Napeto na Kosovu:
Srbi prave nove barikade, komandant KFOR-a zabranio upotrebu oružja
http://www.dnevniavaz.ba/globus/region/ ... osovo.html
Autor R. D. 2011-07-29 11:36:00
Iza paljenja graničnog prelaza stoji lokalni boss kriminalne grupe koja se bavi krijumčarenjem droge
Komandant KFOR-a Erhard Biller proglasio je administrativne prelaze Jarinje i Brnjak, zabranjenim vojnim zonama u kojima vojnici KFOR-a mogu upotrijebiti oružje. U međuvremenu su kosovski Srbi blokirali puteve u mjestu Rudare i u selu Zupče u Ibarskom Kolašinu. Žele onemogućiti prolazak KFOR-u, Eulexu i policiji. Puteve će, kažu, braniti tijelima, prenosi hrvatski "index.hr".
Šef pregovaračkog tima Beograda upozorio je da je KFOR time izašao iz okvira svog mandata, a ministar Goran Bogdanović kaže da KFOR očigledno pomaže stvaranje nezavisne države Kosovo.
Pregovori se nastavljaju danas, a Stefanović kaže da i dalje postoji mogućnost da neko u zapovjedništvu KFOR-a i NATO-a shvati da je to vrlo loša situacija za mir i stabilnost te ljude koji žive na sjeveru Kosova. Kako navodi, ohrabruje to što u Europskoj uniji ne postoji slaganje sa stavovima NATO-a, javlja "B92".
U međuvremenu je Blic objavio da je paljenje administrativnog punkta Jarinje, prema obavještajnim podacima srpske policije i sigurnosnih službi, organizirao Srbin, lokalni boss kriminalne grupe koja se bavi organiziranim krijumčarenjem droge i švercom robe. Podsjećamo, srpski ekstremisti, među kojima je bilo onih koji su samo zbog toga doputovali na Kosovo, u srijedu su zapalili prijelaz Jarinje, a čin je odmah optužio srpski državni vrh.
Predsjednik Općine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić izjavio je sinoć nakon sastanka s predstavnicima srpske vlade da nije postignut dogovor kako će problemi na sjeveru Kosova biti rješavani. "Ocijenili smo da je situacija loša i tražili od Borislava Stefanovića da prekine razgovore s Erhardom Billerom, zapovjednikom KFOR-a", rekao je Pantić poslije sastanka s Borislavom Stefanovićem i Goranom Bogdanovićem.
Prema njegovim rečima, Stefanović mora kontaktirati Beograd i dobiti instrukcije o daljnjim postupcima. "Ja sam mu rekao da je tri dana bio na Kosovu, da ništa nije napravio i da bi bilo bolje da nije ni dolazio", rekao je Pantić. "Stefanović se složio s onim što smo mu rekli, ali je istaknuo da to za državu nije prihvatljivo. Mi ćemo raditi kako mislimo da treba, a oni neka kažu da država ne stoji iza nas", dodao je.
Blic javlja da su Kosovski Srbi jutros su blokirali puteve u mjestu Rudare i u selu Zupče u Ibarskom Kolašinu. Dovezli su balvane, automobilske gume, kamione i građevinske strojeve, a okupili su se u velikom broju, usprkos kiši.