IRAN
- Sanjarko
- Posts: 28398
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#20251 Re: IRAN
Nisu Iranci potvrdili ovo ili u medzuvremenu jesu. Da nije smoke screen ovaj napad. Predstava za javnost Americku. Ako jesu onda nije kiberneticki napad, nego ometanje uredzaja. Jer ne znam kako kiberneticki mogu upasti u sistem ako nema veze neke sa drugim sistemom.
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#20252 Re: IRAN
Ma zna to uvazeni kolega @Insomnia nego hoce da kaze da im ni Sergej Brin sa svojim Google nece pomoci ako semirsek wrote:Rusi ? Pa nema vecih hakera na svijetu od Rusa.insomnia78 wrote:E bi ih i usrecili
Ameri namerace na Iran.
- vivaldi
- Posts: 7308
- Joined: 16/08/2008 15:56
#20253 Re: IRAN
Nadzornik wrote:Ma zna to uvazeni kolega @Insomnia nego hoce da kaze da im ni Sergej Brin sa svojim Google nece pomoci ako semirsek wrote:Rusi ? Pa nema vecih hakera na svijetu od Rusa.insomnia78 wrote:E bi ih i usrecili
Ameri namerace na Iran.
pretpostvaljam da misli na ovo istrazivanje od prije ppar mjeseci, ali ono nije obuhvatilo amere
https://www.forbes.com/sites/leemathews ... 755c1e21073,195 views|Feb 20, 2019, 12:00pm
Russia's State-Sponsored Hackers Are The World's Fastest
mene su vise shokirali korejanci kada sam ovo procitao
- TDK-90
- Posts: 1211
- Joined: 26/02/2012 12:15
#20254 Re: IRAN
2010-e su Amerikanci izveli hakerski napad na neke centrifuge koje od "nicega" centrifugiraju neke male kolicine urana.japin_mutapi wrote:Challenger_ wrote:mislim na način na koji su doprli do iranskih računara - jel to unutrašnji posao tj. sabotaža ili putem internetajapin_mutapi wrote:kako će usa izvesti hakerski napad na iransku pvo i raketne sisteme
ne kontam kako je to moguće uopšte
zar to ne bi trebao biti zatvoreni sistem bez veze sa internetom
kako god vijest ako je tačna govori dosta o američkoj tehnološkoj moći
Iran ima hiljade tih centrifuga jer nema nalazista urana, pa tako mrvicu po mrvicu "sastavlja" neke upotrebljive kolicine urana... navodno do 5 % koliko se sjecam sto je dovoljno za atomsku centralu za "nesto vece" treba 80 - 90 %
Eh, tada su znaci amerikanci napali te centrifuge odnosno sistem koji ih kontrolise i bile su van funkcije dugo vremena, i rusi su dugo pokusavali da odmrse klupko i uopste da shvate kako sta
Virus je kostao cca. 100 miliona dolara.... prije 10 godina, mozes misliti kakva je to tehnologija...
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#20255 Re: IRAN
Mozda kod Salika posto je njemu svaka za Mosada
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#20256 Re: IRAN
Nece Mosad na ove sto nemaju akvarijuma...insomnia78 wrote:Mozda kod Salika posto je njemu svaka za Mosada
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#20257 Re: IRAN
Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.
Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.
A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.
Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.
Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.
A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.
Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.
Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#20258 Re: IRAN
Nisu imali rafinerija, ali sada imaju itekako.Haris.ba wrote:Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.
Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.
A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.
Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.
Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nationa ... on_Company
- Bosanski_kralj
- Posts: 10167
- Joined: 31/03/2007 00:07
#20260 Re: IRAN
Valjda nisu postavili opciju da se avast sam nadograđuje pa im je bio zastario i Ameri su to iskoristili i izveli ovaj napad.Matzan wrote:Imaju valjda Iranci AVAST
-
Hendrix
- Posts: 5281
- Joined: 27/02/2004 00:00
#20261 Re: IRAN
Imali su insajdera...virus je presao preko USB sticka, i lagano se sirio.Haris.ba wrote:Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.
Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.
A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.
Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.
Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
Ucio je normalne parametre centrifuga, koje bi onda lazno prikazivao na ekranima a u pozadini pomalo izbacivo centrifuge iz operacije.Dok su ovi skontali sta je bilo...propade vecina centrifuga.
- King Theoden
- Posts: 14454
- Joined: 21/11/2018 13:15
#20262 Re: IRAN
Ono, čestitamo, dobili ste glavnu nagradu. ili, djevojke iz vaše blizine žele da vas upoznajuTDK-90 wrote:Sumnjam da to dodje kao kod nas obicnih korisnika na PC otvoris e-mail i hop
- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#20263 Re: IRAN
Ustav i zakon su dvije razlicite stvari. Malo ti se pobrkalo al dobro, ne cudi.Nadzornik wrote: A to nisi znao...![]()
Američka mornarica po zakonu mora održavati flotu od 11 nosača zrakoplova. Iznimka se ipak dogodila 2012. godine kako bi mornarica mogla izrezati stari Enterprise, prvi nosač zrakoplova na nuklearni pogon.
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#20264 Re: IRAN
Kad kažem nemaju rafinerija, mislim na to da nemaju dovoljno, i da su uglavnom zastarjele. Ni danas nemaju dovoljno rafinerija da podmire svoje potrebe.A_A_AKCIJA wrote:
Nisu imali rafinerija, ali sada imaju itekako.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nationa ... on_Company
Jedno je šta kažu na papiru, drugo je šta je realnost. Evo ti taze. Otvaraju privatluku rafinerijski biznis.
https://www.spglobal.com/platts/en/mark ... refineries
-
Haman2
- Posts: 3998
- Joined: 09/12/2016 20:04
#20265 Re: IRAN
Pompeo pokušava stvoriti međunarodnu koaliciju protiv Irana
Mike Pompeo / Vijesti.ba
Američki državni sekretar Mike Pompeo izjavio je da će razgovarati sa zvaničnicima zemalja iz regije Perzijskog zaliva i Evrope, u okviru svojih nastojanja da stvori međunarodnu koaliciju protiv Irana.
Pompeo je u nedjelju otputovao iz Washingtona u Saudijsku Arabiju kako bi započeo na brzinu sazvane razgovore u cilju odvraćanja Irana, koga je nazvao najvećim svjetskim državnim sponzorom terorizma.
Pompeova misija dolazi u vrijeme dok američki zvaničnici šalju protivrječne signale Iranu, od ratobornih do pomirljivih, i obratno.
Uprkos oštroj retorici prema Iranu, i sam Pompeo tvrdi kako je spreman da pregovara sa zvaničnicima u Teheranu, bez preduslova, u pokušaju ublažavanja napetosti.
On je također saopćio da će nove sankcije Teheranu biti objavljene danas, u nastojanju da se iransko čelništvo prinudi na razgovore, prenosi Associated Press.
(Vijesti.ba / FENA)
-
AenemA
- Posts: 423
- Joined: 23/04/2004 04:32
#20266 Re: IRAN
Proguglaj "stuxnet" virus. Procitao sam par knjiga na ovu temu...super zanimljivo.Haris.ba wrote:Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.
Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.
A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.
Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.
Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
- Kikibombona
- Posts: 34325
- Joined: 29/06/2013 08:48
#20267 Re: IRAN
Fejli Kurdi, skupina kurdskih plemena koja zivi na samom jugu kurdskog etnickog prostora, u Iraku i Iranu, te u Bagdadu. Za vrijeme Sadamove vlasti bili su zrtve progona i masovnih ubistava. Sadam Husein nije zelio u Bagdadu Fejlije jer su gajili sve ono sto nije podnosio: Kurdi su, siitske vjere i kurdski nacionalisti. Procjene su da je Sadam protjerao izmedju 300-500 000 Kurda, te je mnoge pogubio i konfiskovao imovinu. I danas, kada su sija Arapi preuzeli Bagdad, Fejli Kurdi imaju ogromnih problema radi kurdskog identiteta.
Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...
Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...
zanimljiva pjesma...
https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378
Grad Ilam i okolina


Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...
Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...
zanimljiva pjesma...
https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378
Grad Ilam i okolina
- stakasa
- Posts: 8959
- Joined: 14/11/2013 11:23
#20268 Re: IRAN
Iskoristit guzvu pa sta usicarit kad Amerika udari... Niko ne konta da se pri kockanju moze i zijanitKikibombona wrote:Fejli Kurdi, skupina kurdskih plemena koja zivi na samom jugu kurdskog etnickog prostora, u Iraku i Iranu, te u Bagdadu. Za vrijeme Sadamove vlasti bili su zrtve progona i masovnih ubistava. Sadam Husein nije zelio u Bagdadu Fejlije jer su gajili sve ono sto nije podnosio: Kurdi su, siitske vjere i kurdski nacionalisti. Procjene su da je Sadam protjerao izmedju 300-500 000 Kurda, te je mnoge pogubio i konfiskovao imovinu. I danas, kada su sija Arapi preuzeli Bagdad, Fejli Kurdi imaju ogromnih problema radi kurdskog identiteta.
Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...
Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...
zanimljiva pjesma...
https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378
Grad Ilam i okolina
- nosara
- Posts: 22696
- Joined: 30/03/2005 12:10
- Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
#20269 Re: IRAN
Trump says he's sanctioning the Ayatollah Khomeini, who has been dead since 1989.

- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#20270 Re: IRAN
Veliki broj gradjana se okupio pred Americkom vazdusnom bazom Ramstajn,protestvujuci protiv SAD politike na BI.
Aktivisti protiv rata planiraju da ustvuju u protestima koji ce se odrzati od 23.6 do 1.7. ispred vazdusne baze SAD u Ramstajnu.
Oni planiraju blokirati prolaz do baze i zahtjevaju zatvaranje ove ogromne Jenki vazdusne baze u kojoj je takodje
potvrdjeno postojanje nuklearnih bojevih glava.


Aktivisti protiv rata planiraju da ustvuju u protestima koji ce se odrzati od 23.6 do 1.7. ispred vazdusne baze SAD u Ramstajnu.
Oni planiraju blokirati prolaz do baze i zahtjevaju zatvaranje ove ogromne Jenki vazdusne baze u kojoj je takodje
potvrdjeno postojanje nuklearnih bojevih glava.


-
MUNAFIK
- Posts: 5261
- Joined: 23/03/2004 00:04
#20271 Re: IRAN
Kurdi u ovom "kurvanju" u koje se upuštaju samo ce izvuc deblji kraj.stakasa wrote:Iskoristit guzvu pa sta usicarit kad Amerika udari... Niko ne konta da se pri kockanju moze i zijanitKikibombona wrote:Fejli Kurdi, skupina kurdskih plemena koja zivi na samom jugu kurdskog etnickog prostora, u Iraku i Iranu, te u Bagdadu. Za vrijeme Sadamove vlasti bili su zrtve progona i masovnih ubistava. Sadam Husein nije zelio u Bagdadu Fejlije jer su gajili sve ono sto nije podnosio: Kurdi su, siitske vjere i kurdski nacionalisti. Procjene su da je Sadam protjerao izmedju 300-500 000 Kurda, te je mnoge pogubio i konfiskovao imovinu. I danas, kada su sija Arapi preuzeli Bagdad, Fejli Kurdi imaju ogromnih problema radi kurdskog identiteta.
Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...
Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...
zanimljiva pjesma...
https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378
Grad Ilam i okolina
Naravno vecina kurda ne podrzava teroristickr i separisticke ideje ali ovi sto to rade samo sebe pokopavaju...
- japin_mutapi
- Posts: 11829
- Joined: 11/06/2011 19:00
- Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
#20272 Re: IRAN
ne bi im bio prvi put
kurdi nikako da nauče - mada razumijem ih, ko bi normalan živio sa takvim komšijama
kurdi nikako da nauče - mada razumijem ih, ko bi normalan živio sa takvim komšijama
- King Theoden
- Posts: 14454
- Joined: 21/11/2018 13:15
#20273 Re: IRAN
Ništa od tih protesta.Nadzornik wrote:Veliki broj gradjana se okupio pred Americkom vazdusnom bazom Ramstajn,protestvujuci protiv SAD politike na BI.
Aktivisti protiv rata planiraju da ustvuju u protestima koji ce se odrzati od 23.6 do 1.7. ispred vazdusne baze SAD u Ramstajnu.
Oni planiraju blokirati prolaz do baze i zahtjevaju zatvaranje ove ogromne Jenki vazdusne baze u kojoj je takodje
potvrdjeno postojanje nuklearnih bojevih glava.
Ramstein je bitan privredni faktor u toj regiji koji godišnje donosi dvije milijarde eura. Imaš ogroman broj radnih mjesta koje niko ne želi da izgubi.
Osim toga, ameri će još u ovoj godini u ramstein uložiti oko 600 miliona dolara. Neka modernizacija, šta li.
Nažalost, iz ramsteina će i dalje upravljati dronovima koji će po bi odnositi hiljade i hiljade nevinih života
- Nadzornik
- Posts: 13784
- Joined: 30/05/2011 12:25
#20274 Re: IRAN
Iran nikada nece koristiti nuklearno oruzje,izjavio je danas iranski ministar inostranih poslova Mohamed Dzavad Zarif, prenosi agencija IRIB.
On je naglasio da Iran zbog religioznih uvjerenja nikada nece koristiti nuklearno oruzje...

On je naglasio da Iran zbog religioznih uvjerenja nikada nece koristiti nuklearno oruzje...

- jeza u ledja
- Posts: 50632
- Joined: 29/12/2005 01:20
#20275 Re: IRAN
Pa sto ce ga onda praviti?Nadzornik wrote:Iran nikada nece koristiti nuklearno oruzje,izjavio je danas iranski ministar inostranih poslova Mohamed Dzavad Zarif, prenosi agencija IRIB.
On je naglasio da Iran zbog religioznih uvjerenja nikada nece koristiti nuklearno oruzje...![]()
Treba mu postaviti pitanje, hipoteticki, da SAD, Izrael i SA odluce zajedno da ga napadnu, okupiraju i "demokratiziraju" a la Irak i pri tome ako treba sravne Teheran sa zemljom, bi li ga onda koristili?
Mislim ono, suplja.

