Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#1926 Re: Dolazi zima - zimske gume
Slazem se da Michelin dobro podnosi velike kilometraze sto se tice habanja - kod mene je nakon 4 godine jos uvijek imala dosta "mesa" bez bubrega sa strane. Problem je bio u tome sto je pocela proklizavati narocito u situacijama prve susnjezice ili kise sto joj se nije pretjerano desavalo u prve dvije godine (mada nikad nije bila sjajna guma u tim situacijama).
Sada sam uzeo T850 Continental i odusevio me u segmentu u kojem je Michelin bio los - voznji po laganoj kisi na niskim temperaturama. Dakle, podloga po klizavosti slicna ledu. Skoro sam zaboravio kako izgleda lampica za proklizavanje tockova. Kakva ce guma biti za dvije godine vidjecemo...
Sada sam uzeo T850 Continental i odusevio me u segmentu u kojem je Michelin bio los - voznji po laganoj kisi na niskim temperaturama. Dakle, podloga po klizavosti slicna ledu. Skoro sam zaboravio kako izgleda lampica za proklizavanje tockova. Kakva ce guma biti za dvije godine vidjecemo...
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1927 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jest, POD HITNO da ne sjebes te nove Michelinke.JOINT_1921 wrote:Na kraju sam uzeo i ja Michelin Alpin A4, skripe ko nove...![]()
Kada sam skinuo stare gume, 2 su bile potpuno potrosene, odmah za smece, a 2 sam ostavio da budu pomoc novim ljetnim pogonskim...
Jedna od 2 gume koje su bacene je potpuno izlizana sa jedne strane po obimu a s druge (unutrasnje) strane gume i nije... Jel to onda mozda do spure, ili? Odem i uradim spuru guma, jel to tako ide?
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1928 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zavisi koje Michelinke i na kojem autu.sabanss wrote:Slazem se da Michelin dobro podnosi velike kilometraze sto se tice habanja - kod mene je nakon 4 godine jos uvijek imala dosta "mesa" bez bubrega sa strane. Problem je bio u tome sto je pocela proklizavati narocito u situacijama prve susnjezice ili kise sto joj se nije pretjerano desavalo u prve dvije godine (mada nikad nije bila sjajna guma u tim situacijama).
Sada sam uzeo T850 Continental i odusevio me u segmentu u kojem je Michelin bio los - voznji po laganoj kisi na niskim temperaturama. Dakle, podloga po klizavosti slicna ledu. Skoro sam zaboravio kako izgleda lampica za proklizavanje tockova. Kakva ce guma biti za dvije godine vidjecemo...
Michelin Primacy ljetna guma moze napraviti hebet km. Ove sto imam ja (pilot SS) mogu u vrh glave 30000 ako i toliko.
Ali zato drze cestu i koce ko blesave.
Sve zavisi od namjene gume+auta. Sportskija auta ce brze derat gumu kakva god ona bila.
- JOINT_1921
- Posts: 2433
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1929 Re: Dolazi zima - zimske gume
Koliko to traje inace vremenski, da odem poslije posla negdje? Jel' svejedno kod koga odem, mislim nije komplikovan proces?jefferson wrote:Jest, POD HITNO da ne sjebes te nove Michelinke.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1930 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma zavisi od auta, ali mozda sat vremena.JOINT_1921 wrote:Koliko to traje inace vremenski, da odem poslije posla negdje? Jel' svejedno kod koga odem, mislim nije komplikovan proces?jefferson wrote:Jest, POD HITNO da ne sjebes te nove Michelinke.
Ja licno to radim svaki put kada mjenjam gume. Evo sad cu stavljat zimske, i odmah na spuru, iako mi je spura OK. Ali nove gume drugacije opterecuju ovjes, pa neka....
- JOINT_1921
- Posts: 2433
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1931 Re: Dolazi zima - zimske gume
U jbte, nista onda, ne vjerujem da je toliko stetno, da ce im 150 km otvorene ceste naskoditi?
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#1932 Re: Dolazi zima - zimske gume
ma nece 150 km ako vozis normala, al uradi pod hitno jer vremenom ce ti sve manje i manje vuci u jednu stranu, dok u konacnici ne prestane, e tada ti je guma gotova, tj. izlizana s jedne strane, a to se moze desiti nakon mjesec ako grub asfaltJOINT_1921 wrote:U jbte, nista onda, ne vjerujem da je toliko stetno, da ce im 150 km otvorene ceste naskoditi?
Last edited by kloniran on 17/10/2013 23:08, edited 1 time in total.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1933 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nece jednom, hoce kada vozis stalno. Takodje, malo toplije vrijeme, gume ce se smeksati i ostetiti.JOINT_1921 wrote:U jbte, nista onda, ne vjerujem da je toliko stetno, da ce im 150 km otvorene ceste naskoditi?
Ne zaboravi, nije tu u pitanju samo gazni sloj, cijela strana te gume je pod vecim opterecenjem.
Last edited by jefferson on 17/10/2013 23:10, edited 1 time in total.
- JOINT_1921
- Posts: 2433
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1934 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma uradit cu u subotu ujutro, sutra cu preci oko 150-200km, malo opreznije voziti, valjda nece sta bit...
- plucna mahramica
- Posts: 601
- Joined: 20/07/2011 14:59
#1935 Re: Dolazi zima - zimske gume
conti je kao nova guma bolja, kao polovna michelin... iltiga nakon nekog vremena michelin gubi manje. Ako planirate mozda 2 god koristiti to auto onda conti, tako nekako 
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#1936 Re: Dolazi zima - zimske gume
Michelin Alpin zimska guma iz 2009. i Continental TS850 iz 2013. godine na Oktaviji u dimenziji 195/65/15. Continental mi je osjetno bolji. Ne znam koliko se haba ali jos nisam naisao na gumu koja nije mogla izdurati 4 sezone.jefferson wrote: Zavisi koje Michelinke i na kojem autu.
Michelin Primacy ljetna guma moze napraviti hebet km. Ove sto imam ja (pilot SS) mogu u vrh glave 30000 ako i toliko.
Ali zato drze cestu i koce ko blesave.
Sve zavisi od namjene gume+auta. Sportskija auta ce brze derat gumu kakva god ona bila.
Inace ljetne koristim Bridgstone Turanzu i za nju mogu reci da je sasvim pristojna guma.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#1937 Re: Dolazi zima - zimske gume
treca zima im je ovo sad, idu bez problema, bocno drzanje odlicno, dubina sare u zakonskim okvirima, nemaju nikakvih ostecenja a presle su sigurno 25 tkm.jefferson wrote: Nije u pitanju samo kako gume funkcionisu dok su nove. U pitanju je kako ce funkcionisati nakon 3 zime.
Ja sam imao Hankook, nove OK, druga zima nikom ne pozeljeti!
U pitanju je kvaliteta unutrasnjeg bloka. Koliko su jake na bocnim stranama kako bi izdrzale bosanske rupe, itd, itd. Mnogi ljudi putuju vani. Eto utakmica je bila u Litvaniji, koliko je ljudi otislo autima. Druge su brzine na auto putevima, itd, itd.
Ja auto koje sad vozam sam dobio sa novim Kumho gumama. Prvih 5000km sve OK, onda je kocnica pocela polako postajati meksa, pa su postale bucne, i na nekih 12-13000km su se "bacile," pa se nisu 3 od 4 mogle balansirati vise.
putovanje vani u poredjenju sa bosnom i recimo planinom grmec ili romanijom dodje ti kao djecija igra sto po kolicini padavina sto po samom ciscenju i odrzavanju istih.
na nasem komadicu auto puta isto nema nikakvih problema.
ako neko kupuje gume da ih vozi 5 zima i dok ne nikne sara pritom gledajuci recenzije kako je ta guma top, veca je opasnost u prometu od nekoga ko svake dvije godine kupuje po 2 nove gume tigar.
- Namce
- Posts: 121
- Joined: 01/06/2010 00:47
#1938 Re: Dolazi zima - zimske gume
Gdje ima kupiti Continental TS 850 osim u Makbelu da se cijene mogu uporediti jer Guma pro ih nema.
-
RLewis
- Posts: 509
- Joined: 04/02/2013 13:33
#1939 Re: Dolazi zima - zimske gume
danas ja kupio odnosno narucio tu gumu ako je wintercont ali nevjerujem da ti je moja dimenzija, ja sam kupio u vitezu sofa mm 235/45/18 516 KM komad - 10% popusta na kes
- JOINT_1921
- Posts: 2433
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1940 Re: Dolazi zima - zimske gume
U Sarajevu 122 KM (195/65 R15), vidi na piku pod nove gume, pa pronadji radnju...Namce wrote:Gdje ima kupiti Continental TS 850 osim u Makbelu da se cijene mogu uporediti jer Guma pro ih nema.
Last edited by JOINT_1921 on 18/10/2013 15:19, edited 1 time in total.
- Namce
- Posts: 121
- Joined: 01/06/2010 00:47
#1941 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zanima me u Sarajevu i veličina 205/55 R16.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1942 Re: Dolazi zima - zimske gume
25k za takve gume ne bi trebao biti nikakav problem!Bakir1 wrote:treca zima im je ovo sad, idu bez problema, bocno drzanje odlicno, dubina sare u zakonskim okvirima, nemaju nikakvih ostecenja a presle su sigurno 25 tkm.jefferson wrote: Nije u pitanju samo kako gume funkcionisu dok su nove. U pitanju je kako ce funkcionisati nakon 3 zime.
Ja sam imao Hankook, nove OK, druga zima nikom ne pozeljeti!
U pitanju je kvaliteta unutrasnjeg bloka. Koliko su jake na bocnim stranama kako bi izdrzale bosanske rupe, itd, itd. Mnogi ljudi putuju vani. Eto utakmica je bila u Litvaniji, koliko je ljudi otislo autima. Druge su brzine na auto putevima, itd, itd.
Ja auto koje sad vozam sam dobio sa novim Kumho gumama. Prvih 5000km sve OK, onda je kocnica pocela polako postajati meksa, pa su postale bucne, i na nekih 12-13000km su se "bacile," pa se nisu 3 od 4 mogle balansirati vise.
putovanje vani u poredjenju sa bosnom i recimo planinom grmec ili romanijom dodje ti kao djecija igra sto po kolicini padavina sto po samom ciscenju i odrzavanju istih.
na nasem komadicu auto puta isto nema nikakvih problema.
ako neko kupuje gume da ih vozi 5 zima i dok ne nikne sara pritom gledajuci recenzije kako je ta guma top, veca je opasnost u prometu od nekoga ko svake dvije godine kupuje po 2 nove gume tigar.
Opet, te gume su samo OK. Sto se tice cesta vani, ja nisam rekao kako se ciste, nego brzina (posebno njemacka) itd, itd.
Kako god, jos pure koreanci moraju jesti da bi stigli evropske proizvodjace ili japanske., iako ljetne Hankook nisu uopste lose.
I da, slazem se, 2 ili jos bolje 4 nove Tigar gume su bolje nego neke 5-6g stare. I ja nikad nisam rekao da se trebaju voziti 5 zima, stoga mojne mi stavljati rijeci u usta.
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#1943 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sezonska guma moze izdurati 4 sezone rahat - pogotovo kada neko prelazi 10 000 km godisnje kao ja. Sarom bi mogla i petu sezonu ali gumu ne cini samo sara...
- JOINT_1921
- Posts: 2433
- Joined: 22/06/2012 16:03
- Location: Grbavica
- Vozim: odlično
#1944 Re: Dolazi zima - zimske gume
HITNO JE, zna li neko gdje je najbolje i povoljno da se uradi spura guma u Sarajevu??? Hvala
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#1945 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ferhatovic u Blazuju, samo ti niko nedjeljom ne radi. Kod ovih ostalih nisam radio tako da ne znam kakvi su.JOINT_1921 wrote:HITNO JE, zna li neko gdje je najbolje i povoljno da se uradi spura guma u Sarajevu??? Hvala
-
patriotkl
- Posts: 34
- Joined: 05/09/2010 12:33
#1946 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kakve su vaše preporuke što se tiče dimenzija 205/55R16
Glavni kandidati za sada su Bridgestone Blizzak LM32 i Yokohama V903 TL
Vaša iskustva/preporuka što se tiče gore navedenih guma?
Glavni kandidati za sada su Bridgestone Blizzak LM32 i Yokohama V903 TL
Vaša iskustva/preporuka što se tiče gore navedenih guma?
-
Teufik
- Posts: 4886
- Joined: 25/01/2010 18:51
- Location: TZ
#1947 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nijednu...patriotkl wrote:Kakve su vaše preporuke što se tiče dimenzija 205/55R16
Glavni kandidati za sada su Bridgestone Blizzak LM32 i Yokohama V903 TL
Vaša iskustva/preporuka što se tiče gore navedenih guma?
Za koje auto i sta trazis od zimske gume?
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#1948 Re: Dolazi zima - zimske gume
Taj LM32 se pravo dobro pokazao na testovima.patriotkl wrote:Kakve su vaše preporuke što se tiče dimenzija 205/55R16
Glavni kandidati za sada su Bridgestone Blizzak LM32 i Yokohama V903 TL
Vaša iskustva/preporuka što se tiče gore navedenih guma?
Bridgestone nije nikad bio neki vrh kada su u pitanju zimske gume, ali na testovima.
Medjutim, Bridgestone je vrhunska guma, sto znaci da ce vjerovatno pruziti nekoliko ujednacenih sezona.
- BarbaDue
- Posts: 65066
- Joined: 03/02/2008 22:28
- Location: pogledaj iza sebe
#1949 Re: Dolazi zima - zimske gume
Test zimskih guma 2013./2014. – ADAC
http://www.carlander.ba/testovi/gume/te ... 2014-adac/
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
http://www.carlander.ba/testovi/gume/te ... 2014-adac/
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... geId=31821
- pirmin
- Posts: 11199
- Joined: 18/02/2006 23:50
- Location: Ciganluk
#1950 Re: Dolazi zima - zimske gume
Po svim ovim testovima i po svojoj kilometrazi(10-15k) dolazim do zakljucka da na Alpin A4 mogu lagano 6 sezona racunati.
