Page 78 of 231
#1926
Posted: 10/01/2006 18:01
by Sarafcina
znanje wrote:Sarafcina wrote:znanje wrote:
Hvala na podsjeæanju - od brda postova ovog poremeæenog talibana ne vidjeh ovo. No, evo da odgovorim. Merriam-Webster rjeènik (
http://m-w.com):
"
SCIENCE - a : knowledge or a system of knowledge covering general truths or the operation of general laws especially as obtained and tested through scientific method b : such knowledge or such a system of knowledge concerned with the physical world and its phenomena: Sinonim: NATURAL SCIENCE (any of the sciences (as physics, chemistry, or biology) that deal with matter, energy, and their interrelations and transformations or with objectively measurable phenomena)". Dakle, nauka = jedna od prirodnih nauka: fizika, hemija, biologija. Ako treba prijevod cijelog navoda gore, samo reci.
Ne treba prevod, hvala na ponudi

to sam i ocekivao

da se stavi, ali fali jedan detalj

onaj gdje se definise
naucni metod
ne mozemo u definicijama imati pojmove koji nisu definisani

Ne da mi se vi¹e tra¾iti a nije bitno. Bitno je da sam ti pokazao da u savremenom svijetu rudar
nije nauènik. Naravno, u savremeni svijet ne uklapa se domaæa (Kardeljeva) definicija "nauènog radnika" u koju ulaze portir, èistaèica, sekretarice kao i balavi asistenti na fakultetu...

Pokazao?!? Mozda to mozes prodati nekome ko ne konta stvari

Nisi pokazao

... hajde da ne trazis

... znas li uopste sta je to naucni ;)metod? Onako svojim rijecima?
Ja ti mogu reci, ali se neces moci nikako u njemu prepoznati (a Amer bi mogao

).
Zato mi je draze da ti sam kazes

, da ne bude da je do mene

#1927
Posted: 10/01/2006 21:45
by kekec
El-bosniaco wrote:evo jedna interesanta slika
objasnjene slike
TOPLOTNA SATELITSKA ANALIZA POTVRDJUJE POSTOJANJE CETIRI KAMENE GRADJEVINE U VISOCKOJ DOLINI
Javno dostupni podaci sa instrumenta ASTER na satelitu Terra, koji je u Zemljinoj orbiti od 1999. godine kao vid kooperacije americke NASE i Japanske vlade, dovode do daljnjih potvrda o Bosanskoj dolini piramida u Visockoj kotlini.
Naucnik dr. Amer Smailbegovic iz Nevade (SAD), istaknuti clan Fondacije «Arheoloski park: Bosanska piramida Sunca», analizirao je rezultate termalne inercije. Zakljucak: brda Visocica (Bosanska piramida Sunca), Pljesevica (Bosanska piramida Mjeseca) i jos dva uzvisenja predstavljaju «anomalije».
Naime, “ova uzvisenja se”, prema rijecima dr. Smailbegovica, “hlade brze od okoline sto se i moze ocekivati od kolosalnih vjestackih struktura. U njima su prisutni materijali manje gustoce, vece poroznosti, te unutrasnje supljine i prolazi, sto sve utice na ubrzani gubitak toplote.”
Ekipa ne posustaje. Na vecerasnjem TV dnevniku provuce se informacija o "analizi satelitskog snimka" i o mogucnosti postojanja vjestackih objekata, odnosno piramida, jer se to moze zakljuciti po prilogu koji procita spiker.
A niko od strucnjaka ne analizira i ne govori o cemu je rijec na drugim terenima, koji su na sat.snimku iste boje kao i lokacije navodnih piramida.
Sta se krije na tom prostoru.
Isto, kao i na prostoru gdje su navodno piramide, samo jedno veliko NISTA. Jer po sat. snimku, ima prostora za bar 10 piramida, ako prihvatimo logiku piramidasa. A da ih se toliko nalazi na tako malom prostoru, stvarno je previse.
A da dopunim "El-bosniaco", kacim jednu sliku pitanje:
Ako nesto ima ispod povrsine, to su jos neotkriveni "Titini gradovi",
koje su tajno izgradili, ne zna se ko i kada".

#1928
Posted: 10/01/2006 23:11
by \/\/\/
Zar nije divno

#1929
Posted: 10/01/2006 23:51
by helo
[quote="\/\/\/"]Zar nije divno

[/quote
Predivno je!
Ja ne mogu da razumijem neke ljude koje nemogu da predžu preko činjenice da u Bosni i Hercegovini nema piramida. Ne samo piramida nego i ostali čuda ovoga svjeta. Kako mogu da dokažu da unazad 20 000 godina, a i više na ovim područima nije bilo ništa. I zašto u Mexiku imaju piramide a u BiH nemaju? I zašto u Egiptu imaju piramide a u BiH nemaju? I mnoga druga čuda ovoga svjeta. Jednostavno večina ovdje se pomirila sa činjenicom da žive u vjeku i vremenu u kojem se sve otkrilo na ovome svjetu. I da svaka druga pojava i otkriče je
nemoguče (tako večina misli na ovom forumu). Ja prvo vjerujem u Boga jednog i jedinog i u njegova čuda ovoga svjeta, i vjerujem da mi neznamo sami koliko generacija i civilizacija iza mas leži pd zemljom.
#1930
Posted: 11/01/2006 00:05
by kekec
Ja ne mogu da razumijem neke ljude koje nemogu da predžu preko činjenice da u Bosni i Hercegovini nema piramida. Ne samo piramida nego i ostali čuda ovoga svjeta. Kako mogu da dokažu da unazad 20 000 godina, a i više na ovim područima nije bilo ništa. I zašto u Mexiku imaju piramide a u BiH nemaju? I zašto u Egiptu imaju piramide a u BiH nemaju? I mnoga druga čuda ovoga svjeta. Jednostavno večina ovdje se pomirila sa činjenicom da žive u vjeku i vremenu u kojem se sve otkrilo na ovome svjetu. I da svaka druga pojava i otkriče je nemoguče (tako večina misli na ovom forumu). Ja prvo vjerujem u Boga jednog i jedinog i u njegova čuda ovoga svjeta, i vjerujem da mi neznamo sami koliko generacija i civilizacija iza mas leži pd zemljom.
...ne mogu da razumijem neke ljude koje nemogu da predžu preko činjenice da u Bosni i Hercegovini nema piramida...
Ne razumijem ni ja, a oni navalili, ima pa ima.
Kako mogu da dokažu da unazad 20 000 godina, a i više na ovim područima nije bilo ništa
Ma bilo je ovdje svasta, ali bi kratka vijeka i nekako malo, tesko ga naci. A opet ima tu iskopina raznih, sve do stecaka i jos novijih objekata.
I zašto u Mexiku imaju piramide a u BiH nemaju? I zašto u Egiptu imaju piramide a u BiH nemaju
I u Kini ima Kineski zid. Mozda ga ima jos negdje, u Madjarskoj npr. I te prostore su napadali Huni i Avari, pa ko biva, mozda su ga gradili da se odbrane (ondasnji stanovnici), a vremenom ga zemlja zatrpala.
i vjerujem da mi neznamo sami koliko generacija i civilizacija iza mas leži pd zemljom
E zato moramo KOPATI. Da sretnemo i generacije i civilizacije.

#1931
Posted: 11/01/2006 00:09
by Macuser
helo,
piše se: ne mogu, a ne nemogu,
ne piše se predžu, nego pređu,
nije svjeta, nego svijeta,
piše se: nemoguće, a ne nemoguče,
pravilno je većina, a ne večina,
nije neznamo već ne znamo.
#1932
Posted: 11/01/2006 00:12
by \/\/\/
helo wrote:\/\/\/ wrote:Zar nije divno

[/quote
Predivno je!
Ja ne mogu da razumijem neke ljude koje nemogu da predžu preko činjenice da u Bosni i Hercegovini nema piramida. Ne samo piramida nego i ostali čuda ovoga svjeta. Kako mogu da dokažu da unazad 20 000 godina, a i više na ovim područima nije bilo ništa. I zašto u Mexiku imaju piramide a u BiH nemaju? I zašto u Egiptu imaju piramide a u BiH nemaju? I mnoga druga čuda ovoga svjeta. Jednostavno večina ovdje se pomirila sa činjenicom da žive u vjeku i vremenu u kojem se sve otkrilo na ovome svjetu. I da svaka druga pojava i otkriče je
nemoguče (tako večina misli na ovom forumu). Ja prvo vjerujem u Boga jednog i jedinog i u njegova čuda ovoga svjeta, i vjerujem da mi neznamo sami koliko generacija i civilizacija iza mas leži pd zemljom.
Ti hoces da kazes da u Bosni nema piramidaaa

#1933
Posted: 11/01/2006 00:18
by sudnjidan
Ocigledno je da se visocki "arheolog" zeli prikopcati na budzetska sredstva i izvuci licnu korist. To je sva poenta ove trakavice. To sto ce uzeti pare poreskih obveznika i doprinijeti rusenju ionako jadnog ugleda BiH u svijetu najmanje mu je bitno.
Zato drzava ne smije imati nista sa "visockim piramidama". Ako "priuceni arheolog" hoce kopati za svoje pare - bujrum. Ako ima budala koje ce ga finansijski podrzati sredstvima koje su sami zaradili - opet bujrum. Niko im to ne moze zabraniti. Pa, cak i ako na vrbi rodi grozdje i nadju "piramide", posteno ih je pustiti da sami zaradjuju na njima.
Ali, pare poreskih obveznika ne smiju uci u ovaj suludi projekt jer ce to biti zeleno svjetlo raznim probisvjetima i prevarantima da u svojim selendrama "pronalaze" razna "svjetska cuda" i onda traze "pomoc sire zajednice" za svoja "arheoloska istrazivanja" i to u drzavi u kojoj najveci dio stanovnistva zivi ispod granice dostojanstva bez ikakvih programa socijalne pomoci.
#1934
Posted: 11/01/2006 00:19
by helo
\/\/\/ wrote:helo wrote:\/\/\/ wrote:Zar nije divno

[/quote
Predivno je!
Ja ne mogu da razumijem neke ljude koje nemogu da predžu preko činjenice da u Bosni i Hercegovini nema piramida. Ne samo piramida nego i ostali čuda ovoga svjeta. Kako mogu da dokažu da unazad 20 000 godina, a i više na ovim područima nije bilo ništa. I zašto u Mexiku imaju piramide a u BiH nemaju? I zašto u Egiptu imaju piramide a u BiH nemaju? I mnoga druga čuda ovoga svjeta. Jednostavno večina ovdje se pomirila sa činjenicom da žive u vjeku i vremenu u kojem se sve otkrilo na ovome svjetu. I da svaka druga pojava i otkriče je
nemoguče (tako večina misli na ovom forumu). Ja prvo vjerujem u Boga jednog i jedinog i u njegova čuda ovoga svjeta, i vjerujem da mi neznamo sami koliko generacija i civilizacija iza mas leži pd zemljom.
Ti hoces da kazes da u Bosni nema piramidaaa

Upravo suprotno tvom mišljenju, da ih
ima. I da ima mnogo toga još što ja i ti i bilo ko ovdje nemamo pojma da još ima.

#1935
Posted: 11/01/2006 00:23
by Goran_35
cinjenica je da u bosni postoje kamene kugle iste kao latino-americke!
Zasto ne bi bile i piramide?
Sve ce biti jasnije u proljece....

#1936
Posted: 11/01/2006 00:24
by \/\/\/
helo wrote:\/\/\/ wrote:helo wrote:
Ti hoces da kazes da u Bosni nema piramidaaa

Upravo suprotno tvom mišljenju, da ih
ima. I da ima mnogo toga još što ja i ti i bilo ko ovdje nemamo pojma da još ima.

Nasa misljenja se podudaraju.

#1937
Posted: 11/01/2006 00:28
by znanje
Sarafcina wrote:znanje wrote:Sarafcina wrote:
Ne treba prevod, hvala na ponudi ;)
to sam i ocekivao :) da se stavi, ali fali jedan detalj ;)
onaj gdje se definise naucni metod
ne mozemo u definicijama imati pojmove koji nisu definisani ;)
Ne da mi se više tražiti a nije bitno. Bitno je da sam ti pokazao da u savremenom svijetu rudar
nije naučnik. Naravno, u savremeni svijet ne uklapa se domaća (Kardeljeva) definicija "naučnog radnika" u koju ulaze portir, čistačica, sekretarice kao i balavi asistenti na fakultetu... :-D
Pokazao?!? Mozda to mozes prodati nekome ko ne konta stvari ;)
Nisi pokazao ;) ... hajde da ne trazis :) ... znas li uopste sta je to naucni ;)metod? Onako svojim rijecima? ;)
Ja ti mogu reci, ali se neces moci nikako u njemu prepoznati (a Amer bi mogao ;)).
Zato mi je draze da ti sam kazes :), da ne bude da je do mene :)
Nije mi jasno šta ti nije jasno? I čemu podebljavanje ovog 'scientific method'? Ako ti je već stalo - u pomenutom rječniku ti se nalazi sljedeća gotova definicija:
"
scientific method : principles and procedures for the systematic pursuit of knowledge involving the recognition and formulation of a problem, the collection of data through observation and experiment, and the formulation and testing of hypotheses"
Generalno, sve to u okviru jedne od nauka: fizike, hemije, ili biologije. O da, i umalo da zaboravim, naučni metod je onaj postupak koji provode
naučnici, a ne amateri, rudotragači i sl. (premda bi ovi potonji žarko željeli da jesu ono što nisu.)
#1938
Posted: 11/01/2006 00:30
by Goran_35
znaci po gosn.znanju i Nikola Tesla je bio amater a ne naucnik i pronalazac?

#1939
Posted: 11/01/2006 00:34
by neutralac
Kakvo je stajaliste Sejfe Tokica o ovima brdima oko Visokog? Momak je sveprisutan i elokventan , ali ne vidjeh njegov stav u Avazu.
#1940
Posted: 11/01/2006 00:38
by Goran_35
Hocu reci

da ovi sto postavljaju pitanje naobrazbe,Semir ima sasvim dovoljno skole

a to u stvari nije ni bitno!To je samo suplja ili bolje reci frustracija pojedinih
Recimo Nikola Tesla je zapoceo Visu Tehnicku Skolu u Gracu,ali mu nije trebala
I opet su neki,kao gosn znanje

,skocili u vodu da nadju kabl,kada je doticni bezicnim putem upravljao teledirigovanim brodom

#1941
Posted: 11/01/2006 00:41
by znanje
Goran_35 wrote:znaci po gosn.znanju i Nikola Tesla je bio amater a ne naucnik i pronalazac?

Nikola Tesla je bio veliki pronalazač. Nije bio amater jer je imao određeno fakultetsko obrazovanje u elektrotehnici (Prag). Ali, nije bio ni naučnik jer nije bio doktor nauka (osim počasnih doktorata). To je bio jedan od presudnih razloga (pored velikog neslaganja s Einsteinom) zbog kojeg nije dobio Nobelovu nagradu.
#1942
Posted: 11/01/2006 00:43
by Macuser
Koliko vidim ipak vecina ljudi u BiH ne vjeruje u ovu izmisljotinju i to je pozitivno. Cak se to jasno vidi i na ovom forumu. Neki ljudi koji slijepo vjeruju u piramidu imaju problema sa pravopisom naseg jezika, docim ljudi koji ne vjeruju u ociglednu izmisljotinu uglavnom nemaju problema sa sintaksom, padezima i glagolima.
QUIDQUID AGIS, PRUDENTER AGAS, ET RESPICE FINEM.
#1943
Posted: 11/01/2006 00:44
by Goran_35
znanje wrote:Goran_35 wrote:znaci po gosn.znanju i Nikola Tesla je bio amater a ne naucnik i pronalazac?

Nikola Tesla je bio veliki pronalazač. Nije bio amater jer je imao određeno fakultetsko obrazovanje u elektrotehnici (Prag). Ali, nije bio ni naučnik jer nije bio doktor nauka (osim počasnih doktorata). To je bio jedan od presudnih razloga zbog kojeg nije dobio Nobelovu nagradu.
ja,ja

a od skole je imao zapocetu Visu Tehnicku Skolu u Gracu
Da se provjeriti

#1944
Posted: 11/01/2006 00:49
by Goran_35
Macuser wrote:Koliko vidim ipak vecina ljudi u BiH ne vjeruje u ovu izmisljotinju i to je pozitivno. Cak se to jasno vidi i na ovom forumu. Neki ljudi koji slijepo vjeruju u piramidu imaju problema sa pravopisom naseg jezika, docim ljudi koji ne vjeruju u ociglednu izmisljotinu uglavnom nemaju problema sa sintaksom, padezima i glagolima.
QUIDQUID AGIS, PRUDENTER AGAS, ET RESPICE FINEM.
ma jashta

svako vjeruje u nesto

ti recimo vjerujes da je citav univerzum natao onako bezze iz nicega

slucajno

....Hej ba,sav ovaj silni prostor i vrijeme ?
Ono puklo nesta

i poceo i prostor i vrijeme

#1945
Posted: 11/01/2006 00:51
by znanje
Goran_35 wrote:znanje wrote:Goran_35 wrote:znaci po gosn.znanju i Nikola Tesla je bio amater a ne naucnik i pronalazac?

Nikola Tesla je bio veliki pronalazač. Nije bio amater jer je imao određeno fakultetsko obrazovanje u elektrotehnici (Prag). Ali, nije bio ni naučnik jer nije bio doktor nauka (osim počasnih doktorata). To je bio jedan od presudnih razloga (pored velikog neslaganja s Einsteinom) zbog kojeg nije dobio Nobelovu nagradu.
ja,ja a od skole je imao zapocetu Visu Tehnicku Skolu u Gracu
Da se provjeriti
Gorane, opet dolazimo na klasiku: AKO NEŠTO NIJE NEŠTO DRUGO, NE ZNAČI DA JE AUTOMATSKI NEŠTO TREĆE - NAPROTIV, BROJ MOGUĆNOSTI JE BESKONAČAN! Zatim dolazi mukotrpno traganje za dokazima... bez prejudiciranja da je ono za čim tragamo GARANT ONO TREĆE. Eto, to ti je nauka.
#1946
Posted: 11/01/2006 00:51
by Macuser
Goran_35 wrote:Hocu reci

da ovi sto postavljaju pitanje naobrazbe,Semir ima sasvim dovoljno skole

a to u stvari nije ni bitno!
Ljudima koji vjeruju u piramidu naravno da nije bitno. Jer tamo gdje nema nauke i obrazovanja, tamo je plodno tlo za mitove, legende i cuda. Zaista divno rezonovanje.
Tvrditi da neko zna u sta ja vjerujem, ne poznavajuci me, je proizvoljna konstatacija, koja ne znaci apsolutno nista, jer je besmislena.
#1947
Posted: 11/01/2006 00:52
by Goran_35
Za znanje
Drug moj ovo je cinjenica

fakat

lako provjerljiv

#1948
Posted: 11/01/2006 00:54
by znanje
Goran_35 wrote:Za znanje
Drug moj ovo je cinjenica

fakat

lako provjerljiv

Prvo, mi nismo i nikad nećemo biti drugovi. A drugo, šta je to lako provjeriti, i zašto je važno da se provjeri?
#1949
Posted: 11/01/2006 00:56
by Goran_35
Macuser wrote:Goran_35 wrote:Hocu reci

da ovi sto postavljaju pitanje naobrazbe,Semir ima sasvim dovoljno skole

a to u stvari nije ni bitno!
Ljudima koji vjeruju u piramidu naravno da nije bitno. Jer tamo gdje nema nauke i obrazovanja, tamo je plodno tlo za mitove, legende i cuda. Zaista divno rezonovanje.
A staje nauka?
Prekjucer mi rekose

da koristimo samo 2% mozga.Jucer mi rekose

da koristimo 70% mozga.A danas mi kazu da koristimo 100% mozga ali je opet 30% viska?

#1950
Posted: 11/01/2006 01:00
by sanjica
Ma sve je to nista dok se ne otkopa...