Jugonostalgija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65945
Joined: 03/08/2010 19:04

#201 Re: Jugonostalgija...

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


nego?
Sto Amerikanci slave nezavisnost od Engleske, kada se to zbilo u 18 stoljecu?

Svi koji se toga sjecaju su odavno pod zemljom.


praznik im valjda
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#202 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote:

praznik im valjda
Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65945
Joined: 03/08/2010 19:04

#203 Re: Jugonostalgija...

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

praznik im valjda
Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.

hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#204 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Nema to veze sa idejom koja se slavi. Antifasizam i bratsvo jugoslovenskih naroda su ideje koje su istovjetne sa postojanjem drzave Jugoslavije, ali ne i identicne.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#205 Re: Jugonostalgija...

Post by jefferson »

kakavdanakneiskustvu wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

praznik im valjda
Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.

hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Ideja Jugoslavije nije bila krv, genocid i slicno.
Ko poistovjecuje to taj veze nema.
Ideja je bila toliko dobra da neki se kriju iz anje pa su pocinili genocid jerbo se neko odlucio odvojiti, a neki konstantno pljuju po njoj jer znaju da je bolja od njihove ideje (citaj HR, BH nacionalisti ni nemaju ideju).
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65945
Joined: 03/08/2010 19:04

#206 Re: Jugonostalgija...

Post by kakavdanakneiskustvu »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Nema to veze sa idejom koja se slavi. Antifasizam i bratsvo jugoslovenskih naroda su ideje koje su istovjetne sa postojanjem drzave Jugoslavije, ali ne i identicne.


ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65945
Joined: 03/08/2010 19:04

#207 Re: Jugonostalgija...

Post by kakavdanakneiskustvu »

jefferson wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
_BataZiv_0809 wrote:

praznik im valjda
Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.

hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Ideja Jugoslavije nije bila krv, genocid i slicno.
Ko poistovjecuje to taj veze nema.
Ideja je bila toliko dobra da neki se kriju iz anje pa su pocinili genocid jerbo se neko odlucio odvojiti, a neki konstantno pljuju po njoj jer znaju da je bolja od njihove ideje (citaj HR, BH nacionalisti ni nemaju ideju).[/quote]


:thumbup: :thumbup: slazem se
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#208 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

kakavdanakneiskustvu wrote:


ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
Parole i drzavne ideologije je nestalo, to se slazem.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#209 Re: Jugonostalgija...

Post by ljevoruki »

Ali Kemal wrote:Dalje, ugled u svijetu, koliko se sjecam jedino je viza trebala u Evropi za Grcku, zbog opstepoznatog problema sa Makedoncima, u ostale zemlje si isao bez ikakvih problema, kao sto je bilo potpuno jednostavno dobiti pasos, koji se nije mijenjao svake godine :lol:
Sva ta prica pada u vodu nakon rata I nacina na koji se ta ista Jugoslavija raspala.
Jedan SSSR se raspade bez metka, Cesi I Slovaci spustili jednu, digli dvije zastave, zalili sampanjcem I kud koji.
Kod nas krvi do koljena, zemlja od ugleda to nikad sebi ne bi dozvolila.
Kakav je sad ugled te zemlje, svih naroda I drzava nastalih od Jugoslavije?
Isti narodi, ista teritorija, tek 20 god. kasnije I svi bjeze od nas k'o od kuge.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#210 Re: Jugonostalgija...

Post by jefferson »

_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
Parole i drzavne ideologije je nestalo, to se slazem.
Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
User avatar
Tigar1
Posts: 459
Joined: 24/10/2012 17:38

#211 Re: Jugonostalgija...

Post by Tigar1 »

Možda nemam pravo da pričam o Jugi jer sam '82-o godište ali moram iznijeti par činjenica:

Dedo - otac od mame, bio u domobranima pa prešao u partizane krajem 1942-e godine, rodom iz jednog malog mjesta gdje su većina bili Srbi i Hrvati a Muslimani-Bošnjaci oštra manjina. Nekad 1945-e godine zarobljavao četnike i predavao ih tamošnjoj komandi uredno sa bradama i kokardama... nekad poslije rata u tim pojedinim ''zarobljenicima'' prepoznavao općinske funkcionere i likove ''slijepo'' odane partiji, perjanice socijalizma uredno ošišane i obrijane, a on nije mogao dobiti boračku penziju jer je prvo bio u domobranima. Sa jednim od njih (dotični išao ulicom i psovao ezan koji je dopirao sa džamije a ovaj bio pijan), se posvađao pa došlo i do šaketanja i u žaru mu opsuje ''komunistički brk'' :lol:

Na sudu sudija tri puta ponovio pitanje ''Jeste li druže Islame opsovali komunistički brk''? On ponovio ''Nisam!'' i treći put kaže ''Jesam i sad mu ga j.e.bem druže sudija!'' - Godina zatvora, kasnije se propio i vokri mu bilo što nije mogao penziju da dobije.

Dedo - otac od oca, bio u partizanima, ranjen, mrtvi komunjara, do kad mu eksproprijacijom nije uzeta zemlja od skoro 40ha, (sada bi vrijedila basnoslovno) , bilo je ili uzmi što ti nude ili Goli... u stanici ga prebijali na mrtvo ime što je uvijek govorio kako je učinjena nepravda njemu i još pojedinim komšijama pa ga neko ''uredno'' prijavi. U našem gradu po popisu živjelo preko 20.000 Muslimana, 18.000 Hrvata, te oko 7.000 Srba, namjenska industrija 160 rukovodećih ljudi - tehničkih direktora, poslovođa i inih od tih 145 Srba...

Bratstvo i jedinstvo al' u k.arini
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#212 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

jefferson wrote: Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
Pa to jeste tacno.

Ja bih samo dodao da je samoupravljanje jedan od najvecih stepena demokratije, samo nas covjek nije to shvatio na pravi nacin. Zloupotreba i pronevjera su bili vazniji od opceg dobra.

Stoga, na ovim prostorima, stega je najbolji obrazac.
User avatar
dale cooper
Posts: 31350
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#213 Re: Jugonostalgija...

Post by dale cooper »

jefferson wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:


ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
Parole i drzavne ideologije je nestalo, to se slazem.
Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
I ja sa starim dođem u priči na ovu temu. I on slično misli. Da je počeo demokratizaciju društva i raspisao
slobodne izbore dok je bio na vrhuncu moći, moguće da bi se spriječilo ovoliko bujanje nacionalizma.
Osim toga vjerovatno bi zbog popularnosti i povjerenja koje je imao u narodu hladno uzeo izbore + bi
zapušio usta i nacionalistima i kritikama sa zapada. Ali jebaji ga to je u domenu šta bi bilo kad bi bilo.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#214 Re: Jugonostalgija...

Post by hAZNADAR »

jefferson wrote: Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
Mozemo unedogled pricati o bivsem sistemu, Titu, sta je trebalo,... ali to nije tema.

Bilo je sto je bilo i desilo se sto se desilo - vratiti se ne moze.

Pitanje je dali je jugonostalgija tek sjecanje ili inspiracija za pokoje druzenje, okupljanje,....

Ili je atavizam proslog sistema doboko u svijesti ljudi - balast takoreci?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#215 Re: Jugonostalgija...

Post by hAZNADAR »

Podsjecam - tema nije jeli bilo bolje ili gore prije -

vec jugonostalgija danas i kako se ocituje, koliko je pozitivna ili stetna.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#216 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote: Mozemo unedogled pricati o bivsem sistemu, Titu, sta je trebalo,... ali to nije tema.

Bilo je sto je bilo i desilo se sto se desilo - vratiti se ne moze.

Pitanje je dali je jugonostalgija tek sjecanje ili inspiracija za pokoje druzenje, okupljanje,....

Ili je atavizam proslog sistema doboko u svijesti ljudi - balast takoreci?
Sve nabrojano i nista od nabrojanog. To je sad jedan sistem vrijednosti, ideologija kao i svaka druga, koja okuplja istomisljenike. Koliko im moze pomoci ili odmoci u zivotu? Relativno je.
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#217 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

ljevoruki wrote:Jedan SSSR se raspade bez metka
Jest al u kurcu! Pridnjestrovlje, Tadžikistan i Nagorno Karabah se baš nisu mirno razišli....
Tigar1 wrote:U našem gradu po popisu živjelo preko 20.000 Muslimana, 18.000 Hrvata, te oko 7.000 Srba, namjenska industrija 160 rukovodećih ljudi - tehničkih direktora, poslovođa i inih od tih 145 Srba...
Ko je kriv Bošnji što se nije školovao za inžinjera i sl :roll: kakav ti je to argument? Kriv sistem što su ovi bili obrazovaniji? I druga stvar, namjenske industrije su zapošljavale inžinjere i stručnjake od svuda, privlačeći ih stanovima i dobrom platom, a ne po nacionalnom ključu. Oficiri su druga priča.
User avatar
dale cooper
Posts: 31350
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#218 Re: Jugonostalgija...

Post by dale cooper »

Jugoslavija je stvar prošlosti, toga smo svi svjesni. A nostalgija nikoga nije ubila, osim ako se permanentno živi
u tom stanju. Što se naravno isto tako ne može reći za bilo koga od nas.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#219 Re: Jugonostalgija...

Post by jefferson »

hAZNADAR wrote:
jefferson wrote: Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
Mozemo unedogled pricati o bivsem sistemu, Titu, sta je trebalo,... ali to nije tema.

Bilo je sto je bilo i desilo se sto se desilo - vratiti se ne moze.

Pitanje je dali je jugonostalgija tek sjecanje ili inspiracija za pokoje druzenje, okupljanje,....

Ili je atavizam proslog sistema doboko u svijesti ljudi - balast takoreci?
Naravno da nije.
Jugonostalgija postoji samoz ato sto ej bio sistem i bilo je vise pravde.
Da je danas BiH ono sto je Estonija, pitanje je ko bi spominjao Jugoslaviju, ako ikako.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#220 Re: Jugonostalgija...

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:46, edited 1 time in total.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#221 Re: Jugonostalgija...

Post by Ali Kemal »

ljevoruki wrote:
Ali Kemal wrote:Dalje, ugled u svijetu, koliko se sjecam jedino je viza trebala u Evropi za Grcku, zbog opstepoznatog problema sa Makedoncima, u ostale zemlje si isao bez ikakvih problema, kao sto je bilo potpuno jednostavno dobiti pasos, koji se nije mijenjao svake godine :lol:
Sva ta prica pada u vodu nakon rata I nacina na koji se ta ista Jugoslavija raspala.
Jedan SSSR se raspade bez metka, Cesi I Slovaci spustili jednu, digli dvije zastave, zalili sampanjcem I kud koji.
Kod nas krvi do koljena, zemlja od ugleda to nikad sebi ne bi dozvolila.
Kakav je sad ugled te zemlje, svih naroda I drzava nastalih od Jugoslavije?
Isti narodi, ista teritorija, tek 20 god. kasnije I svi bjeze od nas k'o od kuge.
Vidi se da ne razumijes o cemu ja govorim, povrsni zakljucci, informacije sa fejsbuka, divljih portala i slicno.
Cesi i Slovaci nisu nikada ratovali, granice su precizne, nikakvog medjusobno loseg naslijedja, a tu je i najvaznija stvar, ista religija. Pored toga ne mislim da je to bio pametan potez, Slovaci zbog toga objektivno zive losije i imaju nizi standard, sto je i normalno.
Za razliku od Slovaka i Ceha, nasi narodi su se i prije klali i ubijali, tri razlicite religije, borba za teritorije, unazadjeni pet vijekova pod Turcima, strahovito stradali u svjetskim ratovima i sta sve ne jos.
E poslije svega toga se uspijelo to sve prevazici cisto civilizacijskim napretkom, nista drugo.
Npr civilizacijski napredak je da ako je neko druge religije da ne treba da se koljes sa njim, nego da zivite kao svugdje u civiliziranom svijetu sto se zivi.
Padom bivseg sistema, palo je i to civilizacijsko dosegnuce, jer se vlast bazirala iskljucivo na vjersko-nacionalnoj osnovi, sa ogromnim uticajem klerikalizma, jedna totalno nazadna drustvena logika je isplivala u prvi plan. Kada imas takav sistem, destrukcija je jedino moguci rezultat.
Dakle reci da Jugoslavije nije valjala, a ne shvatati da je sva nesreca dosla okretanjem ledja toj jedinoj do sada civilizacijskoj ideju na Balkanu je znak dubokog neznanja i jos ocajnije situacije.

hAZNADAR wrote:Zahvaljujuci jugonostlgiji koja je ubjedljivo najveca kod Bosnjaka se desava sljedece:
- jedini jos raspravljamo o tome kako se zovemo i tjeramo inete i principe oko toga,
- jedini smo sto gusimo sopstveni nacionalni identitet i prozivamo ga zaostalim a isto to priznajemo i postjemo kod svih ostalih,
- jedini prizivamo drzavu da nam stvori posao ili da malo sadake inace rusimo institucije, palimo imovinu za koju mislimo da nije nasa,
- jedini prizivamo vlast stranaca i protektorat jer lakse podnosimo tudjina na vlasti negoli sopstvene,
- jedini cemo iz zavisti svome uspjesnom prije podapeti stupicu negoli nu priznati uspjeh,
- jedini smo ili ubjedljivo prvi u pljuvanju svoje zemlje, kuknjavi kako je ovdje najgore, i koji demonstrativno napustamo zemlju,
Samo kako zakljuci da je tu krivac jugonostalgija da mi je znati :mastakazes:
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#222 Re: Jugonostalgija...

Post by Ali Kemal »

jefferson wrote:Jugonostalgija postoji samoz ato sto ej bio sistem i bilo je vise pravde.
Da je danas BiH ono sto je Estonija, pitanje je ko bi spominjao Jugoslaviju, ako ikako.
Logicno :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 31350
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#223 Re: Jugonostalgija...

Post by dale cooper »

Vezujući se donekle na cyberneticov post, zadnjih par godina sve više postajem svjestan bolne činjenice
da je i izvorna ideja Bosne i Hercegovine, jedinstvene, multietničke i multinacionalne zemlje,
onakvu kakvu je većina ljudi zamišljala da će biti kada su izašli i glasali na referendumu za nezavisnost...mrtva. :sad:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#224 Re: Jugonostalgija...

Post by jefferson »

Cybernetic wrote:Veliki broj ljudi koji se sami smatraju jugonostalgicarima ili su kao takvi prepoznati od drugih, nikada nisu shvatili dalekovidnost jugoslavenske ideje. Njihove licne ideje su cak radikalno suprotne onome sto je Jugoslavija bila i trebala postati. Ti ljudi su cesto teski nacionalisti, rasisti, homofobi. Recimo srpska varijanta ovakvih nostalgicara izgleda ovako: Pljuni i zapjevaj Jugoslavijo, Druze Tito mi ti se kunemo, zivjelo bratstvo i jedinstvo... sve dok krene prica o tome kako su Slovenci i Hrvati glavni krivci za raspad SFRJ, kako je u sve to umijesan Vatikan itd.
Na drugoj strani "jugonostalgicara" mozemo naci osobe koje na skupove SUBNOR-a nose zastave Armije BiH i generalno isticu bosanski nacionalizam, valjda misleci da se taj razlikuje od "seljackog" bosnjackog. Na toj "bosanskoj" strani opet imamo ljude koji u kancelariji drze sliku ili bistu Tita dok istovremeno hvale ustasu Blaza Kraljevica.

Druga Jugoslavija je u glavama svojih tvoraca trebala prevazici kontradikcije koje su iza sebe ostavile strane imperijalne sile. To je ona dijalekticna ideja teza+antiteza=sinteza. BiH je u toj ideji imala posebno mjesto. Nigdje te kontradikcije nisu bile izrazenije kao u njoj. Komunisti su gajili nadu da ce BiH sa vremenom izrasti u posebnu naciju, da ce etnovjerske podjele nestati, kada za to budu stvoreni povoljni uslovi, i da ce na kraju i ta bh. posebnost zajedno sa drugima nestati u jugoslavenstvu. Odstupanjem od te ideje su se narodi BiH na kraju odrekli i BiH.
To ej ono sto prica Nele u ovoj emisiji na Al jazeeri.
Ono Jugosloven, bratstvo i ejdinstvo, a kada se dodje do teskih stavri onda je: ja sam upravu 100%, Srbi su patili, BiH s eodlucila odvojiti.
To je ono: Vi ste se odvojili, i jbg, mi "morali" ubiti 100,000 ljudi.
To je kao kada challenger kaze na moj post da je u Rusiji za 20g poginulo 362 novinara, da prebijaju novinare na smrt itd: pa amerika je osnovala Al Qaidu. Znaci ruski argument je: Amerikanci su osnovali AQ pa smo morali ubiti 362 nasa novinara. Veze s vezom nema.
Srbi iz Srbije su se tu postavili kao fol najveci jugosloveni, kao branecu Jugoslaviju ne shvatajuci da su oni htjeli samo odbraniti ideju fizickog suvereniteta Jugoslavije, uz njihovu maksimalnu dominaciju.
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#225 Re: Jugonostalgija...

Post by radostan dan »

ovdje jebe lud zbunjenog...
ovi što pucaju pluseve yugi pričaju o faktima bez emocija, a ovi što lupaju minuse optužuju prve za emocije, a ni jednog fakta ne iznose u prilog tvrdnji da je sad bolje nego prije.
Post Reply