_BataZiv_0809 wrote:Sto Amerikanci slave nezavisnost od Engleske, kada se to zbilo u 18 stoljecu?kakavdanakneiskustvu wrote:
nego?
Svi koji se toga sjecaju su odavno pod zemljom.
praznik im valjda
_BataZiv_0809 wrote:Sto Amerikanci slave nezavisnost od Engleske, kada se to zbilo u 18 stoljecu?kakavdanakneiskustvu wrote:
nego?
Svi koji se toga sjecaju su odavno pod zemljom.
Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.kakavdanakneiskustvu wrote:
praznik im valjda
_BataZiv_0809 wrote:Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.kakavdanakneiskustvu wrote:
praznik im valjda
Nema to veze sa idejom koja se slavi. Antifasizam i bratsvo jugoslovenskih naroda su ideje koje su istovjetne sa postojanjem drzave Jugoslavije, ali ne i identicne.kakavdanakneiskustvu wrote:
hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Ideja Jugoslavije nije bila krv, genocid i slicno.kakavdanakneiskustvu wrote:_BataZiv_0809 wrote:Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom.kakavdanakneiskustvu wrote:
praznik im valjda
hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
_BataZiv_0809 wrote:Nema to veze sa idejom koja se slavi. Antifasizam i bratsvo jugoslovenskih naroda su ideje koje su istovjetne sa postojanjem drzave Jugoslavije, ali ne i identicne.kakavdanakneiskustvu wrote:
hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Ideja Jugoslavije nije bila krv, genocid i slicno.jefferson wrote:kakavdanakneiskustvu wrote:Praznik jer slavi tekovine jedne ideje i borbe za koju su ljudi bili spremni zivot dati. Isto je i sa Jugoslavijom._BataZiv_0809 wrote:
praznik im valjda
hm,jugoslavija se raspala u krvi,genocidu,ratu,postoji razlika
Parole i drzavne ideologije je nestalo, to se slazem.kakavdanakneiskustvu wrote:
ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
Sva ta prica pada u vodu nakon rata I nacina na koji se ta ista Jugoslavija raspala.Ali Kemal wrote:Dalje, ugled u svijetu, koliko se sjecam jedino je viza trebala u Evropi za Grcku, zbog opstepoznatog problema sa Makedoncima, u ostale zemlje si isao bez ikakvih problema, kao sto je bilo potpuno jednostavno dobiti pasos, koji se nije mijenjao svake godine
Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv._BataZiv_0809 wrote:Parole i drzavne ideologije je nestalo, to se slazem.kakavdanakneiskustvu wrote:
ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
Pa to jeste tacno.jefferson wrote: Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
I ja sa starim dođem u priči na ovu temu. I on slično misli. Da je počeo demokratizaciju društva i raspisaojefferson wrote:Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv._BataZiv_0809 wrote:Parole i drzavne ideologije je nestalo, to se slazem.kakavdanakneiskustvu wrote:
ma sve ok,ali tog bratstva nestade,krvavo
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
Mozemo unedogled pricati o bivsem sistemu, Titu, sta je trebalo,... ali to nije tema.jefferson wrote: Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
Sve nabrojano i nista od nabrojanog. To je sad jedan sistem vrijednosti, ideologija kao i svaka druga, koja okuplja istomisljenike. Koliko im moze pomoci ili odmoci u zivotu? Relativno je.hAZNADAR wrote: Mozemo unedogled pricati o bivsem sistemu, Titu, sta je trebalo,... ali to nije tema.
Bilo je sto je bilo i desilo se sto se desilo - vratiti se ne moze.
Pitanje je dali je jugonostalgija tek sjecanje ili inspiracija za pokoje druzenje, okupljanje,....
Ili je atavizam proslog sistema doboko u svijesti ljudi - balast takoreci?
Jest al u kurcu! Pridnjestrovlje, Tadžikistan i Nagorno Karabah se baš nisu mirno razišli....ljevoruki wrote:Jedan SSSR se raspade bez metka
Ko je kriv Bošnji što se nije školovao za inžinjera i slTigar1 wrote:U našem gradu po popisu živjelo preko 20.000 Muslimana, 18.000 Hrvata, te oko 7.000 Srba, namjenska industrija 160 rukovodećih ljudi - tehničkih direktora, poslovođa i inih od tih 145 Srba...
Naravno da nije.hAZNADAR wrote:Mozemo unedogled pricati o bivsem sistemu, Titu, sta je trebalo,... ali to nije tema.jefferson wrote: Nestalo je Tita kao ujedinjujuceg faktora i simbola borbe. To njemu najvise zamjeram, sto kada se rastao sa Staljinom nije postepeno uvodio reforme koje bi dovele do demokratskog sistema jos dok je on bio ziv.
Da je strani kapital usao na velika vrata mozda bi to sprijecilo krvoprolice pa u njagorem slucaju se mirno razisli.
Onog trenutka kada je on umro, titici su odmah izvirili iz rupa i namirisali krv, tj vlast.
Drugo, ljudi su zaboravili teska vremena i sta je bilo potrebno da se izgradi drzava. Previse smo se uljuljali, a danas, danas ove generacije tipa Sara Fina i slicno kontaju da je to sve neko donio u BiH a ne da se iz ratarske zemlje napravila industrijska.
Danas kutiju sibica ne mogu napraviti sopstvenim snagama.
Bilo je sto je bilo i desilo se sto se desilo - vratiti se ne moze.
Pitanje je dali je jugonostalgija tek sjecanje ili inspiracija za pokoje druzenje, okupljanje,....
Ili je atavizam proslog sistema doboko u svijesti ljudi - balast takoreci?
Vidi se da ne razumijes o cemu ja govorim, povrsni zakljucci, informacije sa fejsbuka, divljih portala i slicno.ljevoruki wrote:Sva ta prica pada u vodu nakon rata I nacina na koji se ta ista Jugoslavija raspala.Ali Kemal wrote:Dalje, ugled u svijetu, koliko se sjecam jedino je viza trebala u Evropi za Grcku, zbog opstepoznatog problema sa Makedoncima, u ostale zemlje si isao bez ikakvih problema, kao sto je bilo potpuno jednostavno dobiti pasos, koji se nije mijenjao svake godine
Jedan SSSR se raspade bez metka, Cesi I Slovaci spustili jednu, digli dvije zastave, zalili sampanjcem I kud koji.
Kod nas krvi do koljena, zemlja od ugleda to nikad sebi ne bi dozvolila.
Kakav je sad ugled te zemlje, svih naroda I drzava nastalih od Jugoslavije?
Isti narodi, ista teritorija, tek 20 god. kasnije I svi bjeze od nas k'o od kuge.
Samo kako zakljuci da je tu krivac jugonostalgija da mi je znatihAZNADAR wrote:Zahvaljujuci jugonostlgiji koja je ubjedljivo najveca kod Bosnjaka se desava sljedece:
- jedini jos raspravljamo o tome kako se zovemo i tjeramo inete i principe oko toga,
- jedini smo sto gusimo sopstveni nacionalni identitet i prozivamo ga zaostalim a isto to priznajemo i postjemo kod svih ostalih,
- jedini prizivamo drzavu da nam stvori posao ili da malo sadake inace rusimo institucije, palimo imovinu za koju mislimo da nije nasa,
- jedini prizivamo vlast stranaca i protektorat jer lakse podnosimo tudjina na vlasti negoli sopstvene,
- jedini cemo iz zavisti svome uspjesnom prije podapeti stupicu negoli nu priznati uspjeh,
- jedini smo ili ubjedljivo prvi u pljuvanju svoje zemlje, kuknjavi kako je ovdje najgore, i koji demonstrativno napustamo zemlju,
Logicnojefferson wrote:Jugonostalgija postoji samoz ato sto ej bio sistem i bilo je vise pravde.
Da je danas BiH ono sto je Estonija, pitanje je ko bi spominjao Jugoslaviju, ako ikako.
To ej ono sto prica Nele u ovoj emisiji na Al jazeeri.Cybernetic wrote:Veliki broj ljudi koji se sami smatraju jugonostalgicarima ili su kao takvi prepoznati od drugih, nikada nisu shvatili dalekovidnost jugoslavenske ideje. Njihove licne ideje su cak radikalno suprotne onome sto je Jugoslavija bila i trebala postati. Ti ljudi su cesto teski nacionalisti, rasisti, homofobi. Recimo srpska varijanta ovakvih nostalgicara izgleda ovako: Pljuni i zapjevaj Jugoslavijo, Druze Tito mi ti se kunemo, zivjelo bratstvo i jedinstvo... sve dok krene prica o tome kako su Slovenci i Hrvati glavni krivci za raspad SFRJ, kako je u sve to umijesan Vatikan itd.
Na drugoj strani "jugonostalgicara" mozemo naci osobe koje na skupove SUBNOR-a nose zastave Armije BiH i generalno isticu bosanski nacionalizam, valjda misleci da se taj razlikuje od "seljackog" bosnjackog. Na toj "bosanskoj" strani opet imamo ljude koji u kancelariji drze sliku ili bistu Tita dok istovremeno hvale ustasu Blaza Kraljevica.
Druga Jugoslavija je u glavama svojih tvoraca trebala prevazici kontradikcije koje su iza sebe ostavile strane imperijalne sile. To je ona dijalekticna ideja teza+antiteza=sinteza. BiH je u toj ideji imala posebno mjesto. Nigdje te kontradikcije nisu bile izrazenije kao u njoj. Komunisti su gajili nadu da ce BiH sa vremenom izrasti u posebnu naciju, da ce etnovjerske podjele nestati, kada za to budu stvoreni povoljni uslovi, i da ce na kraju i ta bh. posebnost zajedno sa drugima nestati u jugoslavenstvu. Odstupanjem od te ideje su se narodi BiH na kraju odrekli i BiH.