Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19251 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Lajavikrelac wrote:
HAVANA wrote: Ne kontam,sta lupati? Nije meni ni 20 a ni 25 godina.49 mi je.70% moje raje i mojih godina koji su ovde,je bilo negdje vani .Sad su tu.Sta ti je tu nevjerovatno? Po gradu restorana,kafica,firmi sto trgovackih ,sto proizvodnih,usluznih djelatnosti,stomatologa,zubnih tehnicara,marketinskih agencija,stanogradnje,gradjevinskih firmi,klime,grijanje,mehanicari...Mogu do sutra nabrajati...Stane svasta u 50 godina.
Nije tebi 20 al lupaš i ponavljaš isto kao da si juče iz srednje izašao pa još misliš da je realni svijet oko tebe vlastiti zamišljeni mikrokosmos :roll: To što ti znaš nabrojanih zanimanja, ništa to ne znači, znam ih i ja u svojoj mahali prilično, ali de mi reci koliko je to procentualno "uspješnog" stanovništva ako ne uračunavamo uhljebe i one što su se uvukli u guzicu ovima na vlasti pa beru pare na svim tenderima i ponudama? Kako tebi nije jasno da nismo svi stvoreni da budemo gazde, preduzetnici i inovatori, da kako ti kažeš dumamo i burgijamo? To je jednostavno nemoguće po svim zakonima prirode, isto kako je nemoguće da svi možemo virtuozno svirati violinu ili harfu jer nas priroda ili božija sila nije nadarila sluhom i talentom. Ili imaš ili nemaš taj štih.

Uporno pričaš o nekim keramičarima, vodoinstalaterima, variocima i ostalim inim zanimanjima kako ubijaju paru i staraše od posla :roll: Tačno i ja to vidim ali zato što ih je ostalo da se na prste jedne ruke nabroji da znaju čestito da rade svoj posao jer je robovlasnička politika svih ovih godina sve što je iole sposobno otjerala vani pa je odjednom veća potražnja od ponude, ali to je u zadnje dvije godine u vr' glave. Kada je bio najveći građevinski bum sredinom 2000tih i kad su zgrade i prostori nicali ko pečuke plate tih istih su bile mizerne i često su kasnile po par mjeseci. Sjećam se da je plata pomoćnika keramičara bila 300 KM :-) a radilo se po 12 i više sati dnevno, ni ostali ništa nisu bolje prolazili jer je plata bila plafon 600 KM. I onda kao čudno što neće niko na zanat kad si konstantno zadnjih 20 godina degradirao i zanat i zanatlije u najnižu kastu. Pička za šalterom banke ili sekretarica u boljoj firmi je u to vrijeme imala oko 700 KM, radila pod klimom 8 sati, vikendi slobodni, dok su ovi nabrojani mučenici skapavali na žegači i mrazu za dosta manje pare i petkom i svetkom....Ako nisi imao štelu u BL si kao muško mogao uglavnom raditi na tri radna mjesta - kao konobar, autopraona ili kao zaštitar, u najboljem slučaju magacioner ali i tu je većinom trebala nečija preporuka. Ko je na praoni proveo godine sada je većinom u tridesetim fasovao reumu ili artritis, dok oni koji su konobarisali većinom završili kao alkosi koji sad ne mogu čestito stajati ako ne popiju bar četiri piva zaredom...

Pričaš onda o nekom učenju, slušanju i gledanju...pa ta nas je politika dovela na rub ponora! Zbog već navedenog degradiranja zanatlija u prosjake sve kuso i repato je išlo da studira vodeći se nakaradnom logikom "uči da ne bi radio" pa zato sad imaš hiljade VSS kadra koji nikada neće naći posao u struci taman da nam je ekonomija kao u Japanu, pa ih sad država na genijalan način pokušava animirati prekvalifikacijom u zanatlije :-) To je kao kad izrežeš Rols Rojs Phantom i napraviš od njega prikolicu za drva....

Meni je prvom pun qurac i učenja i edukacije i usavršavanja koje mi se čini kao presipanje šupljeg u prazno i bačeno vrijeme. Daj uči srednju, daj uči računare ne može bez njih ništa, daj uči engleski nema bez njega ništa, daj studiraj ništa bez fakulteta, pa onda opet daj ovaj sertifikat, daj onaj sertifikat....i za šta sve to? Za ništa! Opet na kraju na biro... :zid: Mogu sve te potvrde i diplome da okačim na zidove mjesto goblena, samo za to i služe ako nemaš štelu i ako nisi nečiji...Bolje da sam poslije srednje ćušnuo kome lovu da me ubaci ko portira ili kurira u kakvu državnu firmu, lizao guzice i nosio bureke stranačkim pulenima, sad bi vjerovatno bio na dobrom uhljebarskom mjestu sa stabilnom karijerom i uplaćenim stažom 8-) Neću više ništa da burgijam i učim i ovo što sam do sad dumagijao ne služi mi ničemu...

Ima toga još za napisati al mrzi me da kuckam... :ginisovac:
Ja napisao da znam 200 ljudi,ti mi napisao da lupam.Ja ti objasnio kako znam i sta rade,ti meni govor drzis.Ne kontam,sta sam ti ja kriv? Zivim i radim,borim se kako znam i umijem.I ti tako.Ovde ili tamo...
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#19252 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

Zato što tih 200 ljudi koje znaš ti i sad ne znam koliko znam ja ovdje kod sebe predstavljaju kap u moru. Saberi stanovništvo Sarajeva i BL i vidi koliki je to zanemarljiv broj ljudi. Ostalo sirotinja na minimalcu i nezaposleni....
I uglavnom svi ti uspješni su uslužni i tercijarni sektor na kome se ne može graditi privreda i ekonomija.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19253 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ok.Kap u moru.I sta sad? Sta je vama problem kad se oni spomenu pa svi skocite? Hoce ti lakse biti da ih nema?Ne mogu i nikad nisam mogao funkcionisati u crnjaku,jednostavno smori me,crpi mi energiju,tonem...Da ih je 5 pozitivnih ja cu u njih gledati...A ima ih itekako.Okruzen sam ljudima koji rade i bore se pa odatle i moj pozitivniji pogled.Jednostavno vezan sam poslom i zivotom sa takvim ljudima ,pa mi je i slika bolja nego sto je nekom drugom.Sta sad trebam,vikati ne moze nista,nista ne valja,nema sanse...Ne mogu kad to jednostavno nije tacno.Ima nacina.Treba ih traziti i naci.Danas sam bio malom od sure na diplomskom,bas dobar student i fino dijete.Juce bio na razgovoru,sam nasao bez ikoga.Probni rad 3 mjeseca za neku americku kompaniju,1200 plata ta 3 mjeseca a poslije veca.I moze izaci ranije kad treba oko mastera itd...Naravno prihvatio.Bas mi drago.Sta sad trebam ja takvom momku pricati? Ne moze nista,idi,crnjak...Ili moze,uci,bori se...? Jebo ba kukanje.Ne vidis nacin,idi.Ok.Sve je to normala...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19254 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Pa i ovi sto od dvije milje salju sedamsto u Bosnu. Dodju sest puta i potrose gutu para su takodje kap u moru. Vecinom je mutvak i minimalac
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19255 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

Radovi na IX transverzali gotovo nepostojeći, ponovo probijen rok za izgradnju

https://www.klix.ba/biznis/radovi-na-ix ... /190930011
User avatar
muha_sa
Posts: 140446
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19256 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

espn wrote:Radovi na IX transverzali gotovo nepostojeći, ponovo probijen rok za izgradnju

https://www.klix.ba/biznis/radovi-na-ix ... /190930011
tvojoj sreci nema kraja--jelde :?
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19257 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

insomnia78 wrote:Pa i ovi sto od dvije milje salju sedamsto u Bosnu. Dodju sest puta i potrose gutu para su takodje kap u moru. Vecinom je mutvak i minimalac
Pa sto ne ostavis mutvak i minimalac :mrgreen:.
Il mozda francuski mutvak i minimalac i nisu tako losi :mrgreen: .
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#19258 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mirsek »

detroit-mercy wrote:
insomnia78 wrote:Pa i ovi sto od dvije milje salju sedamsto u Bosnu. Dodju sest puta i potrose gutu para su takodje kap u moru. Vecinom je mutvak i minimalac
Pa sto ne ostavis mutvak i minimalac :mrgreen:.
Il mozda francuski mutvak i minimalac i nisu tako losi :mrgreen: .
On nije nikad rekao da je njemu lose, samo je odlicno upucen da je skoro svim nasim ljudima vani lose. I tako to.. :D
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19259 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

BiH nazadovala na listi zemalja s najmoćnijim pasošima

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /191004095
detroit-mercy
Posts: 16988
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19260 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

mirsek wrote:
detroit-mercy wrote:
insomnia78 wrote:Pa i ovi sto od dvije milje salju sedamsto u Bosnu. Dodju sest puta i potrose gutu para su takodje kap u moru. Vecinom je mutvak i minimalac
Pa sto ne ostavis mutvak i minimalac :mrgreen:.
Il mozda francuski mutvak i minimalac i nisu tako losi :mrgreen: .
On nije nikad rekao da je njemu lose, samo je odlicno upucen da je skoro svim nasim ljudima vani lose. I tako to.. :D
Hos rec' snalazljiv cojek :mrgreen: .
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19261 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Pritiskat po cjeli dan tri dugmeta na CNC mašini je jako zahtjevna rabota, šta vi znate :skoljka:
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19262 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Svaciji rad se moze predstaviti banalnim. Cuo bezbroj puta a i uvjerio se isto toliko puta.
kiligonzales
Posts: 5809
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19263 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kiligonzales »

Lajavikrelac wrote:
HAVANA wrote: Ne kontam,sta lupati? Nije meni ni 20 a ni 25 godina.49 mi je.70% moje raje i mojih godina koji su ovde,je bilo negdje vani .Sad su tu.Sta ti je tu nevjerovatno? Po gradu restorana,kafica,firmi sto trgovackih ,sto proizvodnih,usluznih djelatnosti,stomatologa,zubnih tehnicara,marketinskih agencija,stanogradnje,gradjevinskih firmi,klime,grijanje,mehanicari...Mogu do sutra nabrajati...Stane svasta u 50 godina.
Nije tebi 20 al lupaš i ponavljaš isto kao da si juče iz srednje izašao pa još misliš da je realni svijet oko tebe vlastiti zamišljeni mikrokosmos :roll: To što ti znaš nabrojanih zanimanja, ništa to ne znači, znam ih i ja u svojoj mahali prilično, ali de mi reci koliko je to procentualno "uspješnog" stanovništva ako ne uračunavamo uhljebe i one što su se uvukli u guzicu ovima na vlasti pa beru pare na svim tenderima i ponudama? Kako tebi nije jasno da nismo svi stvoreni da budemo gazde, preduzetnici i inovatori, da kako ti kažeš dumamo i burgijamo? To je jednostavno nemoguće po svim zakonima prirode, isto kako je nemoguće da svi možemo virtuozno svirati violinu ili harfu jer nas priroda ili božija sila nije nadarila sluhom i talentom. Ili imaš ili nemaš taj štih.

Uporno pričaš o nekim keramičarima, vodoinstalaterima, variocima i ostalim inim zanimanjima kako ubijaju paru i staraše od posla :roll: Tačno i ja to vidim ali zato što ih je ostalo da se na prste jedne ruke nabroji da znaju čestito da rade svoj posao jer je robovlasnička politika svih ovih godina sve što je iole sposobno otjerala vani pa je odjednom veća potražnja od ponude, ali to je u zadnje dvije godine u vr' glave. Kada je bio najveći građevinski bum sredinom 2000tih i kad su zgrade i prostori nicali ko pečuke plate tih istih su bile mizerne i često su kasnile po par mjeseci. Sjećam se da je plata pomoćnika keramičara bila 300 KM :-) a radilo se po 12 i više sati dnevno, ni ostali ništa nisu bolje prolazili jer je plata bila plafon 600 KM. I onda kao čudno što neće niko na zanat kad si konstantno zadnjih 20 godina degradirao i zanat i zanatlije u najnižu kastu. Pička za šalterom banke ili sekretarica u boljoj firmi je u to vrijeme imala oko 700 KM, radila pod klimom 8 sati, vikendi slobodni, dok su ovi nabrojani mučenici skapavali na žegači i mrazu za dosta manje pare i petkom i svetkom....Ako nisi imao štelu u BL si kao muško mogao uglavnom raditi na tri radna mjesta - kao konobar, autopraona ili kao zaštitar, u najboljem slučaju magacioner ali i tu je većinom trebala nečija preporuka. Ko je na praoni proveo godine sada je većinom u tridesetim fasovao reumu ili artritis, dok oni koji su konobarisali većinom završili kao alkosi koji sad ne mogu čestito stajati ako ne popiju bar četiri piva zaredom...

Pričaš onda o nekom učenju, slušanju i gledanju...pa ta nas je politika dovela na rub ponora! Zbog već navedenog degradiranja zanatlija u prosjake sve kuso i repato je išlo da studira vodeći se nakaradnom logikom "uči da ne bi radio" pa zato sad imaš hiljade VSS kadra koji nikada neće naći posao u struci taman da nam je ekonomija kao u Japanu, pa ih sad država na genijalan način pokušava animirati prekvalifikacijom u zanatlije :-) To je kao kad izrežeš Rols Rojs Phantom i napraviš od njega prikolicu za drva....

Meni je prvom pun qurac i učenja i edukacije i usavršavanja koje mi se čini kao presipanje šupljeg u prazno i bačeno vrijeme. Daj uči srednju, daj uči računare ne može bez njih ništa, daj uči engleski nema bez njega ništa, daj studiraj ništa bez fakulteta, pa onda opet daj ovaj sertifikat, daj onaj sertifikat....i za šta sve to? Za ništa! Opet na kraju na biro... :zid: Mogu sve te potvrde i diplome da okačim na zidove mjesto goblena, samo za to i služe ako nemaš štelu i ako nisi nečiji...Bolje da sam poslije srednje ćušnuo kome lovu da me ubaci ko portira ili kurira u kakvu državnu firmu, lizao guzice i nosio bureke stranačkim pulenima, sad bi vjerovatno bio na dobrom uhljebarskom mjestu sa stabilnom karijerom i uplaćenim stažom 8-) Neću više ništa da burgijam i učim i ovo što sam do sad dumagijao ne služi mi ničemu...

Ima toga još za napisati al mrzi me da kuckam... :ginisovac:
Realnost je takva da ako nesto neces, izmislices more isprika i svalices najvise krivice na druge, a sve krivice su nase licne. Evo ispricacu ti licni primjer, kracu biografiju, elektricar sam po struci, sata u bransi nisam uradio jer me je neskolovani elektricar, skolovani mesar, trebao uciti poslu. Plus je par tu pokusaja bilo da se pocne raditi u struci, odes da radis ko elektricar dobijes lopatu u ruke. Jbg, malo buntovne prirode i sve te epizode potraju kratko jer nisam zelio raditi ono sto nije bio moj posao. Ego ko Igman, gdje ce on mene uciti. Mlado ludo. Gdje cu ja lopatu... :lol:

Kasnije sam naucio sam da nekad se mora i to, ali na daleko tezi nacin. Zivot te najbolje natjera da radis i kad ti ne ide sve niz dlaku. Mati penzionerka, sestra studentica. Ja zajebant koji je mjenjao poslove na crnjaka ko lud, nekad radi dan, nekad heftu, nekad mjesec dva, tri. Upisuj fakultete, ispisuj, zajebaji se, onda vojska, ona me malo uozbilji stara se razboli, izvadi bubreg i onda se i sam poce dozivati pameti. Vidim fakultet ne ide, rad ide.

Pokupim industrijski certifikat i krenem raditi ko informaticar, na kursu me lik snimi po rezultatima, obeca mi posao odvede me u svoju firmu. Nije u toj firmi bilo sve med i mlijeko, dosta problema, ko kod svakog privatnika, odradim dvicak i po tu odem. Malo razocaran tim iskustvom odem u Svedsku, tamo nista ne dobijem konkretno za raditi, dobijem brzi povrat kuci i jos mi svezu pricu neradnik ovakav onakav, a gore mi supljirali po nasem sarajevski. Ono imamo poso za tebe, haj daj, pa nes ti znati to, ne znas jezik ili izmisle neki drugi razlog.

Dodjem kuci, sretnem direktora jedne firme i kazem mu imas li bilo kakav posao za mene,dodji vidjecemo, 200 maraka mi bude prva plata u toj firmi, ali moranje je moranje, porodicni dan u Vilsu, ja na tv zavrsim na dnevniku :D u toj firmi sam bio web dizajner, administrator servisa, serviser, hamal, vozac, promoter. Otisao jer su mi platu sa 500, na 400 spustili. Sata nisam bio prijavljen. Tu budem tricak.

Odem odatle u inostranstvo na turneju, upecam i tamo nekog sitnog posla cisto da se sjebem u razlici u standardu i dnevnici, ali ne ostanem jer ne dobijem nista osim rada na crno na neko kratko vrijeme. Vratis se kuci da se oporavis od razlike u standardu.

Opet se vratim u Sa, lik nas u par mjeseci posla opuca za probni rad i par mjeseci jos rada po usima. Nervni slom haman dobio, ne zbog para, vec zbog nacina na koji nas je izvarao, osujetio ga i kolege me sprijece da mu ne odnesem barem racunar tada.Petak otisli kuci, u ponedjeljak zovu ne radi se, lik samo stavio kljuc u bravu stana kojeg je rentao. Kurko, ne mozes ni namaci svoje. Tudje obijati neces. Poslje toga nesto u akciji. Ali eto i to nije bilo negativno iskustvo, tu sam nesto naucio sto mi je valjalo daleko vise nego iskustvo i u prvoj i drugoj firmi vaznije za moj samostalni rad.

Odem nakon toga u CG, zgadio mi se moj rodni grad zbog ljudi, plus u glavi strah da debila necu sresti i negdje doslovno skinuti na ulici samo da ga obrukam zbog te prevare. Treso se od huje mjesecima. Tamo vec radio gradjevinu na dnevnicu, hamalio.

Odlucim da se vratim u Sa, ni dosao nisam kako treba, nadjem novi posao, zbog jedne geste lijepe, momak od kojeg sam se najmanje nadao, preporuci me sinu jednog aidovca i tu pocnem da radim i provedem tricak. Odem jer mi je on prigovorio sto sam ga pitao sto plata kasni, ko si ti da branis meni da te pitam za ono sto sam zaradio?

Nakon toga poznavajuci kako radim, poznanik me zaposli u svoju firmu, nije bila pljacka, ali za rad od kuce i suvise nego dobro. Dam i kod njega otkaz nije mogao ispostovati dogovorene uslove tu provedem skoro dvicak i nakon toga odradim praksu u jednoj firmi i odem i odatle. Nadjem je preko ovoga foruma. Hvala momcima na svemu. Slomio me pritisak, ne njihov, vec neke privatno stvari koje su mi se desavalo i odustanem. Tu mi je najzalivije sto nisam istrajan ostao.

Sad sam opet u CG, malo odmaram od Sa, cjepam drva na dnevnicu i ne zalim se. Ganjam bolji posao ovdje jer me malo umorio nas tamosnji pesimizam i uopste ta negativna atmosfera i beznadeznost koju sami zelimo i ne zelimo trpiti u svome zivotu. Tamo sam dobijao odbijenice jer sam nekvalifikovan, a ovdje jer sam prekvalifikovan, a sustinski Balkan je to, tesko ces svoj put prokrciti sam. Ali meni nije mrsko jer covjeka time tjeraju da bude bolji. U zadnjih 5 godina dosta se kurseva i seminara pohodilo iz informatike. Zao mi je samo sto nisam zavrsio jos koji sa industrijskim certifikatom jer oni su daleko najbolji i covjeku najvise daju, sto ne znaci da to uraditi necu. Znam da bi bilo lakse uci u neku stranku, eventualno kupiti posao, lizati nekome guzove, ali jbg nije mi priroda takva. Radije cu sam, pa makar mjenjale se stvari u mome zivotu cas na gore, cas na bolje. Jos malo moram stegnuti kohones da bi se otisnuo u privatluk, ali ni to nije iskljucena opcija, kud puklo da puklo. Probace se kad tad.

Mene nervira mnogo sto sta, najvise to sto se svak zali, bori se majka mu stara, pa kako god, zajebi kukanje i briganje ko ima ista od toga. Nemas đnesto stalno stabilno, razmisli o tome kako da sta sacuvas kad naleti period bez posla, najlakse je jaditi. Sto bi moj drug rekao pruzi se koliko ti je jorgan dug. I recu ti nesto, razlika izmedju nas ljudi koji se non stop borimo, a ne uspijevamo ili onih koji uspijevaju je u detaljima na koje ne obracamo paznju, mnogi od nas zive stihijski, spontano,nedisciplinovano, ponekad kockarski od danas do sutra, sa puno praznih zelja, dok ovi drugi imaju reda i discipline i plana i jasan cilj, pa im uspijeva da mnogo sto sta u zivotu realizuju.

Jezim se od rijeci kod nasih ljudi ono u stilu "trebali bi nesto uraditi", "sta da uradimo", uradi pa kud puklo da puklo, pokusaj sto mene pitas da te ja ne trebam voditi. Ne mozete niko obezvrijediti koliko mozes samog sebe, niko te od ljudi koje znas ne zna poput tebe samog, niti te svi oni koji te znaju hrane i dijele s tobom dom, cak ni oni ne znaju sve o tebi, jebe ti se za misljenje mnogih koji misle da te znaju.

Kad su stvari konkretne, ima to i to, uradi to i to, tvoje je toliko i toliko, mogu mi tone preko ruku preci, samo nek je halal i posteno, onako kako smo dogovorili. Nemoj mi samo one price imam posao, dobro hajmo ga raditi, e znas drug nema nista od onog, propalo ovako onako. Samo ta opet ljudska crta u meni dijelite od toga da te pljunem. Radije suti. Tu proradi punisher u meni.

Zbog takvih stvari, mnoge na rezervu stavim, pa i familiju. Volim vas, ali distanca. Sta radim, ne tice vas se. Savjeti me ne zanimaju, ako imate sta konkretno pricacemo, ako hocete pomoci pomozite, samoincijativno, ja od vas to traziti necu, ne trebam nicije tutorstvo. Rekao familiji da cijepam drva za kes, dijaspora se popalila, ono u Sarajevu nisi, a u CG to radis, ono sto to, a sto necu, ne nazovete me za cijelu godinu dvaput da mi glas cujete i onda odjednom poziv sat vremena price, de popustite me. Vas vi poso, ja cu svoj. Bolje nego da sam iciji muftas, vas pogotovo. Onda pocelo me nervirati i to, raja te zove, ne da te cuje od one dragosti ljudske, neke ljubavi jaranske, eto u ulici ti je pa bi na kafu ili ono sidji ispred haustor, nego iz potrebe, nisi ga ni stigo pitati otkud ti, on tebi bifla svoju potrebu. Rjesis mu je opet te ne vidi zivot. Kad predugo igras za raju malo ti dosadi to. Drugova masu, ali pravih prijatelja premalo. Distanca i besposlica najbolje pokaze kome je kako do koga stalo sto i medju prijateljima i porodicom. Distanca pokaze koliko su ti blizu oni koji te bez ikakve koristi vole, a besposlica sluti besparicu, pa onda nekome nisi od koristi.

Kad me pitas sta sam radio do sada, bio trgovackim putnikom od vrata do vrata, cuvao parkinge, utovarao i istovarao kamione, skladistario, rokao gradjevinu, pucao moleraj, radio informatiku, vozo i td. Hvala bogu na svakoj dobrom i losem poslu, iskustvu, stvari, da nije njih i ti promjena covjek bi malo sta u svome zivotu naucio.

I ako mislis da ce ti guranje nekome u dzep para pomoci da se zaposlis ucini to, mojne pricati da ces. Svako ti dobro zelim i da sto prije s biroa preselis u kakvu kancelariju da radis.
kiligonzales
Posts: 5809
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19264 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kiligonzales »

Seyfo wrote:Svaciji rad se moze predstaviti banalnim. Cuo bezbroj puta a i uvjerio se isto toliko puta.
To je u BiH fakinska crta mnogih jer je guzici tesko da se odrekne kesa da bi platio neku uslugu ili stvar zaista onoliko koliko vrijedi. Nije to vise ni cjenkanje, nego obezvrijedjivanje. Koliko mi se puta desilo dodjem u raji da servisiram komp, jos puno prije kazem koliko je pomenuta usluga i neko mi kaze koliko sam ti duzan, mrs, nisi nista. Sta se pravis mutav. Da ti ne rekoh prije nego sam ti i doso pa hajde. :D

A o onome to je tebi brate dva klika, necu ni da pricam. Pusti nasa posla.
kiligonzales
Posts: 5809
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19265 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kiligonzales »

HAVANA wrote:Ok.Kap u moru.I sta sad? Sta je vama problem kad se oni spomenu pa svi skocite? Hoce ti lakse biti da ih nema?Ne mogu i nikad nisam mogao funkcionisati u crnjaku,jednostavno smori me,crpi mi energiju,tonem...Da ih je 5 pozitivnih ja cu u njih gledati...A ima ih itekako.Okruzen sam ljudima koji rade i bore se pa odatle i moj pozitivniji pogled.Jednostavno vezan sam poslom i zivotom sa takvim ljudima ,pa mi je i slika bolja nego sto je nekom drugom.Sta sad trebam,vikati ne moze nista,nista ne valja,nema sanse...Ne mogu kad to jednostavno nije tacno.Ima nacina.Treba ih traziti i naci.Danas sam bio malom od sure na diplomskom,bas dobar student i fino dijete.Juce bio na razgovoru,sam nasao bez ikoga.Probni rad 3 mjeseca za neku americku kompaniju,1200 plata ta 3 mjeseca a poslije veca.I moze izaci ranije kad treba oko mastera itd...Naravno prihvatio.Bas mi drago.Sta sad trebam ja takvom momku pricati? Ne moze nista,idi,crnjak...Ili moze,uci,bori se...? Jebo ba kukanje.Ne vidis nacin,idi.Ok.Sve je to normala...
Kod mene drug, zlatna znacka, dugo ovdje furao negativizam, srao politika ovakva onakva, ovo ono, drzi nedaj, niko nece da me zaposli, biro, tamo vamo i onda klik u glavi. Ne moze ovdje, odo uloziti u engleski, francuski, pljus ni otkud preko neta otvori sebi mogucnost vani da doktorira. Dugo sam i sam bio takav. Svak kriv nikad ja. Sad sam sebi prvi krivac za sve. Najvise sto sam drugima dopustio vise nego sto sam trebao. Sad taktika odjebaus.

Kod mene seka, takodjer odlican student, sve u roku, smjer beze realno ekologija, ali eto prva sa tom diplomom na PMF po osnivanju odsjeka, troje ih izbacio PMF, niko ne radi taj posao, ali ona je placuci na ispite isla, kraj svijeta, nikad nade da ce poloziti, a onda ubode 9. :lol: Onda mene upali ta negativnost, pa bi joj reko ja da sam tako plako na fakultetu tri bi zavrsio, a bi kurac realno haha Nikad ga nisam zavrsio, ona jeste. Navike totalno drugacije, totalno nedisciplinovan, ucenje samo kroz praksu me islo, ako sta ima raduckati, razvaljivati, praviti ide, matematiku ubijao i svaki predmet koji ima veze s njom, al zato teorija i ja na ratnoj nozi. Bosanski, engleski 2, historija, geografija, biologija navlaci.

Vise me boli njena nezaposlenost i to sto ima dosta prirodu negativnu. Daj ono trzni se, prodje vrijeme, nepokusavajuci sta da promjenis, a zivot ne ceka i nema rikverc. Kod mene opet nista stalno, vazda varijabilno, ali vazda pucam pokusaje, pa gdje upali. Danas ovdje, sutra ko zna gdje.
User avatar
muha_sa
Posts: 140446
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19266 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

kiligonzales

da ne citiram što si piso :D samo ti mogu poželjet sve najbolje u životu :-D borac, svaka cast :thumbup: i duboki naklon :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19267 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

:-D

Mislim da sam sve procitala- . :lol: - ko' fim da sam gledala...

--dobar si-- ali.... srcan-- malo ohani.... s odlukama.. :razz:
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19268 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Poslije svih tih zajebancija,zreo si da probas nesto samostalno.Probaj i sjecaj se svega.Umrijet neces.I da ne ide,pisaj ga.Za drugog uvijek mozes raditi.Svaku gresku i svaki minus pretvaraj u plus.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19269 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Seyfo wrote:Svaciji rad se moze predstaviti banalnim. Cuo bezbroj puta a i uvjerio se isto toliko puta.
To ti je ona nasa tipicna...Lako je tebi. :lol: Pa de i ti,ko ti brani? Nista nije lako.
Ako se pomirimo sa tim,bice nam poslije lakse. :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#19270 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

512MB wrote:Pritiskat po cjeli dan tri dugmeta na CNC mašini je jako zahtjevna rabota, šta vi znate :skoljka:
:skoljka: al sto sve zna iz iskustva :lol: info iz 1 ruke

Kiligonzales svaka tebi cast al ja ne kontam sta ima u tome svemu poz. :-) dok si balavac moze bit i zanimljivo ali zivit tako i rec samo skupljaj iskustvo :run:

A ovi sto su se vratili pa uspjesni su prvo cvaknuli cage ....zlu ne trebalo nek ima :mrgreen: e sad je ona sarajvooo ne mogu ja ba bez njega i tako :lol:

Haj uzivajte ova tema odavno nema smisla

@ havana ne nije to ona tipicna to je ona DZe sobarica blati svaki posao koji ljudi koji idu rade a suti kad mu se kaze da je obicni strugar u nekom fran selu i pritisce 3 dugmeta.....
User avatar
muha_sa
Posts: 140446
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19271 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

vjesticanametli wrote:
512MB wrote:Pritiskat po cjeli dan tri dugmeta na CNC mašini je jako zahtjevna rabota, šta vi znate :skoljka:
:skoljka: al sto sve zna iz iskustva :lol: info iz 1 ruke

Kiligonzales svaka tebi cast al ja ne kontam sta ima u tome svemu poz. :-) dok si balavac moze bit i zanimljivo ali zivit tako i rec samo skupljaj iskustvo :run:

A ovi sto su se vratili pa uspjesni su prvo cvaknuli cage ....zlu ne trebalo nek ima :mrgreen: e sad je ona sarajvooo ne mogu ja ba bez njega i tako :lol:

Haj uzivajte ova tema odavno nema smisla

@ havana ne nije to ona tipicna to je ona DZe sobarica blati svaki posao koji ljudi koji idu rade a suti kad mu se kaze da je obicni strugar u nekom fran selu i pritisce 3 dugmeta.....
Pozitivno je to što je momak borac i zagarantovan mu je uspjeh--moje mišljenje :-D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#19272 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Bez daljnjeg muha jeste :-D i opet nadnici ....evo prilike da ga preporuci havana nekom od tih uspjesnih :-D povratnika
User avatar
muha_sa
Posts: 140446
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19273 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

vjesticanametli wrote:Bez daljnjeg muha jeste :-D i opet nadnici ....evo prilike da ga preporuci havana nekom od tih uspjesnih :-D povratnika
Ne treba njemu posrednik--zapazit ce njega neko i bez Havane il petog desetog :thumbup:

Ništa ne dolazi na tanjiru--život je borba, svakodnevna borba :) osobno iskustvo iz mene govori :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#19274 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:-) haj dobro nek se onda bori :evil:
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19275 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Cuj cvakno cage. :lol: :D Cvakno i cvaknucu gdje god sta mogu...Jednom su me naguzili,nece vise. :D A bez sarajeva ne mogu,zato sam se i vratio.A i ima posla dobrog ovde.Kad mi bude lose i ako bude,oticu ako mi se bude islo.Necu kukati sigurno.I opet bi mi falilo sarajevo,i opet bi se borio da se vratim...Ne znam sta je vama tu cudno i trpate mi nesta sto nisam rekao.Jos nikada nisam rekao da niko ne treba da ide.To on najbolje zna.Bori se za sebe i svoju porodicu,gdje god.Ja samo kazem da i ovde ima dobrog zivota,posla i para...
Post Reply