Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#20551 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
da je neka pat pozicija gdje se bez NS ne može nikako napraviti vlast, hajde de. ali gdje ima milion kombinacija bez njih, ima sefer, ima radeljaš, ima rahmetli SDP, imaju prebjezi iz SDP u DF...ovo je upravo to - ko neće sa SDA protiv države je. može se to upakovati u šesnaest celofana, ali to je ta principijelna poruka. većina ste, pravite vlast, ali bez nas. šta je problem?
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#20552 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Banksy, ukoliko imaš kapacitet da povališ SDA onda trebaš i dužan si to uraditi. Ukoliko nisi, nemoj se blamirati. Nije okej da mi imputiraš nešto što nisam ni pomislio, kakva priča SDA = država, gluho ne bilo. Samo kažem da realnost treba uvažavati i raditi na tome da je mijenjaš.
I ja se referiram na ovo što je palermo rekao: je li sav trip Naše stranke u tome da izbace SDA iz vlasti? Čuj oni su radili na svakoj varijanti koja bi isključila SDA - pa eto, što im nije prošlo? Nije prošlo iz razloga što druge stranke kuže politiku malo bolje od njih. Kakav je fol kopati i rukama i nogama da se formira nazor skrpljena nestablina vlada koja će biti u stalnom konfliktu sa drugim nivoima vlasti?
Možda meni promiče nešto ali koliko ja pratim politiku svaka mala stranka čezne za pozicijom u kojoj bi mogla krojiti Vladu i držati većinu konstantno u šaci. Jedino Naša stranka ima problem sa tim a jedino objašnjenje je da nisu dorasli visini zadatka.
@JThomas: na kraju će biti tako kako ti kažeš a onda nek Naša stranka četiri godine gleda šta se događa iz najboljih sjedišta i ležerno kritikuje
I ja se referiram na ovo što je palermo rekao: je li sav trip Naše stranke u tome da izbace SDA iz vlasti? Čuj oni su radili na svakoj varijanti koja bi isključila SDA - pa eto, što im nije prošlo? Nije prošlo iz razloga što druge stranke kuže politiku malo bolje od njih. Kakav je fol kopati i rukama i nogama da se formira nazor skrpljena nestablina vlada koja će biti u stalnom konfliktu sa drugim nivoima vlasti?
Možda meni promiče nešto ali koliko ja pratim politiku svaka mala stranka čezne za pozicijom u kojoj bi mogla krojiti Vladu i držati većinu konstantno u šaci. Jedino Naša stranka ima problem sa tim a jedino objašnjenje je da nisu dorasli visini zadatka.
@JThomas: na kraju će biti tako kako ti kažeš a onda nek Naša stranka četiri godine gleda šta se događa iz najboljih sjedišta i ležerno kritikuje
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#20553 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
pa šta? očito da je njihovim biračima to u redu. a vi to karakterišete kao širi problem i antidržavno djelovanje, država = SDA, koliko god umotavali. bez obzira što se svaki nivo vlasti najopuštenije može napraviti bez NS koja je i dalje jedna mala stranka.
- Slo Burner
- Posts: 5898
- Joined: 09/03/2012 14:20
- Location: Apsurdistan
- Grijem se na: Pelet
- Vozim: Bembaru
#20554 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Na mojoj opstini Nasa Stranka je samo pijun SDA. Prodali su povjerenje za par radnih mjesta.
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#20555 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Imaš vala i pravo.JThomas wrote:pa šta? očito da je njihovim biračima to u redu. a vi to karakterišete kao širi problem i antidržavno djelovanje, država = SDA, koliko god umotavali. bez obzira što se svaki nivo vlasti najopuštenije može napraviti bez NS koja je i dalje jedna mala stranka.
-
palermo
- Posts: 25334
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#20556 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
pa ima pravo, u smislu, jesi glas'o ti za njih pa sad da pametuješRidjobrki wrote:Imaš vala i pravo.JThomas wrote:pa šta? očito da je njihovim biračima to u redu. a vi to karakterišete kao širi problem i antidržavno djelovanje, država = SDA, koliko god umotavali. bez obzira što se svaki nivo vlasti najopuštenije može napraviti bez NS koja je i dalje jedna mala stranka.
Ja mislim da relativno dobar izborni rezultat koji je NS imala u Kantonu Sarajevo, upravo treba zahvaliti onim, kako ih ti nazva, swinger glasačima, a ne hardcore ljevici. Nažalost, nisam siguran da to u rukovodstvu NS shvataju.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20557 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
@Ridji,
prvo, da ponovim,
ne vidim problem u tome što NS insisitira na pravljenju koalicije koja bi bila u stanju srušiti SDA, pa na koncu, izuzmemo li rezultate ratnih djelovanja, ta stranka je i najzaslužnija što narod u Federaciji živi tako bijedno, na rubu gladi, u zemlji bezakonja i sile, dok krugovi bliski ovoj stranci uživaju neviđena bogatstva i luksuz, dok zemlja trune, propada i nazaduje u svakom pogledu. Pa zar nije logično da svaka stranka koja želi dobro BiH-i želi skinuti tu bandu s vlasti?
I ne vidim zašto NS bode bilo kome oči takvim stavom? Ljudi imaju svoju agendu, svoj koncept, a mehanizmi kojima to namjeravaju ostvariti i određeni stavovi mogu biti nama, koji nismo njihovi glasači, pomalo naivni, budalasti ili nekad vidno neostvarivi, ali ne možemo im poreći određenu dozu poštenja i konzistentnosti. Pogotovo je nekorektno očekivati od njih bilo šta ili tražiti da djeluju ovako ili onako ako im nismo dali svoje glasove.
Ja sam dosad bila njihov vrlo oštar kritičar, i politika im i kadrova, ali sad, kako stvari stoje, najsklonija sam onome što oni u ovom trenutku zastupaju. Prozivati njih, sad, u ovom trenutku, za bilo šta, u vezi bilo čega, pogotovo oko ruku, glasova, konstituiranja vlasti, tražiti da budu državotvorni pa podrže najgore od najgorih jer tobože to je viši interes, je prije svega nekorektno, a bogami i pomalo licemjerno ...
prvo, da ponovim,
dalje,Banksy wrote:
Ne odnosi se ovo konkretno na tebe i tvoj post, izvini, više me povuklo razmišljanje koje se spinom širi forumom, i ne samo forumom ...
ne vidim problem u tome što NS insisitira na pravljenju koalicije koja bi bila u stanju srušiti SDA, pa na koncu, izuzmemo li rezultate ratnih djelovanja, ta stranka je i najzaslužnija što narod u Federaciji živi tako bijedno, na rubu gladi, u zemlji bezakonja i sile, dok krugovi bliski ovoj stranci uživaju neviđena bogatstva i luksuz, dok zemlja trune, propada i nazaduje u svakom pogledu. Pa zar nije logično da svaka stranka koja želi dobro BiH-i želi skinuti tu bandu s vlasti?
I ne vidim zašto NS bode bilo kome oči takvim stavom? Ljudi imaju svoju agendu, svoj koncept, a mehanizmi kojima to namjeravaju ostvariti i određeni stavovi mogu biti nama, koji nismo njihovi glasači, pomalo naivni, budalasti ili nekad vidno neostvarivi, ali ne možemo im poreći određenu dozu poštenja i konzistentnosti. Pogotovo je nekorektno očekivati od njih bilo šta ili tražiti da djeluju ovako ili onako ako im nismo dali svoje glasove.
Ja sam dosad bila njihov vrlo oštar kritičar, i politika im i kadrova, ali sad, kako stvari stoje, najsklonija sam onome što oni u ovom trenutku zastupaju. Prozivati njih, sad, u ovom trenutku, za bilo šta, u vezi bilo čega, pogotovo oko ruku, glasova, konstituiranja vlasti, tražiti da budu državotvorni pa podrže najgore od najgorih jer tobože to je viši interes, je prije svega nekorektno, a bogami i pomalo licemjerno ...
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#20558 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ne vidim ni ja ništa sporno u tome da se pokušava praviti koalicija koja će istisnuti SDA, samo primjećujem da su to prilično ćorava i politički nepismena posla, naročito u širem kontekstu zbivanja na bh. političkoj sceni.
Eto im SDA, nek je povale ako mogu al' nek budu svjesni da u tim pokušajima izgledaju kao onaj mali kobac kontra pevca Sofronija. Simpatično je to ali smiješno.
E sad, kad je konkretno riječ o tome šta kome bode oči, meni konkretno u bh. društvu vazda bodu oči ljudi koji imaju rješenje za sve dok god im ne daš priliku da ga implementiraju. To je slučaj sa Našom strankom koja umjesto da uzme jedan čestit resor u budućoj Vladi KS i pokaže šta zna igra na finjaka i neće da prlja rukice.
Ima ona koja veli "bolje je mudro šutjeti i biti smatran budalom nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju" - ne znam kako bismo je modifikovali ovdje ali u svakom slučaju bolje je biti u opoziciji i biti smatran mudracem nego se prihvatiti posla i pokazati koja si ubleha.
Eto im SDA, nek je povale ako mogu al' nek budu svjesni da u tim pokušajima izgledaju kao onaj mali kobac kontra pevca Sofronija. Simpatično je to ali smiješno.
E sad, kad je konkretno riječ o tome šta kome bode oči, meni konkretno u bh. društvu vazda bodu oči ljudi koji imaju rješenje za sve dok god im ne daš priliku da ga implementiraju. To je slučaj sa Našom strankom koja umjesto da uzme jedan čestit resor u budućoj Vladi KS i pokaže šta zna igra na finjaka i neće da prlja rukice.
Ima ona koja veli "bolje je mudro šutjeti i biti smatran budalom nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju" - ne znam kako bismo je modifikovali ovdje ali u svakom slučaju bolje je biti u opoziciji i biti smatran mudracem nego se prihvatiti posla i pokazati koja si ubleha.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#20559 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Zaključak: Ukinuti sve stranke, ostaviti samo SDA.
Edit: Ali ove ublehe su mi najdraže, uzmeš jedno ministarstvo pa te ko fol ostave da pokažeš šta možeš.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20560 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Ubleha bi bili da uzmu taj jedan resor, ufoteljaše jedno ime i zvanično postanu SDA privjesak koja bi ih ucjenjivala za svaku sitnicu tom jednom foteljom. Ja bih to nazvala jeftinom prodajom, a ovo što u ovom trenutku NS čini nazvala bih principijelnošću (što ne mora značiti da sutra neće djelovati drugačije i eventualno nas razočarati).
Odluka da se ne uzima ta jedna fotelja još je logičnija kad se zna, a to zna svako, da se nikakva promjena ne može ostvariti krzo jedan resor ako kontrolu vlade kroz premijersku poziciju ima neka druga stranka, a pogotovo ako je u pitanju notorna SDA.
Dalje, zašto bi bilo ''politički nepismeno'' izbaciti SDA, i zašto bi to bilo ''simpatično i smiješno'' koja je to logika? Pa šta je to SDA, totem, sveta krava? Kako su u Srbiji godinama pobjeđivali radikalni elementi, a vlast stalno krojili demokrati svojim koalicijama? Gdje to piše da vlast ne mogu napraviti 2. i 3. stranka i izbaciti prvoplasiranu, jel to ima negdje neko pravilo? To je providan spin iz SDA centrale, izmišljen da stopira takve eventualne namjere i u javnosti unaprijed stvori odium prema takvim idejama i nakanama. I nije da se javnost toliko primila, koliko je DF kao SDA satelit od samog svog početka, zaigrao na tu kartu i plasirao tu izmišljotinu o ''nekorektnosti'' ne bi li opravdao sopstveno foteljašenje i izdaju svojih glasača, ali to je sad druga priča.
NS u ovom trenutku igra dobro, korektno, principijelno, dugoročno pametno, a šta će sutra biti, koliko će glasova dobiti i hoće li ih javnost nagraditi za tu principijelnost, vidjećemo, već na lokalnim izborima dogodine.
Odluka da se ne uzima ta jedna fotelja još je logičnija kad se zna, a to zna svako, da se nikakva promjena ne može ostvariti krzo jedan resor ako kontrolu vlade kroz premijersku poziciju ima neka druga stranka, a pogotovo ako je u pitanju notorna SDA.
Dalje, zašto bi bilo ''politički nepismeno'' izbaciti SDA, i zašto bi to bilo ''simpatično i smiješno'' koja je to logika? Pa šta je to SDA, totem, sveta krava? Kako su u Srbiji godinama pobjeđivali radikalni elementi, a vlast stalno krojili demokrati svojim koalicijama? Gdje to piše da vlast ne mogu napraviti 2. i 3. stranka i izbaciti prvoplasiranu, jel to ima negdje neko pravilo? To je providan spin iz SDA centrale, izmišljen da stopira takve eventualne namjere i u javnosti unaprijed stvori odium prema takvim idejama i nakanama. I nije da se javnost toliko primila, koliko je DF kao SDA satelit od samog svog početka, zaigrao na tu kartu i plasirao tu izmišljotinu o ''nekorektnosti'' ne bi li opravdao sopstveno foteljašenje i izdaju svojih glasača, ali to je sad druga priča.
NS u ovom trenutku igra dobro, korektno, principijelno, dugoročno pametno, a šta će sutra biti, koliko će glasova dobiti i hoće li ih javnost nagraditi za tu principijelnost, vidjećemo, već na lokalnim izborima dogodine.
- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#20561 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
joj priča o medvjedima i leptirima, jedan čestit resor...a drugima spočitava nedostatak osjećaja za političku realnost.
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#20562 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Banksy, hajd' probaj malo uvažavati sagovornika i čitati šta piše umjesto da rafalno ispaljuješ svoje stavove koje, da ne bude zabune, poštujem.
Bilo bi daleko lakše diskutirati da ne moram tri puta crtati i farbati da je okej kad druga i treća stranka izbace prvu ali onda kad je TO MOGUĆE. Kad to neumorno bezuspješno pokušavaš i kad ti je to važnije od vlastitog programa onda ispadaš smiješan, naročito u širem kontekstu gdje SDA predvodi koalicije na svim nivoima, ima možda najbolji izborni rezultat otkad ih pamćenje služi i fura ih europska inicijativa u čijem kontekstu je i jedan SNSD nebitan.
Jašta neg smiješni izgledaju pokušaji stranke koja ima tri kantonalna i jednog ili dva federalna zastupnika da oni izbacuju SDA umjesto da gledaju kako da utiliziraju povjerenje birača na jedinom nivou gdje su u stanju bilo šta napraviti. Ako to nije ublehašenje ja ne znam šta je.
Da, bolje bi bilo uzeti resor-dva i u koalicionom sporazumu jasno definirati odnose spram tih resora i ne bi onda SDA njih držala u šaci nego obratno. Ako ih SDA pokuša preći nek lijepo razvale koaliciju i časno izađu iz nje - ovako sve ostaje u domenu ŠBB KBB.
Na koncu, eto ih nek sjede četiri godine i trepću šarmantno pa da vidimo kako će proći za četiri godine...
Bilo bi daleko lakše diskutirati da ne moram tri puta crtati i farbati da je okej kad druga i treća stranka izbace prvu ali onda kad je TO MOGUĆE. Kad to neumorno bezuspješno pokušavaš i kad ti je to važnije od vlastitog programa onda ispadaš smiješan, naročito u širem kontekstu gdje SDA predvodi koalicije na svim nivoima, ima možda najbolji izborni rezultat otkad ih pamćenje služi i fura ih europska inicijativa u čijem kontekstu je i jedan SNSD nebitan.
Jašta neg smiješni izgledaju pokušaji stranke koja ima tri kantonalna i jednog ili dva federalna zastupnika da oni izbacuju SDA umjesto da gledaju kako da utiliziraju povjerenje birača na jedinom nivou gdje su u stanju bilo šta napraviti. Ako to nije ublehašenje ja ne znam šta je.
Da, bolje bi bilo uzeti resor-dva i u koalicionom sporazumu jasno definirati odnose spram tih resora i ne bi onda SDA njih držala u šaci nego obratno. Ako ih SDA pokuša preći nek lijepo razvale koaliciju i časno izađu iz nje - ovako sve ostaje u domenu ŠBB KBB.
Na koncu, eto ih nek sjede četiri godine i trepću šarmantno pa da vidimo kako će proći za četiri godine...
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20563 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Da ne duljim, na temi smo o Našoj stranci - šta oni rade, koji su im stavovi i šta oni misle da bi trebalo raditi.
Moj dojam je da je to, što ti iznosiš iznad, razmišljanje koje bi pogodovalo SDA i prosječnom SDA glasaču, dakle, ne šta je pametno ili dobro, preporučljivo ili lucidno političko djelovanje, već šta bi bilo dobro po SDA i šta bi njima išlo u korist.
Ja to tako vidim, a ne tvrdim da je to tvoja namjera ili želja. Jednostavno sve to iznad zvuči kao ''hajde da udovoljimo SDA''. Mislim da je pametno što Naša stranka u ovom trenutku nije na tom tragu.
Ovo je komedija,
Ja, koliko čitam ovu temu i koliko znam iz RL-a, mislim da su njihovi birači zadovoljni i da su, za razliku od glasača DF-a, sretni što ih se nije utiliziralo.
Nek im je sretno, svakako.
Moj dojam je da je to, što ti iznosiš iznad, razmišljanje koje bi pogodovalo SDA i prosječnom SDA glasaču, dakle, ne šta je pametno ili dobro, preporučljivo ili lucidno političko djelovanje, već šta bi bilo dobro po SDA i šta bi njima išlo u korist.
Ja to tako vidim, a ne tvrdim da je to tvoja namjera ili želja. Jednostavno sve to iznad zvuči kao ''hajde da udovoljimo SDA''. Mislim da je pametno što Naša stranka u ovom trenutku nije na tom tragu.
Ovo je komedija,
A ovdje je bolje staviti domaći izraz iskoristiti umjesto ovog utilizirati, jer tada zaista dobijamo smisao onoga što želiš reći: da iskoriste glasove svojih birača,Ridjobrki wrote:
Da, bolje bi bilo uzeti resor-dva i u koalicionom sporazumu jasno definirati odnose spram tih resora i ne bi onda SDA njih držala u šaci nego obratno.
Ja, koliko čitam ovu temu i koliko znam iz RL-a, mislim da su njihovi birači zadovoljni i da su, za razliku od glasača DF-a, sretni što ih se nije utiliziralo.
Vidjećemo,Ridjobrki wrote:
umjesto da gledaju kako da utiliziraju povjerenje birača na jedinom nivou gdje su u stanju bilo šta napraviti.
Nek im je sretno, svakako.
- Ridjobrki
- Posts: 11369
- Joined: 21/05/2004 20:27
- Location: https://twitter.com/Ridjobrki
- Contact:
#20564 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Budući da ne prestaješ izvrtati moje riječi i imputirati stvari koje nisam rekao ja se isključujem iz daljnje diskusije koja je stvarno nesvrsishodna.
Ako napišem "utilizirati" onda baš to i mislim - implementirati, sprovesti u djelo, konkretizirati. Drugim riječima, sve ono što Naša stranka neće učiniti.
Mislim da sam iscrpio temu a na takav način dijaloga kakav ti potenciraš ja ne pristajem. Šta ja sad trebam, uvesti Hitlera u priču? Zahvaljujem na pozornosti, manje-više sam rekao sve što sam imao - samo nek uđe u zapisnik da se moje prognoze ostvaruju sa priličnom tačnošću. Stariji ljubitelji plemenite vještine forumanja će se prisjetiti da posljednji put kad je mene Naša stranka uvjeravala u nešto završilo je tako da su se izvinjavali svojim biračima.
Lijep pozdrav i puno sreće u radu.
Čuj radu...
Ako napišem "utilizirati" onda baš to i mislim - implementirati, sprovesti u djelo, konkretizirati. Drugim riječima, sve ono što Naša stranka neće učiniti.
Mislim da sam iscrpio temu a na takav način dijaloga kakav ti potenciraš ja ne pristajem. Šta ja sad trebam, uvesti Hitlera u priču? Zahvaljujem na pozornosti, manje-više sam rekao sve što sam imao - samo nek uđe u zapisnik da se moje prognoze ostvaruju sa priličnom tačnošću. Stariji ljubitelji plemenite vještine forumanja će se prisjetiti da posljednji put kad je mene Naša stranka uvjeravala u nešto završilo je tako da su se izvinjavali svojim biračima.
Lijep pozdrav i puno sreće u radu.
Čuj radu...
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#20565 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Budući da ne prestaješ izvrtati moje riječi
To nije korektna kvalifikacija, sve vrijeme razgovaram s tobom vrlo obazrivo, stalno se (bez potrebe) ograđujem i unaprijed izvinjavam,
Diskusija nije svrsishodna jer se na slažemo, ništa više,
I ja mislim da smo rekli otprilike sve što smo imali,
Pozdrav
To nije korektna kvalifikacija, sve vrijeme razgovaram s tobom vrlo obazrivo, stalno se (bez potrebe) ograđujem i unaprijed izvinjavam,
Diskusija nije svrsishodna jer se na slažemo, ništa više,
I ja mislim da smo rekli otprilike sve što smo imali,
Pozdrav
- Lost_Found
- Posts: 999
- Joined: 31/08/2014 19:09
- Location: Sarajevo
#20566 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Brko
Ovdje nema sumnje da se tvoje predikcije nece ostvariti, zivimo u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu, cijenim tvoje postove i generalno forumsko djelovanje, zanimljiv si i duhovit sugovornik, ali isto tako nema sumnje ni da ti je prica bezze, glede ucestvovanja u vlasti i uzimanja jednog resora.samo nek uđe u zapisnik da se moje prognoze ostvaruju sa priličnom tačnošću. Stariji ljubitelji plemenite vještine forumanja će se prisjetiti da posljednji put kad je mene Naša stranka uvjeravala u nešto završilo je tako da su se izvinjavali svojim biračima.
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#20567 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
palermo wrote: Apsolutno brko. Ja recimo zaista ne mogu razumjeti ovu Peđinu izjavuŠta je poenta ovoga, zašto.Mi smo predlagali sve kombinacije u kojima SDA ne bi bila dominantna u Vladi
Al eto, kao što si isto tako dobro primijetio, i nastupima, i kulturom zaslužuju poštovanje. Ali nije to dovoljno, ne zaslužuju povjerenje
Ridjobrki wrote: Znam, znam, ideali, obraz, cvijeće-drveće... Kome je do toga nek ne ide u politiku. Kad si već tu onda prihvati pravila igre i igraj bolje od protivnika ukoliko nisi u stanju nametnuti svoja pravila ili dok ne dođeš u situaciju da ih kreiraš. Koliko uočavam, većina napora Naše stranke je usmjerena ka izbacivanju SDA iz kombinacija za vlast što je unaprijed osuđeno na propast. Raja, u politici ste. Ne možeš se ženiti a tražiti da mlada iz familije izbaci ludog dajdžu. Ne možeš igrati Bundesligu al' da ne igra Bayern.
.
Banksy napisala maestralno.....Banksy wrote: dalje,
ne vidim problem u tome što NS insisitira na pravljenju koalicije koja bi bila u stanju srušiti SDA, pa na koncu, izuzmemo li rezultate ratnih djelovanja, ta stranka je i najzaslužnija što narod u Federaciji živi tako bijedno, na rubu gladi, u zemlji bezakonja i sile, dok krugovi bliski ovoj stranci uživaju neviđena bogatstva i luksuz, dok zemlja trune, propada i nazaduje u svakom pogledu. Pa zar nije logično da svaka stranka koja želi dobro BiH-i želi skinuti tu bandu s vlasti?I ne vidim zašto NS bode bilo kome oči takvim stavom? Ljudi imaju svoju agendu, svoj koncept, a mehanizmi kojima to namjeravaju ostvariti i određeni stavovi mogu biti nama, koji nismo njihovi glasači, pomalo naivni, budalasti ili nekad vidno neostvarivi, ali ne možemo im poreći određenu dozu poštenja i konzistentnosti. Pogotovo je nekorektno očekivati od njih bilo šta ili tražiti da djeluju ovako ili onako ako im nismo dali svoje glasove. Ja sam dosad bila njihov vrlo oštar kritičar, i politika im i kadrova, ali sad, kako stvari stoje, najsklonija sam onome što oni u ovom trenutku zastupaju. Prozivati njih, sad, u ovom trenutku, za bilo šta, u vezi bilo čega, pogotovo oko ruku, glasova, konstituiranja vlasti, tražiti da budu državotvorni pa podrže najgore od najgorih jer tobože to je viši interes, je prije svega nekorektno, a bogami i pomalo licemjerno ...
Šta je sporno htjeti vladu bez SDA ? Ništa , to je trenutno u političkom smislu promjene sistema vrijednosti , najpatriotskiji čin koji ova zemlja može dočekati....
Konkretno u KS je postojala šansa DF-SBB-NS....da je bilo koja od ove tri ostvarila imalo bolji rezultat...od DF-a se nije više očekivalo jer njihov rezultat sjajan , od SBB- možda ali i oni nisu imali mnogo tog prostora na desnici....Naša Stranka je podbacila jer iako je u gradu Sarajevu imala gotovo duplo više glasova od SDP-a to nije pretočeno u mandate.....jednostavno fali najmanje još jedno mjesto NS-u da bi se moglo pričati o toj koaliciji....zamislimo sada scenu....tri najveća oponenta SDA vladaju Kantonom sa najviše love (i dugova)....NS 100 želi promjene , DF makar nominalno želi promjene i instaliraće "čiste" kadrove u bitne resore i SBB koji želi promjene svuda tamo gdje oni direktno ne kontrolišu situaciju...idealno za jednu šamarčinu SDA-ovskoj hobotnici , idealno....
Naravno da bi bilo zgroženih birača , svih razumnih ljudi ovog grada zbog koalicije sa SBB-om...sa Faraonom (brrrrrrrr)....ali ali ovako je mnogo gore , bez SBB-a i Naše stranke , sa Demokratskom Frontom koja je samu sebe pozicionirala SDA-u za klasičan nokaut...medijski , finansijski , kadrovski i to ne u KS nego u Federaciji.....
Koalicija DF-SDA je volja birača DF-a ? Nisam sigurna , zapravo sam sigurna da NIJE....
Nepostojanje bilo kakve koalicije NS-SDA JESTE 100% volja glasača NS-a....i tu izgleda kod DF simpatizera vidim najveći problem....jedna mala i korektna stranka - NS , ne želi i neće da bude topovska hrana SDA-u sa DF-om...iskali ste eto -vam ga....
Stoga kao glasačica NS-a uvijek s rezervom čitam ove stavove u ime DF-a (nominalno dakako)...krivica Naše Stranke zbog neulaska u tu koalciju i davanja alibija je tolika da se čak "brani"SDA....svi mi znamo da nam je SDA neizbježna ali zbog budućnosti ove zemlje se moramo najsnažnije boriti PROTIV ISTE i što hitnije i žurnije formirati sistem vrijednosti van njihovih šapa gdje će biti kažnjeni za sve ono što jesmo odnosno nismo...
Demokratski dok može....i dok nismo poskapali od gladi....
Pozdrav svima
- lerdi
- Posts: 3511
- Joined: 14/02/2008 00:52
- Location: Sarajevo
#20568 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Neki nikako da prihvate činjenicu da je SDA dobila 280 hiljada glasova. Umjesto toga odlučuju se da žive u nekim svojim malim imaginarnim svjetovima gdje su bajke moguće.
-
palermo
- Posts: 25334
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#20569 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Vjerujem da mogu pretpostaviti odgovor, ali eto tebe nisam pitao pa ću uzeti sebi za pravo da pitam, , kako se može svariti koalicija sa SBB-om a ne može sa SDA-om. Ja za DF nisam glasao jer je najavljivana koalicija sa SBB-om.....i zaista ne mogu pojmiti da je nekome (i to ne bilo kome, nego onima koji pretendriaju da budu nekakva avangarda) prihvatiljv SBB.tvsabina wrote:
Naravno da bi bilo zgroženih birača , svih razumnih ljudi ovog grada zbog koalicije sa SBB-om...sa Faraonom (brrrrrrrr)....ali ali ovako je mnogo gore , bez SBB-a i Naše stranke , sa Demokratskom Frontom koja je samu sebe pozicionirala SDA-u za klasičan nokaut...medijski , finansijski , kadrovski i to ne u KS nego u Federaciji.....
Koalicija DF-SDA je volja birača DF-a ? Nisam sigurna , zapravo sam sigurna da NIJE....
Apsolutno, na kraju će izbori ( mada je dugo do njih, ko živ ko mrtav) pokazati ispravnost ili neispravnost puta NS. Ali gotovo sam siguran da ne postoji 100% podrška glasača NS- ovom sgementu politike koju zastupa rukovodstvo stranke.Nepostojanje bilo kakve koalicije NS-SDA JESTE 100% volja glasača NS-a....i tu izgleda kod DF simpatizera vidim najveći problem....jedna mala i korektna stranka - NS , ne želi i neće da bude topovska hrana SDA-u sa DF-om...iskali ste eto -vam ga....
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20570 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Apsolutno grijesis. U direktnoj komunikaciji sa svim onim glasacima i clanovima NS koje poznajem, totalna je podrska ne ulasku u koalicije i dilove s SDA. A iskreno ti mogu reci, da je i dobar dio poznanika, a glasaca DF, totalno razocarano ovim njihovim vezivanjem uz SDA.
NS doslovce prezentuje stavove, i ono zbog cega je i dobila glasove, svojih glasaca. Apsolutno.
I da se ne ponavljam, posto bih fakticki skoro pa isto napisao kao sto su to napisali Banksy i Sabina. Evo cisto podrska za ovaj politicki stav koji zastupaju
Liberali, GDS, SzaBIH, SDP, SDU...svi su bili u nekim koalicijama i 'platformama' sa SDA, i sasvim je jas(D)no i vidljivo, koliko ih je SDA izmanipulisala, iskoristila i unistila. Sa SDA uci u koaliciju, a zeliti neke promjene, zeliti bilo sta, sem kozmezickih promijeniti je NEIZVODLJIVO.
NS doslovce prezentuje stavove, i ono zbog cega je i dobila glasove, svojih glasaca. Apsolutno.
I da se ne ponavljam, posto bih fakticki skoro pa isto napisao kao sto su to napisali Banksy i Sabina. Evo cisto podrska za ovaj politicki stav koji zastupaju
Liberali, GDS, SzaBIH, SDP, SDU...svi su bili u nekim koalicijama i 'platformama' sa SDA, i sasvim je jas(D)no i vidljivo, koliko ih je SDA izmanipulisala, iskoristila i unistila. Sa SDA uci u koaliciju, a zeliti neke promjene, zeliti bilo sta, sem kozmezickih promijeniti je NEIZVODLJIVO.
Last edited by -LIBERO- on 02/02/2015 18:46, edited 1 time in total.
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20571 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Banksy wrote:
Dalje, zašto bi bilo ''politički nepismeno'' izbaciti SDA, i zašto bi to bilo ''simpatično i smiješno'' koja je to logika? Pa šta je to SDA, totem, sveta krava? Kako su u Srbiji godinama pobjeđivali radikalni elementi, a vlast stalno krojili demokrati svojim koalicijama? Gdje to piše da vlast ne mogu napraviti 2. i 3. stranka i izbaciti prvoplasiranu, jel to ima negdje neko pravilo? To je providan spin iz SDA centrale, izmišljen da stopira takve eventualne namjere i u javnosti unaprijed stvori odium prema takvim idejama i nakanama. I nije da se javnost toliko primila, koliko je DF kao SDA satelit od samog svog početka, zaigrao na tu kartu i plasirao tu izmišljotinu o ''nekorektnosti'' ne bi li opravdao sopstveno foteljašenje i izdaju svojih glasača, ali to je sad druga priča.
NS u ovom trenutku igra dobro, korektno, principijelno, dugoročno pametno, a šta će sutra biti, koliko će glasova dobiti i hoće li ih javnost nagraditi za tu principijelnost, vidjećemo, već na lokalnim izborima dogodine.
Upravo. A taj spin, koji je toboze kao sveta knjiga svako malo podmetan, itekako gura i DF. Po meni razocaravajuce skroz.
Jos nisam na cisto, da li je do Komsicevog tog kvazi rezona, ili do furanja da ce oni lako sa SDA progurati neke svoje naume (i o tim naumima se moze diskutovati...), ali kako god ocajan stav.
-
palermo
- Posts: 25334
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#20572 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Pazi, ne smunjam ja da postoji hard jezgro glasača Naše stranke koji su na fonu ovoga što pišeš ti i Sabina. Ali nisu oni jedini koji su glasali za NS i sasvim sigurno nisu jedini koji bi mogli glasati za NS.-LIBERO- wrote:Apsolutno grijesis. U direktnoj komunikaciji sa svim onim glasacima i clanovima NS koje poznajem, totalna je podrska ne ulasku u koalicije i dilove s SDA. A iskreno ti mogu reci, da je i dobar dio poznanika, a glasaca DF, totalno razocarano ovim njihovim vezivanjem uz SDA.
NS doslovce prezentuje stavove, i ono zbog cega je i dobila glasove, svojih glasaca. Apsolutno.
I da se ne ponavljam, posto bih fakticki skoro pa isto napisao kao sto su to napisali Banksy i Sabina. Evo cisto podrska za ovaj politicki stav koji zastupaju![]()
Liberali, GDS, SzaBIH, SDP, SDU...svi su bili u nekim koalicijama i 'platformama' sa SDA, i sasvim je jadno i vidljivo, koliko ih je SDA izmanipulisala, iskoristila i unistila. Sa SDA uci a zeliti neke promjene, zeliti bilo sta, sem kozmezicki, promijeniti je NEIZVODLJIVO.
Al eto, što jes jes, vrtimo se u krug.....
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#20573 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
"Ovaj krug sam smislio, ovaj krug sam stvorio, ovaj krug sam razbio, u vetar rasuo..."
Helem, da pokušam na osnovu konkretnih brojki razbiti neke od mitova (spinova) koji kruže forumom. Naime, postoji tvrdnja da je SDA neupitna i nezaobilazna politička činjenica - nešto poput potrebe za zrakom. Ili mlijeko je bijelo i SDA je na vlasti. Ista se plasira od strane onih forumaša, nazovimo ih beznadežnim, poput "u jedinstvu je snaga-SDA na svim nivoima", ali i od nekih "realista" poput Ridjobradog ili lerdija. Ali da vidimo, šta nam to govore činjenica i brojke.
Nadam se da nije upitna činjenica da su stranke poput npr. DF-a, SBB-a, SDP-a, NS-a i BPS-a između ostalog svoju predizbornu kampanju, sa doduše različitom argumentacijom, bazirale i na otvorenoj, direktnoj i beskompromisnoj kritici prema rezultatima 20-ogodišnje vladavine SDA.
U Kantonu Sarajevo su glasači gore navedenim predizbornim izjavama dali 117.610 glasova ili 23 mjesta, dok su SDA i Radeljaš dobili povjerenje 60.764 glasača ili 12 mjesta u parlamentu. Interesantno je, da su glasači Kantona Sarajevo čak glasali za većinu čak i bez SDP-a (cca. 98.000 glasova ili 19 zastupnika, naspram SDA/SDP i Radeljaš sa cca 80.000 glasova i 16 zastupnika).
Na nivou FBiH je situacija slična. I na tom nivou je gore navedena grupa stranaka osvojila 426.751 glas i 47 zastupnika sa jedne, a SDA 275.728 glasova i 29 zastupnika sa druge strane.
Da pokušam da skratim priču. Ubjedljiva većina birača neće SDA. Naša stranka je pokazala spremnost da se uhvati u koštac sa problemima u KS (otvorenom ponudom za razgovore sa DF-om, na bazi izbornih rezultata i dokumenta "Riješenja za KS"), a potom principijelnost i političku mudrost odbijanjem da "uđe u zagrljaj Crne udovice-SDA". Neke druge stranke, a nekima od njih iskreno želim puno uspjeha, će morati svom biračkom tijelu objasniti taj "zagrljaj".
Za kraj, meni je samo drago, što u ovom višepartijskom demokratskom mraku postoji stranka, koja je u stanju da se i izvini. Nisam siguran da je kolega forumaš Riđobradi dobio izvinjenje od bilo koje druge stranke za sigurno mnogo ozbiljnije propuste.
Helem, da pokušam na osnovu konkretnih brojki razbiti neke od mitova (spinova) koji kruže forumom. Naime, postoji tvrdnja da je SDA neupitna i nezaobilazna politička činjenica - nešto poput potrebe za zrakom. Ili mlijeko je bijelo i SDA je na vlasti. Ista se plasira od strane onih forumaša, nazovimo ih beznadežnim, poput "u jedinstvu je snaga-SDA na svim nivoima", ali i od nekih "realista" poput Ridjobradog ili lerdija. Ali da vidimo, šta nam to govore činjenica i brojke.
Nadam se da nije upitna činjenica da su stranke poput npr. DF-a, SBB-a, SDP-a, NS-a i BPS-a između ostalog svoju predizbornu kampanju, sa doduše različitom argumentacijom, bazirale i na otvorenoj, direktnoj i beskompromisnoj kritici prema rezultatima 20-ogodišnje vladavine SDA.
U Kantonu Sarajevo su glasači gore navedenim predizbornim izjavama dali 117.610 glasova ili 23 mjesta, dok su SDA i Radeljaš dobili povjerenje 60.764 glasača ili 12 mjesta u parlamentu. Interesantno je, da su glasači Kantona Sarajevo čak glasali za većinu čak i bez SDP-a (cca. 98.000 glasova ili 19 zastupnika, naspram SDA/SDP i Radeljaš sa cca 80.000 glasova i 16 zastupnika).
Na nivou FBiH je situacija slična. I na tom nivou je gore navedena grupa stranaka osvojila 426.751 glas i 47 zastupnika sa jedne, a SDA 275.728 glasova i 29 zastupnika sa druge strane.
Da pokušam da skratim priču. Ubjedljiva većina birača neće SDA. Naša stranka je pokazala spremnost da se uhvati u koštac sa problemima u KS (otvorenom ponudom za razgovore sa DF-om, na bazi izbornih rezultata i dokumenta "Riješenja za KS"), a potom principijelnost i političku mudrost odbijanjem da "uđe u zagrljaj Crne udovice-SDA". Neke druge stranke, a nekima od njih iskreno želim puno uspjeha, će morati svom biračkom tijelu objasniti taj "zagrljaj".
Za kraj, meni je samo drago, što u ovom višepartijskom demokratskom mraku postoji stranka, koja je u stanju da se i izvini. Nisam siguran da je kolega forumaš Riđobradi dobio izvinjenje od bilo koje druge stranke za sigurno mnogo ozbiljnije propuste.
- TheHound
- Posts: 1209
- Joined: 12/07/2013 15:26
#20574 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Evo ja sam glasao za NS, ali na slijedecim izborima vjerovatno necu (mozda se sta promijeni do tad pa i moja odluka) upravo iz razloga sto im se sva politika svodi na neki blijedi pokusaj izbacivanja SDA iz vlasti. Ko da je NS dobio 300.000 glasova na drzavnom nivou a ne SDA. Ja nisam zbog toga gladao za NS.palermo wrote:Pazi, ne smunjam ja da postoji hard jezgro glasača Naše stranke koji su na fonu ovoga što pišeš ti i Sabina. Ali nisu oni jedini koji su glasali za NS i sasvim sigurno nisu jedini koji bi mogli glasati za NS.-LIBERO- wrote:Apsolutno grijesis. U direktnoj komunikaciji sa svim onim glasacima i clanovima NS koje poznajem, totalna je podrska ne ulasku u koalicije i dilove s SDA. A iskreno ti mogu reci, da je i dobar dio poznanika, a glasaca DF, totalno razocarano ovim njihovim vezivanjem uz SDA.
NS doslovce prezentuje stavove, i ono zbog cega je i dobila glasove, svojih glasaca. Apsolutno.
I da se ne ponavljam, posto bih fakticki skoro pa isto napisao kao sto su to napisali Banksy i Sabina. Evo cisto podrska za ovaj politicki stav koji zastupaju![]()
Liberali, GDS, SzaBIH, SDP, SDU...svi su bili u nekim koalicijama i 'platformama' sa SDA, i sasvim je jadno i vidljivo, koliko ih je SDA izmanipulisala, iskoristila i unistila. Sa SDA uci a zeliti neke promjene, zeliti bilo sta, sem kozmezicki, promijeniti je NEIZVODLJIVO.
Al eto, što jes jes, vrtimo se u krug.....
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#20575 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
Upravo to.kluz franjo wrote:"Ovaj krug sam smislio, ovaj krug sam stvorio, ovaj krug sam razbio, u vetar rasuo..."
Helem, da pokušam na osnovu konkretnih brojki razbiti neke od mitova (spinova) koji kruže forumom. Naime, postoji tvrdnja da je SDA neupitna i nezaobilazna politička činjenica - nešto poput potrebe za zrakom. Ili mlijeko je bijelo i SDA je na vlasti. Ista se plasira od strane onih forumaša, nazovimo ih beznadežnim, poput "u jedinstvu je snaga-SDA na svim nivoima", ali i od nekih "realista" poput Ridjobradog ili lerdija. Ali da vidimo, šta nam to govore činjenica i brojke.
Nadam se da nije upitna činjenica da su stranke poput npr. DF-a, SBB-a, SDP-a, NS-a i BPS-a između ostalog svoju predizbornu kampanju, sa doduše različitom argumentacijom, bazirale i na otvorenoj, direktnoj i beskompromisnoj kritici prema rezultatima 20-ogodišnje vladavine SDA.
U Kantonu Sarajevo su glasači gore navedenim predizbornim izjavama dali 117.610 glasova ili 23 mjesta, dok su SDA i Radeljaš dobili povjerenje 60.764 glasača ili 12 mjesta u parlamentu. Interesantno je, da su glasači Kantona Sarajevo čak glasali za većinu čak i bez SDP-a (cca. 98.000 glasova ili 19 zastupnika, naspram SDA/SDP i Radeljaš sa cca 80.000 glasova i 16 zastupnika).
Na nivou FBiH je situacija slična. I na tom nivou je gore navedena grupa stranaka osvojila 426.751 glas i 47 zastupnika sa jedne, a SDA 275.728 glasova i 29 zastupnika sa druge strane.
Da pokušam da skratim priču. Ubjedljiva većina birača neće SDA. Naša stranka je pokazala spremnost da se uhvati u koštac sa problemima u KS (otvorenom ponudom za razgovore sa DF-om, na bazi izbornih rezultata i dokumenta "Riješenja za KS"), a potom principijelnost i političku mudrost odbijanjem da "uđe u zagrljaj Crne udovice-SDA". Neke druge stranke, a nekima od njih iskreno želim puno uspjeha, će morati svom biračkom tijelu objasniti taj "zagrljaj".
Za kraj, meni je samo drago, što u ovom višepartijskom demokratskom mraku postoji stranka, koja je u stanju da se i izvini. Nisam siguran da je kolega forumaš Riđobradi dobio izvinjenje od bilo koje druge stranke za sigurno mnogo ozbiljnije propuste.
Egzaktna matematika pokazuje da ljudi nisu zelili SDA na vlati. Naravno, razlicito formulisuci, i kroz druge stranke i podrsku njima artikulisuci taj stav.
Ovo sam isto pokusavao objasniti davno jos. Pa sam bio napadnut od strane samoproglasenih 'politickih realista'.
Zato se i pitam, cesto, onako sam za sebe - Nije li stvarno Komsic totalno nedorastao politicar nekoj ozbiljnoj promjeni, puseci na 'prvu loptu' SDA spinove. Il u krajnem slucaju, mozda i jeste imao neki dil, predugovor, bracni
Bukvalno, ni narod, vecina, ni stranke, vecina, ne zele SDA na vlasti, GLEDAJUCI NJIHOVE PREDIZBORNE PRICE I KAMPANJE. Doslovce ih tu, barem za sada kako djeluje, podupire i odrzava DF.
Da, ocekujem sada druga Lerdija, da pocne sa svojim argumentima i vratolomijama napadati ovaj moj stav.
Il pak 'ekipica' koja u celofan umotava teoriju - SDA je konstanta, svi mi ostali, smo samo tu da im je prikljucimo, uzmemo pokoji resor, ministarstbu.....i sex se nastavlja, ko i proteklh 20godina, dok se boje ne rastope.
Last edited by -LIBERO- on 03/02/2015 10:12, edited 1 time in total.
