Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#19001 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

drug_profi wrote:
djkurt wrote:
drug_profi wrote:

Ali kljucna stvar je ovdje ETIKA. Znači ti se jedna samoživa egoistična osoba koja ovo što ti mi pišemo nije u stanju i neće da shvati jer ti si sebi najveci i tvoj ego trip je nemjerljiv.
Koja je to brzina koja ometa normalan saobraćaj u BiH? Ne budimo smiješni u BiH u prosjeku imaš 80 ograničenje brzine na svakih 20km ceste i to na dionici od 3 do 5 km max, sa nekim malim izuzecima, i mi sad pričamo o nekom ometanju saobraćaja, u praksi i ne postoji cesta gdje ti komotno možeš voziti 80km na sat jedno duže vrijeme, ma hajte molim vas. Nije ovdje niko glup.
Brzina kojom neces praviti kolnu iza sebe. Ili brzina koja je bliska najvecoj dozvoljenoj u normalnim uslovima za voznju. jel to tesko pojmiti?
I ne govorimo o 80. Govorimo o brzini koja je dozvoljena, drugim rjecima = pozeljna i proračunata kao bezbjedna za tu cestu u normalnim uslovima.
Za boldano se nikako ne bih slozio.

Pa preporucena brzina je 10% gore dole od znaka tako da svi mogu normalno voziti, ali nije normalno voziti 50 a ogranicenje 80. Ali izgleda to ovaj ne shvata.

Ma on nas ovdje sviju zeza, jer po ovome zadnjem postu on opste ne vozi auto jer bi znao da je 80 km na svim magistralnim cestama i da samo na pojedinim dijelovma imas manju brzinu znakom ogranicenu.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19002 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

drug_profi wrote:
djkurt wrote:
drug_profi wrote:

Ali kljucna stvar je ovdje ETIKA. Znači ti se jedna samoživa egoistična osoba koja ovo što ti mi pišemo nije u stanju i neće da shvati jer ti si sebi najveci i tvoj ego trip je nemjerljiv.
Koja je to brzina koja ometa normalan saobraćaj u BiH? Ne budimo smiješni u BiH u prosjeku imaš 80 ograničenje brzine na svakih 20km ceste i to na dionici od 3 do 5 km max, sa nekim malim izuzecima, i mi sad pričamo o nekom ometanju saobraćaja, u praksi i ne postoji cesta gdje ti komotno možeš voziti 80km na sat jedno duže vrijeme, ma hajte molim vas. Nije ovdje niko glup.
Brzina kojom neces praviti kolnu iza sebe. Ili brzina koja je bliska najvecoj dozvoljenoj u normalnim uslovima za voznju. jel to tesko pojmiti?
I ne govorimo o 80. Govorimo o brzini koja je dozvoljena, drugim rjecima = pozeljna i proračunata kao bezbjedna za tu cestu u normalnim uslovima.
Za boldano se nikako ne bih slozio.
Ponavljam u Bosni i Hercegovini postoji vrlo malo ili nikako cesta (nisam siguran jer nisam vozio po svim cestama u BiH) sa ograničenjem brzine 80KM/h gdje će ovaj vaš razlog za nerviranje biti relevantan. U situaciji kakvoj se nalazimo gdje pretežno na cestama ograničenje 50 ili 60KM/h jednostavno je besmisleno se nervirati oko vožnje 50 na cesti sa ograničenjem 80. Jel sad svekolikom pučanstvu jasan razlog moje diskusije s vama koji se oko gore navedenog nervirate. BESPOTREBNO.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#19003 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Iz mog licnog ugla posmatranja na vecini dionica cak i sa voznjom po ogranicenju, pa i sa onih +10km/h sa kojima nisi u prekrsaju izgledas kao debil koji usporava saobracaj.

Znakovi su ostali iz vremena Juga i Stojadina, i po mom misljenju nikako nisu u skladu sa danasnjim vozilima. Sve je mnogo uznapredovalo, motori, kocnice, ovjes, gume, ali su znakovi ostali isti.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#19004 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

NediM17 wrote:Iz mog licnog ugla posmatranja na vecini dionica cak i sa voznjom po ogranicenju, pa i sa onih +10km/h sa kojima nisi u prekrsaju izgledas kao debil koji usporava saobracaj.

Znakovi su ostali iz vremena Juga i Stojadina, i po mom misljenju nikako nisu u skladu sa danasnjim vozilima. Sve je mnogo uznapredovalo, motori, kocnice, ovjes, gume, ali su znakovi ostali isti.

Ova nova auta na stangasu idu 40-50 na sat, tako da se mora korigovati ogranicenja po sadasnjem kavalitetu automobila i njihovoj sigurnosti za voznju.

Bolje bi blo da su svugdej digli ogranicenje za 20 nasat pa stavili ove kazne u zakonu ali bez toleracnje, nego sto su ostavli znakove i uveli ovaj novi zakon koji je samo za punjenje budjeta a ne prevencija saobracajnih nesrece jer vidmo da nista nisu smanjili saobracajne nesrece sa smrtnim posljedicama.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#19005 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

djkurt wrote: Ponavljam u Bosni i Hercegovini postoji vrlo malo ili nikako cesta (nisam siguran jer nisam vozio po svim cestama u BiH) sa ograničenjem brzine 80KM/h gdje će ovaj vaš razlog za nerviranje biti relevantan. U situaciji kakvoj se nalazimo gdje pretežno na cestama ograničenje 50 ili 60KM/h jednostavno je besmisleno se nervirati oko vožnje 50 na cesti sa ograničenjem 80. Jel sad svekolikom pučanstvu jasan razlog moje diskusije s vama koji se oko gore navedenog nervirate. BESPOTREBNO.
Svugdje na magistralnom putu je ogranicenje 80 osim na kracim djelovima koji prolaze kroz naseljena mjesta ili raskršća (60). Na magistralnim putevima je 50 rijetkost, jedino ako baš ideš kroz naselje.
Međutim likovima kao što si ti sasvim je logično da ako ima negdje tabla 50, onda je 50 od Počitelja do Šamca. Pa ja. jel nije tako?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#19006 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

djkurt wrote: Otkud tebi ideja da ja vozim 50 gdje je ograničenje 80 iako na to imam pravo prema službenim propisima?
Otkud tebi ideja da sam ja za tebe to rekao ? Možda da ipak pročitaš sve moje postove a ne samo ove gdje sam tebe quotao.
Pa nije to kultura dijaloga kad tako napadački nastupaš prema ljudima koji nisu rekli to radi čega ih napadaš...

djkurt wrote:a za ovaj dio:
Ali i dalje mi nije jasno šta je tvoj problem sa ljudima koji poštuju ograničenja i o čemu ti uopšte pričaš ovdje.... nemam ja problema da se ti ponašaš kako želiš dok mi ne smetaš, ali ako želiš prepraviti moje ponašanje onda se moraš debelo potruditi i dati mi argumente koji će mi dokazati da griješim a da je istovremeno tvoj stav koji mi želiš naturiti ispravan...
Od recimo Doboja do Sarajeva ili još gore od Tuzle do Sarajeva, gdje to imaš barem 10km ceste na kojoj je ograničenje 80, gdje bi ovo vaše nerviranje oko vožnje 50km/h bilo i realno opravdano. Ma hajte molim vas, pročitaj sve moje postove a ne samo ove gdje sam tebe quotao.
Opet pretpostavke...
Prvo ja se nikad ne uključujem u raspravu a da nisam pročitao sve postove prije... da čitaš sve postove znao bi da je to tako...

Drugo saobraćaj je živa stvar, na magistralnim cestama je ograničenje 80 ako znakom na određenom dijelu nije drugačije propisano tako da niko ovdje ne govori da se ne poštuju znakovi i stalno vozi 80 pa čak i ondje gdje je ograničenje 50 , već naprotiv, svi smo ovdje za da se poštuju znakovi...

I dalje nemam tvoj odgovor a moja pitanja se stalno gomilaju... Šta je problem sa ljudima koji na ograničenju od 80 žele da voze 80 ?
...
Sa druge strane ja vidim problem u ljudima koji pokušavaju da me spriječe da radim ono što mi je država dozvolila da radim... Na osnovu čega bi ti ili bilo ko drugi imao ikakvo pravo da me spriječi u slobodnom kretanju po pravilima koja mi je postavila država i koje poštujem ? ...
...
Vidiš kako je lako napasti nekoga...
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19007 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

kakaljin wrote:

Pa preporucena brzina je 10% gore dole od znaka tako da svi mogu normalno voziti, ali nije normalno voziti 50 a ogranicenje 80. Ali izgleda to ovaj ne shvata.

Ma on nas ovdje sviju zeza, jer po ovome zadnjem postu on opste ne vozi auto jer bi znao da je 80 km na svim magistralnim cestama i da samo na pojedinim dijelovma imas manju brzinu znakom ogranicenu.
Ako je nešto preporučeno nije i obavezno. Treba jasno kazati šta je dozvoljeno a šta nije. U nas u Bosni najveći zajeb je ostaviti nešto nedorečeno, kao u ovom slučaju najniža dozovljena brzina, i mi se sad ovdje do besvijesti možemo raspravljati jel ovaj hipotetski vozač krši ili ne krši pravila u saobraćaju, ja sam stava da ne krši pravila u saobraćaju jer nije jasno definisana donja granica. S druge strane opet kažem da u BiH je vrlo malo ili možda nikako cesta na kojima se može voziti 80 jedan duži period, tj. dionice na kojima je ograničenje 80 su pretežno duge po par kilometara ako ne i metara. S te strane ako gledamo onda ovo nerviranje oko vožnje 50 ili 60 nije da je bespotrebno već je i nebulozno. Ono wtf. Najbolji primjer takver ceste je Tuzla-Sarajevo preko Olova, pa čak i Doboj/Sarajevo magistralna cesta koja je žila kukavica za BiH pogotovo Sarajevo, Sarajevo Bihać neću ni spominjati godinama se o problemu sa tom cestom govori i niko ništa.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#19008 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

drug_profi wrote:
djkurt wrote: Ponavljam u Bosni i Hercegovini postoji vrlo malo ili nikako cesta (nisam siguran jer nisam vozio po svim cestama u BiH) sa ograničenjem brzine 80KM/h gdje će ovaj vaš razlog za nerviranje biti relevantan. U situaciji kakvoj se nalazimo gdje pretežno na cestama ograničenje 50 ili 60KM/h jednostavno je besmisleno se nervirati oko vožnje 50 na cesti sa ograničenjem 80. Jel sad svekolikom pučanstvu jasan razlog moje diskusije s vama koji se oko gore navedenog nervirate. BESPOTREBNO.
Svugdje na magistralnom putu je ogranicenje 80 osim na kracim djelovima koji prolaze kroz naseljena mjesta ili raskršća (60). Na magistralnim putevima je 50 rijetkost, jedino ako baš ideš kroz naselje.
Međutim likovima kao što si ti sasvim je logično da ako ima negdje tabla 50, onda je 50 od Počitelja do Šamca. Pa ja. jel nije tako?
On ne zna da ti znakovi vaze 400 metara ili do prve raskrsnice ako je bliza od 400 metara.

Zato on misli da cijelom dionicom Capljina Šamac treba se voziti 50 na sat.

Ma on uoste ne vozi auto vec nas ovdje zeza i uvodi nas u raspravu bez ikakve potrebe
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#19009 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by King Theoden »

Naslovnica wrote: U Njemačkoj bi te rijamu, u slučaju da zbog takvog načina vožnje napraviš kolonu, iako ne kršiš zakon, zaustavila zbog takvog načina vožnje i bespotrebnog usporavanja saobraćaja.
Samo da se kratko ubacim. Ako ništa, barem zbog mase ljudi koji idu u njemačku.

Straßenverkehrsordnung (StVO) steht in § 3 Abs. 2, dass man ohne plausiblen Grund nicht so langsam fahren darf, dass der Verkehrsfluss behindert wird.

Dakle, po njemačkom zakonu, ako nemaš neki opasan razlog, ne smiješ voziti sporo tj usporavati ostale učesnike u saobraćaju.
Kazna je 20 eura.
Dakle, ako na autoputu na kojem je brzina ograničena npr na 100 voziš nekih 80 ili 90, znaj da ćeš dobiti kaznu.
Čak nije potrebno da te zaustave murijaci.
Budući da je ustavni sud u dokaznom postupku dozvolio korištenje dashcam, dovoljno je da te neko snimi i prijavi policiji.
Još gore, ako si na autoputu glumio puža, pa dođe do nesreće, velike su šanse da osiguranje neće preuzeti troškove.


Ova prva je dobila 40 eura kazne plus tackicu.
Ono, haj što je bila spora, nego je i smetala ostalim učesnicima.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#19010 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

NediM17 wrote:
Znakovi su ostali iz vremena Juga i Stojadina, i po mom misljenju nikako nisu u skladu sa danasnjim vozilima. Sve je mnogo uznapredovalo, motori, kocnice, ovjes, gume, ali su znakovi ostali isti.
Postoje dionice na kojima je došlo do izmjene ograničenja na osnovu analiza o broju vozila i ostalim elementima puta...
...
Auta jesu napredovala... No ceste su vrlo rijetko napredovale, a količina vozila po jedinici vremena se drastično povećala, a i to su stvari koje takođe utiču na postavljanje ograničenja brzine saobraćaja...
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19011 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

NediM17 wrote:Iz mog licnog ugla posmatranja na vecini dionica cak i sa voznjom po ogranicenju, pa i sa onih +10km/h sa kojima nisi u prekrsaju izgledas kao debil koji usporava saobracaj.

Znakovi su ostali iz vremena Juga i Stojadina, i po mom misljenju nikako nisu u skladu sa danasnjim vozilima. Sve je mnogo uznapredovalo, motori, kocnice, ovjes, gume, ali su znakovi ostali isti.
Konačno neko je nadošao na srž problema. Međutim tu opet imaš drugi problem a to je blizina stambenih objekata koji su u većini slučajeva tik uz magistralne ceste i svaki taj objekat ima direktan izlaz na magistralnu cestu.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#19012 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

djkurt wrote:
kakaljin wrote:

Pa preporucena brzina je 10% gore dole od znaka tako da svi mogu normalno voziti, ali nije normalno voziti 50 a ogranicenje 80. Ali izgleda to ovaj ne shvata.

Ma on nas ovdje sviju zeza, jer po ovome zadnjem postu on opste ne vozi auto jer bi znao da je 80 km na svim magistralnim cestama i da samo na pojedinim dijelovma imas manju brzinu znakom ogranicenu.
Ako je nešto preporučeno nije i obavezno. Treba jasno kazati šta je dozvoljeno a šta nije. U nas u Bosni najveći zajeb je ostaviti nešto nedorečeno, kao u ovom slučaju najniža dozovljena brzina, i mi se sad ovdje do besvijesti možemo raspravljati jel ovaj hipotetski vozač krši ili ne krši pravila u saobraćaju, ja sam stava da ne krši pravila u saobraćaju jer nije jasno definisana donja granica. S druge strane opet kažem da u BiH je vrlo malo ili možda nikako cesta na kojima se može voziti 80 jedan duži period, tj. dionice na kojima je ograničenje 80 su pretežno duge po par kilometara ako ne i metara. S te strane ako gledamo onda ovo nerviranje oko vožnje 50 ili 60 nije da je bespotrebno već je i nebulozno. Ono wtf. Najbolji primjer takver ceste je Tuzla-Sarajevo preko Olova, pa čak i Doboj/Sarajevo magistralna cesta koja je žila kukavica za BiH pogotovo Sarajevo, Sarajevo Bihać neću ni spominjati godinama se o problemu sa tom cestom govori i niko ništa.

Sve te ceste koje si nabrojao su magistralne ceste i gdje je zakonom propisano brzina od 80 km na sat, a samo na manjim dijelovima je znakom odredjeno manja brzina od 80, tako da opet pricas nesto sto ne znas jer ocigledno ne vozis auto pa samim tim i ne znas koja je brzina na magistralnoj cesti
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19013 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

Travnički Noćni Šetač wrote:
djkurt wrote: Otkud tebi ideja da ja vozim 50 gdje je ograničenje 80 iako na to imam pravo prema službenim propisima?
Otkud tebi ideja da sam ja za tebe to rekao ? Možda da ipak pročitaš sve moje postove a ne samo ove gdje sam tebe quotao.
Pa nije to kultura dijaloga kad tako napadački nastupaš prema ljudima koji nisu rekli to radi čega ih napadaš...

djkurt wrote:a za ovaj dio:
Ali i dalje mi nije jasno šta je tvoj problem sa ljudima koji poštuju ograničenja i o čemu ti uopšte pričaš ovdje.... nemam ja problema da se ti ponašaš kako želiš dok mi ne smetaš, ali ako želiš prepraviti moje ponašanje onda se moraš debelo potruditi i dati mi argumente koji će mi dokazati da griješim a da je istovremeno tvoj stav koji mi želiš naturiti ispravan...
Od recimo Doboja do Sarajeva ili još gore od Tuzle do Sarajeva, gdje to imaš barem 10km ceste na kojoj je ograničenje 80, gdje bi ovo vaše nerviranje oko vožnje 50km/h bilo i realno opravdano. Ma hajte molim vas, pročitaj sve moje postove a ne samo ove gdje sam tebe quotao.
Opet pretpostavke...
Prvo ja se nikad ne uključujem u raspravu a da nisam pročitao sve postove prije... da čitaš sve postove znao bi da je to tako...

Drugo saobraćaj je živa stvar, na magistralnim cestama je ograničenje 80 ako znakom na određenom dijelu nije drugačije propisano tako da niko ovdje ne govori da se ne poštuju znakovi i stalno vozi 80 pa čak i ondje gdje je ograničenje 50 , već naprotiv, svi smo ovdje za da se poštuju znakovi...

I dalje nemam tvoj odgovor a moja pitanja se stalno gomilaju... Šta je problem sa ljudima koji na ograničenju od 80 žele da voze 80 ?
...
Sa druge strane ja vidim problem u ljudima koji pokušavaju da me spriječe da radim ono što mi je država dozvolila da radim... Na osnovu čega bi ti ili bilo ko drugi imao ikakvo pravo da me spriječi u slobodnom kretanju po pravilima koja mi je postavila država i koje poštujem ? ...
...
Vidiš kako je lako napasti nekoga...
Ti vozaš po njemačkoj a ne BiH očigledno, jarane da ti nešto reknem, nemaš ili vrlo malo imaš u BiH magistralne ceste sa ograničenjem 80 da je duga više od 5 kilometara, jel ti sad jasno. I što je najsmješnije najferkventnija cesta u biH ako se ne varam je B. Brod Sarajevo koja je ispresjecana raznim naseljima rkzo koje je ograničenje 50 i ti meni sad govoriš da tebe neko ometa što 3 KM vgdje je ogranićenje 80 vozi 50. Mogu i ja bit cjepidlaka ako se zainatim. Očigledno iako čitaš moje postove ne želiš da ih shvatiš ali neki su evo shvatili pa nadolazimo polako.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19014 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

kakaljin wrote:
Sve te ceste koje si nabrojao su magistralne ceste i gdje je zakonom propisano brzina od 80 km na sat, a samo na manjim dijelovima je znakom odredjeno manja brzina od 80, tako da opet pricas nesto sto ne znas jer ocigledno ne vozis auto pa samim tim i ne znas koja je brzina na magistralnoj cesti
Pa majka mu stara jesil ti kad vozio ovim cestama o kojim govorim, ja jučer koristio ovu Sarajevo Doboj i gle čuda samo sam jedno 5 kilometara te ceste mogao voziti 80KM/na sat, smiješan vam je argument, ovaj kolega od maloprije je u pravu pravila su u nas ostala iz one države i nešto se tu mora promijeniti, situacija kakva je sad je smiješna.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#19015 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

djkurt wrote: Ako je nešto preporučeno nije i obavezno. Treba jasno kazati šta je dozvoljeno a šta nije. U nas u Bosni najveći zajeb je ostaviti nešto nedorečeno, kao u ovom slučaju najniža dozovljena brzina, i mi se sad ovdje do besvijesti možemo raspravljati jel ovaj hipotetski vozač krši ili ne krši pravila u saobraćaju, ja sam stava da ne krši pravila u saobraćaju jer nije jasno definisana donja granica. S druge strane opet kažem da u BiH je vrlo malo ili možda nikako cesta na kojima se može voziti 80 jedan duži period, tj. dionice na kojima je ograničenje 80 su pretežno duge po par kilometara ako ne i metara. S te strane ako gledamo onda ovo nerviranje oko vožnje 50 ili 60 nije da je bespotrebno već je i nebulozno. Ono wtf. Najbolji primjer takver ceste je Tuzla-Sarajevo preko Olova, pa čak i Doboj/Sarajevo magistralna cesta koja je žila kukavica za BiH pogotovo Sarajevo, Sarajevo Bihać neću ni spominjati godinama se o problemu sa tom cestom govori i niko ništa.
Ako je nešto preporučeno onda na to gledaj kao mjeru koja određuje da li ometaš saobraćaj.
A za ometanje i usporavanje saobraćaja imaju propisane kazne.

Dalje, ako se 5 km moze voziti 80, pa jedan kilometar 60, pa onda opet 80, vozi tako, šta je problem? Neko ko se vozi za tobom a treba preći 300-400 km taj dan, sigurno nema vremena za tvoje razgledanje pejzaža.
kao što @travnički reče: njegovo/moje ustavno pravo je puna sloboda kretanja pod uslovima koje zakon propisuje. Ti mi tu slobodu ometaš i ograničavaš.
Izvoli shvatiti da ima jedna traka i ti tu traku uzurpiraš kao da si sam na svijetu, kao da iza tebe nema hiljade ljudi koji bi rado malo brže vozili jer IM DRŽAVA DOZVOLJAVA da voze brže?
Kad imaš dvije trake, izvoli peglaj u desnoj koliko ti volja.
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19016 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

drug_profi wrote:
djkurt wrote: Ako je nešto preporučeno nije i obavezno. Treba jasno kazati šta je dozvoljeno a šta nije. U nas u Bosni najveći zajeb je ostaviti nešto nedorečeno, kao u ovom slučaju najniža dozovljena brzina, i mi se sad ovdje do besvijesti možemo raspravljati jel ovaj hipotetski vozač krši ili ne krši pravila u saobraćaju, ja sam stava da ne krši pravila u saobraćaju jer nije jasno definisana donja granica. S druge strane opet kažem da u BiH je vrlo malo ili možda nikako cesta na kojima se može voziti 80 jedan duži period, tj. dionice na kojima je ograničenje 80 su pretežno duge po par kilometara ako ne i metara. S te strane ako gledamo onda ovo nerviranje oko vožnje 50 ili 60 nije da je bespotrebno već je i nebulozno. Ono wtf. Najbolji primjer takver ceste je Tuzla-Sarajevo preko Olova, pa čak i Doboj/Sarajevo magistralna cesta koja je žila kukavica za BiH pogotovo Sarajevo, Sarajevo Bihać neću ni spominjati godinama se o problemu sa tom cestom govori i niko ništa.
Ako je nešto preporučeno onda na to gledaj kao mjeru koja određuje da li ometaš saobraćaj.
A za ometanje i usporavanje saobraćaja imaju propisane kazne.

Dalje, ako se 5 km moze voziti 80, pa jedan kilometar 60, pa onda opet 80, vozi tako, šta je problem? Neko ko se vozi za tobom a treba preći 300-400 km taj dan, sigurno nema vremena za tvoje razgledanje pejzaža.
kao što @travnički reče: njegovo/moje ustavno pravo je puna sloboda kretanja pod uslovima koje zakon propisuje. Ti mi tu slobodu ometaš i ograničavaš.
Izvoli shvatiti da ima jedna traka i ti tu traku uzurpiraš kao da si sam na svijetu, kao da iza tebe nema hiljade ljudi koji bi rado malo brže vozili jer IM DRŽAVA DOZVOLJAVA da voze brže?
Kad imaš dvije trake, izvoli peglaj u desnoj koliko ti volja.
Pa isti taj zakon meni ne zabranjuje da vozim 50 na ograničenju od 80, čak ni naše ceste više nisu za vožnje od 80KM/h, totalno rasulo. Ponavljam preporuka nije obaveza. Živimo u istoj zemlji valjda znamo da je sve što nije jasno precizirano u BiH jednostavno problem u nastanku pa tako i ova vožnja od 50. Dete malo da se razjasnimo, nisam ja protivnik vašeg mišljenja, čak ga i podržavam, ali da se to jasno precizira da ja ne moram dumat jesam li ili nisam prekršio saobraćajne propise. Ali evo jedno konkretno pitanje. zašto je toliki probem uvesti i donje ograničenje brzine na magistralnim cestamna u BiH?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#19017 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by amar1994 »

niko njemu ne zabranjuje :lol: :lol: :lol: :run:

vozi i na ap lijevom 80,jer nije ti niko zabranio,samo kad te neko nalupa nemoj se zalit ovde..
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#19018 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

djkurt wrote: Ti vozaš po njemačkoj a ne BiH očigledno, jarane da ti nešto reknem, nemaš ili vrlo malo imaš u BiH magistralne ceste sa ograničenjem 80 da je duga više od 5 kilometara, jel ti sad jasno. I što je najsmješnije najferkventnija cesta u biH ako se ne varam je B. Brod Sarajevo koja je ispresjecana raznim naseljima rkzo koje je ograničenje 50 i ti meni sad govoriš da tebe neko ometa što 3 KM vgdje je ogranićenje 80 vozi 50. Mogu i ja bit cjepidlaka ako se zainatim. Očigledno iako čitaš moje postove ne želiš da ih shvatiš ali neki su evo shvatili pa nadolazimo polako.
Prvo: Nismo mi jarani druže i nemaš ti pojma kuda ja, koga, kako i koliko dugo vozim i nema šansi da sam ja tebi "očigledan" ...

Drugo: taj izraz " jel ti sad jasno " možeš svojima u kući prosipati ali na forumu ti bezobrazluk neće proći...

Treće: nemaš pojma niti poznaješ službene podatke o frekvenciji saobraćaja na pojedinim cestama u BiH već lupaš podatke koji nisu tačni i ta magistralna cesta koju spominješ nije najfrekventija u BIH...

Četvrto: Svi vide koliko ti shvataš šta ja napišem pa uporno bježiš od odgovora na moja pitanja ... to što ste ti i neki već "shvatili" već sam odgovorio a i ponoviću ti treba ti vidim: To što su auta napredovala je samo jedan komadić stručne analize saobraćaja... ceste trebaju napredovati u smislu ispravke radijusa krivina za određene brzine, proširenje i zaobilažnje kritičnih dijelova ceste radi omogućavanja povećanog protoka saobraćaja koji se u BiH stalno povećava, i tako dalje i tako dalje da bi se korigovala proračunata brzina kretanja.... Imaju knjige za te stvari.... Pogledaj kako je urađena cesta Kaonik - Kiseljak i vidi kako su sada postavljena veća ograničenja od prijašnjih.... neko je išao u školu za te stvari...

....

Znači ukratko: dečko spamaš temu sa nestručnim stavovima i bezobrazno se ponašaš kada ti neko oponira... Pošto je moj motiv učešća u forumu da nekome pomognem ili da nekoga nešto naučim, nemam sa tobom potrebe više polemizirati... laku noć...
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19019 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

amar1994 wrote:niko njemu ne zabranjuje :lol: :lol: :lol: :run:
Pa ne zabranjuje, nisam još doživio ili da je neko rekao da je kažnjen što vopzi 50 na cesti sa ograničenjem 80. Govorim o BiH a ne Njemačkoj. Eto ako ima primjer neko neka ga izvuče iz naftalina ali čisto sumnjam da hoće. A Boga mi i ja sam platio kaznu za preticanje zato što je lik ispred mene vozio presporo a ja preticanjem prekoračio brzinu. Od tada ja po Bosni vozim uvijek polahko, osim na autoputu to je već rahatluk.
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#19020 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by holowey »

kakve svrhe foe lista kad kvotate trola... ignore je najbolji lijek za ovakav tip
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19021 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

Travnički Noćni Šetač wrote:
djkurt wrote: Ti vozaš po njemačkoj a ne BiH očigledno, jarane da ti nešto reknem, nemaš ili vrlo malo imaš u BiH magistralne ceste sa ograničenjem 80 da je duga više od 5 kilometara, jel ti sad jasno. I što je najsmješnije najferkventnija cesta u biH ako se ne varam je B. Brod Sarajevo koja je ispresjecana raznim naseljima rkzo koje je ograničenje 50 i ti meni sad govoriš da tebe neko ometa što 3 KM vgdje je ogranićenje 80 vozi 50. Mogu i ja bit cjepidlaka ako se zainatim. Očigledno iako čitaš moje postove ne želiš da ih shvatiš ali neki su evo shvatili pa nadolazimo polako.
Prvo: Nismo mi jarani druže i nemaš ti pojma kuda ja, koga, kako i koliko dugo vozim i nema šansi da sam ja tebi "očigledan" ...

Drugo: taj izraz " jel ti sad jasno " možeš svojima u kući prosipati ali na forumu ti bezobrazluk neće proći...

Treće: nemaš pojma niti poznaješ službene podatke o frekvenciji saobraćaja na pojedinim cestama u BiH već lupaš podatke koji nisu tačni i ta magistralna cesta koju spominješ nije najfrekventija u BIH...

Četvrto: Svi vide koliko ti shvataš šta ja napišem pa uporno bježiš od odgovora na moja pitanja ... to što ste ti i neki već "shvatili" već sam odgovorio a i ponoviću ti treba ti vidim: To što su auta napredovala je samo jedan komadić stručne analize saobraćaja... ceste trebaju napredovati u smislu ispravke radijusa krivina za određene brzine, proširenje i zaobilažnje kritičnih dijelova ceste radi omogućavanja povećanog protoka saobraćaja koji se u BiH stalno povećava, i tako dalje i tako dalje da bi se korigovala proračunata brzina kretanja.... Imaju knjige za te stvari.... Pogledaj kako je urađena cesta Kaonik - Kiseljak i vidi kako su sada postavljena veća ograničenja od prijašnjih.... neko je išao u školu za te stvari...

....

Znači ukratko: dečko spamaš temu sa nestručnim stavovima i bezobrazno se ponašaš kada ti neko oponira... Pošto je moj motiv učešća u forumu da nekome pomognem ili da nekoga nešto naučim, nemam sa tobom potrebe više polemizirati... laku noć...
izvini molim te jarane ja sam reko da mislim da je najferkventnija a ne da znam da je najferkventnija, znači onaj tvoj argument da sve čitaš pada sad u vodu jer jednostavno hoćeš da pokušaš mda pobiješ moje argumente svojim argumentima koji u BiH jednostavno ne prolaze. Al znam, isfrustriran si i želiš negdje da se istreseš i to mi je jasno.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#19022 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

djkurt wrote:
drug_profi wrote:
djkurt wrote: Ako je nešto preporučeno nije i obavezno. Treba jasno kazati šta je dozvoljeno a šta nije. U nas u Bosni najveći zajeb je ostaviti nešto nedorečeno, kao u ovom slučaju najniža dozovljena brzina, i mi se sad ovdje do besvijesti možemo raspravljati jel ovaj hipotetski vozač krši ili ne krši pravila u saobraćaju, ja sam stava da ne krši pravila u saobraćaju jer nije jasno definisana donja granica. S druge strane opet kažem da u BiH je vrlo malo ili možda nikako cesta na kojima se može voziti 80 jedan duži period, tj. dionice na kojima je ograničenje 80 su pretežno duge po par kilometara ako ne i metara. S te strane ako gledamo onda ovo nerviranje oko vožnje 50 ili 60 nije da je bespotrebno već je i nebulozno. Ono wtf. Najbolji primjer takver ceste je Tuzla-Sarajevo preko Olova, pa čak i Doboj/Sarajevo magistralna cesta koja je žila kukavica za BiH pogotovo Sarajevo, Sarajevo Bihać neću ni spominjati godinama se o problemu sa tom cestom govori i niko ništa.
Ako je nešto preporučeno onda na to gledaj kao mjeru koja određuje da li ometaš saobraćaj.
A za ometanje i usporavanje saobraćaja imaju propisane kazne.

Dalje, ako se 5 km moze voziti 80, pa jedan kilometar 60, pa onda opet 80, vozi tako, šta je problem? Neko ko se vozi za tobom a treba preći 300-400 km taj dan, sigurno nema vremena za tvoje razgledanje pejzaža.
kao što @travnički reče: njegovo/moje ustavno pravo je puna sloboda kretanja pod uslovima koje zakon propisuje. Ti mi tu slobodu ometaš i ograničavaš.
Izvoli shvatiti da ima jedna traka i ti tu traku uzurpiraš kao da si sam na svijetu, kao da iza tebe nema hiljade ljudi koji bi rado malo brže vozili jer IM DRŽAVA DOZVOLJAVA da voze brže?
Kad imaš dvije trake, izvoli peglaj u desnoj koliko ti volja.
Pa isti taj zakon meni ne zabranjuje da vozim 50 na ograničenju od 80, čak ni naše ceste više nisu za vožnje od 80KM/h, totalno rasulo. Ponavljam preporuka nije obaveza. Živimo u istoj zemlji valjda znamo da je sve što nije jasno precizirano u BiH jednostavno problem u nastanku pa tako i ova vožnja od 50. Dete malo da se razjasnimo, nisam ja protivnik vašeg mišljenja, čak ga i podržavam, ali da se to jasno precizira da ja ne moram dumat jesam li ili nisam prekršio saobraćajne propise. Ali evo jedno konkretno pitanje. zašto je toliki probem uvesti i donje ograničenje brzine na magistralnim cestamna u BiH?
Ali zakon ti zabranjuje da ometas i usporavas saobracaj, samo sto ljudima sa pola mozga nije jasna ta sentenca.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#19023 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Travnički Noćni Šetač »

djkurt wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote:
djkurt wrote: Ti vozaš po njemačkoj a ne BiH očigledno, jarane da ti nešto reknem, nemaš ili vrlo malo imaš u BiH magistralne ceste sa ograničenjem 80 da je duga više od 5 kilometara, jel ti sad jasno. I što je najsmješnije najferkventnija cesta u biH ako se ne varam je B. Brod Sarajevo koja je ispresjecana raznim naseljima rkzo koje je ograničenje 50 i ti meni sad govoriš da tebe neko ometa što 3 KM vgdje je ogranićenje 80 vozi 50. Mogu i ja bit cjepidlaka ako se zainatim. Očigledno iako čitaš moje postove ne želiš da ih shvatiš ali neki su evo shvatili pa nadolazimo polako.

izvini molim te jarane ja sam reko da mislim da je najferkventnija a ne da znam da je najferkventnija, znači onaj tvoj argument da sve čitaš pada sad u vodu jer jednostavno hoćeš da pokušaš mda pobiješ moje argumente svojim argumentima koji u BiH jednostavno ne prolaze. Al znam, isfrustriran si i želiš negdje da se istreseš i to mi je jasno.
Opet: nisam ti jaran,...
Opet: bezobrazan si... vi djeca možda izbacivate frustracije po forumu ali ipak bi trebao malo biti kulturniji... usudjuješ se prijavljivati tuđe postove a ti sam koristiš takav riječnik ... nemaš ti pojma ni o saobraćaju ni o životu ...
User avatar
djkurt
Posts: 814
Joined: 23/08/2007 15:26

#19024 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by djkurt »

drug_profi wrote:
Ali zakon ti zabranjuje da ometas i usporavas saobracaj, samo sto ljudima sa pola mozga nije jasna ta sentenca.
Nađi ti meni ko je kažnjen radi toga u BiH, pa ću ti možda i povjerovati. I ja bi volio da smo uređeni ko Njemačka ali nažalost nismo.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#19025 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

djkurt wrote:
drug_profi wrote:
Ali zakon ti zabranjuje da ometas i usporavas saobracaj, samo sto ljudima sa pola mozga nije jasna ta sentenca.
Nađi ti meni ko je kažnjen radi toga u BiH, pa ću ti možda i povjerovati. I ja bi volio da smo uređeni ko Njemačka ali nažalost nismo.
Zašto bih ja morao znati da li je neko kažnjen za to?
Zakon ima jasnu odredbu, tvoje je da postupaš prema njoj i ne brini o tome da li je neko kažnjen ili nije.
Post Reply