Demokratska fronta Željko Komšić

Post Reply
zagor 19
Posts: 121
Joined: 31/10/2014 13:00

#20451 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by zagor 19 »

tvsabina wrote:Samo jedno banalno pitanje jer nisam dosada pažljivo pratila pokušaje formiranja vlasti.

Može li se formirati vlast na državnom nivou u kombinaciji : SDA-DF-SDS bez HDZ-a ?
Može li se formirati vlast na federalnom nivou u kombinaciji : SDA-DF - bilo ko drugi osim HDZ-a ?

Ako je HDZ tako izričit mogu li se oni jednostavno zaobići ?

Hvala.
Tehnički može, ali to bi onda značilo " ugrozbu hrvatske uljudbe" odn. ugrozbu legalnih / legitimnih HDZ-ovaca.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20452 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

tvsabina wrote:Samo jedno banalno pitanje jer nisam dosada pažljivo pratila pokušaje formiranja vlasti.

Može li se formirati vlast na državnom nivou u kombinaciji : SDA-DF-SDS bez HDZ-a ?
Može li se formirati vlast na federalnom nivou u kombinaciji : SDA-DF - bilo ko drugi osim HDZ-a ?

Ako je HDZ tako izričit mogu li se oni jednostavno zaobići ?

Hvala.
Federalna vlada se bez HDZ-a ne može ni ''tehnički'' formirati, dok se ne imenuje mandatar, a njega imenuje predsjedništvo Federacije BiH.

Što se tiče VM, teoretski se može formirati bez HDZ-a kroz postojeću većinu u predstavničkom domu, ali je onda upitna većina u domu naroda, što znači da ne bi prolazili predloženi zakoni.
Najbezbolnije bi ipak bilo bez DF-a, pošto su u ovakvom političkom sustavu samo zbroj dobivenih glasova, s tim da nemaju ni djelić političke težine koju ima HDZ...upravo kroz taj broj mandata u domu naroda i mjesto člana predsjedništva.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15267
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#20453 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Prpa.ba »

Ljudi tek poceli prati pokradene milione i milijarde iz rata a raja misli da ce se opet puskarati. :lol:

EDIT: jednostavan rat-detektor za forumase: kad se zapadnohercegovackoj nejaci pocne naplacivati poreze, zabrinite se. :mrgreen:
Last edited by Prpa.ba on 28/02/2015 17:33, edited 1 time in total.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20454 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

Prpa.ba wrote:Ljudi tek poceli prati pokradene milione i milijarde iz rata a raja misli da ce se opet puskarati. :lol:
Ima i tih delegata, doduše samo ovako virtualno
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#20455 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Ne znam kaj se sekirate, privatizacija ce rjesiti puno problema.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20456 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by It_is_a_Leclerc »

A što se federalne Vlade tiče, ona ni TEHNIČKI ne može biti formirana bez potpisa Milana Dunovića (DF)...

Prema tome, so long suckers ! :bih:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15267
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#20457 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Prpa.ba »

daddy-kool wrote:Postoji velika opasnost po DF da u ovim manevrima postane žrtveno jagnje, zato četvere oči moraju otvoriti.
Kad su vec mogli biti kukavicje jaje opoziciji, vala mogu biti i zrtveno jagnje. :mrgreen:
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#20458 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Hafis »

Prpa.ba wrote:
daddy-kool wrote:Postoji velika opasnost po DF da u ovim manevrima postane žrtveno jagnje, zato četvere oči moraju otvoriti.
Kad su vec mogli biti kukavicje jaje opoziciji, vala mogu biti i zrtveno jagnje. :mrgreen:
Tako je. Tko se još od jaja najeo, daj janjetine :)
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#20459 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by megaman4 »

It_is_a_Leclerc wrote:A što se federalne Vlade tiče, ona ni TEHNIČKI ne može biti formirana bez potpisa Milana Dunovića (DF)...

Prema tome, so long suckers ! :bih:
Čović je današnjom dekleracijom pokazao da nije za rješenje nego po svaku cijenu kao Dodik radi na razbijanju cjeline zvana BiH. Umjesto da se uhvati u koštac s problemima u društvu, ON kao sivonja pokušava silom da dobije tih 6 famoznih mjesta iako po izbornom rezultatu nema to pravo. Zato se ne smije popuštati ni pod koju cijenu HNS-ima i Čoviću. Bit će pritisaka sa svih strana, a da prava diplomatska ofanziva kreće dokaz je dolaska Kolindine 3. marta u Sarajevo. Bošnjaci ne smiju zatvarati oči, jer svi od EU, Kolinde i nadalje žele svim silama i pritiscima da Bošnjaci popuste u zahtjevu komunjare sa Bara, a što bi bilo uvod u parčanje države. Sada se vidi kome je stalo iskreno do ove napaćene zemlje. Mrš HNS, mrš osovina Čović-Dodik. :evil: :twisted: :-x
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#20460 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by fosna2014 »

Emir Suljagic: Kad se ujedini socijaldemokratija u BiH, bićemo zahvalni Draganu Čoviću. :!:

https://twitter.com/suljagic2014/status ... 9027516416
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#20461 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by volta dzontra »

palermo wrote:
volta dzontra wrote:
Mister Yes

Argumentacija ti na prvu drzi vodu ali Hrvati ne zele rat i nemire. Poznajem ih dosta i "idu mi na jetra" posebno sto sam jedan od njih. Problem je jednostavan i svodi se na jedan odgovor.

Hoce li bosnjacke politicke elite nastaviti vjerovati u intervenciju medjunarodne zajednice u njihovu korist i nastaviti suplju "gradjansku" spiku stvaranja neke nadnacije u kojoj ce Hrvati biti folklorna skupina ili ce ih prihvatiti kao izgradjen politicki narodi probati izgraditi neki konsocijacijski model priznavanja posebnosti i kolektivnih politickih prava.....
Ocekivati od Hrvata da kleknu Sarajevu kad nisu Beogradu je kockanje koje je ocito prihvatljivo Sarajevu
Istina je da većina Hrvata neće nemire i rat, ali će ih dobiti, jer put kojim su pošli nema drugih smjerova. Šta će biti na kraju tog puta, ja ne znam, niti bih da pretpostavljam.
Pa ako se Suljagic prometne (a ide u tom smjeru) u lidera DF-a, a kratkovidnoscu Bakira I. i u kljucnu politicku figuru bosnjacke koalicije SDA-DF sta se moze. Trebaju Hrvati nalegnut na rudu sovinistickom tviterasu samo da bi Bakiru bilo lakse
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#20462 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by daddy-kool »

Prpa.ba wrote:
daddy-kool wrote:Postoji velika opasnost po DF da u ovim manevrima postane žrtveno jagnje, zato četvere oči moraju otvoriti.
Kad su vec mogli biti kukavicje jaje opoziciji, vala mogu biti i zrtveno jagnje. :mrgreen:
U ovom istorijskom trenutku je to moguće samo u slučaju da pogaze građansku ideju, tj u prenesenom značenju "da izgube srce". :D
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#20463 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by eifel »

SARAJEVO – Predsjedništvo BiH u prošloj godini nije ispoštovalo većinu ranijih preporuka državnih revizora pa su ponovljeni propusti u poslovanju i trošenju budžetskog novca, a kao jedna od spornih stvari se spominje boravak Željka Komšića, tada člana Predsjedništva, sa savjetnicima u austrijskom skijalištu.

Prethodnom revizijom, rađenom od 16. do 24. decembra, utvrđeno je da su u Predsjedništvu, kao i u 2013. godini, ostale iste slabosti, a kao jedna od spornih činjenica navedeno je putovanje člana Predsjedništva BiH sa četvoricom njegovih saradnika iz januara prošle godine.

“Nezavisnim” je potvrđeno da je na ovom spornom putovanju u Austriji bio upravo Komšić.

U slučaju spornog putovanja u Austriju revizori “na osnovu putnog naloga i izvještaja sa obavljenog putovanja” nisu mogli utvrditi razlog zbog kojeg je Komšić sa četiri člana svog kabineta boravio u Austriji.

“U odluci o putovanju i putnom nalogu kao razlog putovanja navodi se samo ‘službeno’, a u zvaničnim evidencijama o realizovanim putovanjima, koju vodi Služba za protokol i ceremonijal, takvo putovanje nije evidentirano (npr. putovanje člana Predsjedništva i četiri člana njegovog kabineta gdje su troškovi smještaja pravdani računom austrijskog skijališta Solden)”, piše u pismu Ureda za reviziju upućenom 5. februara Predsjedništvu BiH.

U dokumentu, kojim revizori Predsjedništvo obavještavaju o nalazima prethodne revizije, naglašeno je da se zbog ovakvog sačinjavanja putnih naloga, bez izvještaja i navođenja svrhe putovanja, ne mogu uvjeriti u namjensko trošenje budžetskog novca.

“U pojedinim slučajevima je uočeno da nije pravilno izvršen obračun dana provedenih na službenom putu, te je s tim u vezi isplaćen veći broj dnevnica”, navedeno je u pismu Ureda za reviziju.

Komšić, koji je sada poslanik u parlamentu BiH, nalaze iz prethodne revizije nazvao je lažima.

“Nisu bila četvorica mojih savjetnika u Austriji, nego dvojica i vozač koji uvijek ide sa mnom jer sam član Predsjedništva. Dvojica savjetnika su išla na službeni put u Salcburg na skup o dijaspori, potom su otišli u Švicarsku da razgovaraju sa čovjekom kojeg smo trebali imenovati za počasnog konzula”, rekao nam je Komšić kada smo ga pitali o spornom putovanju iz revizije.

On tvrdi da su dvojica njegovih savjetnika, po povratku iz Švicarske, svratili u austrijsko skijalište Solden jer je on to od njih tražio.

“Svratili su do mene da me izvijeste ko je taj čovjek kojeg treba da imenujemo za počasnog konzula u Švicarskoj. Bili su i sa našim ambasadorom. Bio sam u Soldenu, ali sam to platio od svojih para. Ako revizija tvrdi da je to plaćeno iz budžeta, tužiću ih! Nikad Željko Komšić nije uzeo marke od ove države”, poručio je on juče.

Prema urađenoj reviziji, Predsjedništvu BiH su dostavljeni računi za hotelski smještaj u Soldenu od 26. do 29. januara 2014. godine za Komšića, trojicu njegovih savjetnika iz Kabineta i za vozača. Iz Predsjedništva BiH nam nisu odgovorili na upit koliko je ovaj smještaj koštao, a sumu nam nisu htjeli otkriti ni u Uredu za reviziju, uz objašnjenje da ne komentarišu nalaze prethodne revizije.

Sudeći po cjenovnicima hotela u austrijskom Soldenu u jeku sezone, smještaj Komšića i njegovih saradnika koštao je najmanje 2.000 eura.

Dževad Nekić, zamjenik glavnog državnog revizora, kaže da su Predsjedništvo, po uobičajenoj proceduri, obavijestili o rezultatima prethodne revizije.

“Na taj način se revidiranim institucijama daje prilika da prije nego što uradimo konačni izvještaj isprave neke utvrđene nepravilnosti kako ti propusti ne bi bili navedeni u završnom izvještaju, koji će biti javan”, istakao je Nekić odbivši odgovoriti na naše pitanje da li je po okončanju prethodne revizije Komšić u budžet Predsjedništva BiH mogao vratiti novac za smještaj u Soldenu.

Ostale zamjerke revizora odnose se na neadekvatnu organizaciju i upravljanje ljudskim resursima, strateško planiranje, sistem upravljanja rizicima od korupcije, na izdatke za prekovremeni rad, za mobilne telefone, na upotrebu vozila, usluge reprezentacije i na ugovore o djelu.

Revizori su utvrdili da postoje određena poboljšanja u slučaju troškova reprezentacije u Predsjedništvu BiH. Prošle godine je smanjen broj računa koji nemaju obrazloženje, za šta je trošena reprezentacija, ali su, posebno u slučaju troškova nastalih u “javnim restoranima”, još štura obrazloženja.

“Prema internim evidencijama o ovim izdacima uočeno je da su pojedine organizacione jedinice ostvarile za veći broj mjeseci tokom godine veće izdatke od iznosa utvrđenog internim pravilnikom”, utvrđeno je prethodnom revizijom poslovanja Predsjedništva BiH.
Radni odnos

U vezi s primjedbom iz izvještaja za 2013. godinu koja se odnosila na angažovanje ljudi u Predsjedništvu po ugovoru o djelu, u 2014. godini uočeni su pomaci ali su oni formalne prirode.

“Smanjen je broj izvršilaca angažovanih po ovom osnovu, što je uglavnom rezultat prijema u stalni radni odnos lica koja su u prethodnom periodu obavljala poslove putem ugovora o djelu”, utvrđeno je prethodnom revizijom.
Kupovina poklona

Radi fer i istinite prezentacije i troškova poslovanja Predsjedništva BiH revizori preporučuju da je neophodno osigurati da svi izdaci budu evidentirani na ispravnu poziciju u okviru kontnog plana.

“Takođe, potrebno je unaprijediti evidencije o uručenim poklonima na način da za sve nabavljene poklone postoji informacija kome su uručeni”, navedeno je u pismu upućenom Predsjedništvu BiH.
User avatar
mirsek
Posts: 12948
Joined: 07/05/2010 15:40

#20464 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by mirsek »

Prpa.ba wrote:Ljudi tek poceli prati pokradene milione i milijarde iz rata a raja misli da ce se opet puskarati. :lol:

EDIT: jednostavan rat-detektor za forumase: kad se zapadnohercegovackoj nejaci pocne naplacivati poreze, zabrinite se. :mrgreen:
:D :lol: :thumbup:
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#20465 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by sabina1 »

zagor 19 wrote:
tvsabina wrote:Samo jedno banalno pitanje jer nisam dosada pažljivo pratila pokušaje formiranja vlasti.

Može li se formirati vlast na državnom nivou u kombinaciji : SDA-DF-SDS bez HDZ-a ?
Može li se formirati vlast na federalnom nivou u kombinaciji : SDA-DF - bilo ko drugi osim HDZ-a ?

Ako je HDZ tako izričit mogu li se oni jednostavno zaobići ?

Hvala.
Tehnički može, ali to bi onda značilo " ugrozbu hrvatske uljudbe" odn. ugrozbu legalnih / legitimnih HDZ-ovaca.
Hafis wrote: Federalna vlada se bez HDZ-a ne može ni ''tehnički'' formirati, dok se ne imenuje mandatar, a njega imenuje predsjedništvo Federacije BiH.

Što se tiče VM, teoretski se može formirati bez HDZ-a kroz postojeću većinu u predstavničkom domu, ali je onda upitna većina u domu naroda, što znači da ne bi prolazili predloženi zakoni.
Najbezbolnije bi ipak bilo bez DF-a, pošto su u ovakvom političkom sustavu samo zbroj dobivenih glasova, s tim da nemaju ni djelić političke težine koju ima HDZ...upravo kroz taj broj mandata u domu naroda i mjesto člana predsjedništva.
Hvala.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#20466 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by daddy-kool »

Mister Yes wrote:
Ne može trajati podugo. Sve i da se nekako nametne budzet to je samo dio problema. Sva priča o EU integracijama bi stala i nema IPA fondova. MMF naravno ne da pare dok se ne naprave neke reforme koje će naravno tražiti saglasnost doma naroda. Znači ništa ni od MMF novca.

Ova zemlja je na ivici propasti i bez ovoga problema. I kada se mislilo da će vlast biti brzo formirana svi stručnjaci su govorili "neka im je bog na pomoći". Srbija i Hrvatska nemaju ovih problema sa formiranjem vlasti pa su opet u govnima do grla. Kad bi kod nas sutra formirali vlast opet je upitno da možemo izvući iz ove situacije. Ništa se ne proizvodi, nema radnih mjesta, mladost odlazi i ostaju penzioneri, zaduživanje raste, propadaju velike firme, neuvezani staž hiljadama ljudi, radikalizam u porastu......

Čović je u svemu ovom vidio šansu i krenuo na sve ili ništa. Čovjek ide na raspad sistema jer kada se raspadne sistem ide revolucija koja u ovakvoj zemlji znači rat. Onda idu mirovni pregovori gdje međunarodni posrednici prave planove. A znamo da je ICG već rekla da nema ništa loše u trećem entitetu. Čović ide na to. Rezultati popisa dolaze za par mjeseci. Prošli put smo imali rat odmah nakon popisa i ja sam godinama već mišljenja da je popis prvi preduslov za nove belaje jer će se nove karte crtati po novom popisu.

Dugo sam na forumu i svi koji me prate znaju da ne prizivam rat. Čak šta više svo vrijeme radim na pomirenju. Nije moja karakteristika da budem ovakav pesimista. Ali sada tvrdim da se sprema veliki belaj. Nadam se da ću biti u krivu i da ću ispasti budala. Zaista se nadam.
Što bi u slučaju tvoje tačne procjene značilo da treba ubrzati procese?

Rezultati popisa su suštinski nebitni, svi već imaju dovoljno tačne podatke o stanovništvu i tačno znaju gdje koliko ima kojeg naroda. Rata sa Hrvatima neće biti, međutim nisam načisto na koji način se može riješiti situacija a da svi budu zadovoljni. Federalizacija BiH kao koncept je odbijena u mnogo težim vremenima i ne vidim šta je mrkva Bošnjacima u ovom slučaju, ili se samo prijeti štapom? I kakav je to štap, a da je gori od blokade, izgladnjivanja, rata, ubijanja?

Na neki način se HDZ zarobio u ovim danas proklamovanim konceptima, te je prirodno očekivati još bliže odnose sa Dodikom. Sada da HDZ i postigne dogovor sa SDA i DF, na koji način im se može vjerovati kada su intencije potpuno suprotne od deklarisanjih ciljeva ove dvije stranke? Da li ovo povlači da rezervni plan i koalicija na federalnom nivou postoji i da bi neke druge stranke mogle doći u igru sa HDZ? Kolega @palermo je potpuno upravu, sa ovim se treba što prije suočiti.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#20467 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by skupljac_zeljeza »

Hafis wrote: Najbezbolnije bi ipak bilo bez DF-a, ...
Kao da se gura Komšiću prst u oko računajući na njegov temperament da će slično kao u SDP-u skočiti i otići. Ako bi se to desilo tek onda bi postalo jasno da nije najbezbolnije.
palermo
Posts: 25330
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#20468 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by palermo »

volta dzontra wrote:
Pa ako se Suljagic prometne (a ide u tom smjeru) u lidera DF-a, a kratkovidnoscu Bakira I. i u kljucnu politicku figuru bosnjacke koalicije SDA-DF sta se moze. Trebaju Hrvati nalegnut na rudu sovinistickom tviterasu samo da bi Bakiru bilo lakse
Nebitno. Bio je Lagumdija,sada je Suljagić i Bakir, ne vjerujem da će te dočekati nekog ko će ispuniti ono što tražite (odnosno što Čović u ime vas traži). Zapravo, mislim da je jedini put da ga sami nametnete, a znaš i sam na koji način nam ga možete nametnuti

I tako to biva kada dođeš do kraja puta i znaš da nema smisla od razgovora. Šta god željeli nas dvojica, sedmorica, hiljade njih, i ma koliko god tu bilo dobrih ljudi.
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#20469 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Lakat Jebić »

palermo wrote:
volta dzontra wrote:
Pa ako se Suljagic prometne (a ide u tom smjeru) u lidera DF-a, a kratkovidnoscu Bakira I. i u kljucnu politicku figuru bosnjacke koalicije SDA-DF sta se moze. Trebaju Hrvati nalegnut na rudu sovinistickom tviterasu samo da bi Bakiru bilo lakse
Nebitno. Bio je Lagumdija,sada je Suljagić i Bakir, ne vjerujem da će te dočekati nekog ko će ispuniti ono što tražite (odnosno što Čović u ime vas traži). Zapravo, mislim da je jedini put da ga sami nametnete, a znaš i sam na koji način nam ga možete nametnuti

I tako to biva kada dođeš do kraja puta i znaš da nema smisla od razgovora. Šta god željeli nas dvojica, sedmorica, hiljade njih, i ma koliko god tu bilo dobrih ljudi.
stvari su u bosni jednostavne. ko hoce treci, bujrum pusku u ruku uzet. ko hoce nezavisnost, bujrum pusku u ruku. ko hoce centralizovaniju drzavu takodjer.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#20470 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Skijaš »

Hafis wrote: Federalna vlada se bez HDZ-a ne može ni ''tehnički'' formirati, dok se ne imenuje mandatar, a njega imenuje predsjedništvo Federacije BiH.
Federalna Vlada funkcioniše, a novu se, ako je nekom zaista potrebna, može formirati mimo volje HDZ-a i kroz intervenciju OHR-a. Male su šanse da će se to i desiti, tako da vjerovatno ostaje ova Nikšićeva. To ako Sarajevo ne kapitulira pred Dodikovim kerom.
Što se tiče VM, teoretski se može formirati bez HDZ-a kroz postojeću većinu u predstavničkom domu, ali je onda upitna većina u domu naroda, što znači da ne bi prolazili predloženi zakoni.
Prolazili bi, naravno da bi prolazili. Možda malo sporije, ali bi prolazili.
User avatar
Teniser
Posts: 205
Joined: 30/10/2014 12:41

#20471 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Teniser »

Čestitam Sabini Čudić,bravo za otvoren stav i mišljenje o DF upućeno Suljagiću i svim onim koji su namirisali pozicije kroz ime Komšića.
Gotovo pa javna tajna je da se sad nude razni lažni kadrovi i da je praktično rasulo u toku iako nije nikad ni prestalo.Očekivati od nekog kome se u očima vidi da nije sav svoj da provodi politiku zajedništva,građanske i socijaldemokratske partije je više nego suludo.
Odjednom je gospodin Sifet Podžić podoban za dom naroda,malo mu to pa i u stalnu komisju,mala mu valjda generalska penzija.
Suljagić + Podžić = raspad DEMOKRATSKE FRONTE
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#20472 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pumica »

http://www.mojportal.ba/novost/209863/A ... -iz-vlasti
Pakleni plan

Ako Izetbegović ne bude imao državničke pameti, SDA će biti "izgurana" iz vlasti

Objavljeno 28.02.2015 u 17:36

Protiv države Bosne i Hercegovine „unutrašnji neprijatelji“ potpomognuti ni manje ni više nego strankom HDZ iz zemlje članice EU!? vode specijalni rat čiji je cilj u konačnici podijeliti je definitivno na „srpski“, „bošnjački“ i „hrvatski“ entitet !

Argumenata za to je napretek, ne uzimajući čak u obzir ni nimalo bezazlenu sadržinu danas usvojene Deklaracije Hrvatskog narodnog sabora.

Nikada u zadnjih 10-ak godina službeni Zagreb se nije ovako uplitao u unutrašnja pitanja naše države. Čak je i Beograd pod prijetnjama Brisela popustio sa atacima na suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

Euforični doček osuđenog ratnog zločinca Daria Kordića u Busovači, odlazak lidera HDZBiH Dragana Čovića u Zagreb gdje se klanjao na grobu Gojka Šuška i Franje Tuđmana, dolazak Kolinde Grabar Kitarović 3. marta u Sarajevo, pismo predsjednika HDZ-a Hrvatske Tomislava Karamarka koji zapaljivom retorikom prijeti rješavanjem hrvatskog nacionalnog pitanja ili će sve u BiH stati, te prisustvo osuđenog ratnog zločinca Mladena Naletilića Tute na današnjem zasjedanju HNS-a u Mostaru, imperatorsko ponašanje predsjednika FBiH Marinka Čavare koji je u kabinet stavio hrvatsku šahovnicu...

Čovićevo kontinuirano ucjenjivanje prilikom formiranja vlasti u Federaciji i na nivou države i to najjače bošnjačke i pobjedničke stranke na izborima SDA, koja sve vrijeme povija kičmu pred njegovim megalomanskim zahtjevima, samo laicima djeluje kao politička borba za fotelje i dio kolača vlasti.

I tako je i pokušavaju prikazati u javnosti. Pozadina je iznimno kompleksnija i opasnija.

Čovićev tal sa Miloradom Dodikom, koji imaju isti interes, a to je razbiti državu BiH uz zdušnu „potporu“ hrvatskog HDZ-a, vješto je prikriven pričom o borbi za rješavanje hrvatskog nacionalnog pitanja.

SDA, odnosno zamjenik predsjednika ove stranke Bakir Izetbegović ne vidi očigledno zamku koju su spremili mu Čović i Dodik uz pomoć federalnih jataka.

Umjesto da se suprotstave lideru HDZ-a koji je na državnom nivou uzeo više nego što po izbornom rezultatu pripada mu, a sada to isto hoće i na federalnom, oni kreću u ofanzivu na svog koalicionog partnera Željka Komšića i Demokratsku frontu, koji su im jedini i iskreni politički partneri u očuvanju države Bosne i Hercegovine.

Tako je Kolegij SDA zaključio da u nedjelju na pregovorima pokušaju slomiti DF da odustane od nekih ministarskih resora, a da Čović nezasluženo dobije čak šest.


Svoj patriotizam i želju da BiH krene naprijed i izvuče se iz blata u kojem se davi, Komšić je pokazao prilikom formiranja državne vlasti i izjavama da neće tražiti ni bošnjačka ni hrvatska mjesta. Čak i na štetu svoje stranke. A sve zarad mira u kući. I želje da se sačuva država.

No, Komšić je za razliku od Izetbegovića prozreo Čovićeve rušilačke namjere.

Jer, ako dođe do raspakivanja sadašnjeg paketa vlasti na državnom i federalnom nivou, najveći gubitnik bit će SDA.

Zašto? Zato što će u igru, a to je ideja koja datira od završetka oktobarskih izbora, ući SBB i SDP, a SDA kao pobjednička stranka, sve što je dobila na izborima izgubit će sada za zelenim stolom.

DF je konstanta u vlasti, kako god da se stvari budu odvijale.
Ali, SDA će svojim neprepoznavanjem opasnosti paklenog plana koji su skovali Čović i Dodik, ispasti iz igre.

Kako će to onda opravdati se stranka koja je organizirala odbranu BiH, koja je najjača bošnjačka, koja ima svog člana Predsjedništva BiH da je u miru dopustila da specijalnim ratom Čović, Dodik i federalni jataci s kojima ih vežu interesno-poslovni aranžmani, rasture ono za šta je živote dalo 200.000 ljudi!!!!

Koji će to izgovor biti Bakiru Izetbegoviću da „pogazi“ šehidska mezarja, RVI, i sve istinske patriote ove zemlje.

Bošnjaci, odnosno SDA kao najjača bošnjačka stranka, su najdogovorniji za opstanak ove države. Dogodili se scenarij u kojem će SDA biti izbačena iz vlasti, a u nju uđu SBB i SDP (kojim i dalje iz sjene rukovodi Zlatko Lagumdžija) Čoviću će biti čist put za stvaranje trećeg entiteta.

Čovićev scenarij: izbacivanje SDA iz vlasti, obnova ekonomske infrastrukture odnosno kičme fantomske Herceg-Bosne, te kreiranje vještačke krize koja će rezultirati trećim entitetom ili čak raspadom države.

Za realizaciju ovog scenarija služi se SBB-om, koji iz svojih razloga želi u vlast (skidanje glave Bakiru Izetbegoviću), a izbacivanjem SDA pokušat će i sa DF-om, na što Komšićeva stranka neće zasigurno pristati.

Izetbegović umjesto da pokaže „zube“ Čoviću, nastoji slomiti Komšića, a slijep je za ono što se vrlo lahko može dogoditi već u nedjelju kada krenu pregovori o Federalnoj vladi.

Kako će onda trenutno prvi čovjek SDA objasniti Bošnjacima da su oni krivi za haos koji bi mogao nastupiti i da su u miru izgubili državu za koju su se borili u ratu četiri godine? Opravdanja za manjak državničke pameti nema.

I bilo šta da Izetbegović ponudi kao izgovor bit će nedovoljno. U pitanju je država BiH i najbrojniji narod koji je kao najveća žrtva rata danas dobio da živi na tek 23 posto teritorije ove zemlje.
U srijedu nakon sastanka Bakir rece da je jedno od rjesenja da DF pristane na 4 jaca ministarstva !!!
:repetirana: :jok:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#20473 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by StupskaBitanga »

fosna2014 wrote:Emir Suljagic: Kad se ujedini socijaldemokratija u BiH, bićemo zahvalni Draganu Čoviću. :!:

https://twitter.com/suljagic2014/status ... 9027516416
tu ste negdje vi sa Nikšićem
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#20474 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by dustaban »

Pa ovo sa "jacim ministarstvima" zaista stoji. Jebote neka ministarstva, kao recimo poduzetnistvo, su tanja od nekog departmenta u ministarstvu, pazi sad ove tri rijeci: energije, rudarstva i industrije.

Treba sama ministarstva redefinisati, ovo sad je potpuno nelogicno.
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#20475 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by pumica »

DF treba da dobije onaj broj ministarstava koji trazi i medju njima treba da budu jaca ministarstva.
:repetirana:
Post Reply