Fudo387 wrote:Hakiz wrote:Fudo387 wrote:Cim to nema u AmerikU, nemere valjat

Jesu li ono Kinder-jaja zabranjena u SAD?
Hm, sad si me dao u razmisljanje.
Nisam siguran, cini mi se da sam to cudo nedje vidio.
Jesu. Naime, zakon iz 1937. kaže da u hrani ne smije biti ni jedan nejestiv objekat osim onog koji logično služi toj hrani. Na prijer drška lizala koja ulazi u lizalo je nejestiv objekat, ali služi tome da se lizalo može jesti. Zato je lizalo legalno. Kako igračka u Kinder-jajetu ne služi tome da se čokolada jajeta može jesti, time je Kinder-jaje u SAD zabranjeno.
U SAD bi trebalo od 2018. biti moguće kupiti Kinder-Joy. Ono se od kinder jajeta razlikuje u tome što je pakovanje jajeta podijeljeno na dvije polovine koje su zatvorene. U jednoj polovini je slatkiš, u drugoj je igračka. Kako igračka nije u samoj hrani, to je Kinder-Joy legalan u SAD.
Kinder joy:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... Joy_04.jpg Napomena, ovo je slika otvorenog, u realnosti su te dvije polovine zatvorene folijom koja se odljepi kada se polovine razdvoje.
Ali originalno Kinder-jaje, dakle jaje od čokolade unutar kojeg je plastična kutijica u kojoj je igračka, to je zabranjeno u SAD-u. U Kanadi i Meksiku su legalna, ali u SAD-u je zabranjeno.
Samo jedan primjer nečega šta valja a da nema u Ameriku (naravno, ne govorimo o crnom tržištu, govorimo da nema legalno).