Ne smatram da je nemoguće.cyprus wrote:Naravno da jeste... A ne odgovori ti na moje pređašnje pitanje: da li smatraš da je nemoguće naći sebi slične među pripadnicima druge rase?Cherry-Cherry wrote:Nego, je li rasizam kada neko vrijeđa bijelce?
crnci
- Cherry-Cherry
- Posts: 7994
- Joined: 20/02/2013 14:14
- Location: Saturn
#201 Re: crnci
-
Nomo
- Posts: 1801
- Joined: 17/06/2014 12:25
#202 Re: crnci
umalo popisivac
objasnicu ti drugi put zasto amercki crnac koji zivi tamo stotine godina nije uspjesan na poljima koje si nabrojao .
objasnicu ti drugi put zasto amercki crnac koji zivi tamo stotine godina nije uspjesan na poljima koje si nabrojao .
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#203 Re: crnci
ehh tesko i bjelim nobelovcima kad si i ti pripadnik njihove rase.Umalo popisivac wrote:Dobro, ti iz Kenije, Etiopije mogu trcati, istina- Al to je to. I to je po tebi neka dominacija? Pa i u boksu ih bijelci razvaljuju evo.
Ali pusti te gluposti ko moze vise trcati. Koliko ima nobelovaca crnaca? Koliko ima crnaca koji su doprinijeli svijetu na bilo koji nacin, osim Oprah i njene emisije kako Amerikanci da smrsaju?
Od svih silnih firmi i tehnologije, osnivaca istih i sl. daj mi reci jedno crnca?
Nema ih. Ili skoro da nema. Znaci da tu ocito nesto nije kako treba.
A ovo za muziku je stvarno bilo smijesno. Ako se nekome gledaju napusene kurvice kako skakucu u autima, onda da.
Btw... jedan od najpoznatijih i najboljih astrofizicara danasnjice je crnac, i to ne onaj "dobri" iz Afrike, vec pravi Afro Amerikanac.
Ljudi se dijele na dobre i lose, na pametne i debile... nikako na crne, bijele i slicno.
- cyprus
- Posts: 39746
- Joined: 21/03/2007 22:00
- Location: Σαράγεβο / Saraybosna
#204 Re: crnci
Čemu onda priča ''sličan se sličnom raduje'' u kontekstu rase?Cherry-Cherry wrote:Ne smatram da je nemoguće.cyprus wrote:Naravno da jeste... A ne odgovori ti na moje pređašnje pitanje: da li smatraš da je nemoguće naći sebi slične među pripadnicima druge rase?Cherry-Cherry wrote:Nego, je li rasizam kada neko vrijeđa bijelce?
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#205 Re: crnci
U ovo božićno vrijeme mira i dobrote udostojit ću tvoj šovinistički i uvredljivi upis odgovorom. Neću ga čak ni prijaviti administraciji jer je doba kad kršćani opraštaju. Neka te betlehemsko svjetlo nađe, znam da je u vas sad polarna noć. Molim te, ako si napustio domovinu, nemoj pravopis napuštati, ne stavlja se razmak prije interpunkcijskog znaka, to čak i 50 cent zna.Nomo wrote:izmigoljila ljuta guja ispod vruceg sirokobrijeskog kamena . ne trebas se glasati znam da si rasista .JohnnyS wrote:Ko zna, možda je i Bach pokrao glazbenike crne rase, ipak na čembalu ima više crnih nego bijelih tipki.
-
bella_ciao
- Posts: 576
- Joined: 16/10/2014 19:58
#206 Re: crnci
Jel to neko iskoristio kartu 'crnci nisu naucnici'
jedan od najsmjesnijih argumenta koji pokazuje da su rasisti, fasisti, desnicari uopste sve redom mazlumi 
-
Umalo popisivac
- Posts: 1485
- Joined: 27/09/2013 16:53
#207 Re: crnci
Haha, valjda ce modovi malo pocistiti ovo vrijedjanje ovih naprednih. Mislis na onog tukana Tysona DeGreesa? Ako ne on, koji. i naucite se citati prije nego zapjenite. Ja nisam rekao da ih nema nikako, al uzbiljimo se ipak malo. Ako cemo govoriti o omjerima to bi bilo na razini statisticke greske.MyTao wrote:ehh tesko i bjelim nobelovcima kad si i ti pripadnik njihove rase.Umalo popisivac wrote:Dobro, ti iz Kenije, Etiopije mogu trcati, istina- Al to je to. I to je po tebi neka dominacija? Pa i u boksu ih bijelci razvaljuju evo.
Ali pusti te gluposti ko moze vise trcati. Koliko ima nobelovaca crnaca? Koliko ima crnaca koji su doprinijeli svijetu na bilo koji nacin, osim Oprah i njene emisije kako Amerikanci da smrsaju?
Od svih silnih firmi i tehnologije, osnivaca istih i sl. daj mi reci jedno crnca?
Nema ih. Ili skoro da nema. Znaci da tu ocito nesto nije kako treba.
A ovo za muziku je stvarno bilo smijesno. Ako se nekome gledaju napusene kurvice kako skakucu u autima, onda da.
Btw... jedan od najpoznatijih i najboljih astrofizicara danasnjice je crnac, i to ne onaj "dobri" iz Afrike, vec pravi Afro Amerikanac.
Ljudi se dijele na dobre i lose, na pametne i debile... nikako na crne, bijele i slicno.
Ja ne dijelim ljude po boji, niti sam rasist, al tu je ova neizbjezna cinjenica. cinjenica je da daleko manje crnaca se odlucuje na visoko obrazovanje, da vole iskoristavati socijalu za 8 djece itd. O tome pisu i sami crnci. I sami su svjesni da problem postoji.
mislim, mozemo mi bacati liberalne ublehe da je sve svugdje isto, al to bas i nije istina, zar ne. Ako vam je isto izvolite na bliski i srednji istok pa njih ucite liberalizmu.
Last edited by Umalo popisivac on 27/12/2014 14:54, edited 2 times in total.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#208 Re: crnci
bella_ciao wrote:Osoba s invaliditetom, i u pravu je covjek, termin retardiran, invalid, hendikepiran sve izbacuju iz upotrebe jer sa sobom nose odredjenu stigmu. Ti bi stvarno trebao da prestanes da kontriras na sve i svasta i da procitas stogod, nece ti skoditi.uglavnomja wrote:It_is_a_Leclerc wrote:Evo, i sam si rekao - termin je napušten. Termin "retardacija" se ne koristi u zadnjih 15 godina, kao i "hendikepiran", upravo zbog nastojanja da osobama ometenim u razvoju omogući što veći stepen kvaliteta života. Trebam li reći da se u australskoj medicini prije 100-tinjak godina Aboridžine zvalo "polu-ljudima", pa je i taj izraz napušten.
Isto tako će biti napušten, i već se napušta termin "crnci" ili "black people" u stručnoj literaturi.
daj izvor ovih informacija? znam da se koristi termin zaostao u razvoju, ili osoba sa poteskocama u eazvoju ili sa posebnim potrebama .... ali kad je retardiran izbacen iz medicinskog rjecnika? kako ce se izvrsiti kategorizacija retardiranih osoba? osoba sa laksim poremecajem u razvoju? halo ba ... s tim da retardacija znaci upravo to sto je gore navedeno, usporenost, zaostalost ...
a o tome da je hendikepiran izbacen iz upotrebe ... je besmisleno pricati. na svakom parkiralistu vani postoji znak za hendikepirane. koju ces rijec upotrijebiti za hendikepiran? invalid? ako je hendikep problem, kao rijec, onda je i invalid. slijepi nisu slijepi nego su ljudi koji ne vide ...
znaci nije musko nego osdoba muskog spola, nije kosarkas nego osoba koja igra kosarku, nije debeo nego osoba sa viskom kila, nije politicar nego osoba koja se bavi poltikom
tito dragi
koju stigmu nosi rijec invalid za osobu koja sjedi u kolicima????
uvreda je reci zdravom covjeku da je retardiran i slicno, ali reci paralizovanom covjeku da je paralizovan nije uvreda. ili jeste? treba reci covjek sa paralizom
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#209 Re: crnci
bella_ciao wrote:Jel to neko iskoristio kartu 'crnci nisu naucnici'![]()
jedan od najsmjesnijih argumenta koji pokazuje da su rasisti, fasisti, desnicari uopste sve redom mazlumi
Nije nitko. Ovdje dominira crnački rasizam po kojem su kobajagi bolji atletičari, košarkaši i glazbenici (hik) od pripadnika bijele rase. Samo potvrđuju tezu da je danas bastion rasizma među pripadnicima crne rase.
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#210 Re: crnci
bella_ciao wrote: Osoba s invaliditetom, i u pravu je covjek, termin retardiran, invalid, hendikepiran sve izbacuju iz upotrebe jer sa sobom nose odredjenu stigmu. Ti bi stvarno trebao da prestanes da kontriras na sve i svasta i da procitas stogod, nece ti skoditi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Politicall ... me_Stories
Preporučio bih ti ovu knjigu koja ukazuje na sav besmisao političke korektnosti.
-
Umalo popisivac
- Posts: 1485
- Joined: 27/09/2013 16:53
#211 Re: crnci
JohnnyS wrote:bella_ciao wrote:Jel to neko iskoristio kartu 'crnci nisu naucnici'![]()
jedan od najsmjesnijih argumenta koji pokazuje da su rasisti, fasisti, desnicari uopste sve redom mazlumi
Nije nitko. Ovdje dominira crnački rasizam po kojem su kobajagi bolji atletičari, košarkaši i glazbenici (hik) od pripadnika bijele rase. Samo potvrđuju tezu da je danas bastion rasizma među pripadnicima crne rase.
Upravo tako. Kad se kaze da crnac ima vecu cunu
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#212 Re: crnci
Vec se na ranijim stranicama pricalo o tome zasto je to tako. Crnci su uvijek bili na strani nepravde, ne samo u Americi vec i u svojoj drzavi. Pa u Juznoj Africi su bili i vjerovatno jos uvijek jesu second class citizens. To je isto da kazes kako nema puno Bosnjaka u Srebrenici, a izostavis da su puskom protjerani.Umalo popisivac wrote:Haha, valjda ce modovi malo pocistiti ovo vrijedjanje ovih naprednih. Mislis na onog tukana Tysona DeGreesa? Ako ne on, koji. i naucite se citati prije nego zapjenite. Ja nisam rekao da ih nema nikako, al uzbiljimo se ipak malo. Ako cemo govoriti o omjerima to bi bilo na razini statisticke greske.MyTao wrote:ehh tesko i bjelim nobelovcima kad si i ti pripadnik njihove rase.Umalo popisivac wrote:Dobro, ti iz Kenije, Etiopije mogu trcati, istina- Al to je to. I to je po tebi neka dominacija? Pa i u boksu ih bijelci razvaljuju evo.
Ali pusti te gluposti ko moze vise trcati. Koliko ima nobelovaca crnaca? Koliko ima crnaca koji su doprinijeli svijetu na bilo koji nacin, osim Oprah i njene emisije kako Amerikanci da smrsaju?
Od svih silnih firmi i tehnologije, osnivaca istih i sl. daj mi reci jedno crnca?
Nema ih. Ili skoro da nema. Znaci da tu ocito nesto nije kako treba.
A ovo za muziku je stvarno bilo smijesno. Ako se nekome gledaju napusene kurvice kako skakucu u autima, onda da.
Btw... jedan od najpoznatijih i najboljih astrofizicara danasnjice je crnac, i to ne onaj "dobri" iz Afrike, vec pravi Afro Amerikanac.
Ljudi se dijele na dobre i lose, na pametne i debile... nikako na crne, bijele i slicno.
Ja ne dijelim ljude po boji, niti sam rasist, al tu je ova neizbjezna cinjenica. cinjenica je da daleko manje crnaca se odlucuje na visoko obrazovanje, da vole iskoristavati socijalu za 8 djece itd. O tome pisu i sami crnci. I sami su svjesni da problem postoji.
mislim, mozemo mi bacati liberalne ublehe da je sve svugdje isto, al to bas i nije istina, zar ne. Ako vam je isto izvolite na Bliski istok pa njih ucite liberalizmu.
-
Umalo popisivac
- Posts: 1485
- Joined: 27/09/2013 16:53
#213 Re: crnci
Jesu, bili su, i sam sam to nekad pisao al vise ne mislim tako. Da je bila nepravda i izrabljivanje je, medjutim to je bilo prije nekoliko generacija. Ma dajte. Eto ovi u bandama su tu, a ne idu u skole bas zato, ma molim vas.
nema skoro nigdje na svijetu da nepravde nije bilo. Zidovi su strasno stradali, pa vidi ih danas opet. Stradali su mnogi strasno i u komunizmu, pod nacizmom i fasizmom pa... A gdje su oni, on je u bandi zato sto mu je prarpraprapra brao pamuk i bio rob? I sad to jos ga treba opravdavati? Dugo su to sisali, al mislim da im to vise nece prolaziti.
nema skoro nigdje na svijetu da nepravde nije bilo. Zidovi su strasno stradali, pa vidi ih danas opet. Stradali su mnogi strasno i u komunizmu, pod nacizmom i fasizmom pa... A gdje su oni, on je u bandi zato sto mu je prarpraprapra brao pamuk i bio rob? I sad to jos ga treba opravdavati? Dugo su to sisali, al mislim da im to vise nece prolaziti.
-
bella_ciao
- Posts: 576
- Joined: 16/10/2014 19:58
#214 Re: crnci
uglavnomja wrote:bella_ciao wrote:Osoba s invaliditetom, i u pravu je covjek, termin retardiran, invalid, hendikepiran sve izbacuju iz upotrebe jer sa sobom nose odredjenu stigmu. Ti bi stvarno trebao da prestanes da kontriras na sve i svasta i da procitas stogod, nece ti skoditi.uglavnomja wrote: daj izvor ovih informacija? znam da se koristi termin zaostao u razvoju, ili osoba sa poteskocama u eazvoju ili sa posebnim potrebama .... ali kad je retardiran izbacen iz medicinskog rjecnika? kako ce se izvrsiti kategorizacija retardiranih osoba? osoba sa laksim poremecajem u razvoju? halo ba ... s tim da retardacija znaci upravo to sto je gore navedeno, usporenost, zaostalost ...
a o tome da je hendikepiran izbacen iz upotrebe ... je besmisleno pricati. na svakom parkiralistu vani postoji znak za hendikepirane. koju ces rijec upotrijebiti za hendikepiran? invalid? ako je hendikep problem, kao rijec, onda je i invalid. slijepi nisu slijepi nego su ljudi koji ne vide ...![]()
![]()
![]()
znaci nije musko nego osdoba muskog spola, nije kosarkas nego osoba koja igra kosarku, nije debeo nego osoba sa viskom kila, nije politicar nego osoba koja se bavi poltikom
tito dragi![]()
koju stigmu nosi rijec invalid za osobu koja sjedi u kolicima????
uvreda je reci zdravom covjeku da je retardiran i slicno, ali reci paralizovanom covjeku da je paralizovan nije uvreda. ili jeste? treba reci covjek sa paralizom
Ma ti slabo ista kontas majke mi. Zar ti treba objasnjavati kakvu stigmu nosi ti izrazi? Znaci jedino ako si totalno operisan od bilo cega sto ima veze sa bilo kakvim drustvenim naukama i bilo cega sto ima veze s drustvom, pojedincima itd tid e u tom slucaju bi ti trebalo objasnjavati ove stvari, a ocigledno da jesi operisan, s obzirom sta pises, no ko bi tebi objasnjavao. Ne znam sto se bavis stvarima koje ne poznajes. Ne mozes biti strucnjak za sve, vjerovo il ne i za ovo se ide u skolu
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#215 Re: crnci
Prvo znas li ti kad je u Americi bio gradjanski rat? Nije to tako davno kao sto mislis... drugo, prije samo 50-60 godina crnci nisu mogli jesti u istom restoranu kao bjelci, da ne pricamo o skolstvu itd. Prije SAMO 50-60 godina oni nisu imali pravo da glasaju. Nije isto biti bijelac i crnac u Americi. Ne zive oni u ghettu jer vole, vec sto moraju.Umalo popisivac wrote:Jesu, bili su, i sam sam to nekad pisao al vise ne mislim tako. Da je bila nepravda i izrabljivanje je, medjutim to je bilo prije nekoliko generacija. Ma dajte. Eto ovi u bandama su tu, a ne idu u skole bas zato, ma molim vas.![]()
nema skoro nigdje na svijetu da nepravde nije bilo. Zidovi su strasno stradali, pa vidi ih danas opet. Stradali su mnogi strasno i u komunizmu, pod nacizmom i fasizmom pa... A gdje su oni, on je u bandi zato sto mu je prarpraprapra brao pamuk i bio rob? I sad to jos ga treba opravdavati? Dugo su to sisali, al mislim da im to vise nece prolaziti.
Tvrditi da trenutno nema rasizma prema crncima i da imaju isti playing field kao bjelci moze samo neko ko stvarno ne zna ili neko ko je rasista.
Last edited by MyTao on 27/12/2014 15:12, edited 1 time in total.
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#216 Re: crnci
bella_ciao wrote:![]()
![]()
![]()
znaci nije musko nego osdoba muskog spola, nije kosarkas nego osoba koja igra kosarku, nije debeo nego osoba sa viskom kila, nije politicar nego osoba koja se bavi poltikom
tito dragi![]()
koju stigmu nosi rijec invalid za osobu koja sjedi u kolicima????
uvreda je reci zdravom covjeku da je retardiran i slicno, ali reci paralizovanom covjeku da je paralizovan nije uvreda. ili jeste? treba reci covjek sa paralizom
Ma ti slabo ista kontas majke mi. Zar ti treba objasnjavati kakvu stigmu nosi ti izrazi? Znaci jedino ako si totalno operisan od bilo cega sto ima veze sa bilo kakvim drustvenim naukama i bilo cega sto ima veze s drustvom, pojedincima itd tid e u tom slucaju bi ti trebalo objasnjavati ove stvari, a ocigledno da jesi operisan, s obzirom sta pises, no ko bi tebi objasnjavao. Ne znam sto se bavis stvarima koje ne poznajes. Ne mozes biti strucnjak za sve, vjerovo il ne i za ovo se ide u skolu[/quote]
u koju skolu?
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#217 Re: crnci
Ruku na srce, i termin "osoba s invaliditetom" sa sobom nosi određenu stigmu.bella_ciao wrote:Osoba s invaliditetom, i u pravu je covjek, termin retardiran, invalid, hendikepiran sve izbacuju iz upotrebe jer sa sobom nose odredjenu stigmu. Ti bi stvarno trebao da prestanes da kontriras na sve i svasta i da procitas stogod, nece ti skoditi.uglavnomja wrote:
daj izvor ovih informacija? znam da se koristi termin zaostao u razvoju, ili osoba sa poteskocama u eazvoju ili sa posebnim potrebama .... ali kad je retardiran izbacen iz medicinskog rjecnika? kako ce se izvrsiti kategorizacija retardiranih osoba? osoba sa laksim poremecajem u razvoju? halo ba ... s tim da retardacija znaci upravo to sto je gore navedeno, usporenost, zaostalost ...
a o tome da je hendikepiran izbacen iz upotrebe ... je besmisleno pricati. na svakom parkiralistu vani postoji znak za hendikepirane. koju ces rijec upotrijebiti za hendikepiran? invalid? ako je hendikep problem, kao rijec, onda je i invalid. slijepi nisu slijepi nego su ljudi koji ne vide ...
-
Umalo popisivac
- Posts: 1485
- Joined: 27/09/2013 16:53
#218 Re: crnci
Pa sto neko rece, nisu mogle ni zene.MyTao wrote:Prvo znas li ti kad je u Americi bio gradjanski rat? Nije to tako davno kao sto mislis... drugo, prije samo 50-60 godina crnci nisu mogli jesti u istom restoranu kao bjelci, da ne pricamo o skolstvu itd. Prije SAMO 50-60 godina oni nisu imali pravo da glasaju. Nije isto biti bijelac i crnac u Americi. Ne zive oni u ghettu jer vole, vec sto moraju.Umalo popisivac wrote:Jesu, bili su, i sam sam to nekad pisao al vise ne mislim tako. Da je bila nepravda i izrabljivanje je, medjutim to je bilo prije nekoliko generacija. Ma dajte. Eto ovi u bandama su tu, a ne idu u skole bas zato, ma molim vas.![]()
nema skoro nigdje na svijetu da nepravde nije bilo. Zidovi su strasno stradali, pa vidi ih danas opet. Stradali su mnogi strasno i u komunizmu, pod nacizmom i fasizmom pa... A gdje su oni, on je u bandi zato sto mu je prarpraprapra brao pamuk i bio rob? I sad to jos ga treba opravdavati? Dugo su to sisali, al mislim da im to vise nece prolaziti.
Tvrditi da trenutno nema rasizma prema crncima i da imaju isti playing field kao bjelci moze samo neko ko stvarno ne zna ili neko ko je rasista.
i opet. Ja nigdje nisam rekao da nema rasizma prema crncima, vec sam samo rekao da, pod a. da u imenu crnci ne vidim nista sporno, pod b. odgovorio sam na post forumasa koji tvrdi da oni danas dominiraju u svemu. Ako je istina da oni dominiraju tako kako kaze onda neka bude i ja se povlacim.
Ali isto tako se slazem da postoji i jos veci rasizam prema bijelcima, al to se ne uzima kao rasizam vec kao nesto normalno. Oni sebe danas getoiziraju, sami sebe. Prije sveg iz razloga sto gdje god da oni vecinski zive ti kvartovi su izuzetno opasni i samo oni koji moraju tamo idu ili ostaju.
- JohnnyS
- Posts: 17460
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#219 Re: crnci
MyTao wrote:Prvo znas li ti kad je u Americi bio gradjanski rat? Nije to tako davno kao sto mislis... drugo, prije samo 50-60 godina crnci nisu mogli jesti u istom restoranu kao bjelci, da ne pricamo o skolstvu itd. Prije SAMO 50-60 godina oni nisu imali pravo da glasaju. Nije isto biti bijelac i crnac u Americi. Ne zive oni u ghettu jer vole, vec sto moraju.Umalo popisivac wrote:Jesu, bili su, i sam sam to nekad pisao al vise ne mislim tako. Da je bila nepravda i izrabljivanje je, medjutim to je bilo prije nekoliko generacija. Ma dajte. Eto ovi u bandama su tu, a ne idu u skole bas zato, ma molim vas.![]()
nema skoro nigdje na svijetu da nepravde nije bilo. Zidovi su strasno stradali, pa vidi ih danas opet. Stradali su mnogi strasno i u komunizmu, pod nacizmom i fasizmom pa... A gdje su oni, on je u bandi zato sto mu je prarpraprapra brao pamuk i bio rob? I sad to jos ga treba opravdavati? Dugo su to sisali, al mislim da im to vise nece prolaziti.
Tvrditi da trenutno nema rasizma prema crncima i da imaju isti playing field kao bjelci moze samo neko ko stvarno ne zna ili neko ko je rasista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fifteenth_ ... nstitution
Falio si samo stotinu godina.
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#220 Re: crnci
Kriminal prati siromasne sredine, ne crnce, vec siromasne.Umalo popisivac wrote:Pa sto neko rece, nisu mogle ni zene.MyTao wrote:Prvo znas li ti kad je u Americi bio gradjanski rat? Nije to tako davno kao sto mislis... drugo, prije samo 50-60 godina crnci nisu mogli jesti u istom restoranu kao bjelci, da ne pricamo o skolstvu itd. Prije SAMO 50-60 godina oni nisu imali pravo da glasaju. Nije isto biti bijelac i crnac u Americi. Ne zive oni u ghettu jer vole, vec sto moraju.Umalo popisivac wrote:Jesu, bili su, i sam sam to nekad pisao al vise ne mislim tako. Da je bila nepravda i izrabljivanje je, medjutim to je bilo prije nekoliko generacija. Ma dajte. Eto ovi u bandama su tu, a ne idu u skole bas zato, ma molim vas.![]()
nema skoro nigdje na svijetu da nepravde nije bilo. Zidovi su strasno stradali, pa vidi ih danas opet. Stradali su mnogi strasno i u komunizmu, pod nacizmom i fasizmom pa... A gdje su oni, on je u bandi zato sto mu je prarpraprapra brao pamuk i bio rob? I sad to jos ga treba opravdavati? Dugo su to sisali, al mislim da im to vise nece prolaziti.
Tvrditi da trenutno nema rasizma prema crncima i da imaju isti playing field kao bjelci moze samo neko ko stvarno ne zna ili neko ko je rasista.![]()
i opet. Ja nigdje nisam rekao da nema rasizma prema crncima, vec sam samo rekao da, pod a. da u imenu crnci ne vidim nista sporno, pod b. odgovorio sam na post forumasa koji tvrdi da oni danas dominiraju u svemu. Ako je istina da oni dominiraju tako kako kaze onda neka bude i ja se povlacim.
Ali isto tako se slazem da postoji i jos veci rasizam prema bijelcima, al to se ne uzima kao rasizam vec kao nesto normalno. Oni sebe danas getoiziraju, sami sebe. Prije sveg iz razloga sto gdje god da oni vecinski zive ti kvartovi su izuzetno opasni i samo oni koji moraju tamo idu ili ostaju.
A to za rijec crnac, ne vidim nista lose tu.
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#221 Re: crnci
Izvor ove informacije?MyTao wrote:Prije SAMO 50-60 godina oni nisu imali pravo da glasaju.
-
Stargate Punk
- Posts: 206
- Joined: 06/03/2014 19:54
#222 Re: crnci
Inače tek reda radi danas je opće prihvaćeno da rasa nema nego da smo svi dio rase zvane "Homo Sapiens Sapiens" dok su neandertalci i neki drugi u stvari druge rase.It_is_a_Leclerc wrote:Niste upratili moj prvi post. Ja sam protiv termina - crnci, jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je - pripadnik crne, bijele, žute rase.
Što se tiče samih crnaca mogao bih o njima svašta reći ali nisu vrijedni mog vremena. Imaju u Americi sve uvjete da uspiju u čemu god požele ali neće ništa nego kriminal i socijalu.
- Sezam
- Posts: 3412
- Joined: 03/08/2006 20:30
#223 Re: crnci
Dakle, crnci u Americi, Bosnjaci u Sveckoj, ista stvarStargate Punk wrote:Inače tek reda radi danas je opće prihvaćeno da rasa nema nego da smo svi dio rase zvane "Homo Sapiens Sapiens" dok su neandertalci i neki drugi u stvari druge rase.It_is_a_Leclerc wrote:Niste upratili moj prvi post. Ja sam protiv termina - crnci, jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je - pripadnik crne, bijele, žute rase.
Što se tiče samih crnaca mogao bih o njima svašta reći ali nisu vrijedni mog vremena. Imaju u Americi sve uvjete da uspiju u čemu god požele ali neće ništa nego kriminal i socijalu.
- Sezam
- Posts: 3412
- Joined: 03/08/2006 20:30
#224 Re: crnci
Sto se muzike tice, dzez, bluz, rock and roll, manje vise sva muzika u zadnjih 100 godina nosi u sebi crnacke korijene.
- Sezam
- Posts: 3412
- Joined: 03/08/2006 20:30
#225 Re: crnci
No smatras da je Hitler bio bolji lik od Gandija, barem prema dosadasnjem toku diskusije.Cherry-Cherry wrote:Ne smatram da je nemoguće.cyprus wrote:Naravno da jeste... A ne odgovori ti na moje pređašnje pitanje: da li smatraš da je nemoguće naći sebi slične među pripadnicima druge rase?Cherry-Cherry wrote:Nego, je li rasizam kada neko vrijeđa bijelce?
