IRAN

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19951 Re: IRAN

Post by Maraschino »

Je li nam Iran neprijatelj, nije. Je li nam dosta pomogao kada je trebalo, jeste.
Kada je doslo vrijeme da se neko drugi pobrine o nama i sam predsjednik Alija se fino zahvalio na pomoci i da ce oni ostati nasi prijatelji ali da ovaj prosto pripada nekom drugom.

Rat Iran-USA nije dobar iz vise razloga(kao i svaki rat).
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#19952 Re: IRAN

Post by Kikibombona »

muhafuca wrote:
Kikibombona wrote:
Imaju primjer Japana i Juzne Koreje. A imaju i Njemacke. Kanade i Australije.

Mnoge zemlje su profitirale radi dobrih dogovora sa Amerikom.

Ali ako hoces rakete, naljutit ces Ameriku. Oni su glavni i ne zele da iko ugrozava njihovu poziciju glavnog.

To je kao da imas dva dilera u gradu. Jednog glavnog i jednog sitnog koji se probija. Ovaj sitni zeli uzeti dio profita glavnog, zeli ga potisnuti na razne nacine. Tu je sukob neminovan.

Mislim da poredjenje ne moze biti bolje.
Dakle imas primjere zemalja kojima razvoj unutrasnju i vanjsku politiku diktira Amerika.


Japan po usima opalili sa Plaza Accordom - baze ustolicili vode im vanjsku politiku - vise nezavisnosti imaju Hawaji.

Juzna Koreja ne smije sa sjevernom kako treba ni za stol sjesti dok ne pita Ameriku smije li.

Njemacka i dan danas baze Ameriske drzi - ne znaju ni sami zasto - malo se poceli otimati ispod Americke sape

sa Evropskom unijom i vidjecemo na sta ce izaci.

Kanada i Australija smjesno pricati. Mada Kanada se malo kao i pokusavati otimati - Australija skoci prije nego Amerika i kaze "skoci"

Plus u skoro sve zemlje koje si nabrojao se strateski investiralo u hladnom ratu dok su Americi trebale kao za hljba


Svabija - bila bedem prema Varsavskom paktu - znas da je Berlin bio podjeljen i to nadam se.

Koreja i Japan podignuti da se Kina kontrolise

Ima li neka zemlja da ju je Amerika podigla a da im nije kratkorocno ili dugorocno strateski trebala?

Kad su Ameri tako dobri sto nisu malo Afriku na noge podigli?

Ima li su i vremena i sredstava - al im Afrika ni za sta osim za pljackanje resursa nije ni trebala.

Eh tako i im i Iran treba za ulazak u Centralnu Aziju - kad vec kroz Afghanistan nisu uspjeli proguliti.

I sad bi se trebao Iran nagnuti mali i rasiriti pa ce im Amerika koji dollar nabacit jel ?

Eh moj Kiki
Sta mislis da li bi se Svebe, Japanci, Juzni Koreanci, Kanadjani i Australci mijenjali sa Irancima?

Toliko je glupo da te uopste moram pitati, ali ne ostavljas izbora. :roll: Ja bih sada potpisao da Amerikanc dodje i napravi 10 baza ako ce mi to povecati platu.

Japan i Njemacka su morali pristati na ponizavajuci dogovor. I opet su se strahovito razvili uz pomoc Amerike. Pogledaj na sta je licila Zapadna a na sta Istocna Njemacka. Istocni Nijemci se ni danas nisu oporavili od Rusa. Trebat ce im jos 100 godina da dodju sebi. A sta tek reci za Sjevernu i Juznu Koreju?

Iran moze postici puno bolji dogovor od Japana. Japanci su potpisivali dok je Amerikanac drzao pistolj prislonjen na celu. Iranu bi bilo bolje da se ne dovodi u takvu situaciju. Moze izvuci puno bolje od toga.

...

I opet jedini ja zagovaram dogovor. Vi navijate da se Iran kurci do maksimuma dok Amerikancima ne prelije casa.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#19953 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Bobi wrote:Haj sto su im oborili taj dron nego su ih OSRAMOTILI ko najvece levate :mrgreen: ...trulo je nešto u Pentagonu...leže, žderu, dobre plate...treba ih Tramp sve rastjerat :mrgreen:
Prosječna planetarna ovca ne zna ništa, pa Iran potcjenjuje a USA precjenjuje.

Inače, što se tiče Trumpa, dok god ne pokrene rat pokazuje da je jak, jer se snaga znatno više pokazuje u uzdržanju od upotrebe sile a nego u njenoj upotrebi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50669
Joined: 29/12/2005 01:20

#19954 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

muhafuca wrote: Ima amerika prijatelja i u Centralnoj i Srednjoj i Juznoj americi i u Africi.

Pa nijedna nije kao gore pomenute - ima ih i koje jedva koru hljeba namaknu.

I Egipat i Pakistan i Haiti i Argentina (itd) su prijatelji Amerike uvijek bili - pa nisu ni Koreja ni Njemacka - sta sad?
:shock:

Ovo zglave nije tacno. Svaka od ovih zemalja je imala duge periode ljevicarske vlade od 1945 do danas u kom nikako nisu bili prijatelji, kamoli saveznici SAD. Na Haitiju je cak Amerika imala vojne intervencije. Argentina je ratovala sa UK, imala razne ljevicarske predsjenike. Egipat, zar se ne sjecas Nassera i Nesvrstanih? Pakistan krcat najgorim antiamerickim fanaticima. Cuj prijatelji Amerike. :-)

muhafuca wrote: Sve su zemlje na strateskim pozicijama bile u toku hladnog rata i strateski su pdignute kao bedemi prema Sovjetskom savezu i prema Kini.

Nije se zalilo ni para ni kapitala - neuspjeh nije bio opcija.

Sve ostale zemlje - prijatelji Amerike su ostali jad i bjeda kao sto su uvijek bili.

Bio je i Iran saveznik amerike pa nije obicnom narodu cvjece cvjetalo.

Amerika i Britanija kajmak kupili - bace nesto šahu da cuva narod da se ne pobuni

i to je to.

Ima Iran iskustva u prijateljevanju sa Amerikom.
Sve ove zemlje su manje-vise strateskog znacaja, ukljucujuci naravno i Iran. Ne razumijem kakav je to argument? Pa naravno da ce Amerika traziti strateske partnere.

Sto se tice Irana, sah je otisao prije 40 godina. Imal sta novo ili samo prica o istom?

Vijetnam su Amerikanci unistili totalno pa su danas haveri. Iran i dalje ista prica. :oops:
Last edited by jeza u ledja on 21/06/2019 21:23, edited 1 time in total.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19955 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Nas i Rusa...300 miliona... :D

Image
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19956 Re: IRAN

Post by Baki19 »

Zapadni svijet nikome nije pomogao i oni su sirili svoje kolonije i vrsili pljacku prirodnih resursa.Iran se moze ekonomski oporaviti i to za njih nije neki problem. Amerika lagano propada i zamjenjuju je nove super sile a to je Rusija i Kina.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#19957 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Uvjeren sam da bi Bolton cvilio kao pi*kica da ga sahvata Garda. Zato jeste ekstremist, jer je notorna kukavica. Sa druge strane sam uvjeren da bi se Donald držao muški. Pompeo. Imam utisak da bi taj sad zapalio kod ajatolaha da ga ovaj zovne na dobru, egzotičnu večeru.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19958 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Ovaj klovn nije nista postigao ni protiv Madura kamo li protiv Ajatolaha da nesto postigne... :-)

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 38002
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19959 Re: IRAN

Post by Bobi »

Challenger_ wrote:
Bobi wrote:Haj sto su im oborili taj dron nego su ih OSRAMOTILI ko najvece levate :mrgreen: ...trulo je nešto u Pentagonu...leže, žderu, dobre plate...treba ih Tramp sve rastjerat :mrgreen:
Prosječna planetarna ovca ne zna ništa, pa Iran potcjenjuje a USA precjenjuje.

Inače, što se tiče Trumpa, dok god ne pokrene rat pokazuje da je jak, jer se snaga znatno više pokazuje u uzdržanju od upotrebe sile a nego u njenoj upotrebi.
Nije glup a ima veci problem od Irana a to je uhljebljena administracija ...4k mlrd $ za vojsku a vidi sta im se desava :mrgreen:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#19960 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Bobi wrote:Nije glup a ima veci problem od Irana a to je uhljebljena administracija ...4k mlrd $ za vojsku a vidi sta im se desava :mrgreen:
Nije sve u parama. Nije ovo nikakva drama, niti sramota. Samo su bez ljudskih gubitaka saznali da je Iran jači nego su pojedinci mislili.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#19961 Re: IRAN

Post by muhafuca »

Kikibombona wrote:
Sta mislis da li bi se Svebe, Japanci, Juzni Koreanci, Kanadjani i Australci mijenjali sa Irancima?

Toliko je glupo da te uopste moram pitati, ali ne ostavljas izbora. :roll: Ja bih sada potpisao da Amerikanc dodje i napravi 10 baza ako ce mi to povecati platu.

Japan i Njemacka su morali pristati na ponizavajuci dogovor. I opet su se strahovito razvili uz pomoc Amerike. Pogledaj na sta je licila Zapadna a na sta Istocna Njemacka. Istocni Nijemci se ni danas nisu oporavili od Rusa. Trebat ce im jos 100 godina da dodju sebi. A sta tek reci za Sjevernu i Juznu Koreju?

Iran moze postici puno bolji dogovor od Japana. Japanci su potpisivali dok je Amerikanac drzao pistolj prislonjen na celu. Iranu bi bilo bolje da se ne dovodi u takvu situaciju. Moze izvuci puno bolje od toga.

...

I opet jedini ja zagovaram dogovor. Vi navijate da se Iran kurci do maksimuma dok Amerikancima ne prelije casa.
ti nisi bolan sposoban skontati poentu obicnog posta a fora nesto kao predlazes na osnovu nekog navodnog razumjevanja situacije.

Nije bitno da li bi se danas Svabe ili Korejci mjenjali sa Irancima - vec je poenta da Amerika

kad bi Iran kapitulirao i predao se Amerima - Amerika ne bi od njih napravila novu Koreju ili Njemacku

vec novu Saudiju ili novi Egipat ili novi Pakistan ili novu Libiju itd.


Objasnjeno ti je gore sta je bio razlog podizanja Njemacke i Koreje i Japana i Kanade i Australije kao bedema prema Sovjetima i Kinezima tokom hladnog rata

U isto vrijeme stotine zemalja su bile prijatelji Amerike pa ih amerika nije podigla kao Njemacku i Koreju vec je izvlacila resurse (Afrika, Ci J Amerika)

Zasto i njih Amerika nije podigla.

Ti svoju tezu zasnivas na Njemackoj i Japanu (itd) kao da je to pravilo a ne izuzetak - u odnisma USA/druge zemlje

Amerika ce te podici ako mu strateski trebas u nekom trenutku - ako ne trebas bacit ce te kao zadnju krpu.

O cemu uopste pricas ti - pa bili su Amerika i Iran prijatelji - da je Amerika od njih napravila Svicarsku a ne ih koristila kao benzinsku pumpu

ne bi bilo revolucije uopste i ne bi danas Ajatolah bio na vlasti.

Imaju oni iskustva u prijateljevanju sa Amerikom.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19962 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

:thumbup:

Image
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19963 Re: IRAN

Post by Baki19 »

Jeste li primjetili da Izrael suti i da ne daje nikakve izjave. Izrael je okruzen muslimanima i zivot u Izraelu ce za Cioniste biti nesnosljjiv. Iran zasluzuje da postane muslimansko silom jer jedino tako Palestinci se mogu nadati pomoci Irana pa i Turske koju ja volim. Amerikanci sve vise uvidjaju da ne mogu kontrolisati svijet i da je vrijeme da se povuku u okviru svojih granica. Da dodam da se Saudijska monarhija mora svrgnuti i da Mekku i Medinu vode mezheblije koji ce biti otvoreni za sve islamske ucenjake pa i shije.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19964 Re: IRAN

Post by Maraschino »

Baki19 wrote:Zapadni svijet nikome nije pomogao i oni su sirili svoje kolonije i vrsili pljacku prirodnih resursa.Iran se moze ekonomski oporaviti i to za njih nije neki problem. Amerika lagano propada i zamjenjuju je nove super sile a to je Rusija i Kina.
Ovi ce nam donijeti dobro. :roll:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19965 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Iran je zaista dostigao visok nivo u vazdusnoj odbrani i moze srusiti sve letece objekte.

Image
Image
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19966 Re: IRAN

Post by Nadzornik »

Baki19 wrote:Zapadni svijet nikome nije pomogao i oni su sirili svoje kolonije i vrsili pljacku prirodnih resursa.Iran se moze ekonomski oporaviti i to za njih nije neki problem. Amerika lagano propada i zamjenjuju je nove super sile a to je Rusija i Kina.
Danas u Gruziji... :?

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50669
Joined: 29/12/2005 01:20

#19967 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote:Uvjeren sam da bi Bolton cvilio kao pi*kica da ga sahvata Garda. Zato jeste ekstremist, jer je notorna kukavica. Sa druge strane sam uvjeren da bi se Donald držao muški.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#19968 Re: IRAN

Post by Maraschino »

Iran ne treba ni precjenjivati ni potcjenjivati. Amerika ih moze tuci iz daleka da bi im razrusila infrastrukturu ali ce ovi iskoristiti svaku priliku da se nahebu mame i njima i njihovim satelitima.

Nekada u ratu i nije cilj zauzimanje neke teritorije nego unistavanje svega sto te vraca 20-30 god. unazad.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19969 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

oba su pala
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#19970 Re: IRAN

Post by Baki19 »

Maraschino wrote:
Baki19 wrote:Zapadni svijet nikome nije pomogao i oni su sirili svoje kolonije i vrsili pljacku prirodnih resursa.Iran se moze ekonomski oporaviti i to za njih nije neki problem. Amerika lagano propada i zamjenjuju je nove super sile a to je Rusija i Kina.
Ovi ce nam donijeti dobro. :roll:
Naravno jer ako se budemo drzali Turske za BiH nece biti problema. Rusija uvazava Tursku i nekoliko puta je Erdogan rekao da mu je Bosna ostavljena u amanet a Amerika nikada nije pomogla Bosni i nece joj pomoci nikada. Rusija nije kao Srbija i oni imaju svoju politiku koja nije protiv muslimana.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19971 Re: IRAN

Post by japin_mutapi »

kakve su ovo vizije
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#19972 Re: IRAN

Post by muhafuca »

jeza u ledja wrote:Ovo zglave nije tacno. Svaka od ovih zemalja je imala duge periode ljevicarske vlade od 1945 do danas u kom nikako nisu bili prijatelji, kamoli saveznici SAD. Na Haitiju je cak Amerika imala vojne intervencije. Argentina je ratovala sa UK, imala razne ljevicarske predsjenike. Egipat, zar se ne sjecas Nassera i Nesvrstanih? Pakistan krcat najgorim antiamerickim fanaticima. Cuj prijatelji Amerike. :-)
Na Haitiju Americka intervencija bila prva bila oko prvog svjetskog rata - zadnja u devedestim imena "Odrzavanje demokratije" ako se sjecam dobro napamet - vlast je konstantno pro americka - Amerika nikad od njih Njemacku nije napravila - ne bi se narod bunio na vlast da jesu

Argentina - od 50ih (kad su zbacili Perona) je cak sa amerikom ucestvovala u vojnim intervencijama u centralnoj americi kao najbolji prijatelj iz J amerike.

Nije amerika od njih Koreju napravila - veze ni sami nemaju koliko su krahova ekonomije imali.

Egipat - nakon Nasera - od 70ih i Sadata su saveznici Amerike - kad ce postati kao Japan?

Pakistan - je jedan od najvecih saveznika u regionu oduvjek cini mi se - kad ce postat nova Australija - uskoro?







Sve ove zemlje su manje-vise strateskog znacaja, ukljucujuci naravno i Iran. Ne razumijem kakav je to argument? Pa naravno da ce Amerika traziti strateske partnere.

Sto se tice Irana, sah je otisao prije 40 godina. Imal sta novo ili samo prica o istom?

Vijetnam su Amerikanci unistili totalno pa su danas haveri. Iran i dalje ista prica. :oops:
Ne nego su one gore nabrojane zemlje bile zemlje od ogromnog strateskog znacaja u odsudnom vremenu (hladni rat)

To je jedini razlog sto su podignute u bedeme koji jesu.

Iran u ovom momentu to nije - i Amerika nema razloga da ga podize kao bedem vec bi ga koristila kao benzinsku crpku i put ka centralnoj Aziji.

Znaci Iran cak i da svojevoljno kapitulira - ne bi Amerika od njih napravila novu Njemacku ili Japan - vec novi Pakistan ili Egipat.

A citava poenta ovih sto predlazu da bi Iran trebao kapitulirati je da bi amerika od njih napravila Japan ili Koreju.

Jel sad kontas?


Vijetnam je haver sa Amerikom zato sto to Vijetnam hoce biti (svojevoljno) a ne sto mora biti i Vijetnamu Amerika nista ne diktira, Vijetna radi sta hoce. - I Iran bi mozda bio prijatelj sa Amerikom kad bi ih amerika prestala maltretiraati
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#19973 Re: IRAN

Post by pirpa »

Nadzornik wrote::thumbup:

Image
:mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 28417
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19974 Re: IRAN

Post by Sanjarko »

Maraschino wrote:Iran ne treba ni precjenjivati ni potcjenjivati. Amerika ih moze tuci iz daleka da bi im razrusila infrastrukturu ali ce ovi iskoristiti svaku priliku da se nahebu mame i njima i njihovim satelitima.

Nekada u ratu i nije cilj zauzimanje neke teritorije nego unistavanje svega sto te vraca 20-30 god. unazad.
Evo:
Mislite da bi ovaj rat bio konvencionalan. Shija Muslimani bi mozda napali sve Americke baze u regionu. To znaci rat od Egipta do Afganistana, Zapad-Istok i od Kazastana do Sudana, Sjever-Jug. Mozda cak i siri konflikt i rat.
Brojevi su priblizni. Amerika ima 300+ milja populaciju. U 2009 godini je bilo 200 milja Shija Muslimana. Ko zna koliko ih ima sada. Ko zna ko bi se na cijoj strani se svrstao.

Njemacka i Japan kao i Rusija su imali manju populaciju u prethodnim ratovima nasparam Amerike.

Brojevi su prilicno blizu. Ovaj rat bi zapalio cijelu regiju a mozda i sire podrucje.

Ko zna s kim bi sve Amerika ratovala. Ne samo sa Iranom, budite sigurni u to. I koliko je Amerikanaca spremno ginuti za Americke elite. Iranci i drugi u regionu bi jer bi bili napadnuti a ne napadaci.

Mrznja bi bila i postala bi veca.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#19975 Re: IRAN

Post by Challenger_ »

Baki19 wrote:Jeste li primjetili da Izrael suti i da ne daje nikakve izjave.
Pa čuj, imaju svoje Shabbat goye koje vode njihove ratove. Taman posla da se eksponiraju. Neka ginu Džon, Majkl, Hari, ni za šta drugo ih Jehova nije ni dao.
Post Reply