Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#19351 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

I koliko ima tih sfuserenih u zurbi koja jos nisu pukla, ali nisu ni dobra?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19352 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19353 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kurty wrote: 13/09/2020 16:12Zurba... Rok... Nisu sidra" odlezala"...
Ah da, još dva i po mjeseca su ostala do zakazanog otvaranja. Nek pomjeraju rok što se mene tiče samo nek ustabile ta sidra, vala ako se moglo čekati ovoliko vremena, nek produže još koji mjesec.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#19354 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

tec wrote: 13/09/2020 12:01
high_volume wrote: 13/09/2020 11:29
tec wrote: 13/09/2020 11:21

6 godina nijedan otvoreni kilometar gdje u BiH?

Bosmal :lol: :lol: :lol: :lol: Jeli to ona firma koju su spasile banke i razvojne banke federacije da bi završili zgrade od kojih jedna je dan danas prazna? Jeli ti razumiješ da to je imalo isti kredibilitet kao kamen temeljac Bičakčića: nepostojeća priča

A sta to dodik radi sa kinezima na autocesti ? Gdje tačno? 4 godine (ustvari 6 jer je počelo sa BL split) priče koja je samo uspjela smanjiti financiranje Ebrd i Eib u rs-u.
@tec, kad je posljednji metar autoputa pušten u promet?
U BiH je li?
Izvini, moja greška. Da
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19355 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Forumerrer wrote: 13/09/2020 15:38 Zaboravio sam BL-Doboj. Gdje i kada je u FBiH pusten zadnji metar autoputa?

Sto se Dodika tice, mislim na dionicu Banja Luka - Prijedor, a ne BL-Split.

Znam da je Bosmal suplja prica, isto kao i Buyges, ali nije ni ovo puno bolje. 20 godina spajamo Sarajevo sa Zenicom, gradimo dionice koje godinama ne koristimo (Svilaj), razmisljamo o tunelu od 10 i vise km...

Samo treba uporediti sa susjednom zemljom koja je za 4 godine napravila Dalmatinu.
Federacija je ona koja je 3 godine izgubilo sa nepostojećom diskusijom o podizanju akciza i koji su prioriteti izgradnje. U međuvremenu po dobro starom sistemu su im poništavali tendere zbog političkog miješenja. I na kraju od dionica sa završenih projekta i sa obezbjeđenim sredstvima i započetim eksproprijacijama, su pravili havarije dopuštajući lokalne despote da koriguju trasu i način izgradnje. I tako smo dobili flaster izgradnju umjesto da je istovremeno počnu dionice: Zaobilaznica Zenica(3lota koji su postali 4), Zenica- Žepče (4lota), Zvirovići- Mostar(4lota koji su postali 5) mi sto dobili lot na jugu lot na sjeveru lot u pustinji, itd....
Pušten metar u fbih zavisi kako gledaš Lot 2 Butila–Briješće–Stup spoj grada na autoput 24/11/2015 ili dalji spoj na Ulicu Safeta Zajke 22/11/2017
Završena izgradnja dionica (ne upotrebi) ne baš u postinji Svilaj – Odžak 14/12/2017 ili mega ultra galaktički lot, koji je postao lot samo zbog toga što velika braća arapi obezbjedili toliko para, prvi lot zenične zaobilaznice 31 Juli 2019

dodo dionica Dionicu Banja Luka - Prijedor i šta sa njom nakon ugovora kineza nigdje (stide se ugovora), probijen je odavno bilo koji dio tog ugovora, i to sa svih strana.

Bosmal i Bouygues je nepotrebna priča.

Porediti Izgradnju Dalmatine u Hrvatskoj u kom smislu, sta su tačno izgradili za 4 godine? Mi nismo ni blizu kategorije Hrvatske dovoljno je porediti koliko turista godišnje imaju, u propaloj godini ce opet 9 puta vise od najbolje cifre u BiH. Dok financiranje te autoceste još dan danas nema šanse 2/3 dosada izgrađene autoceste je sagrađeno sa kreditima komercijalnih banaka i to su bili dobiveni prije ekonomske krize 2008, nešto što zadugo se neće više desiti i sigurno ne u BiH. I to je jedina autocesta koja je relativno brzo građena u Hrvatskoj.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19356 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

tec wrote: 13/09/2020 22:53Federacija je ona koja je 3 godine izgubilo sa nepostojećom diskusijom o podizanju akciza i koji su prioriteti izgradnje. U međuvremenu po dobro starom sistemu su im poništavali tendere zbog političkog miješenja. I na kraju od dionica sa završenih projekta i sa obezbjeđenim sredstvima i započetim eksproprijacijama, su pravili havarije dopuštajući lokalne despote da koriguju trasu i način izgradnje. I tako smo dobili flaster izgradnju umjesto da je istovremeno počnu dionice: Zaobilaznica Zenica(3lota koji su postali 4), Zenica- Žepče (4lota), Zvirovići- Mostar(4lota koji su postali 5) mi sto dobili lot na jugu lot na sjeveru lot u pustinji, itd....
Pušten metar u fbih zavisi kako gledaš Lot 2 Butila–Briješće–Stup spoj grada na autoput 24/11/2015 ili dalji spoj na Ulicu Safeta Zajke 22/11/2017
Završena izgradnja dionica (ne upotrebi) ne baš u postinji Svilaj – Odžak 14/12/2017 ili mega ultra galaktički lot, koji je postao lot samo zbog toga što velika braća arapi obezbjedili toliko para, prvi lot zenične zaobilaznice 31 Juli 2019

dodo dionica Dionicu Banja Luka - Prijedor i šta sa njom nakon ugovora kineza nigdje (stide se ugovora), probijen je odavno bilo koji dio tog ugovora, i to sa svih strana.

Bosmal i Bouygues je nepotrebna priča.

Porediti Izgradnju Dalmatine u Hrvatskoj u kom smislu, sta su tačno izgradili za 4 godine? Mi nismo ni blizu kategorije Hrvatske dovoljno je porediti koliko turista godišnje imaju, u propaloj godini ce opet 9 puta vise od najbolje cifre u BiH. Dok financiranje te autoceste još dan danas nema šanse 2/3 dosada izgrađene autoceste je sagrađeno sa kreditima komercijalnih banaka i to su bili dobiveni prije ekonomske krize 2008, nešto što zadugo se neće više desiti i sigurno ne u BiH. I to je jedina autocesta koja je relativno brzo građena u Hrvatskoj.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#19357 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by jednonogi_Jack »

Investitori za autoput u manjem entitetu traže garancije BiH


BANJALUKA – Investitori zainteresovani za gradnju dionica autoputa Vukosavlje – Rača u manjem entitetu traže garancije BiH, kao uslov da se upuste u taj posao vrijedan više od 1,3 milijarde maraka, saznaje portal CAPITAL.

Jedan od investitora istakao je u dopisu “Autoputevima RS” da finansijske institucije mogu finansirati izgradnju autoputa, ako za za taj projekat garantuje, kao je naveo, “Centralna vlada Bosne i Hercegovine”.

“Finansijska institucija je izjavila da je u mogućnosti osigurati finansiranje Projekta u slučaju da Centralna vlada Bosne i Hercegovine pruži garanciju za Projekt. Molimo vas, da li postoji bilo kakva mogućnost da se razgovara o garanciji Centralne vlade Bosne i Hercegovine u budućim fazama, pod uslovom da ova finansijska institucija ima mogućnost da ponudi povoljne kreditne uslove?”, pitali su investitori “Autoputeve”.

Odgovor još nisu dobili...
:lol: :lol:
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#19358 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Vlada RS je već obezbijedila garancije ali ovima izgleda to nije dovoljno. Isto tako, ovo je samo jedan od ponuđača. Ako se nađe neki drugi kojem gode trenutni uslovi poziva on će bit odabran.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2966
Joined: 14/12/2005 21:21

#19359 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by jednonogi_Jack »

edin_the wrote: 14/09/2020 09:39 Vlada RS je već obezbijedila garancije ali ovima izgleda to nije dovoljno. Isto tako, ovo je samo jedan od ponuđača. Ako se nađe neki drugi kojem gode trenutni uslovi poziva on će bit odabran.

Zapravo, kad bolje pročitam ova banka-ponuđač je samo izrazila spremnost da obezbijedi bolje uslove finansiranja ukoliko bi stigle garancije sa još većeg nivoa. Ne znači da nisu spremni dati pare ako bi bile samo garancije RS. Ovo je malo spinovanje.

Pa eto, neka biraju druge izvođače. Kineze, recimo. Ionako je suludo praviti ovaj dio autoputa. Otprilike ista ubleha kao i onaj propali Banja Luka-Prijedor.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19360 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

edin_the wrote: 14/09/2020 09:39 Vlada RS je već obezbijedila garancije ali ovima izgleda to nije dovoljno. Isto tako, ovo je samo jedan od ponuđača. Ako se nađe neki drugi kojem gode trenutni uslovi poziva on će bit odabran.
Nije, nego je problem je što su iste pare (i debeli kusur) već dati kao garancija za dionicu Prijedor - Banja Luka. Tako niko od zainteresirani očekuje ba BiH odnosno federacija pokrije ostalo.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19361 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Nivelacija wrote: 13/09/2020 17:12 Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
gledaj...
nisam 100% siguran, al mislim da cu u mjesec ili dva maksimalno fulati.
Sektor 6 mislim da je projekat završen tek prije 8 mjeseci
Sektor 1 (gdje je inace ovaj rostilj sa klipa), mislim da je tek prije 10 mjeseci projekat gotov
Pricam od glavnim projektima...
Nemam ni zelju ni namjeru da branim/blatim nikoga od izvođača... pa ni nadzora...
Ove dionice oko Zenice su nevjerovatne... Neistrazene i neocekivane... teren je katastrofalan
Stalno se javljaju novi neocekivani problemi... klizanje, voda, klizanje, voda....
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19362 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

kurty wrote: 14/09/2020 10:30
Nivelacija wrote: 13/09/2020 17:12 Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
gledaj...
nisam 100% siguran, al mislim da cu u mjesec ili dva maksimalno fulati.
Sektor 6 mislim da je projekat završen tek prije 8 mjeseci
Sektor 1 (gdje je inace ovaj rostilj sa klipa), mislim da je tek prije 10 mjeseci projekat gotov
Pricam od glavnim projektima...
Nemam ni zelju ni namjeru da branim/blatim nikoga od izvođača... pa ni nadzora...
Ove dionice oko Zenice su nevjerovatne... Neistrazene i neocekivane... teren je katastrofalan
Stalno se javljaju novi neocekivani problemi... klizanje, voda, klizanje, voda....
Da li je solucija bila, vise duzih tunela ispod zenickih naselja.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5899
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#19363 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Slo Burner »

kurty wrote: 14/09/2020 10:30
Nivelacija wrote: 13/09/2020 17:12 Ulaze u 5 godinu radova i opet kao zurba haha
gledaj...
nisam 100% siguran, al mislim da cu u mjesec ili dva maksimalno fulati.
Sektor 6 mislim da je projekat završen tek prije 8 mjeseci
Sektor 1 (gdje je inace ovaj rostilj sa klipa), mislim da je tek prije 10 mjeseci projekat gotov
Pricam od glavnim projektima...
Nemam ni zelju ni namjeru da branim/blatim nikoga od izvođača... pa ni nadzora...
Ove dionice oko Zenice su nevjerovatne... Neistrazene i neocekivane... teren je katastrofalan
Stalno se javljaju novi neocekivani problemi... klizanje, voda, klizanje, voda....
Najgore u svemu, apsolutno nepotrebna avantura, koliko bi samo jeftinije bilo da je autoput isao po trenutnoj magistrali
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19364 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Slo Burner wrote: 14/09/2020 11:06Najgore u svemu, apsolutno nepotrebna avantura, koliko bi samo jeftinije bilo da je autoput isao po trenutnoj magistrali
Zbog silnih objekata na trasi, ne znam koliko bi to bilo pametno, ali lahko je sada biti general poslije bitke, samo se nadam da ce ustabiliti tu dionicu prije nego bude pustena u promet.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5899
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#19365 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Slo Burner »

So What! wrote: 14/09/2020 11:27
Slo Burner wrote: 14/09/2020 11:06Najgore u svemu, apsolutno nepotrebna avantura, koliko bi samo jeftinije bilo da je autoput isao po trenutnoj magistrali
Zbog silnih objekata na trasi, ne znam koliko bi to bilo pametno, ali lahko je sada biti general poslije bitke, samo se nadam da ce ustabiliti tu dionicu prije nego bude pustena u promet.
Pa nije bas egneral poslije bitke, bilo je poznatoo kakav je teren gore i sta se moze ocekivati, ali sta je tu je sad
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19366 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Slo Burner wrote: 14/09/2020 11:55Pa nije bas egneral poslije bitke, bilo je poznatoo kakav je teren gore i sta se moze ocekivati, ali sta je tu je sad
Poznato je bilo da je kliziste i da se radi na nestabilnom tlu, ali dimenzija svega toga, cak i u primarnim geoloskim ispitivanjima se nije mogla predvidjeti. Dakle ispostavilo se kao mnogo gore, nego sto je ocekivano.
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#19367 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Je li iko pozvan na odgovornost radi odokativnih geoloskih ispitivanja?
Kako ćemo na kraj izaći sa Prenjom kraj takvih stručnjaka?
Kod nas se sve pretvorilo samo u formu, a suština je ostavljena za Njemačku.
Daj papir da je ispitano, a jel ispitano i kako, to nema veze. Ko će to gledat.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19368 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Ma sve ce to biti i bolje od ocekivanog.
Bilo bi cudno da se takvi problemi nedesavaju na tako teskoj dionici. Nista neočekivano.
User avatar
geralt
Posts: 6448
Joined: 14/09/2017 12:45

#19369 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by geralt »

Hajd klizista donekle mogu razumjeti da su ih iznenadila, ali mi nikad nece biti jasno kako ih je iznenadio zeljezarin gasovod na trasi.
User avatar
Hugo Chavez
Posts: 156
Joined: 17/06/2009 09:38

#19370 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hugo Chavez »

tec wrote: 13/09/2020 13:04
So What! wrote: 13/09/2020 12:27
tec wrote: 13/09/2020 12:11
2 Oktobar 2018 zadnja dionica koja je puštena u promet.
I to je bila dionica Drugovići - Prnjavor.
So What! wrote: 13/09/2020 12:27
31 Juli 2019 zadnja dionica na kojoj su završeni radovi.
Drivuša - Klopča
To nije dionica, već famozna "poddionica". Dionica je funkcionalna cjelina autoceste, od čvorišta do čvorišta :run:
User avatar
Hugo Chavez
Posts: 156
Joined: 17/06/2009 09:38

#19371 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hugo Chavez »

drug_profi wrote: 14/09/2020 12:17 Je li iko pozvan na odgovornost radi odokativnih geoloskih ispitivanja?
Kako ćemo na kraj izaći sa Prenjom kraj takvih stručnjaka?
Kod nas se sve pretvorilo samo u formu, a suština je ostavljena za Njemačku.
Daj papir da je ispitano, a jel ispitano i kako, to nema veze. Ko će to gledat.
Bravo, svi su znali da je taj teren iznad Zenice nestabilan, osim stručnjaka iz JP Autoceste FBiH, koji su odlučili da se baš tuda trasira. Ko se imalo razumije u geologiju, bježi što dalje od takvog terena. Isto će stručnjake iz JP Autoceste FBiH iznenaditi i voda kada počne proboj tunela kroz Prenj, a za ilustraciju geologije kraša i curenje vode iz ogromnih rezervoara vode, dovoljno je provozati se kroz tunel Crnaja.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19372 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Hugo Chavez wrote: 14/09/2020 13:26
To nije dionica, već famozna "poddionica". Dionica je funkcionalna cjelina autoceste, od čvorišta do čvorišta :run:
Kao sto sam ovdje napisao:
tec wrote: 13/09/2020 22:53 mega ultra galaktički lot, koji je postao lot samo zbog toga što velika braća arapi obezbjedili toliko para, prvi lot zenične zaobilaznice 31 Juli 2019
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#19373 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 14/09/2020 12:17 Je li iko pozvan na odgovornost radi odokativnih geoloskih ispitivanja?
Kako ćemo na kraj izaći sa Prenjom kraj takvih stručnjaka?
Kod nas se sve pretvorilo samo u formu, a suština je ostavljena za Njemačku.
Daj papir da je ispitano, a jel ispitano i kako, to nema veze. Ko će to gledat.
U sridu presjek stanja u ovoj tvorevini koja se voli zvati državom. Sve je samo puko poštivanje glupe forme, tj. mehaničko prolaženje kroz procedure samo da se kaže da je "sve u skladu sa procedurama". Niko ne razumije zašto te procedure postoje i zašto ih je važno poštovati.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#19374 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

geralt wrote: 14/09/2020 13:13 Hajd klizista donekle mogu razumjeti da su ih iznenadila, ali mi nikad nece biti jasno kako ih je iznenadio zeljezarin gasovod na trasi.
Nije bio pravilno ucrtan u katastar...
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19375 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

kurty wrote: 14/09/2020 14:44
geralt wrote: 14/09/2020 13:13 Hajd klizista donekle mogu razumjeti da su ih iznenadila, ali mi nikad nece biti jasno kako ih je iznenadio zeljezarin gasovod na trasi.
Nije bio pravilno ucrtan u katastar...
pa jel sad ovo neki veliki problem ili se da sanirati u nekom regularnom roku
Post Reply