IRAN

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 28398
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20251 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Nisu Iranci potvrdili ovo ili u medzuvremenu jesu. Da nije smoke screen ovaj napad. Predstava za javnost Americku. Ako jesu onda nije kiberneticki napad, nego ometanje uredzaja. Jer ne znam kako kiberneticki mogu upasti u sistem ako nema veze neke sa drugim sistemom.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#20252 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

mirsek wrote:
insomnia78 wrote:E bi ih i usrecili
Rusi ? Pa nema vecih hakera na svijetu od Rusa.
Ma zna to uvazeni kolega @Insomnia nego hoce da kaze da im ni Sergej Brin sa svojim Google nece pomoci ako se
Ameri namerace na Iran.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#20253 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Nadzornik wrote:
mirsek wrote:
insomnia78 wrote:E bi ih i usrecili
Rusi ? Pa nema vecih hakera na svijetu od Rusa.
Ma zna to uvazeni kolega @Insomnia nego hoce da kaze da im ni Sergej Brin sa svojim Google nece pomoci ako se
Ameri namerace na Iran.

pretpostvaljam da misli na ovo istrazivanje od prije ppar mjeseci, ali ono nije obuhvatilo amere
3,195 views|Feb 20, 2019, 12:00pm

Russia's State-Sponsored Hackers Are The World's Fastest
https://www.forbes.com/sites/leemathews ... 755c1e2107

mene su vise shokirali korejanci kada sam ovo procitao
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#20254 Re: IRAN

Post by TDK-90 »

japin_mutapi wrote:
Challenger_ wrote:
japin_mutapi wrote:kako će usa izvesti hakerski napad na iransku pvo i raketne sisteme
ne kontam kako je to moguće uopšte
mislim na način na koji su doprli do iranskih računara - jel to unutrašnji posao tj. sabotaža ili putem interneta

zar to ne bi trebao biti zatvoreni sistem bez veze sa internetom

kako god vijest ako je tačna govori dosta o američkoj tehnološkoj moći
2010-e su Amerikanci izveli hakerski napad na neke centrifuge koje od "nicega" centrifugiraju neke male kolicine urana.
Iran ima hiljade tih centrifuga jer nema nalazista urana, pa tako mrvicu po mrvicu "sastavlja" neke upotrebljive kolicine urana... navodno do 5 % koliko se sjecam sto je dovoljno za atomsku centralu za "nesto vece" treba 80 - 90 % :wink:

Eh, tada su znaci amerikanci napali te centrifuge odnosno sistem koji ih kontrolise i bile su van funkcije dugo vremena, i rusi su dugo pokusavali da odmrse klupko i uopste da shvate kako sta :-)

Virus je kostao cca. 100 miliona dolara.... prije 10 godina, mozes misliti kakva je to tehnologija... :? mozda ga ubace radio vezom bezicno iz svemira ko ce znat. Sumnjam da to dodje kao kod nas obicnih korisnika na PC otvoris e-mail i hop :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20255 Re: IRAN

Post by insomnia78 »

Mozda kod Salika posto je njemu svaka za Mosada
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#20256 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

insomnia78 wrote:Mozda kod Salika posto je njemu svaka za Mosada
Nece Mosad na ove sto nemaju akvarijuma... :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#20257 Re: IRAN

Post by Haris.ba »

Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.

Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.

A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.

Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.

Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#20258 Re: IRAN

Post by A_A_AKCIJA »

Haris.ba wrote:Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.

Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.

A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.

Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.

Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
Nisu imali rafinerija, ali sada imaju itekako.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nationa ... on_Company
User avatar
Matzan
Posts: 7049
Joined: 16/01/2015 13:25

#20259 Re: IRAN

Post by Matzan »

Imaju valjda Iranci AVAST :?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 10167
Joined: 31/03/2007 00:07

#20260 Re: IRAN

Post by Bosanski_kralj »

Matzan wrote:Imaju valjda Iranci AVAST :?
Valjda nisu postavili opciju da se avast sam nadograđuje pa im je bio zastario i Ameri su to iskoristili i izveli ovaj napad. :mrgreen:
Hendrix
Posts: 5281
Joined: 27/02/2004 00:00

#20261 Re: IRAN

Post by Hendrix »

Haris.ba wrote:Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.

Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.

A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.

Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.

Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
Imali su insajdera...virus je presao preko USB sticka, i lagano se sirio.

Ucio je normalne parametre centrifuga, koje bi onda lazno prikazivao na ekranima a u pozadini pomalo izbacivo centrifuge iz operacije.Dok su ovi skontali sta je bilo...propade vecina centrifuga.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#20262 Re: IRAN

Post by King Theoden »

TDK-90 wrote:Sumnjam da to dodje kao kod nas obicnih korisnika na PC otvoris e-mail i hop
Ono, čestitamo, dobili ste glavnu nagradu. ili, djevojke iz vaše blizine žele da vas upoznaju :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#20263 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Nadzornik wrote: A to nisi znao... :?

Američka mornarica po zakonu mora održavati flotu od 11 nosača zrakoplova. Iznimka se ipak dogodila 2012. godine kako bi mornarica mogla izrezati stari Enterprise, prvi nosač zrakoplova na nuklearni pogon.
Ustav i zakon su dvije razlicite stvari. Malo ti se pobrkalo al dobro, ne cudi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#20264 Re: IRAN

Post by Haris.ba »

A_A_AKCIJA wrote:
Nisu imali rafinerija, ali sada imaju itekako.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nationa ... on_Company
Kad kažem nemaju rafinerija, mislim na to da nemaju dovoljno, i da su uglavnom zastarjele. Ni danas nemaju dovoljno rafinerija da podmire svoje potrebe.

Jedno je šta kažu na papiru, drugo je šta je realnost. Evo ti taze. Otvaraju privatluku rafinerijski biznis.

https://www.spglobal.com/platts/en/mark ... refineries
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#20265 Re: IRAN

Post by Haman2 »

Pompeo pokušava stvoriti međunarodnu koaliciju protiv Irana

Image
Mike Pompeo / Vijesti.ba

Američki državni sekretar Mike Pompeo izjavio je da će razgovarati sa zvaničnicima zemalja iz regije Perzijskog zaliva i Evrope, u okviru svojih nastojanja da stvori međunarodnu koaliciju protiv Irana.
Pompeo je u nedjelju otputovao iz Washingtona u Saudijsku Arabiju kako bi započeo na brzinu sazvane razgovore u cilju odvraćanja Irana, koga je nazvao najvećim svjetskim državnim sponzorom terorizma.

Pompeova misija dolazi u vrijeme dok američki zvaničnici šalju protivrječne signale Iranu, od ratobornih do pomirljivih, i obratno.

Uprkos oštroj retorici prema Iranu, i sam Pompeo tvrdi kako je spreman da pregovara sa zvaničnicima u Teheranu, bez preduslova, u pokušaju ublažavanja napetosti.

On je također saopćio da će nove sankcije Teheranu biti objavljene danas, u nastojanju da se iransko čelništvo prinudi na razgovore, prenosi Associated Press.

(Vijesti.ba / FENA)
AenemA
Posts: 423
Joined: 23/04/2004 04:32

#20266 Re: IRAN

Post by AenemA »

Haris.ba wrote:Mnogo je zanimljivija prica o nacinu kako su sabotirali centrifuge.

Kome nije mrsko nek procita. Koliko se sjecam, radilo se o siemens industrijskim racunarima koji su upravljali centrifugama.

A Iran ima nalazista urana. Nije da njima fali urana. Imaju oni i nafte. Ali, opet nemaju rafinerija. Tako i sa uranom.
Jednostavno fali tehnike. Pa se dovijaju na razne nacine.

Jedno vrijeme su svercovali plejstesene (radi procesora u njima). Pa je neko i robije zaglavio.

Zao mi sto opet ovo krenu sa sankcijama. Prebogata zemlja prirodnim resursima.
Proguglaj "stuxnet" virus. Procitao sam par knjiga na ovu temu...super zanimljivo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#20267 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

Fejli Kurdi, skupina kurdskih plemena koja zivi na samom jugu kurdskog etnickog prostora, u Iraku i Iranu, te u Bagdadu. Za vrijeme Sadamove vlasti bili su zrtve progona i masovnih ubistava. Sadam Husein nije zelio u Bagdadu Fejlije jer su gajili sve ono sto nije podnosio: Kurdi su, siitske vjere i kurdski nacionalisti. Procjene su da je Sadam protjerao izmedju 300-500 000 Kurda, te je mnoge pogubio i konfiskovao imovinu. I danas, kada su sija Arapi preuzeli Bagdad, Fejli Kurdi imaju ogromnih problema radi kurdskog identiteta.

Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...

Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...

zanimljiva pjesma...

https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378

Grad Ilam i okolina

Image

Image
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#20268 Re: IRAN

Post by stakasa »

Kikibombona wrote:Fejli Kurdi, skupina kurdskih plemena koja zivi na samom jugu kurdskog etnickog prostora, u Iraku i Iranu, te u Bagdadu. Za vrijeme Sadamove vlasti bili su zrtve progona i masovnih ubistava. Sadam Husein nije zelio u Bagdadu Fejlije jer su gajili sve ono sto nije podnosio: Kurdi su, siitske vjere i kurdski nacionalisti. Procjene su da je Sadam protjerao izmedju 300-500 000 Kurda, te je mnoge pogubio i konfiskovao imovinu. I danas, kada su sija Arapi preuzeli Bagdad, Fejli Kurdi imaju ogromnih problema radi kurdskog identiteta.

Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...

Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...

zanimljiva pjesma...

https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378

Grad Ilam i okolina
Iskoristit guzvu pa sta usicarit kad Amerika udari... Niko ne konta da se pri kockanju moze i zijanit
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#20269 Re: IRAN

Post by nosara »

Trump says he's sanctioning the Ayatollah Khomeini, who has been dead since 1989.

:lol:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#20270 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Veliki broj gradjana se okupio pred Americkom vazdusnom bazom Ramstajn,protestvujuci protiv SAD politike na BI.
Aktivisti protiv rata planiraju da ustvuju u protestima koji ce se odrzati od 23.6 do 1.7. ispred vazdusne baze SAD u Ramstajnu.
Oni planiraju blokirati prolaz do baze i zahtjevaju zatvaranje ove ogromne Jenki vazdusne baze u kojoj je takodje
potvrdjeno postojanje nuklearnih bojevih glava.

Image
Image
MUNAFIK
Posts: 5261
Joined: 23/03/2004 00:04

#20271 Re: IRAN

Post by MUNAFIK »

stakasa wrote:
Kikibombona wrote:Fejli Kurdi, skupina kurdskih plemena koja zivi na samom jugu kurdskog etnickog prostora, u Iraku i Iranu, te u Bagdadu. Za vrijeme Sadamove vlasti bili su zrtve progona i masovnih ubistava. Sadam Husein nije zelio u Bagdadu Fejlije jer su gajili sve ono sto nije podnosio: Kurdi su, siitske vjere i kurdski nacionalisti. Procjene su da je Sadam protjerao izmedju 300-500 000 Kurda, te je mnoge pogubio i konfiskovao imovinu. I danas, kada su sija Arapi preuzeli Bagdad, Fejli Kurdi imaju ogromnih problema radi kurdskog identiteta.

Kurdi su jedini narod na BI kojem podjela na sija - suni - alevije ne znaci nista. Nema nikakvih tenzija na vjerskoj osnovi, jedino ima na politickoj, ideoloskoj. Smatra se da je 60% iranskih Kurda siitske a 40% sunitske vjere. Iranski rezim je pokusao pridobiti shia Kurde ali im nikada nije uspjelo. U Turskoj su recimo pioniri kurdskog nacionalizma alevije (ogranak siizma) a u Iraku upravo Fejli Kurdi (shiiti) vaze za velike kurdistanske patriote...

Fejli Peshmerge koje se bore protiv iranskog okupatorskog rezima u regiji oko kurdskog grada Ilama...

zanimljiva pjesma...

https://mobile.twitter.com/la_berze/sta ... 9415653378

Grad Ilam i okolina
Iskoristit guzvu pa sta usicarit kad Amerika udari... Niko ne konta da se pri kockanju moze i zijanit
Kurdi u ovom "kurvanju" u koje se upuštaju samo ce izvuc deblji kraj.

Naravno vecina kurda ne podrzava teroristickr i separisticke ideje ali ovi sto to rade samo sebe pokopavaju...
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20272 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

ne bi im bio prvi put
kurdi nikako da nauče - mada razumijem ih, ko bi normalan živio sa takvim komšijama
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#20273 Re: IRAN

Post by King Theoden »

Nadzornik wrote:Veliki broj gradjana se okupio pred Americkom vazdusnom bazom Ramstajn,protestvujuci protiv SAD politike na BI.
Aktivisti protiv rata planiraju da ustvuju u protestima koji ce se odrzati od 23.6 do 1.7. ispred vazdusne baze SAD u Ramstajnu.
Oni planiraju blokirati prolaz do baze i zahtjevaju zatvaranje ove ogromne Jenki vazdusne baze u kojoj je takodje
potvrdjeno postojanje nuklearnih bojevih glava.

Image
Image
Ništa od tih protesta.
Ramstein je bitan privredni faktor u toj regiji koji godišnje donosi dvije milijarde eura. Imaš ogroman broj radnih mjesta koje niko ne želi da izgubi.
Osim toga, ameri će još u ovoj godini u ramstein uložiti oko 600 miliona dolara. Neka modernizacija, šta li.
Nažalost, iz ramsteina će i dalje upravljati dronovima koji će po bi odnositi hiljade i hiljade nevinih života :sad:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#20274 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Iran nikada nece koristiti nuklearno oruzje,izjavio je danas iranski ministar inostranih poslova Mohamed Dzavad Zarif, prenosi agencija IRIB.
On je naglasio da Iran zbog religioznih uvjerenja nikada nece koristiti nuklearno oruzje... :?


Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50632
Joined: 29/12/2005 01:20

#20275 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Nadzornik wrote:Iran nikada nece koristiti nuklearno oruzje,izjavio je danas iranski ministar inostranih poslova Mohamed Dzavad Zarif, prenosi agencija IRIB.
On je naglasio da Iran zbog religioznih uvjerenja nikada nece koristiti nuklearno oruzje... :?


Image
Pa sto ce ga onda praviti? :D

Treba mu postaviti pitanje, hipoteticki, da SAD, Izrael i SA odluce zajedno da ga napadnu, okupiraju i "demokratiziraju" a la Irak i pri tome ako treba sravne Teheran sa zemljom, bi li ga onda koristili?

Mislim ono, suplja.
Post Reply