Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#2051 Re: Ljetne gume

Post by Warashii »

amar1994 wrote:gledam dole nase na moru i ne vjerujem, sigurno 90% auta sava eskimo :lol: :lol: :mrgreen: , nije da ljudi nemaju da promjene niti su to losa auta, najstarije 2000, nego nece jer "moze ona" :-) :lol: :lol:
I ne samo to, jos uvijek masu ljudi je ubjedjeno da je MS "ljeto-zima".
Neki dan lik kupio sinu 4 Makbel protekta i nemos ga ubjedit da to nikako nije ok.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2052 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Warashii wrote:
amar1994 wrote:gledam dole nase na moru i ne vjerujem, sigurno 90% auta sava eskimo :lol: :lol: :mrgreen: , nije da ljudi nemaju da promjene niti su to losa auta, najstarije 2000, nego nece jer "moze ona" :-) :lol: :lol:
I ne samo to, jos uvijek masu ljudi je ubjedjeno da je MS "ljeto-zima".
Neki dan lik kupio sinu 4 Makbel protekta i nemos ga ubjedit da to nikako nije ok.
:mrgreen: :lol: :lol:
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2053 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Image

Vredestein DOT 2013, vozene samo ljeti. Na autoputu pri brzini od 130km/h eksplodirala, pukao bocni zid, nicim izazvan. Nije prethodno bila nakinuta niti je imala bubrege.

Srecom, sve se samo zavrsilo na sjebanoj gumi, cak ni felga nije ostecena.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2054 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Image

Vredestein DOT 2013, vozene samo ljeti. Na autoputu pri brzini od 130km/h eksplodirala, pukao bocni zid, nicim izazvan. Nije prethodno bila nakinuta niti je imala bubrege.

Srecom, sve se samo zavrsilo na sjebanoj gumi, cak ni felga nije ostecena.
kad, sta, kako, tebi pukla ili :shock: :shock: :?
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2055 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Nije meni, nego prijatelju. Srecom sve se zavrsilo samo na sjebanoj gumi. Odmah kupljene nove cetiri Michelinke. :-D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#2056 Re: Ljetne gume

Post by citroen xm »

Ne mora da znači da i Mišelin neće isto proći. Jednostavno se desi feler. Evo 4 cjelogodišnje Vredeštajn gaze ljeto/zima 60000 za 2 godine i još imaju više od 4 milimetra šare, samo jednom malo dopumpane bez ikakvih drugih problema.
User avatar
kabal1337
Posts: 13441
Joined: 11/02/2012 21:08

#2057 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

Ma svakoj se to gumi moze desiti. Mozes kupiti neku markiranu da cikne a. mozes I kinesku da joj nista ne bude I obratno. Nadam se da niko nije povrijeden.
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2058 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Nakon detaljnijeg pregleda ostale tri gume, na prednjoj lijevoj je uocen manji bubreg, zadnje su dobre, ova koja je eksplodirala je prednja desna.

Netom prije pucanja se osjecalo da auto, tj. volan malo treska, a protezalo se i do visih brzina od tih 130km/h. Na kraju suma sumarum, i ova guma koja je eksplodirala je vjerovatno imala bubreg, a zbog povisenog pritiska uzrokovanog vecom brzinom i vrelim asfaltom je doslo do pucanja, tj. eksplozije.

Medjutim, treba napomenuti i da te gume nisu vozene divljacki, niti su imale bliskih susreta sa udarnim rupama, tako da se postavlja pitanje odakle bubrezi. Takodjer, sara je bila dobra, a i DOT je 2013.g..

Sve u svemu, nakon ovog saznanja, Vredestein me razocarao. Vec rekoh, na svu srecu nikome nije nista bilo, auto je prosao bez bilo kakvih ostecenja, a vjerovali ili ne i felga netaknuta!
ozdrlje_donje
Posts: 548
Joined: 01/02/2012 14:40

#2059 Re: Ljetne gume

Post by ozdrlje_donje »

Pozdrav svima. Doslo je vrijeme da mijenjam ljetne gume i volio bi uzeti neke kvalitetnije, trebaju mi 17ke ali slabo se razumijem u oznake. Trenutno su mi na autu (dosle kad sam kupio auto) 215/50/r17 Continental SportContact i volio i uzeti iste gume ali u ovim dimenzijama je poprilicno skuplje nego 225/45/r17. Da li ce biti neke velike razlike ako sada stavim ove druge?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2060 Re: Ljetne gume

Post by ado-šampion »

ozdrlje_donje wrote:Pozdrav svima. Doslo je vrijeme da mijenjam ljetne gume i volio bi uzeti neke kvalitetnije, trebaju mi 17ke ali slabo se razumijem u oznake. Trenutno su mi na autu (dosle kad sam kupio auto) 215/50/r17 Continental SportContact i volio i uzeti iste gume ali u ovim dimenzijama je poprilicno skuplje nego 225/45/r17. Da li ce biti neke velike razlike ako sada stavim ove druge?
215 je sirina guma u mm. 50 je visina gume i to 50 je 50% od sirine 215. Ne bi trebalo biti problema s tim drugim gumama jer su 1 cm sire i manje od 1 cm vise. Jedino pitanje je mogu li na felgu, ja se u felge ne razumijem toliko, to ce ti neko drugi, mada ne vidim da bi 1 cm predstavljao problem.

Na temu, dje sad Memo da postavi koji test. :D Kao i u svemu, i kod guma se placa cijena, Michelin sigurno ne prodaje muda pod bubrege, kao ni Continental, itd. Ja nikad nisam htio eksperimentisati zbog 10-20 maraka vise po gumi.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2061 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

Nije problem da se ta guma nabaci na felgu, fol je hoće li odgovarati na auto.
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#2062 Re: Ljetne gume

Post by ranger »

ima tablica sa predvidjenim dimenzijama za svako auto, pogledaj na stokovima vrata... sve ostalo je experiment.
rusmir.ba
Posts: 655
Joined: 15/06/2008 19:22

#2063 Re: Ljetne gume

Post by rusmir.ba »

Edit:
Last edited by rusmir.ba on 26/07/2016 14:28, edited 1 time in total.
ozdrlje_donje
Posts: 548
Joined: 01/02/2012 14:40

#2064 Re: Ljetne gume

Post by ozdrlje_donje »

http://www.reifendirekt.de/cgi-bin/advi ... n+anzeigen

Nesto sam nasao ovdje, po ovoj listi ova dimenzija koju sam htio nije preporucena za model auta koji ja imam.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2065 Re: Ljetne gume

Post by ado-šampion »

Continental ti nema 225/45 samo 235/45 i 215/50. Vrlo moguce da ne pasu 225/45, ali da znas 100% pogledaj na vratima sta pise.
ozdrlje_donje
Posts: 548
Joined: 01/02/2012 14:40

#2066 Re: Ljetne gume

Post by ozdrlje_donje »

Nasao sam koje su felge, u biti nisu za v60 nego za v50 ali takve sam ih dobio.. Na oficijelnoj stranici stoji da je odgovarajuca dimenzija gume 205/50/r17: http://accessories.volvocars.com/en-lv/ ... 49465/2012. Eh sad ako neko zna da li se moze staviti 215/45/r17 ili da se ne igram s tim. @ado zahvaljujem na odgovorima.
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2067 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Sto se tice samog toga guma/felga, to ide bez ikakvih problema- na tu felgu mozes staviti bilo kakvu 17'' gumu!

To da li ta 225/45-17 odgovara na auto, odgovor je DA!

Medutim, ta 225/45-17 je nesto niza u odnosu na 215/50-17, sto za "posljedicu" ima neznatno nizi auto, kao i 1.9% vecu gresku na cajgeru nego ranije. Dakle, prijasnjih 100km/h na 215/50-17 bi na tim 225/45-17 bilo 101.9km/h.

Sve sto se uklapa unutar 5% je O.K..

Ovo uopce nije velika greska, 1.9% je nista. Ako su te 225/45 jeftinije nego ostale sirine i profili, ja ne bih bjezao od njih!
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2068 Re: Ljetne gume

Post by supercali »

Kakvih 5% tolerancija je 2% gore dole
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2069 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

supercali wrote:Kakvih 5% tolerancija je 2% gore dole
Ma nemoj mi reci... Fabricke dimenzije za moj Suzuki:

205/60-16
195/65-15

Izracunaj kolika je tu razlika i ispada li iz tih tvojih 2%. :-)
ozdrlje_donje
Posts: 548
Joined: 01/02/2012 14:40

#2070 Re: Ljetne gume

Post by ozdrlje_donje »

Ma narucit cu 215/45/17. Ove 205/50 su 20 eura razlike po gumi od ovih ili 224/45, ne kontam zasto.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2071 Re: Ljetne gume

Post by supercali »

NediM17 wrote:
supercali wrote:Kakvih 5% tolerancija je 2% gore dole
Ma nemoj mi reci... Fabricke dimenzije za moj Suzuki:

205/60-16
195/65-15

Izracunaj kolika je tu razlika i ispada li iz tih tvojih 2%. :-)
Al u tom slucaju vjerovatno nije isti jot i offset
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2072 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

supercali wrote:
NediM17 wrote:
supercali wrote:Kakvih 5% tolerancija je 2% gore dole
Ma nemoj mi reci... Fabricke dimenzije za moj Suzuki:

205/60-16
195/65-15

Izracunaj kolika je tu razlika i ispada li iz tih tvojih 2%. :-)
Al u tom slucaju vjerovatno nije isti jot i offset
Kakve veze imaju jot i offset? :-) :-) :-)

Ja ovdje pricam samo i iskljucivo o profilu (visini) gume! To dalje ima uske veze sa poluprecnikom i obimom, a sto onda dalje opet ima uske veze sa visinom automobila i greskom cajgera u odnosu na neki drugi profil gume.

A ti joti (pretpostavljam da mislis na sirinu felge u colima) i offset imaju samo veze sa time koliko ce felga biti siroka, hoce li biti vise prema vani ili prema unutra, itd.

Usput, moje 16'' felge su: 6 cola siroke, ET 50; moje 15'' felge su: 6 cola siroke, ET 50.
Last edited by NediM17 on 26/07/2016 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2073 Re: Ljetne gume

Post by supercali »

Cuj kakve veze ima
Dobro nema moze i felga sa 4 sarafa iako ide 5
Jot poesbno ima veze
Sta mislis zbog cega su "strecovane" onakve?
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#2074 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

supercali wrote:Cuj kakve veze ima
Dobro nema moze i felga sa 4 sarafa iako ide 5
Jot poesbno ima veze
Sta mislis zbog cega su "strecovane" onakve?
Jesil ti toliko glup ili sta? Kakve veze sa visinom felge+gume (O CEMU JA GOVORIM) ima sirina felge i njen offset?

Nadji mi vezu izmedju toga, ja vise nikada necu pisati na ovom podforumu!
ozdrlje_donje
Posts: 548
Joined: 01/02/2012 14:40

#2075 Re: Ljetne gume

Post by ozdrlje_donje »

Mislim da je supercali u pravu. Ove felge su 7Jx17 ET52.5 e sad ne mogu da nadjem pase li sta osim 205/50/.
Post Reply