Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2026 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

nosara wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
U guzici... Evo ti zakon, pa citaj odredbe...

http://www.nabavke.com/zakonbih.pdf
Nista ja ovdje ne mogu naci sto se tice ovog?

Vlada nikakav ugovor nije potpisala niti koncesiju, nego memorandum o razumijevanju. Mislim da se ne odnosi na ove zakone o javnim nabavkama. Mozda se varam, ali zar to nije praksa?

Rekao sam ti ne vidim nista ovdje sto usporava memorandum. Deder potrudi se pa nadji. :thumbup:
Pa ti si naveo sve, nemam ti sta odgovorit... Svaka cast... Pravo na istrazivanja utvrdjuje se kroz zakon o JN... Dakle, i ovaj memo proizilazi iz te procedure, koja je ispostovana... Ali u kurcu... :-)
Da, ali nadji mi tu stavku o memorandumu? Nema toga? I imas u zakonu o javnim nabavkama takodje one elemente koje su izuzete od ovog zakona a to su:

Član 5.

(Ugovori na koje se ne primjenjuju odredbe ovog zakona)

(1) Sljedeći ugovori mogu biti izuzeti od primjene odredbi ovog zakona:
a) ugovori koji se odnose na državne tajne, kao što je definirano relevantnim
zakonima, drugim propisima i upravnim odredbama važećim u Bosni i
Hercegovini;
b) ugovori čije izvršenje mora biti popraćeno posebnim mjerama
sigurnosti, u skladu s relevantnim zakonima, drugim propisima i
upravnim odredbama važećim u Bosni i Hercegovini;
c) ugovori koji se dodjeljuju u skladu sa sporazumom prema kojem se
primjenjuje posebna procedura meñunarodnih, kreditnih ili donatorskih
subjekata;
d) ugovori iz oblasti odbrane koji se odnose na proizvodnju ili trgovinu
oružjem, vojnom opremom i namjenskim materijalom;
e) kupovina ili iznajmljivanje, bilo kojim finansijskim sredstvima, zemljišta,
postojećih objekata ili druge nepokretne imovine ili prava koja iz njih proističu.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2027 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

VjecitiStudent wrote:
nosara wrote:
VjecitiStudent wrote: To bi znacilo da Shell pouzdano vec sad zna da u FBiH ima nafte i da je samo "obradio" Vladu.
Da li je tako?
Iz prve ruke, dokumentacija Edd je prva liga... Oni bi to sami zavrsili da nisu na koljenima... Sad vec i "pokriveni" "pravom rajom"... :roll:
Sta kaze prva ruka, gdje ima nafta, koliko, na kojoj dubini???
Kako da sve ove decenije da ni kap informacije o tome ne procuri?
Kako nije...? Pa busili ljudi, proguglaj jebo te...!

"energoinvest dokumentacija nafta"
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2028 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

ReD aka Socijalista wrote:
VjecitiStudent wrote:
KatarinaKosaca wrote:Možda za jedno 10 godina i znadnemo ko je uzeo kofer i obnovio kolekciju slika...
To bi znacilo da Shell pouzdano vec sad zna da u FBiH ima nafte i da je samo "obradio" Vladu.
Da li je tako?
Vjeciti, memorandum je potpisan da se istrazuje detaljno nafta i da se vrsi procjena nafte da bi se dalje moglo ici sa koncesijom. Takodje se odnosi na kvalitet nafte. Ima nafte to je nesporno, ali koliko? I jel isplativa...o tome se radi. I to pise u memorandumu.
Moja dilema se odnosi na to da li Shell eventualno vec sad zna da isplative nafte ima, tako da u cijeli posao ulazi bez ikakvog rizika i da je samo "obradio" vladu?

Inace, u ovom poslu rizici znaju biti itekako veliki:
Cairn finds no oil off Greenland
A $1bn (£640m) bet by a British firm to find commercial quantities of oil in the Arctic has ended in failure
http://www.guardian.co.uk/business/2011 ... -greenland
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2029 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

ReD aka Socijalista wrote:
Da, ali nadji mi tu stavku o memorandumu? Nema toga? I imas u zakonu o javnim nabavkama takodje one elemente koje su izuzete od ovog zakona a to su:

Član 5.

(Ugovori na koje se ne primjenjuju odredbe ovog zakona)

(1) Sljedeći ugovori mogu biti izuzeti od primjene odredbi ovog zakona:
a) ugovori koji se odnose na državne tajne, kao što je definirano relevantnim
zakonima, drugim propisima i upravnim odredbama važećim u Bosni i
Hercegovini;
b) ugovori čije izvršenje mora biti popraćeno posebnim mjerama
sigurnosti, u skladu s relevantnim zakonima, drugim propisima i
upravnim odredbama važećim u Bosni i Hercegovini;
c) ugovori koji se dodjeljuju u skladu sa sporazumom prema kojem se
primjenjuje posebna procedura meñunarodnih, kreditnih ili donatorskih
subjekata;
d) ugovori iz oblasti odbrane koji se odnose na proizvodnju ili trgovinu
oružjem, vojnom opremom i namjenskim materijalom;
e) kupovina ili iznajmljivanje, bilo kojim finansijskim sredstvima, zemljišta,
postojećih objekata ili druge nepokretne imovine ili prava koja iz njih proističu.
Fino... I koja odredba se odnosi na memorandum...?
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2030 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Istraživanja o nalazištima nafte u BiH, koja su počela još davne 1963. godine, radila su se do početka rata i provodio ih je Energoinvest Sarajevo, preko svoje tvrtke Energonafta. U projekt se potkraj osamdesetih godina prošlog stoljeća uključila i američka naftna kompanija AMOCO. Energonafta nalazila se u sklopu Rafinerije nafte Bosanski Brod i gotovo sva dokumentacija, studije i nalazi koji su prikupljeni u tom dugom razdoblju još i danas su u arhivama tog poduzeća i njih je zajedno s rafinerijom kupio ruski Njeftgasinkor. No, Rusi nisu došli u posjed možda i najvrjednijeg dijela te dokumentacije, a to je završni izvještaj AMOCO-a, koji je u Sarajevo dostavljen početkom 1992. godine, neposredno prije rata.

Rusi im vjeruju Direktor Zavoda za geologiju Federacije BiH Hazim Hrvatović, sudionik prijeratnih istraživanja o nalazištima nafte, kaže da upravo završni izvještaj AMOCO-a ima i najveću vrijednost. Smatra da dokumentaciju o istraživanjima nafte u BiH ni u kom slučaju ne bi trebalo prodavati u sklopu privatizacije Energoinvesta. Hrvatović ističe da je u BiH napravljeno oko 70 bušotina tijekom tih istraživanja te da se, kad se to uzme u obzir, vrijednost tih studija sigurno može procijeniti na stotinjak milijuna dolara, iako napominje da je nezahvalno davati takve procjene bez studiozne analize. Osim dokumentacije o istraživanju nafte, Energoinvest posjeduje i odobrenje koje je dobio od federalnog Ministarstva energetike, industrije i rudarstva za provođenje daljih istraživanja u toj, ali i oblasti rezervi plina na području cijele FBiH. Također, Energoinvest je i nositelj ugovora o uvozu plina u BiH iz Rusije, s kojom još nije riješen problem ratnog duga i koja svake godine prijeti da će zbog toga obustaviti isporuke tog energenta BiH. Upravo su ugled Energoinvesta i dobre poslovne veze s ruskim Gazeksportom bili razlog zašto se te prijetnje nikada nisu obistinile. Kad bi se dogodila privatizacija, mnogi strahuju da bi u pitanje došla i sigurnost opskrbe plinom, pa bi tako država, osim bez obiteljskog srebra, lako mogla ostati i bez grijanja.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2031 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

poznanik wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
nosara wrote:E to... Dakle, prekrsen je zakon... Hvala lijepa... :thumbup:
Molim te prosvijetli me? Gdje to?
Nije pokrenut postupak o geološkom i geofizičkom istraživanju rudnih resursa u skladu sa odredbama Zakona o javnoj nabavci BiH, koji je prekršen, čak i u "izuzecima".
Sta ovo znaci onda?
Način i uvjeti dodjele odobrenja za geološka istraživanja iz stavka (1) ovoga članka bit će propisani pravilnikom koji donosi federalni ministar.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2032 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

ReD aka Socijalista wrote:
poznanik wrote: Nije pokrenut postupak o geološkom i geofizičkom istraživanju rudnih resursa u skladu sa odredbama Zakona o javnoj nabavci BiH, koji je prekršen, čak i u "izuzecima".
Sta ovo znaci onda?
Način i uvjeti dodjele odobrenja za geološka istraživanja iz stavka (1) ovoga članka bit će propisani pravilnikom koji donosi federalni ministar.
To znaci da ti trolas... A fino si poceo...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2033 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »

nosara wrote:
Istraživanja o nalazištima nafte u BiH, koja su počela još davne 1963. godine, radila su se do početka rata i provodio ih je Energoinvest Sarajevo, preko svoje tvrtke Energonafta. U projekt se potkraj osamdesetih godina prošlog stoljeća uključila i američka naftna kompanija AMOCO. Energonafta nalazila se u sklopu Rafinerije nafte Bosanski Brod i gotovo sva dokumentacija, studije i nalazi koji su prikupljeni u tom dugom razdoblju još i danas su u arhivama tog poduzeća i njih je zajedno s rafinerijom kupio ruski Njeftgasinkor. No, Rusi nisu došli u posjed možda i najvrjednijeg dijela te dokumentacije, a to je završni izvještaj AMOCO-a, koji je u Sarajevo dostavljen početkom 1992. godine, neposredno prije rata.
...
Ako su Amocova istrazivanja bila dovoljno detaljna, zasto onda nisu samo izdali koncesiju za eksploataciju "tu i tu", a mi se onda odmah poceli igrati "Nigerijske raje".
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2034 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

nosara wrote:
ReD aka Socijalista wrote:
Da, ali nadji mi tu stavku o memorandumu? Nema toga? I imas u zakonu o javnim nabavkama takodje one elemente koje su izuzete od ovog zakona a to su:

Član 5.

(Ugovori na koje se ne primjenjuju odredbe ovog zakona)

(1) Sljedeći ugovori mogu biti izuzeti od primjene odredbi ovog zakona:
a) ugovori koji se odnose na državne tajne, kao što je definirano relevantnim
zakonima, drugim propisima i upravnim odredbama važećim u Bosni i
Hercegovini;
b) ugovori čije izvršenje mora biti popraćeno posebnim mjerama
sigurnosti, u skladu s relevantnim zakonima, drugim propisima i
upravnim odredbama važećim u Bosni i Hercegovini;
c) ugovori koji se dodjeljuju u skladu sa sporazumom prema kojem se
primjenjuje posebna procedura meñunarodnih, kreditnih ili donatorskih
subjekata;
d) ugovori iz oblasti odbrane koji se odnose na proizvodnju ili trgovinu
oružjem, vojnom opremom i namjenskim materijalom;
e) kupovina ili iznajmljivanje, bilo kojim finansijskim sredstvima, zemljišta,
postojećih objekata ili druge nepokretne imovine ili prava koja iz njih proističu.
Fino... I koja odredba se odnosi na memorandum...?
Pa nema je...u tome i jeste fazon. Nema je nigdje. Znaci pitam se da li ima nesto u vezi memoranduma???
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2035 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by KatarinaKosaca »

.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2036 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Banksy »


EKSKLUZIVNO

Ima li nafte u BiH

ISTINE, ZABLUDE, ČINJENICE O NAFTI U BIH


29.05.2008


Jedan od najuglednijih geologa u BiH, doktor HAZIM HRVATOVIĆ, dugogodišnji aktivni sudionik istraživanja naftnih nalazišta u BiH, za “Slobodnu Bosnu” ekskluzivno iznosi do sada nepoznate detalje predratnih istraživanja britanske kompanije ECL u sjevernoj Bosni i američke kompanije “Amoco” na prostoru Dinarida - od Drežnice do Neuma
Eksperti “Amoca” uvjereni da u Hercegovini nema nafte, ali da ima plina


Od ukupno pet potencijalnih naftnih nalazišta u BiH, najperspektivnije nalazište locirano je na području Orašja. Tamo se na dubini od oko 3.300 metara nalazi golemi naftni bazen s oko 108 miliona barela, što preračunato u sadašnjim cijenama nafte iznosi oko 14 milijardi dolara, kaže na početku razgovora za Slobodnu Bosnu doktor Hazim Hrvatović, direktor Geološkog instituta BiH i profesor na Tuzlanskom univerzitetu. Svoje teze o perspektivnosti daljnjih istraživanja naftnih nalazišta u BiH doktor Hrvatović na najpregnantniji način izložio je još 2000. godine na Hrvatskoj akademiji nauka i umjetnosti, prilikom izbora za člana Znanstvenog savjeta za geološka istraživanja. Hrvatović je inače jedan od ukupno šest bh. stručnjaka koji su 1989. godine bili neposredno uključeni u istraživanja naftnih nalazišta u BiH koje je povjereno američkoj kompaniji Amoco za područje Dinarida te britanskoj kompaniji ECL (Exploration Consultanst Limitid) za šire područje sjeverne Bosne.

BRITANCI U BOSNI, AMERIKANCI U HERCEGOVINI
Britanska istraživanja, tvrdi Hrvatović, puno su konkretnija od istraživanja Amoca budući da su se i prethodna istraživanja uglavnom odvijala na području sjeverne Bosne dok je široki prostor Dinarida “otkriven” tek dolaskom eksperata iz američke kompanije Amoco. Doduše, prije dolaska Amoca u BiH, djelimično je istraženo samo područje Glamoča. Tamo su 1985. godine eksperti hrvatske naftne kompanije INA napravili jednu bušotinu na dubini od oko 4000 metara, ali su rezultati bili negativni.
Na temelju dosadašnjih saznanja, najveća ali i najizglednija naftna nalazišta koncentrirana su na području sjeverne Bosne. Pored Orašja, eksperti britanske kompanije ECL kao vrlo perspektivna nalazišta označili su još i područje Lopara, Šamca i Tuzle (Tinja). Istraživanje ECL-a trajalo je pune dvije godine a realizirano je uz finansijsku podršku Svjetske banke koja je za tu namjenu odobrila kredit od 2,5 miliona dolara. Prema preliminarnim rezultatima do kojih su došli ECL-ovi eksperti, na području sjeverne Bosne naftne zalihe iznose preko 300 miliona barela!
“To su naravno procjene koje mogu, ali i ne moraju biti tačne. Na mom radnom stolu nalazi se jedna staklena flaša napunjena naftom prije 20 godina iz bušotine kod Tinje. Studentima volim reći da je to do sada jedina sigurna “količina” bosanskohercegovačke nafte, dok je sve drugo u sferi maglovitih, nepouzdanih procjena koje tek treba dokazati”, kaže Hrvatović.
Iz raspoložive dokumentacije koju nam je doktor Hrvatović stavio na uvid, Amocovo istraživanje naftnih rezervi bilo je koncentrirano na širem rejonu Dinarida, na potezu od Drežnice do Neuma. Riječ je o golemom lokalitetu površine preko 3.000 kvadratnih kilometara na kojem postoji čitav niz tzv. “naftnih indikatora”. Među najpouzdanijim indikatorima nesumnjivo je izbijanje bitumena na zemljinu površinu. Bitumen je neizostavni pratilac nafte - radi se zapravo o nafti koja se oksidacijom pretvara u bitumen. Takvih indikatora na području Dinarida ima napretek i to je svakako opredijelilo eksperte Amoca da istraživanje fokusiraju na to područje. Tome je dobrim dijelom doprinio i raniji pronalazak plina na hrvatskoj strani Dinarida, koju su istraživali stručnjaci hrvatske naftne kompanije INA.

DINARIDI KRIJU PLIN
Hrvatović kaže da su mu u neformalnom razgovoru eksperti Amoca povjerili dilemu kako nisu sigurni nalazi li se u utrobi Dinarida nafta ili plin, jer i za jedno i drugo ima podjednak broj indikatora. Na područje Dinarida eksperti Amoca primijenili su nekoliko različitih istraživačkih postupaka i svi su upućivali na zaključak da se na dubinama od preko 4,5 hiljada metara kriju značajna nalazišta nafte ili plina. To su pokazala i kasnija seizmička istraživanja - ispitivanje strukture zemljine kore putem seizmičkih talasa, što se smatra najpouzdanijom predistražnom metodom.
“Najpouzdanija metoda otkrivanja nafte ili plina nesumnjivo je bušenje tla. To je, doduše, i najskuplja metoda jer se u pravilu dešava da od deset bušotina samo jedna donese konkretan rezultat. Bušenje je vrlo skupo - prema sadašnjim cijenama svaki kilometar bušotine košta oko milion eura, što znači da bi svaka bušotina na Dinaridima koštala oko desetak miliona KM. Za temeljito i kvalitetno istraživanje cijelog područje Dinarida potrebno je obezbijediti nekoliko stotina miliona KM. No, isplati se rizikovati jer sve upućuje na zaključak da se u utrobi Dinarida krije nalazište nafte ili plina vrlo značajnog komercijalnog potencijala”, tvrdi doktor Hrvatović, napominjući da su sva istraživanja naftnih nalazišta u pravilu vrlo skupa, neizvjesna i ekonomski rizična. Ilustrira to primjerom Norveške u čijem muzeju i danas stoji vladina odluka o prestanku istraživanja naftnih rezervi. Norvešku je potraga za nalazištima nafte koštala stotine miliona dolara i kada su praktično odlučili odustati od daljnjih istraživanja, otkrivena su nalazišta nafte koja se danas ubrajaju među najveća u Evropi!

PET POTENCIJALNIH NALAZIŠTA
Na temelju svih prethodnih istraživanja, uključujući i ona provedena davno, u razdoblju austrougarske uprave, te suvremenih istraživanja INE, ECL-a i AMOCA, na prostoru Federacije BiH nalazi se pet potencijalnih nalazišta nafte. Najperspektivnija nalazišta, prema doktoru Hrvatoviću, smještena su na području Posavskog i Tuzlanskog kantona, koja su doduše najtemeljitije do sada istreažena. Zanimljiv je i prostor Ze-do kontona s “epicentrom” u Kaknju, gdje postoji “pozitivna” bušotina stara preko 30 godina. Također, među perspektivna područja ubraja se i područje Dinarida, na potezu od Drežnice do Neuma. Na svih pet lokacija do sada je u različitim periodima napravljeno oko 70 bušotina od kojih je polovina dala pozitivne rezultate. Najveći broj bušotina nalazi se na području sjeverne Bosne gdje su se naftne naslage počele javljati već na dubini od 600 metara. Hrvatović kaže da na temelju dodadašnji istraživanja nije moguće precizno utvrditi obim zaliha nafte ili plina, što osobito važi za prostor Dinarida koji je najmanje istražen, no tvrdi da je riječ o količinama koje imaju nesumnjiv komercijalni potencijal.
“Ta ocjena prije svega važi za područje Orašja i Tuzle. Ako igdje pronađemo naftu u dovoljnim količinama za komercijalnu eksploataciju, pronaći ćemo je upravo na tim lokalitetima. Što se tiče prostora Dinarida, ne bi nas iznenadilo da umjesto nafte pronađemo plin. U svakom slučaju, istraživanja treba nastaviti i to što prije, jer je sasvim jasno da je era jeftine nafte nepovratno prošla i da će cijena nafte stalno rasti”, tvrdi doktor Hrvatović.


Amoco sam platio troškove istraživanja

RUSI PREUZELI DOKUMENTACIJU O DINARIDIMA


Prvu fazu istraživanje područja Dinarida američka kompanija Amoco realizirala je tokom tri godine, na temelju ugovora sklopljenog s Energoinvestom, kojem je još 1973. godine Izvršno vijeće SRBiH dalo koncesiju za naftna istraživanja na cijelom prostoru BiH. Prethodnih deset godina, od 1963. do 1973. godine, koncesionar je bila hrvatska INA i u tom razdoblju realizirano je nekoliko opsežnih istraživanja, osobito na području sjevera Bosne.
No, prva istraživanja naftnih rezervi u BiH puno su starija i vežu se za period austrougarske uprave u BiH. Prije ravno 100 godina, dakle 1898. godine, otkriveno je prvo potencijalno nalazište nafte u BiH, smješteno na Majevici, nadomak Tuzle.
Istraživanje Amoca koštalo je oko 7,5 miliona KM a svi troškovi pali su na teret američke kompanije. Zauzvrat, Energoinvest se obvezao Amocu dati prednost kod eventualnog sklapanja ugovora o komercijalnoj eksploataciji.
Pomoćnik generalnog direktora Energoinvesta Ibrahim Bosto za Slobodnu Bosnu kaže da se u Energoinvestu nalazi samo manji dio Amocove dokumentacije o istraživanju Dinarida, dok se integralna verzija vrlo opširnog i detaljnog izvještaja nalazi u Rafineriji nafte Bosanski Brod. Bosto je uvjeren da ruski kupac Rafinerije neće zatezati s ustupanjem dokumentacije koja bi bila temelj za nova istraživanja. Bosto kaže da će se nova istraživanja realizirati u partnerstvu s nekom jakom inostranom kompanijom koja je spremna s Energoinvestom podijeliti rizik skupih i krajnje neizvjesnih istraživanja.

Stogodišnja potraga za naftom

OD PRIJE DESET GODINA “AMOCO” POSLUJE U OKVIRU BRITISH PETROLEUMA


Američka kompanija Amoco (American Oil Company) devedesetih godina prošlog vijeka bila je po veličini šesta naftna kompanija u svijetu s razgranatim poslovima u 40 država. Eksperti Amoca otkrili su naftu i plin u Rusiji, Brazilu, Egiptu, Norveškoj, Venecueli i u još dvadesetak drugih država u kojima su imali višegodišnju koncesiju. Skoro punih 100 godina Amoco je poslovao kao samostalna kompanija, no 1998. godine udružio se s najvećom naftnom kompanijom na svijetu -British Petroleumom, pod čijim krovom radi i danas.


User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#2037 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

VjecitiStudent wrote:
nosara wrote:
Istraživanja o nalazištima nafte u BiH, koja su počela još davne 1963. godine, radila su se do početka rata i provodio ih je Energoinvest Sarajevo, preko svoje tvrtke Energonafta. U projekt se potkraj osamdesetih godina prošlog stoljeća uključila i američka naftna kompanija AMOCO. Energonafta nalazila se u sklopu Rafinerije nafte Bosanski Brod i gotovo sva dokumentacija, studije i nalazi koji su prikupljeni u tom dugom razdoblju još i danas su u arhivama tog poduzeća i njih je zajedno s rafinerijom kupio ruski Njeftgasinkor. No, Rusi nisu došli u posjed možda i najvrjednijeg dijela te dokumentacije, a to je završni izvještaj AMOCO-a, koji je u Sarajevo dostavljen početkom 1992. godine, neposredno prije rata.
...
Ako su Amocova istrazivanja bila dovoljno detaljna, zasto onda nisu samo izdali koncesiju za eksploataciju "tu i tu", a mi se onda odmah poceli igrati "Nigerijske raje".
Zato sto nisu dovoljno detaljna. Treba uloziti jos par stotina miliona i to na osnovu tih istrazivanja. Tacno je da ta istrazivanja ukazuju nato da se isplati probati.

To je kao studija izvodljivosti za krajnje istrazivanje.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2038 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Ja koliko sam skontao ovdje se ne radi samo o nafti nego da ce Shell i medjuostalog koristiti podatke Energoinevsta za istrazivanje nafte, ali da ce napraviti geoloski pregled putem nekih tamo hepeka digitalizovanih i da ce to predati vladi u roku od godinu dana, da vlada onda ima uvid na geolosko tlo. Pa bi se potom zajednicki islo u istrazivanje zajedno s projektom Energoinvesta i tih prvih analiza Shell-a.

Dakle, radi se o memorandumu.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2039 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

ReD aka Socijalista wrote:Ja koliko sam skontao ovdje se ne radi samo o nafti nego da ce Shell i medjuostalog koristiti podatke Energoinevsta za istrazivanje nafte, ali da ce napraviti geoloski pregled putem nekih tamo hepeka digitalizovanih i da ce to predati vladi u roku od godinu dana, da vlada onda ima uvid na geolosko tlo. Pa bi se potom zajednicki islo u istrazivanje zajedno s projektom Energoinvesta i tih prvih analiza Shell-a.

Dakle, radi se o memorandumu.
:lol:

Nakon sto prouce detaljno dokumentaciju Edd samo ce otvorit sampanjac i cekat da prodje rok za dostavu podataka...

I da, radi se o memorandumu koji je dokaz o kriminalu... Ni manje ni vise...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#2040 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

ReD aka Socijalista wrote:Pa nema je...u tome i jeste fazon. Nema je nigdje. Znaci pitam se da li ima nesto u vezi memoranduma???

Hajmo zanemariti postojanje Memoranduma. Svaki posao koji ustupa organ uprave u državi na bilo kojem nivou, zahtijeva prethodni postupak u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Postoje izvjesni izuzeci, ali oni su u konkretnom slučaju MOR-a neprimjenjivi.

Premijer ili resorni ministar u ime Vlade, nema pravo samoinicijativno i samovoljno davati poslove u nabavci roba ili usluga, pa ni zaključivati nekakav memorandum o razumijevanju. Ovaj konkretni, po meni, zapravo i nije memorandum o razumijevanju nego perfidno smišljeni i prikriveni ugovor o poslu, u kojem jedino nisu naznačene vrijednosti tog posla. Ali, one nisu izgleda ni bitne, jer se nosiocu posla daje ekskluzivno pravo na nastavak nakon istražnih radova, i to još ekskluzivnom i unaprijed odobrenom koncesijom, iako postoji jasno utvrđena procedura zaključivanja koncesionih ugovora u FBiH.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2041 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

nosara wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Ja koliko sam skontao ovdje se ne radi samo o nafti nego da ce Shell i medjuostalog koristiti podatke Energoinevsta za istrazivanje nafte, ali da ce napraviti geoloski pregled putem nekih tamo hepeka digitalizovanih i da ce to predati vladi u roku od godinu dana, da vlada onda ima uvid na geolosko tlo. Pa bi se potom zajednicki islo u istrazivanje zajedno s projektom Energoinvesta i tih prvih analiza Shell-a.

Dakle, radi se o memorandumu.
:lol:

Nakon sto prouce detaljno dokumentaciju Edd samo ce otvorit sampanjac i cekat da prodje rok za dostavu podataka...

I da, radi se o memorandumu koji je dokaz o kriminalu... Ni manje ni vise...
Pa da li je centar za pruzanje pomoci vec odradio provjeru ovog memoranduma, kako se sjecam pokrenuli su postupak, ha ja da se i to vec jednom rijesi.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2042 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

poznanik wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Pa nema je...u tome i jeste fazon. Nema je nigdje. Znaci pitam se da li ima nesto u vezi memoranduma???

Hajmo zanemariti postojanje Memoranduma. Svaki posao koji ustupa organ uprave u državi na bilo kojem nivou, zahtijeva prethodni postupak u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Postoje izvjesni izuzeci, ali oni su u konkretnom slučaju MOR-a neprimjenjivi.

Premijer ili resorni ministar u ime Vlade, nema pravo samoinicijativno i samovoljno davati poslove u nabavci roba ili usluga, pa ni zaključivati nekakav memorandum o razumijevanju. Ovaj konkretni, po meni, zapravo i nije memorandum o razumijevanju nego perfidno smišljeni i prikriveni ugovor o poslu, u kojem jedino nisu naznačene vrijednosti tog posla. Ali, one nisu izgleda ni bitne, jer se nosiocu posla daje ekskluzivno pravo na nastavak nakon istražnih radova, i to još ekskluzivnom i unaprijed odobrenom koncesijom, iako postoji jasno utvrđena procedura zaključivanja koncesionih ugovora u FBiH.
Sve receno...
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2043 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

poznanik wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Pa nema je...u tome i jeste fazon. Nema je nigdje. Znaci pitam se da li ima nesto u vezi memoranduma???

Hajmo zanemariti postojanje Memoranduma. Svaki posao koji ustupa organ uprave u državi na bilo kojem nivou, zahtijeva prethodni postupak u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Postoje izvjesni izuzeci, ali oni su u konkretnom slučaju MOR-a neprimjenjivi.

Premijer ili resorni ministar u ime Vlade, nema pravo samoinicijativno i samovoljno davati poslove u nabavci roba ili usluga, pa ni zaključivati nekakav memorandum o razumijevanju. Ovaj konkretni, po meni, zapravo i nije memorandum o razumijevanju nego perfidno smišljeni i prikriveni ugovor o poslu, u kojem jedino nisu naznačene vrijednosti tog posla. Ali, one nisu izgleda ni bitne, jer se nosiocu posla daje ekskluzivno pravo na nastavak nakon istražnih radova, i to još ekskluzivnom i unaprijed odobrenom koncesijom, iako postoji jasno utvrđena procedura zaključivanja koncesionih ugovora u FBiH.
To bi trebalo istraziti je li to tako kada je rijec o memorandumu. KAzem ti ja jos nista nisam nasao u vezi toga. Treba naci tu stavku u zakonu i sve je rijeseno.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#2044 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

nosara wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Ja koliko sam skontao ovdje se ne radi samo o nafti nego da ce Shell i medjuostalog koristiti podatke Energoinevsta za istrazivanje nafte, ali da ce napraviti geoloski pregled putem nekih tamo hepeka digitalizovanih i da ce to predati vladi u roku od godinu dana, da vlada onda ima uvid na geolosko tlo. Pa bi se potom zajednicki islo u istrazivanje zajedno s projektom Energoinvesta i tih prvih analiza Shell-a.

Dakle, radi se o memorandumu.
:lol:

Nakon sto prouce detaljno dokumentaciju Edd samo ce otvorit sampanjac i cekat da prodje rok za dostavu podataka...

I da, radi se o memorandumu koji je dokaz o kriminalu... Ni manje ni vise...
Ono sto je tragikomicno na ovoj izjavi je to da bi ovo bila najbolja vijest za BiH od kako je proglasen kraj rata.
Samo se meni cini da ti to nisi skontao.

Ako je ova tvoja pretpostavka tacna (a nazalost nije) u najgorem slucaju ce se drzavni budzeti preko noci samo udvostruciti.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2045 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

KatarinaKosaca wrote:
Banksy wrote:Tako se krade, tako se radi. Prvo pripremiš teren, izravnaš sve gudure, pa onda oreš. :D

Dosta ne postoji, Transparency kupljen, sve ''civilne udruge'' kupljene, svi mediji kupljeni, pravosuđe pod kontrolom, SDA šuti (ne diraj me, ne diram te), Fahrina opozicija u talu, druga i ne postoji, Dodika i njegove medije nije briga za naše poslove, ne vidim ikog da će se ovim ozbiljno pozabaviti, možda par portala, par foruma i S. Bosna, 10 dana gužve, pročitaće i znati sveukupno 126 ljudi bez ikakvog uticaja, i to je to.

Tako se radi, učili su od najboljih, iskrene čestitke.
Istina.
cekajte malo...

znaci svi su kupljeni, znaci vi mislite da niko ne vidi "istinu" sem par forumasa... vecina od kojih bas i ne barata najbolje sa problematikom (ja sam npr. pravnik ali nikad nisam imao nikakvog dodira s koncesijama i sl. tako da cu prvi priznati da nemam pojma u poredjenju s ljudima koji se bave time)

i svi misle da su otkrili "smoking gun"... mada to nisu u stanju dokazati ni laicima na forumu... i niko se nece pocesati radi ovog? nema opozicije? nema stampe?

ljudi moji, da se ima na osnovu cega, HDZ bi vec davno tuzio sve redom... i nije jedini, tu je jos masa stranaka koja bi na sav glas kukala radi ovog... ali haman su i oni kupljeni...

mediji? svaka susa ima portal, novine ili tv stanicu... i oni su haman kupljeni, sem slobodarske slobodne bosne...

ja inace ne volim teorije zavjere, ali tvrditi da su sve stranke i svi mediji kupljeni meni zvuci upravo kao teorija zavjere...
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2046 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

ReD aka Socijalista wrote:
poznanik wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Pa nema je...u tome i jeste fazon. Nema je nigdje. Znaci pitam se da li ima nesto u vezi memoranduma???

Hajmo zanemariti postojanje Memoranduma. Svaki posao koji ustupa organ uprave u državi na bilo kojem nivou, zahtijeva prethodni postupak u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Postoje izvjesni izuzeci, ali oni su u konkretnom slučaju MOR-a neprimjenjivi.

Premijer ili resorni ministar u ime Vlade, nema pravo samoinicijativno i samovoljno davati poslove u nabavci roba ili usluga, pa ni zaključivati nekakav memorandum o razumijevanju. Ovaj konkretni, po meni, zapravo i nije memorandum o razumijevanju nego perfidno smišljeni i prikriveni ugovor o poslu, u kojem jedino nisu naznačene vrijednosti tog posla. Ali, one nisu izgleda ni bitne, jer se nosiocu posla daje ekskluzivno pravo na nastavak nakon istražnih radova, i to još ekskluzivnom i unaprijed odobrenom koncesijom, iako postoji jasno utvrđena procedura zaključivanja koncesionih ugovora u FBiH.
To bi trebalo istraziti je li to tako kada je rijec o memorandumu. KAzem ti ja jos nista nisam nasao u vezi toga. Treba naci tu stavku u zakonu i sve je rijeseno.
:lol:

Nemoj vise...
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2047 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Nemoj vise...

I necu. Nema ugovora ima memorandum. A pretpostavljanje da je ugovor nije odgovor.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#2048 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

A sta je ovo? Pada vasa teorija u vodu niste citali tekst do kraja, pardon memorandum. :D
Stavka 2.2.

Vlada odobrava da, pocev od 4. noveutbra 201 l.g., Energoinvest ustupi i prenese na Shell sve rezultate geoloskih istrazivanja koje je Energoinvest stekao na osnovu Licence za geoloska istrazivanja, dodijeljene Energoinvestu 12, scptemhra 2007.g., kao i rexultate svih prethodnih vlasnika Licence za geoloska istrazivanja (u daljem tekstu: "Licenea"), pod ustovima utvrdjenim posebnint Ugovorom o ustupanju, koji de se zaklju8iti izmedju Energoinvesta i Shell-a na dan 4. novembra 2011.8. Vlada se obavezuje da neposredno po ustupanju i prenosu rezultata opozove Licencu.
Last edited by ReD aka Socijalista on 07/12/2011 13:41, edited 1 time in total.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2999
Joined: 21/01/2009 22:14

#2049 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Optimus Prime »

Po nekim forumasima ispade dakle da je ovo sve vec gotova stvar.

Super, dakle vec u 2015 godini cemo moci vratiti sve nase dugove i usput izgraditi koridor Vc, od naseg novca, i to samo od koncesija koje cemo dobiti za 12 mjeseci.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#2050 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by nosara »

Optimus Prime wrote:
nosara wrote:
ReD aka Socijalista wrote:Ja koliko sam skontao ovdje se ne radi samo o nafti nego da ce Shell i medjuostalog koristiti podatke Energoinevsta za istrazivanje nafte, ali da ce napraviti geoloski pregled putem nekih tamo hepeka digitalizovanih i da ce to predati vladi u roku od godinu dana, da vlada onda ima uvid na geolosko tlo. Pa bi se potom zajednicki islo u istrazivanje zajedno s projektom Energoinvesta i tih prvih analiza Shell-a.

Dakle, radi se o memorandumu.
:lol:

Nakon sto prouce detaljno dokumentaciju Edd samo ce otvorit sampanjac i cekat da prodje rok za dostavu podataka...

I da, radi se o memorandumu koji je dokaz o kriminalu... Ni manje ni vise...
Ono sto je tragikomicno na ovoj izjavi je to da bi ovo bila najbolja vijest za BiH od kako je proglasen kraj rata.
Samo se meni cini da ti to nisi skontao.

Ako je ova tvoja pretpostavka tacna (a nazalost nije) u najgorem slucaju ce se drzavni budzeti preko noci samo udvostruciti.
I neciji dzepovi... To se u civilizaciji naziva nezakonito pogodovanje i za to se ide u zatvor... Gdje ti zivis...? U pecini...?
Post Reply