Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zrakomlat
Posts: 10370
Joined: 23/09/2012 17:22

#19026 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zrakomlat »

Hajvan wrote:svi odoshe, samo iespien zeljan odlaska osta
Neće on niđe.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19028 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

Djevojčici Miji Mujadžić koja se bori sa cerebralnom paralizom i dalje treba pomoć dobrih ljudi

https://www.klix.ba/vijesti/humanitarne ... /190924137

Ekonomski rast u BiH je toliko spor da ga građani ne osjete, nedostaje izvjesnost članstva u NATO-u

https://www.klix.ba/biznis/privreda/eko ... /190920069
paladinka
Posts: 1905
Joined: 23/06/2013 17:08

#19029 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by paladinka »

Rugafet wrote:Koliko sam ja ispratio on ne krivi poslodavca nego nju što nije došla jer kao ne može zbog posla. Nije sporan poslodavac i slobodni dani.
Postoje zakoni , a to je da smrt bliznje osobe imas pravo na slobodne dane , ostalo je sve nebuloza...
User avatar
Rugafet
Posts: 5472
Joined: 14/12/2015 17:52

#19030 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Slažem se
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19031 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

paladinka wrote:
Rugafet wrote:Koliko sam ja ispratio on ne krivi poslodavca nego nju što nije došla jer kao ne može zbog posla. Nije sporan poslodavac i slobodni dani.
Postoje zakoni , a to je da smrt bliznje osobe imas pravo na slobodne dane , ostalo je sve nebuloza...
To je svima jasno, međutim ovdje Havana govori kako se takvo ponašanje nauči na zapadu, i da je to uzrok nedolaska ove žene majci na sahranu.
Kao što su i ljudi prije mene, ne bih se ni ja složio sa tim. To je do konkretno te žene, i da je ona kao što neko reče 10 minuta udaljena od svoje majke, takva kakva jeste, opet joj ne bi došla na sahranu. Jednostavno takav tip čovjeka, odnosno žene.
Nema nikakve veze sa sistemom.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19032 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ko je to rekao da se nauci na zapadu?
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19033 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Naravno da i ovde ima takvih primjera...
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19034 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

HAVANA wrote:Ko je to rekao da se nauci na zapadu?
Tako sam ja shvatio tvoj post, da se to uči na zapadu.
SD7
Posts: 235
Joined: 16/11/2018 06:18

#19035 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SD7 »

konjislav wrote:
HAVANA wrote:Ko je to rekao da se nauci na zapadu?
Tako sam ja shvatio tvoj post, da se to uči na zapadu.
Prosto da covjek ne povjeruje, svi razumjeli na svoj nacin. :-D

Po mom poimanju, on je rekao da ta zena nije dosla na sahranu majci jer jos "skrta", zapadnko evropska "gamad" (tacnije holandska) nije dala slobodne dane, jer kao, oni nemaju taj osjecaj vaznosti porodice i preci je posao od odlaska na sahranu svom roditelju.
Oni svoje posalju u staracke domove cim se vise ne mogu brinuti za sebe i zaborave na njih.

Eh, sada Havana, ako si nesto drugacije mislio, molim te pojasni, a ja se u tom slucaju izvinjavam za ranije receno.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19036 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

HAVANA wrote: A ko da stvori ako svi pobjegnu? Vidimo na temi kako je bjezanje popularno.Da bi se nesto stvorilo treba se boriti sa problemom.Nece se stvoriti ako se bjezi od problema.Dok je kod roditelja na tanjiru,u drzavnoj skoli,odraste tu,zavrsi sta je mogao...I ode.Ne valja ovde nista.Ok,de vrati ba malo...Prenesi tog znanja malo,investiraj nesta...Jok ja cu im radit i placat sve zivo a oni nek bjeze i jos mi se seru na ceif i zelju da zivim ovde.Sve on zna bolje od nas ovde a tamo negdje.A mi smo lopovi,primitivci,oni su kul...Mater im uvene sama u stanu ili domu,sebicna gamad.Pojedinci.Neki dan zenu sahranili cerka nije dosla iz holandije na sahranu.Ne moze od posla. :-) Jebo joj bog mater.Isto je snaslo dabogda.
Ne znam sta nije razumljivo.Pricam o pojedincima!!! iz dijaspore i njihovom ponasanju,ponizavanju svega ovde...kojih sam dosta vidio...Samo jedan svjez primjer.A ima ih i ovde.
User avatar
amidzazeher
Posts: 4013
Joined: 14/04/2011 23:41

#19037 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by amidzazeher »

Docice kad se bude rastaljivalo oko kuce/stana!
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19038 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

HAVANA wrote:
HAVANA wrote: A ko da stvori ako svi pobjegnu? Vidimo na temi kako je bjezanje popularno.Da bi se nesto stvorilo treba se boriti sa problemom.Nece se stvoriti ako se bjezi od problema.Dok je kod roditelja na tanjiru,u drzavnoj skoli,odraste tu,zavrsi sta je mogao...I ode.Ne valja ovde nista.Ok,de vrati ba malo...Prenesi tog znanja malo,investiraj nesta...Jok ja cu im radit i placat sve zivo a oni nek bjeze i jos mi se seru na ceif i zelju da zivim ovde.Sve on zna bolje od nas ovde a tamo negdje.A mi smo lopovi,primitivci,oni su kul...Mater im uvene sama u stanu ili domu,sebicna gamad.Pojedinci.Neki dan zenu sahranili cerka nije dosla iz holandije na sahranu.Ne moze od posla. :-) Jebo joj bog mater.Isto je snaslo dabogda.
Ne znam sta nije razumljivo.Pricam o pojedincima!!! iz dijaspore i njihovom ponasanju,ponizavanju svega ovde...kojih sam dosta vidio...Samo jedan svjez primjer.A ima ih i ovde.
Dobro, ali toga svugdje ima. Nije dijaspora po tome nesto bolja ili gora od Bosne. Pojedinci ne cine sliku niti priliku nicega, prosjek je ono sto cini sliku i priliku necega.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19039 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

amidzazeher wrote:Docice kad se bude rastaljivalo oko kuce/stana!
Tada ce lako rijesiti sa poslodavcem.
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19040 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

HAVANA wrote:
HAVANA wrote: A ko da stvori ako svi pobjegnu? Vidimo na temi kako je bjezanje popularno.Da bi se nesto stvorilo treba se boriti sa problemom.Nece se stvoriti ako se bjezi od problema.Dok je kod roditelja na tanjiru,u drzavnoj skoli,odraste tu,zavrsi sta je mogao...I ode.Ne valja ovde nista.Ok,de vrati ba malo...Prenesi tog znanja malo,investiraj nesta...Jok ja cu im radit i placat sve zivo a oni nek bjeze i jos mi se seru na ceif i zelju da zivim ovde.Sve on zna bolje od nas ovde a tamo negdje.A mi smo lopovi,primitivci,oni su kul...Mater im uvene sama u stanu ili domu,sebicna gamad.Pojedinci.Neki dan zenu sahranili cerka nije dosla iz holandije na sahranu.Ne moze od posla. :-) Jebo joj bog mater.Isto je snaslo dabogda.
Ne znam sta nije razumljivo.Pricam o pojedincima!!! iz dijaspore i njihovom ponasanju,ponizavanju svega ovde...kojih sam dosta vidio...Samo jedan svjez primjer.A ima ih i ovde.
Ex dijaspora... poturice gore od turčina :mrgreen:
macchiato
Posts: 683
Joined: 31/05/2013 21:39

#19041 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by macchiato »

A opet, nisu ni svi roditelji divni i krasni, niko osim nje ne zna razlog zašto se distancirala.

Kad te neko ne posjećuje i još ne dođe ni na sahranu, nešto je tu ozbiljni trulo.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#19042 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rockefeller »

Ja da ne mogu slobodno dobit, otvorio bi bolovanje i haj zdrao.

Ne treba mi potvrda od doktora ako sam tri dana na bolovanju.

Radio sam u domu, djeca dodju 2-3 puta godisnje i to za praznike :lol:

Mada, ni ovi stari se ne bune sto ne dolaze pa jebu ove radnike po domu :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19043 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Rockefeller wrote:Ja da ne mogu slobodno dobit, otvorio bi bolovanje i haj zdrao.

Ne treba mi potvrda od doktora ako sam tri dana na bolovanju.

Radio sam u domu, djeca dodju 2-3 puta godisnje i to za praznike :lol:

Mada, ni ovi stari se ne bune sto ne dolaze pa jebu ove radnike po domu :mrgreen:
Ispravka, ne trebati jer ti je firma kulantna. Po zakonu ti firma može od prvog dana tražit potvrdu :wink:
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19044 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

512MB wrote:
Rockefeller wrote:Ja da ne mogu slobodno dobit, otvorio bi bolovanje i haj zdrao.

Ne treba mi potvrda od doktora ako sam tri dana na bolovanju.

Radio sam u domu, djeca dodju 2-3 puta godisnje i to za praznike :lol:

Mada, ni ovi stari se ne bune sto ne dolaze pa jebu ove radnike po domu :mrgreen:
Ispravka, ne trebati jer ti je firma kulantna. Po zakonu ti firma može od prvog dana tražit potvrdu :wink:
I ja sam mislio da je to po zakonu da ti treba tek poslije 3-eg dana. Ili je barem tako ovdje kod nas (Rockefeller i Konjislav) u Berlinu. :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19045 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Možda i tu kao i svugdje ima neke razlike između Piefken i Austrijanaca, mada ne vjerujem jer Austrijanci svakako sve zakone od Nijemaca kopiraju :mrgreen:

Krank­meldung: Wann müssen Beschäftigte dem Arbeit­geber die Krank­schreibung schicken?
Mitar­beiter brauchen eine Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung von ihrem Arzt, wenn die Arbeitsunfähigkeit länger als drei Tage andauert. Nach dem Entgelt­fort­zah­lungs­gesetz muss dem Arbeit­geber die Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung des Arztes spätestens am vierten Tag vorliegen, wenn die Erkrankung mehr als drei Tage umfasst. Manche Chefs verlangen die Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung schon vorher, was üblich und rechtlich erlaubt ist.

anwaltsauskunft.de
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19046 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

512MB wrote:Pa slabo ste mislili :wink:

Krank­meldung: Wann müssen Beschäftigte dem Arbeit­geber die Krank­schreibung schicken?
Mitar­beiter brauchen eine Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung von ihrem Arzt, wenn die Arbeitsunfähigkeit länger als drei Tage andauert. Nach dem Entgelt­fort­zah­lungs­gesetz muss dem Arbeit­geber die Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung des Arztes spätestens am vierten Tag vorliegen, wenn die Erkrankung mehr als drei Tage umfasst. Manche Chefs verlangen die Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung schon vorher, was üblich und rechtlich erlaubt ist.
Da, znaci zakon ti nalaze tek nakon 3 dana, mada poslodavac moze traziti i ranije. I upravo je najcesca praska da i traze tek nakon 3 dana, barem sto sam cuo od ljudi ovdje, te kod mene u firmi, a izgleda i Rockefeller-a.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19047 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

I sta je "Piefken"? Prvi put cujem za to? :?
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19048 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

konjislav wrote:
512MB wrote:Pa slabo ste mislili :wink:

Krank­meldung: Wann müssen Beschäftigte dem Arbeit­geber die Krank­schreibung schicken?
Mitar­beiter brauchen eine Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung von ihrem Arzt, wenn die Arbeitsunfähigkeit länger als drei Tage andauert. Nach dem Entgelt­fort­zah­lungs­gesetz muss dem Arbeit­geber die Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung des Arztes spätestens am vierten Tag vorliegen, wenn die Erkrankung mehr als drei Tage umfasst. Manche Chefs verlangen die Arbeitsunfähigkeits­be­schei­nigung schon vorher, was üblich und rechtlich erlaubt ist.
Da, znaci zakon ti nalaze tek nakon 3 dana, mada poslodavac moze traziti i ranije. I upravo je najcesca praska da i traze tek nakon 3 dana, barem sto sam cuo od ljudi ovdje, te kod mene u firmi, a izgleda i Rockefeller-a.
Praksa da, ali je zakonski dozvoljeno poslodavcima da traže od prvog dana.
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19049 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

konjislav wrote:I sta je "Piefken"? Prvi put cujem za to? :?
:lol:
User avatar
Rugafet
Posts: 5472
Joined: 14/12/2015 17:52

#19050 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Pivo
Post Reply