Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19226 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Pariz roćko
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19227 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

insomnia78 wrote:
espn wrote:Šuga se pojavila u Tuzli

https://www.klix.ba/vijesti/bih/suga-se ... /191003095
Nes vjerovati i u Parizu
Image
No nevezano za ove nesretnike skola u koju ide dijete stalno ima problema sa vaskama. Neki dan na roditeljskom upozoravaju da se djeca redovno pregledaju kod kuce. Jos nije u pitanju javna no privatna skola
Jebeš Paris pored Tuzle, pa to ti je :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83484
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19228 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by _BataZiv_0809 »

Znam da je Pariz prike, ali sta ovdje rade/cekaju?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19229 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Pa ko i u Bosni. Vecinom ‘oce u Englesku, cekaju status i tako
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19230 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

_BataZiv_0809 wrote:
insomnia78 wrote: Nes vjerovati i u Parizu
Image
No nevezano za ove nesretnike skola u koju ide dijete stalno ima problema sa vaskama. Neki dan na roditeljskom upozoravaju da se djeca redovno pregledaju kod kuce. Jos nije u pitanju javna no privatna skola
Sta je ba ovo :run:
Apsolutno romanticno. :lol:
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19231 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

insomnia78 wrote:Pariz roćko
Isprepada ti sad Batu, neće htjet u EU za živu glavu, ako mu se u životu posreći da dobaci dalje od Pule...
detroit-mercy
Posts: 16989
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19232 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Vizu za Njemacku :mrgreen: .
User avatar
amidzazeher
Posts: 4006
Joined: 14/04/2011 23:41

#19233 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by amidzazeher »

HAVANA wrote:Koji samac od 2000 eura plate posalje kuci 700 eura svaki mjesec,plati stan u belgiji i sve troskove,pored toga dodje 6 puta godisnje u bosnu i potrosi gutu para...Ja mu ga popusim na sred ferhadije,da se vako izrazim :roll:
Jebote ti kao da nikad nisi cuo za gastarbajtere.
detroit-mercy
Posts: 16989
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19234 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

amidzazeher wrote:
HAVANA wrote:Koji samac od 2000 eura plate posalje kuci 700 eura svaki mjesec,plati stan u belgiji i sve troskove,pored toga dodje 6 puta godisnje u bosnu i potrosi gutu para...Ja mu ga popusim na sred ferhadije,da se vako izrazim :roll:
Jebote ti kao da nikad nisi cuo za gastarbajtere.
I jos se trospratnica izgradi :mrgreen: .
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#19235 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by nKrkan »

HAVANA wrote: Ajoj to ono preko slovenaca.Ima to.Spavaju na privatnom zemljistu u onim staancaravanima...Tako mu moze nesto vise i ostati.Da placa stan... nema sanse ovo navedeno
ma kakav stan ništa to, u Antwerpenu znam da rade preko 2 godine , ima ih 30ak iz Tz kantona najmanje , svi po nekim motelima hotelima šta već, po dvojica u sobama, firma im plaća.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#19236 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Po Njemackoj ima isto puno nasih po kontejnerima zive direktno na gradzevini tu sto rade. Po sestorics u kontejneru i imaju jedan kontejner sa tusevima.
Kada se gradzevina zavrsi presele se sa kontejnerima na sljedecu lokaciju i tako godinama, tu se moze dobra para ustedjeti. Na bausteli radis dobra plata,pucas smjene a neplacas stan a u Njemackoj si, tako 15-20 godina i ubijes kes.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 494
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#19237 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by srce_ruke_lopata »

elcaliente wrote:Po Njemackoj ima isto puno nasih po kontejnerima zive direktno na gradzevini tu sto rade. Po sestorics u kontejneru i imaju jedan kontejner sa tusevima.
Kada se gradzevina zavrsi presele se sa kontejnerima na sljedecu lokaciju i tako godinama, tu se moze dobra para ustedjeti. Na bausteli radis dobra plata,pucas smjene a neplacas stan a u Njemackoj si, tako 15-20 godina i ubijes kes.
20 god živiš ko firaun...i na kraju taj keš skrhaš u 'nako betonsko arhitektonsko cudo negdje nadomak Hadžica...jebo i keš i bauštel.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#19238 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

srce_ruke_lopata wrote:
elcaliente wrote:Po Njemackoj ima isto puno nasih po kontejnerima zive direktno na gradzevini tu sto rade. Po sestorics u kontejneru i imaju jedan kontejner sa tusevima.
Kada se gradzevina zavrsi presele se sa kontejnerima na sljedecu lokaciju i tako godinama, tu se moze dobra para ustedjeti. Na bausteli radis dobra plata,pucas smjene a neplacas stan a u Njemackoj si, tako 15-20 godina i ubijes kes.
20 god živiš ko firaun...i na kraju taj keš skrhaš u 'nako betonsko arhitektonsko cudo negdje nadomak Hadžica...jebo i keš i bauštel.
Generacije nasih ljudi tako su zivjele po Njemackoj i sada mnogi tako idu, jer to jedini nacin da ustedis solidan kes u Njemackoj. Cim placas stan nema te nigdje.
User avatar
Rugafet
Posts: 5472
Joined: 14/12/2015 17:52

#19239 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Po šestorica u kontejnerima i tako godinama. Bogovski nema šta
Hendrix
Posts: 5285
Joined: 27/02/2004 00:00

#19240 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hendrix »

Rugafet wrote:Po šestorica u kontejnerima i tako godinama. Bogovski nema šta
Ma ja, bolje kod staraca u kuci bez fasade zivjet do smrti i radit kod naseg robovlasnika za platu na nivou Bangladesa...kako god da ti ljudi zarade te pare, posteno su zaradili.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#19241 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hajvan »

al, bez fasade…lol
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19242 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Pa fasada, ako se i stavi, to je zbog izolacije i uštede u grijanju.A i tad se stavi ona ružna, boje asfalta.
Zašto bi ikad iko stavljao fasadu iz estetskih razloga?
Zašto bi iko ikad stari šporet,prije 20 g. izbačen iz kuće u avliju, maknuo iz avlije? Pa može poslužiti makar da kokoši nose jaja u njemu, napravi se rupa bočno da ulaze.
Zašto bi se ikad ikakav otpad, izbačen iz kuće, sklonio negdje drugo? Pa zatrebaće, naložiće se namještaj i cipele, bubanj od veš mašine postaće roštilj.
Jebiga, dok nas zakon ne natjera, nećemo se promijeniti. Nikada.
kiligonzales
Posts: 5809
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19243 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kiligonzales »

Bambino Blu wrote:
kiligonzales wrote:
Bambino Blu wrote:
Po ovome tvome postu tacno covjek moze prepoznati da ti njemacke ocima nisi vidio, a pogotovo da nemas pojma o tematici.

Vjerovo ili ne lakse ti je biti novinar ili psihijatar u njemackoj jer ti sistemski drzava trazi B2 za taj smijer, a za stomatologa C1. Pa ti sad vidi hoce li lakse biti stomatolog ili novinar. Ako sad pricamo o pomocnim radnicima opet ce joj lakse biti pomocni radnik nekom novinaru ili psihologu nego stomatologu....
Drugar moj vodi raju gore, ovdje je dugo bio radnik njemacke ambasade, onda uspostavio kontakte sa biroom rada i njima salje preporuke radnika vrsi posrednistvo u zaposljavanju, ujedno zakacio i neke vece kompanije u pojedinim bransama i sada cvaka na preporukama radnika jer njihov biro i pojedine firme nagradjuju posrednistvo u potrazi za dobrim radnicima. Medicinski radnici, farmaceuti, stomatolozi su uvjetovani sto diplomama, sto poznavanjem njemackog jezika, B2 je minimum minimuma. Opet je sve to do toga ko kakvim kanalima dolazi do posla. Nekad je dovoljno imati nekoga gore da te progura, pa se kriteriji mogu umanjiti barem po pitanju jezika pri zaposljavanju. Jos je lakse ako nasi ljudi gore zaposljavaju u sopstvene firme.

Pa vidis da nemas pojma o cemu pricas xD to je ta prica imam ja druga, on mi rek'o itd...i onda ovdje po forumima i FB-u komentarisete dajete satro informacije a ustvari iznosite gluposti i dezinformacije, jer imate druga koji ima druga a on opet ima druga koji ima druga i tako u krug.

Imaju razlicite fore kako otici i ne treba pricati o tome ako ne znas 100% provjereno jer mozda se bas neko ufati za tvoj post i odvedes ga u krivom smjeru. Npr medicinski tehnicari / babice ne trebaju B2, oni sa B1 mogu vec raditi u njemackoj, pa tek za godinu dana mogu dostaviti da su polozili B2 da bi im bila priznata diploma, isto tako i fizioterapeuti itd...B2 se trazi kod direktnog Anerkennunga ili ti ga priznavanja diplome, dok doktorima, stomatolozima, fizijatrima, treba C1 da bi mogli raditi, oni sa B2 ne mogu uopste priznati diplomu.
Ocito si ti od onih ljudi koji se fataju za sitnice. Moramo li sve znati u tancine da bi pricali o tome? Ne bavim se ja time, nego on, a ne planiram otici odavdje. Znam masu raje koja je otisla odavdje u zadnjih par godina i znam kako su otisli neki sa nasim, a i one sa drugim pasosima. Kad spomenem medicinske radnike i b2 nivo jezika, ne mislim na babice i higijenicarke po zdrastvenim domovima i perace guzica po starackim domovima, vec na medicinske tehnicare i one po stepenu vise od njih.

Ako te zanima vise o tome, pitaj ovdje.
http://cohunter.eu/

Mogu pitati i drugi forumasi koji znaju njemacki jezik.
kiligonzales
Posts: 5809
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19244 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kiligonzales »

512MB wrote:
HAVANA wrote:Koji samac od 2000 eura plate posalje kuci 700 eura svaki mjesec,plati stan u belgiji i sve troskove,pored toga dodje 6 puta godisnje u bosnu i potrosi gutu para...Ja mu ga popusim na sred ferhadije,da se vako izrazim :roll:
Možda momak živi u WG tojest dijeli stan sa drugima, možda pored "fiksne" plate ima po učinku još dodatno zarade mjesečno, možda se momak ne rqzbacuje... ko zna krhko je znanje...

Eno insomnia je već odluĆio da je to ubleha jer on zna bolje :)
A koji mu je posao? Zanatlija? Akademac? Pici struju, keramiku, gradjevinu, u zajednickom je smjestaju, kod rodjaka spava, ubi paru i regularno i na crnjaka, kad napises ima 2000 u Sloveniji, to je jaka plata za njihov standard. Ima firmi stacioniranih u SLO, a rade recimo posao u Austriji, gdje su uslovi rada daleko bolji...
detroit-mercy
Posts: 16989
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19245 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Rugafet wrote:Po šestorica u kontejnerima i tako godinama. Bogovski nema šta
Sta misilis gdje ovi nasi terenci sto rade puteve i gradjevine spavaju :mrgreen:
User avatar
Rugafet
Posts: 5472
Joined: 14/12/2015 17:52

#19246 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Hendrix wrote:
Rugafet wrote:Po šestorica u kontejnerima i tako godinama. Bogovski nema šta
Ma ja, bolje kod staraca u kuci bez fasade zivjet do smrti i radit kod naseg robovlasnika za platu na nivou Bangladesa...kako god da ti ljudi zarade te pare, posteno su zaradili.
A šta samo imaš dvije opcije, otići i živjeti 20 godina u kontejnerima ili biti kod staraca u kući bez fasade i jednim ulazom 8) ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19247 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

Nije. Mores i gledati tutorijale na youtube
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#19248 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by kloniran »

:mrgreen:


User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#19249 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Domaci izdajnik »

HAVANA wrote: Ne kontam,sta lupati? Nije meni ni 20 a ni 25 godina.49 mi je.70% moje raje i mojih godina koji su ovde,je bilo negdje vani .Sad su tu.Sta ti je tu nevjerovatno? Po gradu restorana,kafica,firmi sto trgovackih ,sto proizvodnih,usluznih djelatnosti,stomatologa,zubnih tehnicara,marketinskih agencija,stanogradnje,gradjevinskih firmi,klime,grijanje,mehanicari...Mogu do sutra nabrajati...Stane svasta u 50 godina.
Nije tebi 20 al lupaš i ponavljaš isto kao da si juče iz srednje izašao pa još misliš da je realni svijet oko tebe vlastiti zamišljeni mikrokosmos :roll: To što ti znaš nabrojanih zanimanja, ništa to ne znači, znam ih i ja u svojoj mahali prilično, ali de mi reci koliko je to procentualno "uspješnog" stanovništva ako ne uračunavamo uhljebe i one što su se uvukli u guzicu ovima na vlasti pa beru pare na svim tenderima i ponudama? Kako tebi nije jasno da nismo svi stvoreni da budemo gazde, preduzetnici i inovatori, da kako ti kažeš dumamo i burgijamo? To je jednostavno nemoguće po svim zakonima prirode, isto kako je nemoguće da svi možemo virtuozno svirati violinu ili harfu jer nas priroda ili božija sila nije nadarila sluhom i talentom. Ili imaš ili nemaš taj štih.

Uporno pričaš o nekim keramičarima, vodoinstalaterima, variocima i ostalim inim zanimanjima kako ubijaju paru i staraše od posla :roll: Tačno i ja to vidim ali zato što ih je ostalo da se na prste jedne ruke nabroji da znaju čestito da rade svoj posao jer je robovlasnička politika svih ovih godina sve što je iole sposobno otjerala vani pa je odjednom veća potražnja od ponude, ali to je u zadnje dvije godine u vr' glave. Kada je bio najveći građevinski bum sredinom 2000tih i kad su zgrade i prostori nicali ko pečuke plate tih istih su bile mizerne i često su kasnile po par mjeseci. Sjećam se da je plata pomoćnika keramičara bila 300 KM :-) a radilo se po 12 i više sati dnevno, ni ostali ništa nisu bolje prolazili jer je plata bila plafon 600 KM. I onda kao čudno što neće niko na zanat kad si konstantno zadnjih 20 godina degradirao i zanat i zanatlije u najnižu kastu. Pička za šalterom banke ili sekretarica u boljoj firmi je u to vrijeme imala oko 700 KM, radila pod klimom 8 sati, vikendi slobodni, dok su ovi nabrojani mučenici skapavali na žegači i mrazu za dosta manje pare i petkom i svetkom....Ako nisi imao štelu u BL si kao muško mogao uglavnom raditi na tri radna mjesta - kao konobar, autopraona ili kao zaštitar, u najboljem slučaju magacioner ali i tu je većinom trebala nečija preporuka. Ko je na praoni proveo godine sada je većinom u tridesetim fasovao reumu ili artritis, dok oni koji su konobarisali većinom završili kao alkosi koji sad ne mogu čestito stajati ako ne popiju bar četiri piva zaredom...

Pričaš onda o nekom učenju, slušanju i gledanju...pa ta nas je politika dovela na rub ponora! Zbog već navedenog degradiranja zanatlija u prosjake sve kuso i repato je išlo da studira vodeći se nakaradnom logikom "uči da ne bi radio" pa zato sad imaš hiljade VSS kadra koji nikada neće naći posao u struci taman da nam je ekonomija kao u Japanu, pa ih sad država na genijalan način pokušava animirati prekvalifikacijom u zanatlije :-) To je kao kad izrežeš Rols Rojs Phantom i napraviš od njega prikolicu za drva....

Meni je prvom pun qurac i učenja i edukacije i usavršavanja koje mi se čini kao presipanje šupljeg u prazno i bačeno vrijeme. Daj uči srednju, daj uči računare ne može bez njih ništa, daj uči engleski nema bez njega ništa, daj studiraj ništa bez fakulteta, pa onda opet daj ovaj sertifikat, daj onaj sertifikat....i za šta sve to? Za ništa! Opet na kraju na biro... :zid: Mogu sve te potvrde i diplome da okačim na zidove mjesto goblena, samo za to i služe ako nemaš štelu i ako nisi nečiji...Bolje da sam poslije srednje ćušnuo kome lovu da me ubaci ko portira ili kurira u kakvu državnu firmu, lizao guzice i nosio bureke stranačkim pulenima, sad bi vjerovatno bio na dobrom uhljebarskom mjestu sa stabilnom karijerom i uplaćenim stažom 8-) Neću više ništa da burgijam i učim i ovo što sam do sad dumagijao ne služi mi ničemu...

Ima toga još za napisati al mrzi me da kuckam... :ginisovac:
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19250 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

Jedna firma u BiH koja uvijek uspješno posluje:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /191004126
Post Reply