JohnnyS
Vjerojatno zato što su skontali da vuče korijene iz Bosne. Za prave Skandinavce, Engleze, Nijemce, Francuze imaju pravi all inclusive
hrvatska-more
- dalmatinka
- Posts: 2882
- Joined: 31/07/2005 22:30
- Location: Krešimirov Grad
#1976 Re: hrvatska-more
-
sandokann
- Posts: 589
- Joined: 16/02/2009 00:15
#1977 Re: hrvatska-more
Nisam probao all inclusive u Hr, ali polupansion im je prodavanje magle u Umagu. Bolje ti je lovu u dzep i trazi albance u gradu pa negdje spucati kolut pite. U Turskoj je nesto sasvim drugo, tamo se trazi karta vise.mrAdil wrote:oglo wrote:bezvezna polemika se vodi all inclusive je svugdje dobar,i ima hotel s 4 i 5 zvjezdica je od prilike veoma slican i svugdje u svijetu je jako dobar.Sad je samo stvar priode sta vise volis,plazu ovkavu.plazu onakvu,more ovako,more onako
ali mislim da kod nas ljudi koji ne idu na takva ljetovanja ocjenjuju i najvise pljuju i tursku i hrvatsku ili hvale iste.
Kad ide ko kakve tetke u Mostar dodje ti skupo a kamoli lukszuno ljetovanje,tako da vecina napisanog ovdje nije mjerodavno.Ali to niej ocjena Turziam neke drezave.Sreca pa imaju oraganizacije koje se bave tim pa je lako nac pdoatke
Nije, bio mi rodjak dijasporac u nekom hotelu na Babinom kuku all inc., kaze katastrofa. Kod turaka je to dorucak.
- JohnnyS
- Posts: 17481
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#1978 Re: hrvatska-more
mrAdil wrote:Ne vjerujem, valjda je za sve u hotelu isto.JohnnyS wrote:
Vjerojatno zato što su skontali da vuče korijene iz Bosne. Za prave Skandinavce, Engleze, Nijemce, Francuze imaju pravi all inclusive
Sumnjam, ako smo išta ustanovili na ovoj temi to je da hrvatski granični policajci mrze Bosance. Ako ti isti Bosanci kojim slučajem i pređu preko Doljana i smjeste se negdje, hrvatska baba ga neće prijaviti turističkoj zajednici. Kad neprijavljeni Bosanac ode u restoran, ne samo da će mu papreno naplatiti već će ga hrvatski konobari gledati s prijezirom za razliku od onih Slovaka na stolu do. Bosanci koji ljetuju u hotelima su posebno najebali. Hrvatske sobarice sve čiste peškire čuvaju za slučaj da hotel posjeti neki Danac... Zašto bi onda bilo čudo da postoje i stolovi za Bosance i stolovi za goste koje hrvatski turistički radnici žele?
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#1979 Re: hrvatska-more
ali kakve to ima veze? turska je 15ta najveca ekonomija na svijetu, regionalna velesila, naravno da proizvode sve od igle do lokomotive... dje ces ih porediti s hrvatskom? to je isto kao da bosnu poredis sa gornjom osetijom... tom logikom ispada da je monako krs turisticka destinacija zato jer ni ne proizvode suncobraneoglo wrote:bezvezna polemika se vodi all inclusive je svugdje dobar,i ima hotel s 4 i 5 zvjezdica je od prilike veoma slican i svugdje u svijetu je jako dobar.Sad je samo stvar priode sta vise volis,plazu ovkavu.plazu onakvu,more ovako,more onako
ali mislim da kod nas ljudi koji ne idu na takva ljetovanja ocjenjuju i najvise pljuju i tursku i hrvatsku ili hvale iste.
Kad ide ko kakve tetke u Mostar dodje ti skupo a kamoli lukszuno ljetovanje,tako da vecina napisanog ovdje nije mjerodavno.Ali to niej ocjena Turziam neke drezave.Sreca pa imaju oraganizacije koje se bave tim pa je lako nac pdoatke
cijeli mediteran ima super plaze i obale, realno ni hrvatska ni turska nisu nista posebno - tu su grci, cijela sjevernoafricka obala, juzna francuska, spanija itd itd... hrvati imaju katastrofa odnos cijena/kvaliteta i tu ih turci deru uzduz i poprijeko... grci su negdje na pola puta... tunis i egipat imaju i cijenu i jos bolje prirodne uslove, al su politicki u kurcu pa nisu sve iskoristili na najbolji nacin... hrvatska je srednja zalost i u okvirima jadrana, ne samo mediterana - ali ih vadi lokacija... slovenija, madjarska, austrija, bosna, ceha... svima najblize, pod uslovom da ne lete
-
sandokann
- Posts: 589
- Joined: 16/02/2009 00:15
#1980 Re: hrvatska-more
Od blizine je danas bitnija cijena. Doba interneta je priblizilo cijeli svijet. Jedna, dvije jeftine low cast kompanije za Tursku, Grcku... stvar mijenjaju iz temelja. Hrvatska je preskupa, iako je blizu.Alfons Kauders wrote:ali kakve to ima veze? turska je 15ta najveca ekonomija na svijetu, regionalna velesila, naravno da proizvode sve od igle do lokomotive... dje ces ih porediti s hrvatskom? to je isto kao da bosnu poredis sa gornjom osetijom... tom logikom ispada da je monako krs turisticka destinacija zato jer ni ne proizvode suncobraneoglo wrote:bezvezna polemika se vodi all inclusive je svugdje dobar,i ima hotel s 4 i 5 zvjezdica je od prilike veoma slican i svugdje u svijetu je jako dobar.Sad je samo stvar priode sta vise volis,plazu ovkavu.plazu onakvu,more ovako,more onako
ali mislim da kod nas ljudi koji ne idu na takva ljetovanja ocjenjuju i najvise pljuju i tursku i hrvatsku ili hvale iste.
Kad ide ko kakve tetke u Mostar dodje ti skupo a kamoli lukszuno ljetovanje,tako da vecina napisanog ovdje nije mjerodavno.Ali to niej ocjena Turziam neke drezave.Sreca pa imaju oraganizacije koje se bave tim pa je lako nac pdoatke
cijeli mediteran ima super plaze i obale, realno ni hrvatska ni turska nisu nista posebno - tu su grci, cijela sjevernoafricka obala, juzna francuska, spanija itd itd... hrvati imaju katastrofa odnos cijena/kvaliteta i tu ih turci deru uzduz i poprijeko... grci su negdje na pola puta... tunis i egipat imaju i cijenu i jos bolje prirodne uslove, al su politicki u kurcu pa nisu sve iskoristili na najbolji nacin... hrvatska je srednja zalost i u okvirima jadrana, ne samo mediterana - ali ih vadi lokacija... slovenija, madjarska, austrija, bosna, ceha... svima najblize, pod uslovom da ne lete
- uglavnomja
- Posts: 19943
- Joined: 28/07/2012 15:59
#1981 Re: hrvatska-more
JohnnyS wrote:
Sumnjam, ako smo išta ustanovili na ovoj temi to je da hrvatski granični policajci mrze Bosance. Ako ti isti Bosanci kojim slučajem i pređu preko Doljana i smjeste se negdje, hrvatska baba ga neće prijaviti turističkoj zajednici. Kad neprijavljeni Bosanac ode u restoran, ne samo da će mu papreno naplatiti već će ga hrvatski konobari gledati s prijezirom za razliku od onih Slovaka na stolu do. Bosanci koji ljetuju u hotelima su posebno najebali. Hrvatske sobarice sve čiste peškire čuvaju za slučaj da hotel posjeti neki Danac... Zašto bi onda bilo čudo da postoje i stolovi za Bosance i stolovi za goste koje hrvatski turistički radnici žele?
-
El malagueño
- Posts: 332
- Joined: 04/06/2013 20:26
#1982 Re: hrvatska-more
Pa alfonse kuco stara ti sa ove teme neces pobjeci do januara izgleda
dao zavjet da ce braniti hrvatski turizam protiv unutrasnji i vanjski neprijatelja 
- Havatar
- Posts: 14696
- Joined: 20/06/2013 13:56
- Location: na hajr
#1983 Re: hrvatska-more
Nije nego i on izdaje apartmane u Hrvatskoj pa zato brani inace da nije izdajnik i on bi pricao ono sto vec svi znaju.El malagueño wrote:Pa alfonse kuco stara ti sa ove teme neces pobjeci do januara izgledadao zavjet da ce braniti hrvatski turizam protiv unutrasnji i vanjski neprijatelja
-
mrAdil
- Posts: 417
- Joined: 06/08/2012 12:01
#1984 Re: hrvatska-more
Hrvati su možda ušli u EU, ali itekako su ostali na tamnom Balkanu
"Ulaskom u Evropsku uniju Hrvatska je možda promijenila štošta u političkom smislu – ni sam ne znam šta tačno jer težim da se ne bavim politikom, ali sociološki i geografski i dalje su ostali dio Balkana. Tamnog Balkana. Kako i zašto? Evo ovako:
Protekli vikend uputim se ka Jadranu. Nas dvoje, skromni pežo starije proizvodnje i peškiri. Hoćemo da se okupamo, popijemo kafu negdje na rivi, uhvatimo malo sunca. Nikakav zločinački plan nismo imali u svojim glavama, niti smo ga namjeravali sklopiti u vožnji do morske obale. Biometrijske pasoše oboje imamo već neko vrijeme i jedino što nismo imali je po 100 eura u džepovima. Igrali smo na kartu sreće, a i svakako smo se uputili tek na jednodnevni izlet. A i onaj njihov glavni u policiji je kazao, čitao sam u Jutarnjem, da neće biti rigoroznih provođenja pravila.
Polusatno čekanje u Doljanima i napokon kućica ili, bolje reći, kontejner. Bosanski pa hrvatski. Na prvom sve ok, prođi dalje – na hrvatskom: ‘Skrenite malo sa strane’. I mi skrenemo. I tu počinje, što bi rekla Piqueova mlada, ‘La Tortura’.
‘Hoćete malo izaći iz vozila, gospodine?’, upitao me ugodno popunjeni hrvatski graničar.
‘Hoću, zašto ne’, odgovorih i izađem iz vozila.
Od tog trenutka gospoda graničari su počeli roviti po svim stvarima koje su našli u autu, uključujući i lične torbe i torbice. Ok, sve vrijeme mislim, njihovo diskreciono pravo je da odrede ko je sumnjiv i koga će pregledati, skoro do gola. Zavrtjela mi se u glavi epizoda emisije ‘Bang up abroad’, gdje nesretnici dijele svoja iskustva nakon što zaglave u nekom inozemnom, često egzotičnom zatvoru. Ja u svojoj epizodi prepričavam, iz ćelije u Gornjem Vrgorcu, kako sam pao na granici sa tri sendviča i dvije banane.
‘Niko nije spomenuo da su sendviči na crnoj listi EU’, govorim u kameru.
Dok ja to dumam, oni rove i rove i rove… jedan mlađi, valjda nadobudan i pun energije sa netom završenog faksa (da li moraš ići na faks da bi rovio ljudima po autu?), odvaljuje tapacirung i gura prste gdjegod ima ikakva rupica. Kucka po plastici kao američki graničari u Tijuani. Pita da li imamo skrivenih putnika. U pežou u koji jedva dvoje stane da ih vidiš. Miče sjedišta naprijed, nazad, otvara pretince, sve vadi i baca nazad unutra. Bez imalo poštovanja prema tuđim stvarima.
Prelazi na zadnje sjedište. Diže, preklapa, vadi, miče… Uzima torbe, sve vadi iz njih i za svaku stvar pita šta je to ustvari. Otvara futrolu za slušalice, u kojoj su – gle čuda – slušalice, i pita ‘šta je ovo?’ Uzengije, htjedoh mu reći, ali navući ću još veći belaj. Pusti, mislim se, nek’ trkeljaju, valjda nam nije neko podmetnuo nešto dok smo spavali u Mostaru.
Ispostavilo se da nije, i nakon pola sata agonije nadomak Metkoviću, vraćaju nam pasoše i zahvaljuju. U autu haos, sjedišta nisu na svojim mjestima, u pretincima također sve razbacano, a naše torbe leže na podu između sjedišta. Ništa na svom mjestu. Bez objašnjenja, bez izvinjenja. Sa izrazito neprijateljskim stavom. Haj’, mislim se, samo nek’ smo prošli, daj da se okupam, biće bolje.
Nije bilo. Okupao se jesam, ali mi je i to more koje zapljuskuje obale njihove lijepe postalo u međuvremenu mrsko. Ušli jesu u EU, i očito su ponosni zbog toga, ali da su ostali na Balkanu – itekako jesu. Ko ne vjeruje, neka se proba samo vratiti po mraku u BiH, preko istih tih Doljana. Prilaz prijelazu nije osvijetljen i samo pomoću trikova možete pogoditi koja traka vas ne vodi u Neretvu ili direktno u kućicu. Pardon, kontejner. Ako je tako u EU, ja neću tamo. Nikad više".
Nisad Selimović / Protest.ba
"Ulaskom u Evropsku uniju Hrvatska je možda promijenila štošta u političkom smislu – ni sam ne znam šta tačno jer težim da se ne bavim politikom, ali sociološki i geografski i dalje su ostali dio Balkana. Tamnog Balkana. Kako i zašto? Evo ovako:
Protekli vikend uputim se ka Jadranu. Nas dvoje, skromni pežo starije proizvodnje i peškiri. Hoćemo da se okupamo, popijemo kafu negdje na rivi, uhvatimo malo sunca. Nikakav zločinački plan nismo imali u svojim glavama, niti smo ga namjeravali sklopiti u vožnji do morske obale. Biometrijske pasoše oboje imamo već neko vrijeme i jedino što nismo imali je po 100 eura u džepovima. Igrali smo na kartu sreće, a i svakako smo se uputili tek na jednodnevni izlet. A i onaj njihov glavni u policiji je kazao, čitao sam u Jutarnjem, da neće biti rigoroznih provođenja pravila.
Polusatno čekanje u Doljanima i napokon kućica ili, bolje reći, kontejner. Bosanski pa hrvatski. Na prvom sve ok, prođi dalje – na hrvatskom: ‘Skrenite malo sa strane’. I mi skrenemo. I tu počinje, što bi rekla Piqueova mlada, ‘La Tortura’.
‘Hoćete malo izaći iz vozila, gospodine?’, upitao me ugodno popunjeni hrvatski graničar.
‘Hoću, zašto ne’, odgovorih i izađem iz vozila.
Od tog trenutka gospoda graničari su počeli roviti po svim stvarima koje su našli u autu, uključujući i lične torbe i torbice. Ok, sve vrijeme mislim, njihovo diskreciono pravo je da odrede ko je sumnjiv i koga će pregledati, skoro do gola. Zavrtjela mi se u glavi epizoda emisije ‘Bang up abroad’, gdje nesretnici dijele svoja iskustva nakon što zaglave u nekom inozemnom, često egzotičnom zatvoru. Ja u svojoj epizodi prepričavam, iz ćelije u Gornjem Vrgorcu, kako sam pao na granici sa tri sendviča i dvije banane.
‘Niko nije spomenuo da su sendviči na crnoj listi EU’, govorim u kameru.
Dok ja to dumam, oni rove i rove i rove… jedan mlađi, valjda nadobudan i pun energije sa netom završenog faksa (da li moraš ići na faks da bi rovio ljudima po autu?), odvaljuje tapacirung i gura prste gdjegod ima ikakva rupica. Kucka po plastici kao američki graničari u Tijuani. Pita da li imamo skrivenih putnika. U pežou u koji jedva dvoje stane da ih vidiš. Miče sjedišta naprijed, nazad, otvara pretince, sve vadi i baca nazad unutra. Bez imalo poštovanja prema tuđim stvarima.
Prelazi na zadnje sjedište. Diže, preklapa, vadi, miče… Uzima torbe, sve vadi iz njih i za svaku stvar pita šta je to ustvari. Otvara futrolu za slušalice, u kojoj su – gle čuda – slušalice, i pita ‘šta je ovo?’ Uzengije, htjedoh mu reći, ali navući ću još veći belaj. Pusti, mislim se, nek’ trkeljaju, valjda nam nije neko podmetnuo nešto dok smo spavali u Mostaru.
Ispostavilo se da nije, i nakon pola sata agonije nadomak Metkoviću, vraćaju nam pasoše i zahvaljuju. U autu haos, sjedišta nisu na svojim mjestima, u pretincima također sve razbacano, a naše torbe leže na podu između sjedišta. Ništa na svom mjestu. Bez objašnjenja, bez izvinjenja. Sa izrazito neprijateljskim stavom. Haj’, mislim se, samo nek’ smo prošli, daj da se okupam, biće bolje.
Nije bilo. Okupao se jesam, ali mi je i to more koje zapljuskuje obale njihove lijepe postalo u međuvremenu mrsko. Ušli jesu u EU, i očito su ponosni zbog toga, ali da su ostali na Balkanu – itekako jesu. Ko ne vjeruje, neka se proba samo vratiti po mraku u BiH, preko istih tih Doljana. Prilaz prijelazu nije osvijetljen i samo pomoću trikova možete pogoditi koja traka vas ne vodi u Neretvu ili direktno u kućicu. Pardon, kontejner. Ako je tako u EU, ja neću tamo. Nikad više".
Nisad Selimović / Protest.ba
-
Bodkin
- Posts: 22535
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#1985 Re: hrvatska-more
Alfons Kauders wrote:pa dobro... sto si odma ljudima cunu pokazivo?mrAdil wrote:
Mene nikada nijedan turcin nije zamjenio za rusa, srbina... Nemam pojma o cemu pises!
.
-
sandokann
- Posts: 589
- Joined: 16/02/2009 00:15
#1986 Re: hrvatska-more
Isti zakljucak kao i kod mene, i mojih, prije mjesec dana.mrAdil wrote:Hrvati su možda ušli u EU, ali itekako su ostali na tamnom Balkanu
"Ulaskom u Evropsku uniju Hrvatska je možda promijenila štošta u političkom smislu – ni sam ne znam šta tačno jer težim da se ne bavim politikom, ali sociološki i geografski i dalje su ostali dio Balkana. Tamnog Balkana. Kako i zašto? Evo ovako:
Protekli vikend uputim se ka Jadranu. Nas dvoje, skromni pežo starije proizvodnje i peškiri. Hoćemo da se okupamo, popijemo kafu negdje na rivi, uhvatimo malo sunca. Nikakav zločinački plan nismo imali u svojim glavama, niti smo ga namjeravali sklopiti u vožnji do morske obale. Biometrijske pasoše oboje imamo već neko vrijeme i jedino što nismo imali je po 100 eura u džepovima. Igrali smo na kartu sreće, a i svakako smo se uputili tek na jednodnevni izlet. A i onaj njihov glavni u policiji je kazao, čitao sam u Jutarnjem, da neće biti rigoroznih provođenja pravila.
Polusatno čekanje u Doljanima i napokon kućica ili, bolje reći, kontejner. Bosanski pa hrvatski. Na prvom sve ok, prođi dalje – na hrvatskom: ‘Skrenite malo sa strane’. I mi skrenemo. I tu počinje, što bi rekla Piqueova mlada, ‘La Tortura’.
‘Hoćete malo izaći iz vozila, gospodine?’, upitao me ugodno popunjeni hrvatski graničar.
‘Hoću, zašto ne’, odgovorih i izađem iz vozila.
Od tog trenutka gospoda graničari su počeli roviti po svim stvarima koje su našli u autu, uključujući i lične torbe i torbice. Ok, sve vrijeme mislim, njihovo diskreciono pravo je da odrede ko je sumnjiv i koga će pregledati, skoro do gola. Zavrtjela mi se u glavi epizoda emisije ‘Bang up abroad’, gdje nesretnici dijele svoja iskustva nakon što zaglave u nekom inozemnom, često egzotičnom zatvoru. Ja u svojoj epizodi prepričavam, iz ćelije u Gornjem Vrgorcu, kako sam pao na granici sa tri sendviča i dvije banane.
‘Niko nije spomenuo da su sendviči na crnoj listi EU’, govorim u kameru.
Dok ja to dumam, oni rove i rove i rove… jedan mlađi, valjda nadobudan i pun energije sa netom završenog faksa (da li moraš ići na faks da bi rovio ljudima po autu?), odvaljuje tapacirung i gura prste gdjegod ima ikakva rupica. Kucka po plastici kao američki graničari u Tijuani. Pita da li imamo skrivenih putnika. U pežou u koji jedva dvoje stane da ih vidiš. Miče sjedišta naprijed, nazad, otvara pretince, sve vadi i baca nazad unutra. Bez imalo poštovanja prema tuđim stvarima.
Prelazi na zadnje sjedište. Diže, preklapa, vadi, miče… Uzima torbe, sve vadi iz njih i za svaku stvar pita šta je to ustvari. Otvara futrolu za slušalice, u kojoj su – gle čuda – slušalice, i pita ‘šta je ovo?’ Uzengije, htjedoh mu reći, ali navući ću još veći belaj. Pusti, mislim se, nek’ trkeljaju, valjda nam nije neko podmetnuo nešto dok smo spavali u Mostaru.
Ispostavilo se da nije, i nakon pola sata agonije nadomak Metkoviću, vraćaju nam pasoše i zahvaljuju. U autu haos, sjedišta nisu na svojim mjestima, u pretincima također sve razbacano, a naše torbe leže na podu između sjedišta. Ništa na svom mjestu. Bez objašnjenja, bez izvinjenja. Sa izrazito neprijateljskim stavom. Haj’, mislim se, samo nek’ smo prošli, daj da se okupam, biće bolje.
Nije bilo. Okupao se jesam, ali mi je i to more koje zapljuskuje obale njihove lijepe postalo u međuvremenu mrsko. Ušli jesu u EU, i očito su ponosni zbog toga, ali da su ostali na Balkanu – itekako jesu. Ko ne vjeruje, neka se proba samo vratiti po mraku u BiH, preko istih tih Doljana. Prilaz prijelazu nije osvijetljen i samo pomoću trikova možete pogoditi koja traka vas ne vodi u Neretvu ili direktno u kućicu. Pardon, kontejner. Ako je tako u EU, ja neću tamo. Nikad više".
Nisad Selimović / Protest.ba
-
Nokija
- Posts: 1590
- Joined: 20/05/2012 14:46
#1987 Re: hrvatska-more
Ovi sto se furaju na Tursku zaboravljaju da taj famozni i jeftini all inclusive krvavo placaju ljudi koji rade u turizmu u Antaliji. Radnici u hotelima, vozaci autobusa i svi ostali rade u najnehumanijim uslovima. Taj isti vozac autobusa od aerodroma do hotela radi po 15 sati dnevno, i ako se usprotivi leti, jer odmah dolazi slijedeci. Zato se pazite kad sjednete u autobus
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.
-
Nokija
- Posts: 1590
- Joined: 20/05/2012 14:46
#1988 Re: hrvatska-more
Sta je reci, svi se samo natjecu kako ce ocrniti hrvatske granicaremrAdil wrote:Hrvati su možda ušli u EU, ali itekako su ostali na tamnom Balkanu
"Ulaskom u Evropsku uniju Hrvatska je možda promijenila štošta u političkom smislu – ni sam ne znam šta tačno jer težim da se ne bavim politikom, ali sociološki i geografski i dalje su ostali dio Balkana. Tamnog Balkana. Kako i zašto? Evo ovako:
Protekli vikend uputim se ka Jadranu. Nas dvoje, skromni pežo starije proizvodnje i peškiri. Hoćemo da se okupamo, popijemo kafu negdje na rivi, uhvatimo malo sunca. Nikakav zločinački plan nismo imali u svojim glavama, niti smo ga namjeravali sklopiti u vožnji do morske obale. Biometrijske pasoše oboje imamo već neko vrijeme i jedino što nismo imali je po 100 eura u džepovima. Igrali smo na kartu sreće, a i svakako smo se uputili tek na jednodnevni izlet. A i onaj njihov glavni u policiji je kazao, čitao sam u Jutarnjem, da neće biti rigoroznih provođenja pravila.
Polusatno čekanje u Doljanima i napokon kućica ili, bolje reći, kontejner. Bosanski pa hrvatski. Na prvom sve ok, prođi dalje – na hrvatskom: ‘Skrenite malo sa strane’. I mi skrenemo. I tu počinje, što bi rekla Piqueova mlada, ‘La Tortura’.
‘Hoćete malo izaći iz vozila, gospodine?’, upitao me ugodno popunjeni hrvatski graničar.
‘Hoću, zašto ne’, odgovorih i izađem iz vozila.
Od tog trenutka gospoda graničari su počeli roviti po svim stvarima koje su našli u autu, uključujući i lične torbe i torbice. Ok, sve vrijeme mislim, njihovo diskreciono pravo je da odrede ko je sumnjiv i koga će pregledati, skoro do gola. Zavrtjela mi se u glavi epizoda emisije ‘Bang up abroad’, gdje nesretnici dijele svoja iskustva nakon što zaglave u nekom inozemnom, često egzotičnom zatvoru. Ja u svojoj epizodi prepričavam, iz ćelije u Gornjem Vrgorcu, kako sam pao na granici sa tri sendviča i dvije banane.
‘Niko nije spomenuo da su sendviči na crnoj listi EU’, govorim u kameru.
Dok ja to dumam, oni rove i rove i rove… jedan mlađi, valjda nadobudan i pun energije sa netom završenog faksa (da li moraš ići na faks da bi rovio ljudima po autu?), odvaljuje tapacirung i gura prste gdjegod ima ikakva rupica. Kucka po plastici kao američki graničari u Tijuani. Pita da li imamo skrivenih putnika. U pežou u koji jedva dvoje stane da ih vidiš. Miče sjedišta naprijed, nazad, otvara pretince, sve vadi i baca nazad unutra. Bez imalo poštovanja prema tuđim stvarima.
Prelazi na zadnje sjedište. Diže, preklapa, vadi, miče… Uzima torbe, sve vadi iz njih i za svaku stvar pita šta je to ustvari. Otvara futrolu za slušalice, u kojoj su – gle čuda – slušalice, i pita ‘šta je ovo?’ Uzengije, htjedoh mu reći, ali navući ću još veći belaj. Pusti, mislim se, nek’ trkeljaju, valjda nam nije neko podmetnuo nešto dok smo spavali u Mostaru.
Ispostavilo se da nije, i nakon pola sata agonije nadomak Metkoviću, vraćaju nam pasoše i zahvaljuju. U autu haos, sjedišta nisu na svojim mjestima, u pretincima također sve razbacano, a naše torbe leže na podu između sjedišta. Ništa na svom mjestu. Bez objašnjenja, bez izvinjenja. Sa izrazito neprijateljskim stavom. Haj’, mislim se, samo nek’ smo prošli, daj da se okupam, biće bolje.
Nije bilo. Okupao se jesam, ali mi je i to more koje zapljuskuje obale njihove lijepe postalo u međuvremenu mrsko. Ušli jesu u EU, i očito su ponosni zbog toga, ali da su ostali na Balkanu – itekako jesu. Ko ne vjeruje, neka se proba samo vratiti po mraku u BiH, preko istih tih Doljana. Prilaz prijelazu nije osvijetljen i samo pomoću trikova možete pogoditi koja traka vas ne vodi u Neretvu ili direktno u kućicu. Pardon, kontejner. Ako je tako u EU, ja neću tamo. Nikad više".
Nisad Selimović / Protest.ba
Ne znam kako im vise ne dodije. Kako ljudi samo mogu biti ovoliko zavidni.
-
El malagueño
- Posts: 332
- Joined: 04/06/2013 20:26
#1989 Re: hrvatska-more
Nokija wrote:Ovi sto se furaju na Tursku zaboravljaju da taj famozni i jeftini all inclusive krvavo placaju ljudi koji rade u turizmu u Antaliji. Radnici u hotelima, vozaci autobusa i svi ostali rade u najnehumanijim uslovima. Taj isti vozac autobusa od aerodroma do hotela radi po 15 sati dnevno, i ako se usprotivi leti, jer odmah dolazi slijedeci. Zato se pazite kad sjednete u autobus![]()
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.
Eto u BiH su tako ekstra radni uslovi za svakoga i toliko se citV svijet o tome pozabavio da mi trebamo satro bojkotovati zemlje gdje se radnici lose tretiraju. Jesi ti "for real" ?
-
KIMBO
- Posts: 122
- Joined: 02/07/2012 14:06
- Location: niđe
#1990 Re: hrvatska-more
Hrvatski graničari su pravi europljani.
-
Bodkin
- Posts: 22535
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#1991 Re: hrvatska-more
cuj vrijedja na nacionalnoj osnovi,buhahaKIMBO wrote:Hrvatski graničari su pravi europljani.
-
Bodkin
- Posts: 22535
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#1992 Re: hrvatska-more
a nije te uvijedila na nacionalnoj osnovi sa nekom narodnom izrekom?sherbett wrote:pa šta onda pitaš šta i sam znaš?palermo wrote:De bogati, ti kao da sam ja najdalje dobacio do hasića guvna.......ta vraćao sam se ja iz raznijeh europskijeh zemalja pa me niko nije pitao za nju......sherbett wrote: nema to veze sa RH turizmom već zakonom. U svakoj zemlji u kojoj provedeš više od 72 sata moraš imati prijavljen boravak..i ja sam tako skoro zaradila prijavu i prekršajni sud na povratku iz BG-a.
I to moraš imati pri prelasku granice kad se vraćaš, ili si u prekršaju. Drugo je ako te graničar ni ne pita za to, ali svakako ima pravo da te pita..
P.S
lažem, jeste pitao me prije deset godina srpski graničar na pavlovića mostu.....al nije valjda Srbija reper Hrvatskoj![]()
ni mene nikad nisu tražili, sa HR putovnicom, osim isfrustrirana srpska graničarka, valjda zato..i nisam ju dobila nazad dok nisam za njom ponovila da je "Kosovo Srbija!", rekla "je je, da da"..ona kaže "je i za mene će uvijek biti"..bla bla...i baci mi pasoš...i nastavih da spavam
-
mrAdil
- Posts: 417
- Joined: 06/08/2012 12:01
#1993 Re: hrvatska-more
Hrvatski carinik trazi Baksis:
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#1994 Re: hrvatska-more
Radi golf ko tenk, jedva se cuje istaKIMBO wrote:Hrvatski graničari su pravi europljani.
E ako je ovo uvreda jbg
s' moje sokoćalo
- LEDA
- Posts: 1426
- Joined: 13/04/2013 16:08
#1995 Re: hrvatska-more
Prilično se ti nalupa.Jesi li živio u Turskoj ,kolikoi gdje ? Pa da malo porazgovaramo . Ako hoćeš i na turskomNokija wrote:Ovi sto se furaju na Tursku zaboravljaju da taj famozni i jeftini all inclusive krvavo placaju ljudi koji rade u turizmu u Antaliji. Radnici u hotelima, vozaci autobusa i svi ostali rade u najnehumanijim uslovima. Taj isti vozac autobusa od aerodroma do hotela radi po 15 sati dnevno, i ako se usprotivi leti, jer odmah dolazi slijedeci. Zato se pazite kad sjednete u autobus![]()
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.
-
Nokija
- Posts: 1590
- Joined: 20/05/2012 14:46
#1996 Re: hrvatska-more
El malagueño wrote:Nokija wrote:Ovi sto se furaju na Tursku zaboravljaju da taj famozni i jeftini all inclusive krvavo placaju ljudi koji rade u turizmu u Antaliji. Radnici u hotelima, vozaci autobusa i svi ostali rade u najnehumanijim uslovima. Taj isti vozac autobusa od aerodroma do hotela radi po 15 sati dnevno, i ako se usprotivi leti, jer odmah dolazi slijedeci. Zato se pazite kad sjednete u autobus![]()
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.
Eto u BiH su tako ekstra radni uslovi za svakoga i toliko se citV svijet o tome pozabavio da mi trebamo satro bojkotovati zemlje gdje se radnici lose tretiraju. Jesi ti "for real" ?
Ja nikoga ne pozivam na bojkot. Samo poredim jeftinocu Turske sa skupocom HR i navodim razloge zasto je to tako. To sve nema nikakve veze sa BiH.
Osim toga, ima jako puno forumasa koji u Turskoj vide bogatu i naprednu zemlju, bez da se dublje pozabave cinjenicama.
Last edited by Nokija on 23/07/2013 23:22, edited 1 time in total.
-
Nokija
- Posts: 1590
- Joined: 20/05/2012 14:46
#1997 Re: hrvatska-more
Ne, nisam zivjelA u Turskoj i ne pricam turski. Bila sam nekoliko puta tamo i posto me ta zemlja svojevremeno fascinirala, puno sam citala. I danas puno citamLEDA wrote:Prilično se ti nalupa.Jesi li živio u Turskoj ,kolikoi gdje ? Pa da malo porazgovaramo . Ako hoćeš i na turskomNokija wrote:Ovi sto se furaju na Tursku zaboravljaju da taj famozni i jeftini all inclusive krvavo placaju ljudi koji rade u turizmu u Antaliji. Radnici u hotelima, vozaci autobusa i svi ostali rade u najnehumanijim uslovima. Taj isti vozac autobusa od aerodroma do hotela radi po 15 sati dnevno, i ako se usprotivi leti, jer odmah dolazi slijedeci. Zato se pazite kad sjednete u autobus![]()
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.![]()
-
Bodkin
- Posts: 22535
- Joined: 03/09/2008 00:48
- Location: Overseas
#1998 Re: hrvatska-more
ama vrati se na stranicu prije i baci pogled na youtube videosherbett wrote:kako bi ona mene uvrijedila na nacionalnoj osnovi?Bodkin wrote: a nije te uvijedila na nacionalnoj osnovi sa nekom narodnom izrekom?
ja sam putovala sa Kosova, a ispalo je da sam u Srbiji provela skoro mjesec dana, jer toliko sam bila na putu..zato mi je to i rekla...tj. održala prodike, ..ne znam kakvo zadovoljstvo joj je to bilo..a ja sam bila vani po BG klubovima do 5 ujutro, u 6 sjela na vlak..a ona mene smara sa Kosovom i prijeti prekršajnim sudom..više me to naljutilo..
- LEDA
- Posts: 1426
- Joined: 13/04/2013 16:08
#1999 Re: hrvatska-more
Uhhhh sorry nisam znala da si djevojčicaNokija wrote:Ne, nisam zivjelA u Turskoj i ne pricam turski. Bila sam nekoliko puta tamo i posto me ta zemlja svojevremeno fascinirala, puno sam citala. I danas puno citamLEDA wrote:Prilično se ti nalupa.Jesi li živio u Turskoj ,kolikoi gdje ? Pa da malo porazgovaramo . Ako hoćeš i na turskomNokija wrote:Ovi sto se furaju na Tursku zaboravljaju da taj famozni i jeftini all inclusive krvavo placaju ljudi koji rade u turizmu u Antaliji. Radnici u hotelima, vozaci autobusa i svi ostali rade u najnehumanijim uslovima. Taj isti vozac autobusa od aerodroma do hotela radi po 15 sati dnevno, i ako se usprotivi leti, jer odmah dolazi slijedeci. Zato se pazite kad sjednete u autobus![]()
Izgradnja hotelskih kompleksa i all inclusive ponuda su totalno unistile privatni sektor. Svi mali hoteli i pansioni se zatvaraju, restorani prazni jer svi imaju sve u hotelu. A ti svi hoteli uglavnom pripadaju ili turskim imucnim familijama ili rusima. Zbog jeftine radne snage mogu nuditi takve cijene. Zena koja je predsjednik udruzenja hotelijera u Turskoj i sama posjeduje lanac hotela i naravno da su radnicka prava ono sto je ni najmanje ne zanima.
HR je skupa jer jos nije zemlja masovnog turizma.![]()
-
mrAdil
- Posts: 417
- Joined: 06/08/2012 12:01
#2000 Re: hrvatska-more
Turska infrastruktura pokriva sve. Napisao sam vec, od autobusa koji prevozi turiste do paradajza koji se pojede u Turskoj i tv koji se upali u sobi/apartmanu sve je proizvedeno u Turskoj. Turska ima 70 % stanovnistva mladjeg od 40 godina. Da danas stanu, oni su infrastrukturom u oblasti turizma Hrvatskoj pobjegli vec deceniju. I nije turizam primarna grana Turske ekonomije, nesto si pobrkao.Nokija wrote:
Ja nikoga ne pozivan na bojkot. Samo poredim jeftinocu Turske sa skupocom HR i navodim razloge zasto je to tako. To sve nema nikakve veze sa BiH.
Osim toga, ima jako puno forumasa koji u Turskoj vide bogatu i naprednu zemlju, bez da se dublje pozabave cinjenicama.
Nije stvar koja interesuje turiste, ali hrvatski autoput ide na koncesiju jer ga HR ne moze isplacivati.
Cijene u HR nisu odgovarajuce njihovom standardu, pa i oni sami o tome govore a ti ovdje pravdas takvu stvar.
