A_A_AKCIJA wrote:Dino34 wrote:salik79 wrote:
Samo sto Iranci nisu beskicmenjaci, niti neki "balavci" s kojima ce se poigravati ko kako hoce...Islamski je upravo ovo kako se oni trenutno ponasaju.
Do ovog momenta - definitivno.
Ali, ako ti je ponudio mir uz nešto prihvatljivo, dužan si da prihvatiš.
Kaže Allah u suri bekara "ako se okane, onda neprijateljstvo prestaje, jedino protiv nasilnika ostaje"
Isto tako u suri nisa, kada govori o onima koji se bore protiv muslimana, pa odustanu od borbe, kaže: "Ako vas takvi ostave na miru i ne napadaju vas, i ako vam ponude mir, onda vam Allah ne daje nikakva prava protiv njih"
iranci mogu toliko toga da dobiju. Dovoljno je da odustanu od nuklearne energije.
Ja znam da iranci ne planiraju da naprave atomsku.
Isto tako, poznate su mi hamneijeve fetve protiv nuklearnog naoružanja, al haj ti to objasni zapadu.
Slažem se.
Trump, očigledno, očajnički treba potpis na nekom papiru, da dokaže da je nešto sposoban uraditi. Kim ga izradio, a sa Iranom bi sada potpisao i lošiji sporazum od Obame, samo da je njegov.
Mislim da su Iranci dokazali poentu. Srušili su najnapredniji avion u USA arsenalu, koji ima bolju zaštitu od f35. To je natjeralo malo normalnije glave u Americi da smire Trumpa i natjeraju idiote Pencea i Boltona u defanzivu. Očigledno je da je Iran druga vrsta neprijatelja i da se ne može ad hoc započeti rat. Iranska odbrana je bazirana na stotinama hiljada raketa svih namjena, vrsta i dometa u Iranu i susjednim zemljama, i u tom slučaju, ne postoji adekvatna odbrana, niti dovoljan broj Patriota da to zaustavi. Prije rušenja su predstavili unaprjeđeni Khordad sistem, ali je očigledno bilo nužno da ga dokažu kao adekvatnu odbranu. Poslije rušenja, svako normalan konta šta sve Iran posjeduje, a da nisu otkrili. Odavno se zna za saradnju sa Rusijom i Kinom na polju raketne tehnologije. Još su najavili da prvi ispaljen metak znači totalni rat, na što niko u svijetu nije spreman. Nemoguće je procijeniti gdje bi to sve odvelo, i ko bi se umješao.
Pored toga, nemoguće je procijeniti ko bi sve bio na nišanu, jer su u dometu područja od Afganistana do Sredozemlja. Vjerujem da su telefoni užareni, jer je očigledno da ovaj rat ne bi bio ni blizu Sirije i Iraka, gdje se ginulo decenije, a normalno živjelo par stotina kilometara dalje. Iz strateške perspektive, ulazak Irana u Siriju se pokazao kao odličan potez, jer je to upravo omogućilo ovu stratešku dubinu, koja veže jako puno neprijatelja.
Trump bi u ovom momentu pristao na bilo šta, jer ne razmišlja kao vojnik. On je siledžija koji ustukne kada mu se pokažu zubi, koji počne cijeniti neprijatelja koji se suprotstavio. Kim, Putin i Iran su dokazi. Mislim da bi u roku od mjesec dana Iran imao ukinute sve sankcije, samo da potpišu fotokopiran sporazum i nadam se da će tako i biti. Iranci da su odmah pristali na pregovore, ispali bi slabići i lista zahtjeva bi bila beskonačna, u rangu Kikijevih maštarija (da se žene otkriju i nose minjak makar triput sedmično)

. Ovako, danas, Trump samo spominje nuklearno oružje, što je odavno i dogovoreno.
Mislim da se u Washingtonu vodi najveća bitka. Ratna struja pod uticajem Izraelskog lobija, pokušava do kraja mandata ostvariti što više svojih ciljeva, jer je drugi mandat pod upitnikom, i vjerovatno znaju da ovakvu šansu neće zadugo imati. Ovo je njima najnaklonjenija administracija odavno. Njihov je cilj da pukne puška, a da se USA poslije toga snalazi i u tom procesu uništi Iran. Cijena koju će platiti Amerikanci, i BI nije bitna.
Sa druge strane su malo razumniji ljudi koji vide na šta sve ovo može izaći. Svjesni su uništenih odnosa sa saveznicima i mogućnosti da se to uništavanje nastavi. Takođe, svjesni su i mogućnosti trajnog urušavanja odnosa na BI, prije svega UAE, koji bi se mogao pozdraviti sa ekonomijom sa prvom raketom koja bi pala na Dubai. Trup je zajebao odnose sa kim je stigao, uključujući EU, tako da im nije u interesu da se EU zbližava sa Iranom i Rusijom, na njihovu štetu. Ako će biti zbližavanja, najbolje je da se ukidaju sankcije, jer onda USA nije na gubitku. Izbacivanje dolara iz međunarodnih transakcija bi bio nenadoknadiv gubitak i vjerujem da su toga svjesni i da niko nije vrijedan te cijene, makar to bio Izrael ili Saudija.
Nadam se da dok ovo čitamo, uveliko zvone telefoni preko Švicarske i da ćemo uskoro čuti sjajne vijesti, da je Trump dogovorio bolji-isti- Obamin deal sa Iranom
Iranu je to u interesu, jer osim rata ih taru sankcije. Ovim ne bi ništa izgubili, dapače, dokazali bi da su principijelni, da su najveći stratezi na BI i da u suštini žele mir, za razliku od ostalih u regiji.
Imaju odličnu poziciju da dugoročno riješe svoj problem, bez krvi i nadam se da će pristati. Podcijenili su ih i neka sada to i iskoriste.