalitetne partnerske odnose sa Bošnjacima, čiji je osnov Vašingtonski sporazum. Štaviše, odnosi među Bošnjacima i Hrvatima su, da se ne lažemo, u kategoriji nesnošljivi.
Neispunjenje zadataka se nigdje ne nagrađuje. Posebno ne na Balkanu.

HDZ-ova i Čovićeva Deklaracija je i istinski antisrpski dokument zato što Srbe, kao narod, i dalje pokušava držati u statusu demonizacije i oduzeti im ono što su im najveće svjetske sile potpisale - Republiku Srpsku.

Federalizacija BiH (4 federalne jedinice) znači automatsko ukidanje Republike Srpske.
Njegovoj ideji se upravo Srbi trebaju najviše protiviti.

Ne samo zbog zahtjeva za ukidanje Republike Srpske, već zbog toga što Čović Srbe želi da zadrži u statusu Necivilizovanih Neprijatelja Zapada.

To je neoprostivo.

I potpuno je suludo da srpski faktor pomaže HDZ i bilo kakve njihove zahtjeve u BiH, dok god ta stranka vodi izrazitu antisrpsku politiku u ovoj zemlji.

Na ovom mjestu dolazimo do odnosa Čović-Dodik.

On je, najblaže rečeno, bizaran. I dokaz koliko Dodik ne vidi ništa zbog vlastitog interesa i upušta se u ozbiljne i opasne političke igre u kojima olako daje ono što nije njegovo. I što bi trebalo da brani. Dodik je Čoviću dao Prud (4 federalne jedinice u BiH) i tako podržao njegovu ideju da izbriše RS. Koju sada Čović pokušava pretočiti u djelo.

Čovićeva Deklaracija ključni je Dokaz da je Dodik najveći srpski nacionalni problem. Kome to sada nije jasno, neće ništa shvatiti nikada.

Čović je dobio podršku Tomislava Karamarka, lidera HDZ-a u susjednoj Hrvatskoj. Karamarko se direktno umiješao u unutrašnje stvari BiH, stavljajući ovdašnja politička dešavanja u funkciju izbora u Hrvatskoj.

Ukoliko pobijedi na tim izborima (krajem godine), imaće čast da riješi “slučaj Čović”!

Slobodanvaskovic.blog
:zzzz:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20675 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Clan 16 (2).
Post Reply