Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#2001 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

Sada su mi na autu (clio 3, 1.2) barumove gume, 185/60 R15, i danas sam od Makbela naučio Continental TS850 165/65 R15..

Je li ok ova razlika u dimenzijama? Kontam da mi je boje zimi da su malo uže gume, posebno jer puno vozim po padinskim dijelovima.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2002 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Ja tu ne bih mijenjao dimenziju, ali, eto, kad se već naručio...
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#2003 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

530i wrote:Ja tu ne bih mijenjao dimenziju, ali, eto, kad se već naručio...
Pa dobro, nisam još ništa platio, tako da nije u kamenu uklesano, mogu i promijeniti :D


A iz kojih razloga ne bi mijenjao, je li problem ako je malo uža dimenzija? Koliko ja znam na snijegu i ledu je bolje da je guma uža jer ima bolje prijanjanje, a to mi je nekako najbitnije zimi? Posebno na manjem autu, kakav je Clio III?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2004 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Gray wrote:Sada su mi na autu (clio 3, 1.2) barumove gume, 185/60 R15, i danas sam od Makbela naučio Continental TS850 165/65 R15..

Je li ok ova razlika u dimenzijama? Kontam da mi je boje zimi da su malo uže gume, posebno jer puno vozim po padinskim dijelovima.
Jeste uza guma bolja po znijegu jer povecava pritisak po cm2 s tim sto je ukupan precnik tocka kod 185/60R15 nekih 7,5 mm veci nego kod 165/65R15
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#2005 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

Izvini, ali nisam shvatio ovaj drugi dio, tj ne znam šta znači? Da li je to ok ili ne?

Da li bih ipak trebao promijeniti u 185/60 R15 ili mi je ovako kako sam naručio bolje za zimsku vožnju?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2006 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

pa promjenio si visinu nisi nista dobio, u kombinaciji sa udarnim rupama na cesti koje se sakriju u bljutavici goru si stvar napravio
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2007 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Po meni se promjena dimenzije na uže deblje i col manje gume vrši onda kada je orginalna dimenzija isuviše niskoprofilna...kod Clia ti to nema neku ulogu, a i nije to više tako malo auto da su mu 185-60-15 gume naročito prevelike...165 mi nekako djeluje preusko, a i nešto ti je manja "debljina" guma u odnosnu na orginalnu dimenziju,...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2008 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

clio je inace predvodnik glupih dimenzija guma koju nazalost sljede svi ostali "gradski" automobili, sve neke dimenzije nigdje veze
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2009 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Gray wrote:Izvini, ali nisam shvatio ovaj drugi dio, tj ne znam šta znači? Da li je to ok ili ne?

Da li bih ipak trebao promijeniti u 185/60 R15 ili mi je ovako kako sam naručio bolje za zimsku vožnju?
To znaci da ce auto biti nizi tih 7,5mm, bilo bi tu promjene u ubrzanju, krajnoj brzini, mjerenju brzine i udobnosti ali jako minimalne.
Kao sto je @530 napisao, na autima kakve vozimo uslovima i na cestama po kojima vozimo prelazak na uze dimenzije viseg profila i/ili col manje gume ne donosi preveliku razliku, a najveci razlog sto to ljudi rade je cijena.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#2010 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

goran16v wrote:
Gray wrote:Izvini, ali nisam shvatio ovaj drugi dio, tj ne znam šta znači? Da li je to ok ili ne?

Da li bih ipak trebao promijeniti u 185/60 R15 ili mi je ovako kako sam naručio bolje za zimsku vožnju?
To znaci da ce auto biti nizi tih 7,5mm, bilo bi tu promjene u ubrzanju, krajnoj brzini, mjerenju brzine i udobnosti ali jako minimalne.
Kao sto je @530 napisao, na autima kakve vozimo uslovima i na cestama po kojima vozimo prelazak na uze dimenzije viseg profila i/ili col manje gume ne donosi preveliku razliku, a najveci razlog sto to ljudi rade je cijena.

Meni cijena nije uopšte bitna, hoću samo najbolje gume sa najboljim performansama po zimi, zato sam uzeo ove continental i zato sam uzeo užu dimenziju.

Ako mislite svi da to nije dobra ideja onda da promijenim? :)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2011 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

165/65 R15 je originalna dimenzija za Clio 3 1.2 16v, tako da nisi pogrijesio. Takodje su homologirane i dimenzije 185/60 R15 i 175/65 R15.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#2012 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

direstraits0078 wrote:165/65 R15 je originalna dimenzija za Clio 3 1.2 16v, tako da nisi pogrijesio. Takodje su homologirane i dimenzije 185/60 R15 i 175/65 R15.
Znači to je ok onda, ako je to i jedna od originalnih dimenzija?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2013 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Gray wrote:
direstraits0078 wrote:165/65 R15 je originalna dimenzija za Clio 3 1.2 16v, tako da nisi pogrijesio. Takodje su homologirane i dimenzije 185/60 R15 i 175/65 R15.
Znači to je ok onda, ako je to i jedna od originalnih dimenzija?
Imas li knjizicu od auta?
Dimenzije bi trebale biti napisane na unutrasnjoj strani poklopca rezervoara ili na B nosacu na vozacevoj strani.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2014 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:clio je inace predvodnik glupih dimenzija guma koju nazalost sljede svi ostali "gradski" automobili, sve neke dimenzije nigdje veze
Sta bi tek rekao na 195/45 R16 sa Nissana Micre?! Zove jaranica i pita gdje da kupi zimske gume! :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2015 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

goran16v wrote:
Bakir1 wrote:clio je inace predvodnik glupih dimenzija guma koju nazalost sljede svi ostali "gradski" automobili, sve neke dimenzije nigdje veze
Sta bi tek rekao na 195/45 R16 sa Nissana Micre?! Zove jaranica i pita gdje da kupi zimske gume! :lol:
Pa to je Renault. ista firma :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2016 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

goran16v wrote:
Bakir1 wrote:clio je inace predvodnik glupih dimenzija guma koju nazalost sljede svi ostali "gradski" automobili, sve neke dimenzije nigdje veze
Sta bi tek rekao na 195/45 R16 sa Nissana Micre?! Zove jaranica i pita gdje da kupi zimske gume! :lol:
imao sam takvih slucajeva, jedan razvikani suvic ima gume dimenzije 275/40 R21 kaze vlasnik samo orginal zimske gume.
Kada smo dokucili da ta igranka kosta 10.000 KM i ceka se oko 2 mjeseca, brzo smo sisli na 18 koje su u setu sa felgama kostale 3.200 KM.
Vuk sit ovce na broju
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2017 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Gray wrote:
direstraits0078 wrote:165/65 R15 je originalna dimenzija za Clio 3 1.2 16v, tako da nisi pogrijesio. Takodje su homologirane i dimenzije 185/60 R15 i 175/65 R15.
Znači to je ok onda, ako je to i jedna od originalnih dimenzija?

Da, dobro si uradio. Clio 3 s motorom 1.2 16v je standardno dolazio sa tockovima dimenzija 165/65 R15.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#2018 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

direstraits0078 wrote:
Gray wrote:
direstraits0078 wrote:165/65 R15 je originalna dimenzija za Clio 3 1.2 16v, tako da nisi pogrijesio. Takodje su homologirane i dimenzije 185/60 R15 i 175/65 R15.
Znači to je ok onda, ako je to i jedna od originalnih dimenzija?

Da, dobro si uradio. Clio 3 s motorom 1.2 16v je standardno dolazio sa tockovima dimenzija 165/65 R15.

Super, hvala ti puno :)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2019 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:
goran16v wrote: Sta bi tek rekao na 195/45 R16 sa Nissana Micre?! Zove jaranica i pita gdje da kupi zimske gume! :lol:
imao sam takvih slucajeva, jedan razvikani suvic ima gume dimenzije 275/40 R21 kaze vlasnik samo orginal zimske gume.
Kada smo dokucili da ta igranka kosta 10.000 KM i ceka se oko 2 mjeseca, brzo smo sisli na 18 koje su u setu sa felgama kostale 3.200 KM.
Vuk sit ovce na broju
Ovu zimsku gumu proizvodi mislim samo Continental i niko visa i naravno sanse da je kupis su 1%, pa se preslo na 15 i neku ekvivalentnu 185 dimenziju.
Hans11
Posts: 17
Joined: 12/05/2013 00:54

#2020 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Hans11 »

Nasao sam povoljne zimske gume, ali su broj vece, prodavac kaze da to nije nikakav problem. Zanima me vase misljenje, sta da radim?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2021 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by goran16v »

Hans11 wrote:Nasao sam povoljne zimske gume, ali su broj vece, prodavac kaze da to nije nikakav problem. Zanima me vase misljenje, sta da radim?
Sta znaci broj vece, visi profil, veca sirina, oboje, koja je sad dimenzija, koji auto?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2022 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Hans11 wrote:Nasao sam povoljne zimske gume, ali su broj vece, prodavac kaze da to nije nikakav problem. Zanima me vase misljenje, sta da radim?
Pa sad nije problem ako je ta dimenzija tvornicki predvidjena.
Sto se tice same voznje zimi, pravilo je uvijek ili ista dimenzija ili jos bolje, dimenzija ili dvije manje, zavisno sta proizvodjac kaze.
Ja imam na drugom autu 235/50 R18, ali za zimu idem sa 215/65 R16 jer je to najmanja dimenzija koju proizvodjac dozvoljava.
Sto se tice prodavca, na njemu ej da proda, sto samo govori koliko je iskren ili koliko uopste zna.
User avatar
ElRe
Posts: 16897
Joined: 12/12/2011 11:28

#2023 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Za male automobile tipa Grande Punto, Clio, 207, Polo... namijenjene svakodnevnoj voznji najbolje je drzati se fabricke preporuke. Npr ja na Grande Puntu imam 175 65 R15 Bridgestone B250 ljetnje i Matador Nordica zimske.

Druga stvar je ko ljeti na 18/19/20 "valjcima" recimo vozi BMW 7, zimi ce koristiti manju gumu.
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#2024 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beco »

Ja sebi neki dan u Savi za Clia 3 kupio 165/65/r15 Vredestein snowtrac 3 sa snizenjem 100,30KM po gumi. Ranije koristio snowtrac 2, 5 zima super bile gume. :D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2025 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

ElRe wrote:Za male automobile tipa Grande Punto, Clio, 207, Polo... namijenjene svakodnevnoj voznji najbolje je drzati se fabricke preporuke. Npr ja na Grande Puntu imam 175 65 R15 Bridgestone B250 ljetnje i Matador Nordica zimske.

Druga stvar je ko ljeti na 18/19/20 "valjcima" recimo vozi BMW 7, zimi ce koristiti manju gumu.
Ista je to stvar, jer i gume na 207 itd imaju otpor kotrljanja srazmjeran velicini auta. Najvaznije, sa uzim gumama dobijas veci pritisak po kvadratnom centimetru!
Post Reply