#2001 Re: ZOBS
Posted: 19/08/2015 15:12
A zašto ne bi trebalo dati zmigavac? Kako će ostali sudionici u saobraćaju znati da li ćeš skrenuti ili nastaviti pravo?
Pa znat ce tako sto nedavanjem zmigavca pokazujes da ne skreces s puta s pravom prvenstva.Dzontra_Volta wrote:A zašto ne bi trebalo dati zmigavac? Kako će ostali sudionici u saobraćaju znati da li ćeš skrenuti ili nastaviti pravo?
A ako odlučim ići pravo na onaj sporedni put, koji ću znak dati?direstraits0078 wrote:Pa znat ce tako sto nedavanjem zmigavca pokazujes da ne skreces s puta s pravom prvenstva.Dzontra_Volta wrote:A zašto ne bi trebalo dati zmigavac? Kako će ostali sudionici u saobraćaju znati da li ćeš skrenuti ili nastaviti pravo?
Desni zmigavac za pravo!?direstraits0078 wrote:Desni zmigavac.
Isto ti je kao kod kretanja u kruznom toku, na svakom izlazu dajes zmigavac. Mada, neki ovo tretiraju kao raskrsnicu gdje svaki dio raskrsnice moras tretirati kao mijenjanje pravca, pa prema tome zmigavac dajes uvijek, s tim da ako ostajes na putu s pravom prvenstva, dajes lijevi zmigavac, kao kad u kruznom toku izlazis na trecem ili svakom narednom izlazu. Helem, zavisno od zakonodavstva. Mislim da je u Bosni obavezan zmigavac na lijevo, sto ce reci da sam pogrijesio u prethodnim postovima.Dzontra_Volta wrote:Desni zmigavac za pravo!?direstraits0078 wrote:Desni zmigavac.![]()
A ako ću skrenuti u ive desnu sporednu ulicu?
Zavisi od izvedbe trake za ukljucivanje, tj. da li imas traku za ukljucivanje. Ako imas traku za ukljucivanje, onda se radi o pravilu promjene trake, sto ce reci lijevi zmigavac u oba slucaja. Ali s obzirom da imas obavezan smjer desno, tj. zabranu skretanja lijevo, i ako to tretiras kao raskrsnicu, onda ide desni zmigavac. Zakon je nedorecen u tim dijelovima.seoBIH wrote:Kada vec o zmigavcima:
1. Ukljucivanje sa EP na C. Vili prema gradu, lijevi ili desni? (dajem desni)
2. Izlaz sa autoputa i ukljucivanje na put prema kruznom pravac Sarajevo, lijevi lil desni zmigavac? (dajem desni)
1. lijevi jer se ukljucujes na cestuseoBIH wrote:Kada vec o zmigavcima:
1. Ukljucivanje sa EP na C. Vili prema gradu, lijevi ili desni? (dajem desni)
2. Izlaz sa autoputa i ukljucivanje na put prema kruznom pravac Sarajevo, lijevi lil desni zmigavac? (dajem desni)
1. desni, jer se uključuješ u saobraćajnicu direktno u smjeru desno, bez uključne trake (tek kad se uključiš u saobraćajnicu daješ lijevi za prestrojavanje) - inače pumpa po svim saobraćajnim pravilima nikad ne bi smjela imati uključenje na tom mjestu, koje je nekih 30-tak metara od raskrsnice.supercali wrote:1. lijevi jer se ukljucujes na cestuseoBIH wrote:Kada vec o zmigavcima:
1. Ukljucivanje sa EP na C. Vili prema gradu, lijevi ili desni? (dajem desni)
2. Izlaz sa autoputa i ukljucivanje na put prema kruznom pravac Sarajevo, lijevi lil desni zmigavac? (dajem desni)
2. desni jer je skretanje za sarajevo prvo iskljucenje koliko me sjecanje sluzi a da je i drugo isto ide desni tek trece cetvrto peto deseto skretanje u kruznom ide lijevi
prva traka u koju se ukljucujes je skretanje prema bosmalu tako a tamo slabo ko ide nego se ide dalje prema graduDzontra_Volta wrote:1. desni, jer se uključuješ u saobraćajnicu direktno u smjeru desno, bez uključne trake (tek kad se uključiš u saobraćajnicu daješ lijevi za prestrojavanje) - inače pumpa po svim saobraćajnim pravilima nikad ne bi smjela imati uključenje na tom mjestu, koje je nekih 30-tak metara od raskrsnice.supercali wrote:1. lijevi jer se ukljucujes na cestuseoBIH wrote:Kada vec o zmigavcima:
1. Ukljucivanje sa EP na C. Vili prema gradu, lijevi ili desni? (dajem desni)
2. Izlaz sa autoputa i ukljucivanje na put prema kruznom pravac Sarajevo, lijevi lil desni zmigavac? (dajem desni)
2. desni jer je skretanje za sarajevo prvo iskljucenje koliko me sjecanje sluzi a da je i drugo isto ide desni tek trece cetvrto peto deseto skretanje u kruznom ide lijevi
2. za uključenje na kružni tok se ne daje žmigavac, daje se tek kad se isključuješ iz kružnog toka, i to desni (bez obzira da li se radi o prvom, drugom ili petom isključenju).
Ovo čitavo vrijeme govorim: ako ima traka za isključenje/uključenje, onda ide lijevi, u svim ostalim slučajevima desni.direstraits0078 wrote:Ako ima traka za uključenje, i ako je odvojena isprekidanom linijom, lijevi.
Znači uključiš se u traku prema bosmalu desnim žmigavcem, pa nakon toga odmah lijevi žmigavac da se prsetrojiš u traku za pravo (ako želiš nastaviti prema čaršiji). Tu dolazi naravno problem blizine raskrsnice, koji sam spomenuo ranije.supercali wrote:prva traka u koju se ukljucujes je skretanje prema bosmalu tako a tamo slabo ko ide nego se ide dalje prema graduDzontra_Volta wrote:1. desni, jer se uključuješ u saobraćajnicu direktno u smjeru desno, bez uključne trake (tek kad se uključiš u saobraćajnicu daješ lijevi za prestrojavanje) - inače pumpa po svim saobraćajnim pravilima nikad ne bi smjela imati uključenje na tom mjestu, koje je nekih 30-tak metara od raskrsnice.supercali wrote:"seoBIH"
Kada vec o zmigavcima:
1. Ukljucivanje sa EP na C. Vili prema gradu, lijevi ili desni? (dajem desni)
2. Izlaz sa autoputa i ukljucivanje na put prema kruznom pravac Sarajevo, lijevi lil desni zmigavac? (dajem desni)
1. lijevi jer se ukljucujes na cestu
2. desni jer je skretanje za sarajevo prvo iskljucenje koliko me sjecanje sluzi a da je i drugo isto ide desni tek trece cetvrto peto deseto skretanje u kruznom ide lijevi
2. za uključenje na kružni tok se ne daje žmigavac, daje se tek kad se isključuješ iz kružnog toka, i to desni (bez obzira da li se radi o prvom, drugom ili petom isključenju).
ko ti je rekao da se u kruznom ne daje zmigavac?
HvalaBakir1 wrote:Horizontalna je starija, mozes se natezati na temu neuskladjenosti te dvije signalizacije ali ne lipsi magarce...