Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19001 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Ne mogu ja ovo sve citati.Ako je tebi normalno da dodje jednom za 8 godina i na kraju joj umre majka...i ne dodje ni na sahranu,onda ok. :thumbup: Vi ste svi pametni,ja sam glup,zloban,serem bezveze,lazem...Ok.Sretno. :kakoste: A ne znam kako napravi poveznicu sa belgijancima,nisu oni ostavili mater,ne pricam o njima.To o slobodnim danima mozes nekom drugom pricati a ne meni.Umre ti mater i ne mozes dobiti slobodno par dana? Jel se zajebavas il ozbiljno pricas? :-)
SD7
Posts: 235
Joined: 16/11/2018 06:18

#19002 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SD7 »

HAVANA wrote:Ne mogu ja ovo sve citati.Ako je tebi normalno da dodje jednom za 8 godina i na kraju joj umre majka...i ne dodje ni na sahranu,onda ok. :thumbup: Vi ste svi pametni,ja sam glup,zloban,serem bezveze,lazem...Ok.Sretno. :kakoste: A ne znam kako napravi poveznicu sa belgijancima,nisu oni ostavili mater,ne pricam o njima.To o slobodnim danima mozes nekom drugom pricati a ne meni.Umre ti mater i ne mozes dobiti slobodno par dana? Jel se zajebavas il ozbiljno pricas? :-)
Havana, procitaj...editovao sam post dok si ti napisao odgovor...moram priznat da si brz na tastauri :D

Ja rekoh da ti nisi samo na Holandjane mislio, nego generalno na sve zapadnjake...a kakva je razlika izmedju Belgijanaca i Holandjana...necemo se zajebavati.

Ta zena nije 8 godina dolazila...kako sam i mislio tu je neki drugi problem, a ne problem poslodavca, ali se mene to ne tice i necu da nagadam. I mom dobrom drugu je skoro umro otac. Covje zivi bukvalno 15 min. hoda od mjesta gdje je otac sahranjen...nije zelio da razgovara na temu odlaska na sahranu. Bosanac, Sarajlija...moja i tvoja generacija...u penziji invalidskoj, nezaposlen. Niko ga nije sprecavao.

Sto se tice slobodnih dana, pa u nekim od tih zemalja firme daju slobodan dan za rodjendan...o cemu ti pricas.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#19003 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

Ja ako sam dobro shvatio, SD7 govori kako je nemoguće da ne dobiješ te slobodne dane za smrtni slučaj u porodici. Odnosno, je li ih tražiš, moraš ih dobiti.
On čini mi se veli da ili ta žena laže da nije mogla zbog posla, ili je mogla a nije htjela, a drugima lagala da je zbog posla.
User avatar
muha_sa
Posts: 140458
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19004 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

Timpra
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19005 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

konjislav wrote:Ja ako sam dobro shvatio, SD7 govori kako je nemoguće da ne dobiješ te slobodne dane za smrtni slučaj u porodici. Odnosno, je li ih tražiš, moraš ih dobiti.
On čini mi se veli da ili ta žena laže da nije mogla zbog posla, ili je mogla a nije htjela, a drugima lagala da je zbog posla.
Pa to isto je reko i havana
SD7
Posts: 235
Joined: 16/11/2018 06:18

#19006 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SD7 »

konjislav wrote:Ja ako sam dobro shvatio, SD7 govori kako je nemoguće da ne dobiješ te slobodne dane za smrtni slučaj u porodici. Odnosno, je li ih tražiš, moraš ih dobiti.
On čini mi se veli da ili ta žena laže da nije mogla zbog posla, ili je mogla a nije htjela, a drugima lagala da je zbog posla.
Sve je j zivotu moguce, pa i to da je ta jadna zena nabasala na takvog poslodavca, jakog "balkanskog" kova koji ne jebe ni jaku pravnu drzavu niti ima bilo kakve eticke norme. A ona, huda, iz (a gdje je ta, da prostis, Bosna, rekti)...kaze. Suti i trpi.
User avatar
Rugafet
Posts: 5472
Joined: 14/12/2015 17:52

#19007 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Rugafet »

Koliko sam ja ispratio on ne krivi poslodavca nego nju što nije došla jer kao ne može zbog posla. Nije sporan poslodavac i slobodni dani.
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19008 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

SD7 wrote:
konjislav wrote:Ja ako sam dobro shvatio, SD7 govori kako je nemoguće da ne dobiješ te slobodne dane za smrtni slučaj u porodici. Odnosno, je li ih tražiš, moraš ih dobiti.
On čini mi se veli da ili ta žena laže da nije mogla zbog posla, ili je mogla a nije htjela, a drugima lagala da je zbog posla.
Sve je j zivotu moguce, pa i to da je ta jadna zena nabasala na takvog poslodavca, jakog "balkanskog" kova koji ne jebe ni jaku pravnu drzavu niti ima bilo kakve eticke norme. A ona, huda, iz (a gdje je ta, da prostis, Bosna, rekti)...kaze. Suti i trpi.
Uh da znas kako takvi poslodavci na sudu najebu :mrgreen:.
Cuj da joj zbog smrtnog slucaja ne da dopust :-).
Dajte ba ljudi, odvadite malo :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19009 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

HAVANA wrote:Ne mogu ja ovo sve citati.Ako je tebi normalno da dodje jednom za 8 godina i na kraju joj umre majka...i ne dodje ni na sahranu,onda ok. :thumbup: Vi ste svi pametni,ja sam glup,zloban,serem bezveze,lazem...Ok.Sretno. :kakoste: A ne znam kako napravi poveznicu sa belgijancima,nisu oni ostavili mater,ne pricam o njima.To o slobodnim danima mozes nekom drugom pricati a ne meni.Umre ti mater i ne mozes dobiti slobodno par dana? Jel se zajebavas il ozbiljno pricas? :-)
Mozda je bilo sta izmedju nje i matere :skoljka: nikad se ne zna :mrgreen: .
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19010 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

detroit-mercy wrote:
HAVANA wrote:Ne mogu ja ovo sve citati.Ako je tebi normalno da dodje jednom za 8 godina i na kraju joj umre majka...i ne dodje ni na sahranu,onda ok. :thumbup: Vi ste svi pametni,ja sam glup,zloban,serem bezveze,lazem...Ok.Sretno. :kakoste: A ne znam kako napravi poveznicu sa belgijancima,nisu oni ostavili mater,ne pricam o njima.To o slobodnim danima mozes nekom drugom pricati a ne meni.Umre ti mater i ne mozes dobiti slobodno par dana? Jel se zajebavas il ozbiljno pricas? :-)
Mozda je bilo sta izmedju nje i matere :skoljka: nikad se ne zna :mrgreen: .
Bila je pupcana vrpca kako god.Ma to ti je ona prica ja,ja,i samo ja...
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19011 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

Statistika u BiH: Manje brakova više razvoda, više umrlih nego rođenih

https://www.klix.ba/vijesti/bih/statist ... /190923021
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#19012 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hajvan »

odoshe svi
vishe forumasha pishe s adresa koje su izvan domovine ovog foruma…
josh malo pa che se i forum ufgasit ili che se morat selit i on.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19013 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Pa kad.bi bile validne samo IP adrese iz BiH,ne bi foruma bilo, ove teme pogotovo...dijaspora je drzi
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19014 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

HAVANA wrote:
detroit-mercy wrote:
HAVANA wrote:Ne mogu ja ovo sve citati.Ako je tebi normalno da dodje jednom za 8 godina i na kraju joj umre majka...i ne dodje ni na sahranu,onda ok. :thumbup: Vi ste svi pametni,ja sam glup,zloban,serem bezveze,lazem...Ok.Sretno. :kakoste: A ne znam kako napravi poveznicu sa belgijancima,nisu oni ostavili mater,ne pricam o njima.To o slobodnim danima mozes nekom drugom pricati a ne meni.Umre ti mater i ne mozes dobiti slobodno par dana? Jel se zajebavas il ozbiljno pricas? :-)
Mozda je bilo sta izmedju nje i matere :skoljka: nikad se ne zna :mrgreen: .
Bila je pupcana vrpca kako god.Ma to ti je ona prica ja,ja,i samo ja...
Uključi malo mozak jeboga ti, ljudi ti pojašnjavaju da žena nije došla jer nije htjela, isto tako vjerovatno ne bi došla ni da živi 10 minuta udaljenosti od matere. Mogućnosti je itekako imala. Nema smisla da to vežeš za dijasporski status i Belgiju...
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19015 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Seyfo wrote:Pa kad.bi bile validne samo IP adrese iz BiH,ne bi foruma bilo, ove teme pogotovo...dijaspora je drzi
Dakle ne samo da vam punimo državni buĐet nego vam i forum održavamo :oops:
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#19016 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

Napravicemo spomenik u hastahani.Nek ostane zabiljezeno za slijedece narastaje. :D

Image
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19017 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Gdje god vidite 512MB dobijete osip :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#19018 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:lol:
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19019 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

JA dobijem keez :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19020 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by insomnia78 »

512MB wrote:Gdje god vidite 512MB dobijete osip :lol:
Aha. Po guzi. Ko bebe od pelena
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#19021 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by bumerangss »

Rugafet wrote:A ja taman pomislio medicina, reko baš kolega da nije mi
Ne idu doktori više nigdje, barem ne iz Sarajeva jer im je Konaković 2017-te potpisao doktorski kolektivni ugovor i tad su im plate povećane 30% i sad je doktoru opšte prakse koji je tek poćeo raditi startna plata 1880 KM + dodaci i izađe na 2300 KM a specijalisti izađu na 3000 KM u Domu zdravlja do 4 5000 KM u KCUS-u ovisnio o broju nočnih dežura, pripravnosti da li je mr. doc prof. prim...

Iskreno tako platu a manje posla i odgovornosti nece imati nigdje :D
User avatar
512MB
Posts: 11212
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#19022 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

insomnia78 wrote:
512MB wrote:Gdje god vidite 512MB dobijete osip :lol:
Aha. Po guzi. Ko bebe od pelena
Jel teb ono gl0va ko bebina guza? :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19023 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

bumerangss wrote:
Rugafet wrote:A ja taman pomislio medicina, reko baš kolega da nije mi
Ne idu doktori više nigdje, barem ne iz Sarajeva jer im je Konaković 2017-te potpisao doktorski kolektivni ugovor i tad su im plate povećane 30% i sad je doktoru opšte prakse koji je tek poćeo raditi startna plata 1880 KM + dodaci i izađe na 2300 KM a specijalisti izađu na 3000 KM u Domu zdravlja do 4 5000 KM u KCUS-u ovisnio o broju nočnih dežura, pripravnosti da li je mr. doc prof. prim...

Iskreno tako platu a manje posla i odgovornosti nece imati nigdje :D
I tako male pare kao doktori :mrgreen: .
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#19024 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by espn »

MMF objavio istraživanje: Javna preduzeća u BiH proizvode gubitke, u njima radi 80 hiljada ljudi

Međunarodni monetarni fond (MMF) objavio je istraživanje o temi "Preduzeća u državnom vlasništvu u Bosni i Hercegovini: Ocjenjivanje učinka i nadzor". U ovom izvještaju navedeni su katastrofalni podaci o stanju preduzeća u državnom vlasništvu.

Na osnovu nove baze podataka finansijskih izvještaja preduzeća u državnom vlasništvu, otkriveno je da su javna preduzeća u Bosni i Hercegovini uglavnom u slabom finansijskom stanju. Finansijska analiza ukazuje na to da javna preduzeća ne doprinose dovoljno ekonomiji, da vlade ne izvršavaju svoju funkciju vlasništva u skladu sa smjernicama Svjetske banke i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj.

MMF navodi da ne postoje tačni, ažurirani i javno dostupni skupovi podataka o sektoru javnih preduzeća te da su preduzeća u državnom vlasništvu zaslužna za oko 11 posto ukupne zaposlenosti, ali samo 10 posto dodane vrijednosti, što ukazuje na to da zaposleni u javnim preduzećima u BiH proizvode manje dodane vrijednosti nego u drugim zemljama regiona.

Javna preduzeća ostavljaju značajan otisak na privredu, ali veliki broj javnih preduzeća utječe negativno na makroekonomski učinak, time što unosi distorziju u tržište rada i nameće znatne fiskalne troškove.

"Oko 80 hiljada radnika zaposleno je u 550 javnih preduzeća širom svih sektora privrede (oko 11 posto ukupne zaposlenosti). Javna preduzeća imaju u vlasništvu 40 posto svih stalnih sredstava u privredi, a zaslužna su za 10 posto zbirnog prometa. Međutim, 20 najvećih javnih preduzeća u pogledu stalnih sredstava i prometa čini oko 80, odnosno 70 posto ukupnih stalnih sredstava i prometa javnih preduzeća, respektivno", piše u MMF-om dokumentu.

Javna preduzeća dovode do distorzije tržišta rada zbog toga što su prosječne plate u njima 40 posto više nego u privatnim firmama, bez obzira na nižu produktivnost. Zapravo, javna preduzeća u BiH imaju treću najveću premiju na plate u regionu.

Zbirni dugovi javnih preduzeća iznose oko 26 posto BDP-a i to uključuje blizu 4 posto BDP-a u zakasnjelim neizmirenim obavezama za poreze i socijalne doprinose, što smanjuje poreske prihode i ima negativan utjecaj na funkcionisanje sistema socijalnih davanja.

"Sektor preduzeća u državnom vlasništvu ne doprinosi dovoljno privredi. U toku perioda od 2015. do 2017. godine, sektor javnih preduzeća je u prosjeku imao povrat na kapital (ROE) od -0,3 posto, što ukazuje na to da su vladine investicije u sektor donosile negativne povrate. S prosječnim povratom na sredstva (ROA) od - 0,2 posto, sektor javnih preduzeća ne izvlači vrijednost iz sredstava koja su mu na raspolaganju. Naprimjer, da je povrat na kapital 4 posto, što je nivo koji odgovara nivou javnih preduzeća koja rade s umjerenim rizikom profitabilnosti, BDP bi bio oko 3 posto viši. To se može protumačiti kao implicitni oportunitetni trošak održavanja neefikasnog sektora javnih preduzeća", navodi MMF.

Ogroman broj zaposlenih

U Bosni i Hercegovini ima više od 550 javnih preduzeća. Iako u FBiH i RS postoje centralizovani registri javnih preduzeća, ne postoji jedinstven registar na nivou BiH. Da bi se popunio taj jaz, MMF je stvorio bazu podataka finansijskih izvještaja koja uključuje entitetski, kantonalni i općinski nivo.

"Naša kvantitativna analiza zasnovana je na uzorku od 414 preduzeća za period od 2014. do 2017. godine. Prema tome, imamo informacije za gotovo 80 posto javnih preduzeća, ali vjerovatno pokrivamo više od 90 posto javnih preduzeća prema prihodima, zaposlenosti ili sredstvima, pošto je vjerovatnije da su podaci dostupni za veća preduzeća", piše u izvještaju.

Dok je većina javnih preduzeća mala ili srednja i u obliku općinskih komunalnih preduzeća, javna preduzeća koja su u entitetskom vlasništvu imaju operacije najvećeg obima i zaslužna su za najveći dio zaposlenosti u sektoru.

"Općine posjeduju 279 javnih preduzeća, uglavnom u područjima vodosnabdijevanja, grijanja, te kanalizacije, ali neke i u oblasti komunikacija (radio) i rekreacije (bazeni, parkovi). Ukupna zaposlenost u općinskim javnim preduzećima je krajem 2017. godine iznosila 11 hiljada. Ipak, najveći dio ekonomske aktivnosti obavljaju javna preduzeća koja su u vlasništvu entitetskih centralnih vlada, koja su u 2017. godini generisala oko 85 posto prihoda javnih preduzeća (2,9 milijardi eura), držala 85 posto sredstava i obaveza javnih preduzeća (13,3 milijardi EUR i 3,5 milijardi EUR, redom), te zapošljavala 58 hiljada od 76 hiljada ukupno zaposlenih u javnim preduzećima u uzorku", piše u izvještaju.

Najveća javna preduzeća u vlasništvu centralnih vlada su u sektoru proizvodnje električne energije (FBiH i RS Elektroprivrede), rudarstva (rudnici uglja u FBiH), proizvodnje (proizvodnja naoružanja), poljoprivrede (Šume RS) i transporta (putevi, autoputevi i željeznice).

"Zaposlenost u javnim preduzećima predstavlja četvrtinu zaposlenosti u javnom sektoru i 11 posto ukupne zaposlenosti. Naša baza podataka o javnim preduzećima dozvoljava nam da bolje procijenimo otisak javnog sektora na nivou od više od 46 posto ukupne zaposlenosti. U 2017. godini izvještavano je o zaposlenosti u generalnoj vladi na nivou od 17 procenata ukupne zaposlenosti", navodi MMF.

Najvećih pet poslodavaca koji su javna preduzeća su Elektroprivreda BiH, Željeznice FBiH, Željeznice RS i rudnici uglja Banovići i Kreka. Zanimljivo je da izgleda da je BiH jedina zemlja u regionu u kojoj se broj zaposlenih u javnim preduzećima povećao od 2005. godine, a rangirana je na trećem mjestu u smislu broja zaposlenih u javnim preduzećima izraženog kao postotak ukupnog broja zaposlenih.

GRAS i Aluminij imaju neodrživ poslovni model


"Prosječna plata u javnim preduzećima je za oko 40 posto viša nego u privatnom sektoru, bez obzira na nižu produktivnost radnika i profitabilnost. Premija na plate u javnim preduzećima u BiH je viša nego u većini zemalja regiona CESEE. Godine 2017. je prosječna mjesečna bruto plata u javnim preduzećima iznosila 756 EUR, u poređenju sa 540 EUR u sektoru generalne vlade i 535 EUR u privatnom sektoru", navodi MMF.

Premija na plate ne može se objasniti višom produktivnošću u sektoru javnih preduzeća, pošto se za prosječne prihode po radniku (mjerilo produktivnosti) procjenjuje da su oko 8 posto niži nego u privatnom sektoru.

"Štaviše, dok javna preduzeća imaju tendenciju da budu manje profitabilna od firmi iz privatnog sektora, plate se procjenjuju na 30,5 posto ukupnih operativnih troškova u javnim preduzećima, u poređenju s 12,0 posto u privatnom sektoru. Premija na plate u javnim preduzećima uvodi važnu distorziju u tržišta rada, pošto javna preduzeća ne samo da nude bolje pakete naknade, već i stabilnije zaposlenje, u poređenju s privatnim sektorom", navodi se u izvještaju.

Kao primjer preduzeća s neodrživim poslovnim modelom navedeni su GRAS i Aluminij. Kako je navedeno, GRAS je "nesloventno preduzeće i ima neodrživ poslovni model".

"S krajem 2017. godine ukupne obaveze iznosile su 110 miliona EUR, odnosno 1,1 posto BDP-a FBiH. Poreske obaveze (direktni i indirektni porezi) iznosile su 81,6 miliona EUR, odnosno 0,8 posto BDP-a FBiH – što je više od četiri puta veće od godišnjeg prihoda preduzeća. Preduzeće je također veoma nelikvidno i njegov tekući koeficijent likvidnosti iznosi 0,1, te prema tome ne može da pokrije operativne troškove bez nastavka budžetske podrške. Loši finansijski učinci uglavnom su izazvani neodrživim poslovnim modelom, koji karakterišu izdašne implicitne subvencije (niska cijena nije u skladu s nadoknadom troškova) koje se ne vraćaju kantonalnoj vladi, slabo naplaćivanje prihoda, te nedostatak adekvatnog izvršenja naplate. Vlada Kantona Sarajevo je nedavno najavila planove za pokretanje izuzetno neophodnog restrukturiranja", piše u izvještaju.

U dokumentu se navodi da Aluminij nije održiv i zahtijeva veliku vladinu finansijsku podršku. Preduzeće radi s negativnom bruto maržom, što znači da prodajna cijena aluminija nije dovoljna da pokrije troškove proizvodnje.

"Preduzeće s krajem 2017. godine nije solventno, s nagomilanim gubicima koji iznose više od 120 miliona EUR (1,3 procenta BDP-a FBiH). Obaveze su se od 2014. do 2017. godine povećale za više od 140 procenata, dosežući nivo od 188 miliona EUR (2,0 procenta BDP-a FBiH). Oko tri četvrtine duga duguje se Elektroprivredi u Mostaru, za neplaćene račune za električnu energiju, koja predstavlja primarni ulazni element za proizvodnju aluminija. Preduzeće je također veoma nelikvidno (CLR iznosi oko 0,5). To je navelo vladu FBiH da potraži strateškog partnera da bi se izbjegao stečaj i gubitak posla za 900 radnika u Aluminiju i oko deset hiljada radnika u njegovom lancu snabdijevanja", navodi MMF.

Sektor javnih preduzeća je u periodu od 2015. do 2017. godine u prosjeku proizvodio gubitke. Iako je sektor u cjelini u 2017. godini bio marginalno profitabilan, sa šest profitabilnih sektora, samo tri sektora su bila profitabilna u periodu od 2015. do 2017. godine.

"Najprofitabilniji komercijalni sektor bio je sektor informacija i komunikacija (38 miliona EUR, odnosno 0,4 posto BDP-a u FBiH), zbog visoke dobiti BH Telecoma koja je predstavljala više od tri četvrtine dobiti tog sektora. Ostali profitabilni sektori bili su poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo te transport i skladištenje. Za razliku od toga, sektor rudarstva je ostvario velike gubitke koji su ukupno iznosili 0,2 procenta BDP-a", navodi MMF.

MMF ističe da gotovo jedna polovina javnih preduzeća nije likvidna i zahtijeva i eksplicitnu i implicitnu budžetsku podršku te da javna preduzeća ne doprinose dovoljno razvoju infrastrukture, čime ne ispunjavaju važno potencijalno opravdanje za javno vlasništvo.

"Iako se BH Telecom i HT Mostar suočavaju s niskim nivoom finansijskih rizika, analiza bi trebalo da se proširi tako da uključuje operativnu analizu i poređenje s međunarodnim odrednicama. Dobit i prihodi u tim preduzećima su u toku perioda od 2014. do 2017. godine znatno opali. Vjerovatno je da je vrijednost tih preduzeća znatno opala u toku tog perioda i održivost njihovih tekućih poslovnih modela može biti pod znakom pitanja. Jedino solidno veliko SOE je Igman d.d. Konjic, snabdjevač municijom s održivim poslovnim modelom koji izvozi značajan dio svoje proizvodnje", piše u izvještaju.

MMF navodi kako njihovi radni dokumenti opisuju istraživanje autora i objavljuju se s ciljem da dovedu do komentara i podstaknu debate. Gledišta izražena u radnim dokumentima MMF-a su gledišta autora i ne predstavljaju u svakom slučaju gledišta MMF-a, njegovog Izvršnog odbora ili uprave MMF-a.

Kompletano istraživanje o temi "Preduzeća u državnom vlasništvu u Bosni i Hercegovini: Ocjenjivanje učinka i nadzor" možete pročitati ovdje.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/mmf ... /190924077

Mnogi pacijenti danas nisu dobili zdravstvenu uslugu: Pitali smo ih šta misle o štrajku

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mnogi-p ... /190924047
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#19025 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hajvan »

svi odoshe, samo iespien zeljan odlaska osta
Post Reply