insomnia99 wrote:vjerujem da ti je taj članak legao kao budali šamar...ali rekao sam ti da te neko slagao
i možda ih nešto manje dolazi autocestama ,al više ih dolazi avionima i brodovima...
Opet SD, ovaj "tjedan":
Avio-gosti, baš kao i oni koji na Jadran stižu međunarodnim brodskim linijama, idućih mjeseci jednostavno neće moći nadoknaditi gubitak turista koji smo već do sada uknjižili s auto-gostima. Jer, da bi se nadoknadio već evidentiran “minus” od oko 340 tisuća putnika koji proteklog vikenda nisu ušli preko granice na odmor u Hrvatsku, bilo bi potrebno da nam se “špica” sezone s najvećim dnevnim prometom u zračnim lukama poveća za 15 dana! Ili, prevedeno, na cesti smo izgubili do sada cijeli godišnji promet zračne luke Zadar!
Naime, dok se javnost zabavlja utvrđivanjem je li u pravu statistika koja tvrdi da je sezona bolja nego lani ili su bliže istini oni koji na temelju vlastitog prometa uvjeravaju u suprotno, odmah su se našli dežurni optimisti koji su plasirali tezu po kojoj su nam gosti koji nisu stigli automobilima, pohrlili na Jadran – avionima i brodovima. I oni će, tvrde, nadoknaditi izgubljeno na cestama! Tako je podatak o rekordima zračnih luka i prijevoza na trajektima i katamaranima stigao samo dan nakon objelodanjenog podatka po kojemu je cestom u Hrvatsku prošlog vikenda ušlo nekoliko stotina tisuća stranaca manje. I koliko god da veseli činjenica da je avionima u Hrvatsku u prvih pola godine stiglo 9,1 posto više gostiju dok ih je brodovima prevezeno 21,5 posto više nego lani, sve to su brojke koje se ne mogu uspoređivati s turističkim prometom koji nam donose gosti koji stižu automobilima i koji čine čak 93 posto od naših gotovo 12 milijuna turista u prošloj godini.
Primjera radi, Zračna luka Split s 1,6 milijuna putnika godišnje u svojim vršnim opterećenjima, kada avioni slijeću i uzlijeću svakih nekoliko minuta kao prošlog vikenda, primi dnevno 23 tisuće putnika u 120 zrakoplova. Slične brojke su i u Dubrovniku, koji zajedno sa Splitom čini daleko najveći dio turističkog prometa u zračnim lukama na Jadranu. Da bi se nadoknadili izgubljeni gosti na cestama do sada, Hrvatska bi morala imati 15 takvih vršnih dana (sa po 23 tisuće gostiju) više nego lani, a za to nema ni tehničkih mogućnosti ni kapaciteta ni u jednoj hrvatskoj zračnoj luci. Priča o brodskom prijevozu kao onom koji će nadoknaditi cestovne goste još je jednostavnija, jer brodovima nam stižu samo gosti iz Italije, dok se oni na međunarodnim kruzerima ne nalaze u statistici turističkog prometa zemlje.
Sve kada bi svaki trajekt iz Italije od sada do početka kolovoza bio pun gostiju, to bi se jedva osjetilo u državnoj statistici turističkog prometa. A istini za volju, Talijana će ove godine putovati pet milijuna manje nego lani, kažu njihove posljednje ankete, pa je jasno da s tog tržišta možemo očekivati samo nove troznamenkaste “minuse” u dolascima.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Biznis/ ... fault.aspx