Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
amar1994 wrote:gledam dole nase na moru i ne vjerujem, sigurno 90% auta sava eskimo , nije da ljudi nemaju da promjene niti su to losa auta, najstarije 2000, nego nece jer "moze ona"
I ne samo to, jos uvijek masu ljudi je ubjedjeno da je MS "ljeto-zima".
Neki dan lik kupio sinu 4 Makbel protekta i nemos ga ubjedit da to nikako nije ok.
amar1994 wrote:gledam dole nase na moru i ne vjerujem, sigurno 90% auta sava eskimo , nije da ljudi nemaju da promjene niti su to losa auta, najstarije 2000, nego nece jer "moze ona"
I ne samo to, jos uvijek masu ljudi je ubjedjeno da je MS "ljeto-zima".
Neki dan lik kupio sinu 4 Makbel protekta i nemos ga ubjedit da to nikako nije ok.
Vredestein DOT 2013, vozene samo ljeti. Na autoputu pri brzini od 130km/h eksplodirala, pukao bocni zid, nicim izazvan. Nije prethodno bila nakinuta niti je imala bubrege.
Srecom, sve se samo zavrsilo na sjebanoj gumi, cak ni felga nije ostecena.
Vredestein DOT 2013, vozene samo ljeti. Na autoputu pri brzini od 130km/h eksplodirala, pukao bocni zid, nicim izazvan. Nije prethodno bila nakinuta niti je imala bubrege.
Srecom, sve se samo zavrsilo na sjebanoj gumi, cak ni felga nije ostecena.
Ne mora da znači da i Mišelin neće isto proći. Jednostavno se desi feler. Evo 4 cjelogodišnje Vredeštajn gaze ljeto/zima 60000 za 2 godine i još imaju više od 4 milimetra šare, samo jednom malo dopumpane bez ikakvih drugih problema.
Ma svakoj se to gumi moze desiti. Mozes kupiti neku markiranu da cikne a. mozes I kinesku da joj nista ne bude I obratno. Nadam se da niko nije povrijeden.
Nakon detaljnijeg pregleda ostale tri gume, na prednjoj lijevoj je uocen manji bubreg, zadnje su dobre, ova koja je eksplodirala je prednja desna.
Netom prije pucanja se osjecalo da auto, tj. volan malo treska, a protezalo se i do visih brzina od tih 130km/h. Na kraju suma sumarum, i ova guma koja je eksplodirala je vjerovatno imala bubreg, a zbog povisenog pritiska uzrokovanog vecom brzinom i vrelim asfaltom je doslo do pucanja, tj. eksplozije.
Medjutim, treba napomenuti i da te gume nisu vozene divljacki, niti su imale bliskih susreta sa udarnim rupama, tako da se postavlja pitanje odakle bubrezi. Takodjer, sara je bila dobra, a i DOT je 2013.g..
Sve u svemu, nakon ovog saznanja, Vredestein me razocarao. Vec rekoh, na svu srecu nikome nije nista bilo, auto je prosao bez bilo kakvih ostecenja, a vjerovali ili ne i felga netaknuta!
Pozdrav svima. Doslo je vrijeme da mijenjam ljetne gume i volio bi uzeti neke kvalitetnije, trebaju mi 17ke ali slabo se razumijem u oznake. Trenutno su mi na autu (dosle kad sam kupio auto) 215/50/r17 Continental SportContact i volio i uzeti iste gume ali u ovim dimenzijama je poprilicno skuplje nego 225/45/r17. Da li ce biti neke velike razlike ako sada stavim ove druge?
ozdrlje_donje wrote:Pozdrav svima. Doslo je vrijeme da mijenjam ljetne gume i volio bi uzeti neke kvalitetnije, trebaju mi 17ke ali slabo se razumijem u oznake. Trenutno su mi na autu (dosle kad sam kupio auto) 215/50/r17 Continental SportContact i volio i uzeti iste gume ali u ovim dimenzijama je poprilicno skuplje nego 225/45/r17. Da li ce biti neke velike razlike ako sada stavim ove druge?
215 je sirina guma u mm. 50 je visina gume i to 50 je 50% od sirine 215. Ne bi trebalo biti problema s tim drugim gumama jer su 1 cm sire i manje od 1 cm vise. Jedino pitanje je mogu li na felgu, ja se u felge ne razumijem toliko, to ce ti neko drugi, mada ne vidim da bi 1 cm predstavljao problem.
Na temu, dje sad Memo da postavi koji test. Kao i u svemu, i kod guma se placa cijena, Michelin sigurno ne prodaje muda pod bubrege, kao ni Continental, itd. Ja nikad nisam htio eksperimentisati zbog 10-20 maraka vise po gumi.
Nasao sam koje su felge, u biti nisu za v60 nego za v50 ali takve sam ih dobio.. Na oficijelnoj stranici stoji da je odgovarajuca dimenzija gume 205/50/r17: http://accessories.volvocars.com/en-lv/ ... 49465/2012. Eh sad ako neko zna da li se moze staviti 215/45/r17 ili da se ne igram s tim. @ado zahvaljujem na odgovorima.
Sto se tice samog toga guma/felga, to ide bez ikakvih problema- na tu felgu mozes staviti bilo kakvu 17'' gumu!
To da li ta 225/45-17 odgovara na auto, odgovor je DA!
Medutim, ta 225/45-17 je nesto niza u odnosu na 215/50-17, sto za "posljedicu" ima neznatno nizi auto, kao i 1.9% vecu gresku na cajgeru nego ranije. Dakle, prijasnjih 100km/h na 215/50-17 bi na tim 225/45-17 bilo 101.9km/h.
Sve sto se uklapa unutar 5% je O.K..
Ovo uopce nije velika greska, 1.9% je nista. Ako su te 225/45 jeftinije nego ostale sirine i profili, ja ne bih bjezao od njih!
supercali wrote:Kakvih 5% tolerancija je 2% gore dole
Ma nemoj mi reci... Fabricke dimenzije za moj Suzuki:
205/60-16
195/65-15
Izracunaj kolika je tu razlika i ispada li iz tih tvojih 2%.
Al u tom slucaju vjerovatno nije isti jot i offset
Kakve veze imaju jot i offset?
Ja ovdje pricam samo i iskljucivo o profilu (visini) gume! To dalje ima uske veze sa poluprecnikom i obimom, a sto onda dalje opet ima uske veze sa visinom automobila i greskom cajgera u odnosu na neki drugi profil gume.
A ti joti (pretpostavljam da mislis na sirinu felge u colima) i offset imaju samo veze sa time koliko ce felga biti siroka, hoce li biti vise prema vani ili prema unutra, itd.
Usput, moje 16'' felge su: 6 cola siroke, ET 50; moje 15'' felge su: 6 cola siroke, ET 50.
Last edited by NediM17 on 26/07/2016 15:39, edited 1 time in total.