geralt wrote: ↑26/08/2020 11:31SFRJ je u prvih 25 godina postojanja izgradila 1031 km sirokotracne zeljeznice. Dejtonska BiH je u prvih 25 godina postojanja izgradila 0 km bilo kakve zeljeznice, a dobar dio naslijedjene mreze je pusten da propadne.
SFRJ je tokom citavog postojanja izgradila 1373 km magistralnih puteva prvog reda, 984 km magistralnih puteva drugog reda, 1231 km regionalnih puteva prvog reda, i 1173 km regionalnih puteva drugog reda. Ne znam koliko od toga je izgradjeno u prvih 25 godina, neka bude da je pola. Dejtonska BiH je u prvih 25 godina svog postojanja izgradila 207 km autoputa (od toga 102 km u FBiH), 27,5 km magistrale (12 km na M17.3, 11,5 km na Cemernu, i 4 km na Karauli), za regionalne nemam informacije.
SFRJ je tokom prvih 25 godina postojanja pustila u rad 1789 MW proizvodnje u elektroenergetski sistem. Dejtonska BiH je tokom prvih 25 godina postojanja pustila u rad 645 MW proizvodnje u elektroenergetski sistem, od cega EP BiH 0 MW.
SFRJ je tokom prvih 25 godina postojanja izgradila 5 novih gradova (Novi Travnik, Banovici, Zivinice, Ilijas, Vogosca), a dejtonska BiH jedan (Istocno Sarajevo).
Necu porediti izgradnje novih ekonomskih subjekata i stambenih jedinica zbog razlicitih drustveno-ekonomskih sistema, ali ni tu poredjenje nije povoljno za nasu generaciju.
Oprostices mi ako dovodjenje asfalta debelog 2cm po ranijoj trasi u Gornju Vukojebinu ne ubrojim u velike infrastrukturne projekte. A ogroman broj regionalnih puteva jos uvijek nije asfaltiran (Fojnica - Prokosko jezero, Vares - Kakanj, Zavidovici - Kakanj, Prozor - Konjic, Konjic - Boracko jezero, itd.)
S obzirom da sam ja čovjek od činjenica, sviđa mi se što je neko od neistomišljenika na forumu, prvi puta ponudio neke brojeve u raspravi, pa da barem vidim da je to neko ko prati situaciju.
Nažalost ovo dovođenje asfalta u Gornju Vukojebinu je baš onako nisko na kraju bilo i upropastilo je jako dobar post. Ako putna infrastruktura između manjih mjesta u BiH nije od važnosti, onda ne znam šta jeste. Kao što sam rekao, trebalo je otići prije rata malo do nekog manjeg mjesta, pa vidjeti kako se tamo živi, i da li je to bilo baš dostojno stanovnika Evrope u 21. stoljeću.
Što se tiče energetike i željeznica tu se slažem, ali postoji jedna velika činjenica. Ljudi željeznice ne koriste, ne zato što ih nema, nego što u istinu interes za istima je smiješan, a željeznice se uveliko koriste u dalje za transporte i tu na kraju krajeva i zarađuju novac.
Energetski stojimo tako da izvozimo struju, tako da realno osim ovog Bloka 7 kod Tuzle, koji je započeo sa izgradnjom i okretanja alternativama nekih obnovljivih izvora poput solarnih ili vjetroelektrana, ja ne vidim zašto su opšte bila potrebna značajnija ulaganja tamo.
Kod magistrala je jako teško pobrojati, no činjenica je da si ti naveo samo ove radove o kojima smo pričali ovdje na forumu, preskočivši 18 kilometara Brčanske obilaznice, Livanjsku obilaznicu, magistralne segmente sarajevske obilaznice, zatim Sarajevski Zapadni prilaz, Južnu obilaznicu Mostara, Zeničku gradsku magistralu, obilaznica oko Gradiška, obilaznica oko Broda, zatim ispravljanje trase nakon Olova, prije Karaule itd... Ovakvih zahvata je bilo još, no sada da ne brojimo.
Recimo regionalna cesta R413 Kotor Varoš - Kneževo - Vlašić - Turbe, koji je bio dobrim dijelom neasfaltiran je nedavno urađen na novo, i u dijelu koji proalzi kroz RS pripremaju da ga proglase magistralnim pravcem. I to je recimo samo jedan primjer.
Činjenica je da je magistrala iz bivše Jugoslavije i Foča - Šćepan Polje, kao i što su nedavno proglasili magistralnom cestom put preko Grebka za Trnovo. Nije sve što se proglasi regionalnom ili magistralnom cestom, ustvari dostojno tog imena, tako da izgradnja magistrale prvog drugog ili trećeg reda, ponekad može značiti samo trasiranje i ništa više.
A regionalne ceste su prepravljane zasigurno, recimo Banja Luka - Sanski Most, R405, dugo vremena makadamska gudura, sada je pristojna regionalna cesta, kao i recimo R460, regionalna cesta Gradačac - Gračanica, zatim R419, Jablanica - Blidinje, a evo ja bih istakao nedavno otvorenu Pale - Jasik - Triangla, kao dio regionalne ceste R446, na potezu između Pala i Lukavice ili R433a, Kreševo - Lepenica, veza Kreševa i autoputa.
Svakako je svima teško ispratiti sve šta se dešavalo, ali kao što rekoh dobro se sjećam puteva po Tešnju, Maglaju, Doboju i Tesliću poslije rata, da me niko ne može uvjeriti da su to bile razvijene saobraćajnice.
Što se tiče osnivanja gradova, država ih više ne može praviti, niti funkcioniše na taj način. No iza rata neka mjesta su se urbanizovala, da se danas tretiraju kao gradovi. Primjer, Jelah kod Tešnja, od prijeratne raskrsnice, urbana cjelina je postala veća od same urbane cjeline grada Tešnja. Ovakvih mjesta si izrodilo diljem države, a recimo najpopularnija su mjesta po Zapadnoj Hercegovini poput Međugorja, koje je zahvaljujući turizmu izraslo u jedan manji grad ili Rahić pored Brčkog, Klokotnica (Doboj Istok) ili Matuzići (Doboj Jug) pored Doboja i slično.
Vremena su se promjenila, ljudi jednostavno ne prate dovoljno šta se sve izmjenilo od 1995. godine na ovamo. I nije sporno da je trebalo mnogo više da se promijeni, da smo trebali da budemo naprednija zemlja daleko više od ovog što smo trenutno, ali nije istina da se nisu značajne promjene dešavale.
Usput mogao si reći da nam je čika Lemi, sa tvog avatara navraćao za vrijeme Jugoslavije, a poslije rata nije.
