hAZNADAR wrote:
Jok, trebala je biti nenajavljena. Pa naravno da je sasvim u redu da je uredno najavljena.
Mislim da je upravo ona politicarka Samra svojim izjavama potpirila situaciju. A bilo je frke i onda prije desetak godina na queer festivalu iza zatvorenih vrata koji nije bas imao neke velike reklame.
U nasem mentalitetu, tj onom nasilnom dijelu naseg balkanskog mentaliteta je uvijek bilo razbit pedera . Ne zbog otvorene seksualnosti vec zbog izgleda, ponasanja.
Koliko se sjećam tog vremena - tad je najgore prošao Peđa Kojović.
Njega su razjarene vehabije, taj rigidno fundamentalni isprdak SDA u svakom smislu, napale ne samo što je bio neko ko je lično došao da podrži manifestaciju, već i zbog svega onoga što je predstavljao i u nacionalnom, i u vjerskom, i u političkom, i kulturnom, i društvenom smislu.
Jednom riječu, ideološkom logikom fundamentalista tipa ove iz SDA, da joj ime ne spominjem, on je, jednostavno,
anamo on.
Na kraju, ako sumiramo sva ova dešavanja od tada do danas za rezultat imamo jedan paradoks - tad je sasvim "demokratski" bilo prihvatljivo da vehabije zavode red na ulici, iako će se upravo SDA kasnije ograđivati od istih tih, kada počnu spaljivati bosanskohercegovačke pasoše nakon stupanja na tlo Islamske Države, i odricati se vlastitog nacionalnog i etničkog porijekla, tvrdeći kako su oni manjina među Bošnjacima, dok ista ta fundamentalistička SDA - ovska logika tvrdi da je Pride, u stvari, nametanje "nemorala" od strane liberalne manjine prema konzervativnoj većini.
U suštini, o kakvo mi moralu govorimo?
Ko je to ostavio esdeaovcima u "amanet" da oni tumače kakav moral Bošnjaci moraju poštovati? Svojih deda i nana?
Kako dešavanja poput Pridea, koji je, u suštini, lakmus - papir za demokratiju i poštovanje ljudskih prava u banana - državama tipa BiH, mogu potpadati po tumačenja tipa "terora" manjine nad većinom, ako ta seksualana manjina od gay populacije uredno izmiruje svoje obveze prema državi, plaćaju porez, lojalni su joj, dok, sa druge strane, imamo vjersku manjinu koja niti poštuje ni etiku, ni moral, niti sekularni karakter države u kojoj žive, i koja živi u paralelnom rigidno teološkom svemiru, prkoseći svima ostalima, i, kao takva, traži da se poštuju njihova ljudska prava?
Trebali reći da su to ljudi koji sasvim normalno, uz članove svojih porodica, gledaju snimke dekapitiranja šiita, Jezida, arapskih kršćana po sirijskim gradovima, slave najmorbidnije primjere ljudskog divljaštva, a sve u ime nekog njihovog Boga, i kao takvi traže da ih se sotavi na miru?
I ne samo to, već bi da nam drže predavanja o moralu, jer je moralno ubiti homoseksualca, ali nije moralno ubiti nekoga ko drži djecu kao seksualno roblje samo zato što su "otpadnici" od vjere?