Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2051 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

mk ultra wrote:
mali_milojica wrote: Citao sam da su ESP i kocnice u komponirali u jedno,jedan kompjuter svime upravlja.
Torque Vectoring kakav nude se razlikuje od bilo kojeg na svijetu. Dok kod ostalih "kompjuter" glumi raspodjelu sile na tockove preko kocnica,kod Giulie su stavili lamele u diferencijal za svaki tocak posebno i preko njih dozira silu na svaki tocak posebno. Novinari su rekli da je to prvi pravi elektro/mehanicki Torque Vectoring na svijetu.
Audi S4 B8 ima to kao opciju
novi RS3 čini mi se standardno
Image
Kod Audija ovo ima ulogu da prebacuje sa prednje osovine na drugu,naprijed-nazad,ali na svaki tocak posebno kompjuter simulira preko kocnica :thumbup:
Imas na BMW,zove se Active M Diferencial,kod Mitsubishija Active YAW Control,itd itd
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2052 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

ja mislim Milojice da ti sve lažeš, ništa to Alfa neće imati, pa to je nemoguće....čuj Alfa auto... :lol:
ali onaj pokušaj poređenja enterijera me je oduševio, umalo kafu ne prosuh od smijeha...a i Semini komentari nisu za odbaciti, ludnica...
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#2053 Re: Alfa Romeo

Post by Pirija »

prenos snage na pojedinacne tockove je prvi imao porsche 959 prije 30 godina...
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#2054 Re: Alfa Romeo

Post by johntra »

User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2055 Re: Alfa Romeo

Post by Qler »

Sminka :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2056 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Pirija wrote:prenos snage na pojedinacne tockove je prvi imao porsche 959 prije 30 godina...
Netacno.
Imao je prvi 4x4 pogon koji je mogao stalno mjenjati odnos prijenosa izmedju prednje i zadnje osovine. 80:20 u korist zadnje maximalno,zavisno od uslova. Ako je klizavo islo je 50:50. Standardna postavka je bila 60:40 u korist zadnje osovine. Sistem se zvao PSK.
Lozim ih Johntra,ovo ja sve iz svoje glave izmisljam. Nemaju Talijani para da ovo sve naprave,trebali su Alfu prodati VW :D
User avatar
mobsterc
Posts: 2571
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#2057 Re: Alfa Romeo

Post by mobsterc »

To su uzeli od jeepa i vjerovatno prilagodili za ovu upotrebu.
User avatar
ElRe
Posts: 16893
Joined: 12/12/2011 11:28

#2058 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Na Giuliji je radio tim unutar FCA poznat pod imenom „Skunks“, što je nadimak poznat iz američke industrije, koji označava najbolje timove, zadužene za rad na najdelikatnijim i tehnološki najinovativnijim i najzahtevnijim projektima.
http://www.vrelegume.rs/test/alfa-romeo-giulia/
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2059 Re: Alfa Romeo

Post by mk ultra »

mali_milojica wrote: Kod Audija ovo ima ulogu da prebacuje sa prednje osovine na drugu,naprijed-nazad,ali na svaki tocak posebno kompjuter simulira preko kocnica :thumbup:
Imas na BMW,zove se Active M Diferencial,kod Mitsubishija Active YAW Control,itd itd


i ne pravi ovo ni alfa ni audi, nego mnogo pametnije kompanije... ovi samo sastavljaju :mrgreen:
User avatar
mobsterc
Posts: 2571
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#2060 Re: Alfa Romeo

Post by mobsterc »

Nije to nista novo, mozda je pogresno protumaceno, prvijenac u necemu, ali u prenosu na oba tocka nije. Jeep je to imao u diferencijalima 99te, "mehanicki", onda 2005te sa elektro pomagalima.
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2061 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

Interesantna cinjenica,a to je ,da je alfa giulia apsolutni hit na netu od prvog dana kad je predstavljena i to jos uvijek traje. Najpracenija promocija ikad!!!!! Tako kazu ovi googlOvci. :wink:
User avatar
mobsterc
Posts: 2571
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#2062 Re: Alfa Romeo

Post by mobsterc »

PA normalno kada su napravili novo auto od 2005te. :D
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2063 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

mk ultra wrote:
mali_milojica wrote: Kod Audija ovo ima ulogu da prebacuje sa prednje osovine na drugu,naprijed-nazad,ali na svaki tocak posebno kompjuter simulira preko kocnica :thumbup:
Imas na BMW,zove se Active M Diferencial,kod Mitsubishija Active YAW Control,itd itd


i ne pravi ovo ni alfa ni audi, nego mnogo pametnije kompanije... ovi samo sastavljaju :mrgreen:
Ma naravno,da se neke stvari ne uzimaju od sporednih firmi i rade po licenci,razvoj auta bi jos vise kostao,samim tim i nj cijena.
mobsterc wrote:PA normalno kada su napravili novo auto od 2005te. :D
:lol:
User avatar
mobsterc
Posts: 2571
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#2064 Re: Alfa Romeo

Post by mobsterc »

Ha ja, meni prvom je dosadio trojac, drago mi je sto volvo ima dobrih auta, a ako ova alfa bude dobra bice super za razbijanje monotonije.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#2065 Re: Alfa Romeo

Post by Ned071 »

User avatar
pringless
Posts: 268
Joined: 14/08/2009 13:11

#2066 Re: Alfa Romeo

Post by pringless »

Crosswagon. Da li je neko dolazio u dodir sa ovim autom? Da li je ludost kupiti ga?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2067 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Nije ludost koje god auto da kupis. Ako ti se svidza samo naprijed,vrlodobar auto. :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2068 Re: Alfa Romeo

Post by 530i »

Pitanje je samo specifičnih dijelova koje taj auto ima, dostupnost i cijene. Gume su neke povelike pa su vjerovatno i skuplje.
LeKo
Posts: 1494
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#2069 Re: Alfa Romeo

Post by LeKo »

Lijepa Giulia nema šta. Doduše, malo mi zadnja hauba liči na onu od A4, prednja iz profila na onu od BMW 3, a farovi podsjećaju na Jaguar style.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#2070 Re: Alfa Romeo

Post by Walther »

pringless wrote:Crosswagon. Da li je neko dolazio u dodir sa ovim autom? Da li je ludost kupiti ga?
Generalno jeste, to ti je podignuta FL 156tica. FL je vec u original jako osjetljiva ispod. Kao Cross moze biti samo jos gore... Takav avto je bio vec na pocetku osudjen na katastrofu. Na Balkanu dobro primjerka nema. U EU je isto tako raritet da ce cijena biti paprena (bar 11.000KM) + BH troskovi. Za cca 12godina star auto sa bar 200-300k km. Pa ko voli...
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#2071 Re: Alfa Romeo

Post by Walther »

@topic

Autic je vizuelno katastrofa. Vulgaran kiceraj... Mozda sam nakon 156 i 159 ocekivao previse. Mozda su SAD proda koji komad ali u Evropi ce proci isto kao 159. :(
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#2072 Re: Alfa Romeo

Post by Walther »

nako ovog...

Image

Image

Image

Image

nacrtati ono... :run: :run:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2073 Re: Alfa Romeo

Post by citroen xm »

Meni su sva tri vrhunska, ali je ipak 159 nenadmašna. A 156 mi je spolja ljepša prije redizajna.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#2074 Re: Alfa Romeo

Post by Walther »

citroen xm wrote:Meni su sva tri vrhunska, ali je ipak 159 nenadmašna. A 156 mi je spolja ljepša prije redizajna.
Meni je spolja naj FL2, unutra FL1, a motor 1.8 od preFL :D

Kraljica je ipak u svakom pogledu:
Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2075 Re: Alfa Romeo

Post by mali_milojica »

Svako vrijeme nosi nesto svoje.
Sa novom Giuliom Alfa se stvarno vratila svojim korijenima. Pored dizajna koji nikada nije bio sporan (meni opet nema ljepseg auta u klasi od Giulie),vratili su se tome da je auto i tehnoloski,ako ne na vrhu,onda barem jednak ostalima na vrhu.
Pare su otisle vecinom na modularnu platformu na kojoj ce lezati sve buduce Alfe. Otisle su na potpuno nove motore koje ce samo Alfa koristiti.
Potvrdjen je i dolazak V6 dizelasa. 335 KS i ~700nm.
Izasla je i informacija o obrtnom momentu za QV. Uz 510 KS motor daje i 600nm.
Post Reply