A za SDA su glasali vanzemaljci? Ocigledno dio naroda zeli SDA na vlasti, a mi koji zelimo neke druge ne dobijamo nista (ja smatram da nisam dobio nista time sto sam glasao za NS sad kad vidim da im je glavna parola 'necemo nista s SDA, glavni cilj nam je da izbacimo SDA iz vlasti' kad svi znamo da je to skoro pa nemoguce).-LIBERO- wrote: Bukvalno, ni narod, vevina, ni stranke, vecina, ne zele SDA na vlasti, GLEDAJUCI NJIHOVE REDIZBORNE PRICE I KAMPANJE. Doslovce ih tu, barem za sada kako djeluje, podupire i odrzava DF.
Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- TheHound
- Posts: 1209
- Joined: 12/07/2013 15:26
#20576 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
starisalko
- Posts: 632
- Joined: 27/07/2014 18:10
#20577 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Koji su bili tvoji razlozi da glasas za NS.pa si sad nezadovoljanTheHound wrote:A za SDA su glasali vanzemaljci? Ocigledno dio naroda zeli SDA na vlasti, a mi koji zelimo neke druge ne dobijamo nista (ja smatram da nisam dobio nista time sto sam glasao za NS sad kad vidim da im je glavna parola 'necemo nista s SDA, glavni cilj nam je da izbacimo SDA iz vlasti' kad svi znamo da je to skoro pa nemoguce).-LIBERO- wrote: Bukvalno, ni narod, vevina, ni stranke, vecina, ne zele SDA na vlasti, GLEDAJUCI NJIHOVE REDIZBORNE PRICE I KAMPANJE. Doslovce ih tu, barem za sada kako djeluje, podupire i odrzava DF.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20578 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Fino procitaj sta sam napisao.
Ne, mi drugi, koji su u vecini, smo 'vanzemaljci, i samo tih 270 000 SDA glasaca je potencijal, i validno, i njihova volja takodjer.
Ako u startu nisi shvatio da NS nece pristajati na trule kompromise uz SDA 'refomatore'
, onda si zalutao u glasacko tijelo NS. Al ok, Bosna je ovo, sada ce i ovi lokalni izbori...uvijek se mozes prebaciti u glasanje za DF. Mada sto da ne i SDA, mala je razlika....u 'braku'su 
Ne, mi drugi, koji su u vecini, smo 'vanzemaljci, i samo tih 270 000 SDA glasaca je potencijal, i validno, i njihova volja takodjer.
Ako u startu nisi shvatio da NS nece pristajati na trule kompromise uz SDA 'refomatore'
- TheHound
- Posts: 1209
- Joined: 12/07/2013 15:26
#20579 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pa da, ti si jedan od ovih sto ih boli briga za bilo sta drugo osim skinuti SDA s vlasti. Ako su takvi svi ostali koji su glasali za NS nek vam je sa srecom, moj glas vise nece dobiti dok god im je to 'politika' (ja politike i klinca).-LIBERO- wrote:Fino procitaj sta sam napisao.
Ne, mi drugi, koji su u vecini, smo 'vanzemaljci, i samo tih 270 000 SDA glasaca je potencijal, i validno, i njihova volja takodjer.
Ako u startu nisi shvatio da NS nece pristajati na trule kompromise uz SDA 'refomatore'![]()
, onda si zalutao u glasacko tijelo NS. Al ok, Bosna je ovo, sada ce i ovi lokalni izbori...uvijek se mozes prebaciti u glasanje za DF. Mada sto da ne i SDA, mala je razlika....u 'braku'su
Ko ima i gram mozga u glavi zna da je nemoguce skinut SDA s vlasti bar u narednih 8 godina, samo sto to ovi NS 'glasaci' izgleda ne kontaju. Moj glas su dobili da bi imali sto bolju poziciju u KS i pokusali uraditi sto vise pametnih stvari jer sam vidio potencijal u njima, cine se kao posteni i pametni ljudi. Ali sam isto tako pretpostavio da su i oni svjesni da moraju koalirati ako zele bilo sta uraditi, pa onda mogu postepeno razmisljati o izbacivanju SDA ili bilo koje trule stranke. A ne, oni bi odmah izbacili SDA s vlasti totalno, pa gdje ste silo svjetska nisam vas prepoznao. Nazalost, smatram da mi je propao glas dok god se drze takve 'politike'.starisalko wrote: Koji su bili tvoji razlozi da glasas za NS.pa si sad nezadovoljan
Last edited by TheHound on 03/02/2015 10:20, edited 2 times in total.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
- lerdi
- Posts: 3511
- Joined: 14/02/2008 00:52
- Location: Sarajevo
#20581 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Neće drug lerdi praviti nikakve vratolomije jer ih nije pravio ni do sada-LIBERO- wrote:Upravo to.kluz franjo wrote:"Ovaj krug sam smislio, ovaj krug sam stvorio, ovaj krug sam razbio, u vetar rasuo..."
Helem, da pokušam na osnovu konkretnih brojki razbiti neke od mitova (spinova) koji kruže forumom. Naime, postoji tvrdnja da je SDA neupitna i nezaobilazna politička činjenica - nešto poput potrebe za zrakom. Ili mlijeko je bijelo i SDA je na vlasti. Ista se plasira od strane onih forumaša, nazovimo ih beznadežnim, poput "u jedinstvu je snaga-SDA na svim nivoima", ali i od nekih "realista" poput Ridjobradog ili lerdija. Ali da vidimo, šta nam to govore činjenica i brojke.
Nadam se da nije upitna činjenica da su stranke poput npr. DF-a, SBB-a, SDP-a, NS-a i BPS-a između ostalog svoju predizbornu kampanju, sa doduše različitom argumentacijom, bazirale i na otvorenoj, direktnoj i beskompromisnoj kritici prema rezultatima 20-ogodišnje vladavine SDA.
U Kantonu Sarajevo su glasači gore navedenim predizbornim izjavama dali 117.610 glasova ili 23 mjesta, dok su SDA i Radeljaš dobili povjerenje 60.764 glasača ili 12 mjesta u parlamentu. Interesantno je, da su glasači Kantona Sarajevo čak glasali za većinu čak i bez SDP-a (cca. 98.000 glasova ili 19 zastupnika, naspram SDA/SDP i Radeljaš sa cca 80.000 glasova i 16 zastupnika).
Na nivou FBiH je situacija slična. I na tom nivou je gore navedena grupa stranaka osvojila 426.751 glas i 47 zastupnika sa jedne, a SDA 275.728 glasova i 29 zastupnika sa druge strane.
Da pokušam da skratim priču. Ubjedljiva većina birača neće SDA. Naša stranka je pokazala spremnost da se uhvati u koštac sa problemima u KS (otvorenom ponudom za razgovore sa DF-om, na bazi izbornih rezultata i dokumenta "Riješenja za KS"), a potom principijelnost i političku mudrost odbijanjem da "uđe u zagrljaj Crne udovice-SDA". Neke druge stranke, a nekima od njih iskreno želim puno uspjeha, će morati svom biračkom tijelu objasniti taj "zagrljaj".
Za kraj, meni je samo drago, što u ovom višepartijskom demokratskom mraku postoji stranka, koja je u stanju da se i izvini. Nisam siguran da je kolega forumaš Riđobradi dobio izvinjenje od bilo koje druge stranke za sigurno mnogo ozbiljnije propuste.
Egzaktna matematika pokazuje da ljudi nisu zelili SDA na vlati. Naravno, razlicito formulisuci, i kroz druge stranke i podrsku njima artikulisuci taj stav.
Ovo sam isto pokusavao objasniti davno jos. Pa sam bio napadnut od strane samoproglasenih 'politickih realista'.![]()
Zato se i pitam, cesto, onako sam za sebe - Nije li stvarno Komsic totalno nedorastao politicar nekoj ozbiljnoj promjeni, puseci na 'prvu loptu' SDA spinove. Il u krajnem slucaju, mozda i jeste imao neki dil, predugovor, bracni, i prije samih izbora......pa sada samo to implemetira?
Bukvalno, ni narod, vecina, ni stranke, vecina, ne zele SDA na vlasti, GLEDAJUCI NJIHOVE PREDIZBORNE PRICE I KAMPANJE. Doslovce ih tu, barem za sada kako djeluje, podupire i odrzava DF.
Da, ocekujem sada druga Lerdija, da pocne sa svojim argumentima i vratolomijama napadati ovaj moj stav.![]()
Il pak 'ekipica' koja u celofan umotava teoriju - SDA je konstanta, svi mi ostali, smo samo tu da im je prikljucimo, uzmemo pokoji resor, ministarstbu.....i sex se nastavlja, ko i proteklh 20godina, dok se boje ne rastope.![]()
-
starisalko
- Posts: 632
- Joined: 27/07/2014 18:10
#20582 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ti izgleda nisi imao ni GRAM mozga dok si im dao glasTheHound wrote: .
Ko ima i gram mozga u glavi zna da je nemoguce skinut SDA s vlasti bar u narednih 8 godina, samo sto to ovi NS 'glasaci' izgleda ne kontaju. Moj glas su dobili da bi imali sto bolju poziciju u KS i pokusali uraditi sto vise pametnih stvari jer sam vidio potencijal u njima, cine se kao posteni i pametni ljudi. Ali sam isto tako pretpostavio da su i oni svjesni da moraju koalirati ako zele bilo sta uraditi, pa onda mogu postepeno razmisljati o izbacivanju SDA ili bilo koje trule stranke. A ne, oni bi odmah izbacili SDA s vlasti totalno, pa gdje ste silo svjetska nisam vas prepoznao. Nazalost, smatram da mi je propao glas dok god se drze takve 'politike'.starisalko wrote: Koji su bili tvoji razlozi da glasas za NS.pa si sad nezadovoljan
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20583 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Izražavam skepsu glede ovog ''glasača'' ...
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20584 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Hvala na ovim brojevima, ja ih vidim prvi put, ovako poredane i pobrojane.kluz franjo wrote:
Nadam se da nije upitna činjenica da su stranke poput npr. DF-a, SBB-a, SDP-a, NS-a i BPS-a između ostalog svoju predizbornu kampanju, sa doduše različitom argumentacijom, bazirale i na otvorenoj, direktnoj i beskompromisnoj kritici prema rezultatima 20-ogodišnje vladavine SDA.
U Kantonu Sarajevo su glasači gore navedenim predizbornim izjavama dali 117.610 glasova ili 23 mjesta, dok su SDA i Radeljaš dobili povjerenje 60.764 glasača ili 12 mjesta u parlamentu.
Interesantno je, da su glasači Kantona Sarajevo čak glasali za većinu čak i bez SDP-a (cca. 98.000 glasova ili 19 zastupnika, naspram SDA/SDP i Radeljaš sa cca 80.000 glasova i 16 zastupnika).
Na nivou FBiH je situacija slična. I na tom nivou je gore navedena grupa stranaka osvojila 426.751 glas i 47 zastupnika sa jedne, a SDA 275.728 glasova i 29 zastupnika sa druge strane.
Da pokušam da skratim priču. Ubjedljiva većina birača neće SDA.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20585 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ok, o tome ti i pricam. Cemu onda DF....cemu onda bilo sta, kada ste u strahu da se direktno konfrotirate sa SDA politicko-kartelskim nacinom rezonovanja i podjele vlasti. A kada smo kod prelazaka. Ja vala najvise vidim prelazaka na relaciji crveni-narandzastilerdi wrote: Neće drug lerdi praviti nikakve vratolomije jer ih nije pravio ni do sada. Samo ću reći da vam matematika ide za nijansu bolje od politike. Ja bi zaista volio da je to sve tako kako vi želite da prikažete ali vjeruj mi da ovdje kod nas u realnom svijetu stvari stoje drastično drugačije. Ovo je svijet u kojem se kupuju papci, poslanici prelaze iz crvenih u zelene a najjače stranke se vrlo lako dogovore oko podjele plijena. Izbaciti SDA nije nemoguće zbog matematike već zbog toga što posjeduju mehanizme da spriječe i najmanju mogučnost za tako nešto. Svakom, pa i onim koji imaju bolji rezultat od njih u određenom momentu se to obije o glavu što smo mogli vidjeti na primjeru SDP-a. SDA je bilo moguće izbaciti iz vlasti prije četiri godine dok su danas šanse za tako nešto jako male.
A kada smo kod politicke matematike, koja je razlicita od ove egzaktne....kako ne skontaste da nemate vecinu u Domu naroda, i to u klubovima Srba i Hrvata?
Nekada je i 'politicka avantura', sa navodnicima ili bez, bolja od politicko-mafijaske konstante. Mada, u vasim ocima, ocigledno nije
Banksy wrote:Izražavam skepsu glede ovog ''glasača'' ...
- TheHound
- Posts: 1209
- Joined: 12/07/2013 15:26
#20586 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Da sam znao da ce im se citava 'politika' svesti na izbacimo SDA (nemoguca misija) ne bih ni gladao za njih jer to sto rade je Sizifov posao.starisalko wrote: Ti izgleda nisi imao ni GRAM mozga dok si im dao glas
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20587 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Išlo se na hor-ruk, na mišiće, na šibicu, na eventualnu ino podršku, na očekivanja da im ''konstruktivna'' opozicija (štagod to značilo u SDA spin kuhinjama) neće praviti probleme, na kontrolu nad medijima, na bože pomozi, itd.-LIBERO- wrote:
A kada smo kod politicke matematike, koja je razlicita od ove egzaktne....kako ne skontaste da nemate vecinu u Domu naroda, i to u klubovima Srba i Hrvata?
Sifet Podžić, upitan nekidan na FTV-u baš ovo, jesu li prethodno obavili matematiku, reče, doslovno, od riječi do riječi: ''Od početka smo znali da nemamo kapacitet''.
Samo mene bi bilo stid kampanje na kojoj ste dobili toliko glasova. I kampanje, prica, obecanja...u sustini vasih glasaca.
Nema ih čega biti stid. To je jednokratna, akutna politička prevara, po sistemu devet ćevapa u somunu. DF je završena priča.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#20588 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Samo jedno malo pojašnjenje - čisto da ne dobijemo novi spin.TheHound wrote: Da sam znao da ce im se citava 'politika' svesti na izbacimo SDA (nemoguca misija) ne bih ni gladao za njih jer to sto rade je Sizifov posao.
Naša stranka je i u predizbornoj kampanji, a i neposredno nakon izbora, potencirala dokument sa ključnim problemima u KS i dala svoje prijedloge za njihovo riješenje. Ja sam shvatio da je taj Sizifov posao srž njihove politike.
Na sasvim drugoj strani je njihov politički stav (koji usput rečeno podržavam), da temeljne društvene reforme i pozitivni pomaci sa ovakvom SDA nisu mogući.
- lerdi
- Posts: 3511
- Joined: 14/02/2008 00:52
- Location: Sarajevo
#20589 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zato što za direktnu konfrontaciju jednostavno nema kapaciteta. Prvi put viđeno 7. februara, a onda i 12. oktobra prošle godine. Možeš se ti pravit mangup nekome ko je veči od tebe za glavu i ima 30 kila više mišića ali je realnost je da možeš biti zadovoljan ako dobiješ samo čvoku i nogu u guzicu. Ako misliš da je jedni način konfrontacije direktna konforntacija onda me i ne čudi što toliko ističeš NS i ponosiš se njihovim stavovima koji su u Norveškoj za ustati i nakloniti se, iako se tamo večina tako ponaša, ali u BiH predstavljaju samo jednu lijepu bajku koja nikog na kraju neće nahraniti. Mi smo prinuđeni da u sistemu kakav nam je nametnut pokušamo stvari okrenuti koliko god u našu korist jer jednostavno postoji dobar dio naših sugrađana u ovoj demokratiji koji ne misli kao mi. Zato umjesto ispraznih fraza puno nam je pametnje da upalimo malo mozak, dignemo guzicu i pokušamo nešto uraditi. Gubitak četiri godine tebi možda ne predstavlja ništa ali npr. otiđi do prvog parka i pitaj penzionere šta oni imaju reći na to. Za četiri godine ko zna koliko će ih biti tu uopšte.-LIBERO- wrote:Ok, o tome ti i pricam. Cemu onda DF....cemu onda bilo sta, kada ste u strahu da se direktno konfrotirate sa SDA politicko-kartelskim nacinom rezonovanja i podjele vlasti. A kada smo kod prelazaka. Ja vala najvise vidim prelazaka na relaciji crveni-narandzastilerdi wrote: Neće drug lerdi praviti nikakve vratolomije jer ih nije pravio ni do sada. Samo ću reći da vam matematika ide za nijansu bolje od politike. Ja bi zaista volio da je to sve tako kako vi želite da prikažete ali vjeruj mi da ovdje kod nas u realnom svijetu stvari stoje drastično drugačije. Ovo je svijet u kojem se kupuju papci, poslanici prelaze iz crvenih u zelene a najjače stranke se vrlo lako dogovore oko podjele plijena. Izbaciti SDA nije nemoguće zbog matematike već zbog toga što posjeduju mehanizme da spriječe i najmanju mogučnost za tako nešto. Svakom, pa i onim koji imaju bolji rezultat od njih u određenom momentu se to obije o glavu što smo mogli vidjeti na primjeru SDP-a. SDA je bilo moguće izbaciti iz vlasti prije četiri godine dok su danas šanse za tako nešto jako male.
, tako da ne zaostajete ni vi, iz DF, za cijelom tom pricom.
![]()
A kada smo kod politicke matematike, koja je razlicita od ove egzaktne....kako ne skontaste da nemate vecinu u Domu naroda, i to u klubovima Srba i Hrvata?Mislim kada smo kod potenciranje price o 'realpolitici', i toga kako se 'bez SDA ne moze', jer je to politicka avantura, a ovo iz Doma naroda kao nije
![]()
![]()
Nekada je i 'politicka avantura', sa navodnicima ili bez, bolja od politicko-mafijaske konstante. Mada, u vasim ocima, ocigledno nije. Zelena-kartelsko-feudalna konstanta...i 'stabilnost'. Cak ni to frka nije. Samo mene bi bilo stid kampanje na kojoj ste dobili toliko glasova. I kampanje, prica, obecanja...u sustini vasih glasaca. No dobro, vrijeme ce reci sve.
Banksy wrote:Izražavam skepsu glede ovog ''glasača'' ...
Što se tiče prelazaka uporno potencirate tu priču a radi se od par ljudi. Statističku grešku ste digli na nivo masovnog prelaska. Uz to puno je prirodnije da se iz crvenih prelazi u naranđaste nego u zelene posebno jer je i predsjednik naranđastih potekao iz tih crvenih. No hajde Boga ti poznato je da tri puta ponovljena laž postaje istina zar ne?
Vidiš i za Dom naroda važi ona da vam matematika ide malo bolje od politike. Matematika kaže da DF nema kapacitet u klubu Srba ali politika kaže da ukoliko DF nije u priči Milorad Dodik ulazi u vlast na federalnom i državnom nivou. To je jasno kao dan. Tebi ako je uredu da i minimalno naredne četiri godine ova država tapka u mjestu sa mogučnošću vračanja nekoliko koraka unazad onda ne znam šta da ti kažem. Ja sam ipak za to da se proba napredovati koliko god i gdje god se mogne. Politika nije tribina da staviš šal i trošiš grlo i dlanove. U politici nabaciš kravatu i koristiš mozak da bi se doveo u najbolju moguću poziciju za ostvarivanje zacrtanih ciljeva.
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#20590 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Eto neka će nas SDA nahraniti , sve u koaliciji sa Demokratskom Frontom......lerdi wrote:..........ali u BiH predstavljaju samo jednu lijepu bajku koja nikog na kraju neće nahraniti.........
Ko se od njih nahranio.....
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#20591 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zanimljivo je kako svaka veća stranka ima forumsko piskaralo koje bezuspješno pokušava uvjeriti ostatak foruma da je crno bijelo, fenomen koji nimalo ne posustaje.tvsabina wrote:Eto neka će nas SDA nahraniti , sve u koaliciji sa Demokratskom Frontom......lerdi wrote:..........ali u BiH predstavljaju samo jednu lijepu bajku koja nikog na kraju neće nahraniti.........
Ko se od njih nahranio.....
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20592 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ne vjerujes u novih 100 000radnih mjesta? Bjezi drugarice Sabina, razocarala si metvsabina wrote:Eto neka će nas SDA nahraniti , sve u koaliciji sa Demokratskom Frontom......lerdi wrote:..........ali u BiH predstavljaju samo jednu lijepu bajku koja nikog na kraju neće nahraniti.........
Ko se od njih nahranio.....
Mislim, druze Lerdi, kada vec spominjes bajke....vidim u neke ipak vjerujete
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20593 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
tvsabina wrote:Eto neka će nas SDA nahraniti , sve u koaliciji sa Demokratskom Frontom......lerdi wrote:..........ali u BiH predstavljaju samo jednu lijepu bajku koja nikog na kraju neće nahraniti.........
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#20594 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Libero.-LIBERO- wrote:Ne vjerujes u novih 100 000radnih mjesta? Bjezi drugarice Sabina, razocarala si metvsabina wrote:Eto neka će nas SDA nahraniti , sve u koaliciji sa Demokratskom Frontom......lerdi wrote:..........ali u BiH predstavljaju samo jednu lijepu bajku koja nikog na kraju neće nahraniti.........
Ko se od njih nahranio.....![]()
![]()
Mislim, druze Lerdi, kada vec spominjes bajke....vidim u neke ipak vjerujete. Vise je basna, al' ok....sustina je bitna.
Kao čestita osoba koja radi i bori se u realnom sektoru , redovno plaća porez i doprinose ,od SDA sistema sam sve ove godine dobila samo ono u šta najviše vjerujem kada njih i njihov sistem neko pomene - krv , znoj i suze.......
Veliki pozdrav....
- lerdi
- Posts: 3511
- Joined: 14/02/2008 00:52
- Location: Sarajevo
#20595 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Kao što već rekoh bio bi sretniji od vas da ste u pravu ali nažalost realnost nikako ne ide u prilog vašoj priči. Pošto je vaše repliciranje spalo na ovakve smiješne pokušaje vađenja iz konteksta samo ću još reći da je u kompletnom ovom ludilu najtužnije to da će narod prije nahraniti ovakva SDA nego što će to uradi NS.
-
imezaforum
- Posts: 39
- Joined: 02/02/2013 18:07
#20596 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
I oni meni poput ostalih.Gledam neki dan njihovu Sabinu Cudic kako se izjasnila da je iz reda ostalih,izjavljuje kako je to uradila iz nekih finih razloga da se skrene paznja na tu problematiku.Svjesna je da je 70% stanovnista za tu ideju da nema vise bosanci,hrvati,srbi,ostali jer im je dosadila ta rasprava tipa ovi oni.NS ne vidi dalje od Sarajeva bolje im je da se fokusiraju i na ostali dio BiH
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#20597 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Intervju za ** No links ** (original)...
1. Posmatrano sa distance od godine dana, šta su, po Vašem mišljenju, protesti započeti 6. februara donijeli BiH i njenim građanima?
U praktičnom smislu, i u odnosu na potencijal koji su imali, donijeli su vrlo malo, de facto, ništa, a mogli su promjeniti mnogo, skoro sve. Za vlast je to bila prilika da odmjeri snage sa onima koji su svoja prava, na primjer, pravo na dostojanstven život od sopstvenog rada ili znanja, spremni zahtijevati građanskim neposluhom. Ono što su vidjeli ih je samo dodatno umirilo, jer je velika većina onih koji su po svom socijalnom statusu imali razloga biti na ulici ostali u kućama I kafićima. Izbori koji su uslijedili nakon svega 6 mjeseci su to još preciznije pokazali; većini građana BiH sadašnji sistem i ponašanje političke elite, na ovaj ili onaj način. ipak odgovara, odnosno, oni ga nisu spremni mijenjati ni silom – protestima, ni milom-izborima. To je, barem za mene, žalosno, jer na neki način govori o tome koliko je istrošen socijalni kapital u BIH, odnosno, koliko malo ljudi još uvijek vjeruje da ovo može biti drugačija, bolja, sretnija zemlja od ove u kojoj sada živimo.
2. Pojedini ekonomski analitičari, kao i brojni nezadovoljni građani najavljuju još masovnije i brutalnije proteste ove godine širom BiH. Kakav je Vaš stav o tome?
Svi, uobičajeni, sastojci za eksplozivni socijalni bunt su tu; 30% građana živi u siromaštvu ili na samom rubu, ekonomija je u stalnom, rekao bih, slobodnom padu, korupcija I kriminal nas bombarduju sa naslovnih strana, ali akteri ne snose ni krivične ni političke sankcije, 50% građana je bez posla, a više od pola od onih koji rade su zaposleni u državnom sektoru. Kada na sve to dodate bahatost I odsustvo srama kod onih koji su svoju imovinu stekli nezakonito vi imate, ono što bih ja nazvao revolucionarni miks. Prognozirati na osnovu tih I drugih činjenica koje nisam ni spomenuo ovom prilikom, a ima ih jako mnogo, da će doći do socijalnih nemira I nije neka posebna proročka sposobnost. Ali o tome hoće li oni donijeti rezultate, odnosno da li će to što se bude zahtijevalo na tim protestima biti barem na tragu onih političkih I ekonomskih mjera koje nam, po mom mišljenju, zaista trebaju je sasvim drugo pitanje.
Jer nije naš jedini problem to što je sadašnji politički sistem moralno neodbranjiv I ekonomski neodrživ – suština našeg problema je etičke prirode I proizlazi iz našeg upornog odbijanje da, na sasvim ličnom nivou, preuzmemo odgovornost za sopstvene odluke I ne krivimo druge za posljedice tih istih odluka. To se odnosi I na motive zbog kojih na izborima glasamo kako glasamo, pa i na odabira fakulteta koji ćemo studirati ili načina na koji obavljamo svoj posao tamo gdje radimo. Aksiom političkog djelovanja Naše stranke je da omogućimo svakom građaninu da u najvećoj mogućoj mjeri upravlja svojim životom, da su startne pozicije u životnoj I profesionalnoj utrci koliko toliko ravnopravne I da pravila važe uvijek I za sve, ali uspjeh da to postignemo u konačnici zavisi od odluka koje građani donose.
3. Ukoliko bi do novih protesta došlo, s obzirom na trenutnu političku sliku, protiv koga bi oni bili usmjereni sada?
Logično bi bilo da je bijes gradjana usmjeren protiv onih političkih subjekata čije su politike uzrokovale socijalno stanje koje ih je prisililo na proteste, ali je atmosfera, duh vremena, zeitgeist o kojem piše Hegel takva da je kritika građana frontalna, paušalna i kao takva samo pomaže pravim krivcima da se sakriju u ogromnoj masi osumnjičenih. Jedino tome I služi teza; svi su isti. I zato je partije na vlasti tako srčano promovišu. A upravo su oni koji su izašli na ulice 6. februara prošle godine pokazali da nismo svi isti.
1. Posmatrano sa distance od godine dana, šta su, po Vašem mišljenju, protesti započeti 6. februara donijeli BiH i njenim građanima?
U praktičnom smislu, i u odnosu na potencijal koji su imali, donijeli su vrlo malo, de facto, ništa, a mogli su promjeniti mnogo, skoro sve. Za vlast je to bila prilika da odmjeri snage sa onima koji su svoja prava, na primjer, pravo na dostojanstven život od sopstvenog rada ili znanja, spremni zahtijevati građanskim neposluhom. Ono što su vidjeli ih je samo dodatno umirilo, jer je velika većina onih koji su po svom socijalnom statusu imali razloga biti na ulici ostali u kućama I kafićima. Izbori koji su uslijedili nakon svega 6 mjeseci su to još preciznije pokazali; većini građana BiH sadašnji sistem i ponašanje političke elite, na ovaj ili onaj način. ipak odgovara, odnosno, oni ga nisu spremni mijenjati ni silom – protestima, ni milom-izborima. To je, barem za mene, žalosno, jer na neki način govori o tome koliko je istrošen socijalni kapital u BIH, odnosno, koliko malo ljudi još uvijek vjeruje da ovo može biti drugačija, bolja, sretnija zemlja od ove u kojoj sada živimo.
2. Pojedini ekonomski analitičari, kao i brojni nezadovoljni građani najavljuju još masovnije i brutalnije proteste ove godine širom BiH. Kakav je Vaš stav o tome?
Svi, uobičajeni, sastojci za eksplozivni socijalni bunt su tu; 30% građana živi u siromaštvu ili na samom rubu, ekonomija je u stalnom, rekao bih, slobodnom padu, korupcija I kriminal nas bombarduju sa naslovnih strana, ali akteri ne snose ni krivične ni političke sankcije, 50% građana je bez posla, a više od pola od onih koji rade su zaposleni u državnom sektoru. Kada na sve to dodate bahatost I odsustvo srama kod onih koji su svoju imovinu stekli nezakonito vi imate, ono što bih ja nazvao revolucionarni miks. Prognozirati na osnovu tih I drugih činjenica koje nisam ni spomenuo ovom prilikom, a ima ih jako mnogo, da će doći do socijalnih nemira I nije neka posebna proročka sposobnost. Ali o tome hoće li oni donijeti rezultate, odnosno da li će to što se bude zahtijevalo na tim protestima biti barem na tragu onih političkih I ekonomskih mjera koje nam, po mom mišljenju, zaista trebaju je sasvim drugo pitanje.
Jer nije naš jedini problem to što je sadašnji politički sistem moralno neodbranjiv I ekonomski neodrživ – suština našeg problema je etičke prirode I proizlazi iz našeg upornog odbijanje da, na sasvim ličnom nivou, preuzmemo odgovornost za sopstvene odluke I ne krivimo druge za posljedice tih istih odluka. To se odnosi I na motive zbog kojih na izborima glasamo kako glasamo, pa i na odabira fakulteta koji ćemo studirati ili načina na koji obavljamo svoj posao tamo gdje radimo. Aksiom političkog djelovanja Naše stranke je da omogućimo svakom građaninu da u najvećoj mogućoj mjeri upravlja svojim životom, da su startne pozicije u životnoj I profesionalnoj utrci koliko toliko ravnopravne I da pravila važe uvijek I za sve, ali uspjeh da to postignemo u konačnici zavisi od odluka koje građani donose.
3. Ukoliko bi do novih protesta došlo, s obzirom na trenutnu političku sliku, protiv koga bi oni bili usmjereni sada?
Logično bi bilo da je bijes gradjana usmjeren protiv onih političkih subjekata čije su politike uzrokovale socijalno stanje koje ih je prisililo na proteste, ali je atmosfera, duh vremena, zeitgeist o kojem piše Hegel takva da je kritika građana frontalna, paušalna i kao takva samo pomaže pravim krivcima da se sakriju u ogromnoj masi osumnjičenih. Jedino tome I služi teza; svi su isti. I zato je partije na vlasti tako srčano promovišu. A upravo su oni koji su izašli na ulice 6. februara prošle godine pokazali da nismo svi isti.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
- kandelabar
- Posts: 680
- Joined: 30/03/2013 03:20
#20599 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Pedja Kojović
Da li misliš da bi građani mogli uskoro izaći opet na masovne i radikalne proteste i da li će dopustiti ovo "razvlačenje pameti" od strane političara još nisu formirane ni vlasti,a koliko će vremena trebati za prve ocjene rezultata 100 dana što je previše za ovakvo stajnje po meni 100 dana novih vlada je trebalo isteći krajem početkom aprila naprimjer u TK još neće da formiraju vlast svjesno zbog 7 februara iako su davno imali večinu slično je stanje i u USK ZDK gdje Bošnjačke stranke imaju većinu i ne mogu optužiti ni Čovića ni DOdika za opstrukcije ali i dalje opstruiraju čemu to vodi ??
Da li misliš da bi građani mogli uskoro izaći opet na masovne i radikalne proteste i da li će dopustiti ovo "razvlačenje pameti" od strane političara još nisu formirane ni vlasti,a koliko će vremena trebati za prve ocjene rezultata 100 dana što je previše za ovakvo stajnje po meni 100 dana novih vlada je trebalo isteći krajem početkom aprila naprimjer u TK još neće da formiraju vlast svjesno zbog 7 februara iako su davno imali večinu slično je stanje i u USK ZDK gdje Bošnjačke stranke imaju većinu i ne mogu optužiti ni Čovića ni DOdika za opstrukcije ali i dalje opstruiraju čemu to vodi ??
-
palermo
- Posts: 25333
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#20600 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Mislim da građani nigdje sami ne izlaze na proteste.Uvijek treba postojati organizatorkandelabar wrote:@Pedja Kojović
Da li misliš da bi građani mogli uskoro izaći opet na masovne i radikalne proteste i da li će dopustiti ovo "razvlačenje pameti" od strane političara još nisu formirane ni vlasti,a koliko će vremena trebati za prve ocjene rezultata 100 dana što je previše za ovakvo stajnje po meni 100 dana novih vlada je trebalo isteći krajem početkom aprila naprimjer u TK još neće da formiraju vlast svjesno zbog 7 februara iako su davno imali večinu slično je stanje i u USK ZDK gdje Bošnjačke stranke imaju većinu i ne mogu optužiti ni Čovića ni DOdika za opstrukcije ali i dalje opstruiraju čemu to vodi ??
Pravo pitanje za Peđu bi bilo, da li će Naša stranka organizovati proteste i na taj način artikulirati i usmjeriti u pravom smjeru nezadovoljstvo narodnih masa. A pravo pitanje bi bilo za to što je, sudeći prema intervju koji je sam postirao, i Peđa postao sklon da proteste vidi kao način rješenja problema u ovoj zemlji.
