Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#20476 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by seln »

Ova tema o NS je kao macji sex....ni manje tjune, ni vece dreke.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#20477 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

ime_kojeg_nema wrote:
KatarinaKosaca wrote:
ne objašnjavajte naobjašnjivo, završite taj slučaj šutke, jer ovako samo još više bespotrebno padate u kontradiktornosti. Sasvim dobronajmjerno mišljenje. Zato, upakujte ovaj slučaj u novogodišnju kutiju, ne ide vam u prilog otpakivati ga,
Potpisujem. I jos nesto, vise bih cijenio iskreno priznavanje greske nego neke neuspjesne pokusaje vadjenja.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#20478 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sabina1 »

Pitanje za PK ili Albina Zuhrića.

Sabina Ćudić je jučer-prekjučer izjavila da je kandidaturom ispred reda ostalih htjela ukazati na "apsurdnost sistema" i da će se "nastaviti dalje boriti".

Smatra li Naša Stranka da su i Haris Pleho i Rasim Smajić svojim izjašnjavanjem htjeli ukazati na "apsurdnost sistema" i da li će Sabinina "borba" biti samo individualna ili će uključiti i ostale pojedince koje je CIK suspendovao ?

Hvala.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#20479 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by kandelabar »

m ne znam šta ste navalli više oko toga bilo prošlo i šta..imam osjećaj kao da je Ns bila jedini svjetionik iz ovog začaranog kruga pa su sad ve lađe potonule zbog jedne kandidature dajte molim vas..Kebo dere po rtrs-u o ratnim dešavanjima nad Srbima u Vozućoj šta je sad on jel Bošnjak ?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20480 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

tvsabina

Nisam vidio tu izjavu pa ne mogu komentarisati ali mi zvuci slicno izjavama koje je ranije davala - a to je da se 2012. na popisu opredjelila kao Ostali (BiH - islamske vjeroispovjesti) i da ce se u svom mandatu zalagati za za ukidanje neravnopravnosti izmedju konstitutivnih i oni koji to nisu.
Iskreno, ja ne mislim da pripadnost odredjenoj (recimo, ugrozenoj grupi) daje veci legitimitet za borbu za prava te grupe. (Ja sam i u Domu naroda FBiH i SKS pokretao pitanja ravnopravnosti Ostalih iako se izjasnjavam kao Srbin). Ne vjerujem da moras biti pripadnik ugrozene grupe da bi se borio za njihovu jednakost pred zakonom - npr. biti africki- amerikanac da bi se borio protiv rasizma ili zena da bi se borio za spolnu ravnopravnost.
(Vjerovatno postoje i argumenti za drugacije misljenje o ovome).

Generalno, cijeli slucaj sa Sabinom Cudic smatram nedopustivom povrsnoscu ili neznanjem i mislim da smo zasluzeno dobili "packe". (Isto mislim i o slucaju prof. Haverica koji je bez znanja stranke podnio zahtijev za mjesec dana "bijelog hljeba").
Najvise bih volio kada bi pitanja u vezi s tim bila upucena direktno njima, ali s druge strane, kao podpredsjednik stranke, naravno, da snosim dio odgovornosti sto se to dogodilo i moram odgovarati kada me ljudi pitaju.

Ja, sasvim licno, sa odredjenom dozom simpatije- kao sto sam i govorio u izjavama povodom cijelog slucaja - gledam na skandale koji urusavaju postojeci etnodemokratski sistem, a posebno ako to Srbi, Bosnjaci i Hrvati rade prelaskom u Ostale jer to vidim kao korak ka stvaranju bosanskohercegovacke nacije.
S druge strane, jasno mi je da neko ko ne dijeli moje misljenje o uspjesnosti etnodemokratije i nema tu vrstu pristranosti prema Ostalima, osudjuje Sabinu isto kao i Harisa Plehu&co .


p.k.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20481 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by VjecitiStudent »

Pedja Kojovic wrote: Ja, sasvim licno, sa odredjenom dozom simpatije- kao sto sam i govorio u izjavama povodom cijelog slucaja - gledam na skandale koji urusavaju postojeci etnodemokratski sistem, a posebno ako to Srbi, Bosnjaci i Hrvati rade prelaskom u Ostale jer to vidim kao korak ka stvaranju bosanskohercegovacke nacije.

p.k.
Dok je paušala bit će i Ostalih.
spacek
Posts: 620
Joined: 02/02/2012 23:55

#20482 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by spacek »

...
Last edited by spacek on 22/04/2016 23:43, edited 1 time in total.
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#20483 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ime_kojeg_nema »

Jedno pitanje za Peđu iz međunarodne politike. Koliko si upoznat i kakvo je tvoje mišljenje o strankama iz europarlamentarne grupe evropske ljevice (EL), sa posebnim osvrtom na grčku Syrizu, njihov program (makar onaj dio koji se tiče ukidanja mjera štednje i restruktuiranje grčkog duga) i njihov skori, vrlo mogući dolazak na vlast?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20484 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

ime kojeg nema

Ne bih se mogao nazvati ekspertom, ali pratim i poznajem rad Syrize.
(Da budemo nacisto, nisam veliki simpatizer pojedinih stranaka i pojedinaca koji cine ovu...koaliciju).

p.k.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#20485 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by UnscarD »

Pitanje za Pedju. Da li je moguce zabraniti promet teskih vozila i kamiona vikendom, kao sto je to uredjeno u zemljama EU ?
Mi nemamo autoputeve i ovo direktno ugrozava zivote gradjana a nisu mi bas jasni razlozi zbog kojih je promet u BiH dozvoljen a recimo u Hr nije (i to puno prije nego sto je postala clanica EU) ? Znam da ovo nema veza sa Kantonom Sarajevo ali ne znam koga bih druogog pitao.
Licno poznajem neke kamiondzije koji mi pricaju kako se tempitaju tako da u petak udju u BiH jer onda mogu da odmore vikend i obidju familiju a da budu placeni za to.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20486 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

unscar

Vjerovatno jeste moguce.
(Parlament moze sve samo ne moze imati djecu, kaze jedna egnleska mudrolija).
Jako malo znam o tome.
(Jednostavno, ta oblast nije bila na dnevnom redu u protekle 4 godine).
Ako vas zanima nesto konkretno mogu se potrudim da saznam pa da vam javim.

p.k.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#20487 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by UnscarD »

Pedja Kojovic wrote:unscar

Vjerovatno jeste moguce.
(Parlament moze sve samo ne moze imati djecu, kaze jedna egnleska mudrolija).
Jako malo znam o tome.
(Jednostavno, ta oblast nije bila na dnevnom redu u protekle 4 godine).
Ako vas zanima nesto konkretno mogu se potrudim da saznam pa da vam javim.

p.k.
Hvala za odgovor.

Ne bih da Vas pored svih obaveza dodatno opterecujem ali konkretno me zanima da li je moguce pokrenuti inicijativu kojom bi se zabranio transport kamionima tokom dana vikenda i praznika?
U zemljama EU ovo je odavno zabranjeno zbog toga sto je frekvencija vozila gradjana tim danima pojacana i ovo sluzi kao mjera da bi se povecala sigurnost u saobracaju i rasteretila putna mreza. Kod nas postoji i specifican dodatni faktor koji se ogleda u tome da imamo malo auto-puteva sto onda dodatno usporava protok vozila sa jedne strane ali sa druge strane izuzetno doprinosi smanjenu bezbjednosti saobracaja.
Vjerovatno smo svi dozivjeli na ljeto, putevima prema moru, krajnje rizicne saobracajne situacije koje ukljucuju preticanje brojnih kamiona, a koji se jednostavnom uredbom mogu ukloniti sa cesta u tom periodu.
Bilo bi interesantno pogledati statistiku nesreca ali sam siguran da ih je dobar dio povezan sa kamionima direkno ili indirektno (usljed recimo frustracije i kasnjennja jer ste vozili pola sata iza kamiona pa sada treba nadoknaditi npr) ali taman da je u pitanju jedan zivot, vrijedi.

Nije ovo nesto sada previse bitno ali bi bilo lijepo da i u ovome licimo na uredjene zemlje.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20488 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

UnscarD

Uopste mi nije tesko raspitati se i javiti vam kako stoje stvari.
Onda mozemo odluciti da li da inicijativu ili ne.


p.k.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#20489 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by supercali »

Pedja Kojovic wrote: iako se izjasnjavam kao Srbin)




- gledam na skandale koji urusavaju postojeci etnodemokratski sistem, a posebno ako to Srbi, Bosnjaci i Hrvati rade prelaskom u Ostale jer to vidim kao korak ka stvaranju bosanskohercegovacke nacije.



p.k.
jesi ikad razmisljao da se izjasnis kao ostali a ne kao srbin?
i ako jesi kad bi to uradio?
palermo
Posts: 25329
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#20490 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by palermo »

UnscarD wrote:
Pedja Kojovic wrote:unscar

Vjerovatno jeste moguce.
(Parlament moze sve samo ne moze imati djecu, kaze jedna egnleska mudrolija).
Jako malo znam o tome.
(Jednostavno, ta oblast nije bila na dnevnom redu u protekle 4 godine).
Ako vas zanima nesto konkretno mogu se potrudim da saznam pa da vam javim.

p.k.
Hvala za odgovor.

Ne bih da Vas pored svih obaveza dodatno opterecujem ali konkretno me zanima da li je moguce pokrenuti inicijativu kojom bi se zabranio transport kamionima tokom dana vikenda i praznika?
U zemljama EU ovo je odavno zabranjeno zbog toga sto je frekvencija vozila gradjana tim danima pojacana i ovo sluzi kao mjera da bi se povecala sigurnost u saobracaju i rasteretila putna mreza. Kod nas postoji i specifican dodatni faktor koji se ogleda u tome da imamo malo auto-puteva sto onda dodatno usporava protok vozila sa jedne strane ali sa druge strane izuzetno doprinosi smanjenu bezbjednosti saobracaja.
Vjerovatno smo svi dozivjeli na ljeto, putevima prema moru, krajnje rizicne saobracajne situacije koje ukljucuju preticanje brojnih kamiona, a koji se jednostavnom uredbom mogu ukloniti sa cesta u tom periodu.
Bilo bi interesantno pogledati statistiku nesreca ali sam siguran da ih je dobar dio povezan sa kamionima direkno ili indirektno (usljed recimo frustracije i kasnjennja jer ste vozili pola sata iza kamiona pa sada treba nadoknaditi npr) ali taman da je u pitanju jedan zivot, vrijedi.

Nije ovo nesto sada previse bitno ali bi bilo lijepo da i u ovome licimo na uredjene zemlje.
Kako nije bitno, baš si dobar primjer uzeo, naprosto civilizacijsko dostignuće. U Titino vrijeme je bio zakon da kamioni ne voze vikednom i praznicima (u ljetnom periodu), koji su to lobiji i zbog čega se ne dozvoljava jedna ovakva odluka baš bih volio čuti.

Izvrstan primjer inicijative koja bi bila podržana od mnogih, a vjerujem da bi se i mogla i ostvariti
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#20491 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by jao_situacije »

Peđa, imam ja jedno pitanje u vezi budžeta KS čitao sam budžet iz 2014. nakon objavljivanja u medijima da recimo Fuad Backović DEEN i Hari Varešanović i dr. imaju penziono i zdravstveno, ali da se ono uplaćuje iz budžeta KS. Našao sam ove sporne stavke:

-Kulturno umjetnički amaterizam 197,997 KM
-Penziono i zdravstveno osiguranje za samostalne umjetnike Kanto 196,739 KM

Mislim da nije nimalo opravdano da se izdvajaju sredstva iz budžeta za to, a recimo za kulturne institucije i bitnije stvari manje novca:

Zemaljski muzej 101,172 KM
Historijski muzej BIH 35,100 KM
Sarajevo film festival 152,000 KM
Projekti realizacije akcionog plana protiv maloljetničke delikv. 2,000 KM

Recimo također da se za udruženja hendikepiranih, bolesnih i za socijalno ugrožene izdvajaju sredstva i po 10 puta manja, nego za kulturno umjetnički amaterizam, i penziono i zdravstveno. Bez uvrede ikome smatram da je neprihvatljivo da se za ovakve stvari izdvajaju sredstva iz budžeta, a da je recimo Zemaljski muzej zatvoren. Da se razumijemo ja ne osporavam kulturni amaterizam i ne smatram da umjetnici ne trebaju zdravstveno i penziono, ali ako naprave koncert prodaju pjesme albume i sl. licemjerno je da uzimaju novac koji se može primjerenije potrošiti.
Pitanje je ovo da li je problem da NS obrati pažnju na ovakvo neprimjereno trošenje sredstava iz budžeta u 2015. kad se bude glasalo, ili da se uvede neki strogi pravilnik ko ima pravo na ovakva i slična sredstva.


I još nešto, nevezano za KS i vas kao političara, čisto kao ideja jer mislim da radite za boljitak u KS pa da razmislite o tome.. Znam da ste bili novinar i vjerovatno još uvijek imate kontakte sa novinarima na zapadu.. recimo da pozovete neke bivše kolege poznanike prijatelje, nebitno, koji rade kao novinari na zapadu da dođu, posjete, vide Sarajevo i BIH i da naprave neku priču/reportažu. Kad pogledam statistiku vidim da dolaze i turisti sa zapada, ali to nije u nekom velikom broju, a turizam je perspektivan kao privredni sektor za Sarajevo i BIH. Da nas posjete novinari, da ih pripazimo i ugostimo lijepo, to bi bila jedna odlična reklama za BIH.

Unaprijed hvala.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#20492 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by UnscarD »

palermo wrote:
UnscarD wrote:
Hvala za odgovor.

Ne bih da Vas pored svih obaveza dodatno opterecujem ali konkretno me zanima da li je moguce pokrenuti inicijativu kojom bi se zabranio transport kamionima tokom dana vikenda i praznika?
U zemljama EU ovo je odavno zabranjeno zbog toga sto je frekvencija vozila gradjana tim danima pojacana i ovo sluzi kao mjera da bi se povecala sigurnost u saobracaju i rasteretila putna mreza. Kod nas postoji i specifican dodatni faktor koji se ogleda u tome da imamo malo auto-puteva sto onda dodatno usporava protok vozila sa jedne strane ali sa druge strane izuzetno doprinosi smanjenu bezbjednosti saobracaja.
Vjerovatno smo svi dozivjeli na ljeto, putevima prema moru, krajnje rizicne saobracajne situacije koje ukljucuju preticanje brojnih kamiona, a koji se jednostavnom uredbom mogu ukloniti sa cesta u tom periodu.
Bilo bi interesantno pogledati statistiku nesreca ali sam siguran da ih je dobar dio povezan sa kamionima direkno ili indirektno (usljed recimo frustracije i kasnjennja jer ste vozili pola sata iza kamiona pa sada treba nadoknaditi npr) ali taman da je u pitanju jedan zivot, vrijedi.

Nije ovo nesto sada previse bitno ali bi bilo lijepo da i u ovome licimo na uredjene zemlje.
Kako nije bitno, baš si dobar primjer uzeo, naprosto civilizacijsko dostignuće. U Titino vrijeme je bio zakon da kamioni ne voze vikednom i praznicima (u ljetnom periodu), koji su to lobiji i zbog čega se ne dozvoljava jedna ovakva odluka baš bih volio čuti.

Izvrstan primjer inicijative koja bi bila podržana od mnogih, a vjerujem da bi se i mogla i ostvariti
I ja mislim da su u pitanju neki lobiji (mozda je prica i dublja i okljucuje namjerno sabotiranje zeljeznickog saobracaja) ali sam mislio da pored svih silnih problema sa kojima se nasa zemlja suocava, ovo i ne ispada nekako bitno :)

U svakom slucaju, prosto mi je nevjerovatno da uopste uspjevam da komuniciram sa predstavnicima vlasti (za koje sam glasao) i da neko procita i odgovori na upit ... svaka cast Pedja na ovaoj temi i komunikaciji sa nama obicnim gradjanima...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20493 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

supercali

Razmisljao sam, ali sam se jednom izjasnio kao Srbin i osjecam moralnu obavezu da ne mjenjam svoje izjasnjenje sve dok se jednom, eventualno, ne dogodi- a cemu se ja nadam i za sta se zalazem - da ce to biti potpuno irelevantno za bilo sta u ovoj zemlji.

p.k.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#20494 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by supercali »

Pedja Kojovic wrote:supercali

Razmisljao sam, ali sam se jednom izjasnio kao Srbin i osjecam moralnu obavezu da ne mjenjam svoje izjasnjenje sve dok se jednom, eventualno, ne dogodi- a cemu se ja nadam i za sta se zalazem - da ce to biti potpuno irelevantno za bilo sta u ovoj zemlji.

p.k.
Posteno
Samo me zanimao sopstveni stav s obzirom na odgovor
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20495 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

jao situacije

Ne vjerujem da se umjetnost i kultura (ne mislim na ono sto zeovemo "zabava") mogu i smiju u potpunosti prepustiti
"nevidljivoj ruci" trzista. Smatram da je koncept po kojem drustvo slobodnim (onima koji nemaju stalni radni odnos u nekoj instituciji) istaknutim ili zasluznim umjetnicima uplacuje penziono i zdravstveno osiguranje opravdan.
Imena koja ste vi naveli, po meni, ne spadaju u tu kategoriju i u tim slucajevima se, opet, po mom misljenju, radi o zloupotrebi tog koncepta.
Praviti hijerarhiju prioriteta na nacin na koji vi to radite - ja licno se skoro slazem s vama - je vrlo subjektivna stvar.
Neki od primjera koje ste naveli zakonski ne spadaju pod nadleznost kantona tako da su i sredstva koja im se dodjeljuju
zakonski upitna.(Zemaljski muzej, na primjer, koji je/trebao bi biti u nadleznosti drzave BiH.


U posljednjem pasusu pokrecete temu koja zasluzuje ozbiljniji pristup od forumskog.
Turizam je u BiH najbrze rastuca industrija i prema procjenama adekvatnih organizacija prostora za dalji rast ima jos mnogo.
Nazalost, mi slabo i malo radimo na promociji pozitivne slike o BiH.
(Promocija koju "rade" vijesti iz politickog i ekonomskog zivota je uglavnom negativna).
I to sto se radi je rezultat entuzijazma pojedinaca (Tim CLancy i njegov "Dont miss Sarajevo" vodic, Navigator, itd.) ili ulaganja stranaca (USAID, FIRMA, itd).
Turizam, da bi bio izbiljna industrija, zahtijeva mnogo mnogo vise od pozivanja i ugoscavanja novinara i prijatelja.
Zahtijeva puteve, hotele, cistocu ulica, ljubaznost, profesionalizam, bezbjednost na ulicama, generalnu uredjenost prostora.
Nazalost, za sada mi kod turista, uglavnom, izazivamo onu vrstu paznju koju kod vozaca izaziva skrseno auto pored ceste.


p.k.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#20496 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by supercali »

Koliko se vi zalazete za ukidanje kantona ako ste "na vlasti" i skupstinama zastupljeni najvise u kantonu?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#20497 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Pedja Kojovic »

supercali

Nismo u vlasti nigdje.
Ne smatramo sadasnji nacin administrativnog uredjenja BiH ni racionalnim ni pravednim i nas prijedlog smo jasno iznijeli u dokumentu o ustavnim principima BiH koji smo javno propagirali (Mediji, tribine, itd.).
(U proslom mandatu smo pokrenuli i preispitivanje potrebe postojanja ovakvog Doma naroda FBiH. I u ovom cemo to sigurno ponovo pokrenuti.)

Mi ucestvujemo u radu kantonalnih skupstina jer
a) tu se odlucuje o utrosku poreskog novca gradjana i zelimo imati uticaj na to
b) borba za efikasniju drzavnu upravu se odvija upravo u tim zakonodavnim tijelima


p.k.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#20498 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by supercali »

Zato je na vlasti pod navodnicima nism ni mislio bukvalno al ajde
Ovo sam pitao iz razloga jer me zanima to da znate da time sjecete granu na kojoj sjedite posto na visim nivoima vas nema ni na mapi
clanstranke
Posts: 81
Joined: 16/07/2014 12:41

#20499 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by clanstranke »

Evo, po drugim temama vidimo da mnoge, i mene, zanima šta se dešavalo prije, za vrijeme i poslije sjednice Doma naroda Federalnog Parlamenta, odnosno kluba Srba, ponajviše u vezi s izborom srpskog kandidata za potpredsjednika Federacije. Peđa, molim vas, dajte nam vaše viđenje cjelokupnog dešavanja. Koliko mi je poznato, ne samo iz medija, Pudarić je imao ambiciju ostati na toj poziciji ali mu to kolege iz stranke nisu podržale. Da li vam je poznato: da li je i ko pregovarao s uzoritim Radeljašem, kakvi su stavovi Naše stranke po ovom pitanju, kakvi su stavovi, iz onog što znate, SDP-a, SNSD-a, DF-a i drugih? Ukratko :), kako ćemo dobiti potpredsjednika?
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#20500 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by volta dzontra »

Pedja Kojovic wrote:tvsabina

Nisam vidio tu izjavu pa ne mogu komentarisati ali mi zvuci slicno izjavama koje je ranije davala - a to je da se 2012. na popisu opredjelila kao Ostali (BiH - islamske vjeroispovjesti) i da ce se u svom mandatu zalagati za za ukidanje neravnopravnosti izmedju konstitutivnih i oni koji to nisu.
Iskreno, ja ne mislim da pripadnost odredjenoj (recimo, ugrozenoj grupi) daje veci legitimitet za borbu za prava te grupe. (Ja sam i u Domu naroda FBiH i SKS pokretao pitanja ravnopravnosti Ostalih iako se izjasnjavam kao Srbin). Ne vjerujem da moras biti pripadnik ugrozene grupe da bi se borio za njihovu jednakost pred zakonom - npr. biti africki- amerikanac da bi se borio protiv rasizma ili zena da bi se borio za spolnu ravnopravnost.
(Vjerovatno postoje i argumenti za drugacije misljenje o ovome).

Generalno, cijeli slucaj sa Sabinom Cudic smatram nedopustivom povrsnoscu ili neznanjem i mislim da smo zasluzeno dobili "packe". (Isto mislim i o slucaju prof. Haverica koji je bez znanja stranke podnio zahtijev za mjesec dana "bijelog hljeba").
Najvise bih volio kada bi pitanja u vezi s tim bila upucena direktno njima, ali s druge strane, kao podpredsjednik stranke, naravno, da snosim dio odgovornosti sto se to dogodilo i moram odgovarati kada me ljudi pitaju.

Ja, sasvim licno, sa odredjenom dozom simpatije- kao sto sam i govorio u izjavama povodom cijelog slucaja - gledam na skandale koji urusavaju postojeci etnodemokratski sistem, a posebno ako to Srbi, Bosnjaci i Hrvati rade prelaskom u Ostale jer to vidim kao korak ka stvaranju bosanskohercegovacke nacije.
S druge strane, jasno mi je da neko ko ne dijeli moje misljenje o uspjesnosti etnodemokratije i nema tu vrstu pristranosti prema Ostalima, osudjuje Sabinu isto kao i Harisa Plehu&co .


p.k.
p.k. ako sam dobro shvatio podrzavate manipuliranje nacionalnim izjasnjavanjem u visenacionalnoj drzavi kako bi se obesmislila uloga gornjih domova parlamenata u zastiti kolektivnih prava. Krivo vam je ako su se Haris i co. posrbili zbog privilegija a ako je to potkopavanje gornjeg doma parlamenta onda vam je to ok!!
Locked