Povorka ponosa u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
piupiu
Posts: 16761
Joined: 05/01/2008 05:08

#1976 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by piupiu »

choxnox wrote:...
Hvala na iscrpnim replikama, odgovoriću nekad kasnije.

U medjuvremenu, ja bih samo dvije stvari rekla:

1. Uprkos svim tim strahovima i 'pošastima', broj ljudi na Zemlji je donedavno rastao eksponencijalno.... nismo pred izumiranjem, osim ako se ne samouništimo na druge načine.

2. Pročitaj zekin post, divan je. :)
Last edited by piupiu on 06/04/2019 14:54, edited 1 time in total.
User avatar
Sara03
Posts: 3366
Joined: 22/02/2017 03:17

#1977 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Sara03 »

insomnia78 wrote:Cekaj ocekujes od zena koje su vjernice da se identificiraju sa necim sto svaka vjera smatra grijehom?
Očekuje se, ako ništa bilo bi lijepo, da barem ne pozivaju na izolaciju. Istovremeno, predstavnice Nahle su izdale lijepo saopćenje u kontekstu ove rasprave (već je neko postavio ovdje).
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1978 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by insomnia78 »

Sara03 wrote:
insomnia78 wrote:Cekaj ocekujes od zena koje su vjernice da se identificiraju sa necim sto svaka vjera smatra grijehom?
Očekuje se, ako ništa bilo bi lijepo, da barem ne pozivaju na izolaciju. Istovremeno, predstavnice Nahle su izdale lijepo saopćenje u kontekstu ove rasprave (već je neko postavio ovdje).
Pa cuj. Zena je politicarka. Kakve se sve gadosti pricaju u evropskom parlamentu i parlamentima evropskih zemalja ovo njeno nije nista neobicno
User avatar
Sara03
Posts: 3366
Joined: 22/02/2017 03:17

#1979 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Sara03 »

insomnia78 wrote:
Sara03 wrote:
insomnia78 wrote:Cekaj ocekujes od zena koje su vjernice da se identificiraju sa necim sto svaka vjera smatra grijehom?
Očekuje se, ako ništa bilo bi lijepo, da barem ne pozivaju na izolaciju. Istovremeno, predstavnice Nahle su izdale lijepo saopćenje u kontekstu ove rasprave (već je neko postavio ovdje).
Pa cuj. Zena je politicarka. Kakve se sve gadosti pricaju u evropskom parlamentu i parlamentima evropskih zemalja ovo njeno nije nista neobicno
Tamo se gadosti adekvatno sankcionišu, ako se ne varam?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1980 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by insomnia78 »

Jes. Zato imas one po Holandiji, Austriji, Francuskoj. Sta Marina sve pise po tviteru
statixx
Posts: 9839
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#1981 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by statixx »

piupiu wrote: 1. Uprkos svim tim strahovima i 'pošastima', broj ljudi na Zemlji je donedavno rastao eksponencijalno.... nismo pred izumiranjem, osim ako se ne samouništimo na druge načine.
Postoje plemena medju Aboridzanima u kojima je homoseksualizam bio institucionaliziran, i opet nisu izumrla zbog toga. Al' eto, covjecantsvo je pred velikom opasnoscu i izazovima. :D
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#1982 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by parameter345 »

Ludzak wrote:
parameter345 wrote:Imaju "muda" organizatori i ovi koji ce izaci.

E cuj povorka ponosa u Sarajevu, gradu primitivizma,seljakluka,korupcije,nacionalizma. Pa ove budale su umislile da su u Svedskoj negdje, u Berlinu, u NY.
Neko im slagao da je to grad multikulturalnosti i liberalnosti. :D

Upravo tako, ahhaahhahahahha
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1983 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Ommadawn »

insomnia78 wrote:Jes. Zato imas one po Holandiji, Austriji, Francuskoj. Sta Marina sve pise po tviteru
I to treba da bude opravdanje za Samrine izjave?
De bolan ne zajebaji.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1984 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by insomnia78 »

Ommadawn wrote:
insomnia78 wrote:Jes. Zato imas one po Holandiji, Austriji, Francuskoj. Sta Marina sve pise po tviteru
I to treba da bude opravdanje za Samrine izjave?
De bolan ne zajebaji.
Ko kaze da je opravdanje? Vi se nadigli ko da to samo aman u Bosni ima
mirza_15
Posts: 11064
Joined: 19/01/2015 09:26

#1985 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by mirza_15 »

Hajmo prvo utvrditi koja su im to prava ugrožena?

Pravo na rad? Evo LGBT može u pravosudne institucije dok se pokrivenim ženama brani.
Pravo na zdravstvenu zaštitu?
Pravo na obrazovanje?
Pravo na organizovanje?
Pravo na slobodu kretanja?
Evo ide i zakon o istospolnim brakovima.

Koje pravo je njima ustvari ugroženo?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1986 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

Pryda wrote:
Ommadawn wrote: Koga su to Švedska, Danska i Norveška opljačkale pa žive ovako dobro?

Ne seksaju se ljudi samo da bi pravili djecu nego iz zadovoljstva.

Da ne pisem historijat osvajanja skandinavskih zemalja u kojem su bili poznati kao krvolocne zvijeri kojima nista nije sveto, izmedju ostalog upadanja u vjerske objekte u kojim su se skrivali civili te masovnih pokolja (jedna od odlika vikinga). Trenutno su clanice NATO pakta koji vrslja po svijetu, glumi nekog policajca i uvodi demokratiju bacajuci bombe. Ne bi Palestinac preselio u Dansku da mu nisu pobili sve redom i uzeli sve sto je imao. U to budi siguran :wink:

Ovo drugo se slazemo. Zivio seks u cetiri zida, jedna od najboljih razonoda :D
Znaci zive dobro jer su se napljackali u doba Vikinga koje je zavrsilo prije ravno 1000 god. :D A Svedjani bacaju bombe po svijetu? Ono kada hoces da odgovoris pa bilo kako. :D

Ne samo Palestinci jarane, najveci dio useljenika je iz zemalja gdje nije bilo rata i to ne samo iz Afrike, B.Istoka vec iz cijelog svijeta.
Ekkonomija im je dobra zbog organizacije, organizacija zbog mentaliteta, a mentalitet fokusiran na bitne stvari u zivotu a ne ko sta upraznjava za sebe. Ja tu imam kao stranac daleko veca ljudska prava, slobode,.... nego u mojoj Banjaluci. Na mom poslu je sarolikost raznih ljudi svim mogucih ubjedjenja, ucenja, svjetonazora, orjentacija,...i svi su tu samo zato sto su dobri strucnjaci u svom poslu sto je jedino i bitno i sto socijalno i u timu dobro funkcionisu. To sto pederi imaju prava i paradiraju je samo dio opceg paketa o ljudskim pravima gdje se zna slovo zakona i ko je vlast. Besplatno skolovanje i to kvalitetno, zdravstvo i njega takodjer, staracka njega takodjer, 6 sedmica godisnjeg, solidne plate, posla dosta, besplatan porodiljski 2 godine,.... nasilja naravno ima i rasizma, islamofobije, homofobije,,...

Kada sjedis u muskom drustvu nerjetko su vulgarni vicevi o pederima, ismijavanje nekog pedera na osnovu njegove gestikulacije i oblacenja, ismijavanje neke rambo lezbejke i kako joj treba dobra q-cina,... nista oni nisu drugaciji od nas po opcem tumacenju homoseksualizma i vecina ih ne zeli to u svoje djece. Ali vole, postuju svoju demokratiju i prava,... i nece fizicki napadati, zabranjivati. Ako se i desi kakav napad budala na pokrivenu curu, lezbejke, crnca,.... to je na naslovnoj strani i javnost osudjuje.

A vidi samo komentare po drustvenim mrezama na napad na dvije cure u Sarajevu gdje ih idioti sakama izudarase. Velika vecina komentara je nek su ih, tako tako treba, nek se zna gdje im nije mjesto, uh dje sam bio da i ja, ruka im se pozlatila,.... .

Negdje se zna slovo zakona i ko udara red na ulici - a negdje svaka budala sebi to dopusta po svojoj procjeni i to uz aplauz. Ko odobrava nasilje nad drugacijim - zasluzio je da i sam dobije zato sto je nekom drugom drugaciji.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1987 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by hAZNADAR »

mirza_15 wrote:Hajmo prvo utvrditi koja su im to prava ugrožena?

Pravo na rad? Evo LGBT može u pravosudne institucije dok se pokrivenim ženama brani.
Pravo na zdravstvenu zaštitu?
Pravo na obrazovanje?
Pravo na organizovanje?
Pravo na slobodu kretanja?
Evo ide i zakon o istospolnim brakovima.

Koje pravo je njima ustvari ugroženo?
Dodajem i pravo na vozacku, pravo da glasaju,.....


Policija istina trazi nasilnike,... ali ce cinjenica da su sami nasilnici heroji kod mnogih ljudi, kao i oni sto su prije par godina saketali queer festival. Nijedna grupa ne zasluzuje da bude stigmatizirana u drustvu i da se nasilje opravdava. Nek odparadiraju svoje - ali duznost je cijelog drustva da su tad bebjedni. Moze li im iko garantovati da imaju pravo to uraditi bez opasnosti?
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#1988 Re: Parada ponosa, Sarajevo 2019

Post by belfy »

Irsar wrote:
belfy wrote:parada ponosa se zove iz razloga kada ljudi dizu glavu uprkos kaznama koje mogu da im slijede, a to je zato sto nije napravljena danas, nego kad su za to kazne i postojale, bas kao sto bi ti zeli. doduse, mozda ti ne znas sta ponos znaci u tom smislu... da nije bilo toga ni Rosa ne bi bila poznata...

elem, pricas gluposti... mozda je bilo jednostavnije staviti sliku onog "Pricate gluposti", ali mislim da pojasnjenje ne skodi...
Nema potrebe da nam držiš lekciju o značenjima riječi, hvala :wink:

Koji god razlog je bio da se to proglasi paradom "ponosa"... je irelevantno. Činjenica ostaje da se tim nazivom želi reći kako je biti LGBT nešto sasvim OK i jednako normalno i dobro kao i ne biti, te da ne samo da nema razloga za to da se neko loše osjeća, već treba da se ponosi. Da se ponosi time što tvrdi da je 1+1=3.
izgleda da ima potrebe da ti se objasnjava sta nazivi znace i kako su nastali, jer opet ponavljas isto. nije naziv sada nastao da bi se ponosili, nego su trebali da izadju ponosno. i bas ti si dobar primjer zasto je naziv i sada prikladan, a nikakvo preuvelicavanje. a i matematika ti ne stima. stalno potencirate da je kod njih 1+1=0, a sada odjednom 3... pederi dobili trojke valjda... ziv ti meni i zdrav bio.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79563
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1989 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Velkoski »

Pa baš tu dolazimo do toga da je to samo paradiranje i nikakva borba za prava. Rekoh već, neka organizuju festival kod Zetre kao što mnogi drugi rade i to je to. Ovako samo stvaraju kontraefekat :D

Svako ko ih ide tući je debil, ali zar iko misli da takvih ima puno? Nema ih ni 20 u vrh glave. Isti taj koji bi ih išao tući će sutra udarati i tebi jer si ga krivo pogledao, a to je već drugi problem.

I ja još uvijek čekam primjer nekoga kome je oduzeto nešto jer je homoseksualac. To što te neko gleda drugačije nije samo njihov problem, pa ovdje ako igraš igara gledaju te poprijeko, ako ideš na utakmice nisi normalan, ako ne postiš nisi normalan, ako postiš nisi normalan, ako treniraš nešto nisi normalan i slične stvari. :mrgreen:

Danas je furka biti ili ekstremno desno ili biti šatro progresivac. Dva tužna tora :sad: :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 53678
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1990 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Edin H. »

Velkoski wrote:To što te neko gleda drugačije nije samo njihov problem, pa ovdje ako igraš igara gledaju te poprijeko, ako ideš na utakmice nisi normalan, ako ne postiš nisi normalan, ako postiš nisi normalan, ako treniraš nešto nisi normalan i slične stvari. :mrgreen:
:D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1991 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by insomnia78 »

Velkoski wrote:Pa baš tu dolazimo do toga da je to samo paradiranje i nikakva borba za prava. Rekoh već, neka organizuju festival kod Zetre kao što mnogi drugi rade i to je to. Ovako samo stvaraju kontraefekat :D

Svako ko ih ide tući je debil, ali zar iko misli da takvih ima puno? Nema ih ni 20 u vrh glave. Isti taj koji bi ih išao tući će sutra udarati i tebi jer si ga krivo pogledao, a to je već drugi problem.

I ja još uvijek čekam primjer nekoga kome je oduzeto nešto jer je homoseksualac. To što te neko gleda drugačije nije samo njihov problem, pa ovdje ako igraš igara gledaju te poprijeko, ako ideš na utakmice nisi normalan, ako ne postiš nisi normalan, ako postiš nisi normalan, ako treniraš nešto nisi normalan i slične stvari. :mrgreen:

Danas je furka biti ili ekstremno desno ili biti šatro progresivac. Dva tužna tora :sad: :mrgreen:
Pa nece ni ovih iz ormara biti vise od 20 tamam migu jedan na jedan
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#1992 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Hakiz »

Velkoski wrote:I ja još uvijek čekam primjer nekoga kome je oduzeto nešto jer je homoseksualac.
Da bi nekome bilo nešto oduzeto jer je homoseksualac, prvo treba znati, a naročito onaj kkoji oduzima, da je ta osoba homoseksualac.

A ako se ta osoba izjasni da je homoseksualac, biće bijen.

Tako da se ne izjašnjava.

A onda ne zna se da je homoseksualac, pa mu se i ne oduzime.

To je kvaka 22.

I ne, nije rješenje reći "Vidiš, ako se ne izjašnjava kao homoseksualac neće imati probleme.

Rješenje je da i kada znamo da je homoseksualac (i ne mora se izjasniti, možemo ga ili ju slučajno sresti u šetnji sa partnerom/partenricom i tako saznati) da nema problem.

Sa druge strane, jeste, oduzeto im je. Oduzeta su im i formalna prava koja heteroseksualne osobe imaju, kao i pravo na normalan žvot bez straha i stigme.

Osobe u homoseksualnoj zajednici nemaju pravo na brak, nemaju prava na nasjeđivanje imovine partnera itd dakle oduzeta su im mnoga prava koja heteroseksualne osobe imaju. A da ne ulazimo u situacije u kojima im formalno prava i nisu oduzeta, ali praktično jesu. Situacije u kojima će izgubiti posao zato što su homoseksualni, ili ih neki sportski klub neće primiti itd, ali će na rješenju o otkazu ili kao razlog odbijanja da ih se u sportski klub primi biti navedeni lažni razlozi.

Misim da je to toliko poznato da ta floskula "neka neko kaže šta im je oduzeto" služi isključivo kao provokacija.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79563
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1993 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Velkoski »

Jesi li se ti negdje izjasnio kao hetero ili homo i da li je neko tražio od tebe da se izjasniš kao jedno ili drugo? Da/ne, sve prošireno je suvišno
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#1994 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Hakiz »

Karikiraš.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1995 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Idemedosumom »

Svi čestitaju Blooji zbog divnog posta, a malo ko je upoznat s činjenicom, da smo piupiu i ja isprovocirali taj post.

Nečije zasluge se ne vide al et :oops:
User avatar
Sara03
Posts: 3366
Joined: 22/02/2017 03:17

#1996 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Sara03 »

insomnia78 wrote:Jes. Zato imas one po Holandiji, Austriji, Francuskoj. Sta Marina sve pise po tviteru
Jah, niko ništa.

Geert Wilders found guilty of inciting discrimination
France's Jean-Marie Le Pen fined for homophobic remarks
Marine Le Pen: French far-right leader charged over Isis tweets

etc.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79563
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1997 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Velkoski »

Ne karikiram, biti hetero i izjasniti se tako je nebitno za bilo šta u životu, sve ostalo je pretjerivanje i izmišljanje problema tamo gdje ga nema. Ali moraju negdje i silne NVO uzeti pare, zar ne :mrgreen:
User avatar
Slo Burner
Posts: 5899
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1998 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Slo Burner »

Bravo bloo :thumbup:
User avatar
Sara03
Posts: 3366
Joined: 22/02/2017 03:17

#1999 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Sara03 »

mirza_15 wrote:Hajmo prvo utvrditi koja su im to prava ugrožena?

Pravo na rad? Evo LGBT može u pravosudne institucije dok se pokrivenim ženama brani.
Pravo na zdravstvenu zaštitu?
Pravo na obrazovanje?
Pravo na organizovanje?
Pravo na slobodu kretanja?
Evo ide i zakon o istospolnim brakovima.

Koje pravo je njima ustvari ugroženo?
Nisu problem pokrivene žene per se.

Već vječna dilema oko (ne)spojivosti obnašanja pravosudne funkcije, uz istovremeno nošenje ili izlaganje vjerskih obilježja, u nominalno sekularnoj državi. Dakle hidžaba, turbana, križeva, ikona itd. Odluka po tom pitanju je donesena prije nekoliko godina i žustro se polemisalo oko ispravnosti iste.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#2000 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Hakiz »

Velkoski wrote:Ne karikiram, biti hetero i izjasniti se tako je nebitno za bilo šta u životu, sve ostalo je pretjerivanje i izmišljanje problema tamo gdje ga nema. Ali moraju negdje i silne NVO uzeti pare, zar ne :mrgreen:
I zato one dvije dobiše batine prekjuče jer nije bitno.
Locked